Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. den verwacht. Het ontwerp is gereed en zal dezer dagen aan Z. M. den Koning ter goedkeuring worden aangeboden, Een der Hollandsche werklieden in Hamburg, meldt aan de Echo, dato 17 Juni, het volgende: »Bij onze aankomst in Hamburg, heerschte er een groot gedrang. Een der bazen kwam aan boord en koos 6 werk lieden, waaronder ook schrijver dezes, uit, zette ons in een rijtuig en reed met ons naar het voor ons bestemde kost huis, waar de tafel voor ons gedekt stond met kostelijke spijzen en heerlijk bier. Dien nacht werden wij in een ruime kamer in 3 bedsteden dus twee in elke bedstede gelogeerd. De behande ling van patroon en kostheer laat tot nog toe niets te wenschen over. De werkzaamheden vangen morgen aan. Ik weet tot nog toe niet, waar het werk is, en ook r,i®t, welke werkzaamheden ons zullen opgedragen worden." De groote verzendingen van lam meren van het eiland Texel zijn voor dit jaar geëindigd. In het geheel werden van dit eiland 16,600 lammeren verscheept, die bijna allen naar de Leidschemarkl zijn vervoerd. Weinige lammeren heeft men dit jaar op het eiland overgehouden, aangezien er gebrek aan voedsel voor die dieren bestaat. Als een bijzonderheid wordt ver meld dat in den ring van Winschoten, die niet minder dan 17 predikanten telt, geen enkele vacature is. En zulks te mid den van den grootsten predikantennood In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de burgemeester van Barne- veld, de heer A. W. J. J. baron van Nagell, op schandelijke wijze mishandeld door eenige landloopers. Zij vervoegden zich bij hem aan huis op het kasteel ïSchaffelaar" en vroegen om onderstand, hetgeen hun mogelijk om het late uur werd geweigerd. Hierop in woede ont stoken, grepen de bedelaars hem aan. Het huispersoneel was niet bij machte hun heer te ontzetten, waarom de nood klok werd geluid. Aan de toen toege schoten hulp gelukte het de woestelingen te overmeesteren en achter slot te bren gen, Utr. Ct. De jachtopzichter Honzelaers te Kevelaar is Maandag j. 1. doodgeschoten. Als verdacht van dien moord is de schoen maker N. Janssen aldaar in hechtenis genomen. Het D. v. Z.-H. begroet met warme instemming de instelling eener staatscom missie ter fine van onderzoek naar de grondslagen, waarop de nationale weer baarheid zal behooren te rusten, De op positie daartegen noemt het blad onge grond. Bevreemdend is het, dat zells de samenstelling der commissie bestrijding vindt. Uit de geheele formatie van de commissie wordt de toeleg der regeering duidelijk, om de voorstanders der beide hoofdinrichtingen op het gebied der in richting onzer weerbaarheid aan het woord te doen komen. Uit dat oogpunt beschouwd, had het Kabinet moeielijk een betere voordracht deri Koning kunnen aanbieden. Tegen de onderstelling, dat de minister- de defensiezaak aan de kapstok zou wil len hangen, verzet het D. v. Z.-H. zich met alle macht. De instelling eener com missie zal de indiening van een voorstel tot solutie van het defensievraagstuk niet bespoedigen, dit geven wij toe; maar wel zal zij de oplossing zelve verhaasten. De minister is een voorstander van den persoonlijken dienstplichttegen dat stelsel zijn velen gekant, die in andere opzichten de anti-liberale beginselen belijden. Hun verzet moet, door hen tot ander inzicht te brengen, worden gebroken. De commissoriale overweging van het vraagstuk kan veler meening wijzigen. Al geschied dit echter niet, dan zou toch de overtuiging, dat de hervorming, door hen niet gewenscht, onontbeerlijk is om de verdediging des vaderlands moge lijk te maken, velen kunnen dringen hun persoonlijke inzichten ten bate des lands op te offeren. De commissie-formatie be oogt natuurlijk eene verzoening van de tegenstrijdige meeningen. Zou niet, met behoud van 's ministers opvatting, in deze quaeslie, een modus vivendi te vinden wezen'? Het gevaar bestaat niettemin, dat in 't eind de commissie het denkbeeld des ministers verwerpt. De regeering is daarom niet gebonden aan de voorstellen der commissie; zij behoudt zich hare vol komen vrijheid van beslissing voor. Het D. v. Z.