BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. plight. Langen tjjd vonden velen hunner in die streken een goed middel van be staan door den landbouw, die thans kwijnt, hoofdzakelijk tengevolge eener met elk jaar afnemende veen boekweit cultuur. Dokter Kussmaul uit Straatsburg beeft den Duitscben Kroonprins onderzocht. Volgens den correspondent der Indépen- dance uit San Remo, heeft het micros copisch onderzoek door dezen geneesheer in het slijm van den Prins getoond, dat er kankerachtige stof in is en er dus wel degelijk quaestie is van kanker. Men zegt, dat een tweede operatie noodzake lijk is en de Prins zeer ter neer gesla gen is. De 85-jarige Groothertogin weduwe van Meckler.burg-Schwerin, grootmoeder van den regeerenden Groothertog, is ernstig ziek. Het bij den Bondsraad ingekomen wetsontwerp op de coöperatieve vereeni- gingen wijkt van de bestaande wet voornamelijk hierin af. dat het nevens de vereenigingen met onbeperkte, ook andere met beperkte aansprakelijkheid toelaat, mits de beperking vooruit tot een bepaald bedrag worde begrensd. Daarover handelt het le gedeelte van het voorstel. De volgende betreffen de rechtstoestanden der vereenigingen en leden, hare vertegenwoordiging en bestuur ontbinding, liquidatie, faillissement, enz., benevens de strafbepalingen. Intusschen laat het zich aanzien, dat, hoe spoedig het ook in den Bondsraad behandeld moge worden, de Rijksdag het toch nog vooreerst niet zal kunnen afdoen, daar zijne zitting uiterlijk 10 Maart zal worden gesloten. Zondag is te Londen een Kabinetsraad gehouden. De ministers hebben beraad slaagd over de mededeelingen, die men van de verschillende mogendheden ont ving omtrent de Bulgaarsche quaestie. De Regeeiing zal in deze geheel de politiek volgen, die het Berlijnsch tractaat voorschrijft, doch voor het oogenbhk haar antwoord niet geven. Sir Ferguson ver klaarde in het Lager huis, dat de bewering van de Temps, als zou Engeland in de nabijheid van de Daidanellen den afstand van eene haven of een eiland geëischt hebben, van allen grond ontbloot is. De door Parnell aangekondigde nieuwe lersche landwet zal '21 Maart in het Lagerhuis aan de orde komen. Daarin wordt o. a. bepaald, dat ingeval het blijkt, dat de pachter niet onmiddellijk lied msoiruiaiQvfu hun - tivvuiwrij Cll uat niet ten gevolge van eigen schuld, hem kwijtschelding van een deel zal worden verleend. Door de Fransche Kamer van Afgevaardig den is het wets-ontwerp, waarbij een nieuw tarief van rechten voor sommige voort brengselen uit Italië wordt vastgesteld, in zijn geheel aangenomen, met de daarin door den Senaat gebrachte wijzigingen. De Minister Daulresme had verklaard, dat hij die wijzigingen niet goedkeurde, maar zich vereenigde inet het ontwerp- tarief, zooals het door de Kamer was aangenomen. Genetaal de San Marzano, opperbevel hebber der Italiaansche troepen te Mas- sowah, heeft aan den minister van Oor- Jog een telegram gezonden, meldende dat de inlichtingen, van verschillende zijden ontvangen, overeenstemmen in de be vestiging, dat de Npgus den 22. Febr. met zijn geheele leger, dat thans in de vlakte van Maigard kampeert, te Godo- fellassi is aangekomen. Zijn levensbe hoeften zijn te Barroa bijeengebracht De aankomst van den Negus moet te danken zijn aan mededeelingen van Ras Alula over den marsch der Italianen naar Ailet, Sabatyomina en Baresa. Te As mara loopt het gerucht, dat Ras Alula den Negus te gemoet getrokken is en bijtend als een slangenbeet, en die toch zoo zonderling kan glimlachen, dat men als het ware voor haar moet nedeiknie- len en haar gehoorzamen." «Men