Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. achterhoofd gekwetst en bewusteloos, werd hij in een nabijzijnden winkel ge bracht en verpleegd, tot dat hij in staat •was onder geleide zich naar zijn woning in de Sumatrastraat te begeven. Later verviel hij opnieuw in een toestand van bewusteloosheid, die voor een ernstige aandoening der hersenen doet vreezen. H. K. H. de groothertogin van Sak sen, prinses der Nederlanden, heeft eene bijdrage geschonken aan de Vereeniging tot oprichting van kinderbewaarplaatsen te 's Gravenhage en aan de commissie tot het stichten van een Lidmatenhuis van de Evang. Lutersche gemeente te Rotterdam. Men meldt uit Dordrecht, dat de telefoonverbinding van Dordrecht met Rot terdam hare voltooiing nadert, daar de palen reeds gesteld zijn en de draadgeleiding reeds voor de helft der lengte is aange bracht. Men zegt, dat de lijn den 15den September a. s. voor het publiek verkeer geopend zal zijn. Te Tubbergen werd een woning door den bliksem getroffen. In een oogen- blik stond het huis, waarin ook de ge- heele oogst van hooi en rogge geborgen was, in vlam. Door den slag werden de vrouw en kinderen bewusteloos tegen den grond geworpen. De oudste zoon was het eerst weer bij kennis, en haastte zich toen zijn moeder en de kinderen naar buiten te brengen. Een koe en een varken zijn in de vlammen omgekomen, terwijl drie schapen door den bliksem zijn getroffen. Per extratrein van de Nederl. Cen- traalspoor zijn Maandag van (Jtrecht naar Oldenbroek vertrokken de 2e en 3e com pagnie van het Ie regiment vesting-artil lerie, om aldaar te kampeeren gedurende twaalf dagen. De verloving van Prinses Sophia met den Prins van Battenberg zal geen steen des aanstoots meer zijn, want een extra nummer van de Reichsanzeiger meldt de verloving van Prinses Sophia, zuster des Keizers, met den Kroonprins van Grieken land. Volgens de Kreuzzeitung heeft de Rijkskanselier besloten niet naar Kissin gen te vertrekken. De gezondheid des Prinsen zou tegenwoordig zoo bevredi gend zijn, dat een kuur op die bad plaats niet noodzakelijk wordt gerekend. Ook is het seizoen reeds te ver gevor derd. De chef der Rijkskanselarij, ge heim Regeeringsraad dr. von Rotten burg, die, in geval Prins von Bismarck te Kissingen zou gaan vertoeven, her waarts had moeten komen, bevindt zich dan ook nog steeds met zijne familie in Engeland. Uit Berlijn schrijft men aan de N. R. Cl. «Naar ik verneem is de helft der ge raamde kosten tot uitrusting eener Duitsche militaire expeditie ter bevrij ding van Emin-pacha in Opper-Soedan gedekt, zoodat deze onderneming thans verzekerd schijnt. Invloedrijke personen trekken zich deze aangelegenheid aan en hebben voor aanzienlijke bedragen ge- teekend. Het expeditiekorps zal niet meer dan 15000 man steik zijn en grooten- deels uit inboorlingen van Afrika be staan, met eene uitgezochte kern van Duitsche Officieren, die reeds sedert eeni- gen tijd in Oostelijk-Afrika werkzaa zijn geweest. Bovendien beslaat het plan om te zijner tijd van invloedrijke zijde in den Rijksdag een voorstel in te dienen tot het verleenen eener rijks bijdrage, op grond dat Emin-pacha een geboren Duit scher is." In Zweden wordt tegenwoordig vooral onder de werklieden, voor het algemeen stemrecht popaganda gemaakt. Te Stock holm, Gothenburg en Malmoe zijn groote volksvergaderingen gehouden, die te en riepen in 't gemoed van Arthur tegen strijdige gevoelens te voorschijn, die hem het bloed sneller door de aderen deden vloeien en 't hem in zijn kamer zoo eng en onverdrageltjk maakten dat hij zijn hoed opzette, zijn kamer afsloot en door de straten der stad snelde, om