Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De vereeniging tot bevordering en verbetering der kaasbereiding, besloot in hare jongste algemeene vergadering te Schagen zich met een adres tot den Minister van Waterstaat enz. te wenden teneinde vrijdom of verlaging van de belasting op het zout, hetwelk noodig is voor de bereiding van boter en kaas te verkrijgen. Zondagavond is te Stavoren door eene sleepboot binnengebracht een zon derling vaartuig, Gipsy genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche Hollandsche trekschuit en herbergt eene Engelsche familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tusschenkoinst van den Engelschen consul te Harlingen, die zich daartoe tot den havenmeester te Stavoren gericht had is een visscherman uit laatstgenoemde plaats aangenomen, om als loods en ge leider zijne diensten te bewijzen, Eene tweede bezending koeien en slieren is voor rekening van den heer Ubaldino Lafranconi, voor Buenos-Ayres bestemd, te Amsterdam ingescheept. Het zijn runderen van de puikste soort, uit Noord-Holland afkomstig, daaronder prachtige beesten, die op de laatste land- bouw-tentoonstellingen bekroond zijn, en allen dieren, welke in het rundveestamboek staan ingeschreven. Door eene beambte met hetschou wen der lijnen belast, werd Zondag om streeks middernacht nabij het station Schiedam op de rails liggende gevonden, het verminkte lijk van een arbeider. De ongelukkige is waarschijnlijk door een trein overreden. Eene dame te Kralingen, die des avonds vóór het naar bed gaan vergeten had aan hare dienstbode te zeggen hoe laat zij des morgens moest gewekt wor den, herinnerde zich omstreeks midder nacht haar verzuim en, bevreesd zich te verslapen, stapte zij het bed uit en be gaf zich naar de dienstbodenkamer. Het meisje, wakker wordende en bij het flik keren van een nachtlichtje eene gedaante, in het wit gekleed, voor haar bed ziende staan, verschrikte daarvan zód hevig, dat zij de spraak verloor. Er werd ter stond geneeskundige hulp ingeroepen. De toestand van de dienstbode moet echter niet gunstig zijn. Bij het afgraven van een deel van het bolwerk aan de zeezijde van Harlin- gen, ten behoeve der demping van een stilstaand water bij het weeshuis, is eene onderaardsche gang aan het licht geko men, welke daar niet werd vermoed. Deze gang, welke aan de zijde dichtge metselde schietgaten vertoont, moet nog in den Spaanschen tijd het kasteel der stad (ter plaatse waar thans het wees huis staat) hebben verbonden met de vestingwerken aan de haven. In Friesland koopen de boeren reeds lijnkoeken als voeder voor het vee in den winter. De hooioogst is slecht uitgevallen, de prijzen der koeken zijn niet hoog, fl'1.50 de 100 stuks, en daarom koopt men nu reeds in. Dat er dit jaar veel meer lijnkoeken zullen ge voederd worden dan ^gewoonlijk is een noodzakelijk gevolg van het slechte hooi- jaar. Veehouders, niet gewoon meer dan 3000 stuks te verbruiken, hebben nu reeds 5000 koeken besteld. Aan de Daily News wordt uit Kon- stantinopel geseind, dat de drie Duitsche generaals in Turkschen dienst hun ont slag hebben genomen, wegens niet-beta- ling van hunne bezoldiging sedert Maart. Havas meldt men aan de Temps uit Constantinopel, dat volgens vertrouwbare mededeelingen, Munir-Pacha, die naar Berlijn is geweest om Keizer Wilhelm 1 stand tegen zoovele rampen; hij verviel in eene ziekte, waaraan hij geruimen tijd leed. O, hoe grievend was het voor de kinderen, dat zij wegens hunne ar moede, vader gedurende zijn lijden niet met alle gemakken konden omringen, die zijn toestand vereischte. Dag