Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. schillende oorzaken, ernstige onlusten plaats gehad. Door het krachtig optre den van het bestuur en de uitnemende diensten van het Nederlandsch-Indische leger, werd de rust spoedig hersteld en de voortgang der oproerige beweging, ook in andere gewesten bedwongen. Op Noordelijk Sumatra is meerdere genegenheid tot toenadering van de zijde der hoofden merkbaar; de toestand kan in zooverre meer bevredigend genoemd worden. De ziekte, waardoor onze krijgsmacht in Atjeh geteisterd wordt, heeft zich niet uitgebreid. Eene commissie is bijeenge roepen tot overweging der vraag, welke middelen uit geneeskundig zoowel als uit militair oogpunt nog nader zouden kunnen worden aangewend, om hare nadeelige gevolgen te keeren. Met de bede, dat Gods zegen moge rusten op uwe werkzaamheden, verklaren wij in naam des Konings, deze zitting der Staten-Generaal geopend. Den heeren ministers wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Naar men uit Wageningen meldt is men daar sedert eenige dagen weer bezig met de nieuwe haven, waarvoor het Rijk en de Provincie subsidie hebben toegestaan en die reeds in September van het vorige jaar gereed had moeten zijn. Wanneer de gemeente al de boeten toepast, zal dat een aardig sommetje kunnen worden, aangezien nog niet te zeggen is, wanneer de haven gereed zal komen. Te Rotterdam worden pogingen aangewend tot het oprichten van een pensioenfonds voor handelsbedienden. Het Dagblad verneemt, dat eene conferentie te 's-Hage gehouden, omtrent eene versnelling van het vervoer tusschen Berlijn en Londen over Venloo en Vlis- singen, voorloopig tot eene goede uit komst heeft geleid. Wederom nurs zou door den genomen maatregel op het traject worden uitgespaard. De gemeenteraad van Utrecht heeft een prijsvraag uitgeschreven voor den aanleg van een wandelpark op het aan gekochte terrein het Hoogeland. De prijs is f700, de prcinie f300. Programma's voor den wedstrijd zijn a f 1 verkrijg baar. De commissie van beoordeeling, bestaat uit de heeren C. Kuijsken. architect te Amsterdam, voorzitter; C. Vermeij, direc teur der gemeentewerken te Utrecht; L. Rosseels, tuinarchitect te Leuven H. van Lunteren, idem te Utrecht, en Leon. A. Springer, idem te Hilversum, Secretaris. Dr. Joachim, de bekende violist, heeft zich weder ouder behandeling van dr. Mezger gesteld. De pogingen tot voorbereiding eener Zuid-Afrikaansche landbouw- en emigratie-maatschappij worden ijverig voortgezet. Men verwacht echter nog uit Transvaal nauwkeurige inlichtingen, die eerst over eenigen tijd kunnen worden tegemoet gezien. Aas een particulier schrijven van 4 September van een der passagiers aan boord van de Sumatra ontleenen wij het volgende Het weer is tot nog toe prachtig. Donderdagmorgen 30. Aug. kwam Z. E. de gouverneur-generaal mr. Pijnacker Hordijk, met gevolg te Marseille aan boord. De commandant, de heer Droog lever Fortuyn en andere officieren ver welkomden den hoogen passagier, de sol daten stonden opgesteld; de matrozen waren in het want. Van het oogenblik af dat Zijne Exellentie aan boord was, werd de gespleten wimpel in top ge- heschen, waarvoor de passeerende sche pen meest allen salueeren. een korte pijnlijke pauze, nadat het hem gelukt was zijn gevoel te vermeesteren. Aanstaanden Zolfdag verlangt hij mijn laatste woord. Hij zal komen en mij in den schrikkelijken tweestrijd stellen, öf zijne vrouw te worden, óf.