Tweede Kamer der Statei-Generaal. Gemengd Nieuws. Uitslag der verkiezingen BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. Ingezonden. r Sen Maart te krabbendam, gemeente Warmenhuizen, een behoorlijk ingevuld stembriefje werd gevonden in de brieven bus. Een te Arnhem gegeven uitvoe ring ten voordeele van de weesinrich ting te Neerbosch, heeft, met de gehou den collecte, f346.28 opgebracht, be stemd voor meubileeiing van het nieuwe weeshuis. Men schrijft uit Haarlem »Hier ter stede is overleden de heer J. J. Beynes, zoowel in het binnen- als buitenland bekend door de «poor-, tram- en andere rijtuigen, die in zijn fabriek werden vervaardigd. De overledene was stichter der inrichting, die reeds kort na hare opening, zich zoodanig de sympathie van Z. M, den Koning had verworven, dat hel Koninklijk wapen aan den hoof dingang mocht prijken. De buitengewo ne verdiensten van den heer Beynes werden door onzen Vorst gehuldigd, toen hij hem het ridderkruis van den Neder- landschen Leeuw schonk. Zijn heengaan wordt door velen betreurd, gelukkig, dat een hem waardig zoon, zijn opvolger is." Uitgaande van de «Vereeniging tot bevordeiirig van bouwkunst" te Gronin gen, zal in het vooijaar van 1889 aldaar eene nationale tentoonstelling van beeld houwkunst en decoratieve schilderkunst gehouden worden. Naar wij vernemen, zijn tot vaste medewerkers van prof. de Vries bij het samenstellen van een woordenboek der Nederlandsche taal benoemd de heeren J. V\'. Muller, leeraar aan het stedelijk gymnasium te Haarlem, en Beets, de zoon van onzen gevierden schrijver. Laatsgenoemde is reeds eenigen lijd bij den staf van prof. De Vries werkzaam. Van Vrijdag meld men uit Hilver sum De strijd over de afzanding tusschen Stad en Lande van het Gooi en de H. IJ. S. duurt voort. De manschappen van den spoorweg trachten heden het terrein te behouden door heen en weer rijden van de locomotief, enz. De erfgooiers beproefden de afsluiting van eigendom te krijgen. De rijksveldwachters zijn aan wezig, ook de politie uit Hilversum met den burgemeester. De maatschappij schijnt alles te wagenhaar hoofdambtenaar verklaaide heden brutaalweg: Wij heb ben geld genoeg, om dat vol te houden. De gemoederen ter plaatse zijn verhit. Zoo noodig, zal de militaire macht optre den. Morgen waarschijnlijk voozetting van het katjesspel. De ontworpen oefeningen van het leger in 1888, zijn als volgt: nVeldoefeningen op grooten schaal met de drie wapens tusschen 312 Septem ber, waaraan, onder leiding van den kommandant der le divisie infanterie zullen deelnemen de 4 veldbataljons van het regiment grenadiers en jagers, de 4 veldbataljons van het 4e regiment infan terie, 4 veldescadrons van het 3e regi ment huzaren, 4 batterijen van het 2e regiment veldartillerie, de ie veldkom- pagnie van het korps genietroepen schietoefeningen in de legerplaats bij Zeist tusschen 430 Juni; de bataljons van het 7e regiment infanterie te Am sterdam zullen opvolgend het kamp to Laren betrekken; oefeningen in den vesting-oorlog, onder leiding van den gen.-majoor, kommandant der Nieuwe Hol!, wateilinie, tusschen 27 Aug. en 7 Sept. in het deel van groep Woudri- chem dezer linie tusschen Maas- en Bak- kerskil; oefeningen in den strategischen veiligheidsdienst, tusschen 17 en 26 Sept. cavalerie-oefeningsreisgecombineerde oefeningen der land- en zeemacht, waar schijnlijk te den Helder en Hellevoetsluis kader-manoeuvres. Gedurende de laatste dagen was het vrij rumoerig in de straten van het andeis zoo stille Winschoten. Groote troepen arbeidslieden trokken door het stadje om werk, nu voor het