Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. school verlaten hebben, opgeleid in de huishouding. Deze moeten overal voor zorgen. Dagelijks moeten 786 bedden worden opgemaakt. Inde inrichting telt men 9 eet- en 14 groote slaapzalen, 74 kachels en fornuizen,337 lampen. Bij koude wordt eiken dag een waggon steenkolen ver bruikt. Men telt verder 3 verwarmings toestellen en 2 stoomketels. Wekelijks worden ruim 10.000 kleedingstukken in de wasch behandeld. Per dag worden 2500 dubbele en 900 enkele boterham men verorberd en per week 43 HL. aard appelen." De Franschen beschuldigen de Duit- schers, dat zij spionnen zenden naar hun grondgebied en de Duitschers doen 't zelfde en beschuldigen de Franschen van spionneeren. Uit Duitschland is nooit een spion naar Frankrijks grondgebied ge zonden. Dit beweert althans de Norddeut- sche en als bewijs, dat de Franschen in dat opzicht minder eerlijk zijn, noemt het blad de namen van 13 officieren uit 't Fransche leger, die tusschen 23 Sep tember en 17 November van dit jaar over de grenzen zijn gezet, of althans bevel hebben gekregen, 't land te ver laten. Die Fransche officieren kwamen alle onder het voorwendsel, de Duitsche taal te willen leeren, behalve één, de kolonel Stoffel, die op de grens studiën wille maken over de oorlogen van Caesar tegen de Germanen. De Norddeutsche voegt hieraan toe, dat de Fransche officieren zijn gewaar schuwd, dat hunne aanwezigheid in Duitschland niet gewenscht is, terwijl het blad hoopt, dat in het gevolg die waar schuwing wat beter zal worden ter harte genomen. In eene Woensdag uitgesproken rede, heeft de conservatieve afgevaardigde Heath in hetEngelsche Lagerhuis laten doorsche meren, dat de Regeering, in de Februari zitting van het Parlement, machtiging zal vragen tot het uitschrijven eener leening van 10 millioen pond sterling, ter ver sterking van de vloot. Uit Soeakim ontvangt men het bericht dat de Odeidah daar is aangekomen o.a. met een detachement Schotten, bestaande uit 200 soldaten en 6 officieren, onder bevel van kolonel Barrow. Terwijl de Egyptische troepen bezig waren met exerceeren, werden zij bescho ten door den vijand. Het geschut der schepen bracht dezen echter spoedig tot zwijgen. Generaal Boulanger heeft zitting geno men voor het Departement du Nord. Gisterenmorgen heeft de ministerraad een vergadering gehouden, waarin over den toestand des lands en der vertegen woordiging werd gesproken. De Regeering heeft tot dusver de meerdei heid behouden in de Kamerzittingen, maar die meerder heid is zóó zwak, dat de ministers mee- nen, te eeniger tijd het onderspit te zul len delven. De stoomboot Russie zal, volgens be richt aan de Daily News, binnen kort met eene lading materieel en een aantal vrijwilligers naar Abessinië vertrekken, om daar een Russisch station te stichten. De kolonel Atchinow verklaart, dat hij eene ondersteuning van 3 millioen roebels ontvangt van het gouvernement. Koningin Nathalie van Servië wordt eerstdaags te Odessa verwacht, om zich naar de Krim te begeven, waar hare goederen gelegen zijn. De Tribuna beweert, dat prins Lich- tenstein zijn vorstendom heeft aangeboden aan den Paus, in geval Z. H. mocht be sluiten, het Vaticaan te verlaten. Dit vorstendom ligt tusschen de Zwitsersche en Oostenrijksche grenzen en heeft eene bevolking van 9124 inwoners, allen Duitsche katholieken. Het stadje Vuzad, de hoofdplaats, telt 1018 inwoners. De prins, die zeer rijk is, heeft op zich der aantedringen, laat mij ademhalen en bedaard naar het salon terugkeeren, daar men mij anders zou missenzoo niet, dan noodzaakt ge mij om hulp te roepen. Leef wel, ik hoop dat dit het laatste woord zal zijn dat wij gewisseld hebben