Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Ingezonden. voor hun practische oefeningen opge roepen jongelingen niet in twee af gescheiden groepen te verdoelen, maar hen gezamenlijk op te leiden voor hun militaire plichten, op zoo danige wijze, dat het eergevoel van allen door niets wordt gekwetst. De milicien is leerlingen behoort als zoodanig door zijn onderwijzers te worden gerespecteerd, opdat hij zich gedrongen gevoele, zonder dwang, dezen wederkeerig den verschuldigden eerbied (te bewijzen, en tevens in woorden en daden toone, dat hij ach ting heeft voor zijn kameraden. Langs dien weg zal het locken en zullen andere ruwheden vanzelf verdwijnen. De residentie-briefschrijver van het Z. D. kan omtrent den gezondheidstoe stand van Z. M. den Koning uit de beste bron mededeelen, dat de doctoren verbaasd staan over de gunstige veran dering, in het lijden van onzen Koning waar te nemen. Het nierlijden van Z. M, is belangrijk verminderd, hetgeen op 's Konings leeftijd volstrekt niet dikwijls gezien wordt. Z. M. kan niet alleen zich goed bewegen, waardoor hij veel van de buitenlucht kan genieten, maar hij kan zelfs trappen klimmen. De Nederlandsche letterkunde heeft een onherstelbaar verlies geleden door het onverwacht overlijden van mr. Carel Vosmaer, die te Montreux, alwaar hij tot herstel zijner gezondheid vertoefde is overleden. Men schrijft aan het Rott. Nbl.: «De vestingwerken om Woerden, welke twee eeuwen geleden door Menno, baron '■'an Coehoorn, zijn aangelegd, behooren thans tot de geschiedenis. Uitgezonderd een gedeelte, waar zich de twee begraaf plaatsen bevinden, en een molen, welke 't recht heeft boven de stad te mogen uitsteken, is alles genivelleerd en tot plantsoen ingericht, of tot bouwgrond be stemd. Jammer, dat voorshands het kruit huis blijft staan. Wel heeft de Regeering toestemming gegeven het te mogen verplaatsen op Rijksgrond bij de zoogenaamde wagen- loodsen, maar de gemeente moet de kosten dragen van afbreken en weder opbouwen, en daarin hebben de vroede Raadsheeren van Woerden tot nog toe j geen zin. Een flinke haven zal ook worden aan gelegd tegenover het in aanbouw zijnde nieuwe Stadhuis Menigeen zou dit stadje buitenom niet meer herkennen als hij 't in een jaar of wat niet had gezien." De Weesinrichting te Neerbosch heeft voor het 25-jarig feest een aantal giften enz. ontvangen. Door den zende ling Hoezee, te Samarang, werd voor het zilveren feest f300 verzameld. Uit Al- meloo werd een rijke bezending biscuits ontvangen, uit Baarn 6000 koekjes, uit Ouddorp 500 eieren, van de Martha- vereeniging te Rotterdam een aantal kleedingstukken,van de Persis-vereeniging te Amsterdam 40 lakens, 48 sloopen, 24 boezelaars, 25 schorten, 26 hemden, 48 hand- en 63 zakdoeken, van een naai- krans te Amsterdam 14,000 moppen, enz. Het bestuur der vereeniging Pen sioen-verbond heeft aan de afdeelingsbe- sturen een schrijven gericht, waai in wordt medegedeeld, dat de min. van fin. aan eene commissie uit het bestuur de verzekering gegeven heeft, dat, zoodra andere werkzaamheden, waarvan de meerdere urgentie onbetwistbaar is, zullen afgeloopen wezen, de indiening van de pensioenwet aan de orde is, waarvan het tijdstip naar alle waarschijnlijkheid door Z. Exc. werd bepaald op de eerstvol gende zitting der Staten-generaal, en wel in het najaar van 1888. Verder werd aan de commissie nog door den minister medegedeeld, dat, behoudens eenige af wijkingen van niet overwegend belang, het in te dienen wetsontwerp geschoeid zal wezen op de hoofdbeginselen, welke voorkomen in het rapport van de laatste staatscommissie. Met dit gunstig vooruitzicht meent het bestuur, dat de vereeniging eene afwachtende