NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 89. Woensdag 7 November 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. RSFOOHT E COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Toestand des Konings. Men telegrafeert uit 's-Gravenhage Aangezien de keelaandoening waaraan Z. M. de Koning lijdende is geweest, ge lukkig als geweken kan worden beschouwd, worden er geen verdere berichten hier verwacht. Men meldt uit 's-Gravenhage: Omtrent den toestand van Z. M. den Koning luiden de berichten van HetLoo steeds geruststellender. Er bestaat thans geen vrees meer voor oogenblikkelijk ge vaar. Gisteren bezocht dr. Vinkhuyzen den Koning. Dr. Vlaanderen, de hofarts op het Loo, bezocht zijn Imogen patient dagelijks eenige malen. H. M. de Ko- ninging maakte Zaterdagmiddag 5 ure met eene hofdame eene rijtoer. Waarschijnlijk zullen er nu geen bul letins ten paleize meer worden afgegeven. Men schrijft uit Apeldoorn De toestand van Z. M. den Koning bleef Maandag den geheelen dag gunstig en de nacht was rustig. Dr. Vlaan deren bezoekt den hoogen lijder geregeld eenige malen daags. Op verschillende tijden maakten H. M. de Koningin en de Prinses, elk met eene hofdame, eene flinke rijtoer. Nacht van Zondag op Maandag rustig en Z. M. werkte Maandagmorgen een weinig. Van den dag van het overlijden van de moeder onzer Koningin was het paleis Het Loo geheel gesloten en woei de vlag op het paleis halfstoks. Thans is het pa leis weder geopend en de vlag in top. De St.-Ct. van gisteren meldt: «Volgens verklaring van den behan- delenden geneesheer, blijft de Koning in beterschap toenemen en is de ontsteking in mond- en keelholte nagenoeg verdwe nen. Hierdoor is de belemmering in de voeding geweken en kan de hoop ge koesterd worden, dat Zijner Majesteits krachten spoedig zullen terugkeeren." Naar gemeld wordt, is professor dr. S. Rosenstein te Leiden, door Z. M. den Koning benoemd tot commandeur (ridder derde klasse) van den Gouden Leeuw van Nassau. Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDBÉ HCGO. 20) Door jarenlange gewoonte had de boekhouder de eigenaardigheden van zijn meester zoo overgenomen, dat hij ten slotte ean levend schrijf-en rekenmachine was geworden, dat den wenk zijns ge bieders gehoorzaamde, hoewel hij dit geenzins noodig had, want zoo zij, die in den boekhouder slechts een bediende van het huis zagen, den inventaris hadden kunnen inzien, zoo zouden zij ontwaard hebben dat op de kassarekening onder het bedrag in baar geld, waarmede de zaak was op touw gezet, de naam van den boekhouder voorkwam voor een som even groot als die van zijn meester. De onder geschikte betrekking die de boekhouder voor de wereld bekleedde, terwijl hij aan spraak had op deu titel van compagnon, griefde hem echter niet in die mate, als men zou hebben kunnen vermoeden, en wel omdat hjj zich niet in dezelfde ver- Maandag 19 Nov. zal Keizerin Frede- rik met hare dochters te Vlissingen scheep gaan, op hetEngelsch Koninklijke jacht Victoria and Albert, om hare moeder, Koningin Victoria, te gaan be zoeken. Aan de commissarissen des Konings is door den Minister van Binnenlandsche Zaken een aanschrijving gericht, waarin hij mededeelt, dat de Commissie belast met een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande, eerstdaags een aanvang zal maken met haar werk- laamheden. Het onderzoek zal, voor zoover dit niet door de leden der commissie kan worden verricht, worden opgedragen aan daartoe aangewezen personen, die, zoowel door hun kennis van den landbouw, als hun bekendheid met de plaatselijke toestan den, voor die taak geschikt zijn. De minister van justitie heeft dit maal persoonlijk geopend de jaarlijksche vergaderingen, die te 's Gravenhage worden gehouden door de ambtenaren voor den dienst van den gevangenis- arbeid, tot organisatie van dien tak van dienst voor liet volgende jaar. De min. heeft bij deze gelegenheid zijne denk beelden ontwikkeld omtrent de wijze waarop hij den arbeid wenschte te zien ingericht, ten einde zoo weinig mogelijk met de bijzondere nijverheid in mede dinging te treden. Bij aanschrijving van het depar tement van oorlog is bepaald, dat bij de onbereden artillerie van de lichting 1888 na ultimo April onder de wapenen slechts mogen worden gehouden: van het l.reg. vesting-artillerie 250, 2 reg. vest.