Ri. li. li. li. ti. ti. De Ondkleerkoop BUITENLAiND. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. bedrijvigheid aangevuurd dp^r hpt Lqn- densche manifest door Zorilla uitgevaar digd." Men meldt uit New-York, dat een ernstig incident zich heeft voorgedaan op de grenzen van Mexico. Een officier en soldaten van het Mexicaansche leger, die een deserteur Vervolgden, overschreden de grenzen en kwamen op het gebied der Vereenigde Stalen. Toen de sherif hen sommeerde terug te gaan, weigerden zij en werden revolverschoten gewisseld. Een Mexicaan werd gedood, een ander gewond, terwijl ook een Amerikaan gewond werd. Bij de gisteren in het Kiesdistrict Amersfoort gehouden verkiezing vooreen lid van de Tweede-Kamer der Staten- Generaal zijn van de 2945 kiezers 2463 opgekomen. 13 billetten waren van on waarde, de volstrekte meerderheid is dus 1330. Op Jlir. Mr. T. A. J. VAN ASCH VAN 1VIJCIC werden 1634 op H. J. II. baron van Boetzelaer van Oosterhout 831 stemmen uitgebracht, zoodat eerst genoemde is gekozen. De gewone jaarlijksche vergadering der afdeeling Amersfoort van «Volkson- derwijs", de vorige week gehouden, was zeer slecht bezocht; slechts een tweetal leden had gehoor gegeven aan de oproe ping om haar bij te wonen. De rekening over 1887, met een batig saldo van f50,485 sluitende, werd nagezien en goedgekeurd. In 4887 telde de afdeeling 127 leden Zij bezat geen genoegzame fondsen om een schoolfeest te kunnen geven, zoodat hare werkzaam heden zich bepaalden tot het beloonen van 24 leeilingen, die 't getrouwst de school bezocht hadden, door ze in staat te stellen voor rekening der afdeeling de Huisvlijlschool te bezoeken. Mr. J. Heiligers, aftredend, niet herkiesbaar be stuurslid, werd vervangen door den heer M. L. Celosse, Er werd aan het bestuur aanbevolen middelen aan te wenden om het steeds dalerd cijfer van leden en contribuanten der afdeeling weder tot de vorige hoogte terug te brengen, welke aanbeveling door het bestuur welwillend werd aanvaard. I Jan. Er wordt tegenwoordig heel wat op het klavier gespeeld. Piet. Ja, als men door stad of dorp wandelt, hoort men er telkens de tonen van. J. Neen, ik bedoel een ander klavier. P. Wat dan? Van de consientie? J. Ook niet: dat van de Nederlandsche taal. P. Nou begrijp ik je niet. J. Lees dan maar eens verschillende couranten over de verkiezingen, dan kan je eens zien over hoeveel octaven het klavier der Nederlandsche taal loopt van de laagste scheldwoorden tot de hoogste zalvende uitdrukkingen. P. Zeg, zouden sommige menschen zoo slecht zijn als waarvoor zij worden uitgemaakt J. Evenmin als anderen zoo rechtscha pen zijn, als zij van zich zelf getuigen. Uitspraken. Maandag 5 Februari, deed de Arron dissement-Rechtbank te Utrecht uitspraak in de navolgende zaakjes Helena Temininck, van Amersfoort, weid vrijgesproken, met last direkt in vrijheid te zullen worden gesteld. De beide gebroeders Gerrit en Arie v, d. Berg van Leusden kwamen er niet zoo gemakkelijk af, daar de eerste tot 8 en de tweede tot 3 dagen gev. straf werden veroordeeld. In de volgende zaakjes, die in deze zitting behandeld werden, kwam niets uil Amersfoort ol omstreken voor, weshalve ik er dus geen verslag van kan uitbien- gen. De volgende week zullen er echter wel weer eenige Amersfoorters zijn, die verzuimd hebben naar de stem van hun geweten te luisteren. Het moge voor hen minder aangenaam zijn te moeten verschijnen, voor mij die er finantieel belang bij heb, 'is iedere boosdoener een dag levens. Kent gij hem niet lezers, of liever... lezeressen? Kent gij hem niet dat manneke, het welk dag in dag uit