Raadhuis of de woning van den burgemeester, dan weer elders zich posleerende ten einde hunnen nood te klagen. Hierbij kwam dat de aanzienlijke ingezetenen bij donkeren avond bezoek ontvingen van een gemeenteraadslid, die op eigen gezag en gesterkt door twee werklieden, om geld kwam aankloppen, ten einde daarmede in de behoefte aan werk te voorzien. Dat menigeen, door schrik overmand, zich aanstonds schriftelijk voor groote sommen ging verbinden, spreekt wel van zelf, hoewel ook menig onvriendelijk bescheid het loon was, dat het gemeenteraadslid op zijn ongepasten ijver inoogstte. Intusschen hebben de werklieden door de zorg van Burgemees ter en Wethouders brood en werk ont vangen. Aan het station Bussum werden gisteren morgen door een sneltrein een wegwerker de beide beenen afgereden. De ongelukkige is naar het Gasthuis te Amsterdam vervoerd en reeds over leden. Men schrijft uit Monnikendam iDe gemeenschap met het eiland Mar ken is weder geh'eel hersteld. Al het ijs is verdwenen, zoodat de reizigers weder oogehinder d met den post- of veerschip per den overtocht kunnen volbrengen.? De ook in Nederland algemeen be kende Amerikaansche schrijfster Louisa M. Alcott is overleden. Zij was 55 jaar oud. voor de Amsterdam. A. Gildemeester (lib J. T. Crf.mer (lib.), Mr. J. P. E. Tak van Poortvliet (lib.), Mr. J. G. Gleichman (lib.), Mr. A. Kekdijk (lib.), Jhr. Mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg (lib.), B. H. Heldt (lib.), Mr. A. F. K. Hak- togu (lib.). Herstemming tusschen Mr. W. H. de Beaufort (libJ en Mr. J. B. Veegens (lib.) Appiugedam. Gekozen: J. Sceiepel Gib.) Apeldoorn. Gekozen Mr. F. W. C. P. Graaf van Bylandt (anti-rev.) Amersfoort. Gekozen: Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wyck (anti-rev.) Alkuinar. Herstemming tusschen Jhr. C. Hartsen (cons.) Mr. IVVan der Kaay (lib Almeloo. Gekozen Mr. W. C. J. J. Cremers (kath.) Arnhem. Gek. W. Rooseboom (lib.) Assen. Gek. W. A. Baron van der Feltz (lib.) Beraen-op-Zoom. Herstemming: tus schen IV. II. B. IVilkens (kath.) en Be Bam (kath.) Berguni. Gekozen. O. T. Bosgra (anti-rev.) Beverwijk. Herstemming tusschen Jhr. Mr. J. IV. G. Bareel van Hogelanden(lib.) en Mr. J. A. N. Travaglino (kath.) Bodegraven. Herstemming tusschen S. van Velzen (auti-rev.) en Mr. J. G. Patijn (lib.) Brenkelen. Herstemming tusschen Mr. IV. J. Roi]aards van den Ham (lib.) en S. M. van IVijck (kath.) Breda. Gek. Dr. H. J. A. M. Schaep- man (Kath.) Briele. Gek. Mr. G. I. Goedkoop (lib.) Delft. Gek. J. C. Fabius (auti-rev.) Deventer. Gek. Mb. A. van Delden (lib.) Dokknm. Herstemming tusschen Mr. Iluber (anti-rev.) en Mr. IV. J. v. IVeelderen baron ltengers. (lib.) Doetinclieui. Herstemming tusschen Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (lib.) eu Mr. J. G. S. Bevers, (kath.) Dordrecht. Herstemming tusschen Mr. A. Ph. R. C. van den Borch van Verwolde (anti-rev.) en Mr. J. B. van Osenbruggen (lib.) Drnten. Gek. Mr. F. J. M. A. Reekers (kath.) Eist. Herstemming tusschen Mr. B. M. Bahlmann (kath.) en Mr. G. IV. baron Van Bedem (anti-rev.) Ede. Gek. Mr. L. W. C. Keuchenius (anti-rev.) Eindhoven. Gek. Mr. A. J. H. van Baar (Kath). Enkhiiizen. Gek. Mr. D. Visser van Hazerswoude (lib.) Enschede. Gek. W. J. GEERTSEMA(lib.) Emineu. Gek. Mr. H. J. Smidt (lib.) Frunekcr. Herstemming tussche P. Lieflinck (lib.) en L. IV. de Vries (anti-rev.) Goes. Gek. Jhr. Mr. A. F. de Savorsin Lou mann. (anti-rev.) Gorinchein. Gek. H. Seret (anti-rev.) Gouda. Gek. Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort (anti-rev.) Grave. Gek. Mr. J. J. I. Harte (kath.) Groningen. Gek. Mr. S. van Holten. (lib.) Herstemming tusschen Mr. J. B. Veegens (lib.) en A. Brummelkamp Jr. (anti-rev.) 's-Graveuhage. Gek. Mr. R.J. Graaf SCHIMWELFENNINCK VAN NyeNHUIS (cons.) Herstemming tusschen L. J. van Kempen (anti-rev.) en Mr. L. G. Greeve (lib.) Mr. L. P. M. IIbaron Michiels van Verduynen (kath.) en Mr. 11. M. A. baron van der Goes van Birxland. (lib.) Gulpen. Gek. L. F. H. C. Ruland (Kath.) Den Helder. Herstemming tusschen S. T. Land (lib.) en H. IV. van Marie (kath.) Helmond. Gek. Dr. P. J. F. Ver meulen (kath.) Uontenisse. Herstemming tusschen Mr. F. J. F. M. IValter (kath.) en Jhr. Mr. J. J. Pompe o. Meerdervoorl (auti-rev Hoorn. Gek. Mr. W. K. baron Van Dedem (lib.) 's-Hertogenbosch. Gek. P. G. J. VAN DER SCURIECK (kath.) Haarlemmermeer. Herstemming tus schen Mr. F. J, M. A. Reekers (kath.) en II. F. Bultmann (lib.) Hilversum. Gek. Mr. Tu. P. Baron Mackay, (anti-rev.) Haarlem. Gek. Mr. A. J. W. Farn- gombe Sanders (lib.) Harllugen. Gekozen W. M. Oppedijk (anti-rev.) Kauipen. Gekozen Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck (anti-rev.) Katwijk. Herstemming tusschen J. H. Bonner (auti-rev,) en Mr. J. Mascheck (Kath.) Leiden. Gekozen: H. J. Bool (lib.) Leeuwarden. GekozenDr. J. Zaaijer Azn. (lib.) Loeliem. Gekozen A. Baron Sciiimmel- pennixck van der Oye (anti rev.) Loosduinen. Herstemming tusschen Jhr. Mr. IV. Th. C. ran Boom (lib.) en Mr. A. H. M. van Berckel (kath.) Middelburg. Herstemming tusschen A. Smit (lib.) en Mr. Q. Lucasse (anti-rev.) Meppiel. Gokozen: Mr. H. Smeenoï (lib.) Maastricht. GekozenJhr. Mr. G. L. M. H. Reus van Beeresbrobk (kath.) Nijmegen. Gek. A. E. Keuther (Kath.) Ooslbnrg. Herstemming tusse.hen Mr. P. C. J. Ilennequin (lib.) en N. Glinderman (anti-rev.) Oosterliont. Gekozen Mr. Th. L. M. H. Bokret (Kath.) Oinmeu. Gekozen: A. baron van Dedem (anti-rev.) Rotterdam. Gekozen: Mr. H. D. Levyssohn Norman (lib.) Mr. II. C. Ver niers van der Loeff (lib.j Mr. R. P. Mees R.Azn. (lib.) W. Rooseboom (lib.) W. A. Viruly Verbrugge (lib.) Roermond. Gek. Mr. H. J. Brou wers (Kath.) Ridderkerk. Gekozen Mr. Th. Heems kerk (anti-rev.) Rheden. Gekozen Mr. M. J. C. M. Kolkman (kath.) Schiedam. Herstemming tusschen Mr. J. G. Patijn (lib.) en L. IV. Jansen (Kath.) Steenwijk. Gekozen: Mr. U. II. Huber (anti-rev.) Sliedrecht. Gekozen Mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas, (anti-rev.) Sneek. Gek. W. M. Oppedijk (antir Sittard. Gekozen Mr. H. F. Lam- brechts (Kath.) Schoterland. Herstemming tusschen B. H. Heldt (lib.) en F. Bomela Nieuwen- huis (soc.) Tiel. Gekozen Mr. H. J. Dyckmeester (lib.) Tilburg. Gek. Mn. B. M. Bahlmann (Kath.) met 1268 st. Utrecht. Gekozen Jhr. Mr. J. Roëll (lib.) en A. L. W Seijffardt (lib Vcchel. Gekozen B. R. F. van Vlij men (kath.) Venlo. Gek. Mr. J. H. L. Haffmanns (Kath.) Veendam. Gek. Mr. H. Goeman Borgesius (lib.) Weert. Gekozen: Mr. J. M. L. H. Clercx (kath.) Winschoten. Herstemming tusschen I). R. Mansholi (rad.) en Mr. B. de Ruiter Zijlker (lib.) Waalwijk. Gekozen: Mr. A. F. Vos de Wael (kath.) Wolvega. Herstemmiug tussehan R. K. Okma (anti-rev.) en Mr. P. J. G. van Biggelen (lib.) Wijk-bij-Duurstede. Herstemming tusschen Br. II. J. A. M. Schaepman (Kath.) eu Mr. IV. Baron van Goltstein (lib.) Zevenbergen. Gek. J. P. Th. van Nunen (Kath.) Zierikzee. Gekozen J. J. van Kerk wijk (lib.) Zwolle. Gekozen: A. baron van Dedem (anti-rev.) Zaandain. Gokozen W. de Meijier (lib) Zutphen. Gekozen Mr. D. Engelberts (anti-rev.) Ziiidhorn. Herstemming tusschen S. van Velzen (auti-rev.) en Mr. E. J. J. B. Cremers (lib.) Gekozen werden