NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 73. Woensdag 12 September 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEHSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maaDden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij kunnen mededeelen dat de verontrustende berichten, die vele bladen verspreiden omtrent den toestand van Z. M. den Koning, zeer overdreven ge noemd kunnen worden. De beterschap gaat vooruit, hoewel zeer langzaam. Dr. Vinkhuizen bezoekt Z. M. nog 3 maal 's weeks. Uit goede bron verneem ik, zoo schrijft men uit den Haag aan de Zutf. Ct., dat Z. M. den Koning zich wel is waar in de laatste dagen weer minder wel gevoelt, maar dat er toch geen reden is voor ongerustheid Z. M. zelf heeft intusschen, volgens den correspondent, zijn verlangen te kennen gegeven, dat de voogdijwet zoo schielijk mogelijk behandeld wordt. «Dezer dagen sprak ik een geneesheer," schrijft de corr. verder, «die met 's Konings ge zondheidstoestand geheel op de hoogte kon zijn, en deze zeide mij«Er zijn weinig patiënten, die zoo slipt de voor schriften van den medicus opvolgen als Z. M. bekend is het, dat de Koning lijdende is aan eêne ziekte, die naar alle waarschijnlijkheid niet meer geheel ge nezen zal, maar bij de gezonde levens wijze die Z. M, volgt, kan de gevreesde slag toch nog zeer lang uitblijven en 's Konings artsen verklaren eenstemmig, dat in verband met de omstandigheden de algerneene toestand hieronder gunstig is-" «Dit komt trouwens overeen met het geen mij de vorige week werd meege deeld door een hooggeplaatst ambtenaar, die door den Koning beëedigd was. Er werd toen juist ook in hofkringen ver zekerd, dat Z. Maj. niemand meer staande kon ontvangen en dat het loopen hem ook uiterst moeilijk viel. Welnu, bedoelde ambtenaar had zich persoonlijk kunnen overtuigen hoe overdreven die geruchten warenZ. M. had zich staande geruimen tijd met hem onderhouden en zoo weinig blijk gegeven van vermoeidheid, dat iemand, die het niet wist, Z. M. vol strekt niet als een patient zou hebben beschouwd. Oridertusschen, zooals ik reeds schreef, na dien tijd is de toestand wel iets minder gunstig geworden, zoodat Z. M. nu voorloopig zijne kamer niet mag verlaten." Het beschermheerschap over de Nederlandsche Heidemaatschappij is door Z. M. den Koning aanvaaid. De St.-St. van gisteren meldt dat de tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal in naam des Konings zal wor den gesloten op Zaterdag 15 September 188S, des namiddags te 3 ut en door den Minister van Binnenlandsche Zaken. Een der meest bekende helden uit onze Indische oorlogen is eergisteren te 's-Gravenhage overleden, nl. de gepension- neerde luitenant-generaal, Staatsraad in buitengewone dienst, J. van Swieten. Ieder weet wat van Swieten voor het Indische leger geweest is, ieder is het bekend hoe hij, na zijn pensionneering weder naar Indië gezonden werd om de tweede expeditie naar Atjeh waarbij de kraton ons in handen viel te lei den. Men moge het met van Swieten's optreden in deze niet altijd eens geweest zijn, ieder zal moeten zeggen dat een dapper cn waardig krijgsman is heen gegaan, een man, wiens naam in de In dische gesshiedenis met eere mag woiden genoemd. Z. M. heeft zijne verdiensten erkend door hem indertijd te schenken het Grootkruis der Militaire Willemsorde, een kruis dat behalve van Swieten, niemand naast den koning droeg. Volgens een bericht aan de Times, is Prins Albrecht van Pruisen, regent van Brunswijk en zoon van wijlen Prin ses Marianne der Nederlanden, voorne mens binnenkort zijn oudsten zoon als student aan de hoogeschool te Leiden te doen inschrijven. Daar deze jonge Prins (Frederilt Hen drik) den 15en Juli van dit jaar eerst 14 jaar is geworden, zal er over zijn stu dentenverblijf nog wel geen beslissing zijn genomen. (Hdbl.) Gedurende de maand Augustus werden