de huizen plat loopt, om uwe overtollige oude kleederen, enz. enz. die door u afgedankt zijn, voor eenige stuivers af te koopen? Maar hoe is het mogelijk, lieve leze res! gij, aie als Hollandsche huis vrouw zoo'n uitstekende naam voert, en wier faam onovertroffen is, in al wat het huishouden aangaatl Kom! fop me nu niet met te beweren, hij u geheel vreemd is, of... ja, bloos maar niet, ik vat al waarom gij uw hoofdje zoo ontkennend schudt, en toch ik weet zeker dat gij allen meer malen met een bezoek van hem vereerd zijt, wanneer gij uw oude «plunje" aan den man wildet brengen. Zuinigheid met vlijt bouwt... alles en nog wat, en daarom geef ik u groot ge lijk dat ge afgedane artikelen niet weg werpt, maar er liever nog eenig geld voor tracht te maken. En juist hij die Utrechtsche Oud- kleerkoop, hij is het, die u precies weet op te zoeken, wanneer ge zoo'n kistje oude rommel in uw kelder bijeenge gaard hebt. Met de groote schoonmaak, wanneer alles zijn seisch" moet hebben; met de kleine wanneer ge alles een «extrabeurt" geeft en uwe meubelen nog een »na- vreevre" krijgen; enwanneer gij alsdan allen, met blik en stoffer gewa pend, UEds. mopperende ega van de eene kamer naar de ander verjaagt; wanneer gij zijn boeken in de war gooit en zijn pers-copieën, waarvan hij zich zooveel «indruk" heeft voorgesteld met een stoffig kleed overdekt, alsof zij van nul en geener waarde zijn; dan dan loert de Ri ti ti ti door de geopende vensters; lachend ziet hij, de hem zoo geliefde grijze stofwolken in uwe kamer opstuiven en vroolijk is zijn blik, wan neer hij bemerkt dat de schilderijen om gekeerd en de gordijnen opgebonden zijn. Kleerkoop! Ouw... kleerekoop roept hij alsdan en schelt aan. Hij is een klein man met loerende oogen en immer lachend gelaat Twee verdacht roode kleurtjes rusten op zijn kaken en worden gesteund door twee grijzende bakkebaardjes, die tot orider de kin doorloopen, alwaar zij elkander broederlijk de hand reiken; altijd wanneer wij onze verbeelding zóóver kunnen laten schieten, dat we ons bakke baardjes met handen kunnen voorstellen. Zijn hoofd dat erg bewegelijk is, wordt door een reusachtige cache-nez aan zijn schouders verbonden, want geen schijn van hals is er zichtbaar. Een grijze «demi" die wellicht eens om deftige schouders gehangen heeft omvat zijn lichaam, en zomer of winter, met regen of zonneschijn, steeds staat die jas open. Slechts één knoop bovenaan de hals sluit tegelijk de cachenez en zijn keel af; slechts één unoop zeg ik. om de een voudige reden, de anderen allen hun verkrijgt als met den ankellader. Men merkte reeds nu met genoegen, dat de verschillende deelen van het repe- teertoestel sterk genoeg zijn voor een oorlogswapen. Welk van de stelsels ook worde aangenomen, het Nederlandsche «geweer klein kaliber" zal na de trans formatie weer eene goede plaats innemen onder die van de Europeesche mogend heden. (iV. R. Ct.) In den toestand van den Duitschen Kroonprins schijnt thans weder een dier tijdelijke beterschappen te zijn ingetreden, welke reeds meermalen zijn voorgekomen, doch den voortgang der eigenlijke kwaal niet stuiten. De uitslag van het onderzoek, door prof. Waldeyer ingesteld, blijft voorloopig geheim. De Reichsanzeiger bericht, dat de Keizer, door een lichte verkoudheid be vangen, waarschijnlijk verscheidene dagen genoopt zal zijn in zijne kamer te blijven. Een telegram uit 8t. Petersburg meldt, dat graaf Tolstoi, minister van binnen- landsche zaken, hoogsternslig ziek is en zijn toestand bezorgdheid wekt. De Porte zou besloten zijn de verkie zing van prins Ferdinand tot Vorst van