houding kan en behoort aan te nemen, en dat de algemeene verga dering, welke volgens art. 21 van de statuten in de maand Augustus zou wor den gehouden, veilig achterwege kan blijven. Het bestuur wil dus de alge meene vergadering, welke in Augustus 1888 zou moeten worden gehouden, uit stellen, en middelerwijl het bestuur laten in handen van de Amsterdamsche afdee- ling, met dien verstande, dat een en ander slechts van kracht blijft tot uiter lijk Augustus 1889. Naar aanleiding van een door den gepensionneerden luitenant-kolonel van het O. I. leger C. G. Knoote bij de Zwitsersche justitie te Lugano inge diende klacht over lasterlijke aantijgin gen te zijnen aanzien een paar maanden geleden geuit door mr. 1. 11. J. Hoek is, naar wij vernemen, tlmns door de Zwit sersche overheid te dier zake rechts ingang tegen genoemden heer Hoek ver leend. Te Zwaagwesleinde doet zich thans het volgende vreemdsoortige geval voor. Toen in 1887 de emeritus verklaarde predikant de pastorie verliet, deden de keikvnogden den gemeente-veldwachter Huizenga haar vrij bewonen, waarvoor hij het huis beveiligde en nog eenige andere diensten bewees. Hem werd mondeling beloofd, dat hij op deze wijze in de pastorie kon blijven, totdat er weer een predikant kwam. Een contract werd er niet van opge maakt. Daar de pogingen, om in de vacature voor een predikant te doen voorzien, vruchteloos bleven, besloot de kerkeraad tot aanstelling van een godsdienst-onder wijzer op f600 'sjaars, met vrij gebruik van de pastorie, den 1. Juli e.k, in te gaan. Nu weigert de veldwachter echter, de pastorie te verlaten. Hij beroept zich op de toezegging, dat hij in de pastorie mocht blijven wonen, totdat er een predikant kwam. En een godsdienst-on derwijzer is, gelijk hij beweert, geen predikant. De president-kerkvoogd steunt hem. N. Ct. Naar men verzekert, zal aan mr. Heemskerk spoedig een hoog staatsambt worden opgedragen. Het «Leger des Heils" tracht thans te Groningen zijne bijeenkomsten aan trekkelijk te maken door buitengewone vertooningen. Maandag zal een Austra lisch kommandant optreden met een Australischen neger, een Papoea. Uit Groningen wordt gemeld, dat de rijks-betaalmeester aldaar zich van het leven heeft beroofd. Een aanzienlijk tekort in zijne kas zou hem tot die wan hopige daad gedreven hebben. Otrent de oorzaak van dit tekort is nog niets met zekerheid bekend geworden. (N. R. Ct.) Uit Oud-Beierland is eene commis sie naar Friesland vertrokken, ten einde er de werking der boterfabiieken, te onderzoeken, daar er plan bestaat ook in den Hoekschen Waard eene dergelijke fabriek op te richten. Uit Ede wordt aan de N. R. Ct. gemeld Door eenige invloedrijke personen uit verschillende plaatsen des lands werd nabij Harskamp en Otterloo (gem. Ede) een groot stuk heidegrond (225 hectaren) aangekocht, met het doel werk te ver schaffen aan landloopers en bedelaars, door ontginning van heidevelden, enz. De Minister van Waterstaat heeft bepaald, dat, nu de centrale werkplaat sen te Tilburg onvoldoende zijn gebleken voor de herstelliug van het materieel der staatsspoorwegen op het Zuidernet, werk plaats-gebouwen zullen worden gemaakt te Blerik, in het bijzonder bestemd voor de herstelling van wagens. De aanbeste ding zal reeds in de volgende maand kunnen plaats hebben. Uit Terneuzen wordt medegedeeld Napoleon 1 liet in het begin dezer eeuw vijf foi ten rondom Viissingen leggen, die, alle in gemeenschap met bet fort Rammekens, moesten dienen om de Engelschen, indien zij te Zoutelande of te West-Capelle zouden landen, te belet ten zich van den Vlissinger-Scheldedoor- gang meester te maken. Die werken, in dien tijd aangelegd, hebben uit een militiar oogpunt