Advertentiën. Gemengd Nieuws. Offlcieele Publicatie. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. J. B. BEUKER J. G. MOENS. of er ook iets van overheidswege zal worden gedaan. Naar het D. t). Z.-1I. verneemt, is de nieuwe kabinetsformatie bijna geheel geslaagd, zoodat de volledige minister lijst spoedig aan 's Konings welgevalle zal worden onderworpen. Van bet noe men van namen onthoudt het blad ziet ditmaal, maar het kan reeds nu verze keren, dat de droite van de rechterzijde in het nieuwe bewind het beslissend overwicht zal bezitten, de gauche bijge- volg eene zeer bescheiden plaats inne men. Ook de specifiek consei /atieve rich ting zal in het kabinet niet worden gc mist. Omtrent de keuze van een voorzitter heeft de geheele rechterzijde der Tweede Kamer zich mede reeds verstaan. Tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gekozen: in het district Steenwijk mr. Beelaerts van Blokland, (anti-rev.) met 1400 stemmen de heer de Beaufort (lib) bekwam 1184 stemmen; te Breda: baron Michiels van Verduynen (kath.), met 1945 stemmen ae heer van Cooth (lib.) bekwam 596 stemmen. Het departement Apeldoorn, der Maatschappij ter bevordering van Nijver beid heeft in beginsel besloten, mede te werken tot verwezenlijking van het voor stel van het departement Nijmegen, om te zamen en in vereeniging met de depar tementen Arnhem, Breda, Deventer en Lochem een wedstrijd te doen houden tusschen werklieden in die plaatsen, in bet maken van verschillende voorwerpen naar te geven teekeningen of voor schriften. Donderdagochtend te zeven ure hebben al de overige at beiders der firma's Gebr. Scholten Co. en II. B. Scholten den arbeid hervat. De toegang tot de labrieken is niemand geweigerd, De werk gevers hebben alzoo aan eene algemeene amnestie de voorkeur gegeven boven eene uitzondering voor sommigen, welke naar het gerucht ging, zou genomen worden De gang naar de fabrieken geschiedde door eenigen onder het zingen van het vijl leidslied. De orde was goed. De bur gemeester was op het terrein der eene fabriek, de politie in de nabijheid van beide. Zw. Ct. liet is nu reeds di ie jaren geleden, zoo schrijft men uit Amsterdam aan het D. v. Z.-II., dat er geen gelegenheid gegeven werd om een examen af te leg gen om tot ambtenaar bij de rijkstele- grafie te worden benoemd. Naar wij uit goede bron vernemen, zal nu vermoede lijk nog dit jaar het examen voor klerk telegrafist worden afgenomen, wegens bet gebrek aan personeel, vooral aan klerken, dat zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren te Amsterdam en Bot terdam. In een ingezonden stuk in het D. v. N. zegt de heer H. H. Timmer, dat eersdaags het bericht kan verwacht wor den dat Paul Kruger opnieuw is gekozen tot President van de Transvaal. Als be wijs van sympathie met die keuze noo- digt hij zijn medeburgers uit alsdan gedurende drie dagen de Tranvaalsche vlag (deze is gelijk aan de Nederlandsche met eene groene baan dwars aan den stok) van de woning te laten wapperen. ïTe midden van de algemeene malaise doet het ons goed ook eens gun stige berichten te vernemen op het gebied van handel, scheepvaart, nijverheid of landbouw. De dorpen langs den Langendijk, be nooi den Alkmaar, bebben in 1887 een goed jaar gehad. De prijzen van sommige artikelen waren zóó hoog, de afneming zóó groot, als men in jaren niet gewoon was. Voor uien maakt men anders f7 t't f 8 per hectoliter, maar in het afgeloopen jaar gold deze hoeveelheid f20 f22. Vanwaar dit zoo vreemde