Bulgarije, op verlangen van Rusland, ten deze ondersteund door Frankrijk en Duitschland, onwettig te verklaren. Het antwoord der Porte in dien zin is in beginsel vastgesteld. Men meldt uit Bucharest, dat Stam- boulolï een manifest aan het Bulgaarsche volk gereed maakt uit naam van prins Ferdinand, waai bij de onafhankelijkheid van Bulgarije onder de Regeeiing van «Ferdinand I, koning van Bulgarije," geproclameerd wordt. De bezetting in de steden aan de oevers van den Donau en in de forten aan de Zwarte zee is verdubbeld. Aan de Soleil wordt, langs indirecten weg, uit Sofia gemeld, dat een aantal officieren van de troepen uit Oost-Roe- rnelië een zamenzwering hebben gesmeed, teneinde de Republiek uit te roepen. Dooi verraad werd het complot ontdekt. Veertig medeplichtigen zijn in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Regeering niet voornemens is den afloop der tegenwoordige legerwet af te wach ten, maar onmiddellijk na Paschen wets ontwerpen zal indienen in de llongaar- sche en Oosteni ijksche Parlementen, strekkende om de manschappen van het Oostenrijksch-llongaarsch leger met vijf- en-twintig percent ongeveer te verhoo- gen, daardoor het totaal van het leger opvoerend tot over een millioen man. De verhooging zou dadelijk tot stand komen, waartoe de Regeering een extra- crediet wil aanvragen, hetwelk waar schijnlijk 100,060,(JOU 11. beloopt, wegens de noodzakelijke vermeerdering van wa penen, amunitie, kleeding en proviand. De delegatiën zullen in het begin van Mei dit extra-crediet in overweging nemen. Te Rome zijn, gelijk men weet, ern stige ongeregeldheden gepleegd door weikelooze arbeideis. In de Kamer er over geïnterpelleerd, antwoordde de heer Crispi, dat eenige drijvers de ongere geldheden hadden uitgelokt. De regee ring kent hen en houdt hen in het oog, terwijl zij den werkeloozen zooveel mo gelijk werk zal verschaffen door eenige openbare werken nu te doen uitvoeren. Velen der in hechtenis genomen personen waren in het bezit van geld, dat gelijk de heer Crispi vei klaarde, gedeeltelijk uit het buitenland was gezonden. Uit Turijn wordt gemeld, dat de voornaamste landbouwers en een aantal notabelen eene maatschappij zullen stich ten, niet een kapiraal van 15 millioen, voor de verzending van landbouw-voort- brengselen naar Engeland en Amerika. Men meldt uit Madrid «De Spaansche Regeering surveilleert gestreng de agen ten van Zoiilla wegens hun hernieuwde zij eenige blaadjes thee af, zonder eigen lijk te bedenken wat zij deed. «Kousouma I" herhaalde de Javaan, maar thans np een toon, die van inner lijke ontroering beefde maar Kousouma bewaarde nog altijd een diep stilzwij gen. «Meisje, gij zijt schooner dan de Sul tanes, die ik aan het hof van den keizer van Solo ontmoet heb. Op uw voorhoofd behoorde een diadeem te prijken, en uw huls en uw prachtige armen moesten be dekt zijn met paarlen en gouden span gen 1 Uit uw -oogen straalt een helderder en schitterender glans dan uit de diaman ten van mijn kris, en tocli is hun uit drukking tegelijk zoo zacht en teeder, dat een blik dier oogen een liefkooziug is en in de ziel van hem, die het voor recht heeft van u te aanschouwen, een zoet verlangen doet ontslaan, dat hem onder liefelijke droomen doet insluimeren. De hand van Kousouma beefde, ter wijl zij de Vlang-Vlang bloemen, die nog in haar haar zaten, er uit haalde en ze een vooi een wegwierp, al luisterende naar de wooiden, die ui haar oor klon ken als een onbekende melodie,, waar van zij niets begreep. Zij was zoo schoon, zooals zij daar stor,d in al de vet bovenheld van baar onschuld, dat Aghmat zich