óf. neen, vader, ik kan het niet uitspreken 1 Den ganschen nacht heb ik niet kunnen slapen; ik heb nagedacht gepeinst en overwogen. ik heb de han den gevouwen en gebeden, totdat de he mel mij troost schonken eene inwendige stem mij toefluisterde: «Antwoord ja de redder uit allen nood zal alles nog ten beste voeren!". En zoo ben ik nu ook besloten, door mijn jawoord het vreeselijk ongeluk van uw hoofd aftewen den 1" «Wilt gij dat doen, lieveling!" riep de oude man uit, verrast door het kloek moedig besluit van het meisje. Zij drukte beide handen voor het ge laat en herhaalde snikkend«Ja, vader, dat is mijn onherroepelijk besluit!" Op de wangen des ouden krijgsmans parelde een traan. Hij sloot het meisje in zijne armen, kuste haar op het gloei ende voorhoofd en wendde toen zijn blik biddend en smeekend naar het blauwe hemelgewelf. De heer Pijnacker Hordijk aanvaardde de reis met zijn echtgenoote, 2 kinderen van 8 en 10 jaar, eene gouvernante en een kinderjuffrouwde adjudant van den gouverneur-generaal de heer Nepveu is aan boord met echtgenoote en 1 doch tertje. Voor de families zijn 5 hutten in geleedheid gebracht; 2 hutten zijn aan elkaar gelrokken en daarvan is een keu rige salon gemaakt, zeer netjes behangen en gemeubeld. De verdere hutten dienen als slaapkamers. Bij het aanboord komen liet de heer Hordijk de verschillende pas sagiers aan zich voorstellen. De familie zit gewoonlijk aan dek. Z. E. onderhoudt zich nu en dan met de overige passagiers en stelt blijkbaar zeer veel belang in het verloop van de reis. Bij het middagmaal neemt het hooge gezelschap aan de middelste tafel plaats, waar ook de commandant zijn zetel heeft. De andere tafel wordt bezet door een achttal geestelijke zusters, die zich voor verspreiding van onderwijs naar Padang en Samarang begeven. Aan de derde tafel zitten de overige passagiers 4e kb, die, daar er niet veel plaats overbleef, slechts 13 in getal zijn. Hoewel de aan wezigheid van den gouverneur-generaal zeer weinig «stijfheid" veroorzaakt, maakt het kleine aantal overige passagiers de reis minder gezellig dan anders wel het geval is. Z. E. is gewoonlijk 's morgens zeer vroeg aanwezig en verlaat 's avonds tegen 9 uur het dek. Wij hebben ook onze «Prinsessendag" gevierd 's morgens om 9 uur traden de troepen, (zoowat 50 man) de machinisten, bootslieden enz. aan en werden door Z. E., in gewone kleeding, geïnspecteerd. Daarna hield de aanwezige luitenant ter zee een toespraak tot de troepen, 's Avonds maakten de militairen muziek op een harmonica, en het scheepsvolk danste. Aan tafel bracht Z. E. een dronk uit op de jeugdige Prinses, en daarmede was de pret uit. Wij lezen in de Arnh. Ct.: «Voor de juistheid der volgende schets van hiërarchie durven wij niet instaan. «De inspecteur van het onderwijs be vindt, dat het slot aan de plaatsdeur der school te Y. ontbreekt. Hij geeft hiervan kennis aan den districts-schoolopziener, die de zaak stelt in handen van den ar- rondissements-schoolopziener, welke de commissie van toezicht op het lager on derwijs daarvan verwittigt. De commisie zendt bericht aan B. en W., die haar renvooieert naar het burean van open bare werken. Het bureau van openbare werken zendt een der ambtenaren, om de zaak te onderzoeken, en deze bevindt dat het slot, hetwelk gesmeerd moest worden, weder in de deur is. De ambte naar rapporteert aan den directeur, die het rapport overlegt bij B. en W., die daarmede de commissie van toezicht in kennis stelt, welke een schrijven richt aan den arrondissements-schoolopziener, van wien de districts-schoolopziener het bericht ontvangt, die den inhoud aan den inspecteur van het lager onderwijs mede deelt, waaruit blijkt, dat het slot weder in de deur is. «De inspecteur schrijft nu aan den betrokken onderwijzer, dat het hem on aangenaam heeft getroffen, dat