Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. drukkerij en binderij was 17360. 75% door aankoop van materialen is van dat bedrag besteed f 7900.81 zoodat in de kas der inrichting nog de aanzienlijke som van f 9459. 92% is gestort gewor den. De vereeniging tot ontwikkeling van militieplichtigen te Amsterdam begint naar het N. v. N. verneemt goed te werken; meer dan driehonderd jonge lingen hebben zich reeds aangemeld, om kosteloos onderwijs te ontvangen. Toe komende week hoopt het bestuur meer scholen in andere wijken disponibel te stellen. Geldelijke medewerking wordt echter dringend verzocht, daar dagelijks velen zich aanmelden. Naar de N. R. Cf. verneemt, zou bij de Ilollandsche-ijzeren-spoorweg- maatschappij het plan bestaan tot liet maken eener verbinding van hare spoor- weglijn NijmegenKleef met het station Gennep van den Noordbrabantsch-Duit- schen spoorweg, uitgaande van het station Groesbeek. In verband daarmede worden onderhandelingen gevoerd tusschen deze beide spoorweg-maatschappijen ov^r een contract voor de exploitatie der lijn DokstelWezel door de Hollandsche ijzeren-spoorweg-maatschappij. Het aantal aspiranten, dat zich heeft aangemeld voor het examen voor de Kon. Militaire Academie te Breda bebraagt233. Het eindexamen aan het Gymna sium alhier zal plaats hebben op 28 29 en 30 Juni e.k. Door den minister van binnenl. zaken is verder bepaald, dat de hoogleeraren dr. H. van Herwerden, dr. H. E. Moltzer en dr. H. A. Lorentz als gecommitteerden dit examen zullen bijwonen. 'fan de hand van onzen stadgenoot, den beer H. J. Lettink is bij de uitgevers Broese Coinp. te Breda verschenen een werkje getiteld: De ontwikkelings geschiedenis der Nederl. posterijen. Pro fessor W. G. Brill getuigt in zijn vooi- rede aan dit werkje toegevoegd nik heb het met genoegen gelezen, zoowel om het onderhoudende als om het belang wekkende van den inhoud" enz. onzes inziens aanbeveling te over voor hen, die belang stellen in de Nederl. poste rijen, om zich dit werkje aan te schallen. De prijs f 1,25 is zoo laag gesteld, dat deze voor niemand bezwaar kan opleveren. Ter zitting van den Gemeenteraad alhier van Vrijdag 1 Juni jl. gepresideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, waren aan wezig 12 leden en afwezig de heeren Van Beek, Eijck tan Zuijlichem en Zan- dijk. Aan de orde was het voorstel van Burg. en Weth. tot bekrachtiging van een contract betreffende het afvoerriool van de kazernes, die aan den Leusder- weg zullen worden gebouwd, naar de Beek. B. en W. hebben tengevolge van het besluit van 7 Mei jl. tot uitstel dei- behandeling van het toen door hen in gediend voorstel, met den kapitein, eerst aanwezend ingenieur, nader de mogelijk heid besproken van het leggen van een riool naar de Eem. Het is hun daaruit gebleken, dat, al behoort het leggen van een riool naar de Eem niet tot de on mogelijkheden, de aanleg met groote be zwaren zal gepaard gaan en belangrijke kosten zal vorderen. In die meerdere kosten zou de gemeente moeten voorzien, want van hel rijk is geen bijdrage in de kosten van uitbreiding van het riool te verwachten, omdat bij het departement van oorlog de overtuiging bestaat, dat de voorzorgsmaatregelen, die bij het plan van het aan te leggen riool naar de Slijkpoortsbrug tegen vervuiling van het water in de Beek genomen zijn, zoo af liet zoo snel vloog waardoor mijn gast vrouw bijzonder over mij voldaan werd. Den volgende morgen was ik weer vroeg bij de hand, onthaalde Flora nogmaals op een ochtendwandeling, en ging voor de tweede maal met de kolonel ter jacht Ditmaal