Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. MARKTBERICHT. i 1 Spaarbank. Hulpbank te Amersfoort. eervol ontslag verleend, wegens ophelf. van bediening, aan M. G. Beijerink als rijks-werktuigkundige. De Zutf Ct. bericht, dat de mi nister van binnenlandsche zaken, gebruik makende van een door de redactie ge daan aanbod, haar heeft doen verzoeken de namen te noemen van kooper en ver- kooper van het verdachte rund, dat aan leiding heeft gegeven tot het verbod van invoer van Geldersch vee in Duitschland. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Het volgende aan de Gemeenteslem ontleende staatje doet zien, dat de nieuwe kieswet nog niet boven alle bedenkin verheven kan worden genoemd. Sliedrecht met 10,003 zielen heeft 528 kiezers. Menaldumadeel b 10,747 1071 Gorinchem 11,519 872 Hoogeveen 11,859 534 Wijmbntseradeel t 1'2,202 t> 1184 Emmen 12,883 335 Wonscradeel 13,028 b 1253 Reden 13,562 n 890 Ticijerksteradeel 14,019 b 1070 Enschedé 14,227 b 519 Amersfoort b 15,218 d 775 Alkmaar b 15,229 b b 1374 Te Emmen stemt 2.6, te Amersfoort 5, te Alkmaar 9 en te Wijmbritseradeel 9.7 pCt. der bevolking. De kapitein-ingenieur P. G. van Schermbeek, heeft heden zijne reis naar China aanvaard, tot het volvoeren van de hem opgedragen wetenschappelijke zending. Tot commies-redacteur ter gemeente secretarie te Haarlem is benoemd de heer mr. C. M. Rasch, advocaat te Nij megen. Bij een gemeenteraadsverkiezing te Vries zijn de aftredende leden niet her kozen, naar men wil omdat de ingeze tenen ontevreden zijn over het gevoerd geldelijk beheer. Gekozen zijn de heer J. Lammers, te Vries, met 66, en de heer A. Baving, te Donderen, met 98 stemmen meer dan de opvolgende can didaten. Bij het instructie bataillon te Kam pen zullen dit jaar geen jongelingen voor den dienst meer worden opgenomen. De eerstvolgende oproeping is bepaald op 9 Jan. a.s. Naar de Standaard meldt, is te Rot terdam door afgevaardigden van anti-re volutionaire Kiesvereenigingen eene ver gadering gehouden tot oprichting van een provinciaal comité van anti-revolutionaire Kiesvereenigingen. Het provinciaal comité zal alleen zulke candidaten voor de Provinciale Staten aanbevelen en steunen, die zich hebben verklaard, voor leden der Eerste Kamer in geen geval een liberaal te stemmen. Het comité zal voorts in de districten de geestverwanten vari raad en voorlichting dienen en behulpzaam zijn bij het op richten van plaatselijke Kiesvereenigingen Tot leden van het provinciaal comité werden door de aanwezige afgevaardigden gekozen, de heeren S. baron van Heem stra, te SassenheimA- Schippers, te Vlaardingen; W. H. de Savornin Lohmari te 's Gravenhage J. W. Valk, te Schoon hoven ds. P. Nieuwenhuis, te Brielie J. Singels, te Rotterdam en A. van Na men Hzn., te Zwijndrecht. Onder de vele giften door de Wees inrichting te Neerbosch, de laatste week ontvangen, behooren ook een gilt groot f580 onder letters A. D. V. uit Middelburg. Eenige vriendinnen van weezen te Rot terdam zonden 139 stuks kleedingstukken. Ook voor den Kerstavond kwamen reeds een aantal geschenken in. Niet minder dan 21 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de betrek king van gemeente-archivaris van Deven ter (jaarwedde f 500). Daaronder zijn per sonen van verschillende rang en stand, zelfs een gewezen ondei officier, die als bewijs van bekwaamheid een door hem gemaakt gedicht heeft ingezonden. Uit Venloo wordt