Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. toen blijk gaf zich niet goed naar gezag te kunnen voegen; ten minste als caval- lerist werd hij wegens insubordinatie door daden tot detentie veroordeeld. De vermoorde stond bij zijne superieuren te boek als een ordelijk, nauwgezet man. Van Horn was aanvankelijk verbonden aan de lijn HaarlemmerpleinLeidsche- plein, doch werd, wegens het uitvallen van een wagen dier lijn, overgeplaatst bij de reserve van de lijn Overtoom, wat hem niet beviel, zoodat hij zijn ontslag nam. De wrok, welken hij tegen Ekkert koesterde, ontstond wijl hij meende, dat hij door diens schuld van de lijn HaarlemmerpleinLeidscheplein verwijderd was, en ook omdat Ekkert hem meermalen ernstig over drankmis bruik ondei houden had. Of hij bij het bedrijven van zijne wandaad beschonken was, valt slecht uit te maken. Ten 8 ure 's avonds werd hij op een der trams door een gewezen collega gezien en was toen kalm en bedaard. Van Horn was nog geen 30 jaren oud en woonde in bij zijne moeder, eene weduwe. De arme viouw beleefde reeds sinds geruimen lijd niet veel pleizier van haar zoon. Uit eene verkenning van het terrein van den moord, in de onmiddellijke nabij heid der woning van den vermoorde, blijkt, dat Ekkert, nadat Van Horn de eerste schoten gelost heeft, nog de kracht moet gehad hebben zich een eind vooit te sleepen tenminste de plek, waar men zijn lijk vond, was in de richting van het Leidscheplein eenige passen verwij derd van eene groote plas bloed. Niet alle schoten trofTen doeleen der kogels is terecht gekomen in de deur van een huis naast de bergplaats van de firma de Gruyter' aan de overzijde op de Leidschekade. In de politie-rapporten wordt geconsta teerd, dat Van Hom heeft bekend op Ekkert te hebben geschoten met het doel hem schrik aan te jagen. Die be kentenis, vergeleken met het feit, zooals het zich heeft toegedragen, maakt den indruk, geen bekentenis te zijn. Als men slechts bedoelt, door te schieten iemand schrik aan te jagen, bestaat er in de open lucht ruimte te over, om niet te treffen. De groote manoeuvres, die deze week in de omstreken van Breda zijn gehouden, werden bijgewoond door een kolonel van het Russische-, een majoor van het Fransche-, 2 officieren van het Zweedsche- en 1 officier van het Grieksche leger. Zij brachten deze week ook een bezoek aan de Kon. Militaire Academie en bezichtigden daar een en ander met de grootste belangstelling. Te Nieuwediep is aangekomen, op reis naar St. Petersburg, de torpedoboot Nöfdenfelt, als zijnde aan het Russische gouvernement verkocht. Dit schip kon niet aan de voornaamste eischen van een onderzcesche torpedoboot voldoen, van daar dat door onze Marine is afgezien van den aankoop. De ontwerper van dit vaartuig is de heer Garret en de bouw geschiedde in Engeland. Men schrijft aan het D. v. N.: «On- langs werd aan de Zaanstreek, op initi atief van den heer A. Gauthey, eene Vereeniging opgericht ter beoefening van de Sociologie, de wetenschap der maat schappij, of het vrije onderzoek naar den aard der dingen. Nóch religie, nóch staat kundige richting zal ooit een beletsel zijn om tot lid van deze Vereeniging toe te treden, dewijl ieders meening ttn volle wordt gewaardeerd en men uit de ver schillende subjectieve meeningen tot ob jectieve waarheden hoopt te geraken, ten einde daardoor nuttig te kunnen zijn voor allen, doch in de eerste plaats voor hen, die het meest door de wanverhoudingen in de maatschappij hebben te verduren. Dat de vereeniging levensvatbaarheid bezit bewjjst het ledental, dat aanvan kelijk 32 bedroeg, in hoofdzaak uit de Zaanstreek, nu tot 65 is geklommen, waaronder mannen van naam, uit alle deelen van ons land. Het bestuur is samengesteld uit de heeren A. Gauthey, G. Schoorl, J. de Jager Szn. en G. H. van Dalen, allen Zaankanters. Binnenkort zal