bleef ik dicht in zijn nabijheid schoot zoodra er iets te schieten viel, en zwoer bij hoog en laag, dat zijn schot getroffen en het mijne gemist had, want dat ik den vogel, waarop ik gemikt had had zien wegvliegen en dit zeide ik met zulk een ernst en voorgewende teleurstelling, dat de arme Thomas bijna stikte van het lachen, en de kolonel op getogen was in het bewustzijn zijner overwinning. En zoo voort: de oude luidjes werden zeer met mij ingenomen, en ik gevoelde iederen dag meer tegenzin in hen. Sara werd bij den dag liever en vroolijker, al naarmate zij het gevaar zag ver dwijnen; Flora nam toe in kracht en vlugheid, onder den goeden invloed van een beschuitje met wat zweepslagen. Tegen het einde der week, stond ik een samenkomst toe tusschen de meesteres en het hondje, en het was bij die gele genheid dat ik mijne overwinning be haalde. Ik wilde u spreken alvorens ge dezen avond de orders invult, zeide mevrouw doende zijn, dat er geene schadelijke invloeden voor de gezondheid zijn te voorzien. Juist oindat het daarvan zoo stellig oveituigd is, heeft het depaitement van oorlog niet geaarzeld de bezwarende conditie in het contract tot het zoo noo- dig vprlengen van het riool naar de Eem aan te nemen, daar het vertrouwt nim mer tot die uitgaaf te zullen worden geroepen. B. en VV. hebben hierin aanleiding gevonden, het laatstelijk door hen aan geboden contract opnieuw aan 's raads goedkeuring te onderwerpen, met verzoek, bij verwerping, rriet het oog op de om standigheden, dat van de zijde van het departement van oorlog geene nieuwe voorstellen zijn te verwachten, bepaal delijk te willen aangeven, wat mocht worden verlangd. In dit contract wordt aan het rijk toegestaan een cement liool te leggen in den Leusderweg tot aan de Beek bij de Slijkpoortsbrug, uitsluitend dienende tot den afvoer van het wasch- en schrobwatcr, afkomstig van de kazerne en de daaiin aanwezige waschinrichtin- gen. Dit wasch- en schrobwater, moet, vóór het in 'triool komt, bezonken zijn en in tijden van epidemie of bij zomer hitte vooraf worden ontsmet. Indien, ten gevolge van den afvoer van schrob- of waschwater, vervuiling van de buiten- singelgracht plaats heeft, tengevolge waar van ongezonde uitdampingen ontstaan, zal de Staat een afvoerriool aanleggen naar de rivier de Eem. De beoordeeling of vervuiling in bovenbedoelden zin plaats beeft, zal staan aan diie scheidslieden, in overleg door beide partijen te benoe men en bij verschil door de rechtbank te Utrecht. En vrij langdurige discussie ging nog aan het besluit van den raad vooraf. Voor de heeren Groeneboom en v. d. Wall Bake bleef het voorgestelde contract on aannemelijk. De heer Groeneboom kon onmogelijk de overtuiging van het dep. v. oorlog deelen, dat de voorzorgsmaat regelen, tegen vervuiling van het water in de Beek te nemen, zoo afdoende zou den zijn, dat er voor de gezondheid geen schadelijke invloeden zijn te voorzien. Integendeel steunde deze spreker zich op het oordeel v. bevoegde deskundigen, dat noch door chemische, noch door mecha nische middelen, en zelfs niet door beide gezamenlijk, 't rioolwater onschadelijk ge maakt kan worden. Daarom kon hij niet meegaan met dit voorstel, waardoor, in tegenstelling met hetgeen men elders ziel gebeuren, waar men alle vuil zooveel mogelijk buiten de bebouwde kom brengt, het vuile water van eene aanzienlijke buitenwijk naar de stad zou worden ge voerd. De heer v. d. Wall Bake, zich bij deze bezwaren aansluitende, betoogde bovendien, dat hel contract geen vol doende waai borgen biedt, om de nako ming te verzekeren van