Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. roepen tot mailre de conférence (buiten gewoon hoogleeraar) aan de universiteit te Gent. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, bevat, naar wij vernemen, de Staats-Courant van gisteren avond eene mededeeling van de Regee ring ter bevestiging tan de in delaatsle dagen ontvangen gunstige betichten. Z. M. brengt thans weder het grootste gedeelte van den dag buiten het bed door en houdt zich op geregelde tijd stippen met de zaken bezig. Naar aanleiding van een uit Rot terdam aan Z. M. den Koning gericht telegram, en hel damup volgend mtwoord. luidende «Zijne Majesteit gevoelig voor de be tuigingen van verknochtheid, door u na mens de feestcommissie den Koning aan geboden, draagt mij op, u en de feest commissie daarvoor Hoogstdeszelfs dank over te brengen, eh u mede te deelen, dat Zijne Majesteit zich veel beter ge voelt, en 's Koriings gezondheidstoestand weder veel gunstiger is," hebben B. en W. van Rotterdam, gezien dat op last van Z. M. den Koning zelf wordt verzekerd, dat de gezondheidstoestand van Z. M. weder veel gunstiger is, besloten, de feestelijkheden op 17 dezer te doen doorgaan. Bij publicatie is daarvan aan de burgerij kennis gegeven. Men schrijft uit Rotterdam van 8 November: Moeielijk kan men zich buitenaf een denkbeeld vormen van de groote opgewon denheid, die hier heerschte over het be sluit om de voorgenomen feestelijkheden op 17 November niet te doen doorgaan, vooral nu gebleken was, dat de uitnoodi- ging van B. en W. aan de burgerij om, nadat de feestcommissie haar mandaat had neer gelegd, ook de verdere toebereidselen te staken, opgevat moest worden als een bevel. Althans de burgemeester had aan enkele personen, die hem over de zaak kwamen spreken, verklaard, dat hij wel niet kon beletten, dat particuliere wonin gen werden versierd, maar dat er ook met zijne toestemming geen paal meer in den grond zou worden geslagen voor de versiering van de openbare straat. Deze opvatting heeft reeds hier en daar 0. a. op de Groote Markt, aanleiding ge geven tot botsingen met de politie, die het voortwerken aan de versieringen be lette. Langs de straten werden door talrijke troepen ontevredenen betoogingen gehou den. Met de vindingrijkheid, aan het volk eigen, heeft men liedjes gemaakt, op het geval toepasselijk, en deze worden luid keels gezongen, terwijl men met vlaggen en oranjelinten door de straten trok. Een verontrustend karakter droegen deze betoogingen nog wel niet, maar uit ge heel de houding van de menigte bleek, dat er een sterke geest van ontevreden heid en wrevel werd gewekt. Deze uitte zich o.a. door samenscholingen voor het huis van den burgemeester, terwijl aan den president der commissie voor de Groote Markt, die het eerst op de ge dachte was gekomen orn een telegram aan den Koning te richten, ovaties wer den gebracht. Ditzelfde was het geval bij een over groot deel van de meergegoede burgerij. Van vele kanten zijn aan B. en YV. adressen aangeboden, waarin verzocht werd, dat op het genomen besluit zou worden teruggekomen; en levens ontving de burgemeester vele mondelinge ver zoeken om gelijke strekking. Men beriep zich daarbij op de geruststellende tele grammen omtrent 's Konings gezondheids toestand van het Loo ontvangen. Kort nadat na afloop van de heden gehouden raadsvergadering een geruimen tijd met gesloten deuren was beraad slaagd geworden, vernam men bij ge ruchte, dat B. en YV. hadden besloten aan den vaderlandslievenden aandrang gehoor te geven en op hun besluit terug te komen, en dit gerucht heeft zich wer kelijk bevestigd. Tegen den avond ver scheen eene kennisgeving van B. en YV. waarin verklaard werd, dat de uitnoo- diging ten onrechte als een bevel was opgevat, en dat, nu Z. M. zelf last had gegeven orn mede te deelen, dat Hds. gezondheidstoestand gunstiger was, de