Gemengd Nieuws. Qfficieele Publicatien. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. eeniging tegen de prostitutie thans be paald, dat het nationaal congres voor Nederland op 30 April a.s. en drie vol gende dagen te Amsterdam. Z. M. de Koning heeft den heer J. A. van Steijn, intendant van het kon. paleis Het Loo, benoemd tot Ridder van de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag, die van den min. van marine Vrijdag, en die van den min. van waterstaat Zaterdag niet plaats hebben. De minister van marine is nage noeg hersteld, maar heeft zijn werkzaam heden aan het departement nog niet kunnen hervatten. Zaterdag zijn bij het koloniale werf depot de nieuwbenoemde officieren van het Indische leger (nl. 12 2e luitenants van de infanterie en 4 2e luitenants kwartiermeester) in dienst gesteld. Eene Belgische maatschappij heeft voor f30.000, 20 hectaren dennen ge kocht te Hollandscheveld, gem. Hooge- veen, met het doel er mijnhout van te maken. Het kappen van het hout geeft aanleiding tot eene groote bedrijvigheid. Den 12en December zal worden aanbesteedhet gedeelte van het Mer- wede-kanaal van Nichterecht tot den Haarrijn in de gemeente Breukelen. De lengte van dit gedeelte is 15,625 me ter. Over het kanaal komen vier dub bele draaibruggen en eene liooge voet brug nabij het station Nieuwersluis. Ver der komen er vijf gierponten om het ver keer van beide oevers te doen plaats hebben. De werken moeteu klaar zijn 1 Juni 1891. De kosten worden geraamd op 1,692,000 gulden. Aan de Zw. Ct. wordt bericht, dat de openbare behandeling van de zaak de Rochemont-Verstege c.s. door de Haagsche rechtbank is uitgesteld. Te Egmond aan Zee is een lijk aangespoeld, hetwelk naar vermoed wordt behoorende tot de bemanning van het te Scheveningen gestrande schip Ango. Ter herkenning voor de familieleden is van den doode een photografie genomen. Het lijk is op de algemeene begraafplaats ter aaide besteld. De kist werd gedragen door de verpleegden van de Prins Hendrik- stichting. Ongeveer te half twee werd Za terdag voor Scheveningen een groot schip gezien, dat op de kust aanhield met de Hollandsche en de noodvlag in top. De gegeven vlaggensignalen van het schip waren onduidelijk en niet te begrijpen. De reddingsboot ging dadelijk met eeni- ge bekwame schippers in zee om voor loodsen te dienen als het schip die noo- dig mocht hebben. Van den vuurtoren seinde men naar den Waterweg om een stoomboot ter adsistentie. Het schip lag op de plaats, waar on geveer 7 of 8 vademen water staat, en was met het bloote oog goed zichtbaar. De reddingsboot was spoediger dan gedacht uit zee terug. Het schip, de Merapivan New-York, geladen met pe troleum en op reis naar Rotterdam, was uit de koers getaakt door het slechte weer en had geseind om een stoomboot om naar Rotterdam gesleept te worden. Het had een loods aan boord. De groote manifestatie bij het graf van Boudin in Frankrijks hoofdstad be hoort tot het verleden. De gansche op tocht, van het stadhuis naar het kerk hof, kenmerkte zich door eene goede orde, hoewel niet minder dan 20,000 personen van de meest verschillende positiën zich daarin hadden geschaard. Vóór éénen verzamelden zich de ver schillende groepen voor het stadhuis, nen. Eerst toen hij het rijtuig voor de deur hoorde wegrollen en de kellner we der de kamer binnentrad kwam hij tot bezinning. Hij riep den kellner nogmaals bij zich, betaalde hem wat hij schuldig was en vroeg hem «Kunt ge mij ook zeggen, hoe laat het bal eindigt?" De aangesprokene antwoordde ontken nend. «Zoudt ge het niet kunnen te weten komen?" De kellner dacht een oogenblik na, keek oplettend de kamer door en zeide, terwijl hij zich van het tafeltje verwij derde Misschien 1" Nadat hij eenige woor den met een oud heer gewisseld had, keerde hij terug tot Arthur en zeide «De heer die daar aan tafel zit gelooft dat het bal zoo wat om drie uur van nacht eindigt." Arthur greep-naar zijn horloge om te zien hoe laat het nu was. Hij verbleekte. Horloge en ketting waren beiden met den zekerheidshaak, die onder aan den ketting scherp uitliep, verdwenen. «Wat deert u?" vroeg de kellner, toen hij Arthur zag veibleeken. «Men heeft