I" Verena wilde weggaan. Obermann trad haar in den weg. «Gij wilt dus niet?" siste hij tusschen zijn saamgeperste lippen. »Nooit of nimmer!" Verena's toon was zoo vast, dat Ober mann tot de overtuiging moest komen dat het haar vol ernst en dit haar laatste woord was. «Weet dan," de toon zijner stem werd nog snijdender en scherper «dat... dat... dat het leven mij niets meer waard is, en dat dit glinsterend staal" Ober mann trok een dolk te voorschijn. «Zijt ge waanzinnig, mijnheer Ober man I" Brandende begeerte en ontzag kampten in Obermann's binnenste. >Ge hebt gelijk volkomen gelijk, Verena!" riep Obermann nu plotseling uit op zulk een veranderden toon dat een ijzige rilling Arthur doorliep en hem het ergste deden vreezen. «Ik ben waanzinnig mijn verstand is weg en gij Verena, zijt de oorzaak, gij draagt de schuld daar vanMaar dit staal is niet alleen genomen een cathedraal en een uitgestrekt paleis voor den Paus te laten bouwen. Daar dit vorstendom onder bescher ming staat van Oostenrijk, zou de Paus zijn residentie niet naar dat grondgebied kunnen verleggen, zonder machtiging van deze mogendheid. De Zwitsersche afgevaardigden Kra- rnerfier en Blumen, zijn te Rome aange komen, om te onderhandelen over het traclaat tusschen Italië en Zwitserland Blijkens achterstaande advertentie, zal, de Heer Dr. F. E. Daubanton, op Woensdag 12 Dec. a. s., des avonds te half acht uur, in de bovenzaal van het gebouw «Volksheil", eene lezing houden, over het onderwerp Göthe's Leiden des Jungen Werthers. Blijkens achterstaande advertentie zal in de openbare vergadering, van het Nederlandsch Werkliedenverbond «Patri monium," Afdeeling Amersfoort, te houden op Maandag 17 December a.s. in de bo venzaal van het gebouw Volksheil" als spreker optreden Ds. J. W. de Haas, over het onderwerp *Het recht van den Eigendom," Niettegenstaande deze Afdeeling in dit voorjaar is opgericht bezit zij reeds een ondersteunings-fonds voor zieke en ge wonde leden harer afdeeling, dat zich in bloei mag verheugen. (De sterkte der Af deeling bedraagd ongeveer 70 leden. Mogen vele ingezetenen deze vergadering gaan bijwonen, en zich als lid dezer Af deeling laten inschrijven. In het Departement Amersfoort der Maatschappij «tot Nut van 't Algemeen" zal op aanstaanden Donderdag, 13 De cember, als spreker optreden de Heer M. J. Mees, predikant te Haarlem. Ds. J. Bergman, van Weesp, pre dikt Zondag 9 Dec., in de Ev. Luth. Kerk alhier. De II Mattino schrijft: Wat in een winkel in het corso o. a. te zien is. In de elegante uitstalling van Spanghero in het Corso is dezer dagen een even rijke als uitmuntende sorteering van de zoo geroemde KorfTs Cacao te zien. De reden waarom deze nieuwe Cacao zoo spoedig in trek is gekomen, moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de uitmuntende qualiteit, om hare groote zuiverheid overheerlijken s.naak en niet het minst daaraan dat de Cacao Korff gemakkelijk te verteeren en voedzaam is. Zij verdient algemeene aanbeveling. De gemeenteraad had in zijne zit ting van eergister avond in de eerste plaats te behandelen een voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene overeenkomst met de Utrechtsche Hypo theekbank, ten aanzien van de exploi tatie van het Kalfsveld. Die financieele instelling is eigenaresse geworden van het Kalfsveld, dat na den dood van den vorigen eigenaar naar wien het een tijd lang Christianspark heette, zijn ouden naam schijnt te hebben teruggekregen, en wenscht dat in exploitatie te brengen. Ten einde den waarborg te bekomen, dat daarbij met de belangen der gemeente ten aanzien van de wijze, waarop de exploitatie zal geschieden, rekening zal worden gehouden, is door B. en W. op den