NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KOUSOUMA. No. 27. Woensdag 4 April 1888. Zeventiende Jaargang. Bericht aan onze pachte Ahonné's! VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: VEERTIG GENTEN. BINNENLAND. Feuilleton. AMIBSFOORTSCHI COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van het twf.ede kwartaal van 1888, zijn wij weder in de gelegenheid onze abonné's een premie te kunnen aanbieden, en wel Roman van Mevrouw ALJIAR. Dit boek wordt, even als vorige premie- werken, uitsluitend voor geabor.neerden op ons Blad gedrukt en verkrijgbaar ge steld voor den spotpi ijs van In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonriè's bin nen de stad heeft bet recht die te teeke nen en aan ons bureau met bijvoeging van 40 centen in te zenden. Buiten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 centen Het Boek wordt 15 April aan alle in- teekenaren franco a/geleverd. Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld «Het schijnt niet onmogelijk, dat Z. M. het tegenwoordige ministerie zal uitnoo- d'gen het bewind le blijven voeren tot na de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Eene commissie, daartoe door den Koning aangewezen en bestaande uit de Ministers, zou dan de Kamers openen met eene eenvoudige rede, welke niet met een adres beantwoord 'woidt, waardoor een politiek debat met het demission- naire Kabinet zou buitengesloten zijn. De Kamers zouden dan gelegenheid hebben zich te constitueeren en de voorberei dende werkzaamheden af te doen, en eerst na het reces zou de opdracht tot vor ming van een Ministerie uit de rechter zijde verwacht kunnen worden." De minister van marine, de heer Tromp, komt, naar men verneemt, zeer in aanmerking voor de betrekking van gouverneur van Suriname. Voorts wor den genoemd dr. Wijnmalen en jhr. De Savornin Lohrnan advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. H. M. de Koningin woonde Zondag in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage. waar ds. Thijm optrad, de voorbereiding tot het Avondmaal bij. Mr. G. W. baron van Dedem, kan tonrechter te Wageningen, heeft de be noeming tot lid van de Tweede Kamer (district Eist) aangenomen. Te Breda is door de roomsch-katlio- lieke kiesvereeniging candidaat gesteld baron Michiels van Verduynen, wethou der te 's Gravenliage. Binnen kort zijn in de hoogere rangen belangrijke wijzigingen te ver wachten in het personeel van den gene- ralen staf. Daar sommige ontvangers ten on- rpchte meenen. dat zij ter inning van belasting voor een gefailleerde verschul digd, kunnen volstaan met eene vorde ring aan den curator en dan verder de betaling lijdelijk kunnen afwachten, is hij resolutie van den minister van finan ciën bepaald zoolang aan de vordering niet is voldaan, behoort de ontvanger, ook voor bet geval van akkoord, door raadpleging der advertentien in de dag bladen en informatie ter griffie der recht bank of bij den curator, zich op de hoogte te houden van den gang van het faillissement, ten einde naar bevind van zaken maatregelen te nemen ter verze kering der belasting, zoo noodig in over leg met den rijks-advocaat, wiens advies hij in spoedeischende gevallen rechtstreeks kan inwinnen. Ook hij vordering in andere gevallen dan faillissement moet de ontvanger niet lijdelijk blijven, wanneer daaraan geen gevolg wordt gegeven, maar tijdig in het belang des Rijks handelen, door het leg gen van executoriaal beslag of anderszins. Te Apeldoorn zal op 27, 28 en 29 Juli a.s., door de Apeldooi nsche Tuinlie- den-vereeniging «De Eendracht," op sMaria-Lust", eene tentoonstelling gehou den worden van planten, bloemen, groen ten, vruchten, enz. enz., waarvan het programma is verschenen. Uit de daarin voorkomende «algemeene bepalingen" blijkt dat de mededinging voor iedereen