NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 21. Woensdag 14 Maart 1388. Zeventiende Jaargang VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. IMEB E COUBAN Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzon derFij ke Nummers 3 Cent. [ngezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Z. M. de Koning heeft aan den adjudant-Generaal der Marine, chef van het Militaire Huis, vice-admiraal jhr. J. H. van Capellen. opgedragen het rouw beklag over te brengen aan het Berlijn- sche Hof en Z. M. te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid van Z. M den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, Wilhelm I. De vice-admiraal heelt heden de reis naar Berlijn onder nomen. Uit den Haag deelt men ons mede, dat de benoeming van de heeren van Houten, Huber, Ruys van Beerenbroek. baron de Vos van Steenwijk en de Iiuyter Zijlker, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tot ridders van de orde van den Nederlandschen Leeuw, in ver band staat met hunne medewerking als rapporteurs aan het tot stand brengen van de wijzigingen in het wetboek van strafvordering. (N. R. O.) De heer Willink Ketjen heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen het von nis der Haagsche rechtbank, waarbij hij tot f25 boete is veroordeeld ter zake van smaad jegens den minister van koloniën. Ook het openbaar ministerie is van dit vonnis in appèl gekomen. De Haagsche briefschrijver van de Middelb Cf. deelt o. a. hef volgende mede v'.an een van de kiesbureau's in de res :entie had op den dag der stemming een politiek-hartstochtelijk jorigmensch post gevat, voorzien van een aantal stem biljetten, die hij oningevuld had weten meester te worden, maar die nu de namen der door hein begeerde candidaten bevatten. Als dan een onnoozele er. schuehteie kiezer wilde binnentreden werd hem zijn briefje ter inzage ge vraagd, hetwelk, als het andere candida ten vermeldde, eenvoudig werd verscheurd en vervangen door een van den voor raad, dien het jongmensch bij zicli had. Bij een ander kieslokaal hield zich op een bediende van een bekend persoon, die trachte en het is hem nu en dan ook werkelijk gelukt stemmen voor zijn partijgenooten te koopen voor klin kende schijven. In deze laatste knoeierij is reeds de justitie gemoeid, zoodat de knecht waarschijnlijk strafrechterlijk zal worden vervolgd, en liet zal zeer de vraag zijn of de herkomst van het uit gedeelde geld niel ook den meester er bij betrekken zal." De keizerin van Oostenrijk zal, naar men uit Weenen aan le Temps be richt, eerstdaagsch met bare dochter, prinses Valerie, naar Amsterdam komen, om zich weder onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Het N. v. d. D. deelt mede, dat bij de opgaaf van bet uitgebrachte stemmencijfer bij de jongste verkiezin gen, die liet in een vroeger nummer bevatte, eene berekening is gevolgd, welke in den regel niet toegepast wordt, en dan ook de ware niet is. De stem men, op al de candidaten van eene partij in de meervoudige districten uit gebracht, zijn als even zoovele stemmen van kiezers aangemerkt, en ofschoon dit nu zoowel voor de niet-liberale als voor de liberale candidaten gegolden heeft, moet de uitkomst onzuiver wezen. Volgens eene nadere telling is, in globale cijfers, de verhouding van de hoofdgroepen als volgt: liberalen 98000, anti-revolutionairen 79000, katholieken 25000. Uit het oosten der provincie Utrecht wordt gemeld Voor de Londen- sche markt worden in deze streken buitengewoon veel varkens opgekocht en geslacht verzonden. De prijzen blijven laag. Men besteedt 30 a 32 cent p. KG. Bij de cAmsterdamsche Sportclub" bestaat het voornemen op baar tei reinen achter het Rijks museum, Paasch-Maan- dag een concours hippique en Pinkster- Maandag nationale wediennen te houden, waarvan de programma's deze week worden opgemaakt Het is