gemeld aan de N. R. Ct.: «Zes volle kisten met het opschrift Fortes, komende van Antwerpen, werden te Duisburg in een schip ontdekt. Bij opening bleek de inhoud uit niets anders dan dynamiet te beslaan. De schipper verklaarde niet beter te weten, of de kisten bevallen zuidvruchten. Men ver wondert zich in Pruisen, dat noch de Nederlandsche, noch de Pruisische grens beambten op het vervoer eenige aan merking maakten en geen onderzoek in stelden, daar toch de kisten ook op de begeleidende uitvoerlijsten onder den naam Fortes voorkomen. De schipper en de beide expediteurs, aan wie de kisten geadresseerd waren, zijn in arrest geno men, doch tegen de noodige borgstelling weder in vrijheid gelaten. Het dynamiet is in beslag genomen." Aan een jachtopziener te Ede is het gelukt een otter levend te vangen. Dit voor deze streek zeldzame beest is nog levend in zijn bezit. Door een oostelijken wind kon Woensdagmorgen de Londensche boot Sparling te Harlingen het vee niet laden vóór het schip over de Pollen was en moesten de 1200 schapen, 40 stuks rund vee en een 60 tal kalveren met lichters nagebracht worden. Voor dat werk ge bruikte men ditmaal geen tjalken, gelijk gewoonlijk, maar den driemastschoener Allegonda Jacoba, gevoerd door kapt. K Ebes, welke bodem door een sleepboot met zijn inhoud naar de Sparling werd gebracht. Dit is wel de eerste maal, dal een schoener lichterdienst doet. We hebben op onzen weg eene nieuwe groentesoort ontmoet, die nog slechts in kleine hoeveelheden wordt ge kweekt op de kweekerij «Nippon", buiten de Zijlpoort te Leiden. Het is de stachijs tuhifera of Japansche andoren (malrove) in het Japansch Choro Chi. Het schijn nu de tijd te zijn, dat de eenigszins ui vormige bolletjes gerooid worden. De smaak doet het meest denken aan dien van de fijnste gedeelten van de asperge. De geringe hoeveelheden waarin deze groente nog slechts wordt gekweekt en de groote zorg, die bij het kweeken vereischt wordt, zullen nog wel redenen zijn dat deze lekkernij voorloopig haar weg nog slechts zal vinden tot de fijne tafels. LCt.) Te Amsterdam bestaat eene regeling, tengevolge waarvan de Israëlitische arm besturen de zorg voor de armen, die aan het burgerlijk armbestuur ten laste zou komen, overnemen, natuurlijk om bij die zorg beter de eischen van het Isr. kerk genootschap te kunnen in acht nemen De gemeente keert aan de armbesturen een jaarljjksch bedrag uit, dat naar de behoefte bepaald wordt. Thans wordt weder zoodanige regeling voor 10 jaren voorgesteld. Aan het Ned. Isr. armbestuur - zal f65,000 en aan het Port. Isr. f7,000 'sjuars uitgekeerd worden. Mochten de behoeften grooter blijken, dan kunnen die bedragen verhoogd worden doch niet boven f70,000 en f8,000. De luit. ter zee 2. kl. R. J. Casten- dijk, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De benoemde officier van gezondh. 2. kl. bij de zeemacht P. R. Bentz van den Berg wordt met den 2. Jan. aanst geplaats aan boord van het wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Zoodra de nieuwsbladen het be richt vermeldden, dat dr. Mezger zich niet in Wiesbaden zou vestigen, omdat de pogingen tot het oprichten van een Sanatorium aldaar zouden zijn mislukt, heeft de heer G. van den Heuvel Az., directeur van de Stichtsche Hotelmaat schappij te Utrecht, pogingen aangewend, om den heer Mezger te bewegen zich al daar te vestigen en hem daartoe, ook uit naam van andere