Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. vrijheden van Engeland op hechten grondslag bevestigd tot heil van gansch Europa. Nog in onzen leeftijd moest een zeer bevoegd Britsch geschiedschrijver getuigen, dat de geschiedenis der staatkunde geen tweede voorbeeld oplevert van zoodanigen triomf. »Moge, mijne heeren, bij alle wisselin van tijden en omstandigheden, bij alle verschil van behoeften en nooden, de ge dachte aan de kloeke daden van het voorgeslacht onzen arbeid bezielen hij zal daardoor des te vruchtbaarder wor den. nMoge uit de eendrachtige samenwer king tusschen régecring en volksverte genwoordiging veel goeds geboren warden voor ons dierbaar vaderland! Daartoe schenke God zijn zegen en make ons in alle werk getrouw. tik verklaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te aanvaarden." Aanstaanden Dinsdag zal in openbare behandeling komen het voorstel van de heeren Lohman en Schaepman tot her ziening van het reglement van orde. Z. M. de Koning en H. M. de Ko ningin hebben eene milde gratificatie doen toekomen aan den in behoeftige omstan digheden vei keerenden Jacob Pronk, lustend zeeman te Scheveningen, den zoon van Pronk, die koning Willem I in 1813, toen deze vorst te Scheveningen landde, aan wal heeft gedragen. Op grond van vertrouwbare be richten, kan het Ilbld. verzekeren, dat er voor het oogenblik geen reden tot be duchtheid voor den toestand des Konings bestaat. Van de jongste ongesteldheid waaraan Z. M. heeft geleden, zijn thans ook de laatste sporen verdwenen. De Ko ning arbeidt weder, zoo in den voormiddag als 's namiddags, uren achtereen. Ieder, die in de laatste dagen bij Z. M. werd toegelaten, ontving van het uiterlijk des Konings een zeer gunstigen indruk. Naar men ons van eene vertrouw bare zijde mededeeld, is de benoeming van A. baron Schimmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal en administra teur van het Kroondomein, tot Commis saris des Konings in Drenthe, zeer waar schijnlijk geworden Over het incident Verstege—de Rochemont zegt het Haagsche Dagblad: iWij meenden de zaak niet in onze kolommen te moeten bespreken, omdat het ons voorkwam en nog toeschijnt dat de quaestie, als van zuiver persoon lijken aard, niet geschikt is voor open baar debat. Dergelijke geschillen worden het best en familie afgedaan. Het ge beurde heeft evenwel een incident opge worpen dat niets te maken heeft met de zaak, voor welke de Commissie bijeen kwam. Mogen wij ons daarom veroor loven de leden der Commissie met alle bescheidenheid te roepen tot de zaak, welke aan de orde is: de beri beri?" Naar wij met genoegen vernemen, is er sprake om, naar aanleiding der bepalingen op het tweegevecht, voorko mende in het nieuwe wetboek van straf recht, rechtsvervolgingen in te stellen tegen verschillende personen, betrokken in de bekende zaak van de heeren Verstege en De Rochemont. Behalve andere feiten, die volgens genoemd wetboek strafbaar zijn, stelt art. 153 straffen vast tegen dengene, die iemand in het openbaar of in tegenwoordigheid van een derden ver wijtingen doet of hem aan bespotting prijs geeft, omdat hij niet tot tweegevecht heeft uitgedaagd, of omdat hij eene uit daging heeft afgewezen. N. R. Ct. Bij Kon. besluit van 8 Augustus 1888 wordt bepaald dat, onder de bena ming van postbladen, zullen worden in gevoerd voor schriftelijke mededeelingen bestemde formulieren, die ter sluiting van gegomde randen zijn voorzien. Er zal een postzegelstempel van 5 cent, vertegenwoordigende het enkel binnen lands briefport, op worden afgedrukt. De formulieren zullen tegen betaling van een halven cent per stuk, behalve de waarde van het zegel, op