dus tot nu toe 33 libe ralen, 1 conservatief, 19 antirevolutionairen en 20 katholieken, terwijl in 26 districten herstemmingen moeten plaats vinden. Dubbel gekozen zijn -t anti-revolutionaire leden de heer van Asch van Wijck (te Kampen en te Amersfoort), de lieer Oppedijk (te Har- lingen en te Sneek), de lieer Huber (te Steen- wijk en te Dokkum), de heer A. van Dedem (te Zwolle en te Ommen). Van de vrijzinnigen is de heer Rooseboon dubbel gekozen: te Arnhem, waarvoor hij de keuze heeft aange nomen, en te Rotterdam. In vier districteu zullen dus nieuwe verkiezingen noodig zijn. Wellicht zal de uitslag der herstemmingen nog enkelepartiëele verkiezingen noodig maken ten gevolge van dubbele keuzen. In de verhou ding der partijen zullen die echter wel geen wijziging brengeu. Uit Duitschland komt de droevige mare van het overlijden van Keizer Wilhelm. Donderdagavond, omstreeks 8 ure, hebben sommige bladen een extra-nom- mer uitgegeven met het ber ebt, dat de Keizer overleden was. Die nornmers wer den in beslag genomen, op grond dat dit bericht niet juist was. Reeds waren de klokken begonnen te luiden. Dit moest beteekenen dat de Keizer op dat oogen- blik bet H. Avondmaal zou gebruiken, waartoe hij zich echter te zwak ge voelde. De Berlijnsche correspondent der N. R. Cl. seinde, gisterenavond aan zijn blad »Ik geloof u het volgende als authentiek te kunnen mededeelen »Met bet oog op de buitengewone zwakte des Keizers bleven de Ministers permanent vergaderd. Ten 5 ure 's namiddags bi acht een adju dant liet bericht uit het paleis, dat de Keizer overleden is. Daarop spoedden Bismarck en de Minister v. Boetticher zich dadelijk naar het paleis, waar mid delerwijl bet volgende was voorgevallen. De Keizer had eene flauwte gekregen, en nóch van ademhaling nóch van pols slag was iets te bespeuren, zoodat alle verwanten des Keizers ijlings ontboden wei den en de hofprediker Kogel in eene zaal van bet paleis eene godsdienstige plechtigheid verrichtte en gebeden tooi den stervende opzeide.. Inmiddels tracht ten de gencesbeeren door wrijving en een heetwaterbad de levensgeesten bij den Keizer weer op te wekken. Dit ge lukte. Z. M. begon weer teekenen van leven te geven. Hij richtte zicli zelf tegen 6 ure op in het bed, en de slapende en wakende toestand wisselden elkander af. In sommige oogenblikken werd 's Keizers geest zoo helder, dat hij begon te spre ken over Frankrijk's legerorganisatie en over de ai beiders-tvetgeving. Omstreeks 7 ure gelukte het deri ge- neesheeren hem rum met een ei en bouil lon te doen gebruiken. Van toen af ver levendigde 's keizers geest van minuut tot minuut sneller. Tegen 8 uur bekwam hij champagne en soep. en kon bij het bed voor een korten tijd verlaten. Om dezen tijd sprak Bismark weder met den keizer, waarop deze geregeld antwoordde. Gisteren mot gen ten 8'A is de Keizer overleden. De Kroonprins en de Kroonprinses zijn onmiddellijk uit San Remo vei trokken om zich over den Brennerpas naar Cliar- lottenburg te begeven. Doctor Mackenzie vergezelde den Kroonprins. Te St-Petersburg is men overtuigd, dat Prins Ferdinand spoedig zal aftreden en wordt reeds als zijn opvolger een der Prinsen van Saksen-Weimar genoemd. Rusland zal niet tegen een protestant- schen candidaat zijn, doch zal in geen geval een Roomsch-Katholieken Prins steunen. Het telegram, door de Porte aan den Bulgaarschen minister-president Stani- boeloff gezonden, heeft den volgenden inhoud: «Bij de komst van prins Ferdi nand van Saksen-Coburg in Bulgarije, beeft de grootvizier, in een telegram van 22 Aueustus 1887, aan Zijne Hoogheid