-H. besluit met als zijne zeer stellige overtuiging uit te spreken, dat de commissie-idee in zijne verwezen lijking bij uitnemendheid geschikt zal zijn om aan het dienstplicht-vraagstuk zonder noodeloozen strijd een oplossing te ver zekeren, welke de samenwerking tusschen de onderscheiden groepen onder de be volking vergemakkelijken zal. De eerste Hollandsche haring wordt heden te Scheveningen verwacht. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft, bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van deze stichting, aan feestgaven uit geheel ons land ont vangen de som van ruim f26,000. Voorts ontving hij uit Samarang door mej. H. f 350, uit Meester-Cornelis door C. A. f 250, van N. N. uit Jeruzalem 1. cert. Nat. W, Sch. ad f 200 nom. 2Va pet., van S. N, f 100, Q. N. f 100, en nog een aantal giften van minder bedrag. Omtrent het ontzettend ongeval, dat Vrijdagmorgen ten negen ure op de Hoogstraat te Rotterdam plaats had, deelt een ooggetuige het volgende me de aan het Rott. DLL: De Hoogstraat begon allengs weder haar gewoon druk aanzien te verkrijgen en ik stond met een mijner buren te praten, over de nieuwe tramomnibus die sedert Donderdag het gerij is komen vermeerderen, toen wij plotseling opge- geschrikt werden door een slag, die den grond deed dreunen. Wat ik dacht op dit oogenblik weet ik. zelf niet meer; eerst was het mij als ware een kanonschot door de Hoogstraat gevallen, later beving mij de gedachte dat in de buurt een stelling ingestort moest zijn en dat er menschenlevens in gevaar waren, want «redden" riep men. wij keken naar de kant van waar dit geroep kwam en zagen de vlammen slaan uit een winkelhuis, Hoogstraat 336, waar de heer W. Kok firma J. E. Van Laar, over St. Lucas, waar de gouden hand schoen uithangt, zijne chemische was- scherij en stoomververij heeft. Wij liepen nog niet naar het huis toe of door de Nauwe Marktsteeg rolde brandspuit no. 4 die terstond op den ontzettenden slag moet zijn uitgereden, want nog stonden de omstanders ver steld van de schrik, toen de spuit stel ling nam. Inmiddels was de Heer August Heck- ner onverschrokken toegesneld, in het midden der vlammen was luj gesprongen door de ruit op de toonbank, had den eigenaar aangegrepen en naar buiten ge drongen, zoomede de dochter, die dieper in den winkel gestaan had en met ern stige brandwonden overdekt niet wist waarheen zich te begeven. De oude moeder was het ernstigste er aan toe; geheel brandend liep zij haren redder tegemoet, doch viel. De heer August Heckner (eere wien eere toekomt) greep haar aan, doch zijne krachten waren niet meer toerijkend de vrouw van de vuurdood te redden; hij riep en ontving hulp, doch had hij twee menschenlevens gered, het derde leven mocht hij niet behouden. De vlammen sloegen onderwijl uit de kelderruimte en den winkel en dekten het lijk der schoonmoeder, die onherken baar gebrand op de trottoir geworpen was. De vlammen waren haar in de volle borst geslagen. Het was een verschrikke- lijken aanblik, dat blauwgebrande lichaam te zien, daar ter plaatse van alle kleeding beroofd, terwijl haar goed, dat aan flar den gereten hare leden dekte, nog brandde toen de ongelukkige levenloos bij de hec- ren Polak Zonen werd binnengedragen. «Redden?" «Maar red dan toch de menschen I" werd de brandweer toege roepen en het angstgeschreeuw van hen, die zich op de bovenverdieping bevonden