mij mijn horloge gestolen 1" Wordt vervolgd.) ieder van een krans met opschrift voor zien. „Carcassonne aan Baudin" las men op de eene. ,,De stad Marseille aan de slachtoffers van den aanslag op 2 Decern ber" luidde een ander opschrift. Ruim een uur zette de stoet zich in beweging. Aan het hoofd ging de voor zitter van den Parijschen gemeenteraad. Daarop volgden de afgevaardigden en de senatoren. Onder de afgevaardigden merkte men op de heeren Clemenceau, Pelletan, Anatole de la Forge, Felix Pyat, Yves Gyot, Achard enz. Ook de pers was vertegenwoordigd. Men zag de kransen van La Lanterne, le Rappelet en le Mot d'ordre. Duizend of vijftien hónderd studenten vormden een kring om de krans, welke zij op Baudin's monument wenschten neer te leggen en die door vier hunner werd gedragen, Verschillende kreten stoorden de stilte Leve de Republiek Weg met BoulangerLeve Boulanger! Weg met de IntransigeantWeg met RochefortAl deze uitroepen kruisten elkaar en losten zich in de achterhoede op in het zingen der Marseillaise. Op 't kerkhof hield de voorzitter van den Gemeenteraad een rede, waarin hij zich heftig uitliet over het Boulangisme Het aefileeren van den stoet voor 't monu ment was te 4'/a uur afgeloopen. Wan ordelijkheden kwamen niet voor. De werkstakingen in België duren nog altijd voort niet alleen, doch zij nemen langzamerhand grooter afmetingen aan. De gepasseerde Zondag is grootendeels gebruikt tot het houden van meetingen, waarin telkens werkstaking het thema was, waarop werd voortgewerkt. Te Luik zijn tweemaal de vergaderden uit elkaar gedreven. Uit Charleroi meldt men thans, dat het werklieden-congres te C-hatelet met 35 tegen 17 stemmen besloten heeft, tot een algemeene werkstaking over te gaan Rusland wil een leening sluiten, zooals we vroeger reeds melden, ter conversie van andere. De Duitsche Pol. Nachrich- ten raden deelneming van Duitschers aan deze leening ernstig af en zij beschouwen die geheele conversie als een dekmantel waaronder Rusland zijne ware bedoelin gen verbergt. Niet meer het streven der panslavistische en chauvinistische paitij in Rusland bevorderen, maar zich geheel van den oostelijken nabuur losmaken, dit moet de hoofdzaak zijn. Men telegrafeert uit Alexandrie aan de Londensche Morning Post, dat het er in Soudan alles behalve rooskleurig uit ziet. Niet alleen dat Soeakim word belegerd, doch men verwacht aanvallen der re bellen op Wady-Halfa, Korosko en Assoean. Engeland heeft zich iets op den hals ge haald, toen het de verantwoordelijkheid op het herstel van 's lands veiligheid op zich nam Het eenige redmiddel, dat nog kans van slagen heeft is ditHerstel van macht van den Khedive en wel te Khar toem zelf. Gunstiger oogenblik dan het huidige zou men nooit daarvoor kunnen kiezen, want de Soedaneesche bevolking is onderling verdeeld, en zal zich aan sluiten bij die partij, welke het meeste bewijs geeft van kracht en energie. Bovendien zou het bezit van Khartoem veel meer werken ten gunste van de af schaffing van den slavenhandel dan de blokkade op de Oostkust. President Cleveland heeft ter gelegenheid der laatste zitting van het Amerik.congres aan dat lichaam eene belangrijke bood schap doen toekomen, handelde over de door hem gevoerde politiek en ter be strijding van die van zijnen opvolger. Tot nu toe, zegt Cleveland, heeft het gouvernement eenige groote industriëelen begunstigd ten koste van de arbeidende massa. Door te weigeren, het douanen- tarief te herzien, zal men eindigen met verbittering onder het volk te brengen en de vaderlandsliefde te vermindei en. De protectionistische politiek der gierig heid, van het monopolie. Verder werd gemeld, dat de onder handelingen met Canada en Engeland over de visscherij nog geen stap zijn ge vorderd En eindelijk verdedigde hij zijne houding tegenover den Engelschen gezant, die zoo haastig is teruggeroepen en zich, volgens den President, aan een onver geeflijke onbescheidenheid heeft schuldig gemaakt, waardoor de goede verhouding tusschen Groot-Brittannië en de Unie werkelijk had kunnen worden verstoord. Hedenavond te 6 uren, zal bij de Vrije Ger. gemeente de dienst worden geleid door Ds. Versteeg, van den