zonder zijne voorkennis veranderingen plaats hebben in schoolgebouwen." Het herstellingsoord voor recon valescente militairen te Milligen opgericht ingevolge koninklijk besluit van 18 Aug. 1886, voldoet uitstekend aan de ver wachtingen. Het werd ten vorigen jare op 1 Juni in dienst gesteld, nadat de omgeving door aanplanting van heesters en bloemen was verfraaid, en voor de noodige spelen was gezorgd. Van 1 Juni15 September werden 53 personen verpleegd, waarvan 43 zijn hersteld en 10 als niet hersteld naar de garnizoenen teruggezonden zijn, toen het herstellingsoord 15 September werd ge sloten. Terwijl dit tooneel in Wallmann's huis voorviel, naderde op den weg daarheen Arthur Falkening, begeleid door een land bouwer uit de nabijgelegen plaats. Hun gesprek liep over de bewoners van het landhuis en Arthur vernam daaruit dat de oude heer, wiens naam de boer niet kende, met zijne dochter en een stilzwij- genden, dienaar van donker uitzicht sedert twee jaar het eenzaam gelegen huis be woonde en het al dien lijd niet verlaten had, althans het naastbijgelegen dorp nog niet had bezocht. Zoo vertelde de spraak zame boer ook dat Yerena, de dochter van het landhuis, dikwijls door hare stem de uitvoering van kerkmuziek opluisterde en wegens de opofferende liefde voor hare medemenschen algemeen in die streken geacht en bemind werd. Zoo vernam Arhtur in den loop van het gesprek dat Verena in 't bijzonder den ouden «sluik- majoor" van het hertenhuis, een ouden invalide, ondersteunde. Deze was voor vele jaren hier in de streek gekomen, had zich hier gevestigd en naar men vertelde dikwijls deelgenomen aan den sluikhandel over de grenzen, waarbij hij van een grenssoldaat een schot in het rechterbeen had gekregen. Aan deze om standigheid en omJat hij, zooals hij dik wijls zelf vertelde, vroeger militair was geweest, had hij den eigennaardigen bij- Het grootste aantal zieken was afkom stig uit 's Gravenhage (12), Amsterdam (11), Helder (7) en Breda (5) De ïecon- valescenten waren vooral verzwakten na zware ziekten, koorts, rheumatisme, klier ziekte en bloedarmoede. Ook in 1888 voldeed het herstellings oord aan de verwachtingen. Meer dan 25 patiënten mogen gelijktijdig niet opgeno men worden. Onder leiding van den lord mayor is Zondag in het Phoenix-park te Dublin een meeting gehouden van 15,000 per sonen, om te protesteeren tegen de ge vangenschap van den pachter Moroney, die sedert twee jaar gevangen zit, we gens steun verleend aan het «plan de campagne." De hertog van Edinburg is door de Koningin-Regentes van Spanje tot ridder van het Guldenvlies verheven. De prins van Wales is uitgenoodigd hem de orde te overhandigen. De Fransche regeering heeft aan de Fransche oorlogschepen in de Afrikaan sche wateren last gegeven alle schepen die bij den slavenhandel dienst doen, te vervolgen, onverschillig welke vlag zij voeren. Uit Saint-Etienne wordt gemeldt, dat de mijnwerkers te Monsalm ten getale van 130 geweigerd hebben in de schach ten af te dalen. In eenige omliggende plaatsen hebben de mijnwerkers dit voor beeld gevolgd. Men vreest dat er eene algemeene werkstaking zal plaats hebben in het bekken der Loire. Men heeft opgemerkt, zegt de Italië, dat geen der Ministers Prins Jeröme Napoléon te Turijn ging bezoeken. De Ministers, voegt het officiëele orgaan er bij, hebben op deze wijze willen toonen dat de feesten in Turijn eene familie zaak golden en geen politieke beteekenis hadden. Uit Napels wordt aan de Vossische Zeitung gemeld dat de commissie die gekozen is ter voorbereiding van een feestelijke ontvangst van Keizer Wilhelm II, jongstleden Donderdag haar