thans geen waarde meer, alleen het steenen fort te Rammekens, omringd door natte grachten en aardewerken, wordt nog ten buidigen dage gebruikt tot berging van kruit. Maar al hebben die aarden forten voor een aanval uit het Noordwesten geen waarde meer, toch worden zij voor zeker doel met vrucht gebruikt, want hunne ligging voldoet uitmuntend tot beoefening van optische signalen of telegrafie, waar van het garnizoen te Viissingen dan ook met vrucht gebruik maakt. Die forten liggen gemiddeld een kwartier afstands van elkander en zijn zoo hoog boven de zee verheven, dat men met het bloote oog het naastbij zijnde zien kan. Wanneer dus een sein van het rechteifort gegeven wordt naar het linker, dan zou deze af stand, die pl. m. 5 kwartier bedraagt, in minder dan 15 minuten kunnen ge seind worden, al naai mate het bericht groot of klein is. De reizigers van den trein no. 218 Oosterspoor werden eergistermorgen tusschen de stations Ameisfoort en Bar- neveld verschrikt door hel hevig remmen en spoedig stilstaan van den trein. De oorzaak hiervan bleek te zijn, dat voor de machine op een afstand van twee wagens lengte eene viouw als dame ge kleed op de rails lag. De machinist had haar uit de struiken zien komen en zich op de rails zien neerleggen. Door zijne oplettendheid en het snel en spoedig werken der Westinghouserem bleef de ongelukkige voor een wissen dood ge spaard. Uit 's Hertogenbosch, meld de N. R. Ct. Dezer dagen kwam de heer dr. Ruisch, inspecteur der krankzinnigen gestichten, 's avonds met den laatsten trein alhier aan en begaf -zich tegen middernacht naar het krankzinnigenge sticht op bet Hinlhamineieind. Toen de portier bezwaar maakte om hem binnen te laten, verzocht hij den 1. geneesheer dr. Westeneng te roepen. Deze laatste echter was te bed en vond het de moeite niet waard om op te staan, zoodat den inspecteur niets anders overbleef dan onverrichterzake naar zijn hotel te gaan. Den volgende morgen vervoegden hij, zich omstreeks halftien bij den heer De la Court president van het college van regenten over de Godshuizen, maar deze wilde hem slechts ontvangen in qualiteil van regent, en als zoodanig was hij eerst te spreken om 11 uur op het bureau in de Gasthuisstraat. De heer Ruisch had er nu zeker ge noeg van, en is zonder iets meer van zich te laten hooren vertrokken. Uit het bovenstaande kan men nagaan, hoe gespannen de verhouding is tenge volge van de quaestie Voorburg, dat met het gesticht alhier onder het beheer van dezelfde Regenten staat. Een kortstondig hevig onweder, dat zich eergisteien boven Bellingwolde ontlaste en den geweuschten regen bracht, werd voor één gezin noodlottig. De vrouw en een zestienjarige zoon van den arbeider T. werden op weg naar hunne woning in het open veld door den bliksem ge troffen en gedood. Men vond, vóór de bui nog geheel over was, hunne lijken nevens elkander in een wagenspoor. Tot dusver heeft de heer F. Do- mela Nieuwenhuis nog geen taal of lee- ken doen hooren in antwoord op de uitnoodiging van heeren verveners in het district Schoterland om in eene met hen te houden samenkomst van gedachten te wisselen over zijne beweringen, den 14 April jl. in de Tweede Kamer geuit. Men schrijft uit Ede «Het schillen van akkermaalshout is zoo goed als ge ëindigd. De schors kwam uitmuntend binnen en de qualiteit wordt zeer geroemd. Van prijzen hooit men nog weinig, aan gezien de schors voor een groot deel wordt afgeleverd tegen later vast te stellen maikt. Toch weet men reeds, dat die markt aanmerkelijk lager zal zijn dan in 1887. Vooral voor Noord-Brabant wordt van hier jaarlijks voor duizenden guldens uitgevoerd." Een zevental jaren geleden werden eenige honderden