Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ten zijn geworden wegens gebrek aan Cnancieele hulp zoo niet vele bijdragen worden geschonken, zal dit thans zeker moeten geschiedeu. De minister van waterstaat heeft Donderdag het werk aan bet Centrale Station te Amsterdam in oogenschouw genomen, vergezeld van den directeur der SS. Michaelis en den eerstaauwez. ingenieur J. Leijds. Het opstellen der overkapping, op 1 Februari, van dit jaar door de aannemers Goedkoop en Deute- kom aangenomen voor f 109.600, nadert zjjne voltooiing. Op 4 Mei jl. werd de eerste spant gesteld; Donderdag de vijftigste en de laatste. Er is daarbij 3000 ton ijzer, 850 MJ hout, 5600 M-' glasbedek king, 195.000 kilo zink en 50.000 M! werd vijfmaal geschilderd. Er isdusvluj gearbeid. De spanning van de kap is on geveer 45 meter, de hoogte 24 meter. Na het opstellen der spanten op de nieuw geheide fundeering is volstrekt geene zakking meer waargenomen, zoodat de uitslag zeer bevredigend is en de bezwa ren glansrijk zijn overwonnen. Het weik geschiedde onder leiding van den inge nieur L. J. Eymers: al het klinkwerk werd uitgevoerd door den heer D. Goed koop Jr., werf 't Kromhout aan den Ka- dijk. Niettegenstaande dagelijks honderdon treinen onder de stellingen doorieden, is geen enkel ongeluk te betreuren. H. Jhr. mr. de Savornin Lohman te 's Gravenhage meldt, dat de door Beiht voor Allen medegedeelde en door onder scheiden bladen overgenomen mededee- ling betreflende een optreding van hem in Walhalla, het locaal der sociaal-demo craten aldaar, onwaar is. Naar men verneemt, is de beer Loh man wèl uitgenoodigd, maar heeft even als baron v. d. Feltz, geweigerd. Naar men verneemt bestaat bij het geniekorps te Utrecht het plan om den ballon-captif, die nu een paar dagen op het terrein nabij de gasfabriek ge bruikt wordt, gevuld naar het fort de Bildt te vervoeren en hem daar weder in dienst te stellen voor het verrichten van militaire waarnemingen. Naar gemeld wordt, is bij B. en W. te 's-Gravenhage aanvraag gedaan om vergunning tot het houden van stie rengevechten te Scbeveningen, doch in den geest als Spa, dat wil zeggen, zon der het storten van bloed van een mensch, paard of stier. Voor een Spanjaard ont neemt die voorwaarde veel aan de aan trekkelijkheid, maar voor een Hollander kan 't juist een reden zijn, om er niet al te veel bezwaar tegen te hebben. Naar aanleiding van de in de Kóln. Zeit. opgenomen schets over het leven van den kolonialen soldaat in Jndië, wordt aan de Ztv. Ct. van bevoegde zijde de volgende opmerking gemaakt: iln den regel vloeien die onheusche en leugenachtige aanvallen hier en daar met eenigen grond van waarheiduit de pen van die opgeblazen Duitschers, gedemitteerde officieren, verloopen stu denten e. a., die gelooven dat het niet voor hen, maar voor ons een buitenkansje is wanneer zij zich als koloniaal soldaat komen engageeren en verwachten dat hun in Indië in den kortst mogelij ken tijd als rechtmatige hulde aan hunne kennisen nationaliteit gebracht, de officiersrang worde aangeboden. Dit laatste nu valt hen bitter tegen. Van duizend hunner landslui wordt er nauwe lijks een officier, na langdurigen dienst, hoogst oppassend gedrag en een zeer moeilijk examen, en niet nadat bovendien langs diplomatieken weg is gebleken, dal hun verleden niet oneervol was. Een grooter aantal brengt het tot korporaal of onderofficier, maar bet gros is en blijft soldaat en leidt dus 6 jaren lang in Indië het leven van koloniaal soldaat, dat bij ons zeker niet minder is dan overal elders. «De telcurgeslelden, dikwijls met een Tlollandsch pensioen in 't Duitsche vader land teruggekeerd, gaan schelden en schimpen op het land en het leger, waarin zij een laatste schuilplaats vonden en goed gevoed, betaald en behandeld wer den. Dat is echt Duitsch in de