worden over gegaan tot het benoemen van 3 leden voor het hoofdbestuur uit andere ge meenten. De Vereeniging hoopt voorloopig haar doel te bereiken door het houden van vergadeiingen met of zonder daartoe ver zochte sprekers, het stichten van onder- afdeelingen en zoo mogelijk verspreiden van geschriften en het uitgeven van een tijdschrift." De werkzaamheden te Utrecht aan de kruising van den Leidschen Rijn, den Leidschenvveg en het Merwedekanaal zijn nu als geëindigd te beschouwen zoo dat dan ook met het ontruimen van kee- ten eri loodsen een aanvang is gemaakt. Jhr. mr. F. J. C. Schimmelpenninck, te Renkum, heeft, wegens de vermin derde opbrengst der landerijen en de lage prijzen der producten, aan al zijne huurders van bouwgronden, die voor zes en meer jaren gepacht waren en waar van slechts één jaar verstreken is, thans de pachtprijzen va'n de overige jaren met 10 pCt. verlaagd. Door het later vertrek van de dagverbinding via Queensboro uit Lon den zullen in de goedgekeurde ontworpen dienstregelingen der betrokken spoorwe gen wijzigingen worden gebracht. Op het burean van den schout bij nacht te Ilellevoetsluis is gedeponeerd een zeer doorwaterd plankje, waarop met inkt geschreven is «Ben in de sloep gevlucht schip7e)r?ii/gezonken(eenig overgeblevene) van Amsterdam naar Lissabon 2 Aug. '8S." Dit plankje is bij het inlaten van water in het natte dok te Hellevoetsluis ge dreven-, en opgevischt door torpedisten van Zr. Ms. torpedoboot Amstel, Men schrijft uit Neerbosch «De eene vleugel van het nieuwge bouwde weeshuis is in gebruik genomen en wordt thans door 120 weezen be woond in het andere gedeelte wordt dagelijks in G lokalen school gehouden met meer dan 300 kinderen. Besloten is het nieuwgebouwde weeshuis nog aamerkelijk te vergrooten de werkzaam heden hiervoor hebben reeds een aan vang genomen." Van goederhand vernemen wij, dat een opmerkelijk product der Neder!, middeneeuwsche kunst onlangs te Ouden bosch, in Noord-Brabant, is teruggevon den, over welks bestaan de kunstkenners sedert geruimen tijd in het onzekere verkeerden. Dit kunststuk van groote waarde is een ivoren Christusbeeld aan het kruis. Waarschijnlijk zal het evenals zoovele andere kunstwerken, in Ameri- kaansche handen overgaan, en het is zeer gewenscht, dat bestuurders van museums, waar dergelijke voorwerpen worden verzameld, althans beproeven dit werk voor ons land te behouden. (N. R. Ct.) De beroemde Hongaarsche schilder Muncaczy bevindt zich te 's Gravenbage Hij heeft zijn intrek genomen in het «Hotel des Indes." De afdeeling Scheveningen der Nederl. Visscherij-vereeniging heeft twee commissiën benoemd, de eene om van advies te dienen in zake 't verkrijgen van geschikte terreinen tot't dragen van de vleet, de andere om te adviseeren in hoever 't mogelijk zou zijn, bij het Ne- derlandsche leger, in navolging van 't Duitsche, de haring als voedingsmiddel ingevoerd te krijgen. Ten slotte werd als middel tegen het, zich toeeigenen, onder alle voorwendsels, van haring, ten nadeele van de reeders, eene betere contróle, hetzij van den sehip- per, hetzij van wege den reeder, aange prezen. Men schrijft aan de Amst. Ct.: «Menigeen, die het besluit leest, waarbij aan de Indische officieren, die in 1879 werden gepensioneerd, het pensioen wordt toegekend zooals het bij Koninklijk be sluit van 1 December 1879 werd gere geld, zal deze regelen in de officiëele be lichten voorbijgaan, zonderdaaraan eenige andere aandacht te schenken. En toch verdient het besluit alle mogelijke aan dacht, want daardoor wordt een einde gemaakt aan een groote onbillijkheid,die onder de elkaar opvolgende regeeringen, sinds 1879, is bestendigd. De gouverneur- generaal Van Lansberge toch, had in zijn speech op 19 Februari van dat jaar, den officieren het vooruitzicht geopend op hooger pensioen en op diens woorden