-art. 230, 3 reg. vest.-art. 270, 4 reg. vest.-art. 340, van het corps pontonniers 85, van het corps torpedisten 00 miliciens, het mili- tiekader hieronder begrepen. Laatsbedoel- den zullen, die van de vesting-artillerie 28 September 1889, die van de ponton niers en torpedisten '12 September 1889 in het genot van groot verlof worden gesteld. Onder het opschriftEen wet van vrijheid, bespreekt het Sociaal Weekblad de Zondagswet en komt dan tot de vol gende slotsom «De wet is het, die vrij maaktOnder een paradoxalen schijn behelst dit woord de meest ernstige waarheid want zij, die den arbeid bevelen, zijn slechts in zeer kleinen getale tegenover hen, aan wie de arbeid bevolen wordt. De diepe zin der wet, haar meest algemeene toe passing, is dus niet>Gij zult niet arbeiden" dit is een formule van dwang: maar: «Gij zult anderen niet tot arbeid nopen" en dit is een for mule van vrijheid. De maatschappelijke Zondagswet der halve is, in haar wezen, de bevrijding van gedwongen arbeid, of de erkenning van het recht op rust. Naleving dezer wet is een maatschappelijke weldaad van den eersten rang. Zoo ooit, dan betreft het hier een zaak, die eiken vriend van het algemeen welzijn moet ter harte gaan. Een zaak, die, èn in naam der gezondheid van het lichaam èn in naam der gezondheid van de ziel, kan worden j voorgestaan door alle menschenvrienden van de meest uiteenloopende belijdenis, Het komt er op aan, met terzijdestelling van alle verschil van godsdienst, ten bate van dit groote belang allen te vereenigen, die er bet uitnemend gewicht van beselïen. Het is, om een geenszins nieuw woord te gebruik, een waarlijk humanitair belang." De Belgische Maatschappij, die de concessie uitvoert voor den aanleg van de stoomtram van Antwerpen naar de Belgische grens, heeft besloten, aan de Nedeilandsche regeering concessie te vra gen voor het verlengen dier baan tot Breda. De heer Anton Oudshoorn schrijft in het Leidsche Dagblad, dat de Neder- landsche commissie voor de tentoonstel ling te Parys na 10 November geen aan vragen meer aanneemt, aangezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingenomen is. Een der eerste en oudste handels huizen van Amsterdam en een firma, die sedert onheugelijke jaren in de kolonie Suriname groote cultuuronder nemingen heeft gedreven, heeft volgens de Ind. Mere, aldaar op nieuw een in aanleg zijnde Cacaoplantage aangekocht. De heeren Insinger en Co. kochten nl. de plantage «Waterland", de beste der drie ondernemingen, welke de Suiinaam- sche Exploitatie-Maatschappij bezig was aan te leggen voor f36,000 eerste kosten. Uit Enschedé meldt men aan de N. Rt. Ct. De uitslag der socialistische vergade ring van Zondag wasvolharding bij den eisch van hooger loon door de werk stakers. De fabriek werkt, evenals Zater dag, met slechts dertien van de twee honderd wevers. Wanordelijkheden heb ben niet plaats gehad, De commissaris des Konings is gister middag hier aangekomen en wenschte met de andere fabrikanten van gedachten te wisselen. In de op zijne uitnoodiging met ver schillende fabrikanten gehouden verga dering is eene commissie van vijf invloed rijke ingezetenen in het leven geroepen, tot onderzoek, en zoo mogelijk oplossing, der bestaande geschillen in zake de werkstaking. De commissie der werkstakers heeft naar aanleiding der gister vermelde aan kondiging van den