minder goede beteekenis van het woord." ïllet feit dat tal van Duitschers, onder officieren en minderen, die reeds 6 jaren in Indië dienden, zich daar of wel na in Europa te zijn teruggekeerd reëngageer- den, bewijst toch voor de waarheid dat het in dat Hollandsche leger nog zoo kwaad dienen niet is." woekerd sinds een overmachtige concur rentie van het buitenland vele schoen fabrikanten dwong op straffe van ondergang tot de uitoefening van een winkelbedrijf over te gaan. Nu mogen sommigen gaarne schettere over het ongehoorde en onzedelijke van deze handelwijze, een feit is het, dat niet de hebzucht der werkgevers hier d nering heeft in het leven geroepen dat zonder haar honderden werkelooze zouden worden aangetroffen, waar geen enkele te vinden is. Van twee kwade dingen dient met het minst slechte te kiezen, en een half ei is beter dan een leêge dop deze waarheden hebben onze werkgevers en werklieden beiden i het oog gehouden en eindelijk moeten toepassen. Het is nu de vraag, of men met de opheffing van deze winkelnerin gen niet tevens eene industrie doodt, waardoor een gansche streek zich nog in een betrekkelijke welvaart verheugen mag." Men schrijft uit Neerbosch «Ook op de Wecsinrichting is de Prinsesseda feestelijk gevierd. De weezen hadden zich allen, al was het ook bij velen van papier, een oranjestrik vervaardigd. In de morgenuren werd aan de kinderen de geschiedenis der onoverwinnelijk vloot verteld. Vervolgens werden all in de kapel zaamgeroepen, waar ge beden werd voor het Huis van Oranje en de kleine Prinses. Onder het spelen van het Wilhelmus ving daarna een op tocht aan van 400 weeskinderen, met 200 kleine en groote vaandels, door de dor pen Hees en Neerbosch. Na afloop ston den heerlijke krentebroodjes gereed. Ver volgens werd een vliegerwedstrijd gehou den, waar allen veel pret mee hadden Des avonds werden er enkele vuurpijlen en eenig Bengaalsch vuur afgestoken Op het telegram, uit naam der 840 weezen aan Z. M. den Koning gezonden werd een hoogstvereerend antwoord namens Z. M. terug ontvangen." Naar wij vernemen, heeft de maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen, gevolg gevende aan het door de regeering uitgesproken verlangen,^ den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid voorstellen gedaan omtrent een beperkte treindienst voor personen vervoer op Zondag. Indien die voorstel len door de regeering worden goedge keurd, zal met den beperkten Zondags dienst eene proef worden genomen voor eene periode van drie maanden, aanvan gende op den 1. December e. k. De maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft, naar men ons meldt, vermeend met het doen dez voorstellen te moeten wachten, totdat de regeering uitdrukkelijk haren wensch daartoe had te kennen gegeven, wijl zij overtuigd was, dat deze maatregel die op het vaste land tot dusverre geheel on bekend was, niet kan worden dootge voerd, zonder de belangen van het rei zend publiek en willicht ook die van den postdienst in enkele opzichten te schaden Overigens was de maatschappij van oordeel dat de beperkte Zondagsregeling zoodanig moest worden bepaald, dat die inderdaad aan het personeel ten goede kwam met betrekking tot uitbreiding der Zondagsrust. Op dat beginsel be rusten dan ook de onderling samenhan gende voorstellen aan de regeering, vol gens welke aan meer dan 10 pet. van liet treinpersoneel, hetzij een geheel viije Zondag, hetzij een zeer verlichte dienst van slechts enkele uren op dien dag wordt verzekeid. Dit resultaat kon natuurlijk niet zon der zeer ingrijpende maatregelen ver kregen worden. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bi) de bereden korpsen en hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Dins dag 2 October a. s. in werkelijken dienst worden gesteld ten einde gekleed en ge oefend te worden. Uit de Langstraat schrijft men aan de A'. 