te hopen, dat de terreinen tegen dien tijd wat zullen zijn opgediougd. Bij Koninklijk bpsluit is eene com missie van geneeskundige en spooiweg- ambtenaien benoemd, tot vooi bereiding eerier reorganisatie van den geneeskun digen dienst op de spooi treinen, ten einde bij ongelukken steeds hulp te kun nen verleenen. Het bestellend personeel der pos terijen mag niet meer optreden als agent of bode van een begrafenisfonds, of van eene levensverzekering, of andete dergelijke maatschappij. Uit Naarden wordt van 9 Maart aan de N. R. Cl. gemeld: Gesteund door den steiken arm van de locomotief, kon de Hollandsehe Spoor wegmaatschappij de zandgronden in questie weer in bezit nemen, en doet zij thans aldaar al hare vermeende rechten gelden. De wakkere president der nverpadering van Stad en lande" heeft alles gedaan om de belang'en der zoogenaamde Erf- gooiers te behartigen, doch te vergeefs: de spoorwegmaatschappij laadde het zand over de nauwelijks gestelde schut ting heen, en de politie bleek welwillend genoeg om dit toe te laten, al was het ook te voorzien, dat daardoor de door de erfgooiers gemaakte afsluitingen ge deeltelijk vernield zoq worden. De houding van co politie onder onmiddellijk bevel van den burgemees ter van Hilversum, hier meestal veite- genwoordigd door den inspecteur van politie dier gemeente wekte wel een weinig wrevel bij de tegenwoordig zijnde Gooiers; geen vinger mocht naar de rails worden uitgestoken, docli de door hen geplaatste afsluitingen, al zouden deze «zoo min mogelijk beschadigd wor den," bleken volstrekt niet onschendbaar te wezen de burgemeester van Hilver sum welke gemeente aanvankelijk aan de spoorwegmaatschappij liet zanden toestond leek hun hier een rechter in eigen geding. Gtlukkig ging alles zeer kalm toe, en de heer Wesseling, als buigemeeslei van Naarden voorzitter der vergadering van »Stad en Lande", heeft dan ook al het mogelijke gedaan, om eene worste ling te voorkomen; trouwens, het moet van de «Erfgooiers" worden getuigd, dat zij. zich scharende onder de onmid dellijke bevelen van hun rgeneiaal" Tukker, zich hoogst ordelijk hebben ge dragen; eerst toen de maatschappij zich aan geen afsluitingen stooide en de gronden in bezit wilde nemen, zijn zij begonnen de rails op Gooischen giond liggende op te breken en alzoo geweld met geweld te keer te gaan, edoch de rails bleken heiliger voorwer pen dan afsluitingen. Uit de Neder-Betuwe schrijft men »Tot heden hoort men zoo goed als niets van tabakshandel, zoodal de plan ters wel reden hebben tot klagen. Mocht het tabaksgewas van 1887 niet zoo goed zijn als andere jaren, dit kon men, ware het dan ook tegen matigen prijs verkoopen, doch thans is er in het geheel geen vraag. Geen wonder dan ook, dat zich menige tabaksboer afvraagtof hij zich nog lan ger met de teelt van tabak zal bezig houden, of zich niet liever op een ander gewas, als beetwortels, zal toeleggen. De verbouw van beetwortelen neemt hier dan ook zeei toe." Eene diep geladen schroefstoom boot Dc Limburg komende van Ruttei- dam, is Zaterdagmiddag onder den Bout (gem. Hardingsveld) in de Oude Mei wede gezonken, vermoedelijk tengevolge van het luwe weder. De bemanning, waar onder de vrouw van den schipper, die met twee kinderen eene toevlucht in den mast zocht, werd gered door het stoom bootje van de zalin-zegenvisscherij te Haidinxsveld. De boot is in zinkenden toestand op eene plaat gestuurd, zoodat met laag water het dek zichtbaar zal zijn. Aan de Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij zijn door Z. Ex. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid de voorwaarden medegedeeld, waarop de Minister bereid is, het ver leenen der door genoemde maatschappij aangevraagde concessie tot aanleg eri exploitatie van een spoorweg van Bunnik naar Zeist te bevorderen. De heer Daniël de Lange houdt zich bezig met liet coinponeeien eener cantate, bestemd voor de a. s. viering van het 511-jarig bestaan van liet Koninklijk Zoölogisch Genootschap ISatura Artis Magistra. De tekst is van prof. Alber- dingk Thijm Componist en dichter wer den door het bestuur van Artis uilge- noodigd zich met die taak le belasten. Onlangs werd gemeld, dat de kapel meester van de Kon. militaire kapel, de heer Völmar, niet vrijwillig zijn ontslag uit die betrekking wensclite te nemen. Thans verneemt men, dat die heer zijn pensioen heeft aangevraagd. Zondagnacht is in een effecten kantoor te Rotterdam ingebroken. Ue daders, die vermoedelijk op geen andeie wijze het kantoor konden bereiken, heb ben in een portaal van het bovenhuis, dat onbewoond is, met allerlei soort van breekijzers die in liet pmtaal gevm den zijn, ezn gat door den muur geslagen en vervolgens getracht de kluis, waaim de brandkast staat te openen, hetgeen blijkbaar niet is gelukt; er is dan ook niets ontvreemd. Hel is ten duidelijkste gebleken, dat men hier te doen heeft met zeer gevaar lijke sujetten. Te Hoorn hebben zich Onder de militairen van het garnizoen in de laatste dagen vele gevallen van buikziekte voor gedaan, welke door den eet staan wezend otficier van gezondheid worden toege schreven aan den drassigen toestand waarin bet exercitie- en sdhijfschietter- rein aldaar zich bevindt. Door den kom- mandarit van liet 7e regiment infanterie is te dien einde bevolen dat het schijf schieten aldaar alleen bij helder en droog weder mag plaats vinden, doch daar dat terrein buitendijks en zeer laag gelegen is, zal een enkele heldere dag daarin wel geen verbetering brengen en ware liet zeer wenschelijk dat te dien opzichte meer afdoende maatregelen genomen werden. De lieer B. H. Heldt heeft aan liet bestuur der Centrale Liberale Kies- vereenigiug in liet district Schoterland bericht, dal hij, bij eene eventueele ver kiezing, voor dat district zitting zal nemen en voor Amsterdam bedanken. Te Urk zijn alle kiezers weggebleven. Naar Ameiika! Dit is nog maar steeds de groote leus op bet eiland Texel. Vooial sedei t er zich iemand, die tal van jaren in de nieuwe wereld dooi biaclit, bevindt als agent eener expeditie-Maatschappij. Vele gezinnen hebben zich bereids verbonden den vaderlandschen bodem te verlaten en met den agent mede te trekken naar den vreemde. Men verzekert, dat nog in de eerste Javaansche Roman. DOOR MARIA BOGOR. 18) «Wat kan ik voor je doen?" vroeg bij aan het Indische meisje; „want mis schien hebt ge mij daareven wel het leven gered?" »Nietsl" »Niets?" »Neen Thans was het Kousouma, die zich verwijderde, terwijl Hugo de Voss haar met zijne oogen volgde. XIII Reeds sedert eenigen tijd waren er op Buitenzorg aanzienlijke gasten gelo geerd, en daar Beatrix toch binnen kort, bjj het eerstvolgende officieële bal, haar intrede in de wereld zou doen, was zij reeds toegelaten geworden tot de recep ties, die men ter hunner eer had gege ven. Onder de vele gasten van den Gou- veineui-Generaal behoorde ook lord H., een jong Engelscliman, die geruimen tijd in Australië had doorgebracht en nu een bezoek biacht aan de Holland- l sclie koloniën, alvorens naar zijn land terug te keeren. Hij was door den Engelschcn minister van Buitenlandsche zaken dringend aanbevolen bij den Gouverneur-Generaal en, daar de graaf zeer knap van uiterlijk en bijzonder innemend en minzaam in den omgang was, maakten zijne persoonlijke hoeda nigheden zoowel als zijn rang, dat hij met vriendschappelijke ingenomenheid werd ontvangen. Reeds den eersten avond dat hij Beatrix ontmoette, was Lord H. getroffen door haar ongemeene schoonheid, en zoowel het vernuft als de verleidelijke blikken van het meisje oefenden bijna onmiddellijk ook op hem denzelfden zonderlingen, betooverenden invloed uit, waaraan slechts weinig menschen weer stand konden bieden, wanneer