Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. de ontbinding der Kamers en de herzie ning der Grondwet gevraagd. Frankrijk eischt eene constitutie, welke aan het volk en de republiek de groote plaats zal geven welke het moet innemen. Onze belangen zijn die van het vaderland en de republiek, welke verdedigd moeten worden. Wij zullen ons gezamenlijk aan die taak wijden. Jules Ferry hield te Epinal eene rede, waarin hij zich verdedigde tegen het ver wijt, als zouden hij en zijne vrienden tegen het kabinet-Floquet samenspannen. Wij vragen aan het kabinet niets anders", zeide hij, idan het oog gevestigd te hou den op de werkzame en strijdlustige hou ding der voorstanders van Boulanger, en daartegen op te treden als tegen den gemeenschappelijken vijand. Het is de plicht der republikeinen eendrachtig te zijn en hunne partijtwisten te laten varen." De Times ziet in de verzekering van Boulanger minder een bewijs van ver trouwen in zijn persoon, dan een van wantrouwen jegens hen, die Boulanger belooft weg te zullen jagen. Boulanger zal in de Kamer verschijnen als een ver tegenwoordiging van alle malcontenten. En daarna is alles mogelijk in een land, dat afhelt naar de politiek der pronun- ciamentos. De Ierscheafgevaardigde William O'Brien, die reeds vroeger drie maanden te Tulla- more gevangen zat, is te Dublin gearres teerd wegens het organiseeien eener meeting, in strijd met de wet. De tijdingen omtrent het huwelijksplan van Prins Alexander van Battenberg .maken veel indruk op zijne aanhangers te Sofia, die zijne terugkomst hopen. De verdeeldheid onder het ministerie komt al meer en meer aan het licht. Natchewitch en Stolofl zijn voornemens zich terug te trekken. De openbare meening is gunstig gestemd voor Popoff. Men meldt uit Odessa, dat door het verdrijven der Joden een derde ge deelte der handelshuizen van den tweeden rang gesloten is en evenzoo eene fabriek welke aan 900 personen werk verschaft. De politie onderzoekt alle woningen. De Spaansche regeering zal de mogend heden officieel uitnoodigen te komen deelnemen aan een conferentie ter op lossing der Marokkaansche quaestie en wel in de eerste dagen van Mei, nog voor de opening der tentoonstelling te Barcelona, op 20 Mei. Het pogramma der conferentie zal be vatten herziening der consulaire protectie van 18S0, instelling van gemengde recht banken en meerdere gemakken voor den handel door den Sultan toe te staan. Maandag is door burg. en weth. ten raadhuize aanbesteed1. het vernieu wen van 20 zandsteenen tusschenpijlers en 1 middeldorpel in het steenen acht kant van de Lieve Vrouwetoren; laagste inschrijver was L. v. Achterbergh, alhier, voor f '1990; 2. de levering van 200 M'. gewasschen riviergrint, laagste inschrijver T. W. Bonte, alhier, voor f 496 3. de plaatsing van 2 houten pompen, een aan de Slijkpoort en een nabij de algemeene begraafplaats, laagste inschrijver L. Rui tenberg, alhier, voor f343; 4. het uitdie pen van de haven en binnengrachten, laagste inschrijver P. Schimmel, alhier, voor f790. De werken zijn den laagstel) inschrijvers gegund. Heden over acht dagen, den 25 April, wordt door de Onderofficiers-too- neelvereeniging vUnitcis" wederom eene uitvoering gegeven in de groote zaal der sociëteit vAmicitia". Even als altijd is de opbrengst ook nu weder voor een wel dadig doel bestemd en wel voor de Ver- eeniging tot ondersteuning van gepensio neerde onderofficieren en minderen. Na hetgeen wij reeds in vorige num mers over deze vereeniging mededeelden achten wij het onnoodig weder in bij- klinkt dat onstuimig en wat is dat mooi! Ik mag die dolle geluiden wel in elk geval veel liever dan die smachtende klaagtonen of dat