11. Ct., dd. 1 September: «Erzijn waarschijnlijk in Nederland weinig streken, waar de zoogenaamde gedwongen win kelnering in die mate heerscht, als in dat gedeelte der Langstraat, hetwelk door de schoenfabricage zijn hoofdmiddel van bestaan vindt. Deze ziekelijke uitwas van onze weleer zoo bloeiende industrie is voortgesproten en heeft zich voortge- Een telegram uit Parijs aan de Voss. Zeit. meldt, dat de nota der Duitsche regeering aan Goblet ophelderingen vraagt omtrent hetgeen de Fransche regeering gedaan heeft in de zaak Garnier, de krankzinnigen, die op een beambte van het Duitsche gezantschap te Parijs ge schoten heeft. Een bericht in de Nordd. Allg. Zeit- bevestigd dit. Ook de Post ontving een bericht in denzelfden geest uit Parijs. Maar daarin wordt gezegd, dat de nota geen enkele volkenrechterlijke quaestie opwerpt. De keizerlijke regeering heeft geen der formaliteiten gevolgd, die met het oog op het internationaal karak ter van gezanten, tot heden gevolgd werden. Wij meenen hieruit te mogen opma ken, dat de nota vertrouwelijk is en in geen geval met het doel om te kwetsen geschreven is. De verjaardag van den slag bij Sedan en de vestiging van het Duitsche Dijk is op onderscheidene plaatsen luisterrijk gevierd. Te Ludwigshafen, in Beieren, zijn groote feesten gegeven en aan een feestmaaltijd zaten alle Beieren en Hes sen aan. De heer Burklin zong daar o. a. Bismarck's lof in de volgende woorden. «Als een vreemde staatsman zijn hoofd verliest bestijgt hij een waggon en be geeft zich naar Friedrichsruhe. Hij komt er wel driemaal verstandiger van daan." De Italianen die nog al een fijnen tact hebben, zullen deze beminnelijke en vriendelijke toespeling op Crispi's reis natuurlijk met zeer veel genoegen lezen. Wanneer tenminste het bericht van de toast in de Fransche bladen op waarheid berust Uit Konstantinopel wordt aan de Dai ly News gemeld, dat naar men aldaar vertelde, dat de hertog van Edir,burg aan den Sultan gevraagd zou hebben, of in geval eener Russische bezetting van Bul garije of eener Russische demonstratie in de Zwarte Zee, de Engelsche vloot de Dardanellen zou kunnen passeeren al contra-demonstralie. Deze vraag, zegt men, werd door de Porte aan den lluo- sischen ambassadeur medegedeeld, en het antwoord zou ontkennend geweest zijn. De Daily News gelooft niet dat eeni- gerlei bepaald voorstel aan de Porte is gedaan, maar acht het wel mogelijk dat er over deze zaak in den loop van het onderhoud gesproken is. Waarschijnlijk zal het hoofd der Lon- densche politie, sir Charles Warren, af treden, omdat hij in botsing is met zijn ondergeschikten, die hij aan een zeer strenge tucht wil onderwerpen. De chef der politie te Manchester, Malcolm Wood wordt als zijn opvolger genoemd. Koningin Natalie van Servië werd bij haar komst aan de Roemeensche grens door een aantal Serven opgewacht en warm begroet. De Koningin, gewagende van het wegvoeren van den Kroonprins uit Duitschland, zeide o. a.: «Wij waren met ons vieren vrouwen en men zond 44 gendarmen." De aanwezigen zeiden, dat zij nooit zouden vergeten welk een beleediging Servië was aangedaan in de persoon van de Koningin en van haar zoon. In antwoord op een opmerking van de Standard, dat, in geval van een oorlog tusschen Engeland en de Ver eenigde Staten, de laatste geheel on beschermd zijn geeft de Sun eenige beschouwingen. Het blad erkent, dat de opmerking van de Standard, vol komen juist is; maar het voegt eraan toe dat indien de Engelschen New Yoik zouden bombardeeren, gelijk zij Washington hebben verbrand in Amerika een gevoel van wraak zou op komen, dat niet rusten zou voor Enge land geheel vernietigd was. Bovendien zouden de Engelsche troepen ver der kunnen komen dan Queenstown dan zouden ze opgehouden worden door Ierland, dat