Helder, en Zondag 9 Dec. a. s., op de gewone uren, door Ds. Meijerink, van Nieuw- Amsterdam. Op een nader te bepalen dag, in de eerste helft van Dec., zal door de Afdeeling Amersfoort van het werklie denverbond Patrimonium eene openbare vergadering gehouden worden in de bo venzaal van het gebouw Volksheil. Als spreker zal dan optreden de heer De Haas, Predikant te Hattem, die de Christelijk-Sociale toestanden uitnemend weet te bespreken. Naar wij vernemen is de Amers- foortsche lucifersfabriek aan eenige Duit sche heeren verkocht, die haar zullen in richten tot hel vervaardigen van verf stoffen voor het kleuren van tapijtwol. Aan J. W. van Achterbergh jr,is voorwaardelijk vergunning verleend tot de oprichting van eene klopperij van ta pijten aan den Leusderweg, op een ge deelte van het kadastrale perceel sectie C, no. 614. x Aan B. de Wilde is vergunning verleend tot verkoop van sterkendrank in het klein, in het peiceel wijk F, no. 64, aan de LieveVrouwestraat alhier. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Donderdag, den 6. December 1888, des namiddags, ten 7'/. ure. Punten van behandeling: 1. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met de Utrechtsche hypo theekbank, ten aanzien van den aanleg van het Kalfsveld. 2. Voorstel tot het aanleggen van eene straat, ter verbinding van een gedeelte der gemeente met het spoorwegstation. 3. Voorstel nopens het plaatsen van eene afrastering langs het Beukenlaantje. 4. Missive van den Minister van Justi tie, met betrekking tot het in eigendom teruggeven aan de gemeente van het gebouw de «Infirmerie". 5. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het aantal te heffen percenten van den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1889. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school le soort, voor jon gens, met vaststelling van zijne jaarwedde. 7. Aangehouden voorstellen inzake de verordening tot heffing der plaatselijke directe belasting. 8. Benoeming van een herschatter der dranklokalen. 9. Benoeming van een curator over het gymnasium, van een lid der Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs, en van die voor het lageron- derwijs. '10. Benoeming van een lid der open bare gezondheidscommissie. 11. Benoeming van twee leden voor het Burgerlijk armbestuur, van drie leden der Commissie van fabricage en van twee leden der commissie voor de gemeente reiniging. 329ste STAATSLOTEltlJ. Tweede klasse. Trekking van 3 en 4 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 100. 17648. Prijzen van f 30. 1469, 1479, 1484, 1486, 1602, 1643, 1652, 1664, 1670, 1699, 5262, 5264, 5295, 5296, 7633, 7642, 8405, 8413, 8420, 8430, 8469, 8502, 8522, 8549, 8598, 9240, 9258, 9264, 10502, 10505. 10528, 10530, 10536, 10572, 11917, 11934, 11936, 11983, 17435, 17437, 17454, 17461, 17465, 17514, 17540, 17572, 17642, 17801, 17808, 17843, 17874, 17878, 18024, 18033, 20210, 20235, 20256, 20286, 20661, 20679, 20693, 20809, en 20725. Te zamen 79 prijzen 1451, 1641, 5201, 7641, 8452, 9016, 10508, 10579, 11990, 17463, •17586, 17845, •18048, 20288, 20722 Jan. Het is maar best afgeloopen, met het feest van Woensdag. Piet. Enkelen hadden verwacht, dat het niet veel beteekenen zou; maar nu zie je, dat de middelstand hier wat mans is. J. Eere komt toe aan de ontwerpers en uitvoerders van de feestelijkheden. Zij hebben zich beter gehouden dan menig vetpotje. P. En de burgerij mag ook een pluimp je hebben voor haar ordelijk gedrag, want gebeurde er iets, dat niet had moeten plaats hebben, dan komt dat op rekening van personen, die hier eigenlijk niet thuis hooren. J. Het feest van Nederlands Verlos sing zal lang in aangename herinnering blijven. P. En alweer doen blijken, dat het heel wat anders is, iets op touw te zet ten en goed te doen afloopen, dan door praatsmakerij ietsin de war te helpen of dood te doen kwijnen. zoodat deze volkomen in het bezit blijven van de jaarwedde, die zij thans genieten. Dat Amersfoort dit goede voorbeeld spoedig volgeRed. Baaru. Nadat Zaterdagavond de oor konde der vernieuwing in tegenwoordig heid van vele autoriteiten was ingemetseld, werd Zondag het kerkgebouw der Herv. Gem. ingewijd. De