Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. helft van dit jaar ruim 100 personen zullen afreizen. Of menigeen niet wél deed, zich eerst eens goed op de hoogte te stellen betreffende alles wat van Amerika voor goede munt wordt opge nomen, alvorens er heen te vertrekken, zal de tijd leeren, maar dan misschien te laat. Wij vernemen, dat mevrouw Bul- kley de verblijfplaats van den heer mr Hoek en diens kinderen te Lugano (Zwit serland), rnet behulp van Engelsche detecti ves heeft opgespoord en getracht heeft de politie te overreden, dat Mr. Hoek onwettig gezag uitoefende over zijne kinderen. Mr. Hoek moet op het politiehureel zijn gehouden, terwijl tegen zijn wil zijne kinderen daarheen overgebracht zijn in het bijzijn der grootmoeder. Hij slaagde er na veel moeite in, Je politie van zijn goed recht te overtuigen De Nederlandsche regeering moet in de zaak gemengd zijn. De heeren dr. Egeling, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid-Holland, dr. W. P. Ruijsch, inspec teur van de krankzinnieengestichten en medisch adviseur bij het depaitement van binnenl. zaken Simon, lid van den Raad van toezicht op de spoorwegen, en dr. Goii te Amsterdam, zijn benoemd tot leden der commissie voor het voor stellen van eene verbeterde geneeskun dige hulp op de spoorwegen. De nieuwe keizer van Duitschland werd te Charlotlenburg ontvangen door kroon prins Wilhelm en diens gemalin, prins Hendrik en de prins en prinses van Saksen- Meiningen, benevens Bismarck en de mi nisters. Een dichte volksmenigte wachtte ondanks de dichte sneeuw, den keizer en de keizerin aan het station en in de straten op. Zondagavond werd het lijk van Keizer Wilhelm orider een hevigen sneeuwbui naar dpn Dom gebracht, een dichte me nigte was langs den weg geschaald. Van af het paleis tot den Dom stonden de troepen «en haie" geschaard. Aan het hoofd reed een peloton kuiassiers, allen op zwarte paarden, toen detachementen van alle te Berlijn in garnizoen liggende wapens, gevolgd door dames in rouw. Voor den lijkwagen ging een detache ment van het garde-regiment te Pots dam in uniform uit den tijd van Frede- lik II. Achter het lijk liepen Prins Wil helm en Prins Heinrich met hun gevolg en tal van generaals, terwijl een deta chement der garde den stoet sloot. Om elf uur kwam het lijk in den Dom. Zoo lang het daar ligt zullen een generaal en drie officiereu van den staf steeds daarbij waken. De begrafenis te Charlottenburg zal plaats hebben op a.s. Vrijdag. De over- Jenen Keizer zal gesierd blijven met de orde van den Zwarten Adelaar, het IJzeren Kruis 2e kl., het Russische Kruis van St. George, de Herinneringsmedailles der oorlogen van 1814, 1864, 1866, 1870/71, de medaille der Ilohenzollern en de Russische en Badensche orden. Bij de begrafenis zullen o.a. tegen woordig zijn koning Leopold van België met den graaf van Vlaanderen, koning Karei van Roemenië, de prins van Wales en diens zoon prins Albert Victor, kroon prins Rudolf van Oostenrijk, de hertog van Aosta, een deputatie van Fransche generaals namens den president der Fransche Republiek. Ieder mag langs het lijk van den over ledene Keizer in den Dom gaan, zonder een kaart te hebben, doch het dragen van rouwkleeren is voor ieder verplicht. De hofrouw zal drie maanden duren, die van hel leger en staatsambtenaren zes weken. Zaterdag heeft het leger den eed aan den nieuwen Souverein afgelegd, Piins Wilhelm was daarbij als generaal van het 2e regiment tegenwoordig. Na van een Indischen prins, die met haar vader zeer bevriend was, ten geschenke had gekregen. Dit edele dier had reeds lang den naijver van Beatrix opgewekt, die, daar