en nacht vond men hen arbeidende, om vooral voor hem datgene te verkrijgen, wat ze meende dat de zieke behoefde. Beiden wedijverden om vader de meeste blijken van liefde te geven, en dat schonk den lijder veel troost en opbeuring in zijn ziekelijken toe stand. Eindelijk herstelde hij tot aller vreugde, doch treurig bleef hun toestand, want het werk hunner handen scheen hen in deze treurige omstandigheden minder te gelukken, en om hunne voortbrengselen te slijten, moesten ze vaak uren loopen ten einde ze uit te venten. Dirk Scherrel was hem als vriend onder alle omstan digheden bijgebleven. Hij wilde hen on dersteunen, maar Kees wilde nooit iets aannemen of het moest strekken tot ver kwikking van den zieke, of om vader, toen hij herstelde, versterkende middelen te verschaffen. Dirk Scherrel kon het anders gemakkelijk doen, want hij was thans ouderloos, had van een oom veel geërfd en zat ia een goeden timmermans winkel. des Sultans geluk wenschen met zijn troon bestijging over te brengen, tevens last had ontvangen om bij de Duitsche lie geering de verwachting der Porte uit te drukken, dat Duitschland zou blijven voortgaan om Turkije te helpen en te «leunen. Het onderhoud met graaf Herbert van Bismarck schijnt niet bemoedigend ge weest te zijn. Met het oog op den on- zekeren toestand in Turkije, de verwaar loosde geldmiddelen en de nietbetaling der ambtenaren, kan Duitschland vol gens graaf Herbert volstrekt geen belolten doen van steun, en zich zelfs niet redelijk verzetten tegen een inbe zitneming van het Turksche Rijk. Het onderhoud heeft bij den Sultan levendige aandoeningen tevoorschijn ge roepen. Hij heeft dadelijk den oud grool-vizier Said Pacha doen ontbie den, en men verwacht weidia het optre den van een nieuw ministerie. Te Leipzig is een monument onthuld ter herinnering aan den oorlog van 1870— 71. Het monument staat op een vier kanten onderbouw, welks zijden eene lengte hebben van 10.82 meter. Het daarop geplaatste voetstuk, van 8 meters hoogte, is bewerkt uit groen Zweedsch graniet. Aan het front daarvan prijkt in eene nis het levensgroote metalen beeld van Keizer Wilhelm, zittende op den keizerlijken stoel, den schedel om- kransd, de rechterhand op het zwaard, terwijl aan de bovenzijde der nis de rijkskroon en keizerlijke insigr.iën en daarnevens verschillende zinnebeeldige voorstellingen prijken. Tot de verdere metalen figuren in het monument be lmoren de ruiterstandbeelden van Keizer Frederik (in 187071 nog kroonprins,) Koning Albert van Saksen (insgelijks destijds nog kroonprins), prins Bismarck en graaf Moltke. Voorts de Germania victrix, benevens vaandeldragers en andere figuren, alles op een echt grootsche wijze gegroepeerd. Op de vrije zijden van het voetstuk zijn bronzen schilden met toe passelijke opschriften aangebracht. Alleen het metaalwerk van het monument weegt 32,000 centenaars. Te Rome worden groote toebereidselen gemaakt voor de ontvangst van keizer Wilhelm. De Keizer zal verblijf houden op het Quirinaal, waar vele handen aan 't werk zijn, omdat men weet, dat de lust in pronk en praal tot de zwak heden van den Keizer behoort, Er be staat plan een groolen fakkeloptocht te houden, waaraan de vereenigingen van Rome en 10,000 soldaten zullen deelne men 's avonds zullen al de gedenktee- kenen van de stad en het forum roma- num metBengaalsch vuur verlicht worden. Behalve een gala-voorstelling in de opera, zal een groot muziekfeest worden ge geven op de Piazza di Spagna. Het gar nizoen te Rome wordt voor die dagen belangrijk versterkt, daar men weet dat Keizer Wilhelm bovenal