in het vrije veld te komen. Onder dien indruk liep hij wel een uur voort en toen hij zyne blikken opsloeg en de omstreken eenigzins opmerkzamer beschouwde, ont waarde hij eerst dat hij zich in het bosch bevond. De drukkende warmte en zijn vrij snellen loop in verband te bren gen met zijne inwendige opgewektheid, deden hem het zweet uitbreken, zoodal hij slaan bleef en met zijn zakdoek de droppelen van het voorhoofd wischte. Ook op de bewoners van het bosch oefen de de hitte hare slaapwekkende kracht merkbaar uit: want slechts hier endaar zweefden de lichtgevleugelde bewoners door de toppen dei boomen en het vogel koor deed slechts nu en dan zijne tonen hooren. Arthur ging dieper het bosch in, zon der te letten op het gerommel van den donder dat zich uit de verte deed hoo ren eerst toen de donderslagen op nieuw en krachtiger tot zijn oor drongen, werd hij er opmerkzaam op. Hij bleef staan en overlegde bij zich zeiven wat te doen. Stockholm werd door 12.000, die te Malmoe door 10.000 personen bijgewoond. Over den gezondheidstoestand- van Z. H. den Paus. waren, onder anderen het eerst door la correspondencia van Mad rid, ongunstige berichten in omloop ge bracht. II Osservatore Vaticano spreekt deze jobstijdingen beslist tegen. Integendeel, Leo XIII geniet eene zeer goede gezond heid. Koning Milan van Servië beeft de vie ring van den verjaardag der Koningin als een nationalen feestdag verboden. Het officieele blad van Belgrado heeft het besluit daartoe medegedeeld om de gebruikelijke gebeden voor de Koningin op dien dag weg te laten. De Chineesche Regeering weigert het tractaat betredende de immigratie van Chineezen in de Vereenigde Staten te bekrachtigen. Het door den president der Vereenigde Staten ingediende Canada-wedervergel- dingsontwerp is door de commissie van het Huis van Afgevaardigden eenigszins geamendeeid aangenomen. Een voorstel van de republikeinen, volgehs hetwelk de beleefdheid jegens Engeland vorderde, dat art. 29 van het traclaat van Was hington feitelijk buiten werking werd ge steld, werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Bij een debat over de Boodschap van den President in den Senaat heeft een der senatoren o. a. de meening uit gesproken, dat binnen een niet zeer groot tijdsverloop Canada tot de Veieenigde Staten zou behooren. Het bureau voor de landbouw deelt ruede, dat overvloedige regens de katoen beschadigen, terwijl daarentegen droogte heerscht in het Noord-Westen, waar het weer zeer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwijl het in Ken tucky door regens veel leed. Een middel matige tabaksoogst is verzekerd. Zondag a. s. zal de godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente alhier worden geleid door den heer Wolberts, van Amst-Doetinchem. Bij de Maandag gehouden toelatings examen en de herexamens aan het Gym nasium te Amersfoort zijn: Toegelaten tot de le klasse: E. A.G. Hagen afgewezen één tot de 2de kl., na herexamenD Grei- danus, W. Stap, H. A, Visser, B. Dijkstra en Lunsingh Tresling. Dinsdag, toegelaten tot kl. IVa D. A. Lingbeek tot de 4e N. van Regteren Altena tot de 2e J. J. W. Klomp; afgewezen één. Bij de her-examens voor de Hoo- gere Burgerschool te Amersfoort slaagden voor de 1ste klasse: E. Baak, A. Krudop en F. J. Timmler; voor de Ilde klasse: G. van der Zoo de Jong, P. Langeveld en F. Uzurrtvoor de lilde klasse: D. H. Hiensch, A. G. L. van Krieken, C. J. van der Plank en Ph. J, van der Werf voor de IVde klasse: L. Berkhout. Bij het tweede toelatings examen slaagden voor de lilde klasse: R. Das, D. de Fluiter, L. Kloos en E. L. R. Taets van Amerongen; voor de IVde