gemeente tot de feestviering zou mede werken. De inhoud der kennisgeving is eenigszins verward, maar de zin is dan toch, dat de feestviering zal doorgaan. De feestcommissie heeft het voorbeeld van B. en YV. gevolgd, en is reeds in eene heden avond gehouden vergadering op haar besluit teruggekomen. Ook van de buurtcommissies, die hare taak had den neergelegd, hebben reeds een paar terstond besloten die weder op te vatten, en de overige zullen wel volgen. Heden avond was het op de straat weder buitengewoon rumoerig, maar nu heerschte er eene blijde stemming en gaf men in vaderlandsche liederen en in het onontbeerlijke vweg met sosjalen" zijn gemoed lucht. Naar aanleiding van te Dordrecht in omloop gebrachte geruchten, als zou er sprake van geweest zijn de feestelijk heden op 24 dezer, ter herinnering aan Dordrechts verlossing van het Fransche juk, niet te doen doorgaan, deelt de D. Ct., op grond van allezins vertrouwbare be lichten mede, dat alle toebereidselen tot die feestviering onafgebroken worden voortgezet en het feest alzoo zal door gaan, natuurlijk behoudens eene onver hoopte ongunstige wending in den ge zondheidstoestand van Z. M. den Koning. De heer Van der Ende, dezer dagen te Arnhem overleden, heeft zijne gansche nalatenschap, die geschat wordt op f 100.000, vermaakt aan het Nedeilandsch Bijbelgenootschap Stand. In de Haagsche Sprokkelingen van het Utr. Dbl. van 5 Nov. jl. wordt het volgende verhaald »In de vorige week kreeg men weer eens een bewijs hoe het volk belang stelt in maatschappelijke hervormingen. Ds. Gildemeester, hervormd predikant, was onlangs in het socialistisch Walhalla opgetreden, om ik weet niet welke stel ling te verdedigen of te weerleggen, en in den loop zijner rede had hij daar medegedeeld, eerlang de gelegenheid in de Bethlehemsche kerk (de z.g. armen- kerk) te zullen openen voor debat. Toen nu eenige dagen later diezelfde predikant met nog twee zijner ambtsbroeders een bidstond in genoemde kerk aankondigdp, meenden de bewoners van het Walhalla, dat dit de beloofde debat-avond zou zijn. en toen des avonds de niets kwaads ver moedende koster kalm de deur opende om de gemeente binnen te laten, zag hij eensklaps in dichte drommen eene tal rijke menigte het kerkgebouw binnen dringen, die in korten tijd allo zit- en staanplaatsen bezette tot in alle hoeken. Het ongewone uiterlijk dier vreemde be langstellenden noopte ten slotte den kos ter tot een praatje rnet den wachlheb- benden politie-agent en nu vernam de niets kwaad vermoedende kerkbewaarder, dat zijn bedehuis een aantal socialisten herbergde, die zich door zijne gemoede lijke verklaringen niet lieten bewegen om het terrein te verlaten: ds. Gildemeester had hun debat beloofd, en ze waren en bleven er, luidde het antwoord. Terwijl de gerechtsdienaar, voor alle gebeurlijkheden, machtsversterking halen ging, waren intusschen de predikanten er in geslaagd, de propvolle kerk binnen te komen, en werd krijgsraad gehouden in de consistoriekamer. De uitslag daar van was. dat ds. Gildemeester als voor ganger optrad, mededeelde dat zijne be doeling misverstand was en deze bidstond niet voor debat bestemd kon worden, en dus hen, die daarvoor gekomen waren, uitnoodigde om te vertrekken, terwijl de gemeente middelerwijl een gezang zou aanheffen. Gezongen werd er, maar nie mand bewoog zich daarna van zijne plaats, om de afdoende rede dat het totaal onmogelijk was voor iemand om van zijne plaats en naar buiten te komen, en de geheele menigte woonde dan ook de gansche godsdienstoefening bij, die de predikant eindelijk sloot met de mede deeling, dat wie iets te vragen had, daar toe in de consistoriekamer komen kon. Toen het met heel wat moeite en be zadigdheid ten slotte aan de politieagen ten gelukt was, het kerkgebouw te doen ontruimen, vond men voor de deur van het consistorium een groep mannen