dadelijk na 't uitbreken van een Engelsch-Amerikaanschen oorlog zijn onafhankelijkheid zou proclameeren. Deze punten dienen door het Canadeesche gouvernement wel overwogen te worden, voor het tot handelen overgaat. Ds. J. C. Manssen, van 's-Graven hage, zal op Zondag 9 Sept. e. k. de predikbeurt vervullen in de Ev. Luth. Kerk alhier. De le luit. der Cavalerie N. J. Erzey, gedetacheerd aan de Kon. Milit. Academie te Breda, is overgeplaatst bij het depot-escadron van het le regeinent Hussaren, alhier in garnizoen, waarbij hij de functie van ritmeester-instructeur zal waarnemen. De heer J. van Harpen, alhier, was de minste inschrijver, voor 5,972, bij de aanbesteding tot het voorzien der oevers langs het verbreede en omge werkte gedeelte van den Vaarlschen Rijn, onder de gemeenten Vreeswijk en Jut- phaas (prov. Utrecht), betrekking heb bende op de werken voor den aanleg van het kanaal ter directe verbinding van Amsterdam met de rivier de Mer- wede. Naar men ons mededeelt, worden a. s. Maandag te Brussel de leden der internationale jury voor het Grand Con cours International des Sciénces et de l'Industrie op de tentoonstelling aldaar gëinstalleerd, waarna zij onmiddelijk hunne werkzaamheden zullen aanvangen. Aan den stukrijder J. Bos, van het le regement veld-artillerie alhier, is bij koninklijk besluit, ter zake van lichaams gebreken, een voortdurend pensioen toe gekend van 100 'sjaars. 328ste STAATSJLOTEKIJ. Vierde klasse. Trekking van 5 en 6 Se/it. (g00 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan f 25.000 op No. 11831. Prijzen Tan f65. 25, 45, 438, 452, 964, 982, 2702 4030, 5019, 5050, 5065, 5872, 5907, 5947, 5973, 5981, 6000, 7948, 7969, 79S1 7985, 11814, 11828, 11807, 11891, 13123, 13331, 14650, 18075, Lensden. Alhier is bij den land bouwer B. Duinsbergen eene postduif aangekomen, gemerktJ. van Arkel, Hoofdstraat Gorinchem. Postduiven-ver- eeniging «de Feniks." Veenendaal. De districts-veearts heeft hier thans 3 en te Geldersch-Vee- nendaal 4 gevallen van vlekziekte bij ge storven varkens waargenomen. De doode dieren zijn verbrand. 1896, 11922, 13326, 13328, 13491, 14358, 18049, 18063, 19130, 19139, 13182, 13465, 18035. 19113, 13158, 13437, 14657, 18097, 19152, 19160 en 19189. Te zamen 51 prijzen. Volgende trekkingen geschieden: 17—20, 25-28 Sept., 2—5 en 9—13 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Men schrijft uit Johannesburg in de Transvaal 3 Augustus aan de Volksstem Donderdagavond, den 2. Augustus, was hier een groot feest. De Hollandsche vereeniging, hier ter stede opgericht, onderden naam «Eendracht maakt macht" gaf ter eere van den geboortedag van H. M. Emma,Koningin der Nederlanden, een fuif zóó gloeiend, zóó opgewonden, zóó gezellig, als desgelijks nog nooit ver toond. De feestelijkheden hadden plaats in de zaal van het Theater Royal, voor die gelegenheid zeer keurig versierd. In Hollandschen stijl zaten de genoodigden in groepjes aan tafeltjes te genieten van de muzikale tonen door meviouw van Diggelen ten beste gegeven. We mogen Johannesberg met zulk eene musicienne geluk wenschenhaar spel muntte uit door zuiverheid van aanslag, gepaard aan eene vingervlugheid, die het gezelschap in extase bracht. De heer van Engel bracht enkele gevoelvolle romances op de viool ten gehoore, terwijl de heer Biihr door het zingen van »de Maliebaan' en «de Kermisgasten" het ernstige van den avond afwisselde. De lijst der per sonen, die tot het genoegen van den avond bijbrachten, op te noemen, zou ons te ver leiden, alleen zij hier nog genoemd de heer Plaat, die door zijne comische voordrachten de lachspieren van het publiek in beweging hield. Het programma der festiviteiten was al: volgt. De heeien waren in groot spon tificaol" zwarte rok, witte das, enfin, ze hadden uren voor huntollet-besteed De schoone