grondslag van het raadsbesluit van 25 November 1884, langdurig onderhan deld. Het resultaat van die onderhande ling is de ontwerp-overeenkomst, die thans ter bekrachtiging werd overgelegd. De gemeente verbindt zich daarbij, in eigendom en onderhoud over te nemen de straten en wegen, die op het Kalfs veld zullen worden aangelegd volgens een door B. en W. goed te keuren plan, zoodra op dat terrein 20 woningen van eene kasdastrale huurwaarde van min stens f200 zullen zijn voltooid en be woond; in dat geval zal de gemeente de helft betalen der kosten van aanleg en rioleering. Voorts verbindt de gemeente zich den noordelijken vleugel van de brug over de Beek bij de Utrechtsche poort te doen veranderen de kosten van die verandering zullen, ieder voor de helft, door beide partijen gedragen wor den. De voordracht werd met sympathie begroet, maar de heer de Koningh voor mij, het is ook voor Verena ge scherpt." Die laatste woorden had de bankier uitge»proken op een toon van diepen haat, van ontembaren hartstocht en te gelij kertijd had hij de hand met het moordtuig opgeheven. Welk schrikkelijk contrast tusschen de gil van het meisje, die de lucht door trilde en de balmuziek die zooeven voor een nieuwen dans aanving. Verena zonk bewusteloos neder. Op hetzelfde oogenblik wond een ge spierde arm zich om den hals van den bankier en drukte dien zoo sterk, dat de bankier slechts een dof gerochel kon uit brengen; daaibij had de andere hand des vreemdelings de pols van Obermann's rechterhand zoo krachtig vastgegrepen, dat hij geen spier kon verroeren. Wordt vervolgd.) wenschte, ten einde den raad gelegen heid te verschaffen, de zaak a Vete reposêe te beschouwen en nog wat meer toe lichting te erlangen, toch nog een nader onderzoek door eene commiseie uit den raad. De heer Visser sloot zich bij dien wensch aan, in de hoop dat het daardoor gelukken zou eenige bezwaren, die hij tegen de ontwerp-overeenkomst had, uit den weg te ruimen. Het dagelijksch be stuur meende, dat de zaak zoo volledig mogelijk was toegelichtde gansche correspondentie en de adviezen van de commissie van fabricage en van de ge meente-architect waren overgelegd het verzette zich echter niet tegen het ge- wenschte nader onderzoek. Besloten werd daarom de ontwerp-overeenkomst en het met deze zaak in verband staande voor stel tot het aanleggen van eene straat, ter verbinding van een gedeelte der ge meente met het spoorwegstation, naar eene commissie te verzenden. Tot leden van deze commissie werden door den voorzitter benoemd de hceren Visser, de Koningh en v. de Wall Bake. In de vorige vergadering was de dis cussie niet ten einde gebracht over de voorstellen in zake de verordening tot heffing van de plaatselijke directe be lasting. Die zaak was thans weder aan de orde, doch de raad begaf zich niet weder in een debat over het fond der zaak. Door den heer Zandijk werd name lijk de volgende motie voorgesteld De raad, overwegende dat het tijdstip reeds te ver gevorderd is, om met 1 Jan. 1889 verandering in de heffing der plaatselijke directe belasting te doen plaats hebben; dat met het oog op de regeeringsplan- nen in zake nadere regeling van de ver houding tusschen rijks- en gemeente- financiën en mogelijke wijzigingen van artikelen der gemeentewet, het niet raad zaam is thans eene beslissing te nemen besluit de behandeling van de motie- Bake, alsook de voorstellen van B. en W. en die van de commissie voorloopig uit te stellen, in afwachting of bovenge noemde wijzigingen ook invloed kunnen uitoefenen op het nemen van een besluit. De bedoeling van deze motie was dus uitstel van de behandeling voor onbe- paalden tijd. Van verschillende zijden vond de motie steun. De