staan, die van de aangeboden gelegenheid tot vragen gebruik wenschten te maken. Slechts één voor één evenwel zouden zij worden binnengelaten, en 't eerst was de beurt aan een jongeling, die binnenge komen, in eene lange toespraak uiteen zette waarom het z. i. gelogen was, dat de armen van geest zalig zijn, enz. enz. De discussie, die hierop volgde, was zoo langdurig, dat de overige bezwaarden van gemoed waren vertrokken, toen dedominés eindelijk met den jongen socialen apostel huiswaarts wandelden, er. het einde der opschudding was dus uiterst kalm. Maar het gebeurde had toch nog éen resultaat: toen de predikanten tegen mid dernacht hun gesprek met den jonkman hadden afgebroken, bekenden zij elkaar, omtrent het volk en het socialisme veel te hebben geleerd, dat zij tot dusver niet hadden geweten. YVellicht zou er menig misverstand uit de wereld geraken, als zulke erkentenis- sen, aan verschillende zijden, meer werden gedaan." In het Politieblad is gesignaleerd de 23jarige F. Strube, die, zooals reeds gemeld is, ten nadeele van zijn patroon H. van de Velde Fz., te Amsterdam, door middel van valschheid in geschriften zich bij de Credietvereeniging te Amsterdam f 1100 heeft doen afgeven en zich daar mede heeft verwijderd. Tegen hem is door de rechtbank te Amsterdam rechts ingang verleend, met bevel tot gevangen neming. Nu de winter reeds zoo buiten gewoon vroeg begonnen is, herinnert een 76-jarige aan het N. v. d. D.. dat hij in 1829 den 4. November reeds schaats-ge- reden had op wijken in Friesland. Drie dagen daarna begon het te dooien, doch na 4 dagen weer op te vriezen. In het laatst van Februari 1830 vroor het nog dat het kraakte. De oude Gladstone heeft weder eens het woord gevoerd in een meeting te Londen ditmaal georganiseerd door de nationaal-liberale federatie. Meer dan 17000 personen waren aanwezig. Voor de plaatsen was van 5 shillings tot 2 pd. st. betaald. De groote oude man heeft bijna twee uur gesproken. Hij wees op de slechte, de schandelijke Engelsche wetgeving met het oog op de Iersche toestanden hij verweet der regeeringspartij dat zij haar verplichtingen teennover haar kiezers niet nakwam. Maar juist daaiom zag Gladstone vol hoop de toeko.n-t lege- moet; de handelwijze der regeering is de beste waarborg voor het gloeien en bloeien der denkbeelden van de Iersch- gezinde Gladstonianen. Hy werd storm achtig toegejuicht; de kreet: «Weg met Chamberlain I" en allerlei liedjes op den grooten Oude werden gezongen bij zijn vertrek werd hij nogmaals toegejuicht en werden hoeden en zakdoeken ge zwaaid. Gisterenmorgen is weer een vrouw gevonden, vermoord en verminkt onder dezelfde gruwelijke omstandigheden als de jongste moorden in Whitechapel. Het lijk is gevonden in een kamer van een huisin de wijk Spitelfields, nabij die van Whitechapel In de zitting van den Senaat te Parijs werd het voorstel betreftende de uilgaven voor politie te Parijstegen het advies van Floquetmet 219 tegen 41 stemmen aangenomen. Bij de behandeling der ma- rinebegrooting in de Kamer stelde de heer Menard voor om l'/J roillioen te bezuinigen toen de minister van marine, admiraal Krantz, verklaarde in dit voor stel een motie van wantrouwen te zien, werd het door den voorsteller ingetiok- ken. De Börsen Zeitung zegt, dat het Afrika- tractaat tusschen Duilschland en Enge land gesloten, behalve de punten door lord Salisbury genoemd, ook nog een bepaling bevat, dat Duitschland op de kust douanekantoren mag oprichten. Met het oog op de omstandigheden geeft de Börsen Zeitung aan de Duitsche Oost-Afrika vereeniging den raad tot liquidatie over te gaan. Toch is het ze ker dat Duitschland de streken, die in Oost-Afrika onder zijn bestuur kwamen, niet zal verlaten. De geruchten, dat een verbond geslo ten is tusschen Italië en Engeland, wor den bepaald tegengesproken. Wel is het van belang voor