gemurmel. Hier voel ik mij eerst in mijn elementOp dit oogenblik sloeg zij links om, juist op de plek waar de weg in die richting een bocht had, en op eens stond zij vlak voor den waterval. Beatrix wilde een eindje tegen de rots opklauteren. »Doe dat asjeblieft niet, freule 1" zeide Hugo de Voss >uw voet zou kunnen uitglijden." »Welnu, houd mij dan vast." Hij kwam naar haar toe en reikte haar de hand. Nu en dan stapte Beatrix mis, daar haar voet in de plooien van haar rijkleed verward raakte, zoodat de jonge man haar nu en dan een oogen blik met zijn arm moest omvatten, ten einde haar voor vallen te behoeden, maar telkenmale ging Beatrix nog verder door. Zij was reeds van top tot teen nat en schudde, al lachende, hare haren in den wind. ïZiezoo, nu heb ik er genoeg van," zeide zij eensklaps »dnt nare gespat van het water maakt iemand door en door huiverig ik heb trek in een glaasje champagne om mij wat te verwarmen." De beide jonge lieden waren dan ook spoedig weder op de plaats, waar men zonderheden te treden. Het schoone doel: de ondersteuning van hen die een aan tal jaren het vaderland trouw en eerlijk hebben gediend, is voorzeker reeds aan sporing genoeg, om, wanneer de intee- kenlijst voor deze voorstelling wordt aan geboden, deze zonder bedenken van zijne handteekening te voorzien. De heer J. de Waal, kapitein van de generale staf te 's Gravenhage, de heer M. A. Tromp van Holst, majoor commandant der dd. schutterij te Amers foort en de voorzitter van het hoofdbestuur van den Nederl. Schutterij- kaderbond hebben zich in commissie vereenigd tot beoordeeling van de ingekomen prijsvragen, uitgeschreven door bedoelden bond. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door den heer E. Plug, van Rotterdam. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie der Huisvlijtschool. Het bestuui aangemoedigd door het drukke gebruik dat van deze school wordt gemaakt, heeft besloten, ook voor hen, wien een schoolgeld van f 10. per jaar te bezwarend is, de gelegenheid open te stellen van het onderwijs, aldaar gegeven, te profiteeren tegen betaling van slechts f6.per jaar. Wij twijfelen niet of zeer velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken. Tot verkoop van sterken drank in het klein is vergunning verleend aan G. van Grootheest in het perceel Kampstraat, C. 59; wed. M. Louwerens in het per ceel Kreupelstraat, C. 183; A. Temminck in het perceel Lieve Vrouwenkerkhof, F. 120; J. A. Ilersche in het perceel Hof, F. 294; wed. A. de Bruin in het perceel Appelmarkt, F. 384; J. van Harpen in het perceel stationsweg, G. 277; H. de Vries in het Stationsgebouw, G. 281 en wed. H. Ramselaar in het perceel buiten kleinen Koppel, G. 341. De heer C. C. Vigelius, luitenant kolonel Dirigeerend Officier van gezond heid 2e kl.Chef van het Militair Hos pitaal alhier wordt overgeplaatst naar Utrecht als Chef van het Militair Hos pitaal aldaar, ingaande 1 Mei. Gisterenmiddag is door een werk man der gemeentereiniging uit de Eem opgevischt een pakje, waarin een lijkje van een pasgeboren kindje van het vrou welijk geslacht, reeds in staat van ont binding verkeerende. Een en ander werd door hem bij de politie gebracht, die onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek is beginnen in te stellen. Het lijkje was in eenige kleedingstukken en een zak waarom een papier gewikkeld. Naar wij vernemen is een premie ge steld op de aanwijzing der moeder. 327ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 16 en 17 April. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen FrUs van f300. No. 19826. Prijs van flOO. No. 4286. Prijzen van f45. 