behoeft nooit bang te zijn, wan neer men zijn plicht doet, Kousouma. Beatiix kan je niets doen, want ik houd veel van je, en papa en mama zijn strikt rechtvaardig." »0 ja, dat weet ik welMaar vóór zij er was, was alles hier zoo prettig en goed I" Margaretha zuchtte en sprak geen woord. «Belooft ge mij, Nanni, dat ge goed op u zelf zult passen? vervolgde zij een oogenblik later, ziende hoe pijn lijk en vermoeid de oude vrouw er uitzag! «Ja, nonna Margaretha." «Best! En ge zult dus nu geen ver driet meer over mij hebben, nietwaar?" «Wat ge mij daar vraagt, is onmoge lijk, nonna, want Nanni heeft u lief en denkt altijd aan hetgeen zij aan de overledene beloofd heeft, toen zij haar in de kist heeft gelegd." «Ja, dat weet ik, Nanni. Maar geloof mii, ik ben zoo erg niet te beklagen als ge wel denkt. Papa is zoo goed en zoo lief voor mij, en ik ben ook zoo trotsch op hem. Als ik zie, boe iedereeD vel eerbied en bewondering zich roer dat de Abessiniërs wegans de weinige levensbehoeften, welke de provincie Ha- macen oplevert in de richting van Goura zijn opgerukt. Aan de Soleil meldt men uit Peters burg, dat Rusland waarschijnlijk Prins Dolgorouki, gezant te Teheran, candidaat zal stellen voor den Boelgaarschen troon. De Czaar zal met zijn zoon in Mei Polen bezoeken. De correspondent van de Times te St. Petersburg zegt, dat de Russische Regeering den toestand verward tracht te maken, terwijl Duitschland. Oosteniijk en Italië er naar streven den oorlog, indien deze onvermijdelijk blijkt, zoo lang mogelijk willen uitstellen. De New-Yorksche correspondent van The Standard seint, dat lbOO stokers en machinisten der Chicago Burlington and Quincy Spoorwegmaatschappij den arbeid hebben gestaakt, en dat men ern stige verwikkelingen vreest, daar de Machinistenvereeniging sterk is en veel invloed heeft. Zondag a.t. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door Ds. Groeneweg van Rotterdam. De le luit. Peters, van het le reg. huzaren, in garnizoen te Deventer, wordt met 1 April tot Nov. aanst. gedetacheerd naar het depot-escadron alhier. De le luit. W. Witsen Elias van het depot-escadron le reg huzaren alhier is oveigeplaatst bij het esc. ordonnancen. Tot directeur van de rij- en hoef- smidschool alhier, is thans definitief be noemd de majoor F, C. W. Juckema van Burmania Brn. Rengers, van het le reg. huzaren, die reeds tijdelijk inet de waar neming dier betrekking was belast. De le luit. Van Exter, van het 3e reg. huzaren te 's Hage, wordt met 1 April a. s. gedetacheerd aan de rijschool. Onze stadgenoot de heer A. M. Kollewijn Nz, is benoemd tot lid van het Koninklijk Instituut voor de Taal- Land en Volkenkunde van Nederlandsch Indië. Bij de gisteren in 't koffiehuis «het Valkje" gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis ten behoeve van den heer W. H. Kam was inge schreven door: J. G. van Eybergen. ƒ6290. J. Klaarenbeek-6200. W. Salomons- 5808.— H. Hevljeecs - w. v. d. Kooij-5597.— G. Prins-5549.— J. H. Boks- 5335.— Het werk werd den minsten inschrij ver gegund. Naar men ons schrijft zullen de royal handbell ringers (klokkenspelers), die wederom in verschillende plaatsen van ons rijk concerten zullen geven voor liefdadige doeleinden, niet, zooals oor spronkelijk het plan was, in onze ge meente optreden. Tegen twee alhier wonende per sonen is naar wij vernemen proces-ver baal opgemaakt, nadat zij zondagavond door een politieagent op openbare schen nis van de eerbaarheid waren betrapt. In eene gisterenavond gehouden vergadering van Je Kies'ereeniging «Recht voor Allen", trad als spreker op Mr. Koek uit