afgaande, vroegen velen hunner dit aaD. Hoe waren zij echter teleurgesteld, toen de nieuwe pensioensregeling tot 1 Decem ber op zich liet wachten en niet van terugwerkende kracht werd verklaard op hen, die in het jaar 1879 hun pensioen hadden aangevraagd. Ook aan deze onbillijkheid is door den minister Keuchenius een einde gemaakt. Hem daarvoor alle eer. Als men nagaat, dat het op een kapiteins-pensioen, bijna f400 per jaar scheelt, dan is het nu ge vallen besluit voorwaar geen kleinigheid voor de belanghebbenden. Wel heeft ook dit besluit geen terugwerkende kracht en treedt het eerst met 1 October in werking, doch er zijn nog genoeg slacht offers in leven om van deze bepaling te kunnen profiteeren." In verband met de onzekerheid waarin de natie gebracht wordt aan gaande den toestand des Konings, door de verschillende berichten der dagblad pers, dringen onderscheiden bladen er op aan, dat de St.-Ct. het volk van Z. Ms. gezondheidstoestand op de hoogte houdt. In de reeds ontworpen en goed gekeurde regeling der betrokken spoor wegen, zullen wijzigingen worden ge maakt, wegens het Inter vertrek van de dagboot VlissingenQueenboro. De heer L. J. Goddefroy, reisge noot en assistent van den heer Daniël Veth op den tocht door de Portugeesche bezittingen op Afiika's Westkust, waarbij laatstgenoemde geleerde het leven ver loor, gaat den 15en dezer scheep naar dezelfde gewesten, ten einde aldaar vooral het ethmologisch onderzoek voort te zet ten. Den vrienden van Daniël Veth heeft hij de belofte gedaan, de plaats waar deze begraven ligt nauwkeurig op te nemen en daarvan eene photographische afbeelding te zullen maken. De berichten omtrent den toestand van den Koning luiden bevredigend. Z. M. is in staat om zijne gewone werkzaam heden te verrichten en rust des nachts zeer goed. Dr. Vinkhuijzen bezocht den Koning gisteren vuor de eerste maal sedeit Zondag, hetgeen ongetwijfeld een bewijs is, dat er geen oogenblikkelijk gevaar beslaat. Tot lord-mayor van Londen zal dit jaar waarschijnlijk worden gekozen de liberale alderman Whitehead. De President der Fransche republiek Gamot heeft, bij zijn bezoek aan Cher bourg, na aan het station verwelkomd te zijn door den maire, zich het eerst be geven naar de prefectuur der marine. Op weg daarheen legde de bevolking eene groote belangstelling aan den dag; zij juichte den president hartelijk toe, waarbij men tevens herhaaldelijk de kreet «leve Floquet" vernam. Als bijzonder heid wordt vermeld dat de Boulangisten zich geheel stil hielden, klaarblijkelijk omdat zij aan de houding van het volk zagen, geen succes te zullen hebben. Van Tunis woidt aan le Tcmps ge meld Benden gewapende roovers. dissiden ten uit het Tripolitaansche gekomen om een rooftocht te houden onder de stam men in het zuiden van het Regentschap, hebben een treffen gehad met de Chama- nis, een bergstam. De roovers, ten ge tale van 300, werden op de vlucht ge dreven en vervolgd, met achterlating van verscheidene dooden en hun kudden kameelen. Uit Berlijn meldt men aan de N. R. Ct. «Tot verdere geldelijke en zedelijke on dersteuning van de expeditie tot het ont zetten van Emin Pacha, waartoe thans vast besloten is, zal weldra door het comité eene oproeping tot het Duitsche volk worden geiicht. Als aanvoerders der expeditie zijn de bekende grondleg ger der Duitsche Oost-Afrikaansche Maat schappij, Carl Peters, en de evenzeer bekende Afrika-reiziger Wismann aan gewezen." De toestand van den ongelukkigen koning Otto van Beieren wordt bij den dag tieuriger. Hij brengt zijn tijd door in de duisterste hoeken van het kasteel Nymfenburg en herkent niemand meer, zelfs zijn moeder niet. De Figaro deelt mede, dat Koning Humbert van Italië, de gasten van prins Napoleon heeft ontvangen. Prins Jeróme was bij dit oqderhoud tegenwoordig. De Koning uitte zijne ingenomenheid, dat