overstemde dit geroep; tweemalen was er reeds gezonden om den ladderwagen der politie, want seconden geleken eeuwen. Wederom wist de heer August Heckner tot de bovenverdieping door te dringen en de reddende hand te reiken, die met ernstige brandwonden overdekt was. De naphta ontploffing had in den kel der onder de trap plaats gehad, had het eerste portaal uiteengeslagen en de vlammen, die ruimschoots voedsel von den in de andere lichtbrandbare stoffen der ververij, gaven de trappen een ver schrikkelijk aanzien; terwijl het boven- portaal reeds vlam had gevat. De luchtdruk, door de ontploffing veroorzaakt, was zóó sterk, dat een ge deelte van het dak werd vernield om niet te spreken van de glazen, die van het huis daartegenover gesprongen zijn. Spuit no. 4 had spoedig water en zoo was men den brand in één uur tijds meester, hoewel de brandende gas meter hem nog aanhield. Voor velen zal deze ontploffing onaan gename naweeën hebben, daar de goe deren van particulieren, daar ter bewer king, voor het meerendeel verbrand zijn. Als de meest waarschijnlijke oorzaak van de ontploffing kan nader gemeld worden, dat bij het aanmaken van de strijkkachel in den kelder van dat pand gebruik gemaakt is van een kan met petroleum, die te dicht bij een branden de lucifer zoude zijn gehouden en dien tengevolge ontploft is. De dochter, die met brandwonden in het gelaat en op de armen en beenen naar het ziekenhuis was gebracht, verkeert, hoewel in zorg- gelijken toestand, niet in oogenblikkelijk gevaar. Uit Arnhem meldt men aan het Utr. Daghl. De Donderdag alhier gehouden vergadering der Nedei I. Heidemaatschappij werd bijgewoond door ongeveer 55 leden, en had een opgewekte geest. Medegedeeld werd, dat reeds 340 leden en 37 begun stigers zijn toegetreden. Utrecht telt er 79. De statuten zijn vastgesteld, hoofd zakelijk zooals zij ontworpen waren. Als zetel der Maatschappij is Arnhem aanger- wezen. De benoeming van een raad van com missarissen is overgelaten aan de voor- loopige commissie, die uitgenoodigd is daarvan deel uit te maken. Z. M. de Koning zal uitgenoodigd worden het be schermheerschap der maatschappij te aanvaarden. F. Domela Nienwenhuis is nu door de gezamelijke veenbazen te Heerenveen per aangeteekende brief uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, ten tijde door hem zelf te bepalen, om aan hen als vakmannen duidelijk te maken hoe een vervener in dezen tijd. met 60 man werkende, per dag f 98,40 kan verdienen, zooals Domela Nieuwen- huis in zijne bekende interpellatie in de Tweede Kamer beweerde. Bij gelegenheid van het zendings- feest te Boekenrode zal de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij op 4 Juni aan staande een extratrein met verlaagde prijzen laten loopen van Arnhem, Wage- ningen. Ede, Veenendaal, Driebergen, en Utrecht direct door naar het feestterrein op de Zandvoorderlaan bij Haarlem en terug voor de drie klassen van reizigers. Men verzekert dat de Russische Czaar geweigerd heeft een voorstel van den Minister van Oorlog tot verdubbeling van het aantal reserve-bataljons (96) te be krachtigen. De Czaar meende, dat dit de finantiën van het Rijk te zwaar zou drukken en dat bovendien de politieke toestand zulk een maatregel geenszins rechtvaardigde. De Regeering heeft vrouwen toege staan zich aan de pliarmacie te wijden, mits zij dezelfde examens afleggen als de mannen en er in de apotheken, waar mannen dienst doen. geen vrouwen zul len worden aangesteld. De Keizer van Duitschland zal weldra te Berlijn komen en zich vestigen in het zoogenaamde oude Paleis, indertijd door Friedrich Wilhelm IV bewoond. Naar de correspondent van het Daily News verneemt, zal de Czaar op zijn reis naai Kopenhagen te Stettin komen, om een bezoek aan Keizer Wilhelm