Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ook de jonge Keizer, die met zijnen vader in eene zeer hartelijke verhouding verkeerde, was buiten staat tot het einde der plechtigheid zich staande te houden. Hij viel ten laatste snikkend bij de dood kist op zijne knieën en moest door den KoniDg van Saksen opgericht en onder steund worden, Het was een roerend tafereel, toen de vijf jonge kleinkinderen van den doode op de plaats van rouw gebracht werden en met hunne onschuldige gezichtjes bij de kist nederknielden, de handjes vouw den en een gebed stamelden. Grijze officieren in de omgeving konden bij dit gezicht hunne tranen niet weerhouden. De hoogbejaarde Keizerin Augusta moest in eenen rolstoel tot bij de dood kist van haren zoon gebracht worden. De generaal von WulfTen, was zóó gebrekkig, dat hij door twee bejaarde hoofdofficieren ondersteund moest worden om niet ineen te zinken. Tegen het einde der plechtigheid barst ten de meesten der aanwezigen, bij de herinneringen aan het droevige lot van den overledene, in tranen uit. Keizer Wilhelm II heeft eene procla matie aan zijn volk uitgevaardigd, waarin echter geen staatkundig program voor komt. Dit program zal eerst bij de troon rede van 25 dezer openbaar worden. De proclamatie luidt als volgt «Gods raadsbesluit heeft ons opnieuw in rouw gedompeld. Nauwelijks is het graf gesloten, waarin het stoffelijk over schot van mijn onvergetelijken grootva der rust, of reeds is ook mijn geliefde vader van deze sterfelijke wereld tot den eeuwigen vrede opgeroepen. De heldhaf tige, uit Christelijke berusting voort spruitende geestkracht, waarmede hij zijne regeei ingsplichten heeft vervuld, zonder zich om zijn smartelijk lijden te bekommeren, scheen aanvankelijk reden te geven om te hopen, dat hij nog langer voor het vaderland zou gespaard blijven. God heeft echter anders be sloten. «Den koninklijken lijder, wiens harte klopte voor alles, wat groot en edel is, werd het slechts vergund gedurende weinige maanden om ook op den troon de edele hoedanigheden van verstand en hart te toonen, waardoor hij zich reeds de liefde des volks had verworven. «Zoolang nog Duitsche hai ten kloppen, zal men de voortreffelijke hoedanigheden, welke hem sierden, en de overwinningen, welke hij op de slagvelden behaalde, dankbaar gedenken, en zal zijne ridder lijke figuur in de geschiedenis van ons vaderland met onvergankelijken roem prijken. «Op den troon mijner vaderen geroe pen, heb ik, opziende naar den Koning der koningen, de regeering aanvaard en de gelofte afgelegd, dat ik, naar het voorbeeld mijner vaderen, voor mijn volk een rechtvaardig en goed vorst zal zijn, godsdienst en godsvrucht zal aankweeken, den vrede zal beschermen, de welvaart des lands zal bevorderen, arrnen en ver drukten zal bijstaan en een getrouwe be waker der gerechtigheid zijn. «Wanneer ik God om kracht bid, noodig tot het volbrengen van dezen koninklijken plicht, dan doe ik dit, steu nende op het vertrouwen op het Pruisische volk, waartoe onze geschiedenis mij recht geeft. In voorspoed en tegenspoed is het Pruisische volk steeds getrouw gebleven aan zijn koning. Op deze trouw reken ook ik, in het bewustzijn, dat ik deze ook van mijne zijde van ganscher harte beantwoord, als de getrouwe vorst van een getrouw volk, beiden sterk door toe wijding aan het gemeenschappelijk vader land. «Dit bewustzijn der wederzijdsche toe genegenheid, welke mij met mijn volk vereenigt, schenkt mij het vaste ver trouwen, dat God mij kracht en wijsheid zal verleenen om mijn koninklijke regee- gegroeid en haar zacht gelaat straalde van huiselijk geluk. Haar groote, grijs blauwe oogen rustten nog met evenveel liefde, als