klasse: J. W. H. Westerbaan Muurling. Zaterdag 8 September, a. s. zal in de consistoriekamer der Chr. Ger. Kerk alhier eene vergadering worden gehouden van Chr. onderwijzers. Punten van be handeling: Nebukadnezers droom, in te leiden door den heer A. Quist. Verkie zing van een president wegens het ont- slagnemen van den heer Veenendaal. Böhl's opvoeding, in te leiden door den heer J. v. d. Waals. De nieuwgebouwde jongenschool aan de Heerenstraat is j.l. Maandag in gebruik genomen. De terugtocht naar Allhosen was ten minste even lang als de weg naar de naastbijgelegen plaats, want de talrijke voetstappen en wagensporen bewezen duidelijk dat een bewoonbare plaats niet ver afgelegen moest zijn. Terwijl hij dus zijn weg door het bosch vervolgde, werd bij eensklaps getroffen door de tonen van een veelstemmig koorgezang. Het pad kromde zich nu ook plotseling en voerde naar een klein dorp. Op een heu vel voor het dorp stond de kerk, waaruit de muziek tot hem was doorgedrongen. Nog eenige voetstappen en hij was de kleine kerk genaderd. Hij trad binnen. De prachtige slotaccoorden van het eerste deel van het kerklied ruischten hem te gemoet en braken toen eensklaps af om na eene korte modulatie over te gaan in een zacht adagio, terwijl daartusschen eene zuivere, liefelijk klinkende, geoefen de vrouwenstem hem in de ooren klonk. Even als de stralen der ochtendzon door de nevelen van den morgenstond heen brak orn ze uiteen te drijven, zoo werk ten de toon dezer stem op zijn bewogen gemoed, zoodat hij kalmer na afloop der repetitiewant dit bleek het te zijn, te oordeelen naar de stukken die telkens werden herhaald uit de kerk trad en denzelfden weg weder insloeg om naar huis terug te keeren, als vanwaar hij ge- Van de 6 localen, die het bevat, zul len voorloopig slechts 4 worden bezet. Het gebouw dat den gemeente-architect, den heer W. H. Kam, tot eer verstrekt, is door eene flinke speelplaats omgeven. Door het hoofd der school, de heer C. J. v. d. Nagel werd het inwendige der schoollocalen, door doelmatige plaat sing der meubelen en wandversieringen zoo mogelijk nog verfraaid. De zalen leveren een prettigen aanblik op en het kan wel niet anders of de leerlingen moeten zich daar te huis_gevoelen. Dit was blijkbaar ook het oordcel der Commissie van toezicht, die gisteren de school bezocht. Hare president, de heer M. L. Celosse sprak de onderwijzers en leerlingen toe, waarop door het hoofd der school, den heer van der Nagel, met een enkel woord werd geantwoord. Aan het postkantoor te Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand A ugust us i n de Rijkspostspaarban k ingelegd f 4864.87; terugbetaald f 2652.10. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 1564. Bij den wielerwedstrijd, op den Verjaardag van Prinses Wilhelmina, te Amsterdam gehouden, verkreeg de heer VV. H. Meursing Jr. te Baarn, de le prijs in den Nieuwelingswedstrijd voor één persoons driewielers, gereden in twee afdeelingen. 328ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 3 en 4 Sept. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van flOO. op No. 14 en 11704 Pryzcn van f ö5. 17, 21, 76, 82, 84, 426, 465, 469, 480, 992, 2718, 2743, 4012, 5053, 5073, 5078, 5851, 5886, 5925, 5964, 5978, 5992, 7905, 7908, 7916, 7968, 7992, 11721, 11732, 11760, 11785, •11798, 11802, 11823, 11860, 11886, 11892, 11949, 13107, 13135, 13181, 13195, 13317, 13348, 13420, 14359, 14625, 14632, 14640, 14654, 18011, 18029, 18065, 18071, 18073, 18089, 18100, 19102, 19106, 19119, 19127, en 19136. Te zamen 64 prijzen. Jan. Soort zoekt soort, zegt het spreek woord, en toch, wolven verscheuren el kander niet, en menschen wel. Piet. Dat komt omdat de menschen wel eens soort en kliek met elkander verwarren. J. 