hij Franschen bij zich zag, die ge komen waren om een huwelijk te vieren, waardoor het Fransche en Italiaansche bloed wordt vereenigd. Aan weerszijden heerscht misverstand, maar dit moet verdwijnen. De pers moet daartoe mede werken Italië kan niet in vijandschap leven met Frankrijk, want het kan 1859 nimmer vergeten. Italië wenscht den vrede, ten einde zijn nijverheid en handel te ontwikkelen. «Ik en mijne Regeering zeide de Koning zullen doen wat wij kunnen, om den vrede te handhaven." Volgens berichten uit het binnenland van Bulgarije wordt de politieke toestand bij den dag ingewikkelder. In verschei dene streken weigert de bevolking de- overheid te gehoorzamen. Stuurt de Re geering troepen, dan gaan de boeren doodeenvoudig zoolang naar de bergen. De toestand is voor reizigers hoogst gevaarlijk, men is zijn leven geen oogen- blik zeker. Een pleizierig landje Volgens berichten uit Boukhara ont vangen, breidt zich de opstand in Af ghanistan met snelheid uit. Verscheidene hoofden van het leger des Emirs, zouden de zijde der oproerlingen hebben geko zen. De troepen van den Emir zijn zelfs reeds met die van Iskhak khan slaags geweest, waarbij deze het onderspit moest delven: een beslissende slag verwacht men echter eerst bij Haibak. Bij de Regeering van Canada is een rapport ingekomen van een commissie, aangaande het groote bassin van de Mackenzie-rivier in het uitsterste weste lijk deel van Canada. Het beslaat een oppervlakte van 1.260.000 vierkante mij len en is zeer schaars met Indianen be volkt, die over het algemeen vredelievend, van aard zijn. De bebouwbaarheid en vruchtbaarheid van den grond, de ont zaglijke groote wouden van de prachtig ste boomen die men zich denken kan- de mijnen van allerlei metaal, zelfs goud en zilver, de petroleumvelden, de meren vol visch, enz. enz., worden door de commissie hoogelijk geroemd. Een onaf zienbaar groot terrein voor kolonisatie ligt hier nog open. De Titnes noemt deze streken het groote reservegebied van Canada en merkt op, dat het niet dik wijls aan een land te beurt valt te ver nemen, dat het nog een millioen vier kante mijlen bezit om er mede te han delen naar goedvinden. De 1. luitenant J. T. H. Mingelsis met zijn onderhebbend detachement onder officieren en minderen van het escadron ordonnancen van de fortmanoeuvres in het garnizoen teruggekeerd. Tot leden der commissie tot keuring van fourage gedurende de maanden Sep tember en October zijn benoemd de ritmeester jhr. 11. P. van Raden, de 1. luit. H. L. A Mathon en de paardenarts 2e kl. A. Frederikse, en tot leden der herkeurings-commissie de ritmeester E. J. Geldermann, de 1. luit. jhr. L. R. Ram en de paardenarts 1. kl. A. Overbosch. Den 19. Sept. a. s. zal door de officieren van het garnizoen eene snip- perjacht worden gehouden. Onze voormalige stadgenoot de heer P. Oranje, ten vorigenjare naar Trans vaal vertrokken, is thans benoemd tot assistentclaim-inspecteur te Barberton (Zuid-Kaap Goudvelden), op een salaris van f 2400 's jaars. Tot zetters van 's rijks belastingen alhier, zijn herbenoemd de heeren B. VV. van Burgsteeden en J. P. G. Kok, en benoemd de heer E. L. Visser. Den 17. dezer vertrekt uit deze gemeente een detachement ordonnancen naar Kesteren, ter sterkte van 2 officie ren, 22 onderofficieren en minderen en 26 paarden. De jaarlijksche schietwedstrijd, door de vereeniging tot bevordering van 'stands weerbaarheid «Eendracht maakt Macht" te houden, is verdaagd tot Woensdag, 26 September a.s. In de plaats van den heer W. J. van Rhee, die de benoeming niet heeft aangenomen, is de heer A. van Santbrink tot lid der commissie tot rege ling van den wedstrijd benoemd. Aan de zijde van de Biltstraat wordt Utrecht meer en meer verfraaid en uitgebreid. Niet alleen op het terrein, bestemd voor het nieuwe wandelpark aan het einde der