die eener bruid, op haren echt genoot en gaven aan haar anders zeer scherpen en helderen blik zekere droo- merigheid, terwijl haar dikke, blonde vlechten, die zij als een krans boven het voorhoofd droeg, haar het voorkomen gaven van een meisje uit 't noorden. Het was een genot haar in haar huis houden bezig te zien, en men gevoelde het welbehagen en de tevredenheid, die de heer des huizes in hare tegenwoordig heid moest ondervinden en die hij ook scheen te gevoelen. Ik begon mijzelven reeds te verwijlen, dat ik andere karakters steeds naar mijn eigen phantasie beoordeeldeen toch bleef ik, uit een duister voorgevoel dat mjj niet wilde verlaten, opmerkzaam het doen en laten van mijn vriend gadeslaan, en nam mij stellig voor hem te beschermen tegen de betooverende aantrekkingskracht der schoone duivelin. Met dit oogmerk lette ik ook nu weder meer op het verborgen huisje op den berg, om bij het eerste sein tot toena dering van de zijde der Napolitaansche met kiacht tusschenbeide te treden. Tot mijn groote verbazing en gerust stelling deed de bewoonster echter niet ringsplichten tot heil des vaderlands uit te oefenen." Het Journal cle St. Pétcrsbourg twijfelt niet of Wilhelm II zal het voetspoor van zijn grootvader drukken en de vriend schapsbetrekkingen met Rusland steeds trachten te onderhouden. Naar aanleiding van den dood van Keizer Frederik zegt Ranc «Men moet op alles bedacht zijn, zelfs op den vrede." Paul de Cassagnac schreef, dat Frankrijk niets en niemand kan stellen tegenover den erfvijand (Keizer Wilhelm). Rochefort antwoordde daarop, dat men zooveel geld en zooveel mannen hebben zal als men maar wil dat zal altijd goedkooper zijn dan 5 milliard schade vergoeding te betalen. De Cocarde zegt, zooals men verwachten kon, dat Frankrijk verloren is, wanneer Boulanger niet aan het hoofd van het leger en van de Regeering wordt gesteld. Over het reeds kortelijke gemelde sol daten-oproer te Konstantinopel op jl. Donderdag worden thans meer bijzonder heden vermeld. Het heeft plaats gehad inde onmiddelijke nabijheid van het pa leis des Sultans. De manschappen van een regiment Albaneezen en die van een Zouaven-regiment vierden het Bairam- feest met dansen en spelen. Plotseling kregen zij, om eene nog niet bekende reden, twist. Het begon met steenen gooien, daarna werd naar de sabels ge grepen en eindelijk hevig met scherp geschoten, voornamelijk door de Albanee zen. Toen het gevecht ongeveer twintig minuten geduurd had, schoten de offi cieren toe, die er in slaagden, met bij stand van een in de nabijheid liggend regiment cavalerie, de vechtenden te schei den. Er waren 18 dooden en tusschen de 30 en 40 gewonden. In hel paleis van den Sultan lieerschte groote ontsteltenis, dewijl men vooreen militairen opstand vreesde. Er is een krijgsraad benoemd om naar het voor gevallene een onderzoek in te stellen. Tusschen de twee partijen bestond sedert lang eene veete, welke bij het nietigste misverstand tot eene bloedige botsing aanleiding kon geven, dewijl de Arabische zouaven geen Albaneesch, de Albaneezen geen Arabisch en zij geen van allen Turksch verstaan. Uit het gebeurde blijkt hoe weinig krijgstucht er onder deze troepen bestaat en hoe onzinnig het is aan zulke halfwilde benden de wacht bij het paleis toe te vertrouwen. Volgens de Gaulois heeft Koning Leopold van België gisteren uit Afrika uitvoerige berichten ontvangen, waarin de dood van Stanley wordt bevestigd. De generaal-majoor Alewijn, com mandant der bereden artillerie, is Zon dagmorgen alhier aangekomen, tot het houden eener inspectie over de in het binnenland aangekochte paarden van het le reg. veld-artillerie alhier in garnizoen. De