NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. tio. 98. Zaterdag 8 December 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignotten naar plaatsruimte. Het koninklyk instituut van ingenieurs heeft besloten op de wereldtentoonstelling te Parijs de ingenieurswetenschap door een collectieve inzending te doen vertegen woordigen. Aan alle ingenieurs met de uitvoering van belangrijke werken belast is het verzoek gedaan, om mede te werken en reeds is van eenigen onder hen toe zegging ontvangen, terwijl ook bij de De partementen van Oorlog, Marine en Kolo niën pogingen zullen worden aangewend, om bijdragen te krijgen, die op ingenieurs- gebied van belang zijn. Heden zullen vele Volendammer vis- schers van IJmuiden naar Terschelling vertrekken. Men heeft namelijk vernomen, dat dicht bij de Terscliellingsche kust groote scholen schelvisschen zijn; men zegt zelfs, dat aan eene beug soms duizend visschen gelijktijdig gevangen worden. Dit is een groote zeldzaamheid, want een enkele vangst levert doorgaans niet meer dan tweehonderd visschen op, ofschoon een beug voor tweeduizend plaats heeft. Uit Rotterdam wordt aan het UD. geschreven «Hoe de scheepvaart alhier steeds toe neemt, kan blijken uit de volgende cijfers: In 1887 kwamen hier 390 zeeschepen meer aan dan in 1886 de toeneming bedroeg circa 10 pet. In tonnenmaat uitgedrukt was het verschil nog grooter; de ver meerdering bedroeg namelijk 285,516 ton of circa 13 pet. Over de acht eerste maan den van dit jaar, vergeleken met de acht eerste maanden van 1887, bedroeg de vooiuitgang opnieuw 10 pet., zoowel als wat den tonneninhoud betreft." Gedurende de maand October zijn in de Rijks-postspaarbank ingelegd f736,050,45, terug betaald f 671,869,045. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 114,181,40s. Aan het einde der maand Sept. was van verschillende inleggers in geschreven f 13,252,889,68 zoodat het gezamenlijk tegoed op uit. Oct. bedroeg f 13,367,071,08s. In den loop der maand Oct. zijn 3634 nieuwe boekjes uitgege ven 1129 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand Oct. 169,504 in omloop waren. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar werden voor den Indischen mili tairen dienst aangenomen: 159 Neder landers, 76 Belgen, 44 Duitschers, 5 Luxemburgers, 3 Zwitsers en 1 Oosten rijker totaal 288, waarvan ruim 44 per cent vreemdelingen. Onder de aangenomenen bevinden zich 17 miliciens, die zich voor den tijd van 2 jaren bij liet Indische leger lieten deta- cheeren. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden over genomen 127 onderofficieren en minde ren. Naar Oost-Indie werden uitgezon den in 10 detachementen, geleid door 20 officieren, 425 onderofficieren en minde ren; voorts vertrokken 10 alleen reizende onderofficieren. Onder de 435 uitgezon den militairen zijn: 302 Nederlanders, 77 Belgen, 44 Duitschers, 4 Zwitser, 4 Luxemburgers, 3 Oostenrijkers en 1 Fransclimandus 30 percent vreemde lingen. Naar West-Indië werden dit jaar geen troepen uitgezonden. (D. v. Z.-1I.) In zake het geschil tusschen de vergadering van stad en lande van Gooi land en de Holl. IJz. Spoorwegmaat schappij wordt gemeld, dat Maandag het vonnis zoowel aan de spoorwegmaat schappij als aan de gemeente Hilversum is beteekend. Dit vonnis was uitvoerbaar binnen 24 uur, tenzij de veroordeelden in cassatie kwamen, wat niet liet geval schijnt te zijn, althans de directie der Holl. Spoor wegmaatschappij heeft het zanden ge staakt en is onmiddellijk begonnen met het verwijderen der rails enz. Het gerucht loopt, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geweigerd heb ben aan de gemeente Hilversum nadere vergunning te verleenen om het proces' voort te zetten. Men schrijft uit Bussum «Klaagt men in zeer vele andere ge meenten, en naar wij vernemen met volle recht, over gebrek aan werkzaamheden, in deze gemeente is tot heden daartoe geen reden