heer Croocke- wit verklaarde er mede te kunnen mee gaan, wanneer hij van den voorzitter eene geruststellende verzekering ontving omtrent de bij de regeering bestaande plannen tot herziening der tusschen rijks- en gemeente-financiën bestaande verhou ding. De voorzitter verklaarde in ant woord hierop, dat in de met de Tweede Kamer gewisselde stukken inderdaad ge rept wordt van plannen, die te dezen aanzien bij de regeering in overweging zijn, maar op de indiening van wets voorstellen in het loopende zittingsjaar is nog geen uitzicht gegeven. De heer Croockewit vond echter dit antwoord voldoende, om althans voor één jaar de zaak te blijven aanzien. De voorzitter zijnerzijds verklaarde aan de motie zijn stem te zullen geven, omdat er nu toch geen uitzicht meer bestond, de voorge nomen wijzigingen nog met 1 Jan. 1889 in werking te doen treden; ware in de vorige vergadering eene beslissing ge vallen, dan was dat z. i. nog mogelijk geweest. De heer Van den Wall Bake ontkende die mogelijkheid; wat toen toch aan de orde was, was enkel een leid draad voor eene nader te maken wijzi ging der verordering. Dit lid verklaarde zich overigens tegen de motie, omdat het hem wenschelijk voorkwam, dat men omtrent deze nu drie jaren hangende zaak tot eene beslissing kwam. De raad besloot intusschen, met 13 tegen 1 stem, die van den heer Van den Wall Bake, tot aanneming van de motie- Zandijk. Besloten werd, voor '1889 den vollen aanslag in de plaatselijke directe belas ting te heffen. Een voorstel van B. en W. tot het plaatsen van eene afrastering langs het Beukenlaantje ter voorkoming van onge lukken na de belangrijke uitdieping van de Beek, is aangenomen. Een crediet van f330 is daarvoor toegestaan. Op de aanvrage van den minister van jfis(itie of bij aanneming van de wet, ïvaarbij wordt afgezien van het voorne men tot vestiging eener strafgevangenis voor meisjes in Amersfoort, de gemeente genegen is het daartoe bereids aange kochte gebouw der voormalige infirmerie wederom in eigendom terug te nemen, is besloten toestemmend te antwoorden. Aan het gebouw is indertijd, toen het van oorlog aan de gemeente overging, eene waarde van f1700 toegekend; het werd aan het rijk, als bewijs van mede werking tot het tot stand komen van deze strafgevangenis, voor f 1200 daartoe afgestaan. Tot weder-aankoop van het gebouw voor die som is nu besloten. Verschillende benoemingen hebben nog plaats gehad. Tot onderwijzer aan de school le soort voor jongens is benoemd de heer J. van Spiegel, te Hengeloo, op eene jaarwedde van f900. De benoemde is in't bezit van acten voor hoofd-onderwijzer en voor Fransch- Tot herschatter der dranklocalen is be noemd de heer J. Kerkhof!. Tot curator van het gymnasium is herbenoemd ds. D. P. M. Graswinkel tot lid der commissie van toezicht op het M. O. dr. A: 11. C van Drieltot lid der commissie van toezicht op het L. O. de heer W. G. M. Eyck van Zuilichem. Tot lid van de openbare gezondheids commissie is herbenoemd mr. J. Heyligers. Voorts zijn herbenoemd tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren W. van Eeden en J. van Zandijk Jr.; tot leden van de commissie van fabri cage de heeren B, W. van Burgsteedeo, J. Zandijk jr. en E. L. Visser; tot leden van de commissie der gemeen tel einiging de heeren E. L. Visser en E. L. H. van Lanschot Hubrecht. Een adres van der, heer M. Lagerwey Wz. en 9 anderen om vernieuwing van de Bloemendaalsche poortsbrug is aan B. en W. verzonden om prae-advies. Bij vonnis van de krijgsraad in het 3e militaire arrondissement, te Arnhem is de kannonnier 2. kl. J. P. v. Z. van het le regiment veld-artillerie te Amers foort, wegens beleediging door woorden van een meerdere in rang, veroordeeld tot een militaire detentie van twee maan den en in de proceskosten. 329ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 5 en 6 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOOO. No. 11932. Prijs Tan f 400. No. 18013. Prijzen Tan f 30. 1443, 1453, 1623, 1647, 1684, 1697. 5281, 7624, 7649, 8451, 8475, 8526, 8563, 8577, 8591, 9042, 9225, 9234, 9253, 10566, 10591, 11924, 11970, 17412, 17416, 17424, 17427, 17448, 17472, 17484, 17492, 17556, 17576, 17870, 17886, 17898, 18035, 20226 en 20736. Te zamen 41 prijzen De volgende trekkingen geschieden 17—20, 31 Dec., 2, 3, 14—17, 22—25, 2931, Jan., 1 en 59 Febr. Loten zijn nog verkrijgbaar. Baarn. Voor eenigen tijd had zich alhier eene Commissie gevormd, metden Burgemeester aan het hoofd, om de schoolkinderen met St. Nicolaas een ge- noegelijken avond te verschafTen, De commissie had de voldoening Donderdag avond, bijna 500 leerlingen der openb. en bijz. scholen in de net versierde concertzaal van 't hotel Velaars te kunnen ontvangen en op uitstekende wijze te vermaken. Omstreeks 6 uur, toen de gansche zaal door de jeugd in goede orde gevuld was, begon de toverlantaarn voor 't jonge volkje op uitstekende wijze te werken. Daarna werden de kinderen op chocolaad en krentebollen rijkelijk onthaald, om vervolgens weer een uur zich met de tooverlantaarn allerprettigst te amuseeren. Vooral de slottableaus Willem de Zwijger en de Koninklijke Familie werden door de jeugd onder het zingen der volks liederen uitbundig toegejuicht. Eindelijk verscheen de Sint in vol ornaat op zijn schimmel, Vergezeld van zijn zwarte knecht in de zaal, en liet nog een koek en een boekje uitdeelen. Ten hoogste voldaan keerde de jeugd weer huiswaarts; alles liep in de beste orde af, dank zij het toezicht van het onderwijzend personeel. Een woord van hulde aan allen, die het hunne bijdroegen om dit feest zoo uitstekend te doen slagen. In ons vorig bericht omtrent het voornemen van het Holl. Tooneelgezel- schap om in de groote zaal van het Amalia-hótel eene uitvoering te geven (Dinsdag 18 Dec.) staat abusievelijk als hotelhouder genoemd de heer Veerman, dit moet zijn de heer Coerman. Doorn, 5 Dec. Door een ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, is aan de diaconie der hervormde gemeente alhier f 1000 en aan de Ned. herv. kerk f200 geschonken. Eensden. Door 68 grondbezitters in de gemeenten Leusden en Stoutenburg is het volgende request verzonden: Aan Het Bestuur van hel Heemraadschap de Eem, Beken en aankleve van dien. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, kiesgerechtigden voor Ingelanden vau het Heemraadschap de Eem, Beken en aankleve van dien, dat zij zich bezwaard achten met den aanslag in de lasten van genoemd Heem raadschap en zulks op de volgende gronden a. dat die lasten in de laatste jaren eene vroeger onbekende hoogte bereikt heb ben en b. dat in evenredigheid van de voort durende waardevermindering der lan derijen die lasten steeds zwaarder op de ingezetenen drukken, dat zij bij deze hun volle vertrouwen in het Bestuur van meergenoemd Heem raadschap wenschen uit te drukken, dat zij zich overtuigd houden, dat het Bestuur, waar geene overwegende rede nen zulks verhinderen, zooveel mogelijk aan hel verzoek van de ondergeteeken den zal voldoen Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen zich tot UwEd. te wenden met het eerbiedig verzoek, dat door het Bestuur van het Heemraadschap de Eem, Beken en aankleve van dien alle zulke maatregelen mogen genomen worden, welke, zonder de belangen van het Heem raadschap te schaden, kunnen strekken tot vermindering van de lasten der in gezetenen. Hetwelk doende enz. (volgen de handteekeningen). Soest, 