verschijnsel? Een koolboer verklaarde 't mij aldus: Gedurende den drogen zomer van 1887 gedijden de uien in Duitschland zeer slecht, terwijl ook in Zeeland het gewas kwalijk uitviel; vandaarjjde groote ver zending uit de doipen langs den Langen dijk. Ook de bloemkool was zeer duur; op een ^nkele morgen lands kon voor een waarde van f3500 a f3700 geteeld worden. Soms maakte men voor de op brengst van 10 snees het vierde deel van een hectare eene som van bijna f1000. De Langendijk teelt ook zeer veel koolvóór cenige jaren werd er eene koolfabriek opgericht; de ingelegde kool werd in de beginne alleen naar alle oor den van Nederland verzonden, thans heeft de verzending ook plaats naar Bra zilië. In liet afgeloopen jaar zijn hon- derde waggons naar Amerika verzonden. De roode kool was over het algemeen niet groot van stuk toch bleef de prijs er van tot heden zeer hoog, voor kleine kooltjes moet nog 5 a 7 cents betaald worden." Door den burgemeester uit Oost stellingwerf, is aan den Commissaris des Konings gernpporteert dat de onderoffi cieren en manschappen, die wegens de weikstaking der arbeiders in de verve ningen onder Appelscha daar 14 dagen i waren gedetacheerd, lof verdienen voor hun uitmuntend gedrag, flinke houding, zoowel onder elkander, als tegen de in gezetenen, werklieden enzen daarvoor mede alle eer toekomt aan de beide officieren, die opvolgend met het bevel zijn belast geweest. De heer J. van 't Lindenhout, ont ving de voiige week voor zijne Weesin richting te Neerbosch, behalve tal van andere giften en goederen, o. a. 100 worsten van de Jongelingsvereeniging te Holle, 36 idem van de Zondagschool te Silvolden, en 299 worsten, 1 ham, 1 stukje vleesch en een gedroogde tong, verza meld door ds. Buler.s te Varsseveld. Door de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij zullen aan de gelegitimeerde deelnemers aan den op 21 Mei a. s. van wege het Geldersch-Overijselsch Clubver- bond te Nijmegen te houden wielerwed strijd, retourbiljetten tot Arnhem worden verstrekt tegen betaling der enkele reis- vracht. Deze biljetten zullen geldig zijn van 20 (le Pinksterdag) tot en met 22 Mei d.a.v. Tot de feestelijkheden, waarmede het vijftigjarig bestaan van het Kon. zoölogisch genootschap uNatura Artis Magistra le Amsterdam zal worden ge vierd, behoort ook de opening van de Vereenigde Elhnographische Musea op I Mei a. s. ten 3 ure 's namiddags en een gemeenschappelijke maaltijd, door het genootschapaan genoodigden aan te bieden. De Berlijnsche correspondent der Indépendance Beige meldt: Het conflict tusschen Prins Bismarck en het hof is voorloopig geëindigd. Men verzekert dat na een langdurig onderhoud tusschen Bismarck lm den Keizer, dat Woensdag plaats had, het huwelijk tusschen Prinses Victoria en Prins Alexander is uitgesteld en het huwelijk alleen dan zal plaats hebben, als Rusland verklaart er niets tegen te hebben. In elk geval zal er geen sprake van zijn dat Prins Alexander tot kommandant van een Pruisisch legei korps wordt benoemd." De Kóln. Zeil. meldt, dal hel onder houd, hetwelk Bismarck met keizerin Victoria en hetwelk hij met den keizer gehad heeft, volgens mededeeling van vertrouwbare zijde, tot uilkomst heeft gehad, dat de zoogenaamde Bismarck- crisis, minstens genomen, tot staan is gebracht. Eene verscherping der crisis is in elk geval voor den eerstvolgenden tijd buitengesloten. De Nordd. Allg. Zeilung deelt mede, dat bij den Keizer eene wisseling van het buisje in den keel noodig is gewor