't Is best mogelijk, want in ons lieve vaderland, dat zoo prat is op zijn volksrechten, heeft ieder burgerman weer zijn burgerman. P. Sommigen zien maar niet in, dat in iedere stand het toppunt van zedelijke ontwikkeling, dus datgene, wat aan den merisch de hoogste waarde verleent, kan worden bereikt, J. Standen worden door de natuur der dingen bepaald, en een kliek knut selen bekrompen menschen sarnen. P. Ik heb het bijgewoond, dat iemand een ander met zekere minachting be handelde, omdat hij hem als een burger man beschouwde, en toch was hij zelf ook niets meer. J. Zoo iemand waardeert den mensch dan zeker naar het uiterlijke in plaats van naar het innerlijke, al praat hij er misschien anders over. P. Wat baten keers en bril, Als de uil niet zien en wil! komen was. In plaats echter van rechtsom te slaan, sloeg hij linksaf op het pad en bleef bijna verstomd staan bij het aan schouwen van dat gedeelte van het bosch. Eene breede, heerlijke weide, prijken de met het helderste groen, afgewisseld door heidebloempjes van de meest ver schillende soort, strekte zich voor zijne blikken uit. Door een heg afgezet, stak ze nog te meer af van de dennenbosschen die haar omgaven en eindigde zij in een kleinen, met bloemen en struiken ver sierden tuin, welke eene nette kleine landwoning, met groene jaloeziën voor de vensters, geheel insloot. En daar maar neen dat moest het spel zijner verbeelding zijn daar onder dien groo- ten, lang ovei hangenden vlierstruik stond een bank, een zodenbank, zooals hij die in zijn droom had gezien en waarop hij toen met de schoone onbekende, die de oorzaak was van al die droomerijen, ge zéten had. Hij hield zijn hand boven de oogen om zich te overtuigen, dat zijne fantasie hem nu wederom geene parten speelde, spande zijne oogen in orn zich te verzekeren dat het werkelijkheid was wat hij aanschouwde en het wa6 wel degelijk zoo. Verdiept in zijne overdenkingen over deze zonderlinge omstandigheden, liep hij De Staats-Ct. van gisteren bevat de mededeeling dat bij Kon. besluit met ingang van 1 Oct. 1888, aan mr. E. H. 's Jacob eervol ontslag verleend is als Commissaris des Konings in deze provincie, met dankbetuiging voor de bewezen dien sten. De benoeming van den heer 's Jacob tot commissaris des Konings werd inder tijd met ingenomenheid begroet en wekte de beste verwachtingen. Gedurende zijn zevenjarig bestuur heeft hij aan die ver wachtingen ten volle voldaan met meer dan gewonen ijver, met groote kunde en een voorbeeldige welwillendheid be hartigde hij de hem toevertrouwde be langen, en men had nog veel goeds van hem mogen verwachten, als hij aan hel hoofd van het gewestelijk bestuur ge bleven ware. Zij, die hem in zijne hooge betrekking hebben leeren kennen, zullen hem niet licht vergeten I Baarn. Dezer dagen is alhier aanbe steed geworden het leveren van de ban ken voor de Herv. kerk. Minste inschrij ver was de heer J. Hartog alhier voor f2564. Bunschoten. In de laatste dagen hebben zich enkele gevallen van mazelen voorgedaan. Sedere 1880 heeft deze ziekte hier niet geheerscht, zoodat misschien wel 300 a 400 kinderen hiervoor bloot liggen. Enkele gevallen van tvpheuse koortsen doen zich ook voor. Elspeet. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer A. G. Nijhoff te Hoevelaken. Lnnteren, 29 Aug. In de alhier ge houden buurtspraak van geërfden der gronden in gemeenschappelijk bezit, is met het oog op de a.s. verdeeling be sloten, met 73 tegen 7 stemmen, de geërfden te verdeelen in stemgerechtig den en deel-geérfden. Stemgerechtigde geërfden zijn zij, die èc woonhuis èn grond bezitten, en deelgerechtigden welke alleen een stuk grond (hetzij groot of kleinj in eigendom hebben, alles gelegen in de kom der buurt Lunteren en Meu- Lunteren. Het plan van verdeeling is reeds ter inzage gelegd. Putten. Voor de vacante betrekking van Hoofd der School te Huinen, waar aan eene jaarwedde van f700, benevens vrije woning met tuin verbonden is, heb ben zich slechts 5 sollicitanten aange meld waaronder ook de heer E. Schou ten, vroeger onderwijzer aan de Open bare lagere school te Diermen. Het vergelijkend examen zal op Dinsdag 11 September plaats hebben. Soest, 2 Sept. Op den verjaardag der prinses hebben alhier geen openbare ver makelijkheden plaats gehad. Toch was het voor een 24-tal kinderen op 1 Sept. een feestdag. De heer Nachenius van Middelwijk had leerlingen der R. C. jongenschool, der openb. school en der Kon. breischool uit- genoodigd dien dag in Amsterdam te komen doorbrengen. Onder geleide van de hoofden dier scholen hebben ze het Panopticum enArtis bezichtigd. Ten huize van genoemden heer werd het middag maal gebruikt en waren de kinderen in de gelegenheid den historischen op tocht tc zien. Hoogst voldaan en dank baar gestemd bereikte men's avonds het station Baarn, vanwaar de tramomnibus de wel wat vermoeide, doch vroolijk ge stemde kinderen naar Soest bracht. Woudenberg. 31 Aug. In de raads vergadering van 29 dezer werd de be grooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1889 aangeboden, ten be drage van f 13306,85s aan inkomsten en uitgaven, Voorts werden op voordrachten ter be- i i n een eindweegs langs de heg naar den kant waar zich de vlierstruik en de zo denbank bevonden. Daar knarste aan de tegenovergesnelde zijde van den tnin een deur. Arthur stond als versteend. In een luchtig zomergewaad gehuld, trad een jeugdig meisje, met een muziekblad in de hand, door de deur en sloot die zorg vuldig toe, om achter hel struikgewas voor Arthur,s oogen weder te verdwij nen. Arthur drukte het gloeiende hoofd tegen het houtgewas aan en zag ademloos naar den plek in den tuin, waar het meisje nog eenmaal zichtbaar werd. Die gelaatstrekken waren verwonderlijk gelijk aan die zijner zoo spoorloos verdwenen verpleegster. Toen hij weder opzag was het meisje het huis binnengetreden. Nog eenige oogenblikken bleef de jonge man, in nadenken verzonken, staan; toen liep hij langs de heg verder totdat hij in de nabijheid van het vlierboschje gekomen was, waarvan de groene takken zich over de heg heenbogen. Hij verhaastte zijne schreden om onder die takken een schuil plaats te vinden, daar een geduchte re genbui in aantocht was. liet was dan ook hoog tijd, want nauwelijks had hij zich onder de beschutting van dat bla derdak gesteld of de regen viel in stroo men neder en deed de bladeren trillen en beven, terwijl de flauwe donderslagen noeming van twee zetters geplaatst de heeren S. van Maanen en H. van Raven horst, als zood-nig aftredende, en ver der de heeren Jacob ter Maaten en B. van Kolfschoten. Zeist. Zaterdag is de prinsessedag alhier recht feestelijk gevierd. Reeds vroeg in den morgen liet de koraalvereeniging van de Evangelische Broedergemeente, op eenige plaatsen in het dorp, vader- landsche liederen hooren, en spoedig daarna was het geheele dorp met vlag gen getooid. Des middags gingen de (schoolkinderen van de bijzondere school der Ned. her vormde en die der roomsch-katholieke ge meente, allen met oranje versierd, in op tocht door de gemeente. Het weder liet zich den geheelen dag dreigend aanzien nu en dan vielen er regenbuienook des avonds ten half