voor den Indischen militaiten dienst aangenomen 61 Nederlanders en 45 vreemdelingen, nl. '26 Belgen, 15 Duitschers, 2 Luxemburgers, 1 Oosten rijker en 1 Zwitseren werden uit de verschillende korpsen van het leger hier te lande, overgenomen 49 onderofficieren en minderen. Bij de aangenomenen be vinden zich 11 miliciens die voor den tjjd van 2 jaren werden gedetacheerd, en bij de overgenomen 5, benevens 1 onderofficier voor den tijd van 4 jaren. Naar Oost-Indië werden 151 militairen beneden den rang van officier uitgezon den, in 3 detachementen met 6 offi cieren. Uit Oost-Indië keerden te Hatderwijk 13 onderofficieren, korporaals en soldaten terug, die van 2'/t tot 12 jaar in de koloniën diendee, en met paspoort of pensioen den dienst verlieten. De overige uit Oost of West repatrieerende militairen kwamen te Amsterdam of Rotterdam bij de commissariaten van afmonstering aan. De staats-commissie, benoemd tot het instellen van een onderzoek naar nieuwe middelen om de beri-beri in Oost-Indië te bestrijden en voor zooveel mogelijk weg te nemen, heeft hare zit tingen aangevangen in het gebouw van het departement van koloniën te 's Gra- venhage. I Door verschillende stations der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij worden speciale retour-kaarten der drie klassen afgegeven, voor de extratreinen naar Nijmegen en Kleef op Donderdag 13 dezer. Bij de blokseinpost der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, aan de zijde der Veeartsenijschool te Utrecht, is door genoemde maatschappij grond af gebakend tot het bouwen van een halte station, ten behoeve der locaaldienst UtrechtHiversum v. v. io de aansluiting op de Stichtsche Tramwegmaatschappij. Te Breda heeft zich eene commis sie van officieren en leeraren aan de Kon. Mil. Academie, onder het eere voorzitterschap van den generaal-mojoor baron Taets van Amerongen, gouverneur dier inrichting, gevormd om alle officie ren, oud-officieien, oud-cadetten, leeraren en oud-leeraren uit te noodigen op Zon dag 23 September a.s. het 60-jarig be staan der Kon. Mil. Academie, zich te Breda te vereenigen en den gedenkdag met een gemeenschappelijken maaltijd te vieren. Uit Wageningen meldt men: ^j»D^ieei^^^a^tTjftlenlmul^^Jeer- bosch, werd bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé als directeur der Weesin richting, door een onzer geachte ingeze tenen daarmee geluk gewenscht; tevens werd hem toen gewezen op de verwaar- loozing der opvoeding van een 6-jarig jongentje alhier. Het antwoord was: dat het kind tot zijn 20e jaar kosteloos zou worden ver pleegd. Tengevolge dezer edele beslissing is het knaapje thans naar Neerbosch overgebracht en wel juist bijtijdsde moeder toch werd de vorige week tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens onzedelijke handelingen, waarvan het kind nu voortaan gelukkig geen getuige meer behoeft te zijn. Men schrijft uit Bemmel «Van het tabaksgewas is het zandgoed reeds geheel en het aardgoed grooten- deels geoogst. Op laag gelegen akkers Iaat de qualiteit, door de veelvuldige regens, wel iets te wenschen over. Bij droog weer kan van het bestgoed nog veel terecht komen. «Van het 1887er gewas bleef het grootste deel nog onverkocht. Enkele par tijtjes zijn verhandeld voor f 10 a f14 per 50 K.G. (de plant). «Te Rhenen en Amerongen blijven nog circa 150,000 halve K.G. in handen der planters. «Te Heteren en Driel bleven nog en kele partijen en te Woudenberg bijna het geheele gewas onverkocht. Het nieuwe gewas bleef tot heden op de meeste plaatsen vrij van hagel. Daar het marktwezen te Gelder- malsen steeds in bloei toeneemt, is be sloten tot oprichting van een Beursge bouw. De heer J. T. Cremer verzoekt aan het Vaderland, te melden, dat, al zal wellicht het gestel van een zijner kin deren een verblijf in 't zuiden noodzake lijk maken, hij persoonlijk in het vader land zal blijven, In de Ned. hervormde kerk zijn thans niet minder dan 65 gemeenten, waar de vacature van predikant reeds langer dan 5 jaren voortduurt; 15 ge meenten zijn reeds langer dan 10 jaar vacant, 7 gemeenten langer dan 15 jaar, terwijl de gemeente te Sl. Anna-parochie gedurende bijna 25 jaar zonder eigen predikant is. Voor de 380 vacatures waren op 1 Sept. II. nog slechts 2 candidaten beschikbaar. 