wordt opengesteld, en de aanmelding hiertoe moet geschieden vóór of op 15 Juni aan het adres van den secretaris der Vereeniging, den heer H. de Weerd, met opgave naar welk num mer men wenscht mede te dingen en de verlangde plaatsruimte in vierkante Meters. De inzendingen moeten franco geschie den op het tentoonstellingsteirein, op 25 en 26 Jnli, uitgezonderd de bouquetten afgesneden bloemen, die uiterlijk 27 Juli voor 10 uur ingezonden moeten worden; na dien tijd zal niemand meer ter inzen ding toegelaten worden. Leden der Vereeniging hebben vrijen toegang met ééne dame, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap over 1888, alsmede de inzenders op een kaart hun daartoe door de commissie verstrekt. De prijzen zullen bestaan in verguld zilv. medailles of f 15. zilv. med. of f 10, bronzen med. of f 5 en getuigschriften. Alle inzenders moeten zich aan de uit spraak der Jury onderwerpen. Het programma omvat de volgende rubrieken: planten, rozen, bouquetten en groenten en vruchten. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. H. Overvelde, voorzitter; C. Kuiper, pen ningmeester; J. Loois, G. Alferink, W. A. L. Oldenhof, L. G. van der Bunt en de Weerd, secretaris. De heer I. R. H. de Jong, aan wien con cessie is verleend voor den aanleg en de exploitatie van tramwegen binnen de ge- mpente Utrecht, heeft aan den gemeente raad aldaar vergunning gevraagd om met den aanleg van eene lijn van het station der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij tot aan dat van den Oosterspoorweg (station- Maliebaan) met 1 Juni a. s. een aanvang te maken. Door de Assurantie-Maatschappij tegen brandschade te Zutphen, is eene belooning van f 60 toegezegd aan de drie personen, die zoo moedig den brand in den toren der Herv. kerk te Groenlo op 28 Maart hebben gebluscht. In eene vergadering van leden van het Haagsche district van Eigen hulp is met algemeene stemmen in beginsel be sloten tot oprichting van eene afzonder lijke afdeeling voor levering van brand stoffen en aardappelen. Binnen kort zal te 's-Hage worden aanbesteed het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw voor de hooge brug in den omgelegden Oosterspoorweg tus- schen (le Muider trekvaart en het station Weesp, ten behoeve van bel kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Men meldt uit Haarlem «In den namiddag van Donderdag liep de 9-jarige knaap J. Klaes te water, in den Raamsingel. De jongen dreef reeds naar het midden en zou zeer zeker zijn verdronken, als niet de agent van politie Hartog het ongeval had bespeurd. Zon der zich te bedenken sprong hij gekleed en gewapend te water en had het geluk den kleinen drenkeling te redden." Het Leger des Heils maakt te Groningen propaganda. Verscheidene zon daren en zondaressen (ongeveer ten ge tale van 50) zijn gered, waaronder, die reeds meermalea met justitie en politie hebben kennis gemaakt volgens hunne eigen verklaring. Toevloed van nieuwsgierigen is er ge noeg, en aan de politie wordt soms han den vol werk gegeven. Vrijdag avond woedde te Terheide een hevig onweder, vergezeld van zware regenbuien. Omstreeks half negen sloeg de bliksem in bij F, van Fessum, aan den Steenweg, nabij het Witte Huis. In korten tijd werd de woning met inboe del, waarvan nog iets is gered, eene prooi der vlammen. «Aan den grootsten postzegelver zamelaar te Roermord." Een briefkaart met dat adres werd aan den rechten man bezorgd. Te Hellevoetsluisheeft zich de weduwe M. door worging van het leven beroofd. Men vond haar hangende aan de bed- steeplank en gedeeltelijk rustende op den vloer harer slaapkamer. Het plegen van zelfmoord schijnt in de familie dier weduwe eifelijk te zijn. Reeds vier per sonen uit die familie hebben de hand aan hun leven geslagen. Men meldt uit Valkenburg aan de Maashocle: Eene daad, die getuigt van verregaande onmenschlievendheid deed zich Dinsdagochtend alhier voor. ter ge legenheid van het verdrinken van een 22- jarig meisje. Genoemd meisje viel in de Geul. ter wijl zij een stuk linnengoed trachtte te grijpen, hetwelk aan hare handen ontgleed. Het achttienjarig kindermeisje, dat inet haar in denzelfden dienst was, was ge tuige van het ongeluk en riep orn hulp. Een groot aantal personen waren spoedig op de «Brug" in de hoofdstraat, verza meld de verongelukte, door de snelle stroorning medegevoerd, zagen ze komen aandrijven. Haar bewustzijn had zij nog niet verloren, en gaf voldoende teekenen door handen en hoofd om hoog te heffen, daarbij als 't waren smeekende haar toch hulp te willen verleenen. Men bleef kalm dit alles aanschouwen en liet het met den dood worstelende meisje gruwzaam aan haar lot over geen enkel persoon scheen een greintje menschlievendheid of naastenliefde te bezitten allen sehenen erg bevreesd voor een nat pak. Bij peiling bleek dat de rivier dien dag slechts 4 voet water bevatte, zoodat geen onmiddellijk gevaar bestond om hulp te verleenen. Geen der toeschouwers had derhalve medelijden met de drenkeling; men liet haar onder de brug doordrijven en aanschouwde kalm haren doodstrijd. Zij dreef nog circa 10 a 15 minnuten verder tot voor de sluizen, aangelegd door de firma Dittmann en Sauerlander, waar men haar, doch toen als lijk ophaalde. Het lichaam was nog warm, en men haalde een arts. Dr. J. F. Plet was spoedig ter plaatse, doch mocht niet het genoegen smaken de levensgeesten weder op te wekken. Volgens diens verklaring was de dood bereids 8 4 10 minuten ingetreden. Hieruit blijkt, dat indien haar hulp verleend was in de nabijheid der Valken- burgerbrug, zij gered ware geweest." Eindelijk is dan de winter voorbij, is de hlijde uitroep, en zij die geklaagd hebben dat dit jaar de winter zooveel strenger was dan vorige jaren, hebben slechts eenige datums van den winter van 1885/86 zich te hei inneren, om tot ander inzicht te komen. De Zutph. Ct. teekent het volgende uit gezegden winter aan Javaansche Roman. door MARIA ROGOR. 24) Toen de familie van den Goever- neur-Generaal naar de galeiei was gegaan, waarvan Kousouma niets dan de lustres kon onderscheiden, en alles stil was ge worden buiten voor de glazen deuren, die men dicht had gedaan, klom het meisje behoedzaam het bordes op. Zij sloop vlak langs den muur en drukte haar hoofd tegen de gesloten zonne- blinden, om te beproeven of zij ook iets zien kon van hetgeen daar binnen voor viel maar hoe zij ook tuurde en hare oogen inspande, Kousouma kon niets an ders onderscheiden, dan de lichten, die zij reeds van uit den tuin had zien flik keren. Toen overviel het arme schepseltje een onbestemd en pijnigend gevoel van ver latenheid, en een diepe zucht onsnapte aan haar geprangden boezem. Langzaam ging zij het bordes weder af, liep onder de boomen door, opdat de schildwacht haar niet zou zien, en trad hare hut binnen, waar Nanni haar reeds lang, zat te wachten. «Waarom zijt gij zoolang uitgebleven, Kousouma'" vroeg haar grootmoeder. Het jonge meisje kreeg een kleur. Geluk kig was het tamelijk duister in de hut, want het kokoslampje verspreide slechts een flauw licht in de hoek, waar de oude Indische nog zoo laat op den avond zat te werken. Kousouma kon niet liegen en zij zeide dan ook »Er was visitie op het paleis, en toen heb ik onder de wa randa staan kijken." «Dat moet ge niet doen, Kousouma. Nanni zat reeds lang op je te wachten en begon al ongerust te worden. Zoodra de avond valt, heeft Nanni haar kind gaarne hij zich." Kousouma antwoordde niets. «Kom, eet nu je rijst op; zoo aanstonds komen de sterren aan den hemel; dat is de tijd voor de menschen om te gaan slapen en we dienen dus ook naar bed te