Utrecht, afgevaardigde van den bond van R. K. Kiesvereenigingen, ten einde de candidatuur van Jlir. Mr. T. A. J. van Asch van Wyck te bespre ken en aan te bevelen. Onze burge meester werd dan ook met algemeene stemmen tot candidaat geproclameeid. Aan het gisteren te Utrecht ge houden examen voor de acte van be- hem nederbuigt, dan springt mijn hart vari vreugde op. en ik dank God dat ik zijn dochter ben. En ook mijn stiefmoe der is zoo goed voor mij Alleen Beatrix"Magaretha voleinde den volzin niet. „Allah is rechtvaardig, en nonna Beatrix zal nooit gelukkig worden, want zij trapt op de harten van de arme menschen die minder zijn dan zij," zeide Nanni langzaam en op ernstigen toon. In haar hart moest Margaretha ei ken nen dat Nanni gelijk had, en zij volhar de daarom in haar stilzwijgen. «Zoudt ge denken, dat de Indiërs niet weten wat er op het paleis voorvalt. Denkt ge dat men niet weet, dat gij voor nonna Bazaar veel beter en lie ver zijt dan haar eigen dochter, en dat nonna Bazaar alle dagen schreit?" Margaretha bewuarde nog altijd het stilzwijgen. Een oogenblik later stond zij op om heen te gaan, en zeide tot Kousouma: «Om zes uur, als ik van de wandeling terugkom, wacht ik je bij mij. Komt ge mij dan eens vertellen hoe het met Nanni is, en brengt ge mij ook wat bloemen mede, om in mijn haar 'J Nonna Bazaar is de titel, dien de inlan ders aan de vrouw van den Qouverneur-Otne- rgal geven.. kwaamheid ln de nuttige handwerken, werd deelgenomen door 8 candidaten. Geslaagd is onder andere mej. A. Boldingh van Amersfoort. De gemeenteraad hield Maandag middag eene korte zitting. Behandeld werd daarin het advies van B. en W. op het rekest san het bestuur der begrafe- nisvereeniging, betrekkelijk de bestrating van de Hellingstraat. B. en W. geven daarin te kennen, dat met het oog op de besluiten, in de laatste jaren door den raad genomen, omtrent de verbete ring van de bestrating in de gemeente, vooralsnog hunnerzijds geen voorstel in zake de Hellingstraat kan worden ver wacht. Naar aanleiding van eenige op merkingen, door den heer de Koningh gemaakt, werd dit advies nader nog toe gelicht door den voorzitter. B. en W erkennen, dat de toestand van de Hel lingstraat gebrekkig is; ook de raad is met dien toestand bekend. Zij achten het echter niet raadzaam, thans inciden teel op deze zaak in te gaan, de beslis sing over een dergelijke verbetering, waarvan de financieele gevolgen tamelijk ingrijpend zijn, is bij de behandeling van de begrooting beter op hare plaats, terwijl bovendien de mogelijkheid niet is uitgesloten om op andere wijze een beteren toegang tot de algemeene be- giaafplaats te vei krijgen. Na deze toelichting weid omtrent hel adres zon der hoofdelijke stemming, conform het advies van B. en W., besloten het ter secretarie neder te leggen. Naar aanleiding van het rekeit van eenige ingezetenen tot het aanbrengen van verlichting in hel Beukenlaantje, is door B. en W. een nader onderzoek in gesteld naar de mogelijkheid tot het leg gen van gasbuizen in dat laantje zonder gevaar voor beschadiging van de fraaie hoornen, die daar staan. Hoezeer door 't leggpn van de buizen in gemetselde, behoorlijk met cement voorziene kokers vermoedelijk het gevaar van doortrekking van gas zou worden weggenomen, kan daarvan toch geen zekerheid gegeven worden. Het leggen van de buizen kan trouwens niet geschieden zonder bescha diging van de wortels der boomen Tot het plaatsen van petroleumlantaarns over te gaan, achten B. en W. niet geraden. Zij adviseeren daarom vooralsnog niet tot verlichting van liet Beukenlaantje over te gaan. Bij 't