ILLUfflINATIE. A. M BECUDE, D. P. BOE 0°. Advertentiën. f 7 (If. rati (Diuturlierfs, Mutsen Coiffures, in WIJNEN enz. - Gemengd Nieuws. B. A. SIDDRE. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. P burgerlijke standen. MARKTBERICHT. dl p. molenbroek sara a. van r0ssem. A. DE ZOETE, /J. DE ZOETE, Modiste iBamdtotdctt, Weverssingel 89. dat oogenblik druk bezocht, en het was, Zijne vijanden willen van Rome een louter toeval, dat geen der bezoekers eenvoudige rijkshoofdstad maken, van dat het zware getimmei te op het hoofd kreeg Uit Neerbosch meldt men „Een der weesjongens, die aan de weesinrichting zijne geheele opleiding heeft genoten, heeft met gunstig gevolg examen als onderwijzer afgelegd. Hij nu als onderwijzer aan de weezenschool verbonden." Te Steenw ijk zijn gisteren een 70-tal ingezetenen samengekomen ten einde middelen te bespreken, die kunnen aan gewend worden om desteeds toenemende bedelarij tegen te gaan. De meerderheid was van meening dat eene nKamer van navraag" gewenscht was, ofschoon men het beter oordeelde dat zulk eene Kamer zich niet tot op financieel gebied bewoog. Er werd besloten tot het oprichten van eene vereeniging die als zulk eene Kamer dienst kon doen, en er werden vijf liee ren benoemd om voor eene zoodanige ver eeniging een reglement samen te stellen Op het terrein achter het rijks museum te Amsterdam is men met de toebereidselen voor de ijsbaan begonnen De verlichting wordt dit jaar vermeerderd en de Tobogganingbaan met de Canadee sche sleedjes verbeterd. Indien de vorst streng genoeg is, bestaat het plan een ijsgrot met electrisch licht midden op het terrein te maken, die des avonds het licht in duizend kleuren zal weerkaatsen en bij aanhoudende koude zal er een harddraverij met arresleden gehouden worden. Aan de internationale hardrijderijen zullen, behalve de van verleden jaar be kende Engelschen, mr. Tebbutt, Smart en See, nog verscheiden anderen deel nemen. Zoo is de Amcrikaansche Skating- Association van plan baren amateur-cham- pion op alle afstanden, den heer Donoghue jr. te zenden, terwijl ook de heer Alexan der von Panschin uit Petersburg verwacht kan worden, evenals de heer Harms uit Hamburgen Harald Hagen uit Christiania. Aan gelegenheid om hunne krachten te meten, zal het dus onze hardrijders niet ontbreken. De beroemde Amerikaansche meester in het figuurrijden, Callie Curtis zal bewonderenswaardige figuren op het ijs komen uitvoeren. De volgende wedstrijden zullen, ijs en weder dienende, op nader te bepalen da gen gehouden worden. Nationale hardrijderij in paren, voor mannen en vrouwen, gekleed in de ver schillende nationale costuums. Afstand ongeveer 160 meter. Prijzen later op te geven. Kunstrijden. Internationaal kunstrijden voor beroepsrijders. Toekomstprijs. Nationale hardrijderij voor jongens beneden de 17 jaren. Af stand circa 804 meter. Damesprijs. Internationale hardrijderij voor dames err heeren, in paren met ge kruiste armen, Afstand circa 804 meter. Afstandswedstrijd. Internationale hard rijderij voor heeren liefhebbers (amateurs) Afstand circa 16.090 meter. 10 Engelsche mijlen. Meesterschap van Amsterdam. Interna tionale hardrijderij voor beroepsrijders. Afstand circa 804 Meter. Beker van Amsterdam. ïMeesterschap van de wereld". Internationale hardrijde rij voor heeren liefhebbers (amateurs), over afstanden van '/a één en twee mijlen. Amst. Ct. In de zitting der Kamer van Afge vaardigden te Parijs, verklaarde de minis ter van financiën dat aan een nieuwe leening niet te denken valt. De sommen voor het buitengewoon budget van oorlog benoodigd, hoopt de minister te verkrij gen door een billijker belastingstelsel, dat door hem, aan de goedkeuring der Kamer zal worden voorgedragen. Het Landesgericht in Duisburg heeft recht gesproken in de zaak tegen uit gever en drukker der Duitsche vertaling var, dr. Mackenzie's brochure. Het beslag is opgeheven, wat zeker te