verklaard, dat diens tegenwoordigheid in het vorstendom in strijd was met het tiaktaat van Berlijn en derhalve onwettig, daar de verkiezing tan den vorst door den Bulgaarschen Sobranja niet de goedkeuring der mogendheden, welke het traktaat van Berlijn onder teekenden, had ontvangen en evenmin door de Verheven Porte was bekrach tigd. De grootvizier verklaart heden opnieuw aan de Bulgaarsche regeering, dat, in de oogen der keizeilijke regee ring, de toestand dezelfde is gebleven dat wil zeggen, dat de aanwezigheid van vorst Ferdinand aan het hoofd van de Bulgaarsche regeering in stiijd met liet traktaat van Berlijn, en dus onwet tig is." Volgens bericht uit Sofia heeft Stain- bouloff geantwoord op de nota van de Porte en gezegd dat hij zich naar de tractaten zal schikken die volgens zijn overtuiging niet verkracht zijn. Te Sofia acht men den toestand ernstig en gelooft men dat Prinses Clementine vertrekken zal. Vier officieren zijn gearresteerd wegens verduistering van geld, tot een bediag van 40,000 gd. In politieke kringen te Rome gelooft men niet aan een verandering in den toesland van Bulgarije door de nota der Porte. Men verwacht van Rusland een tweede nota, waarin juister mede- deelingen gedaan zullen worden omtrent de houding die Rusland zal nemen tegen over Bulgarije Niemand gelooft te Rome dat men met klacht het Russisch pro gram zal'willen steunen. Z. H. de Paus beeft aan de St. Pie- tersvereeniging een groote som gelds geschonken, om de volkskeukens en de toevluchtsoorden bij nacht te vermeer deren, nu de armoede te Rome groot is. De le zitting van den militieraad voor deze gemeente zal plaats hebben op Woensdag 14 Maait, des voor mid dags te 10 uren, in eene der zalen van bet Raadhuis te Utrecht ingaande op bet Oudkerkhof, terwijl eene 2e zitting ge houden zal worden op Woensdag 11 April des voormiddags ten 10 uren, ter afdoening van alle zaken, die in de eerste zitting onafgedaan zijn gebleven. Tot tweeden Luitenant bij de dd. Schutterij alhier, is door Z. M. den Koning benoemd de heer Jlir. J. A. Sandberg. De Heer B. E. Mater heeft aan de Gemeente-Boekeiij den jaargang 1878 van de Revue des deux Mondes ge schonken, zoodat van de jaargangen 1849 tot heden nog maar ontbreken 1873, 1876 en 1883. Moge bet goede voorbeeld navolging vinden. Van zeer vertrouwbare zijde wordt ons gemeldt. dat 't bericht in 't Handels blad voorkomende, volgens hetwelk de lieer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, voor Amersfoort en Kampen vei kozen, voor laatstgemeld district zit ting zou nemen, onjuist is. Heden och tend was te dien aanzien door den ver- kozene nog geene beslissing genomen. En 't bericht, dat de heer Mackay reeds door de anti-rev. en kath. candidaat zou zijn gesteld in het district Amersfoort, is voorbarig. Nóch van anti-revolutionaire, nóch van r. katholieke zijde is officieel een can didaat genoemd. Iets wat natuurlijk is, nu de heer van Asch van Wijck zich nog niet heelt verklaard. Utr. Crt. De COMMISSARIS van POLITIE le AMERSFOORT herinnert den houders van honden aan artikel 7 der verorde ning tot heffing der belasting op de honden in deze gemeente, waarbij be paald wordt: dat de belastingschuldigen verplicht zijn tot de verzekering van toezicht op de belasting hunner honden, zoolang die zich op den openbaren weg bevinden, liet kenleeker, (belastingpenning), behoor lijk zichtbaar, aan een halsband beves tigd te doen dragen. De honden uitslui tend gehouden ten dienste van den land bouw of eenig bedrijf van nijverheid of ter bewaking van gebouwen of erven, bedoeld bij art. 4 dier verordening, moe ten voortdurend van het kenteeken zijn voorzien. Honden die niet van het ken teeken zijn voorzien, worden, zoo zij op den openbaren weg gevonden worden, door de politie in bewaiing genomen en drie dagen ria de aanhouding afge maakt. 