toegestroomde schare was zóó groot, dat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. In eere sierlijke rede drukte Ds. Herman zijn dank uit aan allen die tot de vernieuwing had den bijgedragen en dankte bovenal den Heer, door wiens goedheid zijn tempel zulk eene belangrijke verbetering had ondergaan. Een zangkoor, onder leiding van den heer C. van de Flier, hielp de plechtigheid verhoogen. De collecte, die voor een nieuw orgel gehouden werd, bracht reeds 250 gulden op; er zal dus ook spoedig daarvoor de benoodigde som bijeengebracht zijn. Bij genoegzame deelneming zal Dinsdag 48 Dec. het Holl. Tooneelgezel- schap van A. van Lier in het Amalia- hótel opvoeren »De Rustverstoorster" naar het Duitsch van Benedix. Onder de bekende acteurs en actrices behoort ook Mevr. Albrecht-Engelman. We twijfelen niet, of ook ditmaal zal de belangstelling voor den kunstavond in het hotel van den heer Veerman even groot zijn, als dit het geval was, toen de Heer Willem van Zuylen optrad. Apeldoorn. De raad dezer gemeente heeft met algemeene stemmen, op voor stel van Burg. en Weth., besloten om voor de gemeenteveldwachters acht in getal, in het pensioenfonds bij den Alge- meenen Nederlandschen Politiebond deel te nemen, met bepaling dat het pen sioen op het zestigste jaar zal worden genoten, een en ander zonder eenige bij drage van de zijde van de veldwachters Weer een middel tegeu rheuma- tisme. Een der nieuwste middelen aangewend tegen rheumatiek is seldery. Men beweert, dat deze kwaal onmogelijk is als men vaak gekookte seldery eet. Men moet daartoe de seldery in stukjes snijden, tot zacht worden toe in water koken en dan dat water de lijder te drinken geven. Dan kookt men de selde ry nog eens in wat melk' meel en noot muskaat, eet dat dan met aardappelen en de pijnen zullen verdwijnen, 't Is licht te probeeren. Weer een postdiefstal. 's Morgens twee uur ongeveer komt te Arres de nachttrein aan, die aan het station de brieven-pakketten afgeeft aan een beamb te van 't postkantoor aldaar. Toen die beambte Vrijdagmorgen met zijn pakket ten op 't kantoor aankwam, ontdekte hij, dat vier zakken, welke hij aan het sta tion had ontvangen, waren verdwenen. Oogenblikkelijk gaf hij hiervan kennis aan den directeur, die naar het station ijlde en ook daar vernam, dat de ver miste zakken wel degelijk door den con ducteur in ontvangst waren genomen. Dadelijk ging men aan het zoeken, met het gevolg, dat op eenige honderden me ters afstand van het station de vier ver dwenen zakken in een sloot werden teruggevonden. Een groot aantal brie ven, couranten en pakjes waren nog aanwezig. Van 't grootst gedeelte brieven, die geldswaarde inhielden, was echter geen spoor meer te ontdekken. Het gansche bedrag van het gestolene is nog niet bekend. Men schat het op 60 a '100 duizend francs. Een boer, die in een der dorpen van Zeeland bezig was groenten van zijn land te halen, bemerkte een grooten roofvogel in de lucht, die alle moeite deed om een kievit machtig te worden. Het duurde dan ook niet lang of het roofdier kwam met zijn prooi tusschen de pooten aan vliegen en kroop met zijn boutje in een doornen haag om hem op te peuzelen. De boer liep ijlings naar het doornen haagje en zag tot zijn verbazing, dat de kievit zich kloekmoedig verdedigde. Hij wilde beide vogels te gelijk grijpen, maai de valk liet zijn prooi los en vloog de lucht in. De arme kieviet liet zich gedwee door zyn beschermer grijpen, die tot zijn genoegen ontwaarde, dat het nog geen letsel bekomen had, en nam hem mede naar huis; een half uur daarna liet hij het dier los, dat vroolijk en welvarend de ruimte doorvloog om zich bij de groep kieviten wederom aan te sluiten. In den namiddag van den 16. Oc tober, ongeveer te 3 ure, woei te Bloem fontein een geweldige zandstorm, uit het zuid-oosten of noord-westen (hetgeen moeielijk te bepalen is, daar de storm eenige mijlen in de breedte en heel wat meer mijlen in de lengte woedde.) Na eenige minuten bergen stof en zand ver plaatst te hebben, viel met ongekende kracht en woede, de hagel neer, waar onder hagelsteenen van buitengewonen omvang. Slechts 20 minuten hield de storm aan, en hoewel er gelukkig