Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De minister van buitenlandselie zaken, van verlof teruggekeerd, beeft de leiding van zijn depailement weder aanvaard. Den Oen Oct. zullen 40 minderen en 3 onderofficieren naar Indië vertrek ken onder bevel van den kapt. der iri F. Balebrega en onder medegeleide van den 2en luit. der art. G. L. van Waarden Door de politie te Haailem is in beslag genomen een valsche gulden, voe rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1859, blijkbaar bestaande uil lood. De slager Ilolstein van Oude-Schans is op helderlichten dag in de nabijheid van Winschoten aangehouden dooi di personen, die hem van zijn geld beloofde Het papiergeld dat hij bij zich droeg, wist hij te behouden. De aeronaut Frederic l'IIoste is Zondagmiddag te 5 uur met den lucht ballon «l'étoile polaiie" te Groningen opgestegen. De lieer F. Tompson, dïree teur der export-slagery te Assen, zou deze luchtreis mede maken en had reed in de mand plaats genomen, toen het bleek, dat de ballon voor 2 personen te zwaar was, zoodat de heer T. weder moest uitstijgen en de reis door den heei l'IIoste ondernomen werd. De ballon zette koers in de richting van Zuidhorn In weerwil van aanhoudende regenbuien waren duizenden op de been. De ballon is neergekomen op een wei land aan de Harlingervaait, tusschen Leeuwarden en Franeker. De algemeene vergadering dei- Broederschap van Candidaat-notaiissen in Nederland zal plaats hebben op Maan dag '17 September a.e in het schouw burg-locaal te Nijmegen. Het voorzit terschap wordt waargenomen door den heer H. W. J. Sannes te Hoorn. Op de uitgebreide agenda komt, onder meer voor een voorstel tot het richten van een adres aan Z.E.xc. den minister van justitie met verzoek bij eventueele wets wijziging der wet op het notaris-ambt a. het vermaken der protocollen te doen ophoudenb. de plaatsvervanging bij vacature door een candidaat-notaris mo gelijk te maken; c. het aantal candidaat notarissen te beperken. De maatschappij tot exp. van Staats spoorwegen heeft besloten, de candidaat notarissen, leden dier Broederschap, te vervoeren heen en terug (retour 4 dagen) op vertoon van hun bewijs van lidmaat schap tegen enkelen vrachtprijs. Na een hardnekkigen strijd met het stelsel Mannlicher zal, naar wij in de Amst. lezen, het Vitali-geweer bij onze infanterie worden ingevoerd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat 50,000 onzer klein kaliber-geweren naar bovengenoemd repeteerslelsel zullen wor den gewijzigd. UK de Betuwe schrijft men aan de Amh. Ct. omtrent het tabaksgewas: aard- en zandgoed zijn lichtsoortig en breed van blad; het gewas zou bij uit stek mooi geweest zijn, indien men niet zooveel regenachtige dagen had gehad dientengevolge zal ook het bestgoed te wenschen overlaten, tenzij er nog warmte komt. Met den verkoop van geel zand goed zal spoedig een begin gemaakt worden; de quantiteit zal dit jaar groot zijn, doch men verwacht, dal de kleur niet mee zal vallen. De heeren H. de Veer, H. Th. Boelen en Justus van Maurik Jr., hebben zich tot eene commissie gevormd, om een gedenkteeken op Hofdijk's graf te plaatsen. Zij achten een eenvoudigen ge denksteen voldoende en vragen daarvoor de bijdrage niet van de beoefenaars der lettel kunde alleen, maar van het geheele volk, welks geschiedenis door Hofdijk zoo dichterlijk werd beschreven. Slechts schuilplaats voldoende tijd en gelegenheid om de gestalte van het meisje te be schouwen. Het geplooide zomergewaad omsloot haar teedere gestalte, die op haar middel door een gordel zeer in haar voordeel in tweeën was afgedeeld. Eene duistere wolk zweefde weder over de