veor hgar op de knieën wierp en de bloemen een voor een opraapte, waarbij hij haar tel kens aankeek. «Ik bemin u, Kousoumazeide hij. Bij deze woorden verbleekte het jonge meisje. Het kwam haar voor, alsof een nieuwe wereld zich voor haar ontsloot, en dat zij zich op een van die schoone sterren bevond, waarvan zij des nachts dikwijls droomde, wanneer zij des avonds, door de bladeren der palmboomen heen lang er naar had staan kijken. «Ik heb u liet, Kousouma!" herhaalde Achmat, naderde hel jonge meisje en omvatte hare knieën. Kousouma bloosde en deed een stap achteruit. «Vrees niets!" zeide de Indiër op zachten toon; «ik weet wel, dat ge nauwelijks de beteekenis mijner woorden begrijpt, maar ga met mij mede naar uw grootmoeder; daar zal ik die woor den herhalen en dan zal zij uwe hand in de mijne leggen en tot u zeggen, dat ge gelukkig zult worden." Kousouma bewaarde een oogenblik het stilzwijgen; weldra echter sloeg zij hare oogen op, en haar reine en diepe blik vestigde zich op den man, die nog altijd voor haar lag nedergeknield. «Gjj zjjt voor mij een vreemdeling," zeide zg; «waarom zou ik met u geluk kiger zijn dan mc-t Nanni, die ik liefheb." «Omdat ik een Raden ben en orndat ge rijk zult zijn, wanneer ge mijn echt genoot wordt, veel rijker dan die bleeke gezichten daar ginder op het paleis, die u onder hunne grootheid verpletteren. Niets op aarde zal te schoon zijn voor u en voor een enkelen glimlach van u zult ge mij bereid vinden, om de paar len en de reukwerken var, ons Oosten aan uwe voeten neder te leggen. Eén woord van uwe lippen, en het paradijs zal reeds op deze wereld u deelachtig worden, terwijl een enkele kus van uwen mond ook voor mij de pooi ten van het paradijs zal openen!" Terwijl Achmat a.dus tot haar sprak, werd Kousouma hoe langer zoo bleeker, en ondei haar half veisleten katoenen kabaai kon men haar boezem op en neder zien gaan. Kousouma dacht aan Beatrix, en een oogenblik gaf de hoog moed aan haar gelaat de uitdrukking van een trotsche zegepraal. Met bliksem snelheid verdween echter die gedachte uit de ziel van het jonge meisje en de reine, kinderlijke onschuld was weder op haar gelaal te lezen. Met hare wel luidende stem gaf zij den Indiër ten antwoord «Wat baten al uwe rijkdommen, daar ik niet het minste voor u gevoel?" dienst hebban opgezegd. Ook de knoops gaten die droevig wijd geopend staan, schijnen te treuien over de langdurige knoopen-absentie. Een jachtvest dat daarentegen dubbel in zijn knoopen zit, wellicht dddrom dat zij in plaats van aan de «demi" aan het vest gezet zijn; een korte, grijze broek, wier linkerpijp op een „molière" en wier iechter op een elastiek-vrije «bottine" rust, Ziedaar, zijn geheele portret, zooals het dagelijks door onze stad reilt en zeilt. Nog iets en wel iets origineelsch zou ik waarlijk vergeten, namelijk; een oude tuifzak hangt evenals een sjaal over zijn linker schouder, en zóó onafschei delijk is hij van dit artikel, dat men eerder kans zou hebben, de zak zonder hem, dan wel hem zonder zak te ont moeten. Juf... frouw! zoo begint hij met verheffende stem, terwijl hij op de eerste lettergieep drukt. Ouw... kleer koop? Ri ti ti ti? Wijl hij zeer vlug tracht te spreken en daardoor al hakkelende giootendeels zijn wooiden inslikt; zoo hoort men steeds het gereutel «ri ti ti ti" tusschen zijn korte volzinnen in. En vooral wanneer men meer geld van hem verlangt dan hij biedt, is zijn ri ti ti ti in vollen gang Juf., frouw! begint hij, terwijl hij met zijn handen in de oude kleeding- stukken wioet en het onderste stuk naar boven haalt. Juf., frouw! 