opmaken der begiooling van het volgende jaar kan overwogen worden, op welke wijze tot voorkoming van mogelijk gevaar een afrastering langs den waterkant kan worden gemaakt. Bij de discussie over deze zaak in den taad werd toegegeven, dat vei lichting met. oaslftntanrnc «>iot ...no, dat de zekerheid ontbrak dat gasverlies kon worden vermeden, yvelke voorzorgen men daartegen ook wilde nemen. Maar men achtte 't gewenscht, dat in de hier werkelijk bestaande behoefte aan ver lichting op andere wijze zou worden voorzien. Alleen de vrees, om de boo men langs het laantje niet te beschadi gen, was oorzaak, dat het aanbrengen van gasverlichting achterwege was gela ten. Maar dan mochten de bewoners van het laantje in billijkheid vragen, dat in de verlichting op andere wijze voor zien werd, te meer omdat dit niet alleen aan hen ten goede zou komen, maar ook aan de velen, die van het laantje als de kortste verbinding van het spoorweg station met de buurt in den omtrek van de Slijkpoort gebruik maken. Het einde van de discussie was dat het pieadvies van B. en W. met 7 tegen 6 stemmen (de heer Bake bleef als een der onderteekenaars van het adres buiten stemming) verworpen werd. De voor zitter gaf daarop te kennen, dat dooi B. en W. nader zal worden overwogen, hoe aan het verzoek van adressanten kan worden voldaan. Aan mej. C. S. Koning is, op verzoek, eervol ontslag verleend als le onder wijzeres aan de openbare meisjesschool le soort, wegens hare benoeming tot te steken? Kom maar gerust in mijn kamer, want ik ben er bepaald." «Best, nonna Margaretha Toen Margaretha tehuis kwam, vond zij de geheele familie reeds aan het luncheon. «Goeden morgen, papa!" zeide zij, ging naar den Gouverneur-Genetaal en gaf hein een hartelijken kus. «Goeden morgen, mijn kind. Hoe is het met Nanni?" „Zij is ziek, papa, en daarom ben ik eens naar haar gaan kijken." Onder het uitspreken dezer woorden, had Marga retha zich naar haar stiefmoeder gekeerd en lachte vriendelijk tegen haar. «Mijn lieve, kleine Margaretha," zeide de barones en drukte innig de hand van het meisje, «ge zijt toch altijd dezelfde, en je hebt een zoo nobel hartje, als ei maai een te vinden is." Deze woorden hadden een dubbele beteekenis, want Miss Douglas had mevrouw van N. reeds medegedeeld, wat er onderweg was voorgevallen. Het luncheon liep zonder stoornis af. Beatrix die door haar moeder ernstig berispt was geworden, at zonder een enkel woord te spreken. Eindelijk stond men van tafel op, en de beide meisjes gingen met Miss Douglas naar de leei kamer. De voormiddag ging voorbij, zonder dat er verder iets bijzonders voorviel. eerste onderwijzeres te Alkmaar. Het ontslag gaat in den 16. April of zooveel vroeger, als in de vacature zal voorzien zijn. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium en de H. B. school is met 13 van de 14 stemmen benoemd de eerstvoorgedragene. de heer J. C. G. Grasé, «headmaster" in Engelsche taal en letterkunde aan de «North London high school for boys." Hijkjea iu dc Ctr. Rechtzaal. gen en gestompt. Zoo iets mag ook in Leusden niet geschieden, en heden stonden dan ook de beide boertjes met gezichten als zuigelingen zich te verant woorden. Ontkennen deden zij niet, wat voor de lieeren rechters en ook voor ons zeer gemakkelijk was. Hel O. M. vorderde dan ook direkt voor den een 14 en voor den ander 10 dagen gevangenisstraf. Met groote heeren is kwaad kersen eten, en met politie-mannen is het kwaad vechten. Zoo is het! Zitting van 27 Februari. Vol „ambitie" en met boekje en pot lood gewapend trokken wij, leden van de eeuwige pers, opnieuw op naar