vriendelijke trekken van het meisje. Hare handen waren krampachtig saam- gevouwen over de lippen gleed een zacht gefluister, dat Arthur eerst ver staan kon toen het luider werd en in duidelijker woorden in zijn oor drong. «O, zoo dat spoorwegongeval ten minste maar niet tusschenbeide ware gekomen," sprak zij nu met duidelijk hoorbare stem. «Het is toch wonderlijk, hoe zeer ik werd bewogen, toen ik gedwongen werd de oogen te slaan in een dieper gevoelend gemoed. Ik kan mij er geen rekenschap van geven, hoe het komt, dat mij juist dat gelaat zoo lang reeds met onuitwisch- bare kleuren voor de ziel staat." Arthur had zich, om het gefluister van het meisje wat beter te kunnen hooren, een weinig naar voren gebogen en daar bij gesteund op het vermolmde hout van den heg zonder de draagkracht te heb ben berekend. Toen hij nu hoorde, hoe zijn persoon in de gedachte van het meisje was ingeweven, klopte hem het kleine bijdragen worden gevraagdkomt er eene groote som in, dan zal de com missie dien wenk volgen. De Nordd Ally. Zeitung bevat heden een schei p artikel tegen Koningin Na thalie van Servië, die zich steeds zeer vijandig jegens Duitschland heeft gedra gen. Zoo wordt o. a. daarin gezegd, dat de Koningin den Franschen gezant hare ingenomenheid heeft betuigd met ile mededeelingen van graaf Vassili over het Berlijnsche hof, waarin het Keizer lijke Huis ernstig werd beleedigd. In de staatkunde, zegt het blad, mag men ziel niet bekommeren om schoonc vrouwen, gelijk evenmin is geschied met de Fran- sche Keizerin Eugénie. Men meldt uit Berlijn aan de Times: «De algemeene opinie is, dat er wer kelijk verband bestaat tusschen de expe ditie van Stanley en het ontwerp tot stichting van een Britsch Rijk bij de bronnen van den Nijl. Men hoopt in Engeland, dat het gebied waar tot heden Emin Pacha zich ophield, door Engeland geannexeerd zal worden." Een officiëel bericht uit Durban zegt, dat Dinizulu niet gevat is en zich nog in de Transvaal ophoudt. In Oosteniijk ziet het er treurig uit. Uit Hirschberg wordt gemeld, dat het geheele gebied van den Bober en Zachen onder water is geloopen. Fabrieken staan stil en het verkeer is op vele plaatsen gestremd. Onder de bevolking heerscht roote moedeloosheid. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeld dat de Porte in zake het Bulgaarsche vraagstuk r.og steeds zich tusschen twee vuren geplaatst ziet. De Russische gezant dringt onophoudelijk er op aan dat de Bulgaarsche troon vacant verklaard worde, terwijl de gezant van Oostenrijk even steik insisteert op de onmiddellijke erkenning van piins Fer dinand. De Italiaansehe minister-president Crispi en de voorzitter van den Senaat, de heer Farini, zijn benoemd tot ridder der Annunciade-orde, de hoogste onderschei ding die hun te beurt kon vallen. Daar door krijgen ze een rang als neven des konings. Voor hunne verheffing zullen er ofliciëele feesten plaats hebben. De bruidsgeschenken, welke Prinses Letitia Bonaparte tot nu ontvangen heeft, zijn de volgende De Hertogin van Genua schonk haar een roos van brillonten. De drie zonen van den Hertog van Aosta vereerden hun aanstaande moeder een halsketen van brillanten, welke een waarde van 300,000 lire vertegenwoor digt. Keizerin Eugenie zond een diadeem van brillanten, ter waarde van 150,000 lire. Prins Amadeus heeft voor 500,000 lire aan juweelen besteld, en de stad Turijn zal aan de bruid een prachtigen draagstoel Louis XV aanbieden, welke oor de beste kunstenaars van Italië be schilderd en met karmozijn fluweel ge- oerd is, terwijl de hengsels van massief goud zijn. Daarbij zijn gevoegd een prachtig getijboek, een gouden met