de postkan toren verkrijgbaar worden gesteld. Naar aanleiding van de proefne mingen met wielfijders bij de militaire manoeuvres, richtte de generaal-majoor, commandant der nieuwe Hollandsche wa terlinie, een schrijven van dankbetuiging aan liet dagelijksbestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond voor den ijver en de bereidwilligheid, waarmede de bond steeds daar, waar zijne diensten werden gevorderd, is op getreden, Het grootenut van het rijwiel in tijden van gevaar zou door den generaal ter kennis van het departement van oorlog worden gebracht. Naar Gelria uit vertrouwbare bron verneemt heeft de minister van Binnen- landsche Zaken aan het bestuur der kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem bericht, dat over het volgend jaar nog slechts op een Rijkssubsidie zal kunnen gerekend worden voor de eerste acht maanden. i De arrondissements-rechtbank te Amsterdam sprak Donderdag het vonnis uit over de drie beschuldigden in het proces der valsche munters, en veroor deelde Mevius tot 5, Holl tot 6 en Smitshuizen tot 7 jaar gevangenisstraf. De door de heide eersten in voorloopige hechtenis doorgebrachte tijd komt in mindering van de hun opgelegde straf. Uit Braband worden de volgende oogstberichten gemeld De rogge staat overal zeer dun en is over het algemeen slecht; de tarwe oogst is beneden het middelmatige en ook de garst levert niet veel op. De haver is over het algemeen goed, op sommige plaatsen zelfs best, terwijl boonen en erwten geen reden tot klagen geven. Eiger is het met de aardappelen gesteld. Van de laate blauwe is, zoo niet meer, dan toch zeker de helft door ziekte ver loren. Op sommige landen heeft men de aardappelen zelfs omgeploegd wel hou den de jammen zich beter, doch over het geheel valt, bij de kleine opbrengst, de qualiteit niet te roemen. Nauwelijks een jaar geleden waren alle berichten aangaande de landver huizing naar Amerika verspreid, buiten gewoon gunstig. Die goede tijdingen deden honderden het moederland verlaten om naar de Nieuwe Wereld te vertrekken. Vooral van het eiland Texel vertrokken er velen, van wien sommigen vrijen over tocht was verstrekt door familieleden uit Amerika. Sedert eenigen tijd komen van daar minder gunstige berichten en wordt door enkele landverhuizers zelfs alles in het werk gesteld om middelen te vinden tot terugkeer naar den geboortegrond. De lust tot landverhuizing is door dit alles op het eiland niet weinig bekoeld. Aan den te Dortmund op 16 dezer gehouden internationalen wielerwedstrijd hebben drie Nederlanders deelgenomen, namelijk de heeren Huijsser, Trakranen en Bruinier. De heer Huijsser won den eersten prijs op den hoogen tweewieler en sloeg daarbij met gemak alle Duitsche rijders. Bovendien verkreeg hij in een volgend nummer als leidingsprijs een prachtig geborduurde sjerp. De heer Trakranen verdedigde zijn goe den naam op den driewieler op schitte rende wijze en behaalde eveneens den eersten prijs, terwijl het den heeren Bruinier en Trakanen op een tweeper soons driewieler gelukte een tweeden prijs te behalen, ofschoon een tweeper soons tweewieler ook mocht mededingen. Onder de talrijke personen, die zich jaarlijks naar Den Haag begeven, om getuige te zijn van de plechtige opening der Staten-Generaal, nemen de Leidenaars eene groote plaats in. Dikwijls moest de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij extra- treinen laten loopen om alle Leidenaars naar Den Haag te brengen. 