Engeland de Italiaansche vloot voor vernietiging te vrijwaren, inaar daarvoor behoeft geen verbond te worden aangegaan. De democratische partij heeft te Milaan een vergadering gehouden, waarop een motie is aangenomen, die door de Secoio woidt openbaar gemaakt. Daarin wordt geprotesteerd tegen Crispi's buitenland- sche staatkunde, en tot een volksbewe ging tegen den broederoorlog opgewekt; een en ander op grond der eeuwige dankbaaiheid die Italië aan Frankrijk verschuldigd is. Niettegenstaande de genomen voor zorgsmaatregelen, hebben de tegenstan ders van Canovas, bij zijne aankomst te Sevilla, toch een demonstratie tegen hem gehouden; van hel station tot de woning van graaf Galindo moesten de gendar mes geregeld tusschenbeide komen om Canovas en zijne conservatieven te be schermen, tegen de manifesteerende me nigte. Er werden formeele gevechten ge leverd de conservatieven waren met vuurwapenen gewapend, waarmede zij op hunne aanvallers schoten; dertig ma nifestanten werden gekwetst. Doch ook onder de conservatieven viel menig slacht offer door de ploertendooders en stokken der manifestanten. Uit Varna meldt men aan de Times: »De Russische regeering zond aan de Porte de mededeeling, dat zij zich ont slagen zal achten van haar verbintenis om Boelgarije niet te bezetten, indien Servië geheel of gedeeltelijk door Oosten rijk mocht worden bezet. Dit laatste schijnt het geval te zullen zijn als er, tengevolge der koninklijke echtscheiding binnenlandsche onlusten ontstaan. Men verzekert dat koningin Natalie een adres aan de nieuwe Skoepchtina zal zenden, waarin de onwettigheid der scheiding zal worden aangetoond. 1813. 28 NOV. 1888. De Commissie tot regeling van de wijze waarop de 28. November 1813 alhier zal worden herdacht, deelt hierbij mede, dat zij voor de organisatie van een Uistorisclien optocht, slechts over een bedrag van f280 kan beschikken. Dat de kosten aan de organisatie ver bonden op f400 worden geraamd, en zij daarom heeft besloten eene uitnoodi- ging tot de ingezetenen te richten om de ontbrekende f120 bijeentebrengen, gelijk geschiedt bij deze. Zij kon hieraan de verblijdende me dedeeling toevoegen, dat eeq voldoend bedrag voorradig is om op tamelijk ruime wijze de armen te bedeelen. Teneinde eene definitieve beslissing te kunnen nemen of de feestelijke herden king al dan niet zal plaats hebben, wenscht de commissie over het resultaat dezer uitnoodiging a.s. Maandagavond te kunner. oordeelen. De commissie wenscht hierbij aante- stippen dat de bijdragen uitsluitend zul len woiden aangewend ter bestrijding van de kosten aan eene feestelijke her denking verbonden. De penningmeester, de heer H. E. van Sweden, Groote Spui, wijk D no. 396, is bereid gelden lot dit doel te ontvangen. De Commissie voornoemd, J. SINNIGE, Voorzitter. VAN SANTBRINK, Secretaris. Zondag 11 November zal bij de Vrije Ger. Gem. op de gewone uren gepredikt worden door den Heer Plug van Rotterdam en Woensdag 14 Nov. des avonds ten zes uren door Ds. Y'er- steeg van den Helder. Ds. H. C. Lohr, van Rotterdam, pre dikt Zondag 11. Nov. e. k. in de Ev: Luth Kerk alhier, voor dien dag bij uit zondering, aanvang half elf ure. Voor de school met den Bijbel te Kootwijkerbroek is bij de Ned. Geref. (Doleerende) Gemeente alhier eene col lectie gehouden die f 25 opbracht. De vaste commissie tot herkeuring van fournges gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1888 tot en met 31 Oct 1888, is samengesteld uit den majoor F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, den kapitein J. Y\'. K. Verwey en den paardenarts 1. kl. A. Overbosch. Den wachtmeester P. Bronk van het depot-escadron van het 1. regement huzaren, wegens lichaamsgebreken voor den militairen dienst afgekeurd, is een jaarlijksch pensioen van 396 toegekend. Mejuffrouw L. C. W. Meyners, on derwijzeres aan de openbare