de bepaling, die den staat oplegt het riool te verlengen, wanneer de vervuiling van de buitensin gels blijkt anders niet te kunnen worden vermeden. De burgemeester en de beide wethou ders verdedigden tegenover deze bezwa ren het contract. De burgemeester wees er op, dat in de bebouwde kom der ge meente wel nimmer bezwaar gemaakt zal worden, dat de bewoners hun schrob- en waschwater brengen in de grachten. Wanneer nu dit riool het schrob- en waschwater van de kazernes brengt in den buitensingel, die rechtstreeks uit- watert op de Eem en waarlangs slechts weinig huizen zijn gebouwd, dan kunnen B. en W. niet inzien, dat daarvan in hygiënisch opzicht eenig bezwaar is te duchten; vandaar dat zij met vrijmoedig heid het contract opnieuw aan de goed keuring van den raad hebben onderwor pen. De heer Celosse had zich tot taak gesteld, de bezwaren door den heer Bake tegen den vorm van het contract inge bracht te wederleggen. Hij betoogde, dat het contract de waarborgen bevat, die de gemeente in redelijkheid verlangen kan, om indien zich bezwaren mochten voordoen, de wegneming daarvan te ver- Potts tegen sir George, toen wij des avonds opstonden om ter ruste te gaan en toen het orderboek mij op mijne kamer gebracht werd, las ik «Mijnheer Pans zal juffrouw Sarah Potts morgenochtend op haar rijtoertje vergezellen. Voordat de fazanten jachttijd aanbrak, ging ik naar Londen terug als een geac- cepteerden wissel. Voor den vervaldag was mijn fortuin reeds aangegroeid en spoedig was ik de eigenaar van het en gelachtige wezen dat nog altijd bezig is haar hoed, neen ik meen, mijn hoed op- tepassen. Misschien word ik nu door het publiek beschouwd als een alledaagsche geluk zoeker, omdat ik mijn vrouw zoo door bedrog gekregen heb. Heeft mijn zedelijk karakter er onder geleden Zou ik er nu minder tegen op zien om zakken te rollen en oplichterijen te begaanHet is mogelijk maar in ieder geval bestaan er nu minder redenen, die er mij toe zouden verleiden; en heb ik al minder eerbied voor mijzelven, al mijne vrienden hebben het des te meer voor mij. Naar mijn bescheiden meening, mag men alles doen om een groot fortuin machtig te worden, mits men maar vooraf zeker is van ie zullen slagen! krijgen. Overigens legde hij er den na- diuk op, dat 'levenzeer hel belang van 't rijk is als van de gemeente, dat er geen vervuilde toestand van de Beek, waaruit tiadeel voor de gezondheid ont staan zou, komt. Bij de stemming bleek, dat de meer derheid van den raad met B. en W. meeging. Met 8 tegen 4 stemmen werd het contract, zooals het door B. en VV. was aangeboden, bekrachtigd. Daarna werd besloten tol het zenden van een adres aan Z. M. den Koning, waarin op grond van art. 14 der wet op het middelb. onderwijs, bij vernieuwing voor den lijd van drie jaien ontheffing wordt verzocht van de verplichting tol het oplichten van eene burgerdagschool, met bepaling, dat aan de burgeravond school de bij het vorig besluit, waarbij die ontheffing werd verleend, van 23 Juli 1888, vermelde vakken behooren te wor den onderwezen. Tot lid van de gezondheidscommissie, ter vervanging van dr. C. C. Vigelius, is benoemd, met 10 si. de heer C. de Mooij, die als dirigeerend officier van gezond heid, in plaats van dr. Vigelius te Amers foort in garnizoen gekomen is. Tot vroedvrouwen zijn herbenoemd mejuffrouwen Van der Welk Pronk en Bijtelaar. Tot marktmeester is benoemd de heer J. D. Strove met 7 tegen 5 st. die op N. Vink weiden uitgebracht. Lijst van biitven, geadiesseeid aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de eerste helft der maand Mei 1888. 