NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 63. Woensdag 8 Augustus 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. DE STRANDJUTTER. AMERSFOORTSCIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per S maanden 1.Pranco per poat door het gehecle Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Omtrent 's Konings gezondheidstoe stand zijn vrij bevredigende berichten ontvangen. Z. M. hield zich in de laatste dagen druk bezig met aanwijzingen ter versiering van het park op fJet Loo met bloemen en planten. HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruisen hebben Zaterdag op Het Loo met het Koninklijk gezin het dejeuner gebruikt, 's Maandags keerden zij naar Scheveningen terug, waar HH. KK. HH. tot 16 of 17 dezer zullen ver toeven. Zij bezochten heden de diamant slijperij van den heer Dreese te Scheve ningen. De nieuwbenoemde gouverneur- generaal is Maandag naar het Loo ver trokken, derwaarts door Z. M. ontboden, vermoedelijk om in handen des Konings den eed af te leggen. Met het stoom schip Sumatra zal de G.-G. den 18 Aug. de reis naar Indië doen. Z. Exc. zal dus nog 14 dagen in het hotel De Oude Doelen vertoeven. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op de omstandigheid, dat de vermindering van het port der brieven van 25 tot 15 cent voor de gefrankeerde en van 50 tot 80 cent voor de onge- frankeerde per 15 gram, vastgesteld bi| het Koninklijk besluit van 20 Januari jl. (Staatsblad No. 6) alleen van toepassing is op brieven, welke naar de Nederland- sclie koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië bestemd of van daar afkom stig zijn eu langs een anderen dan den rechtstreekschen zeeweg gewisseld wor den en dus niet geldt in het verkeer met de landen der Vereeniging bedoeld bij art. 1c. van het Koninklijk besluit van 14 Maart 1879 (Staatsblad No. 45), waar voor het port der brieven, evenals vroe ger op 25 cent voor de gefrankeerde en 50 cent voor de ongefrankeerde voor elk gewicht van 15 gram bepaald blijft. Meermalen toch komt het voor dat brieven van Britsch-Indië, de Straits- Settlements, China, Japan enz. met 15 cent gefrankeerd zijn, wat ten gevolge heeft dat een port ten bedrage van het dubbele van het ontbrekende bedrag ten laste van den geadresseerde gebracht wordt. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in bet Huisgezin ontving sedert de vorige maand o. a. van den heer \V. H. Paling te Sydney ƒ600. Wijlen freule Q. J. J. van Swinderen legateerde aan de Maatschappij 500, vrij van sucsessie De pelgrimstrein naar Roermond vertrok Zaterdagmorgen van Amsterdam met ongeveer 700 bedevaartgangers in 15 waggons. Thans is definitief besloten, om het uitgebreide station Roosendaal te ver lichten door middel van electriciteit. De vier laatste Maandagen zijn werkelijk „maandagen" geweest. Wat niet vaak voorkomt geschiedde toch die dagen. De maanswisseling nieuwe maan, eerste kwartier, volle maan en laaste kwartier had telkens op Maandag plaats. Utr. Ct. Men schrijft uit Ede: «De aanvoer van varkens voor de stoomslachterij blijft zeer groot; men besteed 34 a 36 ets. per KG naar Engeland is de verzending van weinig beteekenis. Men bedingt voor Engeland 30 a 32 ets., voor vette varkens 35 a 38 ets. per KG. Vette kalveren gelden 34 a 37 ets. per KG., vette schapen 60 ets. per KG. of ƒ17 a ƒ22 per stuk." De Eerste Kaïner der Staten-Geneaal nam in de zitting van Zaterdag jl. de Bank wet aan met 28 tegen 10 stemmen en ging toen op reces. Wie zich jl. Zaterdag tusschen één en drie uur in de nabijheid bevond van het gebouw der Academie Minerva in de Guldeustraat te Groningen, had daar gelegenheid, een aantal meer en minder aanvallige jongere en oudere dames die zich voor den ingang te zien verdringen. Dit was het gevolg eener oproeping in de plaatselijke nieuwsbladen, waarbij «Meisjes met een lief gelaat en een (linken lichaamsbouw" werden gevraagd, genegen ter gelegenheid der feesten op den 28 Aug. e. k. bij den reclame-optocht te diene