eerste bij eenkomst heeft gehouden en het program ma voor de begroeting van den Keizer aan het station en bij zijn bezoek aan de in de haven liggende vreemde schepen heeft vastgesteld. Onder meer zullen den Keizer bij zijn aankomst bloemruikers worden aangeboden door meisjes uit de omstreken van Napels in hare nationale kleederdracht. Des avonds van den eer sten dag zal de geheele heuvel van den Ponlipo fantastisch verlicht wordenook op de pleinen van het Plebiscito en de Municipio wordt een schitterende feest verlichting voorbereid. Er zullen ook uitstapjes naar den Ve suvius, naar Capo di Monto en naar Pompeji gemaakt en een luisterrijke ont vangst gehouden worden op het Raadhuis, benevens een gala-voorstelling in San Carlo. Voorloopig heeft de stad 100,000 lire voor de feesten toegestaan. In een dépêche uit Konstantinopel aan de Times heet het, dat er eene brief wisseling gevoerd is tusschen de Turksche gezanten te Parijs en St. Petersburg met de Porte over de voorgenomen reis van den Duitschen Keizer van Rome. Men maakt zich in de regeeringskringen over die reis ongerust, doch de dépêche voegt er bij, dat die ongerustheid geen weer klank vindt. Aan de Standard wordt gemeld dat de Grieksche vloot last heeft ontvangen zich gereed te houden, teneinde te ver trekken naar de Grieksche eilanden in de Egaéische Zee, die onder Turksche heerschappij staan. De Turksche gouver neur heeft zich schuldig gemaakt aan eigenmachtige behandeling der Grieksche visschers en de Grieksche regeering heeft besloten de belangen der Grieken te be schermen. De gele koorts is ook uitgebroken te Nieuw-Orleans. Te Jacksonville overleden gisteren 9 personen aan de ziekte, terwijl zich 74 nieuwe ziektegevallen voordeden. naam van «sluikmajoor" te danken. Dicht bij het landhuis, daar, waar de weg naar Ulmhosen afwijkt, scheidde de boer van Arthur en deze laatste stapte door naar het landhuis, dat hij binnen weinige oogenblikken bereikt had. Zijne voorstelling geschiedde niet zon der dat Verena er sterk bij kleurde. De oude man gaf spoedig blijk het talent te bezitten een gezellig onderhoud te voeren, zoodat het gesprek, dat in den beginne over de bijzonderheden van het spoor weg-ongeluk had geloopen, allengs over andere onderwerpen werd gevoerd. Zoo sprak men ook over muziek, en hieraan nam Verena ijverig deel, totdat de be diende, van wien de boer had gesproken, binnentrad en den ouden heer een pakket brieven en dagbladen overhandigde. Het vorschend, brandend en onaangenaam flikkerend oog van den dienaar bleef, nadat hij de brieven had overgereikt, een oogenblik op Arthur rusten, waarbij een diep rood den houw die over de linker wang van den man liep, kleurde. Doch slechts een oogenblik was dit het geval, Zonder Arthur verder aantezien, ging hij hem voor bij en verliet h(j de kamer. Toen de oude man bemerkte dat het gesprek tus schen Arthur en Verena levendig werd, opende hij in zenuwachtigen haast den uit Engeland komenden brief. 1 In het garnizoen is teruggekeerd het detachement onderofficieren en min deren van het escadron ordonnancen, dat onder commando van den 1. luitenant Mathon deel heeft genomen aan de ma noeuvres in Noord Brabant. De wachtmeester B., van het esca dron ordonnancen, is teruggesteld tot huzaar, wegens berispelijk gedrag tijdens de manoeuvres. Aan den zadelmaker J. A. van Dalen, van het 1. regiment veldartillerie, is gis teren de bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst uitgereikt, In het St. Elisabeth's ziekenhuis alhier is Zaterdag overleden de 18jarige dienst bode, die in den vroegen nacht van 23 op 24 Aug. jl. zich met moeite heeft