1 i. Lensden, 7 Maart. Hedennacht is in de buurtschap Leusbroek bij den Heer v. K. gestolen. De dief (dieven) heeft tvaschgoed en wat rneer van zijne gading was, uit de schuur gehaald en medege nomen. De politie doet ijverig onderzoek. Bunschoten, De landerijen behoo- rende aan de Diaconie-armen te Bunscho ten zijn op den 6 dezer, andermaal verhuurd thans door het Classicaal be stuur van Amersfoort doende wat des kerkeraads is in de Herv. gemeente Bunschoten. Aangezien voor sommige perceelen nieuwe huurders zich hebben opgedaan, vreest men moeieiijkheden tusschen de eerste en laatste huurders. Een goed teeken! De eerste ooievaars hebben zich te Geldermalsen vertoond. De dagen van Methujalem komen weeromOp onaantastbaar officiëele wijze hebben we nu den alleroudsten Hagenaar ontdekt. Deze is wie twij felde er aan? natuurlijk een Scheve- ningsclie visscher. Hij heet Joh Taal, is namelijk, blijkens de kiezerslijst, gebo ren den 19en Maart 1315 en zal dus eerlang 573 jaren oud zijn. Tegelijk hebben we nu óók op gezag van de kiezerslijst den jong- sten Hagenaar voor te stellen; het is de beer C. M. J. Plokker, die zoo voor spelt liet stadhuis den 9en November 1934 zal geboren worden. Overigens is de oudste kiezer de heer D. Diiksen, die den 25en October dezes jaars 100 jaar hoopt le worden. (Haagsche Ct.) Als een heilzaam middel om de roest van ijzeren voorwerpen te doen verdwij nen, raadt een Duilsch industrieel blad aan. deze voorwerpen te doopen in eene verzadigde oplossing van tinchloride. De tijd, die er voor noodig is, hangt af van de dikte der roeslkorst. Gewoonlijk is 12 lot 24 uren voldoende. De tinchloride moet echter geen overvloedige hoeveel heid zuur bevatten, daar dit het ijzer kan aantasten. Zoodra de voorwerpen uit het bad gehaald worden, moeten zij eerst met water, dan met ammoniak afgespoeld en snel afgedroogd worden. Mijnheer de Redacteur! Vergun aan ondergeteekende, een min naar van wandelen, door middel van uw geacht blad eenige opmerkingen in het algemeen belang ten beste te geven. Terwijl in de meeste steden zich lang zamerhand vereenigingen constitueerden tol verfraaing der gemeente en omstre ken, blijft hier in Amersfoort nog dezelfde niiddeleeuwsche toestand bestaan. Hoewel ons hooggeacht gemeentebestuur niet stil zit, blijft er toch aan de wandelwegen in de onmiddelijke nabijheid onzer ge meente nog heel wat te doen, terwijl met een weinig goeden wil en betrek kelijk kleine kosten zeer veel verfiaaid en veraangenaamd zou kunnen worden. Hij toch, die niet op gebroken armen of beenen is gesteld, vermijd eene wande ling langs den zoogenaamden tKleinen Luiaard"-, aar. de Noord-Oostzijde der stad gaat het wandelen in 't geheel niet, daar doellooze slooten of greppels met puin enz. gevuld den weg versperren wil men langs de Bloemendaalsclie poort de stad verlaten, dan stelt men zich altijd bloot door het een of andere de stad binnenkomende voertuig te worden overreden, daar huizenliooge muren het uitzicht belemmeren. Waarom deze oude kunstelooze overblijfselen van de vroegere vestingwerken niet geslecht en evenals zulks te Nijmegen, Deventer en andere plaatsen is geschied, de daardoor ver kregen grond aangewend tot nut van 't algemeen. Dat daardoor nieeidere in woners naar onze gemeente met hare

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2