bril lanten versierde gebakschotel, een waaier van fijnen kant met gouden steel, alles met fijne paaiden versierd en een gouden met diamanten versierde doos voor par- fumeriën. Al de geschenken zijn in Italië vei vaardigd. Z. M. de Koning heeft aan Vrouwe G. M. Moerbeek, weduwe van den Rit meester Instructeur, van het le regiment Huzaren, Jhr. A. C. Baron van Asbeck, die op zoo ongelukkige wijze den dood vond, een pensioen verleend van f 600 's jaars. - Zondag, 16 Sept. e. k., zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den heer hart al meer en meer hoorbaar en hing hij, vreugdedronken, met zijne blikken aan den schoonen mond van Verena. Daardoor zag hij echter niet dat het hekwerk door het gewicht van zyn li chaam naar voren overboog; eensklaps kraakte de heg en brak in een oogenblik tijds in stukken. Verena slaakte een gil, toen zij Ar thur Falkening, die door dat breken het evenwicht verloren had en voorover was gestort, van den grond zag oprijzen. Zij ilde opspringen en wegvluchten, maar e onverwachte aanblik van den man, die zoo even nog hare verbeelding had bezig gehouden, ketende haar zoo aan haar plaats dat zij zelfs niet vermocht op te staan toen Arthur, over de stukken heen stappend, naar haar toetrad. «Vergeving, mejuffrouw!" stamelde hij in groote verwarring, toen hij voor het diep blozende meisje stond en hij zijn blik over haar schoone gestalte liet wijden. Het kwam Arthur voor alsof zij iets wilde antwoorden. «Ik geloof, dat ik u verklaiing schul dig ben over mijne houding." Verena zag hem met beide hare groote, zachte oogen aan, zoodat Arthur dezelfde heilige trilling beving die hij reeds een maal had gevoeld, toen hij zijn blik had gespiegeld in dien zaligen glans. P. H. Hugenholts Jr., voorganger der Vrije gemeente te Amsterdam. De oud-leerlingen der Iloogere Bur gerschool te Amersfoort, J. C. Donker en H. Z. A. van de Roemer, zijn bij het vergelijkend examen voor den Infanterie cursus te Haarlem geslaagd. De heer A. Luyendijk, onderwijzer aan de openbare school le soort voor jongens alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school van lager en m. u. I onderwijs te Tholen. In plaats van den heer E. J. Vee nendaal, hoofd der Chr. School te Baarn werd Zaterdag jl. als bestuurslid van de afdeeling Amersfoort van de vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeresscnin Nederland gekozen de heer Jansen van Rijssen, hoofdonderwijzer a. d. Chr. School te Bunschoten. De Zaterdag 8 Sept. gehouden ring- vergadering van jongelingsvereenigingen was slecht bezocht. Slechts 8 vereenigin gen hadden afgevaardigden gezonden. De volgende vergadering zal gehouden worden D. V. 26 Dec. a. s. te Veenendaal. De heer J. D. Rolandus Hagedoorn heeft bij de j.I. Zaterdag te Scheveningen gehouden wielerwedstrijd wederom twee prijzen behaald, n.l. de 2e prijs in de internationale wedstrijd van meel voor hooge tweewiclcrs. Afstand 10 K M., af gelegd in 21 min., 18 sec. en de 3e prijs in de Nationale ivedstrijd van meet voor hooge tweewielersafstand 1 Eng. mijl, afgelegd in 3 min. 12% sec. Verkooping van Taste goederen Zaterdagavond 8 Sept. in „het Valkje" te Amersfoort. Notarissen: de Heeren A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER. In de gemeente Amersfoort. 1. Een huis en erf met loods en tuin aan de Kampstraat f 1400. 2. Een huis en erf in de Nieuw- straatopgeh. 3. Een huisin het Spieringsleegje. opgeh. In de gemeente Hoogland. 