Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Niet alleen dat het de voorkeur ver- dieifl, landgenooten met leveranties te begunstigen, in plaats van vreemdelin gen, wanneer althans de hoedanigheid van het geleverde gelijk staat en de prijzen niet te veel verschillen, maar er is hier ook een ander belang in het spel: het belang namelijk dat rnen zich niet voor het approviandeeren van ons leger afhankelijk stelle van het buiten land. In tijd van ooi log toch zou dat wel eens een groot bezwaar kunnen worden. HCt.). Men meldt uit Leipzig aan de Nym. Ct.\ Bij de velocipède-wedstrijden, Zondag jl. te Leipzig gehouden, versloeg de heer Van Leeuwen uit Arnhem den kampioen- ryder van Duitschland, den heer Voigt uit Leipzig. De rit was zeer interessant, daar de beste rijders van Duitschland wedijverden om dezen eersten prijs, die met zeer veel succes door den heer Van Leeuwen gewonnen werd; de afstand, die afgelegd werd, bedroeg 7500 meters In de maand October e.k. zal een examen gehouden worden ter verkrijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. De Staats-Ct. van gisteren bevat nadere bijzonderheden. Toen den 5. Januari van dit jaar te Arnhem overgegaan werd tot oprich ting eener Nederl. Heide-maatschappij werd besloten, dat eene op die bijeen komst benoemde voorloopige commissie, bestaande uit twee leden voor elke pro vincie, nader bijeen zou komen, ten einde maatregelen te beramen, om het leden-aantal der maatschappij eene zoo danige uitbreiding te geven, dat deze zich verder zou kunnen vormen en hare werkzaamheden beginnen. Deze verga dering is thans uitgeschreven op Vrijdag 25 Mei e. k., in de Groote Sociëteit te Arnhem, en men zal dus binnenkort meer kunnen vernemen van deze voor ons vaderland zoo hoogst nuttige zaak. Te Renkum zijn op alle wegen van het landgoed Oranje Nassau's-Oord borden geplaatst, waarop staat uitgedrukt, dat de wandelingen verboden zijn. Tot dezen maatregel heeft men blijkbaar moeten overgaan, omdat het houtgewas werd beschadigd. Onder geleide of voorzien van een wandelkaart, mogen wandelaars het buiten nog steeds bezoeken. Door den minister van binnenland- sche zaken is aan 's Konings commis sarissen eene aanschrijving gericht van den volgenden inhoud De strenge maatregelen van voorzorg, bedoeld in de circulaiie van mijn ambts voorganger van 8 April 1885, No. 1225, hebben, naar uit Engeland wordt be richt, nietkunnen voorkomen, dat schapen, verschijnselen van mond- en klauwzeer verloonende, uit Duitschland over ons land naar Engeland worden doorgevoerd. In het belang van den gezondheidstoe stand van den Nederlandschen veestapel blijkt het daarom noodig, dat het verbod van doorvoer van buitenslands van scha pen, bokken en geiten streng worde ge handhaafd. De machtiging UI1EG. bij bovenge noemde circulaire verleend, om ten aan zien van dezen doorvoer afwijking toe te staan van het verbod, bedoeld in art. 1 van het koninklijk besluit van 8 Decem ber 1870 Staatsblad No. 191), wordt hierbij ingetrokken. Alle reeds door u gegeven en thans nog geldende vergun ningen te dezen opzichte vervallen. Ik heb de eer u te verzoeken, belangheb benden daarvan onverwijld kennis te geven. De inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht zijn tegen het einde dezer maand aan het departement van binnen- landsche zaken opgeroepen tot eene alge- meene vergadering. Tal van belangrijke punten en rapporten zijn aan de orde gesteld, zooals het onderzoek betredende het drinkwater in Nederland, de voort zetting van