verwachten was, toen de doctoren Bergmann en Gerhardt weigerden een aanklacht wegens laster in te stellen. De Duitsche consul te Zanzibar heeft een rapport uitgebracht over de oor zaken der onlusten aan Afrika's Oost kust dat in den Reichsanzeiger wordt openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de hoofdaanleggers moeten gezocht worden onder de Arabische stamhoofden, die belang bij den slavenhandel hebben en vreezen, dat deze door Duitschland's tus- scher,komst zal teniet gaan. Men beschouwt dat rapport als de voorbereiding voor eene expeditie, die de Duitsche regeering tot herstel van haar gezag zal ondernemen. Men spreekt er van, dat in November een sterk eskader naar Zanzibar zal vertrekken. In antwoord op het adres dat de aarts bisschop van Napels Z. H. de Paus na mens de Napolilaansche pelgrims aanbood, zeide de Paus, dat Italië, vooral door zijne houding bij het jubileum, de beste tegenspraak heeft gegeven aan hen, die beweren dat geheel het volk vijandig te genover het pausdom staat en geen her stel der wereldlijke macht zou verlangen. Rome, de koningin, der steden, dat de hoofdstad is van de geheele Katholieke wereld. De stedehouder van Christus kent zijne taak, hij zal die nooit verzaken I De Volkszeitung geeft een omstandig verhaal van wat eigenlijk op het Vaticaan is voorgevallen. Daaruit blijkt, dat de Paus zich niet erg handig als diplomaat heeft gedragen. Toen de Keizer voor de eerste maal het gesprek over de wereldlijke macht afbrak, was het genoeg; doch wat later begon de Paus opnieuw erover. De Kei zer stond op en stelde zijn broeder voor, die juist binnenkwam. Daarover was de Paus zeer gevoelig; iets wat in zijn on derhoud met graaf Herbert von Bismarck zeer uitkwam De Heer B. H. d'Auzon, proponent van de Ev. Luth. Gem. te Amsterdam, predikt Zondag 28 Oct. in de Ev. Luth. Kerk alhier. -r- Ds. D. Fregeres te Groede is beroepen tot predikant bij de Ev. Luth. Gein. alhier. Aan de gisteren gehouden veemarkt waren aangevoerd 80 stuks zeer schoon vee. Vette koeien werden verkocht voor f'100,a f148,Stieren voor f50, a f135, in kalfkoeien was geen handel. Over het algemeen was de handel niet geanimeerd. De generaal-majoor, Inspecteur van het wapen der cavalerie, W. K. L. van Helden, vergezeld var. zijn adjudant den ritmeester R. F. C. baron Bentinck, is eergister alhier aangekomen tot het houden eener inspectie over de Rij- en Hoefsmidschool. De 1ste luitenant van het le Reg huzaren L. S. Gerard van Sijsen en de le Luitenant van het 2de Reg. huzaren A. G. M. J. baron van Oldeneel, beiden gedetacheerd aan de Rij- en Hoefsmid- school, zullen met 1 Nov. a.s. nog een jaar de lessen aan genoemde inrichting volgen. De overige gedetacheerde officieren en minder personeel keeren met 1 Nov. a.s. naar hunne garnizoenen en korpsen terug. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Oct. '88. 1. J. Meijer, Amsterdam. 2. J. Smit, i 3. Prinsengracht 314, 4. J. C. Grönefeld, Utrecht. Verzonden geweest naar Amerika. 1. D. Huurdeman, Frankrijk. 1. Mej. v. d. Hoop, Arachon. - De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van Woensdag II. de begroo tingen voor het dienstjaar '1889 behandeld. De begrooting voor de dd. schutterij is vastgesteld tot een bedrag van f2096,85 in ontvangst en uitgaaf. De begrooiin- gen van het burgerweeshuis en van het burgerlijk armbestuur zijn vastgesteld met subsidiën van de gemeente tot een maximum-bedrag van respectievelijk f607,17 en f6007,68. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting werden over den algemeenen financieelen toestand eenige opmerkingen gewisseld tusschen den heer v. d. Wall Bake en den burgemeester. De heer Bake verschilde met B. en W. in opvatting omtrent het karakter van enkele uitga ven voor vernieuwing van bestrating, die hij liever onder de gewone uitgaven gebracht had gezien, in plaats van onder die, welke door leening gedekt kunnen worden. Hij betoogde overigens, dat de finantieele toestand in werkelijkheid min der gunstig was dan hij scheen, en nam daaruit aanleiding om aan te dringen op de meest mogelijke zuinigheid en op ver wijdering uit de begiooting van al wat niet strikt noodzakelijk is. De burge meester verklaarde, dat ook bij het da- gelijksch bestuur het streven voorzit om zuinigheid in acht te nemen bij de be schikking over d^ geldmiddelen, en trad, tot wederlegging van het betoog omtrent den financieelen toestand, in eene ver gelijking van deze begrooting met die van de twee vorige jaren, welke ten gunste van de begrooting voor 1889 uit valt. Enkele oordeelen der begrooting lok ten debat uit. Voornamelijk was dit het geval met den post voor de politie. Een der agenten le kl. wordt door den bur gemeester en den commissaris van poli tie niet meer geschikt geacht, om verder de diensten te verrichten, die men van een politie-agent vergen moet. Daarom werd voorgesteld, den man ontslag te verleenen als agent en hem óf als plant soenwachter in dienst te houden op eene belooning van f300 per jaar, óf hem een pensioen van f200 'sjaars te ver leenen onder behoud van het genot van vrije woning, dat hij thans heeft. De raad verwierp beide voorstellen, hoewel de burgemeester verklaarde, dat hij, ook al wilde men dezen man zijne tegen woordige betrekking laten behouden, het voorstel zou moeten doen, om geld op de begrooting te brengen voor de aan as stelling van een agent le klasse meer, daar anders in de uiloefening van den dienst niet behoorlijk kan worden voor zien. Nu echter de raad voor de nood zakelijkheid stond, om de uitgaven voor de politie met een bedrag van f250 te vermeerderen, gaf de heer Celosse in overweging of het dan niet beter was de formatie van 't politiecorps uit te brei den met een inspecteur, waarop de bui- gemeester en de commissaris van politie sedert verscheidene jaren reeds hadden aangedrongen, maar waarvan de raad tot dusver niet had willen weten. De burgemeester, die voor zich de aanstel ling van een inspecteur het meest ge wenscht bleef achten, gaf aan dien wenk gehoor en trok voorloopig zijn voorstel in, onder voorbehoud vóór 1 Januari den raad in de gelegenheid te zullen stellen hierin nader een besluit te nemen. Een amendement om f50 te schrap pen, voorgesteld ten einde de jaarwedden van twee agenten van politie met f25 voor ieder te verhoogen, werd ver worpen. Een voorstel tot nadere regeling van de bezoldiging der ambtenaren ter sec retarie zal binnen kort worden ingediend De voorzitter deelde mede, dat eenige verhooging daarvan het gevolg zijn, ech ter niet van belangrijke beteekenis. De door B. en W. voorgestelde ver nieuwingen van straten zijn overgebracht naar den post voor buitengewone wer ken ter nadere beschikking van den raad met de bedoeling dat nadere voorstellen omtrent de wijze waarop die post zal worden besteed, aan den raad zullen worden gedaan. De heer Celosse knoopte aan eene herinnering uit het verleden t. w. het halen van eer.e groote kei van het buitengoed Niinmerdor. die bleek niet door de toenmalige Roodetorenpoort in de stad gebracht te kunnen worden en daarom op de Varkensmarkt begra ven werd, aan welk feit de Amersfoor- ters den spotnaam jkeitrekkers" te dan ken hadden, dien zij lang hebben moeten dragen, den wensch vast, dat de raad de noodige uitgaven zou voteeren, om Amers foort te blijven voorzien van goede be strating. Naar den post voor buitengewone werken der nadere beschikking van den raad, is ook overgebrat lit een bedra, van f2800, dat voorgesteld was tot het bouwen van een tweede rnestloods. De beteekenis van dit besluit, dat op voor stel van den heer Bake genomen werd, is niet dat de nieuwe rnestloods, waarop de commissie voor de gemeentereiniging zeer heeft aangedrongen, er niet komen zal, maar dat vooraf zal overwogen wor den, of het niet mogelijk is de mest vaalt over te brengen