1. Elberink, Haag. Van Leusden. 2. J. Meeusen, Terneuzen. Briefkaart. 1. F. v. d. Meer, Amsterdam. 327ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 5 Juni. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f-100. No. 7326 en 20434. Prijzen ran f70. 4259, 7421, 7461, 8726, 8734, 8799, 9832, 10354, 16161, 16248, 16254, 16327 16524, 16591, 19872 en 20414. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 2910, 2913, 2942, 4244, 4255, 7306, 7310, 7347, 7418, 8708. 8710, 8720. 8758, 9802, 9808, 9894, 10349 10353, 10362, 10447, 16157, 16249, 16312, 16317, 16335, 16521, 16531, 16595, 16713, 16739, 16751, 16770, 18021, 18057, 19847, 19892, 19898, 20401, 20413, 20418 en 20440. Volgende trekkingen geschieden 69 Juni. Kijkjes in <le Ctr. Rechtzaal. Zitting van Maandag 4 Juni. liet is geen bewijs van vooruitgang der beschaving wanneer rnen ziet dat 19 landloopers in het hartje van den zomer wenschen opgezonden te worden naar het bekende Noorden, alwaar reeds menig landlooperig persoontje zijn tijd in sdolce farniente," alias vlechteninatten enz., doorbrengt. Ook Amerslooit leverde zijn deel en tevens kwam er nog een zekeren arbeider Larrens H., die tussehen 20 en 21 April een raar feit had gepleegd. In het bierpavilleen aan de Amers- foortsche-l erg, had genoemde beklaagde zich ten nadeele van den heer W. Bothof meester gemaakt van een bierpomp waaraan een koperen pijp en kraan ver bonden was. Den 15en April was alles door den eigenaar nog in goeden slaat gevonden, maar 22 April was alles verdwenen en direct viel de verdenking op beklaagde. De 4de getuige C. de Man een man die zijn tijd doorbrengt met voddenrapen, had eenige stukken der ontvreemde arti kelen gekocht, en wel tegen 10 ct, het halve kilo had hij 22 kilogram ingekocht. Ofschoon hij verklaarde een maand of 6 geleden, een en ander op een erfhuis te hebben gekocht, zoo viel die geheele inkoop toch in het water, daar de quasie-inkooper niet wist in welkeifhuis hij gekocht had maar zich alleen kon herinneren dat hij in Amersfoort de inkoop gedaan had. De subst. off. v. Justitie, Mr. N. de Ridder geloofde dat alle feiten in onder ling verband en samenhang beschouwd' wettig en overuigend bewezen waren, dat de beklaagde op de vendutie te Amersfoort had gekocht hetgeen ont vreemd was, vond hij niet geloofbaar daar in de laatste zeven maanden geen vendutie van dergelijke voorweipen had plaats gehad Het verleden van be klaagde was echter niet gunstig en aldus vorderde ZEd. Achtb. een gevangenisstraf voor den lijd van zes maanden. Jan. Wat zou er 't volgende jaar van de wereldtentoonstelling terecht komen, waarmede de Franschen de groote re volutie van 1789 willen herdenken? Piet. Er zullen bezoekers genoeg heen gaan. J. 't Is mogelijk, maar het aantal in zenders schijnt niet groot te zullen wor den. De Duitsche, de Italiaansche, de Engelsche en de Russische regeeringen, willen geen medeweiking verleenen en riu heeft minister Tisza de Hongaren afgeraden aan de tenstoonstelling deel te nemen, aangezien zij kans looperi kwalijk bejegend te worden. P. Als de tentoonstelleng mislukt, is dat de schuld van de schreeuwers in Frankrijk. De meerderheid der Fransche natie wil stellig vrede, rust en orde ge handhaafd hebben, maar zij doet zich te weinig gelden om den schreeuwers den mond te stoppen. J. 