de enquête naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen, verkoop van vergiften, hulp bij spoorweg-onge lukken, maatregelen tegen gesalicylcerd bier, botervervalsching, kindersterfte en steiftestatistiek in het algemeen, hypno tisme, enz. Men meldt uit Nieuw-Dordrecht (Drente) aan de A'. R- Ct.: riDe voorwaarden, waarop onlangs de arbeiders te Oranjedorp het werk her vatten, worden nu reeds niet alle meer nagekomen. De verveners Groothuis en Garming, tevens winkeliers, hebben de gedwongen winkelnering weder inge voerd." Naar men verneemt, zijn de voor naamste onderwerpen, waarvan de heer Keuchenius, sedert zijn optreden als Minister van Koloniën, zich meer bijzon der op de hoogte stelt: Atjeh, de comp tabiliteitswet, de opium en de immigratie in West-Indië. Bij het leger zal, bij wijze van proef, eens in de vijf dagen 'visch in plaats van spek of vet bij het middag eten verstrekt worden. Deze goede maat regel bewijst alweder, dat het gouver nement alles wil beproeven, om het voedsel der soldaten zooveel mogelijk te variëei en. Sedert een paar dagen worden in de cellulaiie gevangenis te Groningen proeven genomen met een nieuwe soort wceftoestellen, ten dienste van den arbeid •Ier gevangenen. Deze toestellen zijn zoo danig ingericht, dat ze met ééne hand kunnen worden in beweging gebracht. Zij zijn de vinding van den inspecteur. Worden zij goedgekeurd en ingevoerd, dan zal de arbeid eene aanzienlijke schrede vooruitgaan. Nu Engeland geen tunnel onder het kanaal wil, is men er op bedacht een brug over dit vaarwater te slaan. Het plan voor die brug dat door de ingenieurs Creuzat en Hersent gemaakt is zal eer lang aan het oordeel van een internati onale commissie van deskundigen worden onderworpen. De brug zou 30 K.M. lang zijn en op pijlers rusten, 50 M. boven den spiegel der zee, zoodat de grootste zeeschepen er onder door zullen kunnen gaan. Er zullen vier spoorlijnen over gaan benevens een weg voor rijtuigen en voetgangers. De brug zal 400 millioen gulden kosten en zal in zes jaar tijd gereed kunnen zijn. De zwaarte zal twee millioen be dragen. Gaat het werk door dan zal hel een der belangrijkste werken zijn sedert eeuwen uitgevoerd. Boulanger is weer terug te Parijs en de opportunisten blijven bang voor hem, en zoo komt het dat de een den ander zenuwachtig maakt. Het is te hopen, dat de Kamer niet lang meer zitting houdt, want anders vliegen de heeien elkan der nog in het haar van zenuwachtig heid. Het is genoeg bekend, met welke be doelingen Boulanger door de monarchale partijen gesteund wordt in zijne rumoe rige beweging tegen het openbaar gezag; maar niemand der monarchalen is er zoo rondweg voor uitgekomen als de heer Cornely thans in de Gaulois. Ziehier wat deze kort en bondig schrijft »Dat Boulanger zijn werk doe, en wij zullen het onze doen. Wij hebben reden de hoop te koeste ren, dat Frankrijk, na door Boulanger van de tegenwoordige republiek verlost te zijn, zich door de monarchie van Boulanger zal verlossen." Emmanuel Arëne schrijft in de Rejnc- biiqucnBoulanger woonde de rentrée der Kamer niet bij, hoewel hij de goede lieden van het dep. Nord had beloofd nJe vais m'occuper de vous." Hij was ook zoo vermoeid van de reis, dat hij niemand ontving. De eerste dag van zijn terugkeer was geheel gewijd aan den slaap maar wel te verstaan hij sliep bij dag, terwijl alle anderen 's nachts sla pen dat is al een begin van hervorming. De Keizer van Duitschland heeft zich een nieuwe uniform laten aanmeten, wel een bewijs, dat hij