den, daar het ademhalingskanaal nauwer is geworden. Een nieuw buisje is giste ren door prol. Bergman in de opening gebracht. De algemeene toestand van den patiënt heeft daardoor niet geleden, maar toch is de Keizer gedurende het overige van den dag in bed gebleven. De keizer gaat niet vooruitzijn toe stand over het algemeen veroorlooft de keizeiin echter wel ook een bezoek aan het overstroomde gebied van de Nogat en le Elbe te brengen. Volgens de Toss. Zlg., heeft Keizer Wilhelm ongeveer zijn geheele vermogen toegewezen aan 't Fideï-commis-fonds voor de Kroon, uit welk fonds aan alle leden van 't Vorstelijk Huis jaarlijksche toelagen worden uitgekeerd. Alleen aan Prins Heiniich van Pruisen moet een bijzonder legaat, een belangrijke schen king in grond in de Oostelijke provin ciën, zijn toegekend. Keizer Frederik heeft aan den Zwit seischen gezant te Berlijn, den heer Roth, ec-n tabaksdoos van Keizer Wilhelm tot aandenken geschonken. DaardeZwit- sersche Bonds-giondwet aan alle autori teiten, ambtenaren, gezanten en com missarissen verbiedt, geschenken, titels, enz. van Buitenlandscl.e Regeeringen aan te nemen, heeft de gezant aan de Bonds- regeering het aanbod van Keizer Fredei ik medegedeeld, en hierop ten antwoord ontvangen, dat er in dit geval geen sprake was van een geschenk in den zin der genoemde wetsbepaling, zoodat er tegen de aanneming geen bezwaar be stond. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de goede verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland zou verbroken worden, indien Prins Alexander van Bat ten berg een liooge betrekking in het Duitsche leger kreeg. Dergelijke zaken strijden geheel met de politiek van Bis marck en de vredelievende verklaringen van Keizer Frederik. Alvorens te beslissen, of de Russische taal bij de godsdienstoefeningen in de Poolsche kerken zal gebruikt worden, wil de Paus de hoofden der Poolsche pelgrims gesproken hebben, die hem zul len vragen, zoo iets niet toe te laten. De quaestie van het zenden van een nuntius naar St. Petersburg is aange houden, omdat Leo XIII eischt, dat de nuntius vrijelijk met den Paus zal cor- espondeeren, iets dat Rusland reeds on der Pius IX weigerde. Men verzekert te Berlijn, dat er met Fransche bankiers weer onderhandeld wordt over een groote Russische leening. De Bulgaarsche regeering spreekt na drukkelijk de bewering tegen, betreffende byéentrekking van -troepen in Roemenië of Bulgarije. In de omgeving van den Prins is men zeer ongerust; tal van geëmigreerde Bul garen hebben gedreigd den Prins te zullen veimoorden. Men gelooft, dat in Macedonië de Grie ken de bevolking opstoken. De Italiaansclic troepen zullen van uit Afrika in detachementen naar het vaderland terugkeeren. De eerste detache menten hebben zich gisteren aan booid begeven. De Negus verzamelt zijn troepen te Adoua waar hij tot het Abessynisch Paaschfeest (einde April) zal vertoeven Te Parijs wordt liet gerucht verspreid dat Boulanger een natuurlijke zoon van Napoleon III zou zijn. Éenige kiezersbijeenkomsten, die door de aanhangers van generaal Boulanger in het Noorder-departement belegd waren konden niet doorgaan, daar het volk de zalen binnendrong en door rumoer het spreken belette. De Boulangisten waren daardoor gedwongen uiteen te gaan. Bij Kon. besluit van '1 Maart jl. zijn de statuten goedgekeurd der »ver- eeniging lot instandhouding der te Amers foort bestaande Anna-Paulowna-Bewaar- sclioolvooral voor kinderen van be- hoeftigen", alhier. Bij het