't Schijnt echter dat men in de Sleu telstad niet al te goed op de hoogte van den politieleen toestand des lands is want verscheidene personen, te zeer hechtende aan de traditie en blijkbaar wars van het kennis nemen met 's lands gewij zigde Grondwet, namen Maandagochtend te Leiden plaats in treinen, welke hen residentie-waarts brachten, om in Den Haag getuigen te zijn vande plech tige opening der Staten-Generaal. Welk eene teleurstelling zal zich van die personen ook uit andere plaatsen waren tal van vreemdelingen aangekomen meester gemaakt hebben, toen zij in 's Gravenhage vernamen, dat die opening eerst den volgenden dag zou plaats hebben. Door de Weesinrichting te Neer bosch is voor f 4000 aangekocht de oude pastorie, nabij de stichtingen gelegen. Door aanbouw van eene boekbinderij is de inrichting belangrijk uitgebreid. Naar ons is medegedeeld worden door eene Belgische maatschappij pogin gen in het werk gesteld tot den aanleg in de voornaamste steden hier te lande van tramwegen, met electriciteit als be weegkracht en zijn daarover in Amsterdam reeds onderhandelingen aangeknoopt. Utr. Dgbl. De geneeskundige inspecteur heeft de verklaring omtrent het epidemisch heerschen der mazelen te Deventer in getrokken Over het afgeloopen boekjaar is voor do weesinrichting te Neerbosch ruim f 26,000 minder ontvangen aan giften dan over het vorige jaar. Binnen enkele dagen zal het eerste deel verschijnen der nieuw geïllustreerde uitgave der werken van J. Van den Von del, indertijd uitgegeven door mr. J. Van Lennep, thans belangrijk herzien en bij gewerkt door den heer J. H. W. Unger, archivaris te Rotterdam. Dit deel bevat, behalve eenige kleinere gedichten (van 1637 1539), de ïGys- bregt van Aemstel", nElektra" en »Maegh- den", zoomede net en duidelijk uitgevoerde reproducties van daarbij behoorende pren ten en handschriften, te zamen vormende 342 bladzijden. Zoowel op letterkundig als op typogra- phisch gebied is aan deze uitgave de meeste zorg besteed, zoodat het geheele werk in beide opzichten den dichlrenvorst tot een nieuw monument zal strekken en in de bekende Sijthoffs tVijftig-cents editie" naast de werken van Van Lennep, Cremer en Luiken eene volkomen waar dige plaats zal vervullen. Tevens is voor hen, die dien verlangen, tegen eveneens geringen prijs, een fraaien bond vervaardigd, in den stijl van Von dels tijd eene aan deze uitgave verbonden eigenaardigheid, waarop hier insgelijks de aandacht mag gevestigd worden, omdat ze mede getuigt van een streven lot be zorging eener uitgave, waarop men, niet tegenstaande den lagen prijs, trotsch mag zijn. Ook uit Drenthe meldt men, dat op de jacht in die provincie over het al gemeen niet kan worden geroemd. Er wordt zeer weinig geschoten. De jonge hazen, die dit jaar werden geboren, zijn, tengevolge der ongunstige weers gesteldheid in den zomer, grootendeels omgekomen, terwijl de jagers klaagden, dat de patrijzen zeer schuw zijn. Ook het overige wild is niet in grooten getale vertegenwoordigd. Daar de verzending naar het buitenland, wegens de daarvoor te hooge temperatuur, nog niet plaats kan hebben, worden er nog lage prjjzen besteed. In het Octobernummer der Deutsche Rundschau zal een uittreksel verschijnen van Keizer Frederik's dagboek gehouden in 1S70/71. Het zal zeer belangrijke aan- teekeningen bevatten. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. meldt er o. a. uit: Uit de aanteekeningen blijkt hoe ijve rig Frederik steeds waakte voor de goede verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland. Als een roode draad loopt door alle aanteekeningen dit heen: vóór alles is hij Duitscher, en pas in de tweede plaats Pruis. »Ik gevoel mij nog slechts Duitscher, en ken geen onderscheid tus schen de verschillende stammen." Hoe hij zich reeds toen ter tijde de verdere inwendige ontwikkeling van het rijk voorstelde, blijkt ongeveer uit de volgende zinnen: Mijne hoop berust op de ernst des volks, en op den plicht het leven van Staat en natie op vrijzinnige wijze te ontwikkelen." Sprekende van zijnen zoon, den tegenwoordigen Keizer zegt, hij «Moge hij een trouwe Duitsche man worden, die, zonder vooroordeelen, voort zet hetgeen begonnen is." Treffend is de verzuchting, den 27en Maart' te Fer- rières geschrevensZelfs het grootste onverstand zal hetgeen bereikt is niet meer ongedaan kunnen maken. Ik be twijfel of men in oprechtheid den ver deren opbouw van het rijk in den zin der vrijheid wil, en ik geloof dat dit slechts door een nieuwen tijd, die met mij reke ning houdt, kan worden beleefd." Ofschoon eenige personen hebben in geschreven voor eene ruime bijdrage in de kosten eener Duitsche expeditie tot ontzet van Emin-pacha, heeft- men toch op verre na nog niet de noodige gelden bijeengekregen. Een manifest aan het Duitsche volk zou geen doel treffen, om- dal daarbij te veel tijd wordt vereischt om den uitslag eener inzameling af te wachten. Daarom heeft men nu het denk beeld geopperd, bij den Rijksdag eene voldoende som aan te vragen. Naar inen verneemt, wordt dit door de hoofden der nationaal-liberale en die der vrije conser vatieve partij ondersteund. De werkzaamheden aan den Eiffeltoren te Parijs zijn hervat op de volgende voorwaarden de werklieden krijgen 5 centimes per uur loonsverhooging van 1 Sept. af, dus met terugwerkende kracht; nog eens 5 centimes meer van 1 Oct, af. Van den dag, dat het werk 9 uur daags zal duren, weer 5 centimes meer en als de toren tot het tweede platform is ge vorderd, zal ieder werkman een gratifi catie van 100 frs. krijgen. De Koning van Italië heeft op het adres van gelukwensching, hem door den gemeenteraad der hoofdstad aangeboden ter herinnering aan den dag waarop de Italianen Rome binnentrokken, geant woord, dat deze verjaardag voor hem en de natie heilig is. »Rome," zeide de Koning, sheeft gedurende 18 jaren de hooge taak weten te vervullen, welke het jegens Italië en de beschaafde wereld was opgelegd. Weldra zullen wij binnen onze muren een gewaardeerden gast be zitten, namelijk Keizer Wilhelm, onzen getrouwen vriend en bondgenoot, het opperhoofd van een sterk volk, dat tege lijkertijd met ons zijne eenheid heeft be vestigd. Onze gast zal getuige kunnen zijn van onze burgerdeugden en van de nieuwe beschaving van Rome," Naar de Daily News uit Kaïro ver neemt, heeft de Italiaansche regeering aan de Egyptische vergunning gevraagd om eenige honderdtallen Soedaneezen aan te werven voor de expeditie naar Massowah. Uit Madrid verneemt de Daily News, dat generaal Boulanger rnet zijn vrouw, zijn dochter en haar aanstaande twee dagen te Malaga was en dat hij van daar naar Granada, Barcelona en Madrid zou gaan. Boulanger was via Lissabon naar Spanje gekomen en reisde onder den naam De Bourneville. Uit Pestli wordt bericht, dat Koning Milan het voornemen heeft te kennen gegeven, zoo de echtscheiding wordt toe gestaan, ten gunste van zijn zoon afstand te doen, als deze meederjarig is. Koningin Natalie heeft een oproeping gekregen om te Belgrado voor het Con sistorie te verschijnen, als de zaak wordt behandeld, dat is op 29 November. De Senaat der Vereenigde Stalen heeft eene som van 100.000 dollars beschik baar gesteld voor de lijders aan de gele koorts te Jacksonville. Het telegraafkantoor op het station der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij alhier (lijn AmersfoortKesteren) wordt, te rekenen van 1 October a. s. voor het algemeen verkeer opengesteld met een dagelijkschen dienst van 8 uren voor- tot 1 uur namiddags, en