meer moed en hoop op herstel heeft. Uit Constantinopel meldt men aan de Daily News dat het bericht dat er troe pen naar Creta zijn gezonden, aldaar veel opschudding heeft teweeggebracht. De Porte zou weder de vraag behan deld hebben of het niet geraden is troe pen naar Oost-Roemenië te zenden. Oos tenrijk zou de Porie hebben doen weten dat, gebeurt zulks, Oosten: ijksche troepen Bulgarije zullen bezetten. De Porte ziet dit gevaar in en zal dus wel van haar plan afzien. De Transvaalsche Volksraad heeft be paald, dat de overeenkomst betreffende de unie met de nieuwe republiek aan de goedkeuring van de Engelsche Regeering zal onderworpen worden. Eene commissie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, Portugal, Transvaal en Swaziland, is be noemd tot vaststelling der grenslijn, welke Swaziland van het Portugeesche gebied en dat van de Transvaal scheidt. De Amerikaansche Regeering heeft Italië uitgenoodigd zich in Juni a.s. te doen vertegenwoordigen bij de onthulling van een standbeeld voor Garibaldi te New-York. De Italiaansche gezant, baron Fava te Washington, zal de vertegen woordiger der Italiaansche Regeering zijn. Bij den Senaat der Vereeoigde Staten is een voorstel in overweging, om de Regeering te machtigen tot het nemen van alle noodige maatregelen tegen Vene zuela, wegens het confisceeren van 3 Amerikaansche stoombooten. De kolonel Egter van Wissekerke, commandant van I. regiment veldartil lerie te Utrecht is naar Breda vertrokken, ten einde aldaar gedurende eenigen tijd als lid der commissie van inspectie over de Koninklijke Militaire Academe te ver blijven. het bevel over het regiment wordt thans tijdelijk waargenomen door den luitenant-kolonel Greve alhier. Op de gister gehouden veemarkt was voor het meerendeel schoon vee aangebracht. Bij de aanwezigheid van kooplieden uit andere gemeenten, heerschte er redelijke handel. Kalfkoeien golden f 100 a f l 75, guist vee f'GO a f 120 en pinken f 20 a f 50. De premie van f 10 voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal vee op de markt dd. 11 Mei is toegekend aan A. Bosch te Nijkerk, die van f 5 aan H. M. van Beek te Amersfoort voor den aankoop van 't grootst aantal vee, die van f 10 aan J. H. van Mastwijk te Gouda en die van f 5 aan L. van Gelder te Naarden. De premie van f 50 voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal vee op de 8 premiënmai kten te zamen aan A. Bosch te Nijkerk; die van f 25 aan H. M. van Beek te Amersfoort, de premie van f 50 voor den aankoop van het grootst aantal vee op de 8 premiënmarklen te zamen J. II. van Mast wijk te Gouda en die van f 25 aan L. van Gelder te Naarden. Een gister middag in de raap- en lijnkoekfabriek van de firma Verloop Sc Co. ontstane binnenbrand, verkreeg zoo danig dieigend aanzien, dat men 't noodig oordeelde de hulp van de brandweer in te roepen. Hoezeer deze fluks ter plaatse was aangekomen, kon de hulp worden ontbeerd, omdat de brand inmiddels door het personeel, aan de fabriek werkzaam, was gebluscht. Het weiden der paarden van het I. regiment veld-artillerie, van het 1. re giment huzaren, van het escadron ordon- nancen en van het remonte-depót is ge gund aan de wed. A. G. Vermeulen te Stoutenburg. 327ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 16 en 17 Mei. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen PrUs van f400. No. 16296, Prys Tan f 100. No. 16563. Prijzen Tan f70. 