burgemeester het vol gende bekend gemaakt «Gezien het aanplakbiljet van den bur gemeester van Enschede. «Wij zijn nog en altijd bereid geweest te onderhandelen met onzen patroon, maar hebben geweigerd ons verder in te laten met den burgemeester. «De commissie der werkstakers." Blijkens het verslag van 1887 van den raad van toezicht op de spoorweg diensten gaf wederom over het algemeen het personeel der spoorweg-ondernemin gen reden tot tevredenheid. Ontvreem dingen door het personeel kwamen in dat jaar, voor zooverre bekend is ge worden, niet voor, en misbruik van ster ken drank was eene groote zeldzaam heid. Nauwkeurig werd de hand gehouden aan de naleving van het voorschrift van art. 113 zinsnede 1 van het algemeen reglement voor den dienst, om aan de beamten en bedienden de onafgebroken nachtrust te verzekeren. Gehandhaafd werd daarbij het stelsel, dat bij de en kele gevallen, waarin ontheffing van dit voorschrift werd verleend, aan de vrije nachtrust van 8 uur niet meer dan 15 minuten mochten ontbreken; zoodra de overwerktijd meer zou bedragen, werden de besturen aangeschreven, door aflossing in den dienst te voorzien. In een speciaal onderzoek, ingesteld naar de dienstverrichtingen van beamb ten op het baanvak Amsterdam, bleek, dat de dienst van verschillenden hunner zeer zwaar was, ook dan wanneer aan het voorschrift van art. 113 voldaan werd. Bestuurders der Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij ziju hierop ge wezen, waarvan het gevolg is geweest, dat door meer aflossing aan dit bezwaar werd te gemoet gekomen. De feesten ter herdenking van het 60-jarig bestaan der Koninklijke militaire academie te Breda mogen zich in de al gemeene belangstelling verheugen. Hoewel de termijn van aangifte voor reünisten, den 10 November a.s. pas ge sloten is, hebben zich nu reeds ruim 230 deelnemers voor den reünie maaltijd bij de regelings-commissie aangemeld. De feesten zullen Vrijdagavond den 23 November beginnen met een concert, aan geboden door de vereeniging «Concordia"; den 24 November zullen de oud-leeraren en oud-cadetten der K. M. A. ten 12'/» aan het station worden begroet en daarna in optocht naar de academie geleid, waar het cadetten-corps wordt gepresenteerd en de gebouwen zullen worden bezichtigd, terwijl op Zondag-avond den 15 Nov. aan hh. reünisten een bal in de zalen van Concordia zal worden aangeboden. In hoofdtrekken zijn dit de voornaamste feestelijkheden waaromheen zich nog vele zaken van minder belangzullen groepeeren. Zaterdagmiddag werd op de scheeps timmerwerf »'t Hondsbosch", van de heeren Bosman Zoon, te Alkmaar, de kiel gelegd voor een stalen boot, be stemd voor het vervoer van zware goe deren tusschen Alkmaar en Amsterdam en de tusschengelegen plaatsen. Van Hildebrand's Camera Obscura heeft thans de zeventiende druk het licht gezien. Voor den 74-jarigen schrijver wel een bewijs van de belangstelling van ons lezend publiek in dit juweel onzer Nederlandsche letteren. Te Wageningen is Zondag het kerkgebouw voor de Ned. Geref. gemeente (doleerende) ingewijd. standsontwikkeling mocht verheugen als zijn meester. Ook nu bleek dat weder, want nauwelijks had de chef de order gegeven of de veeren pen kraste reeds over het papier en de boekhouder hield zich bezig de brieven in den gebruikelijk korten, zakelijken handelsstijl te beant woorden. Falkening had nu de lezing van den derden brief voleindigd. «Hm. hm!" bromde hij in zich zelf. «Er kan misschien nog wel wat uit den jongen worden hij heeft praeti- sche geschiktheid, dat valt niet te ont kennen. Valerian!" De aangesprokene zag van zijne boeken op. «Arthur heeft zich dus voor het grootste deel met Mundlinger weten te verstaan." «Maar niet geheel 1" «Ja, dat is juist de domheid van Ar thur. Daar schrijft hij: nik kon slechts tot zoover doorgaan, omdat de overigens