gered uit de in brand staande boeren hofstede, genaamd «het Lazarushuis" aan den Hoevelaker straatweg, welke brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlampje in de bovenkamer dezer dienstbode. Zij overleed aan de ge volgen der bekomen brandwonden. De le luitenants G. C. Preuyt van het le en J. K, van Hoogstraten van het 2e reg. veldart., zijn bestemd om, ingaande 1. Nov. e. k. den volgenden cursus aan de rijschool te Amersfoort bijtewonen. De heer P. H. E. L. Jonxis, Ont vanger van 's Rijks Directe belastingen, invoerrechten en accijnsen alhier is Zondag in den leeftijd van 62 jaren overleden. Onze gemeente verliest in hem een humaan ingezetene het rijk een bekwaam en degelijk ambtenaar, die in tegenstel ling met zooveel anderen, wist en toonde, dat het publiek niet voor de ambtenaren, maar integendeel de ambtenaren ten gerieve van het publiek zijn. Slechts een drietal jaren mocht hij in ons midden werkzaam zijn. Een borst kwaal nam den geachten man weg, nog voor men dit verwacht had. Heden avond te 6 ure zal de Gods dienstoefening bij de Vrije Gereformeerde Gemeente alhier worden geleid door Ds. Versteeg, van den Helder, en Zondag 23 Sept. des voormiddags half tien en 's na middags vijf uren door den Heer Malie paard. van Rotterdam. 328ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, eerste week. Trekking van 17 en 18 Sept. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f -100 op No. 988 en 4036. Prjjzen van f 70. 20, 33. 43, 52, 419, 475, 959, 932 990, 5003, 5861, 5868, 5894, 5917, 5942, 7984, 11712, 11894, 11929, 13200, •13320, 13411, 13446. 13474, 14669, 18052, 18099, en 19118. Te zamen 40 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1, 5, 27, 32, 56, 57, 65, 407, 412, 422, 491, 978, 2744, 2749, 4005,4020, 4035, 4045, 5021, 5037, 5055, 5067, 5069, 5880, 5913, 5915, 5932, 5972, 5974, 5990, 7902, 7913, 7923, 7938, 7993, 11750, 11768, 11800, 11804, 11820, •11881, 11902, 11916, 11920, 11924, •1-1926, 11935, 13112, 13133, 13137, 13160, 13306, 13337, 13409, 13417, 13479, 13487, 14603, 14627, 14675, 14680, 18002, 18004, 18047, 18048, 18059, 18079, 19110, 19124, 19147, 19154, 19155, 19167, 19171, en 19172. De inhoud daarvan scheen den ouden man dermate te boeien, dat hij zijn Jgasl geheel scheen te vergeten; zijne handen begonnen te sidderen, zijn gelaat helderde op en zijne oogen straalden van vreugde toen hij de regels doorliep. «Hoezee! nu hebben ze ook het spoor van zijn waardigen makker gevonden I" riep de oude blijde uit, zonder op de tegenwoordigheid van zijn gast acht te slaan. Eerst door Verena werd hij daarop opmerkzaam. «Vergeving, mijnheeer," sprak de oude man toen hij het onwelvoegelijke van zijne houding begreep, «dat ik mij door den inhoud van dien brief zoozeer heb laten medeslepen, dat ik zondigde tegen alle regels van wellevenheid, maar de brief bevatte zulke gewichtige mededee- lingen voor mij, dat ge mij vergeving moet schenken." Arthur antwoordde hem op wellevende toon en maakte in het daarop op nieuw eenvoudig gevoerd gesprek bij zich zeiven de opmerking dat de oude heer, niettegen staande zijn Duitschen naam, een geboren Franschman moest wezen, terwijl hij ook bij Verena hier en daar een bijna on merkbare vreemde uitspraak meende waartenemen. Het gesprek liep daarop weder over den inhoud van den brief, waaruit Arthur vernam, dat de oude heer Jan. 