van 3 tot 8 uren namiddags. Gemeld kantoor is alleen bestemd voor de aanbieding van telegrammen en voor de aflevering van tijdingen, welke van de aanwijzing nstation restant" zijn voorzien. Met 1°. Nov. a. s. worden bij het 3e regt. veld-artillerie te Breda gedeta cheerd de le luitenants H. de Mandt, van het le regt. veld-artillerie en J. W. van Hoogstraten, van het korps rijdende ar tillerie, thans aan de Rijschool alhier ge detacheerd. Genoemde officieren zullen gedurende een jaar een cursus bijwonen, welke on der de leiding van den kapt. der art. Kromhout zal worden gehouden, ten einde de africhting van het artillerie-trekpaard te beoefenen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Maandag, den 24 September 1888, des namiddags ten l1/, ure. Punten van behandeling: 1. Rekest van W. Brouwer om onthef fing van boete, beloopen wegens te late oplevering van aangenomen werk, met praeadvies van Burg. en Weth. 2. Rekest van smeden om vermindering van het weekmarktgeld, met praeadvies van Burg. en Weth. 3. Rekest van den heer A. Luijendijk, om eervol ontslag uit de betrekking van onderwijzer aan de school le soort voor jongens. 4. Benoeming van leden der Commissie bedoeld bij art. 166 der gemeentewet. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Augustus 1888. 1 Mej. HolKranen Amsterdam. 2 Mevr. Steenbergen 3 D. Gorter 4 Wed. v. Arnhem 5 D. v. d. Vecht Deventer. 6 R. v. d. Hoef Hainersveld. 7 Boterfabriek Hengeloo. 8 F. R. J. Dubois Vlaardingen. 9 H. Luif van Woudenberg 10 C. Kolfschoten. Briefkaarten. 1 Mej. H. Meijer Amsterdam. 2 Walenkamp Utrecht. Brieven verzonden geweest naar België. 1 W. P. Ducis Antwerpen. 328ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, eerste week. Trekking van 19 en 20 Sept. (1400 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f -100. No. 18042. Prijs van flOO. No. 4006. Prjjzen van f 70. 24, 28, 37, 69, 435, 984, 5029, 5099, 5876, 5931, 6699, 7998, 11701, 11749, 11757, 11819, 11826, 13128, 13140, 13141, 13157, 13329, 13453, 13471 en 13493. Te zamen 27 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 47, 49, 58, 413, 415, 437, 443, 454, 483, 955, 961, 980, 2734, 4031, 4037, 4041, 5008, 5013, 5068, 5070, 5077, 5089, 5092, 5859, 5871, 5886, 5902, 5924, 5939, 5950, 5966, 5977, 59S9, 7951, 7991, 11722,11736,11742,11752, 11753, 11769, 11829, 11838, 11862, 11871, 11876, 11934, 13130, 13132, 13139, 13174, 13199, 13340, 13408, 13441, 13462, 13492, 14606, 14673, 14678, 14686, 14696, 18003, 18019, 18026, 18031, 18055, 18062, 18085, 19112, 19142, 19156, 19188 en 19192. Volgende trekkingen geschieden: 2528 Sept., 25, 913 Oct. Lensden. Tot zetters voor 's Rijks- directe-belastingen alhier zijn benoemd ingaande 1 Jan. 1889, de heeren J. Hu berts an W. Meiling. Sclierpenzeel. Naar wij vernemen, zal ds. Ruis alhier half November, zijn afscheid prediken, om daarop zijn dienst werk te Oestgeest te aanvaarden. Woudenberg. De heer S. van Maa- nen en H. van Ravenhorst zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks-directe-belastin- gen. De heer Edison heeft verschillende fabriekanten van muziekinstrumenten ver zocht hem behulpzaam te zijn bij de uitvoering van het volgende plan Van hun instrumenten moeten zij, die den besten klank hebben doen bespelen vóór de phonograaf door goede musici, en de phonogrammen er van opzenden naar Edison. Deze zal daaruit een keuze doen voor het maken van groote collecties phono grammen, die over de geheele wereld zullen verspreid worden. De eerste collectie dezer phonogram men wordt te Londen voorbeieid, onder leiding van den bekenden vriend van Edison, kolonel Gouroaud, die zich met een beroemde kapel daarover verstaan heeft. Dat zal de eenvoudigste wijze zijn om ongestoord de schoonste muziek te ge nieten. Stel u voor, dat gij de meid naar den winkel stuurt om voor van avond de Zevende Symphonie van Beethoven door Mannstadt's kapel te halen waar gij dan onder 't genot van een kopje thee of een glas wijr. naar kunt luiste ren I Te Minneapolis (N.