reeds zoo ongelukkige man mij zooveel medelijden inboezemde dat ik niet an ders kon doen dan hem nog voorloopig een derde van het bedrag te laten.". Medelijden. medelijden! Hoe kan men met een bankroetier nog medelijden hebben? Eer verloren, en ieder bank roetier verliest zijn eer alles verloren Onzin 1 Wat heb ik aan dat medelijden?" «Ge zult toch moeten toegeven, dat ge dien post reeds geheel en al had opgege ven?" «Dat is waar en wat scha zou dit ons ook gedaan hebben? Denkt ge, dat wij om de som verlegen waren?... Maar toch kan ik mij er over ergeren dat Arthur, mijn opvolger in deze zaak van de firma Maurits Falkening, nog zoo met die moderne wissewasjes opheeft en daarbij zoo zacht is als boter in de zon. Had hij op zijn vordering blijven staan, dan was de geheele som betaald geworden, maar nu....?" Drie tikjes op den deur stoorden den chef in zijne ontboezingen, die getuigden hoe zijn hart door de becijferingen en berekeningen door een harden ijskorst omgeven was. «Binnen 1" riep hij met donker gezicht. De lange, magere gestalte van den burgemeester Klauman stond op den drem pel. Falkening stond op en groette den bin nenkomende. Deze trad, na den boekhouder vrien delijk te hebben toegeknikt, in het kleine vertrek binnen, zette zich op den hem aangewezen stoel neder en schraapte zich de keel terwijl hij door een beteekenis- vollen blik op den boekhouder, den chef te kennen gaf dat hij hem alleen wenschte te spreken. Falkening begreep terstond wal de burgemeester wilde. Hij gaf den boek houder een last, waardoor deze eenigen tijd het kantoor verliet. Beiden waren nu alleen. s>Nu, wat brengt ge me?" vroeg Fal kening op zulk een vriendschappelijkep. toon, dat deze, zelfs zonder het vertrou welijk «gij", door den toehoorder zou zijn opgemerkt. «Een hoogst belangrijk bericht!" iNu?" zeide Falkening, zijne verwon- deting onder een glimlach verbergende. «Gisteren kwam er een brief uil Lon den waarvan de inhoud voor u van bij zonder belang moet zijn." De chef herhaalde zijn stereotyp: «Nu?" «Daarin wordt n.I. een verzoek gedaan," in de vreemdelingenlijsten aan het politie bureau op te sporen of er niet ongeveer dertig jaren geleden een man, Guilloche genaamd, te Br.... is aangekomen of zich daar met der woon heeft gevestigd. Deze man zou door een samenloop van omstan digheden in die mate in verband staan met de oplossing van een raadsel, dat men alle mogelijke nasporingen wenschte te zien in het werk gesteld om hem op 't spoor te komen. Zoo men hem mocht vinden, dan verzoeken zij ons, en zij voegen het er nadrukkelijk bij den bewnsten persoon voorloopig nog niets bekend te rnaken, daar dit aan den loop van zaken zeer licht eene andere wending zou kunnen geven. De brief is gelukkig alleen door mij gelezen, zoodat wij voorloopig voor verdere nasporingen behoed zijn, want ik zal den briefschrijvers na verloop van eenige dagen mededeelen, dat het zeker is dat iemand van dien naam in der tijd te Br. is gekomen, maar na een oponthoud van een half jaar weder verder is getrokken, zoodat de heeren in Londen mijne dienstvaardigheid zullen erkennen en tevens ons niet verder met vragen zullen lastig vallen, altijd in de veron derstelling dat gij die handelwijze goed vindt 1" «Zeer zeker, waarde Klauman. Ik vind uw voornemen volmaakt goed, en ik ben u daarvoor mijn bijzonderen dank schul dig!; «Ziet gij, Falkening, had gij niet in dertijd door uw vriendschapsdienst den ondergang van mijn huis voorkomen, ik zou nu niet zoo handelen, want mijn wel willendheid is, zooals ge zelf zeer goed weet, schennis van ambachtsgeheimen. Het zou mij buitendien ook mijn ambt en dus ook mijn leven kosten, zoo men te weten kwam, dat ik toenmaals de documenten, die aan uw naamsvergade- ring den stempel van echtheid schonken,"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1