om eene allegorische geheel ge- kleede beeldengroep voor te stellen. De uitgeloofde belooning van tien gulden had tal van gegadigden doen opkomen. Een persoon te Utrecht die met zijne vrouw bij zijne schoonmoeder in woonde, leefde in een voortdurende twist met deze, en nam daarom hel besluit de woning te verlaten. Hij had reeds een handwagen met eenige meubels geladen, en met een kind daarop reed hij weg. Op den Weerdsingel bemerkende dat bij achtervolgd werd, deed hij den wagen met de meubels en het kind er op kan telen en storte in het water. Terwijl hij de vlucht nam, redden eenige personen het kind, dat reeds bewusteloos was en hielpen verder met het opvisschen der meubelen. Bij een feestmaal in «Concordia" te Breda werd een 84jarige oud-strijder plotseling ongesteld. Naar een zijvertrek gebracht, stierf hij binnen weinige oogen- blikken. Te Ermeloo, op Veldwijk, is door de architect E, G. Wentink aanbesteed: Het bouwen van een paviljoen le klasse, en bet uitbreiden der paviljoens voor on rustige krankzinnigen op het landgoed Veldwijk te Ermeloo. Van de 8 inschrij vers was de minste de heer T. Alberson te Veldwijk voor de som van 15.773 Hoogste f 16.700. In de veenkolonie Tjalleberd (Fr) zijn nu reeds arbeiders zonder werk. Ze hebben besloten orn naar den burgemees ter te gaan, teneinde hun werk te ver schaffen. De boeren en verveners kunnen, wegens de beerschende malaise, niet in werkeloosheid voorzien. Zaterdag is van Rotterdam een Turksche Piins met zijne gemalin ver trokken, die diie dagen aldaar in het Bad-hotel heeft gelogeerd. Dit Prinselijk echtpaar maakt een reis door Europa per rijtuig, waarvoor vier paarden zijn ge spannen, terwijl nog vier pcarden in reserve zijn, die door het bedienden-per soneel bereden worden. Thans is de te rugreis naar Rusland weder ondernomen. Dr. W. Schnltze heeft waargenomen, dat bier, gedurende 3 a 4 minuten aan sterk zonlicht blootgesteld, veel van zijn aangenamen smaak verliest; bij minder sterk licht duurt het tijdsverloop langer. Het is daarom voor bierdrinkers raad zaam, zegt Dr. van Hamel Roos in zijn maandblad, het bier bij voorkeur niet uit glazen te drinken, maar nit de in Beieren in gebruik zijnde aarden potten, welke met een deksel gesloten worden. Uit Lienden wordt gemeld: Door den lioogen waterstand ziet het er hier treurig uit. Door de slechte uit watering van de Linge heeft men reeds sedert twee dagen noodkeeringrn moeten aanbrengen. Bezwijken dezen, dan wor den verscheiden bunders land onder water gezet. Te Herstal is sedert 12 Juli spoor loos verdwenen de heer Martin Hubert Voncken. geboren te Schimmert, bij Val kenburg (L.) den 28 Aug. 1848, en thans metterwoon gevestigd te Herstal. Zijn signalement is als volgt:, lang 1 M. 72, voorhoofd gewoon, kin rond, haren en knevel zwart. Kleedingstukkenschoe nen van zeehond, geheel nieuwe zwarte broek, dito vest en overjas, zwarte vilten hoed met rouwband, zwart zijden hor- logekoord, zilveren horloge. Hij had bij zich een zwart lederen handkoffer, zwart zijden regenscherm, een portemonnaie met een bankbiljet van f100 en circa 20 franken in zilver, een portefeuille van zwait Marokaansch leder, waarin eenige rekeningen waren. De vermiste verliet zijne familie te Herstal met het doel om eene reis naar zijne familieleden in Nederland te doen; hij is echter daar niet aangekomen noch gezienook heeft hij hun geenerlei be richt gezonden; men vermoedt derhalve dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de te Herstal achtergelaten betrekkingen, die in den hevigsten angst verkeeren, verzoekt de commissaris van politie aldaar met zijn vermoedelijk ver blijf of anderszins te worden bekend gemaakt. Uit Utrecht schrijft men: Als een bewijs hoe treurig het rnet den hooibouw gesteld is, diene, dat zoo wel in deze provincie als eldeis bet meeste hooi door den aanhoudende regen geheel onder water ligt. Aan den kant Zwolle en in Groningen kan men geheele wei landen zien, waarin het vóór 3 a 4 weken gemaaide gras in het water ligt te rotten. Het lijdt geen twijfel, dat het meeste hooi daardoor voor het gebruik verloren is en nauwelijks goed genoeg voor strooi sel. Het ziet er dan ook voor een aantal boeren treurig uit, temeer daar ook de gevreesde aardappelziekte reeds hier en daar haar verwoestingen begint. In het Algein. Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor: Haag, post-adsistent uit Hamburg, oud 25 jaren, slank, klein, frissclie gelaats kleur, lichte oogen, scherpe oogopslag, blond haar, knevel, platte borst, langzame gang. Hij droeg een zwart kamgaren pak, slappen breedgeranden zwarten hoed, Korte metalen horlogeketting met breede schakels, afwisselend geel en wit. Zijn portret berust aan het Departement van Justitie. Zijne uitlevering is ter zake van ver duistering van 15250 mark (ruim 9000 gld.) door de Duitsche regeering aange vraagd. Hij is sinds 24 Juli jl. voort vluchtig en reist waarschijnlijk met val- sche papieren onder den naam van Loh. Voor zijne aanhouding en terugbezorging van het geld is 750 mark (450 gld.) be- lo.oning uitgeloofd. Hij wordt vermoedelijk vergezegd door de volgende personen 1. Vrouw Loh, die sinds eenige dagen verdwenen is en met wie hij omgang had. Deze vrouw heeft twee kinderen, een jongen van 13 en een meisje van 6 jaren, beiden eveneens verdwenen. Zij is 35 a 37 jaren oud, middelmatig gtoot en slank, heeft blond haar, op het voor hoofd gekruld, een groote mond, lang werpig en geblanket aangezicht, roode neus, vele litteekens aan den hals. Zij droeg een hoed met linten, die de lit teekens ten deele bedekken; 2. zijn uit Mainz gedeserteerde broe der, den fuselier Haag, schrijnwerker, oud 22 jaren, lang 1.57 Meter, aange zicht mager en zonder baard, kleur ge zond, kin ovaal, neus spits, tanden goed, haar bruin, voorhoofd vlak, wenkbrau wen blondis eenigszins gebogen en heeft bijzonder groote oogen 3. Sophie Schilfer uit Schönberg bij Benslieim. Deze gaat vermoedelijk door voor de echtgenoote van den deserteur Haag, die waarschijnlijk reist onder den naam van Schiifer. Sophie Schafer is vrij zwaar, heeft een frissche gelaats kleur, rond aangezicht en kin, is 27 jaar oud, goed gekleed en draagt een ronden stroohoed, grijze japon en zwart man teltje. Zij werd Maandagmiddag, den (Schets uit het Texelsche Volksleven.) door D. DEKKER. 2) ue niets kwaad vermoedende lijsters, kwamen, nadat hij de «boogjes" in de boomen gehangen en zich verwijderd had, op de «rooje ape" (lijsterbessen) aangevlogen en zaten weldra in den strik, haar door Jan Volkert gespannen, verward en werden alzoo de slachtoffers van haren trek naar de «rooje ape", maar daaraan kon Volkert zich niet storen; hij ver heugde zich als hij eene «heele rist" ten verkoop kon aanbieden of zelve aan deze lekkere diertjes kon kluiven. Het ging hern wel; 't strand scheen hem meer geluk aan te brengen, dan het zijn vader gedaan had, ten minste toen hij vijf jaren in de door hem zeiven gebouwde hut gewoond had, was deze wel wat vervallen, en dus genoodzaakt zijnde om haar te herstellen, riep hij de hulp van een metselaar en timmerman in, kocht bouwmatarialen en deed zijne woning aanmerkelijk vergrooten en ver fraaien, terwijl de ambachtslieden met goede klinkende munt dadelijk voldaan werden. Hierna verschafte hij zich ver scheidene meubelstukken, en er begon een comfort in zijne woning te heerschen, die hij, bij 't leven zijner ouders zelfs in hune beste dagen niet gekend had. Zijne werkzaamheid, gevoegd bij zijne vinding rijkheid om middelen van bestaan te scheppen, verschafte hem veel winst. De winteravonden gebruikte hij tot het ver vaardigen van speelgoed voor de jeugd, en dan zond hij een knaap, die hem veel gezelschap kwam houden, er meê ten verkoop uit. Zoo plakte hij vliegers van allerlei gedaante, of hij vervaardigde van de vliertakken die hij in 't najaar reeds gesneden had «spotte", waarbij hij van «talhoute" stampers maakte, want de proppeschieters van den tegenwoordigen tijd, waren