haar zuster steeds bereid was het haar af te staan, er dikwijls op reed. Reeds bij het krieken van den dag, op welk tijdstip men zich naar de Telaga-Varna op weg moest begeven, waarheen enkelen per rijtuig en anderen te paard zouden gaan, stond lord H. voor het bordes te wachten, ongeduldig als hij was om Beatrix te zien verschij nen, wier sombere gemoedsstemming hem den vorigen avond eenige onrust had gebaard. Ilij verlangde nog vóór zijn veitiek daaromtrent eenige verkla ring en hoopte, dat hel huidige tochtje hein daartoe wel in de gelegenheid zou stellen. De eerste, die voor den dag kwam, was echter niet Beatrix, maar een zeei jong meisje, met blonde krullen, die door een zwart fluweel lint onder haai stiooien hoedje weiden bi|een gehouden. Baron van N liep naa-t haar. Lord II. nam zijn hoed af. «Goeden morgen, mylord," zeide zijn Excellentie en beantwooidde zijn groet. De Engelsch- luan ging een paar trappen van hel boides op, terwijl de baron hem tege moet ging. Zoodra deze hem genaderd de begrafenis zal Keizerin Augusta waar schijnlijk naar Baden vertrekken, haar toestand boezemt nog al bezorgdheid in. Keizer Frederik zal, op raad zijner doctoren, te Charlottenburg blijven en niet naar Berlijn gaan, te meer daar het weder slecht is Naar de Berlijner correspondent der Indépendance meldt, zou de overleden Keizer den avond voor zijn dond nog gezegd hebben, terwijl hij lag te ijlen: «Ik wil leven om den viede te verzeke ren. De Czaar heeft mij beloofd die te zullen handhaven. Als hij zijn belofte niet houdt, zal ik het zwaard trekken met mijn vriend den Keizer van Oosten rijk en dan en dan I" Dit toont, dat de Keizer nog in zijn laatste oogenblikken zich bezig hield met den politieken toestand. De particuliere nalatenschap des Keizers wordt op 60 a 70 niillioen rnaik geschat. Keizerin Augusta ontving Zaterdag in den namiddag den Rijkskanselier, die vooraf nog eenigen tijd bij het lijk van Keizer Wilhelm vertoefd had. Tusschen vier en vijf uur was de Rijkskanselier- bij den Kroonprins in het paleis. In de straten van Berlijn vertoont zich niemand zonder uiterlijk teeken van rouw de meergegoeden zijn allen in het zwart gekleed, de dames in rouwkleeding, ter wijl de armeren en alle kinderen rouw- rosetten dragen. Omtrent de ontmoeting van Keizer Frederik met Koning Humbert in de nabijheid van Genua melden ooggetuigen De vorstelijke personen omarmden elkaar, zichtbaar diep bewogen, in den zieken wagen, staande, gedurende langen tijd, terwijl het gevolg daarbuiten stond met ontbloot hoofd. De Keizer onderhield zich daarop schriftelijk met Koning Hum- bert, en overhandigde ook een papier aan den heer Crispi, waarop hij zijn innigen dank betuigde voor dehaitelijke deelneming van het volk en het Parle ment van Italië. Keizer Frederik stond wel is waar nog krachtig rechtop, maar zijn gelaat is bleek als was. Toen de spoortrein wegreed, bedekte Koning Hum- bert het gelaat met zijn zakdoek, en zeide met bewogen stem tot den heer Crispi: «Ach, hij is ziek, zeer ziek!" In de door Keizer Frederik in den Reichsauzeiger uitgevaardigde proclama tie leest men «Veilig op eigen kracht steunend, staat Duitschland geacht in den raad der vol keren. Het wenscht slechts de gewon nen vreedzame ontwikkeling te blijven genieten. Dat dit zoo is, zijn wij aan Keizer Wilhelm verschuldigd. «Doordrongen van de grootheid der taak welke op mij rust, zal het mijn uitsluitend streven zijn, het werk voort te zetten in den geest, waarin het werd gegrondvest, namelijk: Duitschland tot een bakermat van den vrede te maken, en in overeenstemming met de verbon den Regeeringen