2909, 4239, 4250, 7375, 7408, 7455, 8721, 8755, 9885, 10318, 10324, 10343, 10412, 10413, 16166, 16188, 16202, 16338, 16555, 16559, 18025, 20432, en 20438. Te zarnen 25 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 2938, 2943, 4242, 4248, 4263, 4280. 4290, 7333, 7369, 7397, 7415, 7458, 8712, 8742, 8747, 8757, 9813, 9850, 9887, 10333, 10338, 10356, 10373, 10383, 10392, 10430, 10448, 16139, 16140, 16142, 16146. 16171, 16173, 16192, 16193, 16238, 16245, 16251, 16256, 16271, 16298, 16300, 16318, 16326, 16330, 16332, 16339, 16519, 16530, 16536, 16557, 16702, 18029, 18038, 18076, 19830, 19843, 19845, 19854, 19862, 19884, 20426 en 20444. Volgende trekkingen geschieden 22—25, 29—31 Mei, 1 en 5—9 Juni, Woudenberg, Donderdagavond om streeks 10 ure zijn èen schuurberg en een schuurtje, staande bij de woning, bewoond door K. A. van Lunteren, dicht bij het dorp alhier, afgebrand. Door ver eende pogingen van buren en de brand weer, is de woning behouden gebleven en kon het vee uit de brandende per- ceelen gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Renswoiide. Het praatje gaat alhier, dat het Bestuur der Stuirersvereeniging een huis, voor den aanbouw van eene school met den bijbel bestemd, verhuurd heeft aan de vrouw van den moordenaar Jut. Sclierpenzeel. Alhier is een begin gemaakt met het bouwen eener kerk der christelijk gereformeerde gemeente. Aan nemers zijn de hh. H. van den Broek, timmerman, G. ten Broek en E A. Kuijper metselaars. Een staaljte van Russische toestan den. Bij een asoirée", in het Winter paleis te St.-Petersburg gegeven, onder de regeering van keizer Nikolaas, kwam het gesprek op lang haar en de gouver neur van een afgelegen provincie vertel de, dat hij in de hoofdstad van zijn gebied vaak een Israëliet ontmoet had, met een buitengewoon langen en fraaien baard. »Hoe gaarne zou ik dien man zien!" zeide eene dame. jUw wensch is mij een bevel," zeide de gouverneur en dienzelfden avond zond hij een koerier naar de hoofdstad met bevel, dat de Israëliet dadelijk naar hem zou gezonden worden. Bij het ontvangen van dit bevel, ging men dadelijk naar het huis van den Israëliet, om hem naar St.-Petersburg te zenden. Zijn betuigingen van onschuld hielpen niets. Toen na veertien dagen de Israëliet te St.-Petersburg kwam en de politie vernam, dat de man daar ge bracht was op last van den gouverneur, leidde zij daaruit af, dat de man een groot misdadiger moest zijn. Daarom wierpen zij hem in den kerker, ca eerst zijn hoofdhaar en baard kort afgeknipt te hebben. Eenige weken verliepen en de dame zoowel als de gouverneur waren de gril reeds lang vergeten. Er weid niet naar den Israëliet gevraagddeze bleef in den kerker en zou er in geble ven zijn, hadden invloedrijke vrienden zijn invrijheidstelling niet weten te ver krijgen. Toen hij vrijkwam bleek, lot groot vermaak van het Russische hof, dat de baard, waarvoor de man zooveel had geleden, was afgeknipt. Hij werd naar huis gezonden met de plechtige waar schuwing »het nooit weer te doen Een welbekend adres! Een niet alledaagsche briefkaart is dezer dagen uit Eindhoven afgezonden aan het adres van H. Schoenmacher, St.