NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. OP MU BODEM. Zaterdag 23 Juni 1888. Zeventiende Jaargang. Bericht aan onze geachte Ahonné's! „DOKTER JANIN." Duitschlanfls tweede Keizer. Feuilieton. No. 50. VOOR Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Ew. Aug. König. BINNENLAND. IIHEBSFDORTSCIE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van liet DERDE KWARTAAL van '1888, zijn wij ditmaal in de gelegenheid onzen a'oonné's de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven, de beste pennevrucht van den beroemdsten romanschrijver onzer dagen, en wel: De geheimen van een Krank zinnigengesticht. ROMAN VAN Dit boek wordt, evenals vorige premie- werken, uitsluitend voor geabonneerden op onze Courant gedrukt en verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van VEERTIG CENTEN. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer abonné's, of zij die met 1 Juli abonné wenschen te worden, heeft het recht die te teekenen en aan ons Bureau met bijvoeging van 40 Centen in te zender.. Abonné's bui ten de stad tegen inzending van een poslivissel groot 50 Centen. Ket boek wordt 15 Juli aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Indien verleden week de tijd het nog had toegelaten, zouden we ons hoofdartikel gewijd hebben aan de gedachtenis van den sympathieken Vorst, wiens laatste levensmaanden met zooveel aandoening door geheel Europa werden gadegeslagen. We wil len ons thans van die taak trachten te kwijten. Met hem verliet een man het wereldtooneel, die als een der hoogst- begaafden mag worden aangemerkt, ware het hem vergund geweest, in de volle kracht zijner gezondheid zich aan de spits der Duitsche natie te stellen, en hetjarental te bereiken, dat gewoonlijk aan den eindpaal der loopbaan staat aangeteekend, gewis zou de latere geschiedschrijver van hem hebben getuigd, dat hij zelfs het keizerlijk purper eer aandeed. Toegerust met de edelste eigenschap pen van verstand en gemoed, genoot iiij sedert zijn jongelingsjaren de on begrensde liefde van liet Pruisische volk, dat in hein het ideaal zag van een held en van een vorst tegelijk en zoo groot kon de minachting niet zijn, door de Franschen jegens de Duitschers aan den dag gelegd, ot in stilte werd toch, ten zijnen aanzien, een uitzondering gemaakt. Men zou zich, ware het leven hem gespaard, misschien hebben mogen vleien met de gedachte, dat eenmaal door zijn invloed de verzoening tot stand zou zijn gebracht, waarvan voor een groot deel het behoud van den vrede afhan kelijk is, althans, zoo iemand in staat ware, de wonden te doen ver geten, dooi' den overwinnaar van '70 en '71 geslagen, dan is hij daar toe als aangewezen geweest. Re eigenlijke loopbaan van Prins Friedrich Wilhelm begon omstreeks den tijd van zijn huwelijk met prinses Victoria van Engeland, in 1858hij was toen een krachtig man van 26 jaar, die zoowel een voortreffelijke wetenschappelijke vorming als een degelijke militaire opleiding had ge noten. Zijn oom, Koning Friedrich Wilhelm IV van Pruisen, moest eenige maanden na die echtverbintenis door treurige krankheid de een teugels des bewinds uit handen leggen, en diens broeder Wilhelm trad als regent op. Een nieuw regeeringssysteem, thans ingewijd, werd ook door den jongen Friedrich Wilhelm met inge nomenheid begroethij had er nooit een geheim van gemaakt, dat hij de wenschen en inzichten der jonker partij geenszins deelde, en ieder wist dat hij met sommige vrijzinnige staats lieden op vriendschappelijken voet stond. Sedert woonde hij meermalen vergaderingen van den Ministerraad bij, om zich op de hoogte van regee- ringszaken te stellen, hetgeen ook het geval was nadat de Regent door den dood zijns broeders tot den troon was geroepen. Spoedig bleek dat het streven van den nieuwen Koning vooral was ge richt op verhooging van uitgaven tot versterking van Pruisens militaire positie. De Landdag weigerde zijn medewerking, en het liberale ministe rie was niet bij machte, dien tegen stand te breken, hetgeen oorzaak was, dat de wind weer uit den reac tionairen hoek begon te waaien en steeds krachtiger woei. Ten volle het kiesche van zijn positie begrij pende nam de Kroonprins van toen af een zeer gereserveerde houding aan, en bij den strijd, dien de nieuwe President-minister Von Bismark met de" Kamer \an Afgevaardigden aan bond, bleef hij een belangstellend toeschouwer. Kort daarna werd de Kroonprins benoemd tot commandant van het tweede legercorps en stad houder van Pommeren Stettin werd zijn residen tie, en bleef dit tot 1864, toen ten gevolge der Sleeswijk-Holsteinsche verwikkelingen de Duitsch-Deensche oorlog uitbrak. Voor het eerst trok Friedrich Wilhelm met zijn