freule Comeras zich de moeite wilde geven orn te behagen. Nadat Beatrix hem een paar keer had ontmoet, kende zij reeds den ge- heelen omvang van den invloed, dien zij op de verbeelding van den voorna men Engelschrnan uitoefende, en daar zij wilskracht genoeg had, om reeds ernstig aan hare toekomst te denken, overlegde zij van dit oogenblik af be- daaid met zicli zelf, of bet voldoende aan baar eerzucht zou beantwoorden, wanneer zij een grafelijke kroon boven haar naamcijfer kon plaatsen. Nadat het antwoord in bevestigenden zin was uit gevallen, hield freule Comeras zich vol komen zeker van de overwinning en deed zij zich zelf de gelofte, dat zij die zou behalen. De graaf werd dan ook werkelijk de dupe van dit beredeneerd overleg, en geloofde in allen ernst, dat het jonge meisje aan hem een bepaalde voorkeur had geschonken boven de andere gasten, die zich op het paleis bevonden. Daar zij hem daarenboven niet onduidelijk aanmoedigde, bewees hij haar van nu aan al die eerbiedige en beteekenisvolle hulde, die een vrouw van de wereld ge rust mag aannemen, maar waarin zij zich nimmer vergist. De baron, die vrij spoedig geheel op de hoogte van de zaken was, en die vol komen vertrouwen had in de rechtscha penheid van den edelman, bleef onpar tijdig toeschouwer bij de hofmakerijen van den jongen man. Lord H. was lijk, in elk opzicht ttn hoogste achteriswaai- dig en, mocht bij om de hand van Beatrix aanzoek doen, dan zou de Gou verneur-Generaal alleszins geneigd zijn om dit gunstig op te nemen. De heer van N. toch hoopte, dat zijn stiefdochter vroeg mocht huwen, daar hij met grond verwachtte, dal een uitstekend man, die in alle opzichten haar meerdere was, waarschijnlijk de eenige zou zijn, die een blijvenden en gunstigen invloed zou kunnen uitoefenen op het eigenaardige karakter van Beatrix. Niettegenstaande het jonge meisje een bijna onbeperkte heerschappij over hem uitoefende, was hij overigens te verstan dig. dan dat hij niet enkele kleine eigen aardigheden hij haar zou hebben opge merkt, die hem tot nadenken stemden. Eenmaal tot dat nadenken gekomen zijnde, vond bij liet beter om niets te oveihaasten, en besloot om eeist eens een tochtje over het eiland te maken, alvorens hij een formeel aanzoek deed om de hand van freule Comeras. Zoodia zij iets van de weifeling van den graaf bespeurde, was Beatrix, die op een snellei succes in deze rekende, daarover dermate teleurgesteld, dat zij deze gewaarwording niet geheel voor hein kon verbergen en, toen tusschen hen beiden over zijn aanstaand veitiek gespioken weid merkte de Engelsclnnai. op, dat uil den toon van het jonge meisje meer bitterheid dan leedwezen of droefheid sprak. Van af dit oogen blik vroeg hij zich bij herhaling af, of hij de glimlachjes en de toenadering van freule Comeras misschien ook te danken had aan zijn titel en zijn fortuin, meer nog dan aan een gevoel van genegenheid harerzijds, en in stilte wensclite hij zich zelf geluk, dat hij zich lot nu toe op zulk eeu voorzicliligen afstand had ge- honden. Men had het plan gemaakt om den dag vdór dien, waarop Lord H. van Buitenzoig vertrekken zou, een luchtje naar de Telaga- Var na le maken. geheele familie, met inbegrip van Mo- gaielha, zou va:; de pailij zijn De Tel.tga-Varna was een \.ui I meest geliefkoosde plekjes an Maig.i lelba, die hartstochtelijk veel hield van al wal natuur was. Haar stiefmoeder wist dit, en toen bet plan voor bet tochtje was vastgesteld, had zij baar echtgenoot verzocht orn zijn dochtertje en miss Douglas mede te nemen, hetgeen de baron dadelijk bad goedgevonden. Beatrix echter was maai half met dit plan ingenomenZij was eclitei Volstan dig genoeg O 'li ei znli niet OV- I UK Ie laten Maigarellia halleen prachtig Arabisch paard, dat zij bij baar laatste verjaring

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1