te vinden. Immers, meer dan 100 daglooners, zoo van hier als van elders, zijn druk bezig aan 't graven, kruien, enz. voor het aanleggen van een ijsbaan die 100 M. lang moet worden. Het is een aangenaam gezicht zoo vele menschen druk te zien arbeiden om in hun onderhoud te voorzien. De spoorbooten Holland en Fi-iesland varende tusschen Stavoren en Enkhuizen, zijn Woensdagmorgen in volle zee tegen elkaar aangevaren. De Friesland is ge zonken. De opvarenden zijn gered. De Holland is tegen vier uur te Enkhuizen aangekomen. Het Hdbl. meld daaromtrent nader «De Holland had de reis halverwege afgelegd, kapitein en stuurman stonden op de brug, de eerste met de hand aan de mistfluit, de tweede aan het stuurrad. Eensklaps ziet de kapitein een boot vlak voor den boeg, laat dadelijk het roer omleggen, doch het was te laat; de Holland liep tusschen de raderkast en den voorsteven op de Friesland in en drong er ongeveer 2 meter in door. De passagiers sprongen dadelijk over en de brieven en postpakketten werden op de Holland overgebracht. De kapitein van de Friesland weigerde eerst zijn schip te verlaten, doch nauwe lijks waren ze van elkaar losgekomen, of de Friesland zonk snel, en de bevel hebber was genoodzaakt zich ook op de Holland te begeven. De Holland heeft aan den voorsteven boven het water een gat van ongeveer 7.5 dM. lang en breed gekregen. Aan den dikken mist schijnt men liet ongeval te moeten wijten, daar ook de kapitein van de Friesland zich op het oogeriblik van de rarnp op de brug bevond." Door den heer Jozef Moonen te i Venloo zal binnen kort te Brussel, een werk uitgegeven worden, dat een geheele revolutie zal teweegbrengen op muzikaal gebied. Volgens bedoeld werk zijn ver- schillende thans gebruikelijke accoorden in onze tegenwoordige toonschaal on- j mogelijk en behoort deze althans niet uit 7, doch uit 8 tonen te bestaan. Deze uitgave wordt gerugsteund door verschil lende bekende specialiteiten op muzikaal gebied, omdat dezen daarin een groote verbetering vinden. Het winternummer van de Porte feuille, jaargang 1888/89, is verschenen. Het overt! eft in bewerking den vorigen jaargang verre. De door de heeren van der Waay en Witkamp ontworpen om slag, die bekroond werd, kan wedijveren met die van gelijke buitenlandsche uit gaven. Eveneens de kleurendruk, As- schepoester voorstellende. Het nummer bevat verschillende bijdragen van tal van letterkundigen en dichters en is door verschillende bekende teekenaars geïl lustreerd. Een ets van E. Stark, «de Drecht bij Vrouwenakker", ziet er lief uit en is knap gedaan. Te Echt (L.) zijn twee valsche gouden tiendmarkstukken in beslag ge nomen, met de beeltenis van Ludwig II, Koning van Beieren, 1876. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van landbouw in Limburg is voornemens op nader aan te wijzen dag in 1889, te Roermond een groote veetentoonstelling te houden en heeft daarvan reeds bericht gezonden aan het gemeentebestuur van Roermond. Te Harlingen hebben Woensdag avond een paar meisjes zich van de hooge bazaltmuren aan rie Nieuwe Haven naar beneden gestort. Men meent dat zij tot die wanhopige daad gekomen zijn door de harde behandeling hunner stiefmoeder die ze de deur had uitgezonden. Een van de twee, een kind van negen jaren, werd dood opgehaald. Wielrijden bij het leger. De proefneming met velocipedisten bij de in den afgeloopen zomer gehouden oefeningen heeft zeer goed voldaan. Blijkens mededeeling van de leiders dezer oefeningen is gebleken, dat velo cipedisten, in bepaalde omstandigheden zoowel te velde als in onze liniën en stellingen, zeer nuttige diensten zullen kunnen bewijzen. Het voornemen tot het oprichten van een korps militaire wielrijders bestaat bij de regeering voorshands evenwel niet. Bij de ondervonden en zeer te waar- deeren vrijwillige medewerking van zeer bedreven en intelligente burgerjongelie- den, die zich met hun rijwielen ter be schikking van de militaire autoriteit stelden, er. bij de ruime schaal waarop het rijwiel tegenwoordig bij ons te lande vooral onder de jongelieden uit den be schaafden stand in gebruik is, mag wor den vertrouwd, dat eventueel een vol doend aantal ontwikkelde en geoefende wielrijders hun diensten aan het leger zullen aanbieden, zoodat er vooralsnog geen aanleiding bestaat voor den velo- cipèdedienst een nieuw militaar corps te vormen. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. H. Ct.: Gelijk reeds een paar maal werd opge merkt, zien de sociaal-demoncraten met leede oogen, dat de behoeftigen, door gaarne gebruik te maken van de gelegen heid, om kosteloos voedsel te ontvangen, de goede bedoeling der commissie in de hand werken. Doch, zooals wij tevens mededeelen, de opruiingen van de rad draaiers uit het Volkspark hebben geen goed gevolg. Woensdagmiddag althans werd een dier opstokers op zeer gevoelige wijze aan het verstand gebracht, dat hij zijne pogingen om «roet in het eten le gooien," had te staken. Reeds eenigen tijd had hij vóór den ingang van het «voeding-locaal" rond- geloopen met een mandje brood om de menschen te verlokken zich niet hij de commissie aan te melden. »Hij zou ze fijn wittebrood geven, in plaats van krop- brood, gelijk ze daar binnen krijgen!" Ten laatste werd het volk 's mans ge zwets moede. Het begon rnet hem in de maling te nernen doch langzamerhand nam de grap eeue ernstiger wending nl. toen ook eenige vrouwen er zich mede kwamen bemoeien. Men drong tegen den man op, smeet hem her- en derwatirts, wipte zijn broodmand in de hoogte, onder uitroepen als «Stop 'em in een harington, die mooie schrijver uit het Volkspark!" «Ze komme de boel hier weer bederve", enz. enz. De man nl., die zich bij deze volksopruiingen vooral op den voorgrond plaatst, is een zoogenaamde «lieer" met gouden ringen aan de vingers en een sjaaldas om daarom houdt het volk hem zeker voor secretaiis van het Volks park. Kortom, deze schrijver dan, wiens houding reeds meermalen een zeer on- gunstigen indruk heeft gemaakt, heeft het te danken aan de politie die den volksoploop uit elkaar deed gaan, dat hij niet gevoeliger gemolesteerd is geworden. Men schrijft uit Neerbosch: «De bevolking der Weesinrichting alhier bedraagt thans 876 personen. Op dit oogenblik worden 132 meisjes, die de Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ASDRÉ HUGO. 29) «Dan zijt gij niet de eenige wien dit gebeurt, mijnheer. Reeds sedert eenige dagen hebben zich de diefstallen herhaald, het moet een behendige dief zijn. Hij oefent zijn ambacht meerendeels in den schouwburg uit." «Ik ben in den schouwburg geweest." «Ziet ge mijnheerHet is verwon derlijk dat De kellner werd door een gast wegge roepen. Arthur dronk nog een glas wijn en snelde toen naar buiten. X. Een verschrikkelijke balnacht. Arthur was zonder doel eenige straten der stad doorgeloopen, toen plotseling de wiegelende tonen van dansmuziek zijn oor troffen. Hij keek op. De vergulde punt van een ijzeren stijl schitterde van den weèr- schijn van het licht dat uit het salon i van den minister van Rodern naar buiten stroomde. Hoe aanlokkend klonken die tonen, alsof zij zich moeite gaven, den orkaan die in Arthur's binnenste woedde, te stillen. Hoe betooverend moest deze heerlijke, door de hofkapel uitgevoerde muziek op de dansers werken die het geluk genoten over den gladden bodem van het salon aan de zijde van schoone danseressen te zweven. En onder hen bevond zich Verena I Wond nu wellicht de arm van zijn me deminnaar zich niet juist orn hare slanke gestalte? Bewoog hij zich nu niet wellicht met haar in de reien der danslustigen Fluisterde de bankier haar wellicht op het oogenblik zoete woorden in het oor? Dacht Verena nog aan hem, den onge lukkige? Arthur drukte zijn brandend voorhoofd tegen het koele ijzer van den stijl. En terwijl hij zoo staarde naar den door