de rechtzaal om te vernemen, hoe de heeren beslist hadden omtrent de straf van de beklaagden, met wien ik u de voiige week in kennis stelde. Aartje v. d. B. van Hoetelaken werd lot 6 weken gevangenisstraf. W. Zegge- laar werd tot 10 dagen gevangenissti af veroordeeld en J. Steen beek werd vrijgesproken. En 'oen toen kregen wij een vrouwtje, dat waarlijk niet geschikt is om de eer van Amersfooit op te houden. Helena Temininck een 19-jarige schoon heid, thans in voorarrest, woont samen met Geertiuida Hagedoorn, ook een van die ongelukkigen, die opgevoed in de ellende steeds blijven vootlieven in droeve /.edeloosheid welke immer uitloopt op ziekenhuis ofgevangenis ln den nacht van 28 op 29 Dec. waren beiden met een paar huzaren, die verleidelijke blauwjassen aan de draai geweest, en Joh. B. een licht matroos 2de klasse, die met verlof «over" was, voegde zich bij hun en werd de «dupe". «Niet altijd is liefde bestendig van duur". Helaas! neen. en dal bemerkte or.s matroosje maar altewei, want èn zijn zilveren «horloge" èn zijn gouden ketting èn zijn gouden «medaillon" werden door «Helena" endoor Geertiuida, «wil lens" en «wetens" in verzekerde bewa ring genomen. Neen! riep de nimf «Truitje," de medaillon heb ik present g.'kregen, en ook Helena, ontkende de ketting en het horloge van het vest afgeiukt le hebben. Truitje stond dan ook niet als be klaagde terecht en hare vriendin moest zich dus maar alleen zien te redden uit liet web der justitie, waarin zij zoo deerlijk gevangen zat. De matroos ont kende het «medaillon" cadeau te hebben gedaan, en verklaarde dat, tuzie gekre gen hebbende, hem het uurwei k en de ketting ontrukt waren. Alleen het gou den haakje zat nog aan het vest vast. Trhitje beweeide gezien te hebben dat haar vakgenoote, de diefstal gepleegd had. en ook de huzaar Corn. B zeide dat de bekl. hem het horloge en de ketting had terhand gesteld. Beide voor werpen had hij 1 Jan. te Amsterdam heleend en de brigade-commandant W. Otten nam een en ander in beslag. Het geheele zaakje was van niet eig zedelijken aaid en de subst of. v. Jusl. Mr. N. de Ridder die vervolgens aan het woord kwam, vorderde 9 maanden gevangenisstraf. Mr. G. Blom trad ambtshalve op, en vroeg viijspraak voor zijn cliënt omdat z. i. geen overtuigend bewijs voorhanden was. Nog een zaakje van niet zoo'n ernsti gen aard, werd er vervolgens behandeld. Gerrit en Arie v. d. Berg, twee ste vige boertjes uit Leusden, kwamen 13 Januari van Amersfoort geloopen, en waren in niet erg nuchleren staat. Nu is van ouils bekend, dat een dronken man en een speenvarken, dat gemeen hebben, zij immer beiden, de averecht- sehe weg gaan. Ook was dit Januari het geval ge weest en de polilie-beambte P. Essen- burg werd door hen aangegrepen, gesla- Tegen vier uur barstte boven Buitenzorg een van die on wedera los, die men alleen in de tropische gewesten kent. Beatiix, die met hare lessen leeds klaar was, lag op een carrapéije en keek naai den regen, die tegen de stores dei warande kletterde. Een uitgave van Shakespeare lag opengeslagen op haar schoot. Een poosje le voren had zij niet Miss Douglas in Hamlet gelezen en had toen vergunning geviaagd, om het nog eens voor zich zelf over te lezen. Miss Douglas, die op eenigen afstand van haar zat te leekrnen, stond op om een rol papier, die op een kastje lag, te krijgen. Toen zij bij Beatrix voorbij ging, viel haar oog toevallig op Shake speare, en zag zij boven aan het blad staannOthello." «Wat leest ge daar, Beatrix?" vroeg zij. op een toon van verbazing, Beatrix kreeg een kleur, maar zij antwoordde terstond en op vastberaden