sekse was, zooals van zelf spreekt, er op uit, om door prachtige kleeding en glinsterende oogen, de harten der Adamszonen op hol te brengen velen gelukte dit maar al te wel. Het bal, dat na de reeks van uitvoeringen, voordrachten enz., volgde, liep bijzonder goed van stapel, alleen de figuren der Quadrille waren, bij gebrek aan een voorganger, spoedig in de war, hoewel dit geenszins het danslustige gevoel der springers verdoofde, ze walsten er duch tig op los. Het was een lust die wit- gesatijnde voetjes te zien zweven over den spiegelgladden vloerze te zien rondwarrelen in duizelenden kring. In de pauze werd een telegram van Hare Majesteit ontvangen door den voorzitter der vereeniging, de heer Bosch, voorge lezen. 't Bevatte een dankbetuiging op een telegram van gelukwensching namens de vereeniging aan de Koningin gezon den. Een «Wien Neerlandsch bloed" volgde voor de zoo en zooveelste maal op dien gedenkwaardigen avond. Bij het aanbreken van den dag verlieten de feestvierders de zaal op een kring van vrienden na, die niet konden nalaten nog eens een echt Hollandsch «Het was in de Mei zoo blij" rond te dansen, We beloven de Hollandsche vereeniging een lang bestaan, indien zij op deze wijze voortgaat te toonen dat ook onder de Hollanders vele, ja zeer vele, door en door nette menschen worden gevonden, die zich met den Afrikaner vereenigen en met hen op gepaste wijze weten feest te vieren. Een behendig rechercheur van de Parijsche politie heeft te Londen de hand gelegd op een gevaai lijken landgenoot, die tot eene beruchte dievenbende be hoorde, Mennegant, bijgenaamd «Touche- a-Toul." De inspecteur, die de dieven wereld te Londen kent, had zich daar in verbinding weten te stellen met eene rooversbende, door wie hij te weten kwam dat te Parijs, in de Rue Notre Dame de Nazareth, een aanzienlijke dief stal was gepleegd. Hij zond hiervan be richt naar Parjjs, met de bijvoeging: «Wij wachten morgen hier den persoon, die het gestolene bij zich heeft." «Touche- a-Tout," die persoon, kwam werkelijk te Londen en nam onder een valschen naam zijn intrek in Halfmoon-Hotel. Daar sprong hij echter met bankbiljetten van 1060 fr. om alsof het dubbeltjes waren, en dit wekte Jen argwaan van den kastelein, die de politie waarschuwde; de recher cheur, nam nu ook zijn intrek in dat logement en «Touche-a-Tout werd, met behulp der Engelsche politie, gevangen genomen, doch met de grootste inspan ning, want de dief heeft een herculische kracht; zelfs het bediendenpei soneel van hel logement moest ter hulp komen en Touche-a-Tout" moest, toen hem de handboeien reeds waren aangedaan, in een deken gewikkeld en van plaats tot plaats gerold worden. In zijn valies vond men '100.000 frs. aan bankbiljetten en andere waarde. Men zegt, dat Mennegant »Touche-a-Tout" Nederlandsch onderdaan is. Het leggen van den nieuwen tele graafkabel tusschen Denemarken en Duitschland is dezer dagen ten einde ge bracht en daarmede een belangrijke te- legraphische verbinding tusschen beide landen tot stand gekomen, De kabel heeft een lengte van 50 kilometers; de kosten worden door beide Rijken gedragen, of schoon het onderhoud voor rekening komt van Denemarken. Het leggen geschiedde door de «Groote Noordsche Telegraaf- maatschappij" met haar stoomschip H. C. Hersteldt." Vóór eenige weken had te New-York diefstal plaats eener brandkast, op zulk eene stoute en vreemdsoortige wijze, dat het verhaal daaivan baast ongeloofelijk klinkt. De geschiedenis heeft zich echter geheel toegediageu, zooals hier wordt gemeld. Eene bende dieven, bestaande uit 12 man, was door middel van handlangers te weten gekomen de afmetingen, het gewicht en nadere bijzonderheden van de groote brandkast der Prestonbank in Rolandstreet. te New-Y'ork. Het gevaarte woog 8000 kilo's. De dieven berekenden, dat de kast, wanneer