Maliebaan, ziet men reeds villa's verrijzen, maar thans is men ook druk bezig de enorme strook grond, lig gende tusschen de Rijks-Veeartsenijschool en den Oosterspoorweg aan te leggen voor de bebouwing van woonhuizen, met evenwijdig loopende stiaten van 12 meter breed. Men is reeds bezig, het daarvoor bestemde terrein op te hoogen, welk werk aan velen een goed dagloon geeft." Veenenda&l. De distiicts-veearts heeft alhier en te Geldersch-Veenendaal verschillende gevallen van vlekziekte bij varkens waargenomen. De doode dieren worden verbrand. Aiueroiigeu. Alhier is men bezig met de voorbereidende maatregelen voor de oplichting van een fanfarecorps. Moeten de vrouwencorsettendragen'? Een belangrijk debat, dat wij hier willen mededeelen, had de vorige week te Londen plaats in de Biological Society, waar prof. Roy eene lezing hield over de vraag of men corsetten en gordels moet dragen. Als physiologist noemde hij het corset van den tegenwoordigen tijd slecht doch voegde er aan toe, dat passende corsetten de ademhaling niet beletten en van waarlijk nut zijn voor de draagsters als ze niet te strak geregen zijn. Hij meende dat het strakke rijgen begon als de vrouwen last van liaar corset kregen bij het trappen klimmen. Hoe onschuldig dit oordeel ook was, toch stak er een storm tegen op. Nauwelijks had de professor dan ook zijne lezing geëindigd, of dr. Wilberforce Smith nam het woord en sprak «Sterk rijgen Niet alleen sterk rijgen, maar alleen het dragen is reeds een kwaad en een vloek." Hij had de vraag bestudeerd en was tot de slotsom gekomen, dat door de corsetten de rugspieren slap werden. Zoolang echter de tegenwoordige mode bleef bestaan zouden de corsetten ook wel blijven. Op verzoek van den voorzitter der vereeniging gaf ook een der dames haar meening te kennen. Zij zeide: Vrouwen weten dat zij zich door sterk rijgen kwaad doen, want zij die het doen, zijn niet in staat zich vlug te bewegen en hun huiselijke bezigheden goed le ver richten. De fout ligt voor een groot deel bij de modistes, die haar klanten wijs maken dat zij haar gewicht aan kleeren op de heupen, niet op de schouders moeten dragen." Een andere dame zeide: Blijf bij uwe corsetten, dames. Zij verfraaien uw lichaamsbouw, verwarmen u en bescher men u. Blijf bij uw corsetten en daar door behoud gij macht over de andere sekse." Als bewijs dat de romantische episoden nog niet geheel onmogelijk zijn geworden in de Far-West, moge het volgende ver haal dienen, dat heden uit Palodora in the Public Land Strip, achter Missouri, wordt gemeldt: De cow-boys, in die streek hadden in den laatsten tijd her haaldelijk talrijke paarden en ander vee gemist en verdachten een troep «campers", die beweerden op wilde paarden te jagen, van schuld te hebben aan die verdwijnin gen. Toen zij ten slotte van hunne schuld de zekere overtuiging kregen, omringden 40 goed gewapende «vigilantes" het dievenkamp en vaardigden een comité van zes man af, om de uitlevering der dieven te vragen. Zij werden met de volle laag beantwoord, waardoor één man en twee paarden getroffen werden. Toen begon eene woedende bestorming van het kamp door de «vigilantes". Aan beide kanten werd wanhopig gevochtengeen kwartier werd gevraagd of ontvangen. Na een 12ta! minuten hield het vuren op. Zeventien campers werden gesneuveld gevonden. Van de cow-boys waren er drie gesneuveld en negen gewond. Niet één der belegerden ontsnapte levend. JlILUS Verne heeft thans een schets gemaakt waarin hij een blik slaat in het toekomstig verkeer. Verne's studie bepaald zich hier tot het, onlangs door een Amerikaanschen ingenieur, kolonel Pierce, uitgewerkt plan: Amerika met Europa te verbinden door een op den bodem van den Atlantischen Oceaan aan te leggen pneumatische spoorweg." Verne vertelt dat hij bij het lezen van deze brochure in slaap viel en in zijn