zoomede met de grond wettige organen van het Duitsche Rijk, de welvaart van Pruisen en van de Duitsche landen te bevorderen." Bovendien bevat dit regeeringsblad een schrijven van Frederik III aan prins Bis- mark, waarin hij, met dank aan de raadgevers der kroon, de voornaamste zaken ontwikkelt, waarop de Regeering dient te letten. «De constitutioneele rechtsverhoudin gen in het rijk en in Pruisen moeten zich verder, bevestigen in den eerbied en de zeden van het volk. In het rijk moe ten de constitutioneele rechten der ver bonden regeeringen even nauwgezet in het oog worden gehouden, als die van den Rijksdag; van beide is gelijke eer bied voor de rechten des keizers te vor deren. Verder wordt nadruk gelegd op de handhaving der onverzwakte weerkracht van het Rijk; op het besluit van den Keizer om in het Rijk zoowel als in Pruisen met nauwgezette betrachting van de rijks- en landswetten te regeeren op de handhaving van het beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid voor alle was, zeide hij, terwijl hij hem de hand toestak: «mag ik het genoegen hebben, mylord, om je mijn dochter voor te stellen, met wie ge tot nu toe geen kennis gemaakt hebt. Daar mijn kleine Margaretha nog niet tot de groote dames behoort, is de leerkamer voorloo- pig nog het terrein, waarop zij zich be weegt en daardoor koint het dan ook dat wij alleen bij zulke gelegenheden als deze, waar we ons als geheel en familie beschouwen, het genoegen hebben haar in ons midden te zien, niet waar Rita?" «Ja. papa." «Wilt ge al vast maar niet opstijgen, Margaretha?" «Heel goed, papa; mainu en Beatrix zullen wel spoedig komen en miss Douglas is ook reeds klaar." Lord H. haastte zich om Margaretha te paaid te helpen, en vroeg haar daarom: «wat is uw paard?" „Dit hier," antwoordde Margaretha en wees met den knop van haar karwats naai het Arabische paaid, welks hals zij juist stond te stieelen. „Hél dat is het paard, dal Ireule Beatrix gewoonlijk rijdt," zeide de graaf hardop en zonder dat hij er om dacht. «Ja, zij houdt veel van Black Prince en ik sta hem haar zeer gaarne af, wanneer ik, geil niet ga rjjdet),'' gezindheden en belijdenissen; op de be vordering van aller streven tot ontwik keling van de economische toestanden, zonder dat daaruit echter de verwachting kan geboren worden alsof het mogelijk zou zijn, door de staatsbemoeiing aan alle kwalen der maatschappij een einde te maken. In het bijzonder moet de aandacht gevestigd zijn op de opvoeding der jeugd, ten einde een opkomend geslacht te vor men. dat zich door godsvrucht en een voudigheid van zeden kenmerkt. Eindelijk wordt in overweging gege ven, of het noodig zou zijn het opleggen der belastingen door autonomische licha men aan eene herziening te onderwerpen, en vereenvoudiging te brengen in de organisatie van het bestuur." De Reichsauzeiger bevat het volgende bulletin Chai lottenburg, 12 Maart. De Keizei heeft, ondanks de vermoeiende reis en de groote gemoedsbewegingen, een zeer goeden nacht gehad, en voelt heden geen pijnen. De ademhaling is ongestoord, en in de plaatselijke verschijnselen is geene verandeiing waar te nemen. Verdere bulletins zullen, op hoog bevel, van tijd tot tijd, worden uitgegeven. De Keizer heeft aan de Keizerin de orde van den Zwarten Adelaar verleend. De zuster van Keizer Wilhelm, de 85- jarige Grootheitogin-rnoeder Alexandrine van Mecklenhurg-Schwerin is plotseling ernstig ziek geworden, zoodat de familie leden, welke naar Berlijn waren gesneld, plotseling naar Schwerin moesten terug- keeren. De Russische Staatscourant zegt «De zending van den grootvorst-troon opvolger naar Berlijn (als vertegenwoor diger des Czaren bij de teraardebestelling van Keizer Wilhelm), is een bewijs van Je onveranderde vriendschap en het voortdurende vertrouwen, welke tusschen de beide vorstenhuizen bestaan. De vriendschapsbanden zullen, evenals voor heen, steeds het onderpand blijven der bestendige vredelievende betrekkingen, waardoor niet alleen de welvaart van beide landen zal bevorderd worden, maar ook elke internationale verwikkeling wordt vermeden." De heer F. de Lesseps zal spoedig weder naar Panama vertrekken, waar met het nieuwe plan Eiffel, het rnaken van reusachtige sluizen, zal begonnen worden. Naar aanleiding eener door onzen burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch van Wijck aan het bestuur gezonden inissieve, waarin ZEd. mededeelde, dat hij voor liet district Kampen zou zitting nemen, is gisterenavond in eene d-oWde R. K. Kiesvereeniging Recht voor Allen gehouden vergadering met algerneene stemmen tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer gesteld, de heer Baron Maekay, die vroeger reeds meermalen voor dit district zitting had. Bij de te Utrecht gehouden examens ter verkrijging van de acte van be kwaamheid voor de nuttige handweiken zijn onder meer anderen geslaagd onze stadgenooten de dames A. van Eijbergen, B. M. Howes en C. de Koningh. Eergisterenmorgen had de stoker van een alhier binnenkomende trein der Oosterspoorwegmaatschappij de onvoor zichtigheid; terwijl de machine nog in beweging was, die te verlaten. Hij ge raakte onder den trein en de beide bee- nen werden hem afgereden. De spoedig ter plaatse aanwezige ge- neesheeren konden slechts den dood con- stateeren. Zijn lijk werd onder toezicht der politie naar de begraafplaats over gebracht. Donderdag 29 Maart a. s. zal in de Christelijk Nationale school op de Korlegracht alhier een examen of open- Margaretha zat reeds te paard en lord H. was juist bezig, om de plooien van haar rijkleed wat te verschikken, toen de barones, Beatrix en miss Doug las verschenen. «Wat! zit ge reeds -te paard!?" riep Beatrix, toen zij den graaf aan de zijde van Margaretha ge waar werd. Zij liep haastig de trappen van het bordes af, terwijl lord H. haar moedei begroette. «Waarom hebt ge Black Prince geno men, Margaretha?" vroeg zij op gejaag der! toon. «Hij was voor mij bestemd." Ofschoon zij deze woorden op onder drukten toon gesproken had, had toch de graaf, die slechts een paar stappen verder stond, ze duidelijk verstaan. «O, neem mij niet kwalijk, Beatrix, maar daar uw paard er ook stond, dacht ik dut ik het mijne wel zou kun nen rijden." «Wat ben je toch onhandig, kleintje! Wat zullen we nu doen? Wilt ge met mij ruilen?" „Och ja. wanneer ge dat graag hebt." «Best, stijg dan even at." Margaretha was op het punt om aan dit verzoek te voldoen, toen haar vader vroeg: «wat gaat ge doen, mijn kind?" «Ik wihle Black Prince aan Beatrix geven, papa, zij rijdt hem liever dan Chesnut." bare les gehoudpn worden des voormid dags te 9 ure Ouders van leerlingen en verdere belangstellenden zullen daartoe vrijen toegang hebben. In weerwil van het zeer ongunstige weder was Maandag onze halfvasten- paardenmarkt druk bezocht. Zeer wei nigen hadden de paarden aan de lijn gebracht, doch die op de stallen tegen den invloed van snpeuw en regen be veiligd. Ongeveer 400 stuks werd aan gevoerd-. ruirn 300 paarden, ongeveer 40 veulens, benevens een 50-tal hitten. Het weer scheen nadeelig op den kooplust te werken, want, bij de aanwezigheid van vele kooplieden, was de handel flauw. Voor le kwaliteit paarden besteedde men f250 a 400; voor 2e kwaliteit f200 a 150; veulens golden f35 a f85 en vcor hitten werd 145 a tl00 bedongen. Tot commandeur bij de spuit no. 1, is door Burg. en Weth. benoemd de heer D. Verbeek, in de plaats van den heer H. van Veen, overleden. De sneltrein van Zutphen naar Amsterdam ondervond Zondagmorgen een vertraging van ruim een half uur door het springen van een rail nabij de halte Assel. Hierdoor werden alhier en te Amsterdam alle aansluitingen gemist. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Februari 1888. 1. Feilijn Amsterdam, 2. Mej. G. Koudijs Benskoop, 3. G. Bouw Gorinchem, Bunschoten. 4. H. Stuk Amsterdam, Briefkaart 1. Winsemer Amsterdam. Jan. Wat hebben de radikalen zich kranig gehouden bij de stembus. Piet. Ze hebben de liberalen ten min ste mooi in de wielen gereden. J. Nu ja, dat zijn ook hun vriendjes niet. Zij hebben zoo hun eigen denk beelden. P. En verwachtingen zeker ook. J. Dat denk ik wel. Ze zullen toch stellig verwachten, dat met hunne denk beelden het gansche volk gelukkig is te maken. P Ze vertellen het ten minste, en als het volk 't gaat gelooven. zit er voor liet) misschien nog een plaatsjt in de Tweede Kamer op. J. Foei, nu ben je ergdenkend. Het zijn toch menschen, die altijd middelen aan wijzen om het heil van 't vaderland te bevorderen. P. Vreemd, dat zij het beste middel niet op den voorgrond stellen. J. Welk bedoel je? P. Dat ieder evenzeer ijvert voor de vervulling zijner plichten als voor de handhaving zijner rechten, en dat nie mand zijne eischen aan slaat en maat schappij te hoog stelt. Elreclit. In de Brouwerstraat alhier werd jl. Zaterdagmorgen een oppassend werkman dood op den zolder gevonden, werwaarts hij zich weinige oogenblikken te voren had begeven om eenige werk zaamheden te verrichten. Men vermoedt dat de man, die met de hals op een lijntje lag dat aldaar door zijne kinderen was gespannen en door dezen als schom mel werd gebruikt, door eene duizeling of iets dergelijks is getroffen, daarbij „Doe dat niet, Margaretha. Daar Beatrix een volmaakte amazone is, heb ik liever dat zij Chesnut rijdt dan gij; hij is wel wat druk." Het hielp niet, zij moest aan dit ver zoek gevolg geven. Beatrix beet zich op de lippen, wipte in het zadel, terwijl lord H. haar moeder hielp, en zeide op ietwat norschen toon tot den graaf, die daarna kwam zien of zij ook nog be hoefte had aan zijn hulp: «dank u, ik zit heel goed." De stoet zette zich in beweging. Margaretha reed tusschen haar vader en miss Douglas, terwijl kolonel Holl naast de barones reed. «Wat scheelt er aan, freule?" vroeg lord H., die zijn paard een weinig had ingehouden, zoodat hij nu naast Beatrix reed, die wat achteraan kwam; «ge zegt van morgen in het geheel niets." «Och, er scheelt niets aan, of ten minste zoo goed als niets." «Zoo goed als niets beteekent dan toch altijd iets." «Nu ja, ik zou wel eens willen weten, hoe het mijn stiefvader in het hoofd gekomen is, om ons dit toertje zoo te bederven door de heele familie mede te nemen. Ik heb een vreesrlijken hekel aan gouvernantes en kinderen!" «Maar freule Murgaretbe is een aller- voorover is gevallen en op het lijrtje is terecht gekomen zonder de kracht of het bewustzijn te hebben zich weder opte- richten. De onmiddelijk ter hulp geroepen ge neeskundige kon slechts den dood constateeren. Eene in de Notenboomenlaan alhier wonende gehuwde vrouw, die de ge woonte schijnt te hebben, haar doch tertje een tenger schepseltje van ruim 1'/j jaar oud, bij de minste aanleiding deer 1 ijk te mishandelen, had jl. Zaterdag morgen bijna zelf een duchtig pak slagen hekomen, indien niet nog juist bijtijds een politieagent ter plaatse was verschenen en de wreede