-A.) bouwt de inge nieur Buffington een huis van 28 verdie pingen, in den vorm van een toren en voorzien var, twaalf stoom-elevators, waar mede rnen in 30 seconden de bovenste veidieping bereikt. Het gebouw is 80 voet breed en diep, 350 voet hoog en heeft 728 kamers. Er zijn ijzeren trappen voor het geval de elevators onklaar raken. Het dak is van glas en behalve de deuren en vensters is voor het overige alles van ijzer en steen. De vloeren der kamers, de meubels, alles ijzer. De heer Buffington meent een groot probleem te hebben opgelost, het minimum van brandgevaar te hebben gepaard met goedkoopte. De grond zegt hij, wordt steeds duurder, zon en lucht kosten niets. Een tamme walvisch. Kapitein Ratch, een stout visscher aan den Mis sissippi, was er in geslaagd om een jonge walvisch te temmen. Het dier werd door hem uit de hand gevoerd en kwam ge regeld op dezelfde plek viermaal daags zijn voedsel halen. Reeds lang had Ratch plan om zich door middel van dezen visch door het wa ter voort te laten bewegende eerste proef welke hij nam, bestond uit een klein bootje, door sterke koorden aan den walvisch bevestigd; deze manier vol deed echter niet, doordat de boot te ver van den walvisch verwijderd moest zijn, wilde men geen last hebben van het slaan van den staart, wat soms zeer he vig is bij walvisschen. Ratch leerde nu met ongelooflijke in spanning het dier om altijd slechts één voet onder de wateilijn te zwemmen; hij construeerde verder een soort van zadel, bestaande uit een zitbankje, een kastje voor berging, een bedekking voor zon en regen en nam proeven op de rivier voor zijne woning. Toen deze slaagden besloot hij een grootere reis te ondernemen en wel regelrecht naar Rio Janeiro. Hoewel vele vrienden hem van dezen dolzinnigen tocht trachtten af te brengen, dreef hij de zaak door, en 14 Augustus jl. aanvaarde hij de reis. De noodige proviand voor hem en voor den visch werd meegenomen en Ratch heeft, zoo als de couranten melden, zijn tocht zon der ongevallen volbracht. De grootste snelheid die hij bereikte was 310 kilo meter per uur. De walvisch deed zijn plicht uitstekend; slechts eenmaal was de natuur sterker dan de leer; toen hij namelijk op 40° zuiderbreedte een troep andere walvisschen ontmoette werd het hem te kras en verdween hij met zijn kapitein naar de diepte, doch slechts eenige minuten, want door luide toespra ken bracht de kapitein hem tot zijn plicht en kwam hij onmiddelijk weer aan de oppervlakte. De schepen die Ratch tegenkwam wis ten niet wat zij zagen, want gelijk een Neptunus vloog hij over het water, zon der dat men zag wat hij onder de voe ten had. Bij zijn aankomst te Rio Janeiro ver klaarde de stoute reiziger dat hij 't meest te lijden had van de eenzaamheid, want gedurende dagen, zonder de minste aan spraak over de Oceaan te vliegen, is geen kleinigheid. Ratch stelt zich voor in Oc tober met zijn walvisch naar Hamburg te gaan en zijn broeder zal hem op die reis vergezellen. Van Hamburg gaat de reis naar Am sterdam waar Ratch vermoedelijk voor stellingen met zijn walvisch zal geven achter het Rijks-Museum, op de banen van de sportclub. Ratch hoopt zijn walvisch ook praten te leeren, om hem bij verkiezingen dienst te laten doen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2