corps te velde, en in den strijd, die nu volgde, legde hij eigenschappen aan den dag, die hem de liefde van eiken Pruisi- schen soldaat deden verwerven. Zijn militair beleid konden slechts de officieren beoordeelen maar de vol harding, waarmede hij in alle ver moeienissen en ontberingen deelde, en zijn voortdurend goed humeur vielen ieder in het oog. Bekend is het aandeel, dat hij, omstreeks Uvee jaren na de verove ring der Duppeler schansen, gehad heeft in de overwinning op Oosten rijk zijn tocht door Boliemen, de vereeniging van zijn leger met dat van zijn neef Friedrich Karl, en zijn aanval op den rechtervleugel van maarschalk Benedek. waardoor de zegepraal bij Königgratz voltooid cn de uitkomst van den oorlog beslist werd, waren meesterstukken van taktiek. Niet minder roem behaalde hij in Frankrijk, in 1870 en '71, aan liet hoofd des Zuid-Duitschen legers; Weiszenburg en Wörth vlochten hem frissclie lauweren, en groot was ook het aandeel des Prinssen in de overwinning bij Sédan, die de Duitsche legers den weg naar Parijs opende. Zal de krijgsman Friedrich Wilhelm lang in herinnering blijven, langer nog de vorst en de mensch. Huma niteit toonde hij bij iedere gelegen heid, toen hij in liet vijandelijk land al deed wat hij vermocht, om de rampen var. den oorlog te lenigen humaniteit telkens wanneer hij in aanraking kwam met de bevolking, wier behoeften hij poogde te kennen en te bevredigen. Trad hij, in de periode na 1871, weinig op den voorgrond, door ijverige studie, door reizen, door vriendschappelijken om gang met bekwame mannen van allerlei richting trachtte hij zich voor te bereiden tot de waardige vervul ling der taak, die voor hem scheen te zijn weggelegd, en die na de kroning zijns vaders te Versailles zooveel omvangrijker was geworden. Een wreed noodlot heelt het laatste levensjaar van dezen voortreffelijken man tot een marteling gemaakt; en de droevige sluier, over de slotperiode van dit schoone leven gespreid, maakt haar tot een van de aangrijpendste tragediën der historie. Met bewonde- renswaardigen moed doorstond de Kroonprins ook als keizer zijn lijden, elk oogenblik van verademing aan grijpende om zich te wijden aan de vervulling zijner plichtendaarbij vervuld van een oprecht geloofsver trouwen, dat hern deed berusten in hetgeen hern was opgelegd, niet met de trotsche zelfgenoegzaamheid van een stoïcijn, maar met de innige onderwerping van een Christen. Niet zonder een diep gevoelde sympathie zagen wij deze Koninklijke liguur ten grave dalen en levendig beseffen wij de droefheid der Duitsche natie bij dit onherstelbaar verlies. Naar het Dgbl. verneemt, heeft Z. M. de Koning mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. Tot gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indië is benoemd de heer mr. C. Pijnacker Hordijk, laatstelijk com missaris des Konings in Drenthe, vroeger hoogleeraar te Amsterdam en later, 1881, professor in de geschiedenis van het oude recht te Utrecht, totdat hij in Februaii 1882 in liet ministerie geroepen werd ter vervanging van den heer Six in bet kabinetvan Lynden. Hij legde zijn por tefeuille neer wegens liet buiten behan deling laten van de door hem voorge dragen kiesrecht hervorming. De daartoe strekkende motie ging indertijd uit van dr. Schaepman. Kort na zijne aftreding als minister aanvaardde bij, onder het kabinet Heemskerk, de betrekking van commissaris des konings in de provincie Drenthe, in plaats van den heer van Kuijk Naar uit Dresden wordt bericht is Prinses Marie van Saksen Altenburg, vroeger Prinses Hendrik, Woensdagnacht ten 12 ure overleden. Naar men verneemt, is bij de Regeeiirig het plan in overweging om den dienst der posteryen des Zondags aanmerkelijk in te krimpen, zoo niet ge heel op te heffen. R. Nbl. De minister van waterstaat, han del en nijverheid, de heer .1. P. Havelaar en de minister van Justitie, Jhr. mr. Ruys van Beerenbroek, zullen Woensdag a. s. het Landhuishoudkundig Congres te Assen bezoeken. Ass. Ct. Naar wij vernemen, kan spoedig de indiening der voogdijwei aan de Tweede Kamer der Staten-generaal wor- NOVELLE, DOOR ROSENTHAL BONIN. 