Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Nabij bet station Ede is door de firma Muil eene varkens- en schapen slachterij voor Engeland geopend. Een groot aantal werd reeds geslacht en ver zonden. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens is ook te Oldenzaal uitge broken. Verscheidene dieren zijn aange tast, waarvan velen met doodelijken afloop. Naar wij vernemen, wordt door mevr. de wed. Douwes Dekker eene levensgeschiedenis van Multatuli bewerkt, waaraan, behalve persoonlijke ervaringen, ook de briefwisseling van den schrijver ten grondslag zal liggen. Belangrijk voor de kennis van Mul- tatuli's karakter-ontwikkeling moeten vooral de brieven zijn, die uit zijne eerste Indische dienstjaren dagteekenen. De Nordd. Allg. Zeitung zegt gemach tigd te zijn tot de verklaring, dat de openbaarmaking van het aan den Duit- schen kroonprins (later keizer Frederik) toegeschreven dagboek tijdens den oorlog van 187071, is geschied zonder voor kennis van Keizer Wilhelm II. Wat den tekst van het dagboek betreft, men treft daarin, volgens de herinnering van bij dien oorlog betrokken personen, zoovele dwalingen aan in verband met de chro nologie en de feiten, dat de echtheid moet worden betwijfeld, In elk geval is niet aan te nemen, dat de geheele inhoud van den kroonprins zeiven afkomstig zou zijn, en evenmin dat de gebeurtenissen van dag tot dag, wanneer ze nog versch in het geheugen lagen, door hem zouden zijn opgeteekend. Zondag is op de kolonie der Duitsch- Oostafrikaansche maatschappij te Bago- mayo een aanval gedaan, welke evenwel met hulp van het landingskorps der kruiser-korvet Leipzig na een kort ge vecht is afgeslagen. De Arabieren lieten een honderdtal dooden achter; van de Duitsche zijde werden geen verliezen ge leden. Reeds nu zijn in Duitschland meer dan 25,000 exemplaren besteld van de door dr. Samuel Schidrovitsch uit te geven vertaling van sir Morell Mackenzie's «Noodlottige ziekte van Frederik de Edele." Er worden strenge maatregelen genomen om indiscrete mededeelingen uit het boek voor de verschijning te voor komen. Een der meest bekende, doch zeker niet een der meest sympatieke figuren uit den Fransch-Duitschen oorlog van 1870, de bekende maarschalk Bazaine is naar men uit Madrid meldt Zondagoch tend plotseling overleden. De indirecte oorzaak van zijn dood is de wonde, die hij in 1885 kreeg bij het vallen ran zijn paard. Ilij stierf op 79-jarigen leeftijd, verlaten door zijn volk, door zijne vrouw en kinderen, die sedert drie jaren in Mexico zijn. De Epoca gelooft dat zijn verscheiden in Spanje algemeene droefenis zal verwek ken. El Correct en Ia Correspondancia beschouwen hem meer als een slachtoffer van de politieke haarkloverijen van het Fransch volk dan wel als verrader Een korte levensschets van den be kenden man nloge hier eene plaats vin den. In '1811 geboren nam hij op 20 jarigen leeftijd dienst om het volgend jaar naar Afrika te gaan, waar hij zich op het slagveld zeer onderscheidde. In 1837 nam hij in Spanje deel aan den krijg tegen de Carlisten en keerde in 1839 als kapitein naar Algiers terug. Bij de belegering van Sebastopol in 1854 onder scheidde hij zich zeer om in 1863 aan het hoofd van het expeditieleger naar Mexico te worden gezonden, waar hij een belangrijk aandeel nam in den bekenden Mexicaanschen oorlog. In Frankrijk terug gekeerd, nam hij in 1870 als maai schalk deel aan den Fransch-Duitschen oorlog, toonde zich een dapper krijgsman, doch jonge en oude lieden in een kring geze ten waren en luisterden naar de vertel lingen die een hunner deed. «Dat is de oude invalide, van wien ik u sprak!" zeide de boer tot Arthur toen zij den kring genaderd waren. «Wilt ge een half uurtje naar het verhaal van zijne