58 jongens van Zr. Ms. opleidings schip Anna Paulowna en 57 jongens van de Admiraal van Wassenaer zijn Maandag bevorderd tot lichtmatroos, terwijl tevens respectievelijk 11 en 8 van hen, wegens bijzonder goed gedrag, werden opgeno men in het vaste corps, Door Stad en Lande van Gooiland is bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam eene vrij uitgebreide memorie van grieven ingediend tegen het vonnis, gewezen in zake de bekende afzandings- quaestie, waarvan Stad en Lande in hoo- ger beroep is gegaan. Men meldt aan de N. Ii. Ct. «Onlangs namen wij kennis van een testament, dat iemand uit het Drentsche dorp R. had doen opmaken, die, nog niet lang geleden, is overleden alsbe delaar. De nalatenschap, welke in dat stuk werd vermeld, bedroeg in ronde cijfers f15,000. Hiervan waren aan zijne pleegmoeder f 13,000, en aan zijn assistent, die hem op zijne bedeltochten steeds trouw ter zijde stond, f2000 vermaakt. Bij zijn leven had hij in de laatste jaren de gewoonte, de vier wintermaanden in Amsterdam door te brengen, alwaar hij zijn vaste huizen had om wekelijks aal moezen op te halen." Op het Velperplein te Arnhem had Vrijdagmiddag een kippenjacht plaats. Een boer met paard en wagen, komende van de markt, waarop zich een mand met kippen bevond, veroorzaakte daar een niet onaardige scène. Door het om vallen der mand vlogen er eenigen uit en begon de boer ook aan de overigen de vrijheid te geven. Nu ontstond er eene algerneene jacht door de school jeugd, overal heen, zoo zelfs, dat bijna geen rijtuig passeeren kon. Eindelijk be loofde de boer 5 cent aan de jeugd voor elke kip, die men terugbracht, en op die wijze kwam de mand weder vol. Vanwege de Geld. Overijselsche Stoomlrammaatschappij worden opnemin gen gedaan voor een lijn van Deventer naar Zwolle, door de gemeenten Diepen veen, Olst en Wijhe. Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRÉ HUGO. 4) «Geef u niet aan verwachtingen over, waarvan de vervulling in de nevelen der toekomst verscholen is." «Dan dringt ge mij mijn eenmaal ge nomen besluit te volvoeren. Verena, gij weet, dat uw vader zich aan de grofste wisselvervalschingen heeft schuldig ge maakt, dat hij daardoor een misdrijf heeft begaan, dat hem voor veel jaren in de gevangenis kan doen brengen." De aangesprokene sidderde zoo hevig over haar geheele lichaam, dat zij op de rustbank neerzeeg. «Uw vader," voer de bankier Ober- mann op nog ruwer toon voort, «is niet in staat, de sommen te dekken, zelfs zoo ik geheel en al er van zou afzien hem aanteklagen. Uw vader is een geweten- looze «Houd op!" riep Verena, opspringende, uit. «Mijn vader is een eerlijk manl" «Mooie eerlijkheid!" zeide Obermann, honend. «Mijn vader is in staat, alles te beta len, wat hij, zooals gij zegt, door wissel- vervalschigen van u heeft opgenomen, hoewel hiervan wisselveivalsching in den eigenlijken zin van het woord geen sprake kan zijn, daar gij hem een onbepaald crediet had geopend. Hij heeft het geld dan ook geenszins verkwist, maar het grootste deel er van besteed om het spoor te vervolgen van die ellendige schurken, die in het bezit zijn van een geldsom die mijn vader toebehoort en die niet alleen wel tienmaal meer bedraagt dan uwe vor dering, maar bovendien ook zou kunnen strekken onzen naam Verena stokte weder, maar toen de vragende blik des bankiers de hare kruiste, ging zij op bedaarden toon voort: «onzen naam we der in eere te herstellen!" Een spotachtige