van soldaten houdt. De Grashdanine een Bulgaarsch blad zegt, dat zij eerstdaags een correspon dentie zal openbaar maken, waarin aan getoond wordt, dat, trots alle berichten, de positie van prins Ferdinand steviger is dan ooit. Trots Rusland en Duitschland zal Oostenrijk den prins blijven steunen. Eerlang, zegt het blad, zullen Roemenië en Bulgarije vereenigd zijn en zich onaf hankelijk verklaren. Hit New-York wordt gemeld, dat de Engelsch-Amerikaansche betrekkingen we der een ernstig stadium schijnen te zul len intreden, daar de intrekking ofr ver werping var. het visscherijverdrag ophan den is. Canada wijst eene verlenging van den bestaanden modus vivendi stellig af. Een aanzienlijk aantal goed gewapende Sioux-Indianen hebben de grenzen van het gebied dat hun in Dakota is toege wezen, overschreden. Troepen zijn uitge zonden om hen te vervolgen. Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot beperking der emigratie van Chineezen aangenomen. De blinde verloor den moed niet; hij wilde zich gaarne de grootste ontberin gen getroosten, wanneer zijn vader, nog steeds zwak, en zijne geliefde pleegzuster, voor wie hij ook nog eene andere dan broederlijke liefde gevoelde, rnaar die hij haar onder de treurige omstandigheden niet durfde belijden, slechts geen gebrek leden en niet te zeer door 't leed neèr- gedrukt werden. Jansje gaf, van hare zijde, den blinde vele blijken van hare toegenegenheid en liefde, en trachtte zoo de droefheid voor hem te verbergen. Een treffende proef van gehechtheid aan de haren gaf zij, toen zij een huwelijksvoorstel van den bemiddelden Scherrel afsloeg, ofschoon het aanzoek vergezeld ging van den op rechten wensch van den jonkman, dat zijn blinde vriend, na hun huwelijk, onder hun dak een onbekommerd leven zou lijden, en dat hij dan ook voor den ouden, zwakken vader zou mogen zorgen. Het meisje gevoelde dat dit haren armen broeder den dood zou kunnen doen, en daarom sloeg zij dit aanbod af, zonder haren pleegvader of broeder er een woord van te zeggen of hen deswege te raad plegen. Al hunne inspanning en arbeid ver schafte hun slechts sober brood, en twee volle jaren gevoelden zij al het drukkende Naar wij yernemen, heeft de heer Commissaris des Konings in onze provincie eervol ontslag gevraagd uit zijne betrek king, wegens redenen van gezondheid. Dit bericht zal ongetwijfeld in de ge heele provincie met diep leedwezen wor den vernomen. Ter voorziening in de Predikants vacature bij de Evangelisch-Luthersche gemeente, ontstaan door het vertrek van den heer J. A. Helper Sesbrugge, is door den Kerkeraad dier gemeente het volgende drietal opgemaaktF. G. Lagers te Maas tricht, A. M. Kesper te Woerden en P. G. Driesman te Monnikendam. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten A. J. Hendriks, alhier, mede opgedragen liet dagelijksch toezicht op den dienst van delijnDeven- ter-Almelo van de koninkl. Neder!, locaal spoorwegen, met ingang van den dag, waarop die lijn voor het openbaar ver keer zal worden geopend. Op de Maandag gehouden St. Bartho- lomeus paardenmarkt waren 216 stuks aan de lijn gebracht. Voor jonge paarden besteedde men f150 a f400, voor gladtands f 50 tot f 150 en voor veulens f 40 tot f 120. Er is niet veel omgezet, en bui- tenlandsche kooplieden werden niet aan getroffen. Heden voor acht dagen had de heer A. C. baron van Asbeck, ritmeester-in structeur bij het depot van het le regi ment huzaren, alhier in garnizoen, het ongeluk, met een ongedresseerd jong paard achterover te slaan, waardoor hij het dier in zijn volle zwaarte op zich kreeg. Was zijn