gisteren en eergisteren te Utrecht gehouden examen, vei kregen onze stadgenooten, leeilingen der R. N. school alhier, A. Bolding, J. van Milt, F. van der Wijden; J. Boeschoten, oud leerling der R. N. school; B. Cruyff van Woudenberg en F. J. F. Strobant, allen de onderwijzersacte. Beide laatsten ontvingen onderwijs van een hoofd eener school alhier. In 't ge heel zijn uit Amersfoort van de 10 leerlingen 9 geslaagd. Zooals reeds per advertentie is mede gedeeld, zal het Departement Amersfoort der Nederlandsche Maatschappij lot be vordering van Nijverheid op Zaterdag en Zoridag in de zaal van Amicitia ter be zichtiging stellen een verzameling van de nieuwste toestellen van verschillend systeem tot verlichten, verwarmen en koken, door middel van steenkoleng Deze kleine tentoonstelling werd voor namelijk georganiseerd met het doel om meer en meer «le overtuiging ingang te doen vinden, dat het gas vele voordeelen boven andere brandstoffen heeft. Het departement zal bij de heeren concessio narissen der gasfabriek aandringen op het maken eener regeling, waarbij gas voor verwarming en drijfkracht geleverd wordt voor zes cent den kub. Meter. Hoe meer sympathie deze pogingen bij de burgerij vinden, hoe grooter de kans van slagen is. De voordeelen van steenkolengas voor verwarming en koken mogen hier in 't kort nog eens in herinnering worden gebracht Het vervoer van de brandstof in en door huis is onnoodig: zij komt in elk vertrek, in eiken verwarmingstoestel zon der handenarbeid. Ruimten voor het bewaren van brandstof zijn overbodig. De verwarming kan zonder eenig be zwaar op elk oogenblik begonnen, ge temperd of gestaakt worden. De verbranding is rookvrij, geschiedt dus zonder eenige afscheiding van roet. Bij een oordeelkundig gebruik is het gas tegen bovenslaanden prijs een goed- koope brandstof. Volgens een opgave uit Doesburg, waar de hier gewensclite toestand reeds be staat, wordt o.a. in een gesticht van 21 volwassen personen, om alle spijzen en dranken in gereedheid te brengen, voor niet meer dan f7.50 per maand aan gas gebruikt en wordt in burgergezinnen van 3 a 4 personen voor nog geen f2 per maand alles gekookt en gebraden. Ook als drijfkracht heeft het gas groote voordeelen. Van de verschillende motors, die in de laatste jaren voor de klein- industrie vervaardigd zijn, zijn de gas motors de doelmatigste gebleken. In vele gevallen zijn zij met goed gevolg toe gepast. Zij werken zonder gedruisch, slaan altijd klaar om te arbeiden, ver slinden geen brandstof als zij stil gezet worden, behoeven geen toezicht op den ketel en kunnen zonder bijzondere fun deering op elke verdieping opgesteld worden. Bovenstaande overwegingen leidden het Departement er toe, het initiatief in deze zaak te nemen. Het meent, dat de ge vraagde regeling voor Amersfoort een zeer gewensclite is, maar het hoopt nu ook op den krachtige steun der bur gerij, waar het geldt een regeling te bevorderen, die van algemeen belang is en die reeds in vele gemeenten van ons land tot algemeene voldoening is inge voerd. Hoogland, 10 April. In een zitting ter verkiezing van twee hoofdingelanden voor het Eem-college ter vervulling van twee vacatures, ontstaan door periodieke aftreding van de heeren II. M. baron van Tuijl van Serooskerken en H. Tolboom, werden uitgebracht 137 stemmen. De uitslag was als volgt: H. Tolboom 136, H. M. van Tuyl van Serooskerken 27, C. v.'t Klooster 94. A. van Weerhorst 8 en C. Hilhorst 5 stemmen, zoodat ge kozen zijn II. Tolboom