krijgstochten en van zijn leven luis teren, zoo is het mij wel dan drinken wij een glas in de vrije lucht I" Arthur vond het goed. «Iets lekker frisch, heeren?" vroeg de waard, die met zijri muts in de hand den vreemdeling naderde. «Verlangt ge licht of donker?" »'t Is mij onverschillig I" zeide Arthur. «Breng maar lichtdan weet men ten minste wat men drinkt I" riep de boer den waard toe. «Terstond!" zeide deze zijn muts op zettende en het huis binnengaande. «Nu, sluikmajoor, mogen wij ook toe- hooren?" vroeg de boer; of zijn uwe ver haaltjes voor onze ooren niet geschikt he?" «Ei, waarom niet!" zeide de oude sol daat. «Wat ik vertel is voor alle ooren «Waarover hebt gij het dan van daag «Over de Afrikaansche veldtochten 1" «Nou, vooruit er dan meèl" (Wordt vervolgd werd niettemin door de Pruisen tot in Metz teruggedrongen, dat hij, door hon gersnood gedreven, in October 1870 moest overgeven. Die capitulatie verwekte onder het Fransche volk diepe verontwaardiging en het Voorloopig Bewind, onder Gam- betta, beschuldigde Bazaine van landver raad, daagde hem voor den krijgsraad, die hem op 10 Dec. 1873 ter dood ver oordeelde, welke straf echter in twintig jaar vestingstraf op het foit St. Margue rite bij Cannes werd veranderd. In den nacht van 9 op 10 Aug. 1874, wist hij echter op avontuurlijke wijze uit zijn gevangenis te ontsnappen en begaf zich naar Spanje, om zijne laatste levensjaren in Madrid door te brengen. De Egyptische regeering heeft aan Italië geweigerd Soedaneezen te leveren voor den dienst te Massowah. Tusschen Hindoes en Mohammedanen heeft nabij Mhow, in Britsch-Indië, een godsdienstige twist plaats gehad, waarbij drie van de eersten zijn gedood en onge veer 50 personen gewond. Twee Sepoys maakten amok en doodden een inlandsch ambtenaar, twee militairen en een vrouw. Daarna werden ze zelf ook gedood. Een telegram uit Zanzibar aan de Times meldt dat men op 17 Juni jl. in Uganda r.og geen bericht van Stanley had. Stanley had de Aruwine verlaten op 27 Juni 1887, kolonel Winton verklaarde toen dat hij eerst dan over Stanley's lot ongerust zou worden wanneer deze na een jaar niet bij Emin Pacha was. Dat jaar is omgegaan en niets is vernomen, maar toch bestaat de mogelijkheid dat Stanley en Emin Pacha elkaar ontmoet hebben, doch die ontmoeting om politieke redenen geheim houden. Eergisterennacht hebben de Soeda neezen een levendig vuur onderhouden. Vijf granaten vielen binnen de Engelsche versterkingen, zonder echter te ontplof fen. Het gemeenschappelijk vuur van de forten en het pantserschip Gannet bracht eindelijk de kanonnen des vyands tot zwijgen. Gisterenochtend deden de verbonden stammen eerie verkenning. Een moord dadig vuur is toen uit de forten en van de Gannct op den vijand geopend zoo dat zijne cavalerie genoodzaakt werd te rug te trekken. De Soedaneezen bevinden zich in een zeer sterke stelling. Men is op een aanval op de stad voorbereid. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning bij de Vrije Ger. Gemeente, op de gewone uren worden geleid door Ds. Wessels, van Gouda. Verleden week had de aanbesteding plaats voor de levering der fourages voor de troepen te paard, die van primo No vember e. k. tot ultimo October 1889 alhier in garnizoen zullen zijn. Van de 5 die inschreven, was de minste de firma H. Gerritsen alhier, als: voor hooi 64 ets. stroo 42 ets, en haver 81 ets., alles per 10 kg. De levering is haar onder gewoon voor behoud, gegund. De heeren Garjeanne en Co. tapijt- fabrikanten alhier, verkregen voor groep 6 A, op de Nationale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's Gra- venhage, eene eervolle vermelding. De le Luit. G. M. J. Turk van het le regiment Veld-arlillerie te Utrecht, wordt met 1 November