zalmen in de rivier de Eem zoogenaamd gepoot. Thans zijn door eenige Bunschoter visschers aan den mond van die rivier een tweetal zalmen gevangen, gemiddeld 6 halve kilo's we gende. Op Tessel is petroleum gevonden I Een berichtgever van het Hblad. schrijft het volgende Toen de dorpssmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ontwaarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloeistof voor zichtig af en probeerde of ze wilde bran den. En waarlijk, de proef gelukte Of hij werkelijk eene petroleumrijke bron ontdekt heeft, is niet uit te maken. Tot nog tce schepte de smid een dozijn liter uit zijn putje, maar slechts door eene nortonpomp te slaan, zou hij kun nen onderzoeken, of hij zich ook met eene doode musch verheugd heeft. De correspondent der N. R. Ct. seinde Donderdag uit Berlijn te 7 ure 40 min. namiddags «Sedert hedenmiddag schijnt alle hoop verdwenen. De Keizer is nog wel bij be wustzijn, maar de zwakte neemt toe en de ademhaling is zeer gestoord. De lin kervleugel der long is ontstoken, tenge volge van het binnendiingen van stoffen uit den slokdarm, zoodat men vreest dat het einde nabij is. In den afgeloopen nacht omstreeks 3 uur begon de ademhaling des Keizers een sterk rochelend geluid te doen hoo ren; de geneesheeren trachtten te ver geefs de ademhaling gemakkelijker' te maken, maar g'ënees- of opwekkende middelen konden niet meer worden in gegoten. Sedeit gisterenmiddag heeft de Keizer ook geen voedsel meer kunnen nemen. Toen dr. Mackenzie 's Keizers toestand zooveel ernstiger inzag, werd de Keizerin gewekt, die van hedenoch tend 4 uur persoonlijk aan het ziekbed vertoeft. De Keizer werd van de zieke- kamer naar zijn arbeidskabinet verbed, alle deuren en vensters werden geopend en door bedienden met waaiers werd lucht toegewuifd, daar ademsnood en de stijgende koorts den naar lucht hijgen den lijder onbeschrijfelijk benauwden. Tegen den ochtend sluimerde de zieke korten tijd, maar zonder eenig gunstig gevolg voor den algemeenen toestand. Toen werd aan prins Bismarck van den hoogst ernstigen toestand bericht gezon den. Middelerwijl was de gelieele keizer lijke familie ten paleize vereenigd, ook zijne jongste dochter prinses Sofia, wier lSe verjaardag heden gevierd zou worden. Weldra kwamen ook de Rijkskanselier en de minister Friedberg, en later de overige ministers, alsmede de Engelsche en Russische ambassadeurs. In de ochtenduren werd beproefd een opwekkend middel toe te dienen langs een anderen weg dan den slokdarm, hoewel de geneesheeren zich geenszins ontveinsden, dat de uitwerking twijfel achtig en in het gunstigste geval slechts tijdelijk zou zijn. De toegang tot het paleis Friedrichs- kron is gesloten voor iedereen zonder speciale kaart. In het slot is het geheele bedienend personeel in de nabijheid der ziekekamer bijeen nu en dan komt de Kroonprins of een ander lid der Keizerlijke familie naar bu ten om fluisterend mededeelin- gen omtrent den toestand te doen. Keizerin Augusta is per telegraaf aan het sterfbed van haren zoon geroepen. Terwijl te Berlijn de telkens uitko mende extra-bladen groote drukte ver oorzaken, heerscht er te Potsdam een doodsche stilte. Hedennamiddag heeft de Keizer, toen hij zich even oprichten kon, een hartelijk afscheidswoord aan Prins Bismark ge schreven, wien hij het met een vriende lijk knikje overhandigde. Diep bewogen kuste de Rijkskanselier 's Keizers ver magerde hand. Tegen middernacht is Prins Bismarck weder naar Potsdam ontboden, waar hij des nachts bleef. De Keizer heeft heder, zijne dochter Sofia op een briefje geschreven «Blijf braaf en goed Dit is de wensch van uwen stervenden vader." Gisteren morgen te elf uur is de Keizer