en C. van 't Klooster. Bursicreld. De reizigers, die Maan dag met den middagtrein van Zulphen naar Amersfoort reisden, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Aan het station alhier bemerkte men, dat de as van een der wagens zoo heet was geloopen, dat de wagen gevaar liep in brand te vlie gen. Terstond werd bedoelde wagen afgehaakt en kon de trein na een lang durig oponthoud voortrijden. Alhier is plotseling overleden de gepensioneerde oud-strijder G. van den Boom, die menigmaal bij verschillende gelegenheden, door middel der pers, blijk gaf van zijne warme sympathie voor het Oranjehuis en van zijne belangstelling in de plaats zijner inwoning. De Fransche grappenmaker, de han delsreiziger Poupardin, iemand, die er vooral op gesteld is de menschen op den lsten April een kooltje te stoven, kwam, volgens den particulieren correspondent van het Ilbl., den lstën April dezes jaars met een vriend over het plein vóór de Opera te Parijs, toen hij een Engelsch- man zag staan: geruite kleeding, ronde hoed, stok en regenjas, Baedeker en een taschje met een verrekijker er in. nMylord," zeide Poupardin, »gij zijt een vreemdeling in dit Jeruzalem. Wilt gij, dat ik u een beetje den weg wijs." De Engelschman verstond niet dadelijk en antwoordde vervolgens in het bezit te zijn van Baedeker en van Joanne. Doch Poupardin hield aan, deelde den vreemdeling het een en ander mede om trent den muzentempel en vroeg ten slotte, of mylord het nieuwe station van den onderaardschen spoorweg door Parijs al gezien had. ïNo." »Maar, mylord, er is op het oogenblik niets mooiers te zien in heel Parijs. Neemt u een rijtuig, laat u zich naar het Trocadero rijden en vraagt u dan maar naar den stationchef; u kunt zeg gen, dat u van mij komt, ik heet Gustave Lafleur." De Engelschman riep een koetsier en bedankte onder het wegrijden zijn raads man voor het tochtje, dat hij ondernemen ging. Poupardin had ontzaglijk veel pret, maar hoe veranderde zijne gemoedsstem ming, toen hij kort daarna het gemis van zijne portemonnaie bespeurde en ver volgens dat van zijn horloge. Blijkbaar had de Engelschman hem beet gehad. Hij diende zijn beklag in bij de politie; deze kwain hem na verloop van drie dagen mededeelen, dat de dief gevat was. Poupardin zou met hem geconfronteerd worden, maar in plaats van een Engelsch man zag hij een echten Parijschen gauw dief met hooge zijden pet, die hem toe voegt: nZe hebben mij gesnapt, maar dat doet niets ter zake; gij zijt er toch leelijk ingevlogen en gij dacht mij beet te hebben. Ik een Engelschman: ik ben van de Villette Poupardin hoorde den lEngelschman" tot zes maanden gevangenisstraf veroor- deelen, maar zelfs deze zware straf is niet voldoende voor zijne gekwetste ijdel- heid. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT doet te weten, dat op 17,18, 19 en 20 April e. k. van s voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, door het 5e bataillon van het 5e regiment Infan terie Schietoefeningen gehouden worden in de legerplaats bij Zeist gelegen links van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor het Zuid-en Zuidoostelijk gedeelte dier plaats onveilig zal zijn. Van eene roode vlag voorziene borden znllen het onveilig terrein aan duiden. Amersfoort, den 12. April 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 5 April, Grietje, d. van Hen drik Binsbergen en Magdalena Hendrika Smit. 6 April, Elisabeth Theodora, d. van Jacobus Adrianus Felix en Elisabeth Veenendaal. 