overgeplaatst naar een der batterijen van dat regiment alhier in garnizoen. Heden heeft op het terrein «de Vlasakkers" de jaarlijksche schietwed strijd plaats der Weerbaarheidsvereeniging «Eendracht maakt macht." Genoemde Vereeniging had de beleefdheid H.H. Officieren en het Kader der d.d. Schut terij uittenoodigen tot deelname aan den wedstrijd en voor hen eenige fraaie prijzen disponibel te stellen. Wij herin neren hierbij nogmaals dat op vrije banen voor elkeen de gelegenheid is opengesteld aan den wedstrijd deel te nemen. Waar het weder zoo uitlokkend is als heden, zullen zeker velen niet tegen een wandeling naar het schietterrein opzien. In verschillende garnizoensplaatsen werden reeds vereenigingen gevormd tot opleiding van militieplichtigen. Jonge lieden die met succes een daarbij gegeven cursus volgen, verkrijgen een diploma, waardoor hun werkelijke diensttijd kan worden verkort. Werd op andere plaatsen het initiatief daartoe meestal door een officier van het leger genomen, hier is het weder de volijverige Majoor-Commandant onzer stedelijke schutterij de HEd. Gestr. heer A. M. Tromp van Holst, die met zijn Adjudant le luit. G. J. Buijs een com missie heeft gevormd om aan hen die eenmaal in de gelederen moeten dienen, het zoo noodige voorbereidende onder richt te verschaffen. Zie voor verdere bijzonderheden achterstaande adver tentie.) Uit het jaarverslag der landbouw kolonie Nederl. Mettray, ons welwillend door den penningmeester der atdeeling Amersfoort, den heer Mr. J. v. d. Leeuw, toegezonden, blijkt, dat deze zoo nuttige instelling, in onze gemeente slechts wei nig vrienden telt: de afdeeling toch telt slechts 6 leden. Daartegenover staat, dat de stichting niet alleen ondersteuning verdient, maar ook bepaald behoeft. Wel kon op 't eind van het jaar op een voor- deelig saldo gewezen worden, maar toch waren de inkomsten uit bijdragen van leden aanmerkelijk minder als vroegere jaren. Met het oog op het moreele is het jaar 1887 niet zonder vrucht voor de kolonie voorbijgegaan. Degelijke werk lieden werden wederom uit de jongens gevormd en van lien die in 't maatschap pelijke leven terugkeerden (23 in getal), kwamen niet dan zeer goede berichten in. Het getal kweekelingen nam in 1887 sterk toe; het jaar begon met 128 en eindigde met 142 jongens. Het gedrag der jongens mag goed genoemd worden evenals hunne gezondheidstoestand. Bij het einde desjaars werd het Kerst feest gevierd, en door de vele giften kon den de pakketten aan den Kerstboom dit jaar iets meer bevatten dan gewoonlijk. Deze gaven worden niet minder als op voedingsmiddel gewaardeerd, want het zijn immers kinderen, meest arme kin deren, die Mettray te vormen heeft, en aan die verkwikkende stralen van het zonnetje der menschenlievendheid hebben inzonderheid de harten van die arrne kinderen behoefte. Maar watten hunnen behoeve gedaan wordt is geen verloren arbeid, en hoe nog na vele jaren de herinnering aan het verblijf op Mettray tot dankbaarheid kan stemmen, getuigt een onlangs ontvangen brief van een oudkweekeling, die de plaatsing kwam vragen voor een jongen, waarvan de aanhef aldus luidt: i't Was in de maand Juni van bet jaar 1873, dus nu bijna vijftien jaren geleden, dat ik op pas achtienjarigen leeftijd met de akte van hulponderwijzer in den zak, het groote hek van Nederl. Mettray achter mij liet, gereed om mijn intrede in de wereld te doen. en om als zelfstandig burger deel te gaan uitmaken van de arbeidende maatschappij, waarin mij na zeer korten tijd eene plaats als onderwijzer werd toegewezen. Met een gemengd gevoel van aandoening en blijd schap verliet ik de mij zoo dierbaar ge worden plaats. Met aandoening omdat ik een geliefd tehuis verliet, waar ik sinds mijn 13e jaar