gaan." Kousouma deed haar best om iets te eten, maar het was alsof de rijstkorrels haar in de keel bleven steken. Het kind bad geen honger mter. «Nanni,zeide zij tot haar grootmoeder, «wat heeft een mensch toch, als het hart zoo zwaar is alsof er een steen op ligt, en dat men toch niet weet hoe het komt?" Nanni keek haar met verbazing aan: »Wat bedoeltge daarmede. Kousouma?" »Ik weet het niet," vervolgde het jonge meisje en vlijde te gelijkertijd haar kopje droomerig tegen de borst van Nanni. «Doe je best om te gaan slapen," zeide de oude vrouw en legde haar hand lief- koozend op de goudblonde haren van het kind. «De vermoeidheid zit je in de leden en de natuur voidert rust voor je lichaam. Als ge morgen wakker woidt, zal je hartje wel niet meer zoo zwaar zijn en zult ge even goed als gisteren en als altijd, met blijdschap en een op geruimd hart de zon weder begroeten Kousouma deed hare oogen dicht, maar niet zij, maar Nanni was het die spoedig insliep. Het kind gevoelde nog steeds die benauwde drukking op de borstzij stikte bijna daar binnen in de hut, en in haar hait was liet alsof iemand haar riep. Die iemand was bet noodlot, dat baai- wenkte en riep. Zonder geraas te ma ken verliet zij de hut. Bij den ingang bleef zij even staan en wierp nog een blik op Nanni. De oude Indische sliep gerust en hei licht van het kokosla.npje viel op haar gerimpeld gelaat. Kousouma keerde terug en blies het pitje uit. Daarna wilde zij weder naar buiten gaan, toen zij op eens een stem in hare na bijheid hoorde, die fluisterend sprak «Kousouma!" Het meisje begon te beven. «Kousouma I" herhaalde Nanni, in haar slaap, en het kind hurkte weder naast haar grootmoeder op den grond neder. »Uw stem roept mij orn hier te blijven, en een andere stem, die in mijn hart spreekt, roept mij naar buiten. Naar welke van de twee moet ik nu luisteren Op hetzelfde oogenblik liet een vogel zijn nachtgezang hooren. «Hoort ge die andere stem wel, Nanni? Het is hier alles zoo somber en akelig; ik ga een beetje naar den hemel kijken, als ik buiten ben, zal mijn hart wel minder bedrukt worden." Kousouma liep onder de palmboomen op en neder en ademde met volle teugen den frisschen nachtwind in. De vogel zong nog altijd door. Ook Kousourna's hart zong in stilte zijn liefdeslied die goddelijke melodie, waaraan het kind nog geen naam wist te geven. Eensklaps voelde zij zich door twee gespierde armen omvatten en haar hart tegen een ander hart kloppen. «Kousouma!" hoorde zij een stem op bevenden toon haar in het oor fluisteren."Het was Hugo de Voss. De zeeman had den avond op het pa leis doorgebracht en de schoonheid van Beatrix, zoowel als haar vernuft en het betooverende van haar bijzijn, hadden de zinnen van den jongen man zooveel te meer in de war gebracht, (laai freule Comeras met den fijnen takt der vrouw van de wereld, en zeer goed merkende, welken indruk zij op de zinnen van den baron maakte, hem zeer bedaard en wel is waar vriendelijk maar toch een weinig uit de hoogte behandeld had. Nadat hij het salon verlaten had, waar hij voor niemand oogen had gehad dan voor haar, was Hugo de Voss bet eerste pad bet beste maar ingeslagen. In gedachten ver zonken en dioomerig liep hij voort, en liet de fiissche nachtwind zijn voorhoofd afkoelen, toen hij op eens tegen het Indische meisje aanliep. «Kousouma! herhaalde hij en drukte het jonge meisje met onstuimigheid aan zijn hart, terwijl hij tusschen de tanden mompelde: «Deze is minstens even mooi als de andere!" Kousouma was niet weinig verschrikt en trachtte zich uit zijn omarming los te maken, «Neen, neen!" zeide hij en drukte zijne lippen op die van het jonge meisje, dat verbleekte en bijna in zijne armen in zwijrn viel. «Kindl" fluisterde hij op teederen loon,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1