slag van Waterloo werd maandag alhier herdacht door het uitste ken der Nederlandsche vlag van de open bare gebouwen en enkele bijzondere woningen. Onze gemeente wordt reeds gedu rende een paar dagen met een bezoek vereerd van een ongekroonden prins en prinses benevens eenige andere hooge waardigheidsbekleders, die des middags en des avonds in de groote zaal van Amicitia aan iedereen goedgunstig au diëntie verleenen. Onze lezers raadden zeker al dat wij de zeven lilliputters of wel naar hun ol'ficieelen naam Ilarvey's lloyal Midgets op 't oog hebben. Vol strekt niet mismaakt, doch goed gepro portioneerd met aardige, bij sommigen zelfs guitige, gezichtjes, levert de aanblik dezer kleinste menschcn der wereld een bepaald interressant schouwspel. Zij bewegen zich gemakkelijk en be vallig en al is ook de aanvang hunner stem nu juist niet groot te noemen, toch den geringsten stap om uit haar ver borgen schuilhoek te voorschijn te komen hoewel, zooals ik zeker wist, het meisje door haar vader van de komst van mijn vriend onderricht was. Het fatalistische geloof, dat haar vroegere beminde tot haar zou lerugkeeren, moest echter door de volstrekte scheiding gedurende twee jaren niets van zyn kracht hebben ver loren, want zij reinigde met haar huis houdster het huisje van boven tol bene nen, en kleedde zich plotseling, zooals ik vernam, met veel meer zorg dan vroe ger maar zij steeg hoog in mijne ach ting, doordien zij geen enkelen stap tot toenadering deed, en zelfs geen poging in 't werk stelde tot eene toevallige ont moeting. Integendeel scheen zij nu, zooals ik hoorde, nog minder uittegaan dan vroeger. Ik moest voor zaken naar Sicilië en liet mijn vrienden in het genot van al de genoegens en al de bekoorlijkheden, die Napels in zulk eene rijke verscheiden heid aanbiedt. Frits bracht ook den winter te Napels door, en smaakte volop met zijn gezin de Napolitaansche wintervermakelijkheden; er werden tochtjes op zee ondernomen, in de warme Decemberzon reden zij op ezels tot aan de besneeuwde kruinen van den Vesuvius; met eigen handen werden weten zij bij het voordragen hunner zang stukjes uitstekend maat te houden. Om deze redenen kunnen wij dan ook niet anders, dan een bezoek ten sterkste aan raden. Het is heden de laatste dag van hun verblijf alhier, niemand verzuime dus nog heden deze dwergjes te gaan zien. Zoowel voor grooten als kleinen is 'teven aantrekkelijk. Ter gelegenheid van de algemeene vergadering en den schiedwedstrijd lan den Nederlandschen schutterijkaderbond, zullen de navolgende feestelijkheden plaats hebben Op zondag 5 Augustus, 's mid dags van half vier tot half zes matinee in den tuin van «de Arend", van 812 uur café-concert aldaar; Maandag, 0 Augustus, van half een tot hall vier 's middags matinee op het terrein «de Vlasakkers"; van 810 uur 's avonds optocht door de voornaamste straten der gemeente, waaraan ook zullen deelnemen de veieenigingen «Ajax", «Ontwikkeling", «Eendracht maakt macht", «Willem Teil" en de ridders der Militaire Willemsorde en van het Metalen kruis; van 10 -12 uur vauxhall en bal. Dinsdag van half een tot half vier matinée op het terrein «de Vlasakkers". Zaterdagmorgen kwart voor elf uren kwam op hetTulpplein te Amster dam de eerste cavalerie-officier (ritmees ter H. P. van Raden van de alhier gevestigde rijschool), aan, die deelgeno men had aan den Zaterdag ondernomen afstandsrit tusschen Zutphen en Amster dam. Hij was des ochtens te 4 uren vertrokken. De rit werd afgelegd door: ritmeester van Raden in 6 uren 45 min. Jhr. van der Wijck, ritmeester bij het 3e reg. huzaren in 6 uren 56 min. le luit. Peters, van het le reg. huzaren, in 7 uren 17 min. Ruiters en