mijne opleiding had genoten en waaraan ik alles te danken had, zoowel op maatschappelijk als op zedelijk gebied, een plek ook, waar ik trouwe harten achterliet. Met blijdschap richtte ik mijn schreden van Mettray bij de gedachte, dat ik mijn eigen brood zou gaan verdienen. Met innige dank baarheid herdenk ik nog steeds Mettray als mijn tweede tehuis, en als de plaats bij uitnemendheid, waar verdwaalden met zachtheid en liefde op het goede spoor worden geleid." Enz. Mogen bovenstaande regelen nog vele stadgenooten doen besluiten lid te wor den der plaatselijke afdeeling, opdat wij een volgend jaar met genoegen kunnen constateeren, dat Amersfoort onder die afdeelingen wordt genoemd, die steeds vooruitgaande veel bijdragen tot den bloei van Nederl. Mettray. De Raad dezer gemeente hield eer- gisterenmiddag eene korte zitting. Op een rekest van W. Brouwer, smid te Amersfoort, om ontheffing der ver plichting tot betaling van boete, hem op gelegd wegens te late or'.eveiing van de balie aan de Kort<;£'.".,dnt, adviseerden B. en W. de boete van ƒ30 tot f 7.50 te verminderen, derhalve tot 25 pet. van het bedrag. Dit preadvies vond bestrijding bij den heer v. d. Wall Bake, die ter wille van het principe verklaarde tegen te zullen stemmen, omdat hier geen force majeure of overwegende redenen waren, die den aannemer hadden belet aan zijne verplichting tot tijdige levering te vol doen; daar de te late levering aan den aannemer zelf te wijten was. zag de heer Bake geen reden tot kwijtschelding of tot vermindering van de boete, ook met het oog op de andere inschrijvers; door de voorgestelde vermindering te verleenen, stelde men z. i. een verkeerd precedent. De burgemeester verdedigde het pre advies. Is er schnld van de zijde van den aannemer, dan moet de boete in al hare strengheid worden toegepast: is er force majeure, dan kan zij woiden kwijt ge scholden. Maar in dit geval waren er termen om den middenweg te bewan delen, in navolging van de gewoonte, die bij aannemingen in deze en andere gemeenten wordt gevolgd. Bij de stemming werd, met 9 tegen 3 stemmen, besloten overeenkomstig het preadvies von B. en W. Op het in de vorige zitting ingekomen rekest van zes smeden, inhoudende het verzoek om terug te komen op het be sluit tot heffing van weekmarktgelden, kwam thans het preadvies van B, en W. Onder opmerking, dat in de verordening reeds eene uitzondering is gemaakt, ten aanzien van verkoopers van ijzer voor uitstallingen op den grond, doen B. en W. uitkomen, dat het bezwaar der adres santen geen betrekking heeft tot het marktgeld, geheven wordende van uit stalling in een kraam waarin alleen nieuw werk wordt uitgestald. Adressanten zien in de gelijkstelling van hen met van el ders komenden eene onbillijkheid. Eene vermindering van belasting, uitsluitend van alhier wonende neringdoenden, zou echter daaistellen een privilege, geheel in strijd met de wettelijke bepalingen. Overigens is de verordening nog te kort in werking om nu reeds met grond te kunnen beoordeelen, in hoever wellicht enkele bepalingen wijziging behoeven te ondergaan. B. en W. vinden daarom in het onderwerpelijke verzoek geen aan leiding deswege een voorstel te doen. Conform hun preadvies, besloot de Raad, het rekest ter secretarie neder te leggen, ter inzage van de leden. De heer A. Luijendijk verzocht, wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Tholen, eervol ontslag als onderwijzer en vervangend hoofd aan de openbare school Ie soort voor jongens, Het werd hem verleend met ingang van 1 December. Tot leden van de commissie, bedoeld bij art. 166 der gemeentewet (voor't ont werpen van de gemeentelijke strafver- orderingen) zijn herbenoemd de heeren M. L. Celosse en mr. J. G. A. van Zijst. De