stadgenooten, niet onbelangrijke aanbiedingen gedaan. Deze pogingen zijn echter niet mogen gelukken. De heer Van den Heuvel ont ving gisteren, uit naam van dr. Mezger een brief van dr. Griot La Cave, waarin deze hem mededeelt dat de loopende ge ruchten onwaar zijn en het vast is be paald, dat dr. Mezger zich te Wiesbaden gaat vestigen, zoodal hij elke andere aan bieding moet afslaan. De Tijd bericht, dat de protest motie van «Recht en Orde" ten behoeve van de Heilige stoel met de tot nu toe ingekomen formulieren van adhaesie van 410 r.-k. vereenigingen met 118,252 leden eerlang verzonden zullen worden in een prachtband van wit kalfsleder, bevattende op de voorzijde van boven links het pau selijke, rechts het Nederlandsche wapen. De band is op eene wijze ingericht, dat de voor verzending naar Rome ontvangen formulieren kunnen worden nagezonden en ingelascht. De heer H. W. Mesdag is tot offi cier van de Leopolds-orde benoemd (naar aanleiding van den jongsten Salon te Antwerpen),evenals Begas en Jules Breton. Cabanel, Struysen Deiters werden ridders der orde. Uit Zanzibar wordt gemeld Het gerucht dat Abushiri in Bogamoyo een grooten buit verzameld heeft, deed zijn macht merkelijk aangroeien. lederen dag komen nieuwe troepen zich aanmelden in zijn kamp, dat op 5 mijlen van de stad gelegen is. Men zegt dat drie mach tige Arabische hoofden met een aanzien lijke versterking uit Kilwa vertrokken. Zoolang Dar-es-Salam en Bogamoyo in hun handen zijn, kan de opstand moeilijk onderdrukt worden, daar de hoofden buiten bereik der Duitsche represailles zijn. Doch de belegering dezer plaatsen door de Oost-Afrika-maatschappij werkt belemmerend op de blokkade, wijl het den admiraal Reinhardt en zijn beide schepen voortdurend bezig houdt. Iedeien dag moeten matrozen aan land gebracht worden, om de versterkingen der maat schappij te bezetten. Naar men meldt hebben de Duitschers plan te Dar-es- Salam een kolonie te stichten voor slaven, die bij de blokkade gevangen genomen en vrijgelaten zijn. Een telegram meldt, dat bisschop Snithis een bezoek bracht bij het hoofd Simboye, die rnen niet recht vetrouwt. De Daily Neivs gelooft, d it de Duitsche Regeering besloten heeft het ontwerp- Wissmann, het toestaan van een crediet en het samenstellen ivan een corps uit Chinoezen en Indiërs bestaande en onder het bevel van Duitsche officieren, aan te nemen. Deze troepen zouden Dar-es- Salam, Bogamoyo en eenige andere punten bezetten. Om niet in tegenspraak te komen met de bepalingen van het Engelsch-Duilsche tractaat, zou deze handeling gesteld wor den op naain van de Duitsche Oost Afrika-maatschappij. Men meldt aan de Standard, dat gene raal Grenfell een brief van Osrnan Digna heeft ontvangen, doch dat nog niets omtrent den inhoud er van bekend is. Hetzelfde bericht spreekt van belangrijke tijdingen uit Massowah. Menelick, ko ning van Choa, moet opgestaan zijn tegen zijr. suzerein en schoonvader, koning Jan van Abessynië, Menelick zou handelen op aanstoken der Itahaansche Regeering, die hem van wapens en munitie voorziet. En ongelukkig voor koning Jan is zijn generaal, Ras Alula, nog altijd afwezig. Deze wordt bezig ge houden door de Derwischen, die hij in Galaba heeft opgesloten. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis vroeg de heer Labouchère of het Huis zal worden ge raadpleegd over de maatregelen betref fende Soeakim en het zenden van troepen. Ook wenschte hij te weten, of de kosten door Engeland, dan wel door Egypte zullen gedragen worden. Lord Stanhope antwoordde, dat hij omtrent het eerste punt niets kan beloven en omtrent het tweede zijn antwoord moest voorbehouden. De Standard meent te weten, dat Os man-Digna in den brief, dien hij den be velhebber der Egyptische troepen teSuakim heeft gezonden, meldt, dat de troepen, door den Mahdi tegen Emin-pacha uit gezonden, geslaagd zijn in hun onderne ming. Emin-pacha heeft zich wakker verde digd, totdat zijn laatste hulpmiddelen waren uitgeput. Eindelijk sloegen zijn soldaten aan het muiten en leverden hem aan den vijand over, benevens een blan ken reiziger, dien men voor Stanley houdt. De Standard voegt er bij, dat Osinan- Digna inet den brief bewijzen heeft ge zonden, waai uil de waarheid zijner be weringen blijkt. Gisteren hebben de Zwilsersche ver kiezingen plaats gehad. Tot lid vau den Bondsraad, in plaats van den onlangs overleden genei aal Hertenstein, werd met algemeene stemmen gekozen de heer Hauser. De heer Hauser zal belast worden niet de buitenlandsclie 2aken. Tot president van den Bondsraad werd gekozen de heer Hammer, die dus voor 18881889 pre sident van het Eedgenootschap is. Tot vice-president werd gekozen de heer Ruchonnet, die dientengevolge in 1889 den heer Hammer zal opvolgen, De nieuwe constitutie, van Servië waarin Koning Milan de aanneming wenscht be paald, dat de Kroonprins Alexander en zijn nakomelingen de uitsluitende erf genamen zullen zijn van de Servischen Kroon, maar dat zij zullen zijn uitgeslo ten. wanneer de Koning hertrouwt. En het is volstrekt niet zeker, dat de Koning niet hertrouwt. Maandag 17 Dec., des avonds te zes ure, zal hij de Vrije Ger. gemeente gepredikt worden door Ds. Versteeg, van den Helder. Ds. A. H. d'Auzon, proponent te Am sterdam, predikt Zondag 16 Dec. e. k. in de Ev. Lutli. Kerk alhier. Woensdagavond had in de nette gezellige zaal van het gebouw «Volksheil" de in dit blad aangekondigde lezing van Dr. F. E. Daubanlon plaats; de voordracht van den geachten spreker, over het onder werp «Göthe's Leiden des Jungen Wer- thers," boeide blijkbaar de hoorders. De inleiding van dezen zoo bekenden ro man van Göthe, de vertolking daarvan, en de nalezing daarover was schoon. Vele hoorders zullen Zeker met ons den geachten spreker een lot wederzien toe roepen. Nog twee lezingen zullen in deze win ter, gegeven worden wij vestigen de aandacht onzer lezers hierop, ten einde zich nog tijdig te kunnen voorzien van abonnementskaarten. Donderdag 1.1. trad in een vergade ring met darnes van de M. t. N. v. 't A. voor een taliijk publiek op de heer Mees, wiens lezing met blijkbaar genoegen werd aangehoord. Wij vestigen de aandacht onzer lezeis op de lezing welke hedenavond te 8 uur zal gehouden worden, in het ge bouw Volksheil, door Dr. Th. Valeton liet ondeiwerp zijner rede zal zijn de Lucht scheepvaart. Wij verwachten een groote opkomst entreekaarten zijn aan het gebouw ver krijgbaar a 10 ct. Woensdagmiddag viel de tuinman Epskamp, die buiten de Koppel bezig was boomen te snoeien, door het uitglijden van de ladder, uit de boom. Zwaar ge wond werd hij naar zijn hnis overge bracht, waar hem door den Heer Morren, met het beste gevolg geneeskundige hulp werd verleend. Aan den cipier van het huis van bewaring alhier. P. M. van Sermondt, is met ingang van 1 Jan. e. k. door den minister van justitie een eervol