II te brengen. Sommige Duitsche bladen melden, dat de vraag in ernstige overweging is ge- of niet eene strafrechterlijke vervol ging tegen dr. Morell Mackenzie, mo gelijk zou zijn. Adviezen daaromtrent zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde ingewonnen, zouden echter, hoewel zich over Mackenzie afkeurend uitlatende, tevens verklaren zoogenaamde genees kundige fouten zijn strafrechterlijk niet bewijsbaar. De Reichs-Anzeiger bevat een Konin klijk besluit van den 20en, waarbij de Pruisische Landdag tegen den 27en dezer bijeengeroepen wordt. Volgens de Kreuz. Zeitung en de Post heeft graaf Zedlitz-Trutschler ge weigerd als minister voor binnenlandsche zaken op te treden. De Kölnische Zeilung oppert het ver moeden, dat de weigering van een andere zijde kwam. Na herhaalde conferenties met prins Bismarck en verscheidene audiënties bij den Keizer is graaf Zedlitz naar Posen teruggekeerd. Naar de Pall Mall Gazette mededeelt, zal Gladstone in het Lagerhuis een lans breken voor den tunnel onder het Kanaal de tweede lezing van het betrekkelijk onderwerp zal nog deze week geschieden. De Porte moet, zwichtend voor den diang van den Engelschen ambassadeur, het plan overwegen tot benoeming van Armenische gouverneurs in de drie Klein- Aziatische provinciën, waar de Armeniërs bet talrijkst zijn. De Dailij News heeft uit Konstantino- pel bericht ontvangen, dat de Porte de inkomsten van het villajet Erzerum heeft afgestaan, als waarborg voor de betaling der oorlogsschatting aan Rusland. Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld, dat er in de Chineesche provin ciën Honan en Shadtung een opstand is uitgebroken, tengevolge van de ellende, veroorzaakt door de overstrooming der Geele rivier. Op verscheidene plaatsen hebben de troepen zich bij de opstande lingen aangesloten en de autoriteiten vermoord. Gisterenmiddag ontlastte zich boven de gemeente een hevig onweèr. Op verschil lende plaatsen sloeg de bliksem in, zon der evenwel groote schade of ongelukken te veroorzaken. Bij den terugkeer uit de legerplaats bij Zeist is op den straatweg van Utrecht naar Amersfoort een paard van het achterspan voor een fouragewagen ge struikeld en gevallen, tengevolge waar van de berijder onder den wagen ge raakte, en zich zoodanig verwondde, dat hij in het hospitaal moest worden opge nomen. Het paard kwetste zich ook deerlijk, en werd naar den ziekenstal gebracht. Dezer dagen is de zoogenaamde Dwarsfluit een twintigtal arbeiderswonin gen aan den Arnhemschen Straatweg, tegenover de «Bolderwagen" publiek ver kocht en in eigendom toegewezen aan den heer mr. A. J. H, baron van Boet- selaar van Oosterhout alhier, voor de som van f6900, dien men het voorne men toeschrijft, om, na afbraak, er een zoogenaamd «hofje" op te slichten ter kosteloozebe woningdoorouden van dagen. Ede. Naar men verneemt, hebben ook van hier eenige ingezetenen hun ver langen te kennen gegeven om lid te wor den van de op te richten Nederlandsche Heidemaatschappij. Soest, 21 Juni. In de heden gehouden raadszitting is tot wethouder benoemd, in plaats van den heer G. C, Klooters, de heer P. Hartman. De benoemde zal terstond deelnemen aan de werkzaam heden van het dag. bestuur, dewijl de heer Klooters deze gemeente metterwoon gaat verlaten. Veeneudanl. Voor de paardenmarkt, alhier aanstaanden Dinsdag te houden, worden de volgende prijzen uitgereikt: f15 voor den aanvoerder van het grootst aantal paarden, f7,50 voor den naast daaraanvolgende; f 15 voor den kooper van het giootst aantal paarden en f7.50 voor den naast daaraanvolgende. De markt, die het voorgaande jaar uitstekend slaagde, beloofd ook thans wederom druk te wor den bezocht. In de Woensdag alhier gehouden raadsvergadering werd mededeeling ge daan van