afdeelingen worden voor het jaar September 1888—September 1889 aldus samengesteld le afdeeling. Voorzitter de heer M. L. Celosse, wethouder, leden de heeren \V. G. N. van Eijck van Zuilichem, J. Zan- dijk jr„ E. L. H. van Lanschot Hubrecht, M. van Beek, W. H. J. Vermolen en J. J. Kleber; 2e afdeeling voorzitter de heer W. A. Croockewit, wethouder, leden de heeren dr. P. Groeneboom, mr. J. G. A. van Zijst, B. W. van Burgsteeden, E. L. Visser, J. J. de Koningh H. W. A. van de Wall Bake. Ten slotte werd medegedeeld, dat door de commissaris des konings in het college van zetters voor s' rijks belastin gen in deze gemeente zijn herbenoemd de heeren B. W. van Burgsteden, J. P. G. Kok en benoemd is de heer E. L. Vis ser, ter vervanging van den heer L. A. Schaap, naar elders vertrokken. 328ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 25 Sept. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs Tan flOOO. No. 484. Prijzen van flOO. Nos. 468 en 11783. Pryzen Tan f70. 467, 2740, 4018, 5888, 5969, 5998, 11727, 11738, 11744, 11845, 13176, 13481, 13486, 13500 en 14633. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 53, 54, 55, 71, 74, 75, 410, 429, 489, 2724, 2747, 4032, 4042, 5087, 5093, 5882, 5897, 5923, 5999, 7901, 7947, 7967, 7971, 11791, 11889, 11906, 11914, 13144, 13175, 13192, 13193, 13310, 13343, 13401, 13428, 13495, 14641, 14665, 18001, 18008, 18015, 18016, 18056, 18070, 19110, 19184 en 19194. Jan. Wat zijn sommige menscheu akelig knap! Piet. Je meent zeker de lui, die tel kensinde mond hebben «Dat leert de" en dan een wetenschap noemen, daar ze zoo goed als niets van weten. J. Dat kan ook wel, maar ik bedoelde eigenlijk de menschen, die als er een ge schil is tusschen twee personen, dadelijk welen, wie gelijk heeft, als zij maar een der partijen gehoord hebben. P. Wat zeg je dan wel van lui. die afluisteren, wat anderen spreken, en het gesprokene met eenige verdraaiing in hun club overbrengen om te doen voor komen, dat zij het beter weten. J. En dan zijn er nog, die over alles, wat ter sprake komt een beslist oordeel vellen, dat aan deskundigen heel mal lijkt. P. Tegen die oordeelaars zou men moeten zeggen „Schoenmaker, houd je bij je leest J. Dat kan niet eensze hebben er geen. Barneveld. Aan den jager G. van de Beek alhier is het gelukt een groo- ten otter te bemachtigen, die eene zwaarte bleek te hebben van 14 kilo. De Bilt. Op het landgoed «Houde- ringen", dat in- en uitwendig verbouwd en verfraaid wordt, had gister avond een opperman het ongeluk van een stijger te vallen. Onder den val greep hij zich vast aan een hangenden emmer, die met hem op de hardsteenen treden van het bordes terecht kwam en hem het voorste lid van den wijsvinger der linkerhand afsneed. Na ter plaats» zooveel doenlijk te zijn geholpen, werd door docter Lette alhier de eerste geneeskundige hulp verleend, waarop hij zich huiswaarts naar Utrecht begaf. Soest. Ter vervanging van den vroe- geren ambtenaar ter secretarie, den heer J G. Bootz, sedert 1 Aug. secretaris al hier is door B. en W. tot ambtenaar benoemd, de heer Th. Bernelot Moens, thans volontair ter secretarie te Sloterdijk. Bij den gemeenteraad is heden bericht ingekomen, dat de heer C. Logtenstein Wzn. w.egens Imogen ouderdom voor zijn lidmaatschap van den raad heeft bedankt. Dientengevolge zal voor deze vacature en voor die van den heer G. C. Klooters, die deze gemeente metterwoon heeft ver laten, eene nieuwe verkiezing plaats heb ben op Dinsdag 9 October a.s. De nieuwbenoemde veldwachters P. de Ligny thans te Koudekerke en J. B. de Wispelaere, thans te Zuidlanden zullen 1 October a. s. in dienst treden, In een buitenlandsch blad vinden wij medegedeeld, dat de kleur der kleederen invloed heeft op de besmetting