7 April, Jacobus, z. van Jacobus Jagtenberg en Wilhelmina Brunetta Catrina van Diermen. 8 April, Daniel, z. an Barend Gerrit Bouhuijs en Johanna van Diermen. 11 April, Johanna, d. van Teunis van Laar en Rikje Baatje. Philip- pu9 Johannes, z. van Jansje van der Pol. Ondertrouwd 6 April, Johannes Stepha- nus Cornelisse en Gerarda van den Berg. 12 April, Gerardus Holslag en Agatha van Kornebeek. Lambartus Schuuring en Petronella Geertruida van der Plaats. Gerrit van de Klashorst en Teuutje Antonia de Graaf. Jan Barend Beuker en Johanna Geertruida Moens. Gehuwd Albertus Waanders en Johanna Janson. Overleden 5 April, Arnolda Maria van Euipelen, 5 m. Catrina Maria Alijda Huurdeman, lj. 6 April, Rijkje EUing, 26 d. Hendrik van Zuilen, 70 j. echtg. van Maria van Roekelen. Arie van Bea- nokoni, 5 j. 8 April, l'ieter Johannes van Eldert, 3 j. 10 April Antonie Johan nes Pechtol 4 j. Gerrit de Ruiter 8 m. 11 April, Heudrikus Smink, 67 j., wedr. van Henrica Strik. Albert de Gans 18 m. Bernardus Daniel Pijpers 3 j. 12 April, Maria Gerardina Wegter 85 j., ongeh. Bunschoten. Geboren Gerritje, dochter van Willem Stekeur en Jannetje van de Groep. 5 April, Cornelus, zoon van Harmen Malestein en Ilendrikje Ifeek. Hendrikje, dochter van Peter Frans Koops en Geertje Korlaar. 10 April, Maria Elisabeth, dochter van Lauwrens Letter en Arendsje van Arkel. Ondertrouwd Thomas Heinen en Hen drika Nieuwboer. Overleden: 4 April. Jannetje do Graaf oud 6 jaren. Hoogland. Geboren: 11 April, Gijsberta, dochter van Gijsbertus van Wee en Rijkje Bottcr- blom. Overleden: 6 April, Winanda van Wee oud 79 jaren wed. van Cornelis van de Coterlct. Lensden. Gehuwd 5 April, Albertus den Ouden met Hendrika Jordense. Stoutenburg. Gehuwd 5 April, Johannes Kok met Wilhelmina Staal. lYondeuberg. Geboren 9 April, Cornelis, z. van Jacob Vos en Willemina de Bruin. 11 April Elsina Wilhelmina, d. van Brand Valken burg en Anna Wagensvold. Overleden 30 Maart, Antonie Koudijs, wedr. van Elizabeth van Lunteren, 79 j. 1 April, Levenl. aang. kind mann gesl. van Willem van Kolfschoten en Hermijutje Moes- borgen. 4 April, Gerrit Versteegh, 3 maandon. 10 April, Evert Blauwendraat, wedr. van Willempjc Druijff, 76 j. MARKTBERICHT. Amersfoort, 13 April Tarwe f 0.00 a fO,00. Rogge f 0,00a f 0,00. Boekweit f 0,00 a f 0,00. Appels f 4.50 a 5.00. Peren f 0.00 a f 0.00. Aard appelen 11.80 a f2.50 de HL. Hoendereieren f2.50 a f3.00 de 100 stuks. Boter f 0,75 a f 1,00 per Kilo. Kaas f 0,a f0,—Biggen f4.a f7.00. Schiam- men f 10. af 15.00. Op de markt waren aangevoerd 70 H.L. Aardappelen. 40 H.L. Appels. 0 H.L. Peren. 300 Kilo Boter. 4000 stuks Eieren. 200 stuks Biggen. 35 stuks Schrammen. 00 H.L. Rogge. 000 H.L. Boekweit. 0 H.L. Tarwe. GEVONDEN OP DEN OPENBAREN WEG Een knipbuide! met eenig geld. Een zak met aardappelen. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. en Amersfoort, 12 April 1888. Heden overleed te Tivelloo, tot onze diepe droefheid, onze veelgeliefde zuster en behuwd zuster Vrouwe M. M0SSEL-TWISS. G. VAN GHEEL GILDEMEESTER, C. L. VAN GHEEL GILDEMEESTER— Twiss. 11 April 1888. Heden overleed te Sloten (pr. Fr.) tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn der HH. Sacra menten, onze geliefde Vader-, Be huwd- en Grootvader, de Heer J. J. VISSER, wethouder der gemeente Sloten, in den ouderdom van ruim 81 jaren. I Uit aller naam, T. J. RElJN—Visser. A. M. REIJN. Amersfoort, 10 April 1888. (Eenige kennisgeving.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2