4. Een huisje met smederij aan den Hamf 1440. f2840. Jan. Wel man. wat hijg je! Je bent geheel buiten adem; hebben ze je nage zeten Piet. Neen, ik heb zelf nagezeten. J. Zoo? Wie? Een dief of kwajongens? P. Neen, den trein. J. Hoe kom je zoo mal. Die kan je immers niet inhalen. P. Neen maar soms wel halen. Ik krijg onverwachts bericht, dat ik in Utrecht moet komen. Denk den trein van 11.22 te kunnen halen. Wilden kortsten weg over het Kalfsveld nemen. Kom voor het Russische brugje.....jawel, daar had ik vergeten, dat die weg versperd is. J. Maar zoo iets moest je niet ver geten. P. Je hebt mooi praten. Ik was er al jaren aan gewoon dien weg naar het station te gaan, omdat die mij eenige minuten uitwint, en als men dan haast heeft, volgt men allicht een oude ge woonte. J. Toen ben je zeker omgeloopen? P. Ja, en kwam een paar minuten te laat. 't Is wel een last, dat dat brugje niet meer te gebruiken is. J. Dat mag je wel zeggen. Misschien dat de gemeenteraad er zich mettertijd over ontfermt P. Dan zal hiLjeen groot deel van de ingezetenen W& xlat gemak bezorgen. «Het onweder dat daar straks opkwam dwong mij onder dit beschuttende blader dak eene schuilplaats te zoeken tegen den nederstroomenden regen. Ik wilde mij juist verwijderen nadat het weder bedaard was, toen ik, door uwe komst geboeid, op die plaats bleef en daar zonder opzet getuige moest worden van het pijnlijk onderhoud tusschen u en den bankier. Ik had mij wel verwijderd, maar ik vrees de uwe verlegenheid nog meer te doen toenemen, zoo ik gedurende dat onaan genaam onderhoud uit mijne schuilplaats was getreden." Verena stond van de bank op, zonder haar blik van den grond op te heffen. »Gij hebt dus ons gesprek aangehoord?" vroeg zij zacht. »Van het begin tot het einde!" Het meisje gevoelde eene zware smart, die zij bekampte door eenige oogenblik- ken hare lippen vast op elkander te druk ken. «Mijnheer," vervolgde zij na een kor\e, pijnlijke pauze, «ik heb alleen de eer ge had vluchtig inet u bekend te raken, ik weet zelfs nog niet uw naam «Mijn naam is Arthur Falkening uit Br «En de mijne «Is Sophia Verena Wallmann, zoo deze kaartjes niet liegen I" voegde Arthur er Door den Commissaiis des Konings in de provincie Utrecht is aan burge meesters van die gemeenten, welke inde termen vielen, eene aanschrijving gericht van den volgenden inhoud: «Uit uwe missive is mij gebleken, dat ook in uwe gemeente het misbruik be staat, dat door den veldwachter aan de ingezetenen nieuwjaars-almanakken wor den aangeboden. In verband met mijne circulaire van 2 Augustus II. No. 2 Az. verzoek ik u, dien politie-beambte mede te deelen, dat dit gebruik voor het ver volg niet meer mag plaats hebben en noodig ik u uit, daarop toezicht le hou den. Ik geef u in overweging, voor zoover hiertoe termen bestaan, bij den gemeen teraad voorstellen te doen, ten einde de bedoelde politiebeamte in het daardoor ontstane geldelijke verlies worde tege moetgekomen." Twee onzer landgenooten zijn onlangs op hunne rijwielen van Keulen, langs den Rijn en door het Schwarzwald, naar Zwitserland gereden. Daar lieten zij zich door geen helling, hoe stijl ook, af schrikken en doorkruisten de Alpen tot Engadin. Zij namen den terugtocht door de Jura en de Rijkslanden tot Spa, vanwaar de trein hen huiswaarts bracht De geheele reis duurde, naar het Hbl. bericht, nog geen maand. De onvermoeide rijders legden 70 a 75 mijlen per dag af; bij zeer steile hellingen waren zij ge noodzaakt naast hun rijwiel te loopen, doch bij het dalen bleven zij, op ééne enkele uitzondering na, steeds in den zadel. Prinses Laetitia Bonapaite, die nu met haar oom, den Hertog van Aosta, trouwt, wordt de tante van haar volle neven, schoonzuster van haar vader en moeder en van haar oom en tante, den Koning en de Koningin van Italië, en zelfs haar eigen