verbeel ding was hij naar Amerika gedragen, waar hij door den directeur der reeds in werking zijnde «Pneumatische-Railway- Company" aan het station Boston-Liverpool werd ontvangen. Hier vernam hij hetvolgen- de: De rails van den onderzeeschen spoorweg loopen door een buis van gewone tunnel hoogte en breedte. Twee dergelijke buizen verbinden Amerika en Europa. In den eenen koker loopen de treinen van Boston naar Liverpool, in de andere de treinen in tegenovergestelde richting. De lucht in de tunnels noodig, wordt daarin door groote blaasbalgen gebracht. De snelheid, waarmede de treinen loopen, is 1800 K. M. per uur, zoodat men in 2 uur 40 min. van Boston naar Liver pool kan koinen. Daar het tijdsverschil tusschen Liverpool en Boston 4 uur 14 min. is, zal een trein, om 9 uur 's mor gens van Boston gaande, om 3 uur 54 min. te Liverpool komen. Volgens de Figaro heeft de bekende commandant Renard de quaestie der be stuurbare ballons een groote schrede verder gebracht. Te Meudon is men na melijk bezig aan een ballon, voorzien van een motor van 500 kilogram en 50 paar denkrachten, waarmee de heer Renard rekent eene snelheid van 100 kilometer in het uur te zullen verkrijgen, zoodat de ballon tenzij in een bepaalden storm onder alle weder in alle richtingen zal kunnen gestuurd worden. Komkommers kan men tot Kerstmis bewaren, als men er bij het plukken een langen steel aanlaat, ze met een zachten schuier van alle vuil zuivert, ze droog afveegt en hen daarna rondom bestrijkt met eiwit. Men hangt ze aan de stelen op een droge plaats zóó op, dat zij el kander niet raken. Volgens een New-Yorker blad gebruikt Edison zijn nieuwe phonograaf om ieder geluid van zijn jongste kind op te ne men. Elk vroolijk lachje, elk eigenzinnig, koppig gekrijt, elk wanluidend geween woidt met de grootste zorgvuldigheid opgenomen. Het instrument denkt Edison aan zijn dochter le geven, wanneer zij volwassen is, opdat zij later zelf zal kun nen zien, wat voor soort kind zij geweest is. Het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt mede, dat een der adsistenten van prof. Koch te Berlijn, dr Loewenthal, be langrijke kweekproeven heeft gedaan met den komma-bacillus der cholera, die zoo wel van zelf als in de gewone cultures (gelei, bouillon) zijne giftigheid verliest. Hij kweekte den bacillus aan in een mengsel van vleesch, pancreassap en erw- tsnmeel, hetgeen eenigzins gelijkt op het geen in 's menschen darmkanaal wordt aangetroffen, en zag daarin den werkeloos geworden bacillus de virulente eigenschap pen van den verschen bacillus herkrijgen en door het doorloopen van verschillende cultures in giftigheid winnen. Inentingen, met daaruit verkregen cul tures verricht, slaagden echter slechts gebrekkig, en het vraagstuk der inenting tegen de cholera bij den mensch acht hij door zijne ontdekking niet vooruitgegaan. Volgens Loewenthal moet daarbij ni-t vergeten worden, dat het cholera-virus Lij den mensch alleen langs den weg van maag of ingewanden in het organisme pleegt binnen te dringen. Een Weener blad deelt mede dat een werkstaking is uitgebroken in het paleis des Sultans te Conslantinopel, nl, onder de koks des Grooten Heers. Deze dienaren, ten getale van 200, heb ben de keizerlijke keukens verlaten en de vuren gedoofd. Als oorzaak hiervan wordt gezegd dat Agofs Pacha, de ongelukkige minister van de civiele lijst, had vergeten het personeel te betalenmeer dan 15 maanden was zulks niet geschied. Zjj wa ren allen getrouwe Muzelmannen, want Christenen mogen de keizerlijke spijzen niet bereiden, zij mochten den Grooten Heer eene varkensvleesch voorzetten waar van hij nog zieker zou kunnen worden dan hij reeds is! Thans heeft men in alle haast Grieksche en Armenische koks moeten aannemen, die eiken dag betaald moeten worden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2