paarden verkeerden in uit muntenden toestand. De mazelen hebben opgehouden epidemisch te heerschen. Sedert het ont staan der ziekte in hel voorjaar tot heden, is geen enkel sterfgeval aan die ziekte voorgekomen. Kijkjes iu (le Utr. Rechtzaal. Zitting van Maandag 18 Juni. Na langen tijd van rust wat Amers foort en omstreken aangaat, zagen wij heden weer een paar van die vechters bazen verschijnen, welke het der politie en evenzoo zichzelf veel last veroor zaakten. Het was een boertje uit Hoogland, genaamd Cornelis \V. In den laten avond van 10 Mei was hij in aanraking gekomen met Johan Reinders een 24-jarigen arbeider die niet al te best met Cornelis bevrind was. De ruzie, oin een kleinigheid ont staan, werd hoe langer zoo erger en ein delijk kwam volgens boerengewoonte kort jan voor den dag. Johan, wiens pet op den grond viel, weuschte zijn hoofddeksel op te rapen, en Cornelis van deze gelegenheid gebruik makende, trok zijn mes, ensneed Johan over het achterhoofd en vervol gens over de slaap van het hoofd. Dokter Kröpf die de wond had ver bonden, verklaarde als deskundige dat de wond aan de slaap zéér gevaar lijk had kunnen zijn, maar die op het achterhoofd weinig belangrijk was. Een dag of acht was Johan genood zaakt geweest zijn arbeid te laten rusten. De beklaagde ontkende het feit ge pleegd te hebben en draaide juist de zaak om door te zeggen dat liij aange vallen en dat hij gesneden was. De 4e getuige W. Reinders, broer van den verwonde vertelde, dat hij duidelijk gezien had dat bekl. gesneden had. Ook de 5e getuige, had, hoewel hij niet had zien snijden, gezien, dat Joh. R. schrikkelijk bloedde, tevens had hij in de verte gehoord dat er ruzie was en er een flinke klap werd uitgedeeld. de oranjeappels en citroenen geplukt, en wat aan alles de kroon opzette, was de kerstavond. Frits deed vol leven en van ganscher harte aan dit alles mede alleen vond ik hem nu en dan wel eens wat onrustig en gejaagd, zelfs dan nog wan neer hij schijnbaar volkomen aan deze genoegens deelnam. Daar kwam plotseling mijn reis op, en ik had dus geen ge legenheid om mijne opmerkingen verder voorttezetten. Na eene afwezigheid van ongeveer vier weken, keerde ik van mijn reis terug. Onderweg bekroop mij reeds een won derlijk gevoel van ongerustheid, en dit vermeerde steeds naarmate ik dichter bij Napels kwam. Mijn eerste bezoek was natuurlijk bij mijn vriend. Ik vond de familie wel varend de kindei en vroolijk en gezond, alleen klaagde Bertha er over, dat haar man sedert eenigen tijd niet recht ge zond was, dat hij alweer aan die akelige zenuwkwaal van plotselinge afmatting met daaropvolgende opgewondenheid leed, waaraan hij reeds onderhevig was vóór hun huwelijk, en die zich in het laatste jaar reeds nu en dan weder had ver toond. Ik ontstelde zoodanig, dat ik mij voelde bleek worden. Deze verandering in mijn trekken ontging Bertha niet, en daar Vervolgens kwamen twee getuigen a décharge. Willem v/d. Heuvel; 19 jaar en tim merman van beroep, was de eerste. Hij was in de herberg rnet Joh. R., en nog twee andeien bezig met het edele biljartspel. Na afloop gingen eeni gen waaronder Joh. R. en Corn. VV. huiswaarts. Hij zag toen dat Johan en Willem flink doorstapten om de beklaagde, die voor liep te achterhalen. Ook had deze getuige gehoord dat Johan en Cor nelis «mot" hadden en later vernam hij dat zij aan het bakkeleien waren. Jan v/d. Heuvel kwam vervolgens als getuige voor en had van bekl. gehoord, dat hij klappen had gehad tevens had hij gezien dat hij erg over het gezicht gesneden was en danig bloeide. Veider wist hij niets. Toen de getuigen ondervraagd waren, kreeg het O. M. het woord. Het nam de feiten als