5) Op weg naar mijn huis trachtte ik mijzelven weder te overreden dat ik waar schijnlijk slechts dingen zag, die alleen in mijne verbeelding bestonden. Had Flits niet reeds vroeger zulk een zenuwziekte gehad, nog eer bij voor de eerste maal naar Napels kwam? Kon dit vreemde gedrag geen gevolg zijn van zijn zieke- lijken toestand? Het wilde mij echter niet gelukken mijzelven gerusttestellen, en gedurig zag ik het verhitte, gejaagde, ongedurige wezen van mijn vriend voor mij. Weldra was ik er vast van overtuigd dat Frits de onzalige booze toovenares had gezien en dat de woeste, verterende liefde,, die hem reeds eenmaal ten ver- derve dreigde te sleepen, zich weder van hem had meester gemaakt. Als hij zich niet spoedig redde was hij verloren eu zou hij zijne vrouw en zijn geheele ge zin diep rampzalig maken. Ik bracht een ellendigen nacht door en begaf mij den volgenden morgen vroeg naar den tuinman, die een der naaste buren van de gevaarlijke schoone was. Op mijn vragen vernam ik dat er nie mand vreemds in het huis van Zeppa was geweest, en dat zij gedurende de geheele maand slechts eene enkele maal naar de stad was gegaan, om bij een juwelier een prachtig halssieraad te koopen, dat zij nu iederen dag droeg. sOp dien ongelukzaligen tocht moet hij haar zeker hebben ontmoet," dacht ik, ren heeft hare verschijning de nog steeds smeulende vlam op nieuw bij hem doen ontbranden. Het is toch ook een dwaze stap van hern om naar Napels te komen ik voor mij vind het onverklaar baar hoe hij daartoe heeft kunnen be sluiten," dacht ik verder, en zoo pein zende stond ik plotseling voor den win kel van den juwelier. Ik stond met de firma in betrekking en ging, zooals dit in Napels bij handels vrienden gebruikelijk is, naar binnen om een praatje te maken. sUw vriend, die deftige, blonde heer is weer hier," begon de juwelier. »Hij ontmoette hier nog een oude kennis, die vroeger, toen hij nog vrijgezel was, een goed klantje van me was. Ze keken el kaar aan, die twee, alsof ze in steenen beelden waren veranderd, en toen maak te uw vriend rechts omkeer, en liep heen zoo hard hij loopen kon, zonder me zelfs te zeggen waarom hij gekomen was." De juwelier vertelde nog menige pi kante geschiedenis, die er in de stad was voorgevallen, maar ik kon er niet naar luisteren, mijn gedachten dwaalden telkens af, en ik verwijderde mij al spoe dig, tot groote verbazing van den juwe lier. »Wat nu te doen?" dacht ik bij mij zelven, toen ik buiten in het straatrumoer kwam. »Er is hier geen andere uitweg," mompelde ik, sdan dat de familie zoo spoedig mogelijk uit Napels vertrekt. Zou 't niet goed zijn als ik zijn vrouw in 't vertrouwen nam en haar zoetjes aan op het dreigende gevaar opmerkzaam maakte?" Ik liet deze gedachte echter weder spoedig varen, daar ik begreep dat ik haar man in een slecht daglicht zou plaatsen, omdat dan natuurlijk die ge heele liefdehistorie kort voor zijn huwe lijk ter sprake zou moeten komen. En misschien zou Frils wel te overreden zijn heen te gaan, zonder dat zijn vrouw in 't minst iets van de redenen vermoedde. Met dit oogmerk zocht ik zijn dokter op, wien ik den geheelen staat van zaken blootlegde. De dokter luisterde aandachtig toe, en beloofde mij mijn plan in de hand te werken. Ik merkte dan ook weldra dat hij reeds in die richting werkzaam was geweest, want Bertha beklaagde zich bij mij, dat Frits van geen vertrekken wilde hooien, hoewel de dokter er steik op had aan gedrongen. Ik trachtte haar wat optebeu- ren, en beloofde haar van mijn kant, dat ik er eens ernstig met Frits over zou spreken. Dit viel echter zoo gemakkelijk niet, daar Flits mij, zooals ik spoedig be merkte, opzettelijk vermeed. Op zekeren dag trof ik hem toch in zijne woning eu wel alleen in zijn afge legen studeerkamer. Hij lag op een rust bed en toen hij zich bij mijn komst op richtte, ontstelde ik van zijn veranderd voorkomen. Zijn gelaat was vermagerd, terwijl zijn oogen nu eens koortsachtig schitter den, om in het volgende oogenblik dof en strak voor zich heen te staren. Mijn komst deed hem blijkbaar onaan genaam aan en toen ik de deur achter mij sloot, sprong hij driftig overeind en viel mij, eer ik nog een woord kon uitbrengen, in de rede. sik weet wat je zeggen wilt, Paul," zeide hij, smaar ik ben niet langer voor rede vatbaar; al wat je mij rnet moge lijkheid zou kunnen zeggen, heb ik reeds tot mijzelven gezegd, maar't heeft niets gebaat; ik ben verloren." sMaar als ge uzelven dan zoo weinig kunt vertrouwen, waarom ben je dan hier gekomen?" zeide ik op verwijtenden toon. sDat was mijn lot I" hernam hij met een diepen zucht. sReeds sedert den eersten dag dat ik, nu twee jaar geleden, Napels verliet, werd ik met onweerstaanbare kracht hierheen getrokken. Ik zou ginder aan de Oostzee zeker ook ziek zijn ge worden, zooals nu hier. Ik zou ginder langzaam zijn bezweken, terwijl het hier snel, vulkanisch gaat." Ik zag dat ik op die wijze geen stap nader tot mijn doel kwam. sFrits," zeide ik dus, swees een man, gij versmacht in onwaardige slavernij, ge zijt te laf hartig om u er aan te onttrekken. Ver breek, zooals ge reeds eenmaal hebt gedaan, mei mannenmoed deze betoo- vering." Wordt vervolgd),

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1