meisjesschool alhier, is benoemd tot onderwijzeres in de Fransche taal aan de openbare meis jesschool te Zwolle De veemarkt, gister gehouden, was niet druk bezocht, waartoe zeker de zeer koude wèersgesteldheid de aanleiding is geweest. Weinig werd verkocht. De prijs voor vet vee besteed variëerde tusschen f 100 eri f 150 en voor kalfkoeien tus schen f 90 a 140. Soest, 6 Nov. Op de openbare school wordt evenals vorige jaren gelegenheid gegeven tot het ontvangen van herhalings- onderwijs. Slechts een veertiental leer lingen namen aan het onderwijs deel. Y'orige jaren klom het aantal vaak tot veertig. Het onderwijs op de gemeenteschool wordt gedurende vier maanden gegeven. De meeste leerlingen betalen geen, de overige een zeer gering sehoolgeld. Yoortliuizcii. Onze geachle genees heer dr. YV. J. de l'Espinasse, vroeger lid van den Raad dezer gemeente, is al hier op 64-jarigen leeftijd overleden. Algemeen wordt zulks met veel leedwe zen vernomen. De zoon van een Weener fabrikant, de heer U. reisde dezer dagen van YVeenen naar Znaim, om daar de fabriek zijns vaders te inspecteeren. Met een hem on bekend lieer alleen in de coupé, spraken zij over allerlei zaken en ook over de politiek. Het gesprek werd nog al leven dig op dit punt. Te Znaim stapte de heer U. uit en nam vriendelijk afscheid van zijn reisgenoot. Nauwelijks op het perron gekomen, naderde hem een gendarme en nam hem wegens hoogverraad gevangen. In de aangrenzende coupé had hij het gesprek gehoord en hij vond daarin aan leiding tot de arrestatie. Uit het jaarverslag van het Engelsche schoolwezen blijkt, dat Engeland 921 scholen heeft, in welke onderwijs in het koken wordt gegeven 2255 scholen heb ben eene spaarbank en 4065 eene biblio theek. In Duitschland worden jaarlijks hon derdduizenden kanarievogels opgekweekt, die voornamelijk naar Amerika verzonden worden. In den regel betaald men voor eiken vogel gemiddeld 3 Mark, ook wel eens 10 Mark. De beste zangers worden ook wel voor 20 tot 50 Mark verkocht, ja soms wordt in Duitschland 100 Mark betaald. De hoogste prijzen worden door de Amerikanen besteed. Er zijn gevallen bekend, dat zij 1000 dollars voor één kanarievogel hebben gegeven. Ongeveer een half jaar geleden be taalde een zeeman bij een winkelier in gemaakte kleederen op den Nieuwendijk te Amsterdam een door hem gekochte jas rnet een valsche Amerikaansche bank noot Dit bedrog werd eerst later ont dekt, toen Janmaat intusschen weder naar New-York op reis gegaan was. Bij zijn terugkeer in het vaderland met een der Amerikaansche stoombooten zette hij koers naar Haarlem. Op zijn terugkeer in de wachtkamer in het spoorweg-station al daar ontmoette hem de bedrogen winke lier; deze plaatste zich in hetzelfde spoor wegrijtuig en bij aankomst te Amsterdam werd de uitgever van de valsche banknoot door de politie, van een en ander ver wittigd, in hechtenis genomen. In de N. R. Ct. geeft iemand de vol gende «YY'aarschuwing aan Dienstmeis jes," die misschien ook voor onze stad kan blijken »In het laatst der vorige week ver voegde zich ten mijnent een net gekleed persoon, die een werk over Luther bij zich had en dit mijn dienstmeisje aan prees. Men kon zulk een exemplaar be komen voor den uiterst geringen prijs van één gulden. Mijne dienstbode, bekoord door de billijke aanbieding, het was een flink ingebonden boek met gekleurde en ongekleurde platen wilde dit werk hebben, maar het getoonde exemplaar kon nMijnheer niet missen, want hij moest er verder mede colporteeren. Eerst Maan dag daaraanvolgende zou het per post pakket worden afgeleverd, mits betaling vooruit plaats had en er op eene lijst werd geteekend. Aai zeiend ging zij er toe over, in verwachting op bepaalden tijd het boek in bezit te krijgen; maar wat er gekomen is, geen boek. Gisteren kwam een barer kennissen haar mededeelen, dat zij haren naam onder verschillende