overleden. Het Fransche ministerie heeft, als eene soort van antwoord op de beperkende bepalingen, door de Duitsche regeering gemaakt op het verkeer van reizigers over de Lotharingsche grens, een wets ontwerp ingediend, waarbij de kosten van een paspoort voor het binnen- of buitenland, zegel en expeditie er onder begrepen, tot 50 centimes in hoofdsom verminderd worden. Naar de Débals verneemt zal de En gelsche Regeering aan de Porte de terug roeping van den keizerlijken commisaris te Cairo, Moukhta Pacha vragen, daar men aan hem de ministerieële crisis en den val van Nubar Pacha toeschrijft. Een telegram van St. Paul te Loando, gedateerd 25 April, zegt, dat omtrent de Stanley-expeditie een ernstig rapport ontvangen is. Majoor Bartelot, aan de Arawini-rivierhad in geen tijd van Stanley vernomen en onder zijn gevolg zouden de koortsen lal van slachtoffers gemaakt hebben. Op een groote meeting te Philadelphia werd de bewering tegengesproken, dat het volk van Amerika niet meer met de Ieren sympathiseert en werd ten teeken hiervan voor 5000 dollars geleekend voor het Home-Rule fonds. Door de politie alhier is naar wij vernemen eene strafvervolging ingesteld wegens koppelarij tegen eene weduw vrouw die hare minderjarige dochter in de gelegenheid stelde tot débauche. Gedurende deze week zijn weder om eenige personen die in het politie blad gesignaleerd stonden aangehouden. Zij voorkwamen de insluiting door de boete alsnog te betalen. Woensdagavond ongeveer te half zeven geraakte bij het spelen een kind in de sloot langs «Randenbroek." B. Lensing, die zich dadelijk gekleed te water begaf, mocht de voldoening sma ken, de kleine behouden op hel drooge te brengen. De 1, luit.-adjud. J. M. Brants, der 2. afdeeling van het 1. regiment veld artillerie, is van hier naar Oldebroek vertrokken, ten einde deel te nemen aan den cursus der artillerie-schietschool. In zake den van diefstal beschul digden huzaar lloogeveen, heeft eene krijgsraads-informatie plaats gehad. De visscher J. d. G. heeft in de Heiligeribergerbeek nabij «Metgensbleek" een snoek van '15 halve kilo's gevangen. Deze beek schijnt dit jaar zeer vischryk te zijn. Op onderscheidene plaatsen wordt veel en verschillende soort visch gevangen. O. a. nabij «Monnikendam", alwaar met de schakels in éèn trek 14 stuks «meun" werd gevangen, waarvan de kleinste nog 1'/, kilo woog. In den vroegen morgen wemelt het letterlijk van visch op de bij «Monnikendam" in de beek aanwezige zandbank. J>c_ De burgemeester van Amersfoort verzoekt te worden bekend gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Evert Mil- gen zoon van Hennina Roselina Milgen, geboren te Arnhem den 4 Juli 1868; den 10 Nov. 1886 in dienst getreden bij het 1. reg. huzaren, en den 21 Dec. 1887, terwijl hij alhier in garnizoen was, zonder paspoort uit den dienst verwijderd. Zijn signalement luid: lang 1.654, aangezicht rond, voorhoofd laag, oogen blauw, neus en mond gewoon, kin rond, haar en wenkbr. lichtblond; merkbare teekenen aan de binnenzijde van de vingertoppen der linkerhand en een anker getaloueerd op de rechterhand. Een advocaat in den Haag ontving het verzoek van een cliënt om, op de gronden in het volgende vreemdsoortige stuk ontwikkeld, eene actie tot schade vergoeding in te stellen Schraven Hage II Julij 1888. Aan den Heer N. N. aan werk loon van 10 pute moeder schoon houwe en een poort schrop beschade aan bloeme en poti en groente ver zuim aan werk door de buure dat ik niet buiti kon gaan om mijn zaake ti doen de raame en duure kapot behong kapot gooti lekke de heel kleer brant houdt bedreft boome en heesters teege liet woonhuis en de duur gezet dat ik of de vrouw er niet uit kan, de