verschillende ingekomen stuk ken, waaronder een missive van de com missaris des Konings, betredende de be kende uitspraak van raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, in zake den armen krankzinnige R. van Essen. Naar aanleiding van die mededeeling, vroeg onze oudste wethouder, de heer H. G. van der Poel, het woord, om den heer P. de Wijs namens den raad dank te zeggen voor het beleid, in deze zaak betoond, daar toch de goede uitslag veel aan hem te danken was. «De raad", zoo zeide hij, «stelt ten zeerste op prijs het beleid en de wijze waarop de heer P. de Wijs de belangen van dit dorp steeds behartigt." De heer De Wijs dankte daar op den raad voor de tot hem gerichte woorden, verklaarde steeds op dezelfde wijze als tot hiertoe te zullen handelen en sprak een waardeerend woord om trent den steun, dien hij van de wet houders genoot. Wngeningen, 20 Juni. Heden werden alhier de groote kersenverkoopingen ge houden. Aangezien de oogst in sommige boomgaarden zeer middelmatig belooft te zijn, waren de prijzen hoog, naar bere kening 5 a 7 cent per half Kgr. op den boom. Door den Iverkeraad der Ned. Ger. gem. (doleerende) alhier, is het volgende 3tal geformeerd: Dr. W. van den Bergh te Voorthuizen, ds. G. Ringnalda te Utrecht, ds. J. C. van Schelven te Dieren. DE SCHOONSTE NAAM. Geen menschennaam heeft hooger waarde, Geen is er schooner op onze aarde, Dan de geliefde moedernaam; Die naam is ons steeds welgevallig, Hij klinkt in 't oor altoos lieftallig, En maakt tot groote daan bekwaam. Wie zal dien schoonen naam niet prijzen; Hem levenslang niet eer bewijzen? Wie ooit een lieve moeder had, Of nog in haar bezit mag roemen, Zal wis haar naam met eerbied noemen; Zij is een engel op ons pad. Laat ons den moedernaam dan eeren Van onze moeders goedheid leeren, Tot zegen van de maatschappij. Waar moederliefde in 't hart blijft gloren, Gaat nooit een menschenkind verloren, Hoe diep 't ook soms gezonken zij. De wakkere onderwijzeressen, die bij de sneeuwstormen in het westen der Vereenigde Staten schoolkinderen redden met gevaar van haar eigen leven, heb ben ongeveer 20,000 dollars (f 50,000) ontvangen aan geschenken, haar door bewonderaars van haar kloek gedrag toe gezonden. De heer Maschke uit Andréasberg, die jaarlijks duizenden Saksische kanarie vogels door geheel Europa verzendt, geeft die zangers niets anders te eten dan zomerraapzaad en eiken dag een weinig ei met oudbakken wittebrood vermengd, waarop zij niet alleen gezond blijven, maar voortdurend aan den zang blijven. Dit middel wordt den vogelminnaars ter navolging aangeboden. Keizer Friedrich was een uitstekend typograaf. In 1845 bezocht hij met zijn moeder de drukkerij van Hanel te Berlijn (thans van Gronau) en kreeg zulk een zin in de boekdrukkunst, dat men hem, ter gelegenheid van 'tKerstfeest, een vol ledige zetterij en drukkerij ten geschenke liet geven door koningin Elisabeth. Een zeiler van Hanel gaf hem onderwijs en de Prins leerde flink. Tot aan zijn dood toe bleef hij voorde boekdrukkunst groote liefhebberij koesteren en met kennersoog bekeek hij alle kunstwerken op dit ge bied. Mijnheer de Redacteur Als oud-sergeant der Schutterij wenschte ik een bescheiden plaatsje in uw ge acht blad. Reeds lang had ik zoo nu en dan van de buitenwacht vernomen, dat erin ons stille, doch lief gelegen stedeke een groot schuttersfeest zou plaats hebben. Ik kon het in het eerst maar heel niet gelooven. De Schuttersfeesten, mijnheer de redacteurZij behooren immers tot het verleden, de feesten en optochten dier flinke en moedige mannen, die in tijden van gevaar hun huis en erf ver lieten, orn den naderenden vijand, in de voorste gelederen af te wachten, die feesten zijn immers verdwenen. Die kranige mannen zagen met verlangen