naar een andere plaats, waar meer gelegenheid is tot uit breiding van de gelegenheid tot ber ging der meststoffen. De post voor buitengewone wei ken wijst nu een be drag aan van f18,118. Een paar postjes, een van f 60 voor 't vernieuwen van rasterwerk, en een van f 190 voor 't vervangen van den bestaan den windwijzer, die den vorm heeft van een hakmes, op den Lievevrouwentoren, door een haan, zooals er vroeger heeft op gestaan, werden geschrapt. Op aandrang van den heer Zandijk zullen B. en W. nagaan of langs den straatweg buiten Bloemendaal, waarvan de bestrating wordt hersteld, levens be planting kan worden aangebracht. De heer van Zijst wenschte, dat de toegangs weg naar het station van den spoorweg AmersfoortKesteren zou worden beplant. B. en W. wilden daarmede echter liever wachten, totdat de tijdelijke toestand, die nu bestaat ten aanzien van de stations- terreinen, door een definitieven zal zijn vervangen. De begrooting werd, na afdoening der onderdeelen, vastgesteld tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 193,929,16> met een sluitpost voor onvoorziene uitga ven van f 3914,83% De behandeling van de voorstellen in zake de verordening tot heffing van de plaatselijke directe belasting, die mede op de agenda van deze zitting wak geplaatst, werd door den voorzitter verdaagd tot de volgende zitting. Door de heer Croockewit nader daarover ondervraagd, gaf de voor zitter te kennen, dat het zijn voornemen die zaak in de eerstvolgende zitting aan de orde te stellen. Er bestaat dus kans, dat dan die sedert 31 Augustus 1885 bij den raad aanhangige zaak tot afdoening zal komen. Het bestuur van de gymnastiek- en schermvereeniging mOntwikkeling heeft voor de oefeningen der vereeniging het gebruik gevraagd van het locaal der H. B. S. Dit verzoek is om preadvies in handen van B. en W. gesteld. Een romantische bruiloft werd dezer dagen te Provence, Massachusets, gevierd. De aeronaut James Allan, zou daar een luchtieis ondernemen. Kort voor de op stijging van den ballon werden een heer en een dame, die dien tocht zouden me demaken, in tegenwoordigheid eener reusachtige menschenmenigte in den echt verbonden. Toen de plechtigheid was afgeloopen, verhief de ballon zich statig en aanvaard den de jonggehuwden, de heer en me vrouw Davis, hun huwelijksreisje naar hooger sfeeren. Een uurtje later daalde de ballon in een groot moeras De lucht reizigers werden twee mijlen ver mede- gesleept en moesten zich aan de touwen vasthouden, daar het schuitje vol water was. Eindelijk bereikten zij vasten grond. Allen waren gered, en bruid en bruidegom hadden hun zonderling huwelijksreisje goed en wel achter den rug. De Grieksche minister Tricoupis heeft zijn vaderland nogmaals eene financiëele verrassing bereid. In de staatskas is nl. weder een verborgen schat ontdekt in drie kisten, welke blijkbaar in jaren niet geopend waren. In de eerste kist waren drie pakken aandeelen in eene 60 milli- oensleening van 1833, door Engeland, Frankrijk en Rusland gegarandeerd (af geloopen in 1873). De beide anderen be vatten een groot aantal kostbaarheden, waaronder gouden munten, staven goud en een bisschopskruis van diamanten en robijnen. Zooals men zich herinnert, is een half jaar geleden iets dergelijks te Athene voorgekomen. Er is een onderzoek ingesteld. Een te napels zich ophoudende Rume- niër, genaamd Eisenberg, die op het punt stond, zich naar Alexandrië in te schepen, is aangehouden en zal waai schijnlijk aan de Engelsche justitie worden uitgeleverd, wegens den diefstal van diamanten bij de juweliers in Hatton Garden, te Londen. Het is reeds gebleken, dat een groot deel van 't gestolene bij lombardhouders is beleend, zoodat de schade voor de bestolenen niet zoo groot zal zijn als zij vreesden. Amersfoort. Geboren-. 