ontslag verleend. Baara. Aan C. van Daatzelaar te Hooge Vuursche, is door den minister van Justitie eene aanstelling als onbe zoldigd rijksveldwachter uitgereikt. Onze ijsclub, die sinds haar vijf jarig bestaan, steeds wedstrijden uitschreef en feesten voorbereidde als een paar dagen later de dooi inviel, is thans ont bonden. De som, die als batig saldo in kas was, zal later bij eene of andere feestelijkheid, aangewend worden. Mocht dus onze gemeente een cor poratie verloren hebben, inen heeft toch op een ander gebied een teeken van leven gegeven. Er is namelijk eene zang- vereeniging «Clio" opgericht onder lei ding van den heer C. van de Flier, welke reeds 40 leden telt. Met genoegen kunnen wij melden, dat de voorstelling van 't Holt. Tooneel- gezelschap in het Amalia-hoteL doorgaat. A.s. Dinsdag (half acht) zullen wij de beroemde leden van de bekende club A. van Lier hier op de planken mogen zien. Voor belangstellenden uit Amers foort en omstreken vestigen wij de aan dacht er op, dat er na den afloop nog een trein vertrekt. Barneveld. Naar wij vernemen heb ben Burgemeester en Wethouders der gemeente Nijkerk, Barneveld en Ede, met den Ingenieur Krieger, den 8 Dec. ten gemeentehuize alhier eene samenkomst gehouden ter bespreking van het door genoemden Ingenieur gemaakt ontwerp voor een lokaalspoor Nijkerk Voort- huizen Barneveld Lunteren Ede tot Station-Rijnspoor. De heeren Burgemeesters zullen het plan met den Heer Krieger nader onder zoeken, alvorens hel den betrokken ge meenteraden aantebieden. Schefpenzeel. Naar wij met genoe gen vernemen, heeft de zangvereeniging Excelsior het voornemen, weder spoedig eene uitvoering te geven. Tengevolge van het zachte wed^r der laatste dagen kan als eene bijzon derheid vermeld worden, dat in den tuin van den heer P. een zoogenaamde Japan sche Pirus (Sydonia Japonica) in vollen bloei staat. Hypnotisme. Een der meest vreemde gevallen van hypnotisme heeft zich te Nantes voorgedaan. Vrijdag gaf zekere Pickman eenige proeven van het hypno tisme, bracht een jongen man in een zachte sluimering en beval hem, des anderen morgens te 3 uur, bij een der ingezetenen in de straat Erlon een horloge te gaan stelen. Des Zaterdags, juist te 3 uur, werd de jongeling zeer onrustig. Hij nam zijn hoed en verliet de woning van zijn patroon, een kapper. Met haastigen tred, maar toch telkens behoedzaam om zich ziende, door liep hij verschillende straten, tot hij de straat Erlon had bereikt. Hij trad de aangewezen woning binnen, drong tot in de slaapkamer door, nam een daar liggend horloge, om vervolgens zich weer naar zijn patroon te begeven, waar hij 't gestolen horloge aan den hypnotiseur overhandigde. Generaal Booth heeft aan de Britsche Regeering 15.000 pd. st. gevraagd, om het Heilleger te helpen in zijne pogingen om aan ongelukkigen te Londen schuil plaats en voedsel te verleenen. De depóts die het Heilleger tot dat doel heeft op gericht, wei ken inderdaad goed. Zoo is er een bij hel West India Doek, waar men men voor 1 penny in een verwarmd vertrek slapen kan en voor 1 penny ook wat voedsel kan krijgen. Booth wenscht het aantal depots uit te breiden. Wil de Regeering het geld niet geven, dan zal hij een beroep doen op het publiek. De Nieuw-Guinea-compagnie te Berlijn ontving de eerste monsters van haar eigen geplante tabak uit Sumatra-zaad. Volgens vakmannen levert deze goede dekbladen op, daarom zullen wederom 600 