moeder in bescherming had genomen. De buren hadden namelijk dien morgen de kleine weder jammerlijk hooien ker men en hiervan aan de politie kennis gegeven, waarna zij zich, in afwachting van hetgeen komen zoude, voor de wo ning der vrouw hadden geschaard, totdat deze zich brutaal weg aan den ingang harer woning vertoonde. Dit laatste zoude haar zeker slecht bekomen zijn indien niet de politie tijdig tusschen beiden was gekomen. Zoo als te begrij pen, werd tegen de vrouw eene vervol ging ingesteld en aan de kleine eene meer liefdei ijke verzorging verzekerd. Brians. Woensdagavond geeft de Rederijkerskamer «Bernard ter Haar" in de groote zaal van 't Hotel Velaars hare dertiende uitvoering. Het programma is afwisselend genoeg, niet minder dan drie blijspelen zullen worden opgevoerd, zoodat wij den bezoekers een genotvol len avond durven voorspellen. Wij kun nen er nog bijvoegen, dat de kamer door belanglooze medewerking van een harer Amsterdamsche zuster-vereenigin- gen ook ditmaal stukken met dames- rollen kan geven. De vorige week had iemand het ongeluk van den hooizolder te vallen rnet het noodlottig gevolg, dat hij zich zwaar aan den schouder verwondde. Epe. De eerste Veemarkt te Epe gehouden, kan als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Aangevoerd werden een 95 tal runderen, waarvan de prijzen waren als volgt: neurende koeien f 75 a f 110guste koeien f70 a f100; neu rende vaarzen f 50 a f70; guste vaarzen f40 a f70; kalveren f20 a f35. Het vee ging vlug van de hand, zoodat het voor het grootste gedeelte is verkocht geworden, hetgeen toe te schrijven was aan de vele kooplieden, die deze eerste markt bezochten. Hoevelakeu. De heer F. Kijften- belt, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft bedankt voor het beroep naar Elburg. Sclierpcnzcel. Door den raad dezer gemeente zijn voorloopig vastgesteld: 1. Het kohier van den hoofJelrjken omslag, bedragende in het geheel f2211,66. 2. Het kohier van de nachtbewaking, bedragende in het geheel f 190,70. 3. Kohier op de hondenbelasting, dat een totaal bedrag van f85 aanwijst. De dubbeltjes behaalden de zege praal. In het Duitsche plaatsje Oeyn- hausen, heeft eene zonderlinge verloving groot opzien verwekt. Een jonge man van 24 jaar werd op een mooi, jong meisje verliefd en vroeg haar hand. Bij de bezoeken die hij iederen dag ten huize zijner aanstaande maakte, verwierf hij, door zijn vriendelijkheid en voorko mendheid, de gunst zijner aanstaande schoonmama, eene 60-jaiige zeer gegoede daine, in zóó hooge mate, dat zij hem ten slotte voorstelde hare dochter te laten loopen en met haar te trouwen. liefst meisje!" «Vindt ge dat?" «Wel zeker, kijk maar eens hoe keurig zij te paard zit I" Juist schoten Margaretha en haar vader in galop vooruit, en zij zag er dan ook werkelijk allerliefst uit, zooals zij daar, met hare half loshangende blonde krullen en met haar lief figuurtje in een blauw rijkleed, op haar Arabisch paard zat. «Begint ge haar ook al te aanbidden, zooals iedereen hier doet?" «Ik aan bid niemand!" «Niemand?" «Neen. Ik acht degenen, voor wie ik eerbied heb, en dezulken heb ik lief, die ik lang genoeg ken, om te weten dat zij het verdienen." «En hebt ge veel tijd noodig om dezen te leeren kennen?" Lord H. keek het jonge meisje met verbazing aan en antwoordde «nu en dan, maar niet altijd. Een enkel woord is voor dengeen, die de kunst vei staat van te hooren en te zien, dik wijls voldoende om een karakter volko men le leeren kennen." «Zegt ge dit met het oog op mij?" «Ik spreek geheel in het algemeen, freule Comeras." I Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2