2936, 4209, 7325, 7368, 7387, 7389, 7407, 7410, 7427, 7450, 7459, 7477, 7493, 8704, 8711, 8724, 8745, 8767, 9805, 9806, 9809, 9812, 9820, 9824, 9827, 9840, 9846, 9860, 9864, 9890, 10307, 10314, 10346, 10371, 10378, •16122, 16153, 16167, 16168, 16191, 16263, 16299, 16560, 16706, 16711, 16731, 16733, 16743, 16774, 16787, 16798, 18012, 18052, 18065, 19803, 19811, 19817, 19871, 20410 en 20419. Te zamen 62 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. het ontbijt zou gebruiken. Freule Comeras zette een ernstig gezicht en sloeg on middellijk een geheel anderen toon tegen den adjudant aan. Zij ging naast kolonel Holl zitten en scheen zich verder met haar cavalier niet te bemoeien. Inmiddels begon het al vrij laat te worden en moest men er aan denken om de terugreis aan te nemen. Daarbij moesten echter allen te voet gaan of een draagstoel nemen, daar het afgaan van den berg te paard veel te gevaar- was. ïlk ga liever te voet," zeide Beatrix en terwijl zij op een knoestigen stok, dien een der inlandsche bedienden haar had gegeven, steunde, begaf zij zich op weg. »Mag ik u mijn arm aanbieden, freule?" vroeg Hugo de Voss, die wel lust had om het tête-a-tête van straks voort te zetten. «Met genoegen," zeide zij. Zij lieten al de overigen vooruitgaan, en sloten zelf den stoet, nln het voorbijgaan zullen wij eens even in de grot gaan kijken," zeide Beatrix op half fluisteren den toon. ïZeg er maar niets van aan de anderen, dan laten wij hun stilletjes doorgaan." Kousouma stond nog altijd achter de rots verscholen. Toen zij eerst eenigen van de bedienden zag voorbijgaan, ver- Pief. Die Boulanger moet toch een krani ge kerel zijn. dat ze zoo over hem roepen. Jan. Als je eens nagaat, wie die ze zijn, blijft er niet veel van de kranigheid over. P. Maar als je bedenkt, dat hij in 1871 als luitenant tegen de communards heeft gestreden, dat hij een gunsteling is geweest van den hertog van Aumale en toch als minister de Orleansen uit Frankrijk heeft verdreven, en dat hij nu zoo in de hoogte wordt gestoken, dan moet je wel denken, dat hij een man van karakter is J. Of een hijpnotiseur. Je weet, dat de Franschen veel vatbaarder zijn om in een hijpnotischen toestand te geraken dan Nederlanders of Duitschers. Nu heeft de man de aandacht getrokken door zijn mooi voorkomen en zijn mooi paardrijden in generaals-uniform, en toen hij de aandacht van een aantal wufte menschen aldus op zich had gevestigd, heeft hij hen wijs kunnen maken, dat zij bij den kreet: Leve Boulanger! het hait van vaderlandsliefde voelden kloppen, en bij het zingen van het Boulanger-lied als overwinnaars terugkwamen van de her overing van Elzas-Lotharingen. P. Zulk een vaderlandsliefde en zulk een heldenmoed beteekenen niet veel. J. Daar hebben de Nederlandsche officieren en soldaten in Atjeh een heel andere opvatting van. P. Dat is waar. Schreeuwen k'.n ieder een maar zich opofferen voor zijn vader land, zooals onze Hollandsche jongens doen, is niet allemans werk. Baarn. Zaterdag j.l. werd in het Baarnsche Sanatorium eene proef geno men met een hydraulische lift. De lift, waarin een 'lOtal personen hadden plaats genomen, werkte uitmun tend. In een oogenblik tijds werd men op de 3. étage gebracht. Het kamertje, waarin men had plaats genomen, onge veer 8 MJ groot, was net afgewerkt, goed verlicht en met voldoende ventilatie. Het kamertje was bevestigd aan vier stalen draden, te zamen een draagver mogen hebbende van 10006 kg. Ingeval de draden mochten breken, bestaat er nochtans geen gevaar de vol gende proef bewees dat. De stalen draden, waaraan het kamertje verbonden is, werden door een dik touw vervangen. Nadat de stellers er plaats in hadden genomen, werd het touw afgekapt, doch op hetzelfde oogenblik