wettig en over tuigend bewezen aan, en vorderde gev. straf voor den tijd van 3 maanden. Mr. W. J. M. Bosch trad als verdedi ger op. ZEd. Gestr. bracht eenige verzachtende omstandigheden in het midden. Z. i. was wel het wettig doch niet het overtuigend bewijs geleverd, aldus vroeg pleiter vrijspraak of subsidiair mindere straf. Bij repliek bleek het O. M. bij zijne vordering persisteeren. Na dupliek van der. pleiter werd de uitspraak op a.s. Maandag bepaald. Jan. Wat een moeite geven de menschen zich toch om hun stand op te houden. Piet. Ja, menigeen doet het langs den weg, die naar het bankroet voert. J. Al keuren velen het af, in 't alge meen wordt de stand naar 't geld be paald. P. Aaneensluiting op grond van ver standelijke en zedelijke ontwikkeling zou beter zijn, maar dan kwam,, je met de levenswijze en de vermaken niet uit, en daar stapt men moeilijk over heen. J. Als de menschen zich eens aaneen sloten uit overeenkomst in plichtgevoel, waarheidsliefde en deugdbetrachting, kreeg je misschien nog grooter afschei ding. P 't Is mogelijk «Ik ben in kwaad gezelschap," zei de dief, »en hij liep tusschen den beul en den geestelijke naar 't schavot." Rhcuen. T/an het 1887er tabaks gewas zijn hier thans door de hh. Her schel, Frowein en Zwartendijk ongeveer 6000 Kg. opgekocht, en wel de geheele plant, tegen f 10 de 50 Kg. Te Eist is nog 70000 Kg. onverkocht, alsook het bestgoed van de plantage «Willem III." Te Amerongen is nog voorhanden 20,000 Kg. stamgewas 1885, 30,000 Kg. best goed 1886 en 75.000 Kg. 1887er gewas Reeds 17 jaren rust Gorter's stof felijk overschot op het kerkhof alhier, zonder dat een eenvoudig gedenkteeken de plek wees aan stadgenoot en vreem deling, waar de verdienstelijke letter kundige begraven ligt. Door een onzer sladgenooten werd eenigen tijd geleden hierop de aandacht, gevestigd van den heer H. de Veer, die daarop vrienden en vereerders van S Gorter opriep, om hunne bijdragen aan hem te zenden. Die poging is geslaagd. In de steenhouwerij van den heer Scholtz, te Amsterdam is een gedenksteen vervaardigd, bewerkt naar een teekening van den heer Bart van Ilove. deze schrik voor haar natuurlijk niet in 't minste verband stond met hetgeen zij mij mededeelde, keek zij mij met hare groote, levendige oogen eenigszins ver wonderd aan. «Hecht gij zulk een groote beteekenis aan die zenuwzwakte?" vroeg zij ang stig. «Een zenuwziekte is in Napels altijd onaangenaam, vooral in den winter wan neer het weder zoo ongestadig is," gaf ik verward ten antwoord. Ik kon de kalme, niets vermoedende vrouw niet in de oogen zien. Ik gevoelde plotseling het diepste medelijden met haar, hoewel mijne verdenking nog slechts op zeer flauwe vermoedens steunde. Het was mij onmogelijk zoo vroolijk en on gedwongen als anders met de schoone vrouw te praten; zij meikte spoedig dat ik niet in mijn gewone luim was, en daar zij dit aan de vermoeienissen van de reis toeschreef, hielp zij mij zelve mijn bezoek bekorten. Zoodra ik haar had verlaten, snelde ik, ik weet eigenlijk zelf niet waar om, maar ik handelde instinktmatig naar het café degli Specchi, en het eerste waarop mijn oog daar viel, was het lichtblonde, eenigszins opgewonden en verhitte gelaat van mijn vriend. Hij kwam mij met bijkans in't oog loopende Het is een eenvoudige steen van arduin "lie in een gebeeklhouwden bladerrand met wijshcidsvogels iu de hoeken, het volgende opschrift onder een gouden ster draagt Simon Gorter Tl Dec. 1838, 5 Juni 1871. Al wat hij schreef getuigt van een ernstig streven om reine gedachten in schoone vormen uit te drukken. Eenige vrienden en vereerders. Binnen kort zal die steen op het kerk hof geplaatst worden. Veeiicndaal. 