'n oudzoodje! «ri ti ti ti" veertien centen. Juf., frouw!.... veertien centen, „ri ti ti ti" zegt men dan, dank je man het gaat niet minder dan 25 cent, dan breekt zijn koopwoede los. Ri ti ti tiJuf., frouw! mot ik er ...ri ti ti I vijftien cent voor geven? Dank je man Ofachttien ri ti ti ti Steint men dan nog niet in, dan doet hij de voordeur open, laat nog eens een: Juffrouw twinting cent ri ti ti ti hooren trekt dan kwaad de deur toe, verlegt even zijn voddenzak, begeeft zich de straat op, en welgemoed klinkt opnieuw zijn kleere Oude kleerekoop Helaasook hij is nog een van de weinige straat-typen die onze stad ver sieren. Meer en meer dunnen zij op, en weldra zullen zij geheel ophouden te bestaan. Helaas! zeg ik. Want niet alleen brengen zij een weinig poëzie tusschen de anders zoo prozaïsche menschen, maa levens geven zij stof in de pen van ons, dagbladschrijvers, die waarlijk in het oude Sticht niet overdadig van stof voor zien zijn. En stof is voor ons brood. Utrecht, L. J. R. Seilberger. Utrecht. De zoogenaamde kwartjes vinders, hebben alhier jl, Zaterdag bij gelegenheid van de wekelijksche veemarkt, weder goede zaken gemaakt. Onder voor wendsel van boter van hem te willen koopen, wist namelijk een hunner een veekooper, in de omstreken van Amers foort woonachtig, eene tapperij binnente- loozen en daarna tot kaartspelen te ver lokken, met hel gevolg echter, dat de man binnen weinige minuten f400. armer was geworden en zeer ontstemd de tappeiij weder verliet. Wanneer zal men toch leeren, zich tegen de praktijken van dergelijke lieden te wapenen en ophouden zijn vaak zuur verdiend geld aldus wegtewerpen. Hoe gevaarlijk het is lieden te plagen, die zooals men gewoon is te zeg gen, niet wel bij het hoold zijn, heelt j I Zaterdag alhier een 14 jarige knaap ondervonden' toen hij met andere jongens een dusdanig persoon plagende van dezen met zijne kruk zulk een slag op het hoofd ontving, dut hij bloedende in eenzakte en huiswaarts moest worden ge- Een siddering doorliep Achmat. Op nog ontroerder loon dan een oogenblik te voren zeide hij: «Engel van mijn leven wanneer ge er in mocht toestem men om de mijne te worden, zult ge schoone kinderen krijgen, die ge onder de palmboomen in mijn tuin in een hangmat zult kunnen wiegen en schom melen. Hunne lokken zullen uwen boe zem slreelen, dien zij met den glimlach op het gelaat tusschen hunne rozeroode lipjes zullen nemen!...." Kousouma zweeg. Een hemelsch visioen deed zich aan haar voor en zij sloot de oogen. om het te beter te kunnen zieri. Maar het visioen veidween, eri de Indiër lag nog altijd voor haar op de knieën. «Achmat!" zeide hel meisje op ernsti- gen toon, «den dag, waarop Kousouma haar hart voelt kloppen voor den rnan, dien zij als haar heer en meester zal er kennen, zal zij hare hand in die van dien man leggen, zelfs al heeft die man niets dan een bamboezen hut om haar voor den nacht en den storm te bevei ligen en een mat, om haar tot legerste de te dienen, en zij zal tot dien man zeggen ,ik heb u lief!' Maar noch uwe paarlen, noch uwe reukwerken, noch de kindertjes met de rooskleurige lipjes kunnen Kousouma datgene schenken, waarnaar haar hart verlangtwant haar dragen. Zijn toestand is echter buiten gevaar. Bartru. Ook hier is de verkiezings strijd niet onopgemerkt voorbijgegaan. Donderdag j I. werd n.l. door den Heer T. van Ascli van Wijek, Burgemeester van Amersfoort, eene redevoering ge houden, om eene lans voor het anli- levolulisme te breker.. Even talrijk als bij dezen spreker waren de toehoorders van den Heer Van Weede van Dijkveld, die den volgenden avond de canditatuur