5 Dec. Met het begin dezer maand is van wege het gemeentebestuur alhier weder een begin gemaakt met het werken in de zoogenaamde «Soester duinen." Een zeventiental hoofden van gezinnen vinden hiermede gedurende ongeveer vier maanden hun brood. Het is belang wekkend te zien, hoe ieder jaar enkele bunders stuifzand en duinen herschapen worden in een jong dennenbosch. Heuvels worden hiertoe geslecht, slooten gegra ven en wallen opgeworpen. De grond wordt met heideplaggen bedekt en ver volgens met kluitsparren ingepoot. Wanneer de dennerups niet, zooals voor twee jaar, de jonge sparren komt vernielen, beloven deze bosschen voor de toekomst zeer veel. Een menigte bunders heidegrond zijn reeds ontgonnen. Enkele beginnen al voordeel af te werpen. Dezen winter schat men weer 100.000 kluitsparren te pooten, die de gemeente hoofdzakelijk zelve kweekt. De Nederlandsche Heidemaatschappij behoefde voor deze gemeente niet opge richt te worden, daar de laatste tien jaren de ontginningen hier ferm aange pakt en onderhouden zijn. Zij kan echter van hieruit krachtig gesteund worden, daar we hier door 't goede voorbeeld anderen leeren kunnen. Utr Cf. Dezer dagen is te Londen een werk over den Hertog van Wellington ver schenen, nl. Notes of conversations with the Duke of Wellington, opgeteekend door Lord Mahon, zijn vertrouwden vriend gedurende zijr. laatste twintig levens jaren Het boek is uitgegeven door den zoon van Lord Mahon, graaf Stanhope. Onder meer belangwekkende bijzon derheden wordt daarin 's Hertogs verhaal medegedeeld van de wijze waarop het eerste bericht der overwinning bij Water loo in Engeland kwam, een feit waar omtrent zooveele verschillende verhalen bestaan. De eerste overbrenger van de blijde tijding was, ook volgens de lezing van den Hertog, een Israëliet; in dienst der firma Rothschild. Hij .was te Gent en keek met de volksmenigte door een ven ster naar den Koning van Frankrijk, toen hij dezen een brief zag brengen, welke den Vorst zoo blijde maakte, dal hij den bode herhaaldelijk omhelsde en kuste. De schrandere man begreep daaruit, dat de brief het bericht van een over winning moest bevatten. Hij begaf zich onmiddelijk naar Ostende, stak vandaar over naar Engeland aan boord van een schip, waar nog niemand iets wist van het goede nieuws, en hij had de geest kracht gedurende de gansche reis niemand iets van het wereldschuddend feit te zeg gen. Zijn patroon was de eerste, wien hij de tijding meedeelde. Door den heer Höckner te Munchen is een toestel uitgevonden tot het be stuurbaar maken van luchtballons. Dit toestel is, wat de constructie betreft, door de vakmannen zeer gunstig beoor deeld, zoodat vanwege het ministerie van oorlog in Duitschland spoedig de noodige praktische proefnemingen er mede zullen plaats hebben.] Brannaghan en Murphy, de twee En- gelsche veroordeelden die, na een dwang- arbeidstraf van bijna tien jaren, onlangs onschuldig zijn gebleken, hebben, naar de Minister van Binnenlanksche Zaken in het Lagerhuis verklaarde, ieder een schadevergoeding van 800 doll, ont vangen. Harper's Weekly deelt het volgende mede omtrent den invloed der drankhan delalen in New-York: «De drankhandelaren oefenen nu een der grootste krachten uit in de Ameri- kaansche politiek, niet in een algemeenen en onbepaalden zin, maar door een krach tige organisatie, waarin een onlangs ver schenen geschrift van Robert Graham, den Secretaris van de kerkelijke Afschaffings- Vereening, een leerzamen blik laat slaan. In deze stad (New-York) beheerscht de sa- Ion de politiek, en te buigen voor de genen, die bij de salon belang hebben, is de voornaamste voorwaarde om in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2