hij aan stekelijke ziekten. Zoo zou het bijvoorbeeld gevaarlijk wezen, in vertrekken, waar smetstoffen aanwezig zijn, donkere klee ding te dragen, omdat zij zooveel eerder de smetstof opnemen dan lichtgekleurde kleeding. Eene proef die ieder nemen kan, zou deze zijn: wanneer men een licht en een donker kleed vijf minuten lang aan sterken tabaksrook blootstelt, dan zal men er varen, dat het donkere kleed veel sterker naar tabak riekt dan het lichte, en dat de reuk ook veel langer daaraan kleven blijft. (Huisvrouw) De oudste spoorwegambtenaar in Ame rika, en zeker wel van de geheele wereld, is kolonel George L. Perkins, die 15 Aug. jl. zijn lOOsten verjaardag herdacht en immer zijne betrekking van directeur thesaurier van de Norwich-Worcester spoorwegmaatschappij waarneemt. Hij is tot 1812 in militaire dienst ge weest en zijne gezondheid is van dien aard, dat hij misschien nog in geen jaren aan het neerleggen zijner betrekking behoeft te denken. Te Brixham zullen den 5. November feesten plaats hebben ter herinnering aan de landing van prins Willem van Oranje in 1688. Een comité is bezig gelden te verzamelen, ten einde te Brixham een gedenkteeken op te richten. Kort geleden zou te New-York het huwelijk voltrokken worden van de ze ventienjarige Gertrude Jaffe en den kas sier Lovenberg. Een groot gezelschap verzamelde zich in het huis der bruid en deze nam in haar prachtig bruidskleed de honneurs waar. Plotseling werd de vader uit de kamer geroepen en kort daarna voerde men ook de bruid in een neven- vertrek. Na vijf minuten keerde Gertrude weer in de ontvangsalon terug en zeide tot de gasten «Mijn bruidegom heeft zich doodgeschoten, het huwelijk kan dus niet plaats hebben, het diner en het bal echter, waarvoor reeds de meest uitge breide voorbereidselen gemaakt zijn, zullen doorgaan en ik hoop dat door die «kleine stoornis" uwe feestvreugde niet zal verminderen." Nog steeds wordt Bulgarije door roouers onveilig gemaakt en de regeering neemt de strengste maatregelen om aan dezen toestand een einde te maken. Zoo werd het dorp Tschandir, uit 19 hutten be staande en met eene bevolking van 120 zielen, dat echter meer te beschouwen was als het zomerverblijf van een groote rooverbende, met den grond gelijk ge maakt en al de have en goed der in woners in beslag genomen. De hoofdman van de bende, die in de nabijheid van het klooster Rillo, den photograafStojanow heeft opgelicht, moet zich met eenige zijner volgelingen reeds geruimen tijd ophouden in het gebergte van Beleva, doch in een bijna ontoegankelijke schuilhoek. Men hoopt echter, dat de spoedig te verwach ten invallende strenge koude de lieden zal dwingen, hun hooggelegen nest te verlaten en naar beneden af te dalen. Helaas zijn er in den laatsten tijd op nieuw vermetele aanslagen door de ban dieten gepleegd. De postkoets van Sofia naar Roestschoek werd overvallen en geplunderd door eene bende van zes man. Tusschen den postillon en den gendarm die hem begeleide aan de eene zijde en de zes struikroovers aan de andere, ont stond een hevig gevecht, waarin de gen darm werd gedood. De postillon van den tweeden wagen had de tegenwoordigheid van geest, om gedurende dit gevecht om te keeren en met razende snelheid naar het naaste dorp te rijden. Nadat de die ven zich overtuigd hadden, dat de post zakken slechts gewone brieven bevatten, bekommerden zij zich verder niet om hun buit, doch namen de vlucht naar het gebergte. De postillon had na dit voor val zijn reis tot Plewna voortgezet.In Samakow had in korten tijd een hevige strijd plaats tusschen een groote roover bende en de gendarmerie. De hoofdman en vijf bandieten werden gedoodde overigen gevangen genomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2