toestand de eerste da gen bevredigend en gaf deze hoop op een, zij. het dan ook langzaam herstel, Zondag nam deze een minder gunstige wending en weldra was er geen hoop meer. Maan dagavond is de, bij allen die hem ken den, geachte en beminde officier, na vooraf nog eene operatie te hebben on dergaan, overleden. De heer J. C. Rolandus Hagedoorn heeft jl. Zaterdag, bij den te Amsterdam, achter het Rijksmuseum gehouden wie lerwedstrijd wederom een eersten prijs behaald, ditmaal op een driewieler. De afstand 2000 M. werd door hem afge legd in 4 min. 2Vs seconde. Jl. Zondag is door de wielrijders- vereeniging «de Postduif" en «de Zwa luw" een onderlinge wedstrijd gehouden. De afstand, AmersfoortDoorn en terug, 30 kilom. bedragende, werd afgelegd door; J. D. Rolandus Hagedoorn in 1 uur, 55 sec., A. Stheeman in '1 uur, 3 min. 7 sec., J. van de Roemer in 1 uur, 7 min. en C. T. Frijlinck in 1 uur 7 min. en 1% sec., allen leden der vereeniging «de Postduif." Door Houtzager in 1 uur, 17 minuten, 40 sec., Ockhuijzen in 1 uur, 17 min., 40',4 sec., van Dam in 1 uur, 23% min., en Eysink, op een Safety- racer, in 1 uur, 45 min., 40 sec., allen leden der vereeniging «de Zwaluw", door welke »de Postduif" tot dezen wedstrijd was uitgedaagd. Zondagochtend werden door eenige vreemdelingen, waaronder ook een paar vrouwen, in onze stad 3 boekjes of liever schotschriften verspreid, tegen welker inhoud wij niet genoeg kunnen waar schuwen. Het lust ons niet den inhoud in bijzonderheden na te gaan, de strekking er van opzetting van het volk tegen de wettige overheid, valt duidelijk in 't oog. Een dezer drie vuile blaadjes valt zelfs onder het bereik der strafwet, daar noch de naam van den schrijver, noch die van drukker of uitgever er op voorkomen. Men wachte zich dus de verspreiding daarvan in de hand te werken of te be vorderen. Gedresseerde eekhoorns behooren zeker tot de zeldzaamheden. Een tweetal der armoede, toen er eene verandering in hunne omstandigheden plaats greep. V. «Skiet er nou ok nag gicn haggie over kaptein, 'n endje pekelfleis of 'n endje pekelspek? We hew we van den stuurman ol 'n beetje koffie en suker, 'n paar kruukjes arak en wat greeuwe urte had." «Ja, stuurman geef aan den visscher man maar een stuk vleesch en spek voor de couranten, die hij ons cadeau gaf, al zijn ze dan ook niet van de allernieuwste." Deze woorden werden gesproken op de Hollandsche bark «de Vlinder," komende van Indië en varende op de Noordzee; de eerste door den visscher Teut, die het schip op zij was gekomen om zijn visch te verkoopen, en de laatste door den kapitein van genoemden bodem. De couranten, waarvan hier sprake is, waren Joor den visscher, zoo als hij altijd deed, meê naar zee genomen, om aan de ka piteins der binnenkomende schepen, die doorgaans nog al belang stellen in het jongste nieuws uit het vaderland, ten geschenke te geven, wel wetende dat hij daarvoor in ruil het een en ander zou ontvangen, dat hij liever had dan de van die diertjes zijn in het bezit van onzen stadgenoot, den heer J. Hulstkamp, die ze met taai geduld leerde een elastie ken bal te apporteeren en op een ge spannen koord een aardigen toer te ver richten. Zeer vlug wordt verder het deksel van de provisiedoos door de diertjes opgeslagen om in 't bezit van een stuk beschuit of brood te geraken. Zij zijn volstrekt niet schuw en dikwerf aanwezig in den winkel van den heer van de Roemer, bij wien de heer II. be diende is. De eigenaar is eiken ochtend bezig om de diertjes nog andere toeren te leeren, en naar wij vernemen, aan vankelijk met goed gevolg. Gisterenavond werden aan de Vischmarkt alhier 4 manden gerookte zeeharing van Amsterdam aangevoerd, waarvan één door de keurmeester voor het gebruik ongeschikt werd verklaard en afgekeurd. In het nummer van rEigen Iiaard" van 18 Aug. II. komt een zeer fraai portret voor van Mr. C. Pijnacker Hordijk ben. Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië, met een levensschets van de hand van Dr. H. F. Jonkman, waarin deze in korte trekken de merkwaardige loopbaan van deze zeldzame persoonlijk heid beschrijft. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juli 1888. 1. Mej. M. Wennerkers, Amersfoort. 2. D. Kreikamp, Amsterdam. 3. D. Kraaikamp, 4. Stein Srz., Arnhem. 5. G. Apeldoorn, Leiden. 6. A. Houten, Utrecht. 7. A. de Graaf, Verzonden geweest naar Frankrijk 1. Mevr. Pauer v. Wieldrecht, Pernis. 328ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 20 en 21 Aug. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mer te beurt gevallen Prijs van flOOO. No. 44. Prjjzeu ran f 45. 35, 51, 81, 442, 457, 476, 486, 492. 498, 499, 957, 972, 987, 2705, 2728, 4001, 4022, 4050, 5001, 5009, 5036, 5039, 5048, 5049, 5086, 5901, 5936, 5944, 5949, 5953, 5955, 5970, 5975, 7904, 7915, 7920, 7932, 7957, 7973, 7980, 7990, 11707, 11747, 11774, 11779, 11784, 11792, 11811, 11844, 11858, 11866, 11892, 11908, 11915, 11933. 11938, 11947, H950, 13131, 13156, 13342, 13406, 13407, 13418, 13450, 13483, 13494, 14611, 14619, 14644, 14674, 14676, 18022, 18080, 18088, 18090, 19126 en 19195. Te zamen 79 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 22, 23 Aug., 3—6, 17—20, 25—28 Sept., 25 en 913 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Jan. Er zijn in Indië heel wat lui, die een goede verwachting hebben van Keuchenius als minister van koloniën. Piet. Welken indruk heeft dan zijn besluit aangaande de zending gemaakt? J. Dat hij daarin tegen de meest ge moedelijke onverschilligheid zal moeten optornen. Maar misschien kunnen de zen delingen de nog heidensche volken van couranten, die hij niet eenmaal kon lezen. Maar daar het raoeielijk ging voor den armen visscher om de nieuwste couranten machtig te 'worden, had hij eene over eenkomst gesloten met dooven Aiis, den barbier, om de nieuwsbladen, die in zijnen scheerwinkel uitgelezen en uitge speld waren, telkens voor een «zoodje" over te nemen. Nu was de zolder van den barbier schoongemaakt en een aantal oude Haar- lemieten was naar beneden verhuisd en in handen geraakt van Teut den visscher, die ze op zijne beurt aan den gezagvoerder van den «Vlinder" had vereerd. Ofschoon de oude oprechte Haarlem mers er niet uitlokkend uitzagen, werden ze door de passagiersin de kajuit in han den genomen en bij gebrek aan iets beters en nieuwers gelezen. Een der passagiers, een heer, ruim zestig jaren oud, die dertig achtereenvol gende jaren' in Oost-Indië had doorge bracht en thans naar Holland, zijn vader land, op reis was, om de vruchten van zijne vlijt aldaar te genieten, zeide, ter wijl bij een der couranten in handen nam«Nu, dat is ook eene antiquiteit, 28 Maart 1822, dus ruim twintig jaar oud." Hij begon echter te lezen, en na eenigen tijd in de lectuur er van ver diept geweest te zijn, riep hij uit; «Mijn den Oostindischen archipel wel behoeden tegen den invloed der Arabische Moham medanen. P. Zijn die dan zoo gevaarlijk? J. Voor ons gezag zeer zeker. Op Java en Sumatra hebben zij een menigte ge heime genootschappen gesticht van dwe pers, die meenen dat het einde der we reld nabij is, en dat vooraf de Mohamme danen rnet het zwaard moeten zegevieren over allen, die