lach speelde om den mond des bankiers, toen hij Verena ant woordde «Ik verlang in 't geheel geen geld, Ve rena, zoo gij slechts mijn vurigsten wensch verhoort. Zeg ja en het volgend oogen- blik liggen de wissels vernietigd en daar door voldaan aan uwe voeten, want al leen het bezit dier papieren kan mijne aanspraken geldig maken. Reik mij uw hand als levensgezellin, opdat ik een te genwicht verkrijge tegen de vervelende eentonigheid mijner zaken, en de leegte in mijn binnenste worde gevuld door de liefde van een goed trouw hart. De rijke trotsche bankier zonk hij deze woorden aan de voeten van het meisje, dat van aandoening beefde. «Verena, houd mij voor wat ge wilt. Zeg mij nog eenmaal dat ik een man van veel verstand ben, een man zonder waar gevoel herhaal het nog eenmaal, dat ik een hart van steen l.eb o, doe dat, op dat ik ten minste nog, eenmaal uwe wel luidende stem hoore. Zeg dat ik een krankzinnige ben, goed, ik wil het zijn. Of neen, stoot mij liever het glinsterend staal door het hart, opdat dit leven, dat zonder u een dreigend spook is, een einde neme." Hij hield op om Verena aan te zien. Een wonderlijk gevoel moest wel Ve rena's hart doortrillen, toen zij den Deren, rijken bankier Oberrnann aan hare voe ten zag geknield, alle moeite aanwen dende om van hare lippen het zalige, onverbreekbare jawoord te hooren. Zij verborg het gelaat in hare handen. «Ik kan u van daag geen antwoord geven, mijn hart is te aangedaan," sprak zij tusschen hare teedere, blanke handjes door. De oogen des bankiers vonkelden vau kwaadheid. „Maar laat mij dan toch niet zoo ge heel zonder hoop van u weg gaan?" bad hij opstaande. Verena hulde haar gelaat in haar zak doek, om den bankier niet te laten mer ken dat zij weende. «O. Verena, antwoord mij toch I" Verena nam plotseling een besluit, zocht al haar persoonlijken moed te ver zamelen en zeide toen, den bankier scherp en doordringend aanziende «Wilt gij mijn vader dooden?" «Geenszins." «Ge zeidet toch, dat ge de wissels «Dat ik, zoo ge mijn levensgeluk verniel- det rnij niet langer gebonden zou achten, tegenover uw vader dezelfde voorkomend heid en goedertierenheid in acht te ne men, die ik hem tot dusver betoond heb, in de hoop uw hand te verwerven" ant woordde de bankier op een eensklaps veranderden toon, die door zijne bijtende koelheid een contrast vormde met zijne vorige warmte en vriendelijkheid. «Ook verkeert ge geheel in dwaling, zoo ge rneent, dat ik uw vader zou willen dooden, daar toch een woord van u voldoende is, om de aangifte van de vervalschte wissels, welke in elk geval het gevolg zou hebben dat uw vader deze allerlief ste woning voor een dompigen kerker zou moeten verruilen, te voorkomen." «Gij zijt een gruwelijk mensch I" riep Verena in hevigen angst uit. «Niet gruwzamer dan gij, Verena 1" De bankier schiep met een duivelschen glimlach genoegen in de vertwijfeling van het meisje. „Ik wil u nog een voorslag doen, «zeide hij toen tot haar op den meest kalmen toon. Het meisje zag hem aan. «Ik geef u nog eenige dagen tijd om u te bedenken. Ik moet eene noodzake lijke reis voor zaken doen, die mij tot Zondag middag zal ophouden. Zondag avond zal ik de vrijheid nemen weder tot u te komen om u een bepaald ant woord te verzoeken. Zoodra slechts het ernstige jawoord van uwe lippen is ge sproken, vernietig ik de papieren voor uwe oogen. Vindt ge dat goed?" Het meisje was slechts in staat zonder te spreken met haar hoofd ja te knik ken, daar haar tong verlamd was door de hevige smart die zij innerlijk gevoelde. De bankier boog zich even voor haar, Verena beantwoordde dien groet op ge lijke wijze. Hij snelde met haastige schre den naar den uitgang van den tuinzij bleef zuchtend op de tuinbank zitten met de oogen naar beneden geslagen. Arthur Falkening had van uit zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1