werden, door de aan de onderzijde van het kamertje be vestigde veeren, de leistangen gegrepen, waardoor het kamertje geen 8 mM. zakte. Bij de proefneming waren tegenwoor dig jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, burge meester van Baarn, voorzitter J. C. F. baron d'Aulnis de Bourouill, secretaris G. Elink Schuurman, jhr. J. Ilartsen, dr. H. Ph. Baudet, geneesheer directeur, leden van den raad van beheer van het Sanatorium, alsmede eenige genoodigden. De genomen proef bewees, dat niet het minste gevaar bestaat voor een on geluk met bovengenoemden toestel, ge steld door de hoofdagenten voor Neder land van R. Waywood en Go's., in hyd raulische stoom- en handkrachtlifts te Londen, de heeren Brink en Co., ge vestigd te Amsterdam, Spuistraat 138. In de jongste vergadering van het Departement der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" is benoemd tot president de Heer Dr. Van der Cappellen, tot secretaris de Heer J. L. van Oostveen en tot penningmeester de Ileer C. M. Visser. Alhier is de hand gelegd op een school zij zich onwillekeurig nog een eind verder en plaatste zich zoodanig, dat zij nauwkeurig iedereen kon zien, die voorbij ging. Eerst zag zij den draag stoel der barones, vervolgens dien van Margaretha en al spoedig had zij in de overige wandelaars de familie van Toewan- Bazaar herkend. Weldra was de geheele stoet voorbijgegaan, maar Hugo de Voss was er niet bij. »En waar is hij nu vroeg zij zich zelf op tamelijk luiden toon. Op hetzelfde oogenblik vernam haar oor het geluid eener vrouwenstem. Zij herkende de stem terstond, en een plotselinge ontroering maakte zich van liaar meester en deed haar hart onstui mig kloppen. Beatrix neuriede in de grot een opera aria. »Het is hier vochtig," zeide een andere stem en stoorde daardoor het gezang«laat ons hier vandaan gaan, wat ik u bidden mag, ik ben heusch bang voor u." Kousouma verbleekte. Zij deed een schrede voorwaarts en keek door een spleet in de rots, waardoor zij tot achter in de grot kon zien. Hugo de Voss zat vlak naast freule Comeras. ïO neen I" zeide zij, »ik houd veel van dat schemerdonker en van die stilte ik vind het hier zoo prettig, laten wij dus nog een oogenblikje hier blijven." vrouwspersoon, die bij eenige winkeliers alhier bestellingen op een anders naam deed, maar zich de gekochte goederen toeeigende. Gelukkig is zij spoedig gevat en werden dus verdere oplichterijen voor komen. De agent van Politie A. Oosten broek heeft eervol ontslag verkregen wegens zijne overplaatsing naar Eemnes. De Heer II. W. Knol is tot hoofd eener Christelijke school te Werkendam benoemd. Nu de lente het land schijnt bin nengetrokken te zijn, zullen ook weldra de logeergasten in ons schoon Baarn weer verschijnen. Tot nog toe is er echter nog weinig verhuurd, terwijl in vorige jaren bijna alles om dezen tijd bezet was, staat thans nog een groot gedeelte der apartementen te huur. Met de mooie dagen, zullen ook wel de huur ders verschijnen. Bariicveld. De verdeeling der maal- schap Voorthuizen" onder deze ge meente nadert hare voltooiing. Spoedig zal ieder geërfde zijr. aandeel in gebruik kunnen nemen, daar een landmeter druk bezig is, ieders aandeel op het terrein af te bakenen. Eenige maalschapsgronden werden deze week publiek verkocht. Naar de opbrengst te oordeelen, mag men aannemen dat de schatting der maalschapsgronden (te zamen groot 1300 hectarenj niet te hoog is. Nijkerk. Alhier is weder een oud strijder van Waterloo overleden, nl. de 92-jarige Hermen Willemsen van de Pol. De overledene bekwam den 16. Juni 1815, in den slag bij Qualre-Bras, een schamp schot in den rechterarm. En zijn thans 28 dames in de Ver- eenigde