geen menschenlevens te betreuren zijn, was de verwoesting vreeselijk. De presidentswo ning is van binnen totaal onbewoonbaar geworden. Honderden ceilings (linnen zol deringen) zijn onder het gewicht van de massa hagel en regen bezwekenduizen den glazen vernield. In sommige pakhui zen dreven koopwaren rond, en vele winkeliers hebben ontzettende schade ge leden. De verwoesting in het plantenrijk is totaal. Vruchten en bladeren bedekken de tuingronden, takken zelfs bezweken voor het gestolten hemelvocht, dat overal, soms een voet dik, den grond bedekt had. Men zag na den storm meer menschen op dan onder de daken, om ze te ontlasten van den gevaarlijken last. Bij een nach telijken hagelstorm als deze waren de ge volgen niet te berekenen geweest. Het volgende, vermakelijke voorval vond onlangs plaats. Een hondenliefheb ber had bij een Wurtembergschen hon denkoopman een grooten hond gekocht en deze zond het dier naar zijne be stemming. Nu dachten de spoorwegbe ambten zich zeer verdienstelijk te maken door den hond uit de kist te nemen en hem aan een ketting naar het op een half uur afstands gelegen landgoed van zijnen nieuwen meester te brengen. Doch wat gebeurde De hond hechtte zich aan zijn bege leider en wilde van den nieuwen meester niets weten. Nu is het een bekend feit, dat honden die verscheidene dagen in een kist opgesloten, reizen moeten, zich gewoonlijk in een toestand van vertwij feling bevinden, en zoodoende dengene, die hen bevrijdt, als hun meester aan nemen en hem de grootste dankbaarheid betoonen. De honden-liefhebber verklaarde dus al heel spoedig dat hij zijn hond niet gebruiken kon en eischte dientengevolge schadevergoeding van de spoorwegmaat schappij, omdat zij een aan hem geadres seerden hond, uitgepakt en zoodoende bedorven had. Op raad echter van een hondenkenner nam de spoorwegmaat schappij het volgende hulpmiddel te baal. De hond werd weer in de kist gestopt en de maatschappij voerde hem op hare kosten op haar lijn rond en leverde hem toen, doch ditmaal in de kist, aan het huis van den grondeigenaar »f, De goede afloop bleef niet uit en van dat oogen blik af was deAjiond trouw aan den nieuwen baas. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS tan AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het le aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1888, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift geduren de vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 1. December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JACOB WILHELM VAN ACHTERBERG Jr. en zijne rechtverkrij genden voorwaardelijk vergunning is ver leend om eene klopperij van tapijten opterichten op een gedeelte van het per ceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, kadastraal bekend onder sectie C. no. 614. Amersfoort, den 3. December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 6. December aanstaande, des namiddags ten 7'/» ure. Amersfoort, den 3. December 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de wetten van den 19. Augus tus (Staatsblad No. 72) en van den 1 Mei 1863 (Staatsblad No. 44), betrekkelijk de nationale militie, henevens het konink lijk besluit van 17. December 1861 (Staats blad No. 127); Doen te weten, dat op ZATERDAG den 5den en DONDERDAG den lOden JANUARI 1889, telkens van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags, ten raadhuize der gemeente de inschrijving voor de nationale militie zal plaats heb ben van Jongelingen, die in den loop van het jaar 1870 geboren en alzoo in 1890 aan de loting onderworpen zijn, En brengen hierbij de navolgende wets artikelen in herinnering: Art. 15. «Jaarlijks worden voor de «militie ingeschreven alle mannelijke in- «gezetenen die op den 1. Januari vau het «jaar hun negentiende jaar waren inge- «treden. «Voor ingezeten wordt gehou- «den 1. hij wiens vader, of, is deze over- «leden, wiens moeder, of zijn beiden over lieden. wiens voogd ingezeten is volgeDS «de wet van den 28. Juli 1850 (Staats- «blad No. 44)2. hij, die geen ouders «of voogd hebbende, gedurende de laat- «ste, aan het in de eerste zinsnede van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2