-Jacobstraat 18, Den Haag. Op de briefkaart waren met een pen 24 hammen aangebracht, die aan een lijntje hingen daarnaast stond de caricatuur van den geadresseerden Schoenmacher, die zijn best deed in het bezit te komen van de 24 hammen, doch dit te vergeefs beproefde. De inhoud der briefkaart was als volgt: Credietwaardige Heer, ïZiethier de 24 hammen, mij besteld bij uwe missive in dato 5 Mei II. Moch ten ze U niet bevallen, zoo beproef elders uwe practijken. Ik zal U verder rccom- mandeeren in de nieuwsbladen." Aanleiding tot het schrijven der brief kaart vond de varkenslager om in het vervolg van de vele credietwaardige!! aanvragen zijner waren verschoond te mogen blijven. Een regenscherm, dat geacht wordt het grootste in de wereld te zijn, is te Glasgow vervaardigd voor een Koning van YVest-Afrika. Deze parapluie is 21 voet in diameter en bevestigd aan een mahoniehouten stok van gelijke lengte. Als deze parapluie open is, zal de Vorst er met 21 -gasten onder kunnen zitten In het ïCristal palace" te Londen is onlangs eene nieuwe verlichting aange bracht, welke zoowel het gas als de electriciteitverlichting verre overtreft. Dit nieuwe licht, „Licigen" genaamd, moet zoo helder zijn, dat men daarbij op een afstand van 150 pas lezen kan. Daarbij is het zeer goedkoop, omdat het gedeel telijk wordt bereid van afval uit de gas fabriek de kosten bedragen ongeveer een tiende van gas en een twintigste deel van electrisch licht bij even groote licht sterkte. Een zeer groot voordeel van deze nieuwe lichtsoort is, dat het niet zoo verblindend is als het electrisch licht, en daardoor in fabrieken ongedekt kan ge bruikt worden. De lichtwerking wordt aangebracht door een mengsel van samen geperste lucht en fijn verdeelde oliedeelen deze dampachtige massa brandt met een rustige vlam. In verbinding met eene andere stof van denzelfden uitvinder kan dit licht ook gebruikt worden voor verhitting der me talen, en als zoodanig draagt het den naam van »Pyrogen." Met dankbaarheid kunnen wij aan de leden dei" Ned. Hervormde Gemeente al hier mededeelen, dat onze pogingen om iets bij te dragen ter voorziening in den tegenwoordigen predikantennood met ge- wenscht gevolg bekroond jijn, al hebben ook eenige hunner ons de medewerking, waarop wij meenden te mogen rekenen, niet verleend. Door 76 personen, van al lerlei stand en vermogen, ook van ver schillende richting, zijn ons giften ge schonken die (na aftrek der noodzakelijke onkosten) te zamen f 125,25 bedragen, welke som reeds door ons aan de Doetin- chemsche inrichtingen is overgemaakt. Wij vertrouwen, dat dit werk, hetwelk zoo geheel eene zaak der gemeente is, in volgendejaren met toenemende:: ijver en kracht zal worden behartigd en, onder Gods zegen, aan het heil der Nederlandsche Hervormde kerk bevordelijk zijn. Aan allen, die daartoe hebben bijgedragen, betuigen wij bij dezen onzen oprechten dank. J. J. P. VALET ON, oud-IIoogleeraar. A. WARTENA Predikant. Amersfoort 18 Mei 1888. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 4. Mei 1888, no. 6, N. M S (Provinciaalblad no. 52) Gelet op art. 139 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad no 72) betrekkelijk de nationale militie Doen te weten, dat aan het gebouw de Manége alhier op Zaterdag, den 9. Juni aanstaande, 's voormiddags hal[tien ure door den Kolonel, Militie-Commis saris in de provincie Utrecht zulleD wor den onderzocht alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land die vrfdr den 1. April. 