't Is daar al net als bij ons. De schreeuwers, die zich als de beste en wijste voordoen, hun kracht zoeken in konkelen en praatjes achter iemands rug, en uit de hoogte neerzien op ieder, die niet tot hunne volgelingen wil behoorèn, houden een bedaarde, gelijkmatige ont wikkeling tegen. Barncveld. Ds. J. Doorenbos, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oosterbierum, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. Nijkerk. Op de jl. Zoterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aange voeld 443 paarden. De prijzen waren van f65,tot f 450,— De handel was vlug, vooral in de werkpaarden. Vccuendnal. De commissie ter be vordering van het marktwezen zal, dank zij den geldelijken steun van het ge meentebestuur en van de afdeeling van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht te dezer plaatse, ter vrije paardenmarkt, den 26. Juni alhier te houden, de vol gende premiën uitreiken: f 15 aan den aanvoerder van het grootst aantal paar den, en f7.50 aan den naast daaraan volgende; voorts f 15 voor den kooper van het grootst aantal paarden en f7.50 voor die naast daaraan volgt. Het markt wezen neemt hier iedere week toe; de lijn AmersfoortKesteren heeft daaitoe niet weinig bijgebracht. De veemarkten, die nog steeds blijven aanhouden, slagen boven verwachting en de paardenmarkt de tweede die hier tlmns zal worden gehouden ook daarvoor is men niet bevreesd. Een uitstapje dat zal opbreken. Een korporaal der infanterie te Nijmegen, die Donderdag voor zijn sergeant-majoor, tot uitbetaling der soldij aan de compagnie, een muntbiljet van 50 gld, moest wisselen, is daarmede niet teruggekeerd en heeft zich naar Duitschland begeven. In den nacht werd hij te Kleef gearresteerd, maar hij had reeds gelegenheid gevonden, het grootste deel van liet geld op te maken. Een nieuw schoonheidsmiddel. Een frissche, natuuilijke gelaatskleur, vrij van alle blanketsel en bepoeiering, geldt tegenwoordig meer dan het door schoon heidsmiddelen aangebrachte rood en wit, waarvan het onnatuurlijke maar alle dui delijk te zien is. De Weener dames, die van de schoonheidsmiddelen bijzonder veel werk maken, schijnen in dit seizoen van alle de huid verstoppende poeieis en smeersels afgezien te hebben. Haar geliefkoosd schoonheidsmiddel is nu de Alpenbloemen-zalf; die wordt 10 minuten lang op de huid gesmeerd en dan weder afgewreven. De uitwerking is verrassend. Waar nog zooeven de gelaatskleur geel of vaalbleek was, is eene zachte roos kleurige voor in de plaats gekomen. De uitvinder van de Alpenbloemen-zalf, de Heer StreifT, te Weenen, heeft zooveel dankbetuigingen van dames ontvangen, dat men hem bijna benijden zou. De hoogstgeplaatste dames, zoowel als de eenvoudigste burgervrouw, gebruiken Alpenbloemen-zalf. Al is corriger la for tune niet altijd mogelijk, corriger le teint is het wel. De nieuwe zalf wordt zelfs door ge- neesheeren aanbevolen, omdat zij de huidporiën openhoudt. Garnalenvangst. Gedurende de maand Mei ving de Texelsche garnalenvloot 1262 manden garnalen, waarvoor aan de vis- schers ruim f5000 werd betaald. De kokerijen zonden de garnalen ter markt naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. De vloot, die in het begin van Mei nog ongeveer 60 schuiten telde; bestaat thans slechts uit elf vaartuigjes. 