vrouw is gaan vlugti en een andere wooning tot Schadevergoeding f 400 guide. Vad. M. de R. Daar vele menschen zich door het ge schrijf in de couranten, aangaande de Jongelings-vereeniging, eene verkeerde voorstelling maken, zoo wil ik eens mede deelen wat aanleiding gaf tot het geschil; opdat ieder kan oordeelen wie het recht aan zijne zijde heeft. De Jongelings-vereeniging heeft in hare bibliotheek eene Bijbelverklaring van Daehsel, acht deelen in prachtband. Nu heeft het bestuur eene vergadering ge houden en heeft aan den Heer Limpers, (president) niet willen zeggen, wat er verhandeld zou worden. Dientengevolge is de Heer Limpers, die toch veel werk zaamheden heeft, niet op bedoelde ver gadering geweest. Op welke vergadering toen het besluit is genomen, om aan één van de bestuursleden, die er ook tegen woordig was, de genoemde bijbelverkla ring te verkoopen voor f6. Nu kan men begiijpen, dat ieder, die eenig hart heeft voor de Jongelings-vereeniging, verontwaardigd moet zijn; een bijbelver klaring, die meer dan 40 waard is, voor f6 te verkoopen aan een bestuurslid, dat op de vergadering tegenwoordig was. Ziehier de aanleiding tot het geschil. U bij voorbaat dankzeggende voor de plaatsing, Een waarheidsvriend. En hiermede sluiten wij onze kolom men voor dit onverkwikkelijk geschrijf over zakendie nooit publiek maar in den boezem der vereeniging zelve had den moeten worden uitgemaakt. Redactie. BURGELIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 7 Juui, George Stikkel, z. v»n Martiues Johannes Heij en Jacoba de Keijzer. Elisabeth Adriana, d. van Bernard de Wilde en Johanna Gijsbertha Wanzing. 8 Juni, Cornelis, z. van Albertus Gouw en Cornelia Nagelmakers. 8 .Juni, Theodora d. van Christiaan Boelhouwer en Christina Witteveen. 10 Juni, Frederika Antonia, d. van Wilhelm Theodoor Hendrikus Strik- kers en Maria Elisabeh Strikkers. Wilhelmina Hendrika, d. van Hendrik van Dooru en Johanna Akkerman. 11 Juni, Gijsbertus, z. van Hermanus Blie- keudaal en Alijda van Plateriugen. 12 Juui, Johanna Jacoba, d. van Jacobus de Jeger en Johanna Jacoba van Esch. Maria, d. van Peter van Leeuwenkamp en Hartje van Hoeien. Alijda, d. van Leendert Rooke en Jacoba Maria Stoové. Maria Alida, d. van Huibert Cornelisse den Hartog en Geertruida Maria Haars 13 Juni, Willemina, d. van Jan Holtman en Hendrika Dulmuts. Maria Helena, d. van Antoiue Wery en Johanna van Maaren. Ondertrouwd: 14 Juni, Willem van 't Hoenderdaal en Agatha Massëus. Gerrit Gerardus Tombroek en Dina van Niekerk. Gehuwd: 7 Juni. Cornelis Avis en Jenne Marie Slothouwer. 12 Juni, Jacobus Johannus Jacobs en Maria Antonetta Mohrmann. 13 Juni, Lambartus Bernardus Smeeïng en Gerarda Gerritsen. Lammert Johannes Maas en Francina Buijs. Overleden: 7 Juni, Gerrit van den Heul, 71 j. ongeil. Johannes Antonius Sikken, 4 d. Cornelis Vergouw, 38 j. ongeh. - 8 Juni, Wilhelmus Veldhuizen, 2 j. 9 Juni, Arnoldus Quirinus Worsteling, 4 j. 10 Juni, Antonius Heunks, 85 j. ongeh. 12 Juni, Petrus van Doorn, 8 m. 14 Juni Petronella le Noble, 21 j. ongeh. Bunschoten. Geboren: 18 Juni, Jan Jacob, z. van Abraham Frederikse en Jeanne Wilhelmina Spruijt. Gehuwd 9 Juni, Wouter Steek en Wil- lempje Köelewijn. Jan Klokman en Gerritje van de Groep. 14 Juui, Jacobus Willem Jan Deelman en Johanna Catrina Geertruide Kok weduwe van Gijsbertus Aloijsius Clemens. Overleden 8 Juni, Sophia Schoonderbeek geh. met Bart Hooft oud 56 j. Hoogland. Overleden 9 Juni, Henricus Gijsbertus Schimmel oud 23 j. Gerritje van Beek oud 52 j. Echtgenoote vau Cornelis van Dijk. Leusden. Overleden 8 Juui, Evertje Kuijer, oud 74 j. weduwe van Abraham van Asch.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2