Staten, die* de vrouwenkleede ren afgezworen hebben en voor de heeren pantalons propaganda maken; 11 dragen ze met bretels, 9 knoopen de beenkleeding aan het bovenkleed in de taille vast, 8 bezigen een riem er voor om 't middel. De bekende dr. Mary Walke, die te gelijk geneeskundige, advocaat en agent voor een hotel is, staat aan 't hoofd der be weging. Zij heeft zichzelf eens als curiosi teit a 10 cent laten zien in het nDime- museum". Ongelukkig is zij in uiterlijk schoon misdeeld en mager, even als de meesten harer bondgenooten in den strijd voor de vrouwelijke kleeding-emancipatie. Dit ontneemt veel aan de artistieke aan trekkelijkheid van de beweging. Proeve van unieu weren," stijl bij Kunst kritiek I »Gij moet Breitner begrijpen leeren. Gij moet in hem gaan zien den man, niet van rustige, vreedzaam-stemmende aandoening, de Tholen-aandoening, die van blij zijn en glimlachen, gevoelig zijn en gemakkelijk doen houdtmaar den man van haastige, snel slaande emotie van den gemoeds- en zinner,bewegingen, die zijn lichaam klinkt aan den grond voor meer dan één seconde, die niets is dan een door zijn wezen zich stortende huivering van mooiheid die als ze het licht is over de mooie verbeeldingen, die hij gaat maken, geen ander licht gelijk is dan dat van den zigzag-geslagen, snel- heen-lichtenden bliksem. Gij moet in hem gaan zien en mooi vinden, den niet-glim- lachenden, niet genoegelijk-doenden, maar door zijn schoonheid geslagen begeesterde, die de vlagen van zijne aandoening uit smijt in zijn helle kleuren, die de hui veringen van zijn handen uit doet druipen over zijn teekening, zóó, en het niet an ders begeerend in he hooghartigheid van zijn dronken vreugd." Albert Verwey. (D. u. N.) Dit zeggende, keek Beatrix den jongen man vriendelijk ja teeder aan, en in hare stem klonk iets als van een verzoek. Op zijn beurt keek hij haar geruimen tijd aan doch sprak geen woord. »Maar wat scheelt u toch riep zij; ige ziet zoo wit als een geest." Hy wilde een onbeduidend antwoord geven en zeide: sik heb het koud I" sKoud I Wel nu nog mooier I" Zij haalde de schouders op. De uitdrukking van kinderlijke vriendelijkheid was van haar gelaat verdwenen en had eensklaps plaats gemaakt voor bijtenden spot. De lieer de Voss stond verbaasd. sWaar- om hebt ge mij daar straks, toen ik bijna van mijn paard viel, Beatrix genoemd vroeg zij een oogenblik later en thans weder op den vroegeren vriendelijken toon. „Weet ge wel, dat, als een van de anderen het gehoord had, gij morgen aan den dag, Tjipanas zoudt hebben moeten verlaten De vermetelheid var, het jonge meisje dat hem aan dit voorval herinnerde, gaf ook den adjudant al zijn stoutmoedig heid weder, terwijl ook de uitdrukking der oogen van freule Comeras hem reeds bij vooibaat omtrent de gevolgen daar van geruststelde. „Omdat uwe schoonheid mij half krank- zinnig maakt. Reizen in Amerika! Reislustigen kunnen zich nergens meer bevredigen dan in Ametika. Wie daar plaats neemt op een spooi trein, behoeft geen vrees te hebben voor het spook der verveling, dat zoo dikwjjls in onze coupé,s rondwaart. De spoortrein is zoo gezellig ingericht, dat men niet gevoelt op reis en van huis te zijn. En ge kunt doorreizen van New- york naar San Francisco, ja tot zelfs door Azic naar Europa. De reiziger is niet verplicht steeds in dezelfde coupé te blijven zitten en maar steeds door te reizen. Hier en daar kan men uitstappen de bagage komt van zelf terecht. Den geheelen trein heeft de reiziger tot zijne beschikking. Boeken neemt hij niet mede, want ook lectuur is wel voorhanden er is zelfs een waggon voor boekwinkel ingericht; daar kan mende nog klamme dagbladen koopen. Er is een welingerichte