hectaren met tabak worden beplant. Een der rei zigers, door de Compagnie op onderzoek uitgezonden, besluit zijn bericht met de verklaring, dat noordoostelijk Nieuw- Guinea een tweede Java worden kan. Middelen tegen de lintworm. Orn de lintworm te verdrijven, gebruiken de Russen een middeltje, nl. een aftreksel van resida-bloesem. Volgens geneeskundige bladen in Rusland is een sterk aftreksel der bloemen in staat die dieren te ver drijven; neemt men na dezen drank nog een lepel ricinus-olie in, dan is de werking nog zekerder. 3UR&ERLIJKE STANDEN. Amersl'o'ort. Geboren: 6 Dec. Stephanus Jacobus, z. van Johannes Rosier en Regina Vink. 8 Dec. Johanna Petronella, d. van Wij- nandus Johannes van Driel en Wilhel- mina Maria Sterling. 9 Dec. Johannes Albertus, z. van Gerrit Kentin en Geertje Klok, 10 Dec. Sophia, d. van Cor nells van Asch en Johanna Alberdina Jacoba Louisa Bonnier. Maria Geer- truida, d. van Cornelis Wouterus van Nieuwenhuizen en Wilhelmina Woutera Everarda Jekel. 11 Dec. Aleida Hen- drika, d- van Hendrik Berg en Johanna van den Heuvel. Ondertrouwd 6 Dec. Abraham van Gelder en Hanna de Pool. 7 Dec. Willem van den Donker en Johanna Margaretha van Daal 13 Dec. Alber tus van Doorn en Maria Kraan.Johan nes Smeink en Klaasje van Wegen. Getrouwd 12 Dec. Gerardus van Dummelen en Cornelia Wilhelmina Lucia van der Logt. Paulus Verdaasdonk en Elisabeth Kebel. Overleden 7 Dec. Jan Smit, 84 j., echtg. van Evertje van de Pijpekamp. 8 Dec. Jacoba Hendrika Boomhnuwer, 21 m. Antonius Lambertus van den Bosch, 58 j. ongehuwd. Een levenl. aangeg. kd. vr. gesl. van Pieter van Bogerijen en Geertruida van Empelen 9 Dec. Een levenl. aangeg. kd. m. g. van Gijsbert Adum en Trijntje Sukkel. 12 Dec. Jannetie van Keulen, 76 j., on gehuwd. Bunschoten. Geboren: 29 Nov. Beekje dochter van Ariean de Graaf en Maria Koelewijn. 2 Dec. Wijmpje dochter van Jacobus Hei- nen en Evertje de Graaf. Overleden: 6 Dec. Jannetje Duijst oud 7 jaren. 9 Dec. Ariean van den Hoogen oud 3 jaren. 12 Dec. Willem Koelewijn, oud 2 jaren. Hoogland. Geboren 7 Dec. Geertje dochter van Peter van Wee en Dirkje van Kleinwee. Stout en burg. Geboren 10 Dec. Grietje, dochter van Willem van Doornik en Reintje van Bloemendal. Woudenberg. Geboren: 10 Dec. Pieter. z. van Her- manus van Egdom en Aaltje Methorst. 11 Dec. Gerritje, d. van Willem van Harten en Hendrika Boshuis. Gehuwd 12 Dec. Jan Pol, 27 j. en Teunisje van Ginkel, 22 j. AMERSFOORT, 14 Dec. 1S88. Tarwe a Rogge - 5.— - o.— 1 Boekweit - 0.— - 0.f per Appelen - 2.— - 4.liecto- Peren - 2.— - 8.50 1 liter. KleiAavdappeleu - 0.— - o.- Zand- - 1.90 - 2.50 1 Hoendoreieren - 6.50 - 7.— p. lOOst. Boter - 0.90 - 1.10 p. xilo. Kaas - - p. 50 Kippen - 0.50 - 0.90 Kuikens - 0.50 - 1.00 Ganzen - M I Oude eenuen Jonge - 0.60 - 0.60 - 0.90 f" - 0.90 8tuk" Hazen - 1.50 - 2.20 1 Konijnon - 0.60 - 1.40 Duiven - 0.00 - 0.00 p. paar. Biggen -c6.— - 8.— Schrammen - 10.— - 15.i Vette koeien - 0.— - 0.— Guste - 0.— - 0.l per Kalf - 0.— - 0.Btuk. Pinken - Stieren - Vette Kalveren - - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit 10 heet. Appeleu40 heet. Peren; heet. Kloiaardappelen 40 heet. Zand- aardappelen900 stuks Hoendoreieren; 2500 kilo. Boter; kilo Kaas. Ongeveer stuks vee. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 17 Dec. e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 17. Dec. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2