18 Juni. Voor de sajet- fabrieken alhier wordt thans door de geheele Betuwe de wol opgekocht tegen f 0,95 a 1,10, smeerwol f 0,65 a f 0,80 per Kg. Op de Veluwe wordt nog niet veel gedaan. Woensdag vangen de Klom- per-wolmarkten aan. Zaterdagavond werd in de Heils- kazerne in de Gerard Doustraat te Am sterdam 't eerste jaarfeest gevierd van hel Leger des Hcils in Nederland. Op de tribune hadden de Heilsoldaten met hun legerhoofden plaats genomen, terwijl om aan het feest nog meer wijding te geven de commissioner Howard uit Austra lië, met een in dienst van het Leger zijnde Papoea, was overgekomen. De zaal was gevuld met een aantal mannen en vrouwen vooral de dienstmeisjes waren met hur. boodschapmandjes in grooten ge tale aanwezig om dit feest mede te vieren. De adjudant Schoch meende het gepast de bijeenkomst met een vroolijk lied te openen. Ieder zong lustig meè het lied «Ik ben blij", welke blijdschap nog bevestigd werd door luidruchtig handgeklap onder het zingen. Nadat de «geachte" afgevaardigden uit Australië de aanwezigen een gedeelte van psalm 103 had uitgelegd, bracht een der officieren m de Engelsche taal het jaar verslag uit, hetgeen door den tolk Govaers werd vertaald. Uit datverslagbleek.dat, in het eerste jaar dat het «Leger" in Nederland streed, de Zondagavondbijeen komsten werden bezocht door 84,580 per sonen, de weekbijeenkomsten door460,250 personen het aantal bekeerlingen be droeg ongeveer 3000. Er zijn te Amsterdam 3, te Groningen 2 korpsen en verder te Haarlem, Nunspeet, Hattem, Meppel en Hoorn, Daar de kas van hel Leger blijkbaar geen verjaars geschenken gekregen had, werden onder de aanwezigen kanarievogels losgelaten, d. w. z. geele papiertjes, waarop men voor eene bijdrage in het verjaarsge schenk kon teekenen. Of vele dier «kanarie vogels" echter met volle bekjes in hun kooien terug kwamen, betwijfelen wij vele dier diertjes verlieten zelfs met degenen die haar gevangen hadden, de zaal om er niet meur in terug te komen. Na het uitbrengen van het verslag zong de Papoea een lied, dat niet erg uit muntte door schoonheid doch blijkbaar een aardig krijgslied was, want de man werd zeer toegejuicht. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen en liet het niet aan gezang ontbreken. Zoo vierden de aanhangers van William Booth hun jaar feest. Zondagmorgen kwamen te Utrecht aan 5 jongelui, die eene weddenschap hadden aangegaan, dat een hunner in 6 uur van Amsterdam naar Utrecht zou loopen deze heeft den weg afgelegd in 5 uur 10 minuten. Drie zijner vrienden hebben hem per rijtuig gevolgd, terwijl de vierde op een tweewieler in zijne nabijheid bleef. Schutterij. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalingen omtrent de Schutterij, ter kennis van de belanghebbenden, dat de hartelijkheid tegemoet en drukte mij zoo stevig de hand, dat het mij pijn deed. Ik deed mijn best om mijn gewonen lossen toon aanteslaan, en maakte hem inijn compliment over zijn blozend ge laat. Mijn woorden moeten zeer zeker ge klonken hebben alsof er iets achter ver borgen was, want Frits sloeg een onder zoekenden, scherpen blik op mij, zooals ik nog nooit van hem had gezien. «Ik ben niet heel wel," antwoordde hij eenigszins gedrukt, «ik lijd aan bloed- opstijgingen. Het komt van mijne zenu wen," en daarop noodigde hij mij haastig tot een partij biljart. Door het zonderlinge gedrag van mijn vriend werd ik nog in mijn vermoeden versterkt. Ik sloeg hem in stilte gade, dacht er over na, was dus niet bij het spel en speelde zeer slechtweldra wierp ook Frits de queue weg en ver wijderde zich na eenige korte woor den tot afscheid. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2