tante. De Hertog wordt de schoon zoon van zijn zuster; zijn broeder wordt zijn oomhij wordt van oom de broeder zijner neven, aangetrouwde oom van zichzelven, kortom, het worden, zooals het bij dergelijke huwelijken gaat, ver houdingen als die van het vermaarde «raadsel van Nijmegen," Zaterdag is er in de binnenkantons van Zwitserland zooveel sneeuw gevallen alsof het reeds in November was. Het spoorwegverkeer moest hier en daar worden gestaakt. Denzelfden dag zijn de wijnbergen in de kantons Waadtland en Neuchatel door zwaren hagelslag ge teisterd. Een Amerikaanscii geneesheer heeft, zegt men, van de honden niet alleen zijne assistenten gemaakt, maar hen zei ven als geneesmiddel gebruikt. Op grond van het feit, dat de boeren, die gewond of gekneusd zijn, de zeere plek doen lik ken door hun hond, heeft hij de begin selen bestudeerd, waarop het verschijnsel berustte, dat de tong van het dier een middel tot genezing of leniging van pijn was. De slotsom, waartoe hij gekomen is, strekt zoozeer ten voordeele van het hondenras, dat hij weldra een therapeu tische inrichting van honden zal tot stand brengen. Zij zal gevestigd worden te Zurich en zal den naam dragen van «Zurigenbad". Honden van allerlei soort znllen daar ter beschikking worden gesteld van zieken, gekwetsten, zenuwlijders, enz. en naar de voorschriften van den geneesheer gedu rende een bepaalden tijd de lijdende dee len moeten likken. Het voedsel van deze menschlievende medestanders in de wetenschap zal een punt van onderzoek uitmaken en de ge schikte spijzen zullen hun worden ver strekt door bedienden, die onder deug bij, terwijl hij het visiteboekje te voor schijn haalde dat zij bij het spoorwegon geval verloren had. Verena dankte hem met een verplich tend knikje, toen zij het boekje terugnam en vervolgde toen. «Juist, mijnheer, mijn naam is die welken gij zoo even noemdet. Maar om op ons vorig gesprek terug te komen, zoo verzoek ik u, wat gij gehoord hebt te vergelen, althans te verzwijgen." «Ik gevoel, mejuffrouw, dat ik mij aan een misdrijf tegen de maatschappelijke vormen heb schuldig gemaakt, doch ik was ten eenenmale buiten staat, mij van de plaats te verwijderen van waar ik de stem vernam van mijne barmhartige verpleegster, die mij verlaten had, zonder dat ik haar een woord van dank had mogen zeggen iWees daarover niet boos, mijnheer. Gij kent mijne beweeggronden niet. Ik moest mij wel zoo even van u verwij deren, daar ik niet gaarne wilde hebben, datdat Verena kon niet verder. «O, spreek toch, mejuffrouw!" «Daar ik niet gaarne hebben wilde dat iemand rnet ons stil, huiselijk verblijf bekend werd «Was dat uw eenige beweeggrond?" vroeg Arthur op zijn woorden drukkende. delijk toezicht staan. Men verhaalt nu al merkwaardige kuren, waardoor weldra Zungenbad een der meest gezochte her stellingsoorden zal worden. De «likkerij" zal evenals de massage in zwang komen, en het lijdt geen twijfel of evenals op andere badplaatsen en in richtingen van dien aard, zal men de bloem der aristocratie met hare luister rijke en grillige toiletten ook daar zich zien verzamelen om door de hon den gelikt te worden. In de Times wordt het volgende schrij- van openbaar gemaakt van een firma te Londen «Het kan van nut zijn voor diegenen uwer lezers, die betiokken zijn bijzaken in Rusland, te vernemen, dat wij per telegraaf uit Batoem een bericht ontvan gen hebben, meldende, dat, met het oog op het voorgenomen bezoek van den Czaar aan Batoem, aan alle vreemde in woners en werklieden bevolen is, de stad onrniddelijk te verlaten. De meese petro- leum-factorijen hebben dientengevolge het werk bijna geheel gestaakt en de