girandoles in halve schemering gehulden tuin, dacht hij, dat zij ieder oogenblik moest komen opdat hij haar in zijne armen zou kunnen sluiten, haar aan zijn hart drukken en haar toefluisteren hoe onuit sprekelijk rampzalig hij was en hoe zij door een enkel woord in staat was hem overgelukkig te maken. Toen nn juist enkele in lichte mantels gehulde viouwelijke gestalten uit de boseh- jes in den tuin te voorschijn kwamen om terstond wederom te verdwijnen, toen joeg zijrie ternauwernood bedaarde fantaisie zijn gemoed op nieuw op. De ontboeide hartstocht ziet in ieder onbekend vrouwe lijk wezen slechts haar, wier beeld met de onuitwischbare kleuren der eerste waarachtige liefde in het hart van den minnaar is afgemaald en in iedere vrouwe lijke gestalte alleen de beheerscheresse van zijn hart. Arthnr gaf zich geen rekenschap meer van hetgeen hij deed, maar zonder ver der overleg, trad hij door de openstaande deur den tuin binnen en nu liep hij door verscheiden kronkelpaden, totdat hij aan het einde van een dezer op een prieeltje stiet. Verschrikt keek hij rond om te zien of hij opgemerkt was. Diepe stilte, een plechtig zwijgen, donkere nacht heerschten rondom hem. Een oogenblik bleef hij besluiteloos bij den ingang van het prieeltje staan, toen trad hij er binnen en plaatste zich in den uitersten hoek er van 't was hier zoo kalm, zoo stil, zoo liefelijk en een zaam I Uit het salon klonken van tijd tot tijd de zwellende tonen der dansmuziek door j de bladeren van het prieel tot zijn oor en trachtten nog eenmaal hunne ver zachtende werking op Arthur's gemoed uit te oefenen. En werkelijk 't Scheen hem toe alsof de muziek langzamerhand den woedenden storm in zijn binnenste tot zwijgen bracht, alsof zijn gemoed weeker werd. Daar knarste het zand on der de stappen van iemand die zeer snel het prieel naderde. Arthur wilde opstaan, maar hetgeen hij aanschouwde, hield hem aan zijn plaat3 vastgeketend. In het prieel namelijk was een mannelijke gedaante binnengetreden, die een vrouwe lijk wezen droeg dat zich met alle kracht tegen hem trachte te verzetten. Arthur's hart klopte hoorbaar toen hij zag, hoe de vreemdeling zich van zijn last ontdeed, en haar op dezelfde bank neder- liet, waarop Arthur was gezeten. Het meisje trachtte te schreeuwen, maar de hand des vreemdelings op haar ntond verstikte den gil. «Roep niet, Verena, hoor mij eerst aan! Gij hebt mij een dolleman, een waanzinnige genoemd, toer. ik u zeide, dat ik het uiterste zou wagen, om u in bezit te krijgen I" Arthur luisterde met verhoogde opmeik- zaamheid naar de woorden des sprekers. Dat was de stem van Obermann. Ofschoon de toon hartstochtelijk en geheel anders dan vroeger klonk, zoo was het snijdende er van toch een te goed kenteeken, dan dat hij nóg een oogenblik in twijfel zou hebben kunnen zijn. «Verena, voor de laatste maal, ik her haal het, voor de laatste maal sta ik vooi u biddende en hulpzoekend om u te be wegen de mijne te worden! Alles, alles wil ik vergeten, wat mij is toegevoegdik wil het leed vergelen dat gij door uwe weigering over mij gebracht heb ik wil trachten de herinnering te verliezen aan hetgeen de schurk, dien God moge straffen, die Falkening, tegenover mij heeft misdaan. Aan uwe voeten wil ik mij als een slaaf in het stof buigen en u op uwe wenken gehoorzamen mijn geheel vermogen, dat zonder uw bezit voor mij geen waarde heeft, leg ik aan uwe voeten; rijk, aanzienlijk wil ik u door mijne schatten maken. Vraag mij wat ge nog meer verlangt, en ik zweer u, dat ik het zal doen, zoo het in mijn macht staat!" «En zoo ik u nogmaals herhaal, wat ik u in het landhuis te Ulmhosen zeide wat dan «Verena! Neen neen, neen dat kunt ge, dat zult ge niet doen! Verena, gij legt mij op de folterbank, gij brengt rnij tot razernij!" «Ik blijf bij hetgeen ik toen zeide, mijn heer Obeirnann. Wees 200 goed niet ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1