NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 41. Woensdag 23 Mei 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. advertentien: Feuilleton. Wat ik al te verton M om haar te krijgen. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gehecle Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Naar wij vernemen, bevindt Z. M. de Koning zich sedert de aankomst van het koninklijk gezin op het Loo in den besten welstand. Z. M. verlaat echter zijne vertrekken alleen om ontbijt en maaltijd te gebruiken met H. M. de Koningin, hetgeen op dezelfde verdieping plaats Kan hebben. H. M. de Koningin en het prinsesje maken dagelijks rijtoeren in den o.nlrek. N. R. Ct. Op het Loo is aangekomen de broeder van H. M. de Koningin prins Frederik van Waldeck-Pyrmont, die er eenige dagen vertoeven zal. Aangaande den uitslag der zending van de heeren Tak van Poortvliet en Hofstede naar Berlijn is de N. R. Ct. thans in staat mede te deelen, dat de Duitsche regeering gemeend heeft, voor- loopig, d. w. z. voor den reeds vastge- stelden zomerdienst, den posttrein van Berlijn over Crefeld-Venloo ("natuurlijk niet over Keulen) te moeten laten loopen, doch zich ten aanzien van het verkeer met Hamburg en Bremen bereid heeft verklaard, den dienst over de Bokstel- Wezel-lijn te bestendigen. De commissaris des Konings in Gelderland heeft tot de burgemeesters een schrijven gericht over de uitvoering der drankwet. Uit een ingesteld onderzoek is hem gebleken, dat in eenige gemeen ten in localiteiten, waarvoor «vergun- ning" is verleend of die met zoodanige vergunnings-localiteit binnenshuis gemeen schap hebben, worden gebezigd tot den openbaren dienst, bijv. tot het houden van geërfden-dagen van polders, zittin gen van stembureau's enz. Voorts dat in sommige gemeenten per sonen gevonden worden, die in het be zit zijn van «vergunning", terwijl zij tevens een openbaar ambt bekleeden zooals bijv. wethouder, lid van het col lege van zetters, poldermeesters, enz., zonder de bij de wet bedoelde vrijstel ling te hebben verkregen. De commissaris wijst, naar aanleiding hiervan, de burgemeesters op de hooge verantwoordelijkheid, welke op hen rust Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters] en vignetten naar plaatsruimte. met uitnoodiging aan onwettige toestan den zoo spoedig mogelijk een einde te maken. In Suriname circuleert een adres aan den Minister van Koloniën, van on geveer gelijke strekking als dat hetwelk dezer dagen door de «Vereeniging voor Suriname" aan dien Minister is toege zonden. In het adres wordt geklaagd over de toepassing van de wet op het gedistil leerd, welke 1 Januari jl. aldaar is in gevoerd, en wordt gewezen op den on dergang waarmede de suiker-cultuur in de kolonie wordt bedreigd, wanneer in die wet niet spoedig noodzakelijke wijzi gingen worden gebracht. Volgens een gerucht zou voor de betrekking van gouverneur-generaal in aanmerking komen de heer Van den Bossche, een katholiek, die de liberale koloniale politiek is toegedaan. Men heeft echter reeds verscheidene andere personen genoemd, zoodat dit ge rucht geen onbepaald geloof verdient. Door de Haarlemsche politie is in beslag genomen een valsche gulden, voe rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865, blijkbaar bestaan de uit lood. Op het oostelijk gedeelte van de legerplaats bij Zeist zal een kamp wor den betrokken tot het houden van schiet oefeningen, respectievelijk door: het 2e en het 3e bataillon van het2e regiment infanterie, van 4 tot 9 Juni a.s.; het 4e bataillon van het 2e regiment infanterie en het 3e bataillon van het le regiment infanterie, van 11 tot 16 Juni a.s.; het le en het 2e bataillon van het le regiment infanterie, Tan 18 tot 23 Juni a.s., en het 4e bataillon van het le regiment infanterie en het 5e bataillon van het 4e regiment infanterie, van 25 tot 30 Juni a.s. Men schrijft uit Druten «Het tabaksgewas is thans in Maas en Waal grootendeels opgeruimd. De firma de Block Co., te Amsterdam, heeft deze week een groote hoeveelheid opge kocht legen f 7 a 10 per 50 K.G. De prijzen, gedurende de laatste dagen in de Betuwe besteed, waren f4 a 5 per 50 K.G. lager dan bij het begin der campagne." Het leenschillen is in de Lekdor- pen van de Krimpenerwaard weder aan den gang. Echter zijn er nu nauwelijks zooveel tientallen handen mede bezig als vroeger vijftigtallen. De voorraad teen is dan ook aanmei kelijk minder, en de handel in dit artikel zeer slap. De Arnh. Ct. schrijft «Als er in Amsterdam of in den Haag eene sti aatbeweging weid veroorzaakt door de sociaal-democraten, dan was het vooral de toevloed van nieuwsgierigen, welke er eenigen schijn van gewicht aan gaf en de politie tevens belemmerde in het handhaven der orde. Men maakt dit aan het straatpubliek tot een verwijt een verwijt waarom zich wel niemand bekommert, want het ligt in de natuur van den mensch om, als er iets «te doen" is, er naar te gaan zien. Maar de neiging van het straatpubliek vindt men ook in de hoogere kringen toen de interpellatie van Domela Nieuwen- huis zou plaats hebben, verdrongen zich de heeren en dames, de dames vooral, op de tribunes der Tweede Kamer en waren de loges vol. Daar men niet veronderstellen kan, dat de haute volée der residentie zooveel be lang stelt in de loonsquaestie tusschen de veenbazen en hunne werklieden in het Noorden des lands, was die talrijke opkomst slechts toe te schrijven aan hetzelfde verschijnsel, dat het straatpu bliek le Amsterdam en in den Haag doet samenvloeien als een colporteur van Recht voor Allen het aan den stok heeft met de politie. De liefde voor standjes is aan de hoogere kringen evengoed eigen als aan de lagere." De maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en die der Holland- sche IJzeren spoorwegmaatschappij heb ben gunstig beschikt op een verzoek van het hoofdbestuur der «Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche Leger," om de afgevaardigden en allen, die de jaar- lijksche algemeene vergadering op 22 Mei te Leiden wenschen bij te wonen voor verminderd tarief te vervoeren. Men moet echter voorzien zijn van een legitimatiebewijs, dat men bij het hoofd bestuur te Amsterdam kan bekomen. Men schrijft uit Neerbosch «Door de medearbeiders en weezen aan de Weesinrichting alhier is besloten, bij de viering van het 25jarig bestaan der in richting een klein gedenkteeken te ont hullen, in de vorm van eene pyramide, dat men midden op de speelplaats wenscht op te richten. De eene zijde zal het op schrift dragen «God alleen de eer." Aan de achterzijde «1 Juni 1863 13 Juni 1888." Boven op het dekstuk wordt een passend monument geplaatst. Het inwen dige zal een kistje bevatten met de na men van hen, die eene kleine bijdrage voor dit monument hebben gegeven." Te Nieuw-Amsterdam zal door de voornaamste verveners en veeneigenaren eene vergadering worden belegd, om onder leiding van den hoofdopzichter van het Oranjekanaal, den heer Joh. Lokker van gedachten te wisselen over de wen- schelijkheiJ van invoerrechten op steen kolen. Door het Heilsleger te Haarlem werd op den eersten Pinksterdag, in het lokaal Felix Favoredes middags te 4 uur, een theemeeting gegeven, die slechts matigjes was bezocht. 