'I Is toch akelig als je wat goeds wil tot stand brengen en de menschen weigeren mee te werken. Piet. Misschien kunnen ze wel niet. Als je geen lippen hebt, kan je geen trom pet blazen. J. Neen. Maar als ze nu wel kunnen en ze doen het toch niet, is het wel een bewijs, dat ze niet willen. P. Zeker, maar ze kunnen er wel een reden voor hebben buiten de goede zaak om. J. Dat zou kinderachtig zijn. Ze moeten toch personen van zaken weten te onder scheiden. P. Daar heb je 't. Als ze een zaak goed vinden, maar liever niet in aan raking komen met sommige personen, die zich met die zaak bemoeien, houden ze er zich soms buiten. J. Dat vind ik toch verkeerd. P. 'tls best mogelijk, maar als zaken bestuurd worden door menschen, die wat uit de hoogte neerzien op hen, die ze noodig hebben, moeten ze toch onder vinden, dat er anderen zijn, die er niet van houden om zich met den nek te laten aanzien. J. En zouden ze daarom hunne mede werking weigeren? P. Als je dat niet gelooft, zal het je net gaan als de boerin, die, toen ze azijn in plaats van olie in de lamp had ge goten, uitriep: «Een vergissing kan plaats hebben". Baarn. Zondag a. s. hoopt Ds. P. J. Visscher van Emmelenkamp-Emblichheim (Pruissen) hier zijn intrede te doen als pre dikant bij de Chr. Ger. Gem. Als beves tiger zal optreden, de van hier naar Nijmegen vertrokken leeraar Ds. A. H. Gezelle Meerberg. Leusden. Op 21 September e.k. hoopt onze geachte secretaris, de heer J. N. T. Boeschoten, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaren aan onze secretarie geplaatst werd. Achtereenvol gens als secretaris en gemeente-ontvan ger werkzaam bij de burgemeesters baron Van Hardenbroek van Lockhorst en baron van Hardenbroek van Ammerstol, vervult hij zijne betrekkingen sedert 18 Decem ber 1884 onder den burgemeester baron Van Boetselaar van Oosterhout. Dat de heer Boeschoten zich tijdens zijne werkzaamheid in onze gemeente door zijne bekwaamheid in de gemeente-ad ministratie en door trouwe plichtsbetrach ting, zoowel als door vriendelijke bereid willigheid voor anderen, vele vrienden heeft verworven, zal hem voorzeker blij ken op den dag zijner 25-jarige ambts vervulling. Soest. In de plaats van den heer J, K. M. Meinsma, onlangs overleden, is door den raad dezer gemeente met al gemeene stemmen tot secretaris benoemd de heer J. G. Bootz, sedert 13 jaren als ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar werkzaam. Voorthaizen. Het jachtrecht op de Voorthuizer maalschapsgronden is Dins dag verpacht, en wel dat op het Buur- loosche veld voor f2,aan S. Bos, van Voorthuizen, en dat op de overige Maal schapsgronden voor f26,aan W. Top, te Essen en P. Burgers te Harskamp. Als illustratie van het haastige, gejaagde leven en het azen op winst, waardoor het huiselijk leven in de Ver eenigde Staten zoo wordt geschaad, kan Wallman twee dieven op het spoor was, die hem zijn goeden naam en zijn ver mogen door een schurkenstreek hadden ontnomen; dat de een naar Amerika was ontvlucht, terwijl de ander op het vasteland was gebleven, totdat de eerste met vrouw en kind uit Amerika zou zijn teruggekeerd en zich met de andere in een of andere stad van Duitschland met der woon had nedergezet. Dit spoor te, vervolgen was nu het ijverig streven van hem en zijne vrienden en hij twijfelde er ook niet aan, nadat zijne vrienden het spoor hadden ontdekt, de schurken in handen te krijgen. Arthur gevoelde dat zijn bezoek nu lang genoeg had geduurd en dat het tijd werd afscheid te nemen, daar de onder gaande zon, die den hemel met haar purperen stralen verwbe, verkondigde dat de dag ten einde neigde. Hij maakte zich dus gereed te vertrekken, nadat hij Wall mann's uitnoodiging om nogmaals terug te komen, had aangenomen. Inwendig verheugd over die noodiging, ging hij, door Verena begeleid, het huis uit. (Wordt Vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2