19 Oct. JohaDnes, z. van Peel van den Tweel en Alijda Huijskes. Anto- nius Gijsbertus, z. van Teunis Schoonder- bcek en Elisabeth Wijntjos. Theodorus, z. van IVillem Mostertman en Aartje Tame- ling. 20 Oct. Adriana Engelina, d. van Andries van Bijnen en Leentje Lablans. Lena, d. van Johanna Hagebeuk. 24 OctEvert Hendrik, z. van Jan Pekelharing en Willeinina Stuivinga. 25 Oct. Hen driks, d. van Herman Hendrik Wilhelm Ockhuisen en Hcndrika van Eldert. Alida Maria Anna, d van Wilhelmus Fran- ciscus Antonius Groenhuizen en Anna Theodora Bovelander. Ondertrouwd 25 Oct. Christiaan Klee en Christina van der Geld. Engelbert Heino en Johanna Maria van de Pol. Wilhelmus Wijntjes en Sohpia Schoonder- beek. Gehuwd 24 Oct. Hcndrikus Hof en Elisabeth Dina van Zevenhuijsen. Jau van Eijkelenburg en Maria Catharina van den Brink. Abraham van Empelen en Geertruida Jacobs. Bartholomeus van Munster en Mietje Kraan. Overleden 17 Oct. Een lev. aang. kd. m. g. van Evert van der Kemp en Wille- mina van Eijs. 18 Oct. Johannes Evert Wallert, 10 m. 19 Oct. Hcndrina van Hamersveld, 88 j. wed. van Hendrik Koenen. Een lev. aang. kd, m. g. van Paulus Michon en Peternella Buijs. Bunschoten. Geboren 24 Oct. Wijmpje, d. van Jan van Twillert en Maria van Veller. Gehuwd 20 Oct. Wouter Heineu eu Heiltje Klok. Overleden 20 Oct. Lutje Baas, weduwe Wouter Heinen oud 73 jaren. Hoogland. Gehuwd 24 Oct. Johannes Zeggelaar met Johanna van do Kletersteeg. Hen drik van Nimwegen met Gerritje Hooft. Lensden. Geboren: 22 Oct. Maria, d. vanTijmen van Zoldert en van Everarda de Groot. Ondertrouwd 24 Oct. Autbouie de Kruijf en Evertje Kamer. 26 Oct. Johan nes van Smeedijk en Cornelia Swart. Stoutenburg. Geboren 19 Oct. Hendrica, d. van Cornelis van Yelzon en van Aaltje Hofland. Overleden 23 Oct. Levenloos aangeg. k. van Antonie Petersen en van Johanna Alfrink. Woudenberg. Geboren 21 Oct. Johanna Klasina. d. van I'ieter Tjepkeina en Alijda Elizabeth Arrends. Ondertrouwd 24 Oct. Heudrikus Wagens- vold, 24 j. en Sophia Hei, 29 j. Overleden: 20 Oct. Jan Lansing, gehd. met Grietje Aartsen, 58 j. Gerritje Bloem- heuvel, wed. van Hendrik van de Wetering- 66 j. AMERSFOORT, 26 Oct. 1388. Tarwe a f Roggo 0.— - 0— Boekweit - 0— )i - 0— per Appelen - 2.50 J7 - 4.00 hecto Poren - 3.00 - 4.00 liter. ICleiAardappelen - 3.50 - 4.00 Zand- - 1.80 - 2.40 rloendereieren - 5.50 V - 6.- p. lOOst. Boter - 1.15 - 1.25 p Kaas - 00.— - 00. - p Kippen - 0.45 - 0.75 Kuikens - 0.30 - i-io Ganzen - J» Oude ceudeu y? Jonge - 0.00 - 0.00 Hazen - 1.50 - 2.10 Konijnen - 0.15 - 1.00 Duiven - 0.30 - 0.60 Biggen - 4— - 7.— Schrammen -00— 1 O O Vette koeien -100— -140.— Guste - Vaarzen - 00— - 00— Pinken - Stieren -60— -140— Vette Kalveren - kilo per stuk. per Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit; 20 heet. Appelen; 60 heet. Peren; 60 heet. Kleiaar dap pelen 150 heet. Zand- aardappelen3000 stuks Hoendereieren; 2500 kilo Boter; kilo Kaas. Ongeveer 70 stuks vee. Bevallen van een MEISJE: A. T. GROENHUIZEN geb. Bovelander. Amersfoort, 25 Oct. 1888. Ondertrouwd en Amersfoort,) q 18g8 Rotterdam, Geen receptie. De ondergeteekende bericht dat hij van de MIJCRHCI- ZES naar dë ARNHEMSCHE- STRAAT verbuist is en beveelt zich in de gunst van het geachte publiek aan. Mr. SCHOENMAKER. Bij gelegenheid der feestviering van het herstel van NÊERLAND'S OW- -y AFHANKELIJKHEID op 28 Nov. a.s. bevelen zich de ondergeteekenden aan voor de levering van goed zuiver brandende Illumineer glazen, tegen billijken prijs. Laugestraat. Krommestraat. Bericht de ONTVANGST der Beveelt zich minzaam aan. De ondergeteekenden be richten bij dezen dat zij hunnen hebben overgedragen aan den Heer B. A. SIBDRÉenhem hebben ge machtigd de zaken hunner firma te liquideren. Amersfoort, 15 October 1888 Onder verwijzing naar bovenstaande mededeeling, be- veelt de ondergeteekende zich beleefdelijk aan voor de levering van WIJNEN en al hetgeen daarmede in betrekking staat. Kantoor LANGESTRAAT Oude Vischmarkt, A. 1.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2