toen, althans op Texel, nog niet bekend. Ook maakte hij aan de binnenzijden der hoepels op verscheidene plaatsen stukjes blik' «rinkeitjes", opdat ze, gebrnikt wordende, zouden klinken; hij was dus bij het opkomende geslacht wel bekend, want ook voor de meisjes maakte hij kettingen en armbandjes van gekleurde «alikruukkies en zageltjes" die hij aan 't strand verzamelde hij wist dus overal partij van te trekken om wat te verdienen, en zoowel daardoor als door 't geluk dat hij misschien aan 't strand had gehad, was hij in staat geweest om zoovele verbeteringen in zijne woning te brengen. liet eenzame leven begon hem weldra te vervelenhij meende dat zijne hut thans gemak genoeg aanbood om er eene vrouw in te breDgen hij scheen op den leeftijd van een en twintig jaren zooveel vertrouwen op zijne krachten te stellen, dat hij meende in staat te zijn eene vrouw te kunnen onderhouden en eene meer volledige huishouding op te richten. Hij had wel eens gedacht aan Guurtje de dochter van den boerenarbeider Justus, die hem voorbijgaande meermalen sge- murge Volkert" of «gnavid Volkert" ge zegd had, maar bij had nooit iets anders uit baren mond gehoord, en hij had haar ook nooit anders dan een «gendag, ge- murge of gnavid" toegesproken. Justus maakte echter wel eens een praatje, en eens, toen hij dezen op 't strand aan trof, maakte Volkert van de gelegenheid gebruik om met Justus «voort te kuijere" en juist bij diens woning was Volkers «piep" uitgegaan, waarom hij werd uit- genoodigd om binnen te komen en «op te steke." Gaarne voldeed hij aan deze uitnoodiging, en de dikke, roodwangige twintigjarige Guurt voldeed h§m zoo zeer, dat hij er in 't geheel «gien doekjes om wond" wat zijn voornemen was. Hij vertelde dat hij besloten had om eene vrouw te nemen, en voegde er bij, dat wanneer Guurt «seniejigheid" had, om zijne vrouw te worden, en de ouders er niet op tegen hadden, dat hij dan in de «are week wel mit heur te bodenis- skrieve wow gaan." De ouders meenden dat Jan Volkert «gien slecht pertuur" voor Guurt zou zijn, en 't meisje ver klaarde ronduit dat ze er wel «seniejig heid" in had, en waarlijk, eer er drie weken verloopen waren, had Jan Volkert eene wettige vrouw, en eene die wat naar zijnen zin was, want ze was «heel knap op heur lief, op heur en sien plunje en op het heele huushouwe," daarbij zag hij zich ontheven van vele dingen die hij vroeger had moeten verrichten, als «eer rappels skille en koke' pankkoek ^bakke, sien stikke snijje enz. enz." De «bruiloft" was maar stil afgeloopen, want menschen als zij konden ook zoo veel niet «uuthale"; »'n brandewienskom" echter moest er zijn, en op den dag van «het trauwe" had moeder Justus »'n ferm stik pekelfleis, dat ze van den visscher Teut, die 't van de skepe pragte, kocht had, mit 'n sak meel en 'n zakje groene urte op e ketel kookt" en dat had op den trouwdag een smulpartij gegeven, zoodat Jan Volkert verklaarde dat hij in geen jaren «zon lekker meel deen had." Rustig bewoonde hij nu met zijne vrouw de hut; het huwelijk werd slechts met een spruit, een zoon gezegend. De ijver van Jan Volkert, voor alle zaken die hem voordeel konden aanbrengen, was sedert zijn huwelijk nog toegenomen, maar 't meest en 't liefst was hij aan 't strand, zeker omdat de «slrandjutterij" hem op den duur niet onvoordeelig was. II. Guurt Justus, de vrouw van Jant Vol kert of zoo als ze door de bewoners van 't dorp en den omtrek, na haar huwelijk genoemd werd «Jan Volkert's Guurt" was op zekeren dag «na 't Memmes." Ze ging meermalen naar de hut van hare ouders, vooral nu het kind al wat grooter werd toen 't nog klein, toen 't nog j'n buitje" was, kon zij de «kuijer na huis," 't was drie kwartier afstand van hare woning, zoo dikwijls niet doen, maar Keesje was jarig en had haar doen weten dat ze «op e tuutjes- melk" verwacht werd en dat ze «afseluut wat bluve most" en daarom was ze, met toestemming van haren echtgenoot «voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1