ze luchtdicht ge sloten was, te water gelaten een draag vermogen had van 250 kilo. Nu werd door hen uit dun staal en ijzer vervaar digd een soort boegspriet, mast en roer, een en ander pasklaar gemaakt en in zeer korten tijd met bouten aar. de kast bevestigd. Toen in den nacht van 2 op 3 Augustus de kast met ongewone krachts inspanning was ontvreemd en te water gelaten, was deze in een ommezien in een soort schip veranderd. Twee leden der bende begaven zich aan boord met kompas en toebehooren, en toen ook nog een zeil geheschen was, ging het vooruit de rivier af naar het vier uur verder gelegen Euston, waar de kast werd opengebroken en van haar in houd ontdaan. De dieven vonden 1'/, millioer. aan staatspapieren en 85,000 dollars aan geld. Volgens verklaring van deskundigen gaf het varen met dit vaartuig blijk van een zeemanschap, zooals men zelden aantreft. Eene voorbijvarende stoonboot heeft gerapporteerd, dat de kast met een flinke bries 7'/, mijl liep, maar men had niet kunnen vermoeden, dat de vermetele zee lui onder hunne voeten zulk een fortuin verborgen hadden. De justitie is, ondanks alle ernstige pogingen, niet geslaagd, om eenig spoor der dieven te ontdekken. Slavenhandel in Noord-Amerika. Niettegenstaande de slavernij in Noord- Amerika reeds lang is afgeschaft en verboden, bestaat zij toch nog in sommi ge streken. In het westelijk gedeelte van Texas zijn heden nog sommige plan tages, waarop negers als vrije arbeiders werken, maar niettemin als slaven wor den behandeld. Loon wordt hun niet uit betaald; het voedsel, dat zij krijgen, is al zeer slecht, terwijl de grootste marte lingen aanhoudend hun deel zijn. De plantagehouders konden tot nog toe aan hunne onmenschelijkheid ongestraft lucht geven, omdat het gerecht zich niet met de zaak bemoeide, waarschijnlijk omdat men van den toestand onvoldoende op ds hoogte was. Nu de onthullingen echter de gruw zaamste feiten hebben aan 't licht ge bracht, zal de regeering der Noord- Amerikaansche Unie zich ongetwijfeld met de treurige zaak inlaten en 't is te hopen dat de wreedaards hun vonnis niet zullen ontgaan. Elke plantagehouder neemt natuurlijk maatregelen om 't ont vluchten der ongelukkigen te voorkomen. Die middelen beschamen 't menschelijk gevoel! Elk hunner heeft b. v. een aan tal speurhonden, alias bloedhonden, die worden uitgezonden om de zwarten op te sporen en terug te zenden, hetzij levend of dood. De verwondingen, die de honden toe brengen wij zouden 't begrijpen, ook al wisten wij 't niet van overlevering zullen vreeselijk zijn. Een terugge brachte slaaf wordt dadelijk gebrand merkt. Een gloeiende bout, in den vorm van een cijfer, wordt zooveel maal op den rug gedrukt als hij is weggeloopen. Als slavinnen hebben de vrouwen natuur lijk niet zooveel waarde als de mannen; van daar dat de martelingen, welke men deze ongelukkigen aandoet, des te wreeder zijn. Zij worden met het hoofd tusschen de blokken van een wijnpers gezet, iet- wijl aan weerszijden van 't hoofd een okkernoot wordt aangebracht. De pers wordt dan zoolang toegediaaid, totdat de ongelukkige alle bewustzijn heeft verloren; deze maatregelen worden op een enkelen dag soms meermalen her haald. Ten einde de ontvluchting voor altijd te beletten, hebbeu eenige planta gehouders het volgende middel bedacht: onder de hielen van mannen, vrouwen en kinderen worden inkervingen gemaakt en daarin wordt een dikke paardenhaar gestoken. De wonde geneest na eenigen tijd volkomen, maar het ingestoken haar tje veroorzaakt bij eiken voetstap een ondragelijke jeuk; wanneer een afstand van 12 a 15 M. is afgelegd, kan de ge pijnigde niet verdei In de Vereenigde Staten worden jaar lijks 40 sigaren per inwoner gerookt, of in 't geheel het enorme getal van 2,283,376,862 sigaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2