den Islam niet belijden. P. Misschien is dan het bloedige op stootje in Bantam daar ook wel aan toe te schrijven? J. Het is best mogelijk, want er zijn reeds voorbeelden van, dat leden van zulk een geheim genootschap in het voor uitzicht van het naderend einde der we reld hunne stoffelijke belangen verwaar loosden en zich voorbereidden ter verdel ging van de ongeloovigen. Itaarn. Zondag j.l. werd alhier in het Hotel Zeiler de jaarlijksche vergade ring gehouden door de leden van den Journalistenkring. Bij den internationalen wielerwed strijd te Amsterdam die de vorige week gehouden werd behaalde de Heer W. H. Meursing Jr. alhier een tweeden prijs. De Heer T. Pluim, onderwijzer aan de openbare school No. 2 heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de Hoogduitsche taal L. O. Barueveld, 16 Augustus. Aanstaan de week zal men beginnen met het drijven der bijenhet gewin is iels be neden het middelmatige, Daar er even wel een klein getal korven is, zoo moet ieder een groot gedeelte of alles behou den met het oog op de voortteling. Prijzen van honing en was blijven steeds laag; vooral was is tot een nooit gekenden prijs gedaald. Op de schapenmarkt werden jl. Donderdag alhier aangevoerd 875 stuks. Men besteedde voor hamels ƒ14 a 16, ooien ƒ11 a 13, vette schapen ƒ18 a 20 per stuk, JViJkerk. Jl. Donderdag herdacht de heer C. L. Jurling, controleur der ge- meentenwerken alhier, den dag, waarop hij vdo'r 50 jaren tot die betrekking be noemd werd. Des middags vervoegden Burgemeester en Wethouders zich ten huize van den jubilaris, om hem met dezen dag geluk te wenschen en hem namens den Raad eene prachtige voltaire aan te bieden, als een klein bewijs, hoe zeer de Raad de diensten, door den heer Jurling aan de gemeente bewezen, op prijs stelde. (Nijk. Ct.) Zomer van 1888.In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het in het oostelijk deel van het kanton Oostburg flink gesneeuwd. De boomen waren met sneeuw bedekt en zagen geheel wit. Den vorigen nacht had het gevroren. volgens het Bulletin de la Société d' Horticulture de Limoges zou een af treksel van wortelzaad, twee vingergre pen op een halven liter water als thee gedronken en daarvan tijdens den maal tijd nu en dan een teug genomen, den eetlust opwekken. Dit aftreksel is daar enboven windbrekend en de spijsverte ring bevorderend. Als zenuwversterkend middel is een krachtig aftreksel van wortelzaad een aanbevolen middel. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); God, zou dit mogelijk kunnen zijn! De oveiige passagiers keken bij dezen uit roep verwonderd op, en om strijd werden door hen vragen tot den ouden heer gericht, waarop deze het artikel, dat hem dezen uitroep had ontlokt, aan een naast hem zittend heer toonde, en verzocht het aan 't gezelschap voor te lezen. Met luider stem las hij nu her volgende «Koog op Texel, 25 Maart 1822. Heden is aan het strand alhier aangespoeld een wrak, waarop zich eene vrouw bevond, die, ofschoon reeds dood en verstijfd, een kind, naar gissing 2 jaren oud, in de armen gesloten hield. Een onzer strand bewoners, Jan Volkert, die het eerst op de plaats aanwezig was, meende in het kind nog teekenen van leven te ontdekken hij nam het dadelijk met zich in zijne hut, en mocht het genoegen smaken, dat zijne pogingen om de levensgeesten in het kind op te wekken, met een aller gunstigst gevolg bekroond werden, want heden, den 26sten; nu wij dit schrijven, is het meisje volmaakt frisch en gezond. Aan het wrak is geen spoor van her komst te ontdekken. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2