uit naar hunne schietspelen, die van tijd tot tijd door eene Schutterij, met verlof der Stadsregeering, werden uitgeschreven, doch terstond staakten zij hun spel, wanneer een oproer uitbrak, dan was 't hun ernst, dan stonden zij gereed de wet te beschermen en te handhaven. Toen was 't een eer, eene onderschei ding Schutter te zijn, en thans, door velen wordt hij beschouwd als een anti militair, als een man, die onwillig den wapenrok draagt, en onverschillig zijn geweer over schouder werpt. Daar de aanstaande feesten der Neder- landsche-Schutterij-Kaderbond allengs mijne nieuwsgierigheid, ja spoedig mijne belangstelling opwekten, zoo deed ik een onderzoek, wat die vereeniging beoogde en 't belang der Schutterij. Mijne eerste gedachte was voor de kennisneming met de statuten dier vereeniging: alweer eene vergadering, al weer een wedstrijd, die vindt men tegenwoordig in legio op gegeven in couranten, en worden op elk gebied uitgeschreven, zelfs in 't snelste haarknippen en scheeren, maar mijne verwachting was overtroffen, toen ik las: „De Nederlandsche Schutterij-Kader- bond lieejt ten doel: Verhooging van de militaire waarde der Schutterij door het bevorderen van kameraadschap en vader landsliefde en liet aankweeken van krijgs kundige kennis bij het kader. Het feest is dus wel geen bijzaak, om dat elke toegetreden afdeeling op dat feest blijken moet geven van hare prac- tische oefeningen in 't schieten. Zoolang de oorlog een noodzakelijk kwaad blijft, zoolang zal ook elk goed schutter een verdediger der vrijheid zijn. Die bond wil van elk Schutter een flink militair vormen, geen belachelijk individu meer, en daarom stel ik dien bond op hoogen prijs. Ook de afdeeling Amersfoort, de ver eeniging „Broederschap" behoort tot een zijner verdienstelijkste afdeelingen. Den Majoor-Commandant breng ik welverdiende hulde toe, omdat hij van elk schutter een militair wil maken. En dat zij militairen zijn, dat is ons den vorigen zomer in 't kamp bij Zeist gebleken. Welnu, datzelfde doel heeft de N. S. K. B. op 't oog. Die bond wil van de Schutterij een korps vormen, waar in tijden van gevaar op valt te rekenen, die de gegeven bevelen verstaat, gehoorzaamt en weet uit te voeren. Ik ben oud en stram van leden, doch den 5den Augustus strompel ik de trap pen op om de Vaderlandsche driekleur te ontrollen en getuigenis af te leggen van mijne sympathie voor den N. S. K. B. Ja! wat meer zegt mijn bevende hand kan het geweer niet meer richten, mijn duister oog het doel niet meer zien, maar toch heb ik mij ter wille van dien bond, ter beieiking van zijn doel, mij opgegeven als donateur. Het kost mij f2.50, maar ik wil onze schutterijen zien wedijveren, ik wil mij in mijne overtuiging gesterkt zien, dat de HH. Damm en Van Embden eere van hun initiatief tot oprichting van dien bond zullen genieten. Maar nog om eene andere reden zou ik op die dagen van 5, 6 en 7 Augustus mijne vlag willen doen wapperenter eere van Amersfoort's Commandant en Schutterij, ten nutte van Amersfoort's belang, daar velen met dat feest zullen gebaat zijn. Voor de goede naam onzer stad, hoop ik dat allen mijn voorbeeld zullen volgen en de driekleur ontplooien ter eere der circa 400 officieren, onder officieren en korporaals, die zich bij de N. S. K. B. hebben aangesloten en zich diie dagen in Amersfoort hopen te amuseeren. Nog deze wensch, mijnheer de redac teur, wil ik gaarne door u geplaatst zien. Ik hoop dat velen als donateur toetreden, niet alleen, omdat men dan toegang heeft op alle feesten, maar vooral omdat men 't edele pogen van den N. S. K. B. dan zal steunen. Na dankzegging voor de verleende plaatsruimte, mijnheer de redacteur teeken ik mij ex. SORANUS.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2