'n Uitgeslapen iieer. Een slimmeit te Parijs is op de gedachte gekomen om een der in die stad in den laatsten tijd uit gegeven valsche bankbiljetten van vijf honderd francs tegen geringen entrée- prijs te laten zien. ïlepl wat nieuwsgierigen kwamen op dagen en de man verdiende duizend gul den door zijn inval. Het mooiste van de zaak was echter dat het tentoongestelde biljet echt was. Zijn verdiende loon. Donderdagmorgen vroeg poogde een rnan, een, voor militaire doeleinden afgesloten terrein te Berlijn, dat aan 't openbaar verkeer onttrokken is, te betreden. De op post staande schildwacht deed hem teruggaan en nu probeerde de vent het op een andere plek, Toen hij den schildwacht op nieuw op zich zag toekomen wierp hij hem een steen naai 't hoofd en werd thans ge arresteerd en in het schilderhuisje ge- plaats. De arrestant was echter ten zeerste weerspanig, en duwde den schildwacht ter zijde en nam de vlucht. Tot drie maal toe sommeerde de militair hem, ingevolge zijn opdracht, om te blijven staan. De kerel gaf echter aan dien eisch geen gehoor en nu gaf de soldaat vuur. De man werd op twee plaatsen van het lichaam gekwetst en bleef liggen; de op het schot toegesnelde soldaten namen hem op en brachten hein naar een hospitaal over. Met stoom getrouwd. Een jonge man uit New-York, bezocht onlangs de stad Philadelphia en werd door een familie uitgenoodigd des avonds mede naar den schouwburg te gaan. Een dochter van 16 jaar, een allerliefst meisje, was ook van de partij en Cupido wist het zoo in te richten dat de jongelui, die elkander nooit hadden gezien, naast elkander kwamen te zitten. Na het eindigen van het eerste bedrijf, waarin een minnend paar vooikwam, verklaarde de jonge man het bakvischje zijn liefde. Na het tweede bedrijf stemde zij er in toe de zijne te worden en in de pauze fluisterden de verliefden zoo druk, dat de overige aanwezenden het hinder lijk vonden. Ongemerkt wisten de jongelui weg te komen zij hadden een bekend geeste lijke zien zitten, dien zij in de koffie kamer lieten komen, waar op staanden voet een huwelijk werd gesloten. Papier en pen voor de huwelijks-acte benoodigd, leverde de portier en die waardige man en eene stovenzetster waren de ge tuigen. Op het tooneel kregen de minnenden elkander ondertusschen ook en hetgordijn viel onder daverende toejuichingen. Toen papa en mama van het paar reeds in de kleedkamer stonden en ongeduldig naar de jongelui omkeken, kwamen de twee arm in arm aankuieren en stelden zich aan de verbaasde ouders als man en vrouw voor. Ze hadden 't nog vlugger geleverd dan de geliefden op de planken. Dat zoentje was wat heel duur. De politiebeambten G. Bent te Londen, kwam onlangs, des avonds laat, een jong meisje tegen, dat van haar werk huiswaarts keerde. Heel ridderlijk bood hij haar zijn ge leide aan en de jonge juffrouw nam dit aanbod in dank aan. Alles zou goed zijn afgeloopen als Bent het niet in 't hoofd had gekregen om het knappe jufje, bij het afscheid nemen, met geweld een kusje te ontstelen. De man werd aangeklaagd en in de vorige week door den rechter tot-het betalen eener zware boete veroordeeld. Men is iiaar oi> het spoor. Van het te vondeling leggen van het kind, in het Boterstraatje te 's-Hage, wordt verdacht eene vrouw, tamelijk lang en tenger, met zwart haar, donkere oogen, kleinen mond en eenigszins blozende kleur; gekleed met lichtbruinen regenmantel met witte stippen, bruinen hoed met bruine veeren. Een stoot die goed aankwam. De stoomboot «Prinses der Nederlanden," varende tusschen Alkmaar en Den Haag, is Donderdag met zulk een vaart tegen de buitensluisdeuren te Spaarndam aan- geloopen, dat de eiken voorhaan der deuren, welke een zwaarte heeft van 50 bij 40 mM., brak. Het vaartuig kwam er af zonder averij van beteekenis. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien art. 21 der wet van den 4. Dezember 1872 (Staatsblad no. 134); Brengt ter kennis, dat in de afgeloopen week geene sterfgevallen aan mazelen in deze gemeente zijn voorgekomen. Amersfoort, den 4. Juni. 1888. De Burgemeester, voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2