kamer, waarin de reiziger zijn toilet kan maken. Uw diner kunt ge even gemakkelyk gebruiken als in het beste hotel men zoeke maar naar den dining-car of etenswagen. Er is een keuken, waaiin driemaal per dag versch brood wordt gebakken. En wilt ge slapen I Er is een nette slaapwaggon of sleeping-car. Gewoonlijk heeft elke trein er twee. De bedden zult ge des daags niet zien, maar des avonds komen ze te voorschijn door op een knop te dtukken. Elke logé ontvangt een nommerplaatje, waarop het nommer van zijn bed gedrukt staat. Hij heeft dit maar aan den conducteur te geven en te zeggen hoe vroeg hij gewekt wil worden; alles geschiedt precies. Uw laarzen vindt ge des morgens zeer netjes gepoetst. Er is bij eiken trein een rook- wagen voor heeren rookersook een balkon, vanwaar uit de reiziger een prachtig vergezicht heeft. Een man uit Genemuiden, die zich in persoon wilde aandienen voor de vacante betrekking van agent van politie te Deven ter, werd in den loop van den dag door de politie wegens dronkenschap mede naar het bureau genomen, waar hij zijn roes uitsliep. Toen hij ontwaakte achtte hij het beter maar terstond weder naar zijn woonplaats terug te keeren. Mijnheer de Redacteur, Zoudt ge zoo goed willen zijn het onder staande adres in uw blad te willen op nemen Aan de Heeren Concessionarissen van de gasfabriek te Amersfoort. De ondergeteekenden hebben de eer het volgende te Uwer kennis te brengen. In de op 29 Maart gehouden vergade ring van het Departement Amersfoort der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid werd een voordracht ge houden over steenkolengas voor verlich ting, verwarming en drijfkracht. Naar aanleiding van deze voordracht werd met algemeene stemmen besloten, vanwege het Departement pogingen aan te wenden ten einde in Amersfoort een regeling te verkrijgen, waarbij het gas geleverd wordt op voorwaarden, die het met voordeel voor verwarming en drijf kracht bruikbaar maken. Ter voldoening van de aan het Bestuur verleende opdracht heeft het de eer, zich tot u te richten met het verzoek, dat de gasfabriek besluite tot de levering van gas voor verwarming en drijfkracht op de volgende voorwaarden: lo. Gas voor verwarming en drijfkracht zal geleverd worden tot den prijs van hoogstens zes centen den kub. Meter. 2o. Het zal tot dien prijs alleen gele verd worden aan degenen, die te vens gas voor verlichting gebruiken. 3o. Voor het bovenbedoelde gas is een afzonderlijke meter noodig, die op huur door de gasfabriek geleverd wordt. Freule Comeras barstte in een schaterend gelach uit. ,.Is het heusch waar vroeg zij op spottenden toon. ,,Ja, en ge begrijpt dat de eer me ver plicht om het huis uwer familie te ver laten, want ik bemin u." Bij deze laatste woorden was hij opgestaan. ,,Ga nog niet heen I" zeide zij. Beatrix had een boschbloempje tusschen het lijf van haar rijkleed gestoken zij nam er dit thans uit, drukte er een kns op en reikte het vervolgens aan Hugo de Voss. Deze gaf het jonge meisje zelfden kus terug, dien zij aan de bloem ge geven had. Op hetzelfde oogenblik dat hun beider lippen elkander aanraakten, werd het gelaat van Kousouma door een doode- lijke bleekheid overtogen. Zij steunde zich tegen den vooruitstekenden rotswand, waarachter zij verscholen stond, ten einde niet in elkander te zakken en, terwijl in hare oogen een onheilspellend vuur flik kerde, mompelde zij op een toon, waar uit een met moeite bedwongen gevoel van haat sprak ,,0, die snoodaard! Maar ik zal mij wreken I" Zij sloeg de tiillende oogleden neder en haar blik viel op haar zoontje. Het kind sliep nog altijd en glimlachte in zijn slaap. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2