schepen, welke bezig zijn petroleum te laden, zul len, naar alle waarschijnlijkheid, met ge deeltelijk lading hebben te vertrekken. Men verwacht, dat deze stand van zaken zal voortduren tot het einde van October." Tot grooten schrik van een aantal negers op eene katoenplantage bij Marietta, in Georgië, is daar een ballon neêrgeko- men, uit welks schuitje een man sprong, die als een dolleman schreeuwde en ge baren maakte. De negers overtuigd dat een wraakengel tot hen was neêrgedaald, vluchtten gillende de bosschen in. De eigenaar der plantage nam de man, die werkelijk krankzinnig scheen te zijn, mee naar huis en heeft hem sedert bij zich gehouden. Men kan niets uit hem krijgen. Hij is donker van gelaatskleur en draagt een soort van zijden kiel met eene broek van bokkevel. Een zeereisje tegen wil en dank maakte Donderdag een reiziger, die blijkbaar niet gewoon is zich te verplaatsen. Onze man kwam per mailtrein van 12 uren le Vlissingen aan met het plan te 12.30 per stoomboot naar Breskens over te steken. Zeker gehoord hebbende, dat door de provincie de dienst op de Wester-Schelde aanmerkelijk verbeterd is betrad hij een der groote zee- kasteelen, die den dagdienst op Queen- borough onderhouden. Midden in zee kwam de man tot de ontdekking dat hij, in plaats van naar het kalme Breskens, naar de wereldstad Londen op reis was. Hij was op de schuit en moest natuur lijk meevaren. Te Queenborough aange komen, stapte onze moderne Pieter Spa onrniddelijk op de nachtboot over en ar riveerde 's morgens weder te Vlissingen, om van daar nu beter de reis naar zijne bestemming te maken. Of de snuggere reiziger zonder verdere avonturen het einddoel zijner reis be reikte weten wij niet. {Midd. Ct.) Barnum uit New-York, de koning der reclame, heeft getracht, zich de geldverle genheid ten nutte te maken, waarin de neger-republiek San Domingo verkeert. Hij heeft namelijk de regeeiing der republiek voorgesteld hem, tegen eene belangrijke geldelijke vergoeding, het stoffelijk overschot van Columbus voor den tijd van 4 jaren te leenen. In dat voorstel schrijft hij «De kosten voor de opgraving van den man, die ons land ontdekte, draag ik zelf. Eveneens neem ik voor mijne rekening de reis- en ver dere kosten voor het tentoonstellen in de Vereenigde Stalen êti voor de lijf wacht, die de kostbare overblijfselen moet vergezellen en die zal bestaan uit acht soldaten, die ik in prachtige uniformen zal steken." Nu volgt eene uitvoerige beschrijving van de uniformen en van de verdere uitrusting. «Ik neem de ver plichting op mij," gaat Barnum voort, «om na verloop van 6 maanden 50 pet. «Openhartig gesproken, neen, mijn heer «En den anderen grond wilt ge voor mij verzwijgen, of, kan ik Voorbij Verena's oogen trok een duistere schaduw toen zij, nadat zij Arthur had aangezien, wijd in de verte staarde. Doch dit duurde slechts een oogenblik, wai t terstond zag zij Arthur wederom aan en zeide:" Spreek verder, mijnheer!" «Was ook de heer, die daar straks den tuin verliet, de oorzaak dat ge u zoo ras uit mijne tegenwoordigheid verwijderde?" «Neen mijnheer. Hij is isVere na's stem stokte opnieuw slechts een goede bekende." Het meisje durfde haar blik niet van den grond opslaan. «Dan kan ik den grond van uwe on gewone houding slechts zoeken in het gesprek van zooeven." oGewis, mijnheer!" antwoordde Verena zichtbaar opgewonden. «Ik wilde niet hebben, dat iemand, wie ook, in onze betrekkingen een blik sloeg, en met onzen voor het oogenblik ongelukkigen toestand bekend werd. Tot dusver gelukte dit mij, nu is het niet meer het geval." Wordt Vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2