acht, toen de muziek zou beginnen, kwam een hevige regenbui de menigte uiteen drijven. Gelukkig werd het een kwartier later droog en kregen we een prachligen avond. Duizenden menschen waren op de been en luisterden zeer aandachtig naar de muziek van de Zeister Harmonie die zich uitmuntend van hare taak kweet en een 10-lal goedgekozen nummers ten gehoore bracht. Vóór het laatste num mer nam.de wethouder, de heer Meet- dink, het woord en stelde zich tot tolk den ingezetenen door een woord van dank te brengen aan hen, die dezen feestavond bereid hadden aan de koraal vereeniging, die door hare schoone en aangrijpende accoorden den dag zoo plech tig ingewijd had en aan de Zeister Har monie, die steeds met zooveel lust en zelfopoffering voortgaat, den ingezetenen aangename uren te bezorgen, en waar aan we ook zooveel verschuldigd waren voor het genot van dezen avond. Spreker eindigde met de vurigste wenschen voor ons dierbaar Oranjehuis, en de uitroep «Lang leve onze prinses Wilhelmina" werd door duizenden monden herhaald. Na het laatste nummer werd een prachtig vuurwerk afgestoken, dat blijk baar zeer in den smaak van het publiek viel en toen het slotstuk daarvan de woorden «Leve prinses Wilhelmina" te lezen gaven, hief de Harmonie het «Wil helmus" aan, waarmede de groote menigte met geestdrift instemde. Alles is in de beste orde afgeloopen; geen wanklank werd gehoord. Iedereen was feestelijk gestemd en ging hoogst voldaan huiswaarts. We mogen dan ook niet nalaten hier een woord van dank te brengen aan hen die tot viering van dezen echt nationalen feestdag bebben medegewerkt. Een tienjarige knaap, heeft dezer da gen de reis van Nimes naar Bologna te voet afgelegd. Te Nimes woonde hij, na dat zijne ouders waren overleden, met een ouderen broeder samen, die hem zeer slecht behandelde. Op een goeden dag was hij de klappen, die hij steeds in plaats van eten kreeg, moede en hij nam het besluit om naar Bologna te vluchten, waar een vermogend oom van hem woonde. Hij bracht dit plan ten uitvoer en bereikte gezond en wel het doel van zijn reis. De tocht duurde twee maanden, gedurende welken tijd de knaap leefde van de mildadigheid der boeren en nooit behoefde het kind over honger te klagen. Het merkwaardigste is, dat de jongen op zijne geheele reis, nooit met de politie in aanraking kwam. De nieuwste vervalsching van koffie bestaat in een vermenging met gebrande maïs. In Zuid-Duitschland werd onlangs in een monster «Echte Java koffie" met het opschrift «für die Reinheid wird ga- lantirt" niet minder dan ruirn 46 pCt. maïs geconstateerd. allengs in kracht toenamen. Niettegenstaande het zware onweder hem eenigzins beklemde, klopte zijn hart toch harder toen hij, langzamerhand ge woon geraakt aan de vurige bliksemstra len en de hevige donderslagen, door de openingen der bladeren in zijne nabij heid de rustbank aanschouwde. Alles scheen hem de voortzetting van een schoonen droom toe, hoewel hij ook nu de innige overtuiging had dat hij waakte. Zoo peinzende had hij niet bemerkt dat het onweder al meer en meer in kracht afnam en de regen eindelijk ge heel en al ophield, totdat de frissche, koele droppelen die van het bladerdak op zijn gloeiend voorhoofd vielen, hem geheel tot de werkelijkheid terugriepen. Hij sprong op, overzag nogmaals vluchtig de plaats, en had reeds zijn schuilplaats verlaten toen hij een hond voor het huisje hoorde aanslaan. Hij zag naar dien kant en aanschouwde op nieuw het jonge meisje dat, vergezeld van een man, bui ten de deur trad en den weg betrad, die langs de rustbank voerde. Wordt Vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2