's Avonds om 8 uur was er een Hosan- na-Bloemenfeest, doch ook hier was de opkomst gering. Door het schoone weder uitgelokt, gingen de lieden zeker liever naar buiten om bloemen te bewonderen. Tweede Pinsterdag was er een theemee ting voor de kinderen der leden op het buiten van mejuffrouw Koenen aan de Twijnderslaan. Een menigte nieuwsgie rigen was saamgestroomd om dat eens te zien. Het ging er nog al ordelijk toe. De onder-stalionschef der Iloll- Spoor te Winterswijk, de Heer König, is door het gerechtshof te Arnhem vrijge sproken en het vonnis der arrond. recht bank te Zutfen, waai bij beklaagde werd veroordeeld tot eene maand gevangenis straf, nietig verklaard. Zooals men weet, heeft den eersten Kerstdag van het vorig jaar op het sta tion Winterswijk een ernstige botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederentrein, welk onheil aan de nalatigheid van dezen ambtenaar en een wisselwachter werd geweten. Eergisteren was het 25 jaren ge leden, dat dr. E. Laurillard benoemd werd tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch genootschap tot zede lijke verbetering der gevangenen. Sinds 28 September 1871 is hij als secretaris van het hoofdbestuur werkzaam. Bij monde van den heer J. F. van Lennep, die den geachten jubilaris met hartelijke woorden toesprak, werd hem door eene commissie, bestaande uit de heeren Mr. J. F. van Lennep, uit Amster dam, J. S. Francois, uit Rotterdam, jhr. mr. A. J. Retluan Macaré, uit Haarlem, Mr. B. L. Rasch, uit 's-Gravenhage, mr. B. P. baron van Verschuer, uit Arnhem en N. L. van Woerden, uit Utrecht, namens een groot aantal bestuurders, bestuurderessenoud-bestuursleden en correspondenten van het genootschap, het prachtwerk «Les Croisades" van Michaud, geïllustreerd door Doré, aange boden. Wederom hebben drie leden der Vereeniging voor Lijkverbranding, door storting van de de daarvoor vastgestelde som van f200 in het „Fonds Lijkovens," zich het recht gekocht op crematie voor rekening dezer vereeniging. Wij vernemen, dat bij de Neder!. Centraal-en Rh ij nspcor wegmaatschappij en het voornemen bestaat om, te beginnen met 1 Juni a.s., bij wijze van proef, een- daagsche retourkaarten uit te geven van Kampen en Zwolle naar Amsterdam en omgekeerd tegen verminderde vracht. (Ulr. Dgbl.) Naar men verneemt, kan men ook te Rotterdam de oprichting tegemoet zien eener Vereeniging tot ontwikkeling van militiepliclitigen, welke zich ten doel stelt den diensttijd der miliciens te verkorten en te verlichten en tegelijkertijd goede en ontwikkelde soldaten en staatsburgers le vormen, door hen, met het verstrekken van kosteloos onderwijs, de gelegenheid te openen te deelen in de gunstige be palingen, in de circulaire dd. 21 Decem- Uit het Engelsch, DOOR li. J. S. 1) Eindelijk is zij de mijne. Geen twijfel, geen vrees noch angst, geen slaafsche gedweeheid meer voor lastige bloedver wanten. Zij is geheel de mijne, met al haar percenten. (Slechts tienduizend pond staan uitsluitend op haar naam.) Het is mijn hoed, dien zij nu bezig is om opte- passen. Wel mag ik er trotsch op zijn I Noch Jason in zijn tocht om het Gulden Vlies te veroveren eene zinnebeeldige voorstelling van eene rijke erfgename, in wier tegenwoordigheid de ridder zich bloode genoeg aanstelde noch Aladdin, een der duizende romanhelden, hebben ooit grootere beproeving uitgestaan dan ik. Maar laat ik mijn verrukking tempe ren, ten einde kalm en bedaard te ver halen, welke moeielijkheden ik moest overwinnen, om den naam van mejuf frouw Potls te doen veranderen in dien van Mevrouw Pans. Mr. Sidney Herbert verlangt dat alle schrijvers hun stukken met hun naam onderteekenen. Kortzichtig wezen als hij is I Juist door den anonymen aard van dit geschrift want Pans is een nom de plume natuurlijk laat de beschei denheid mij toe hem en het publiek in het algemeen met het feit bekend te maken, dat ik algemeen geacht word een zeer goed voorkomen te hebben ja, mijn voorkomen is zoo in mijn voor deel, dat ik reeds menigmaal heb op gemerkt dat mijn binnentreden in een damessalon eene ware sensatie teweeg bracht, terwijl mijn gelaatstrekken hoogst innemend zijn, en mijn figuur, ofschoon wat klein, zich kenmerkt door eene bij zondere evenredigheid in alle onderdeelen, zijn mijn manieren ook uiterst elegant, en is mijn conversatie zoo aangenaam, dat ik evenzeer in aanzien ben onder het mannelijk geslacht, als bij de schoone sekse. „Beste