1888 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even of zij in den loop van dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn (met uitzondering alleen van lien die in Juni aanstaande in werkelijken dienst moeten opkomen), of wel tot vroegere lichtingen beheoren, en hetzij wegens latere inlijving, hetzij op grond van art. 146 tweede zinsnede van de militiewet of om andere redenen, niet met de manschappen van de lichting, waarvoor zij bij de militie dienen, ont slagen zijn. Burgemeester en Wethouders herinne ren belanghebbenden hunne verplichting om in uniform gekleed en voorzien van de kleedings- en uitrustingsstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van hun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te verschijnen, en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde, dat het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgs tucht op de verlofgangers van toepassing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wanneer deze in uniform ge kleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 18 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Overleden 9 Mei, Johanna Maria, d. van Willem Driesman en Everarda Hof. Arie, z. van Nicolaas Hendrik van den Heuvel en Johanna van Esveld. 10 Mei, Kouwinus, z. van Cornelis van Daal en Grietje van Loenen. 11 Mei, Arnoldus Petrus, z. van Theodorus Balk en Gerarda Annetta Welling. 12 Mei, Antonins, z. van Hendrikus van Meeteren en WilleiniDa van den Ham. Cornelis, z. van Doctor Henri Ekama en Catharina Jacoba Postma. 14 Mei, Maria Margaretba, d. van Marinus Geijtenbeek en Barbara Tondeur, David Gerard, z. van David Zoetmulder en Jacoba Anna Maria Jagtenberg. 15 Mei, Wil- helmina, d. van Jan Buijs en Wiilemina Hoefsloot. Lubertus, z. van Dirk Johau Romijn en Juliana Alherdina Reuman. Maria Gijsbertha, d. van Jan van Westerlaak en Gerarda Donkorman. 16 Mei, Johanna Maria, d. van Marinus Meijer en Dirkje Johanna Dresen. 17 Mei, Antoon, z. van Jacobus Lobel en Martha Mark, Alijda Johanna, d. van Gerardus Smink en Stijntje Groenestein. Ondertrouwd: 11 Mei, Martinus Josephus Johannes Cornelissen en Wiliemijntje But- zelaar. [17 Mei, Albartus Meskesen Elisabeth Welling Wilhelmus Pot en Geertruida van Empelen. Jan van Groningen en Mekje Hageman. Gehuwd 16 Mei, Hendrik van Dorssen en Stijntje Stip. Willem Mandersloot en Clasina Kortes. Pieter Hageman en Catha rina van de Hesseweg. Jordanus Wallet en Frederika Hermina Lier. Abraham Johannes Collet en Jacoba Gouw. Overleden: 10 Mei, Maria Anna Habra- keD, 34 j. ongeh. Een levenl. aangeg. kd. m. gesl. van Petrus Kok en Maria Bos man. Maria Bosman, 28 j. eehtg. van Petrus Kok. 14 Mei, Franciscus Kibbel, 86 j. wed, van Everarda Ducaat. Tennis van Rootselaar, 37 j. eehtg. van Wiilemina Witteveen. 15 Mei, Evertje Pannekoek, 2 j. Francissus Kraaikamp, 12 m. 16 Mei, Wilhelmina Krabbe, 21 m. 17 Mei Adriana van Nikerk, 22 m. Bunschoten. Ondertrouwd Lubbert Hartog en Elbertje Boelhout. Gehuwd 6 Mei, Aart Heuveling en Jannetje van de Geest Jan van de Geest en Aartje Kroon. 10 Mei, Peter Nagel met Maria Poort, wed. Evert Nagel. Overleden 3 Mei, Hendrikje van de Groep oud 6 weken. Heintje Huijgon oud bijna 3 jaren. Hoogland. Geboren: 11 Mei, Hendrik, zoon van Willem Boersen en Geertje Eshof. 13 Mei Elisabeth, dochter van Gerrit Ebing en Hil- legonda Donker. Regentje, dochter van Gerrit van de Pol en Barta Veldhuizen. 18 Mei, Lamberta, dochter van Antonie van 't Klooster en Aaltje van den Heuvel. Overleden 13 Mei, Roelijda van der IJden oud 54 jaren, vrouw van Cornelis Voskuilen. 18 Mei, Hermanus van Dijk- huizeu oud 65 jaren ongehuwd. Lensden. Ondertrouwd: 17 Mei, Gijsbert Brink met Gijsbertje Kraak. Overleden 15 Mei. Arrisje van de Vis, 9 m. 16 Mei. Teunis van Voorst, 61 j. ongeh. Woudenberg. Geruwd: 12 Mei, Jan van Voskuilen, 29 j. en Jacoba van Donselaar, 20 j. Gerrit Donkersteeg 27 j. en Metje van den Broek, 19 j. Overleden 12 Mei, Errisje Vlastuin. 2 weken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2