toon: tOlhello «Ge hebt mij permissie gevraagd om Hamlet nog eens na le lezen, en dat heb ik u toegestaan. Ik merk dus dal ge mij bedriegt." Het bloed steeg Beatrix naar hel hoold. «Noemt u dal bedriegen?" «Ja, zeker want ik beb vertrouwen gesteld in uw woord en daarvan hebt ge f Piet. Dat ben ik niet met u eens I Jan. Wat niet eens? Waar heb je 't over Ik heb heel niets gezegd. P. Och, da's waar ook. Maar ik heb me driftig gemaakt. J. Dat moet je niet doen. Da's niet gezond. P. Ik sprak met Geurt Opsnijer over de verkiezingen, en op al wat ik zei, kreeg ik «Dat ben ik niet met u eens." J. Wel dat had ik als een kompli- ment opgenomen Als hij het op een keer met mij eens was, zou ik gelooven, dat ik het mis had. P. Daar heb je eigenlijk gelijk aan. Verbeeld je, toen ik, zonder er juist aan te denken, dat hij Cpsnijer heet, tot hem zei „Mijnheer u doet uw naam weinig eer aan", gaf hij ten antwoord: «Dal ben ik niet met u eens." Utrecht. In de Tuinstraat alhier had jl. Zaterdagmorgen een treurig voorval plaats. Een ruirn 3-jarig meisje name lijk, door haar moeder gedurende eenige oogenblikken alleen in een kamer gela ten, schijnt, door welke oorzaak is on bekend, rnet hare kleedjes te dicht bij de biandende kachel te zijn gekomen, waardoor deze vuur hebben gevat, althans toen de moeder op het angstgeschrei van het kind de kamer binnen snelde, vond zij haar lieveling te midden der bran dende kleeding op den grond liggen. Hoewel het vuur spoedig was gedoofd, had het kind echter zulke ernstige brand wonden bekomen, dat het bijna onken baar was en reeds den volgenden dag aan de gevolgen is bezweken. De vereeniging voor gereformeerd onderwijs, zal vermoedelijk Vrijdag a. s. in de Minrebroederstraat alhier een school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs openen. Het schoolgeld zal van f 18 tot f24 bedragen, terwijl het ondeiwijs zoodanig zal worden gere geld, dat de leerlingen desverlangd aan de toelatingsexamens voor een der inrichtingen van Hooger- of Middelbaar onderwijs zullen kunnen voldoen. Tot president bij de Ned. Herr. gemeente alhier is beroepen Ds. I. Quast Hzn., thans te Nijbioek. Baai-u. Jhr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, zal, op uitnoodiging der antirevolutio naire kiesvereeniging alhier, eene lezing in het Amalial.ótel aldaar houden, in zake den a. s. verkiezingslrijd. Eruiclo. In de vorige week vertrok ken uit deze gemeente 18 personen naar Nuord-Amerika. Hoevelaken. Onze predikant de heer F. Kijftenbelt heeft bedankt voor het be roep naar de Nederl. Herv. Gemeente te de Bildt. misbruik gemaakt. Daar hebt ge zeer verkeerd aan gedaan, Beatiix, en het spijt mij voor u zelf. Tot nu toe heb ik vei trouwen gehad in je eerlijkheid, maar ge noodzaakt mij nu cmervooitaan aan te twijfelen." «Maar ik wilde Othello nog zoo graag eens overlezen." «Overlezen?Hebt ge het dan reeds gelezen?" Beatrix merkte dat zij zich verraden hadzij beet zich op de lippen en ant woordde kortaf: »ja!" «En ge wist dat ik het u verboden hadToen ge mij onlangs gevraagd hebt, of ik niet alleen tOlhtllo," maar ook tRomeo en Julia" inet je wilde lezen, heb ik dit geweigerd en je ook gezegd, waarom ik het weigerde. Ge zijt nog veel te jong, Beatrix, en je hoofd is niet kalm genoeg voor dergelijke lec tuur." «Ik begrijp ze anders heel goed Romeo en Julia heb ik ook gelezen, maar dat beviel mij niet; ik vond dat iets als een inelkkostje. waai in men wat veel suiker gedaan heeft. Maar Othello, dal bevalt rnij!dat is me nog eerst een kaïaktei (VVordf vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2