andere op de intee- kenlijst voor een mooi boek over Luther had gezien en ook zelve op dat werk ingeteekend had, doch haar tevens zeggeD, dat zij het zeer betwijfelde of dat boek wel ooit zoude komen. Haar toch was nog erger overkomen. Zij had geen gulden bij de hand, wel een rijksdaalder. tMijn- heei" kon het niet passen. Hij zou het geldstuk even wisselen, maar is men begrijpt het reeds niet teruggekeerd." Men is dus gewaarschuwd als die heer soms onze stad mocht bezoeken. Eebgistermorgen werd de koffiehuis houder H. te Zutphen bij Gorssel met de beenen in een sloot dood gevonden. Hij had den vorigen avond een vriend met den trein naar Deventer gebracht en daar nog al van «vergunning" gebruik gemaakt. Men vermoedt dat hij te voet naar Zutphen teruggekeerd en in de sloot geraakt is. Y'ier-en-twintig jonge Zweedsche meis jes zijn met den stoomer Hekla te New- Y'ork aangekomen, die allen een contract hadden, dat haar verplichtte, na aan komst in Amerika jonge lieden te huwen, die haar het geld voor de reis gezonden hadden. Die meisjes waren door een huwelijksbureau te Stockholm met de Amerikanen in kennis gekomen de jonge mannen hadden hunne photagra- pliieën, een bewijs van zedelijk gedrag en hel noodige reisgeld gezonden en toen waren de meisjes scheep gegaan. De meisjes hadden aan boord der Hekla haar eigen hutten haar ouderdom was van 19 tot 25 jaren. De graaf Amorini Bolognini, die bijna eene eeuw lang zeer gezien was in de gezelschapskringen te Florence en Bologna, is onlangs te Parijs overleden in den ouderdom van 103 jaar. De gitzwarte pruiken van graaf Amorini hadden zekere vermaardheid. Hij had er dertig voor eiken dag van de maand eene. Zij waren volkomen gelijk, behalve dat het haar van de eene langer was dan dat van de andere. Dit verschil in de lengte stelde zeer vindingrijk den natuurlijken groei van het haar voor, dat de graaf voorgaf den eersten van elke maand te laten knippen, en dan zette hij de kort ste van zijne pruiken op. Op den avond van dien dag miste het nooit, of hij kuchte eenige malen als hij in zijn club was en als dan een vriend zeide: «gij schijnt kou gevat te hebben, amice!" luidde het antwoord van den welgemut- sten en welgepruikten ouden heer: «dat geloof ik ook. Ik heb mijn haar laten knippen in dat gure weer: ik heb pijn in mijne keel." Een ruime en ongewone zegen. Eene vrouw te Londen verraste Zater dag jl. haar echtgenoot met een viertal kinderen drie jongens en één meisje. De verloskundige verzocht onmiddellijk peter te mogen zijn over dit viertal. De moeder is naar omstandigheden zeer wel. Te den Helder is men reeds druk aan het ijs rijden voor de ijskelders. Het ijs is op sommige plaatsen al 7 a 8 duim dik. Y'elen trekken voor dit werk nog een goed daggeld. Y'an 12 tot 14 November zal men weder zeer talrijke vallende sterren aan het uitspansel kunnen waarnemen in het sterrenbeeld van de groote Leeuw; den 27en November zal het eigenaardig na tuurverschijnsel zich in het sterrebeeld Andromeda herhalen. De kleinste menschen op aarde wonen op de Andamana-eilanden, in de Bengaal- sche golf. Zij wegen gemiddeld 65 pond en hebben eene gemiddelde lengte van 4 voet 3 duim. Ongehoorde wreedheid aan de Bonny- rivier. Een telegram, te Liverpool ontvangen, gewaagt van een ernstig oproer te Oksika, een eiland, 50 mijl opwaarts gelegen van de Bonny-rivier. (Westkust van Afrika), een plaats, die sedert de maand Mei laatstleden staat onder Engelsch protectoraat. Onder voor wendsel, een uitnoodiging te brengen tot een vriendschappelijke bijeenkomst, ten doel hebbende, enkele geschilpunten tusschen de partijen tot een vreedzame oplossing te brengen, werden de Ogonis, vergezeld door tachtig hunner hoofden, door de Oksikans verraderlijk in de val gelokt, gevangen genomen, naar Oksika

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2