jongen", zeide Lord D.y tot mij, toen hij mij gisteren op de sociëteit aansprak, gij bezit wel eene bijzondere aantrekkingskracht, waardoor iedereen van je houdt? Wanneer ge eens trouwt of sterft, hebben we besloten om de portier geheel in rouw te steken, en een maand lang niets anders dan rouwpapier op de tafel in de schrijfzaal te neerleg gen." Het is wel een aangename gewaar wording, wanneer men ziet dat men zoo gewaardeerd wordt. Het leven van een jonggezel in Londen had dan ook zoo veel aantrekkelijkheid voor mij, dat ik er jaren lang niet aan dacht om mijn club te verlaten voor eene vrouw. Het voorlaatste jaar was evenwel van veel gewicht in mijn leven ik kreeg een aanval van jicht, mijn paard verloor ik in een wedstrijd, mijn pachter had een onvoordeelig jaar, en ik mocht een proces betalen. Toen ik dus hoorde dat Mej. Sara Potts waarschijnlijk erfgename zou worden van het groote fortuin van haar oom van vaderszijde, den oud-gou verneur Kolonel Sir George Potts, toen schoot het mij te binnen, dat ik dikwijls met die jongedame gedanst had en haar zelfs zoo het hof gemaakt had, dat ik op het punt stond haar te vragen, en dat haar schoonheid mij altijd had aange trokken, terwijl haar vriendelijk humeur mij eveneens steeds bekoord had. Waar lijk, zij had voor mij niet veel meer te doen om onwederstaanbaar te worden zoodat ik mijn valies pakte en naar Scarborough vertrok, waar de familie Potts toen woonde. Veni, v'idi, vici «Maar," fluisterde het liefste en ge voeligste meisje, dat ik ooit aantrof, mij toe, toen ik op dien voor mij zoo hoogst gewichtigen avond den opera-mantel om haar parelblanke schouders sloeg «Charles pas toch op dat ge mijn oom niet beleedigt, en vooral, dat ge je naar mijne tante schikt Wanneer ik mij op iets voor laat staan, dan is het vooral daarop, dat ik de kunst bezit om mij voor ieder even aangenaam te maken, van welken ouder dom of welke sekse hij ook zijn moge, of welke betrekking hij ook rnoge be kleeden. Waarlijk, ik heb zelfs vrienden die soms gelooven dat ik dom ben, zoo kan ik mijn gesprek soms naar mijn gezelschap inrichten. Het was dus met vol vertrouwen en met een vaste hand. dat ik den volgenden morgen aan de schel trok van de woning van kolonel Potts. De deur werd zoo plotseling geopend, dat ik er van schrikte. Ik stond tegen over een grooten lakei, zes voet lang, recht en stijf als een Pruisisch grenadier, die op mijn verzoek zoude zien of zijn heer te huis was, en nadat hij mij een toestemmend antwoord bracht, mij naar boven leide. Op het oogenblik dat ik binnentrad, hoorde ik een geritsel en zag ik een deur van eene achterkamer sluiten, het geen mijn gedachte voor dat oogenblik zoo afleidde, dat ik alle mogelijke moeite had om mijne gedachten weder te be palen bij het voorwerp, dat voor mij stond. Dat voorwerp was een korte dikke vijftiger, met borstelige witte wenk brauwen, een tcrugstootende gelijkheid van kleur, die slechts werd afgewisseld door geelachtige in plaats van witte oogharendeze strookleur was ook over zijn geheel gelaat verspreid, terwijl de donkerroode punt van zijn neus zijn gezicht eenigermate scheen te verwar men. Hij droeg een grijze pantalon en een jas, die slechts even zijn fijn ge plooid linnen hemd en geel vest te zien gaf. Zijn horloge droeg hij in een broek zakje, en een groote bos cachetten zwaaide en tjingelde over zijn buik heen. Om zijn hals die gehuld was in een wit satijnen das, waarin hij bijna stikte hing aan een gouden ketting een gouden lorgnet in 't kort, hij behoorde tot de «oude school." «Ik heb mejuffrouw Potts vroeger gekend, mijnheer," zeide ik, er maar dadelijk op los gaande, ,,ja ik mag zelfs zeggen dat ik zeer intiem bij haar familie aan huis kwam. Nu vernam ik dat zij hier bij u woonde en heb mij de vrijheid veroorloofd u eens een bezoek te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1