van den Heer Boetzelaer van Oosterhout aanbeval. Burg. en W. hebben aanbesteed het bestraten van enkele wegen in de kom der gemeente. Ingeschreven was door de volgende H.H. J. Maters te Amersfoort voor f3945; G. Boks te id. f3575; Bonte id. f3418,25; Scheepbou wer te Huizen f3410; W. van Doornik alhier f3298. Aan den laatste is het werk gegund. Verder werd aanbesteed het leveren van 300 kubieke meter grint met ver voeren naar de plaats, waar het noodig is. Ingeschreven werd door Velman te Baarn voor f3 60 per knb. meter; A. Dijkman id. f3,24; Bonte te Amersfoort f3,10; W. van Doornik Baarn f3; Huisman van Blaricum f2.915. Het werk is aan den laatste toegewezen. De Koudwatergeneesinrichting al hier zal weder aanmerkelijk vergroot worden door het bouwen van een bad huis. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad, waarbij de volgende biljetten zijn ingekomen W. van Doornik te Baarn f20,700; Saltzherr te Hilversum f19,890; Beere- mans te Baarn f19.000; N. van Veeisen te Hilversum f 18,338. Den laatste is het werk toegewezen. Onderstaand berichtje zend men ons ter plaatsing. Hoogland. Als bewijs dat ook eene vrouw haren man wel eens ontzag kan inboezemen, diene het volgende: Dondeidag jl. zat de landbouwer F. alhier, in het zoogenaamd logement of herberg, en stak, door de sterke koude gedreven zijn voeten wel wat dicht bij de kachel, en brande per slot een gat in zijn kous. Onmiddellijk vraagde hij de noodige gereedschappen om dit onheil te verhelpen welke hem dan ook gegeven werden. Tot zijn eer moet gezegd wor den, dat een en ander hem niet onhan dig afging. Het gaatje was spoedig ge dicht. Doch toen men hem opmerkzaam maakte op een tweede onbehoorlijke opening, zeide hij, daar behoef ik mij niet voor te verantwoorden, dat is het werk van mijn vrouw. Daar, waar een vrouw steeds koning kraait een kan ker het geluk afmaaid. Een ooggetuige. Sclierpeuzeel. De voorjaarscollecte heeft hier de aanzienlijke som van f334 opgebi acht. Eene collecte, in den loop der vorige week gehouden, om onder de armen eene buitengewone uitdeeliug te kunnen hou den, met het oog op de strenge nawin- ter, bracht f 136 op. Evenals in Duitschland zal ook thans aan elke soldaat van het Belgissche leger een verbandtoschje woiden uitgereikt, in houdende spelden, antiseptische verbanden watten en veschillende andere voorwer pen, die hij eene verwonding onmiddel lijk noodig zijn. In afwachting van ge neeskundige hulp zal men nu op het slagveld voorloopige verbanden kunnen aanleggen, waarbij in vele gevallan de soldaat zich zelf zal kunnen helpen. Door de Regeeiing zijn 100,000 van die tasch- jes besteld. hart blijft stom, wanneer het u hoort spreken. Kousouma bemint u niet." Met een trotsche beweging stond Achmat op en zeide: «meisje, gij zijt nog edeler dan gij schoon zijt! Mocht ge ooit behoefte hebben aan een krach- tigen arrn om u te verdedigen, laat het dan mijn arm zijn, daar ge mijn hart niet begeert. Allah neme u in Zijne hoede!" Zonder verder een woord te zeg gen ging hij heen. Een poosje later trad Kousouma hare hut weder binnen; zij hurkte naast Nanni op den grond neder, stieek eenige malen over de grijze haren der oude vrouw, legde eensklaps haar hoofd op de knieën harer grootmoeder, opdat deze niet zou zien hoe zij bloosde, en vroeg toen op half fluisterenden toon «Nanni, hoe moet men toch doen om te beminnen?" XII Van af het oogenblik dat Achmat tot Kousouma over liefde had gesproken, had er een algeheele ommekeer plaals gehad in de ziel en het karakter van het jonge meisje. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2