NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. 'DE GELDKOFFER. Woensdag 2 Januari 1889. Achttiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: VERSLAG ■werkzaamliedeii d.er ■^ereenalg-ing- FLEHITÉ, yebuiewbe fjcl' jaaz 1SSS. Feuilleton. 17589, 17628, 178» 20247, 20689, 20705 Te za De volgende trek kit 2 en 3, 14—17, 22— 1 en 59 Febr. Loten zijn nog Jan. Eer Piet.^J' niet Am< J. Am FOOBTSCIE COUBiNT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regei meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het zal onze lezers aangenaam zijn bekend te worden met eene reis en de gelegenheid daarvoor van Nederland naar de Transvaal, Zuid-Afrikaansche Republiek. De heer J. van Vooren, onze vroegere stadgenoot, steeds ijverig en behulpzaam, zond ons onderstaand opstel met de be lofte de reis tot het einde toe te be schrijven. Het voornemen van den uit gever van dit blad is, deze reis afznn- derlija ir. des handei te brengen voorzien van een kaart. Red. Eindelijk zal mijn reeds vroeger op- gevat voornemen om door middel van de Nieuwe Amersfoortsche Courant een eenigszins uitvoeiig verslag van mijne reis naar de Transvaal te geven tot eene uitvoering komen. Tot op heden moest ik om verschil lende redenen volstaan met eenige wen ken omtrent een en ander in het N. v. d. D. dd. 16 Januari 1888 2e blad. Het wis dan in de 2e helft van 1887, 'it het voornemen bij mij opkwam, mij .aar de Zuid-Afrikaansche Republiek te oegeven om, zoo de omstandigheden, 'aar voor mijn gestel en voor mijn be staan gunstig waren, mij er wellicht voor goed te vestigen. Na omtrent de toestanden aldaar de meest mogelijke inlichtingen te hebben ingewonnen, was mijn besluit in het laatst der maand Juli genomen. Het bleek mij toen, dat er van uit Engeland wekelijks gelegenheid was naar Zuid-Afrika te vertrekken en wel de eene week met de Castle Mail Packets Companie Donald Currie Co., de andere week met de Union line. Van de eerste stoombootlijn waren de agenten de 1111. Ch. Cornelder Zonen, Cargadoors te Rotterdam en Bruinier Co. te Amsterdam. Van de Union line waren de agenten dd. HH. Kuiper, Van Dam en Smeer te Rottf dam en De Vries Co. te Amster- ,'dam. Ook van de firma Prir.s Sc Zwanenburg ontving ik aanbiedingen om voor mijne overtocht zorg te dragen, waarvan ik echter geen gebruik maakte, daar mij spoedig bleek uit verschillende officieele gidsen, dat zij geen agenten voor Neder land, nóch voor de eene, nóch voor de andere lijn waren. De van vele agenten bekomen inlich tingen maakten het mij spoedig duidelijk, J dat zij toen ten minste niet goed op de 'hoogte waren omtrent de beste reisroute naar Pretoria, het doel van mijne reis. Bijna allen wilden mij de reis over Natal laten maken hetgeen wel voordee- liger voor de stoomboollijnen was, maar sedert den aanleg van eene spoorweglijn KaapstadKimberley en de verschillende reisgelegenheder. van Kimberley naar Johannesburg en Pretoria, sedert het ontdekken van de Witwatersrand goud velden, meestal onvoordeeliger en van langer duur is. Uit langs anderen weg ingewonnen informaliën was mij bekend, dat de reis via Kaapstad Kimberley de beste was. Na eenig onderzoek besloot ik met de Castle line te gaan van Engeland naar Kaapstad, omdat het mij vooral met vrouwen en kinderen niet gewenscht voorkwam nog eene reis per spoor door Engeland naar Southampton te maken, f pi vv\jl ik root - -r,""V v?"-i srtzaprüïï.- mijner familie besloot liever een agent te Rotterdam, dan te Amsterdam te nemen, waarmede ik dan den laatsten tijd tijdens mijn verblijf bij mijne familie nog eens kon raadplegen. Ik wendde mij daarom tot de HH. Cornelder Zonen, Scheepmakershaven 67, Rotterdam, die mij na eenige cor respondentie met het hoofdkantoor der Castle Mail Packets Company (Limeted) directeur Donald Currie Co., Fenchurch- street No 3, Londen, de meest volledige inlichtingen verstrekten. Uit verschillend<^plaatsen in Nederland hadden zich achtereenvolgens personen bij mij aangesloten, zoodat het gezel schap ten slotte bestond uit 8 volwassen mannelijke personen, 2 vrouwen en 3 kinderen (respectievelijk 5, 4 en 1 jaar oud). Deze aanluiting deed mij vooral met het oog op de landreis veel genoegen. De HH. Cornelder Sc Zonen gaven mij eene gids of handboek voor passagiers met kaart, uitgegeven door de Castle Mail Packet. Company (Limited), directeur Donald Currie en Co. Fencburchstreet no. 3 Londen, waaruit mij bleek, dat eene reis van Londen of Dartmouth naar Kaapstad le, 2e of 3e klasse kostte 35 guinjes, 23 guinjes of 15 guinjes, dus 36 pond sterling, 15 shilling, 24 pond sterling, 3 shilling of 15 pond sterling, 15 shilling en naar Natal eveneens 42 of 44 pond sterling 2 shilling, 28 guinjes of 29 pond sterling 8 schilling en 18 guinjes of 18 pond sterling 18 shilling. In Nederlandsche munt waren dus de vrachtprijzen, de guinea berekend tegen f 12,60 of het pond sterling tegep f 12,00 voor Kaapstad 1441,00, f289,80 en f 189,00 voor Natal f529,20, f352,80 en f226,80. (Veelal zullen deze prijzen iets liooger worden, daar de koers van het pond sterling gewoonlijk hooger is, dan f 12,00 en dagelijks afwisselt, zooals men in de dagbladen kan nagaan). Voor kinderen beneden de 16 jaar behoefde slecht een gedeelte der vracht prijzen te worden betaald en wel voor ieder ingetreden levensjaar Vu gedeelte van den geheelen vrachtprijs, zoodat voor een kind van 4 jaar, als zijnde in zijn 5e levensjaar ®/ie gedeelte moest worden betaald of voor drie kinderen b.v. van 3. Js til o'jUUT /if 7f~ iii 'V >r. of de vrachtprijs van een volwassen persoon. Ieder volwassen persoon heeft daaren boven voor de le en 2e klasse 20 En- gelsche kubieke voet bagage en ieder reiziger 3e klasse 10 Engelsche kubieke voet bagage vrij, terwijl voor iedere kubieke voet meer 2 schilling of fl,20 wordt berekend. Eén Engelsche voet 30,4795 duim of centimeter. Een Eng. voet heeft 12 Eng. duim. Een Imperial Yard 3 voet 91,4383 Ned. duim of cM. Een kubiek Meter 35,3 kubieke Engelsche voet. Als rijzende met mijne vrouw en 2 kinderen van 4 en 5 jaar had ik dus recht op vrij vervoer van 2 X 20 of 54 kubieke Engelsche voet bagage. Volgens opgave der H.H. Cornelder en Zonen, alsmede volgens het genoemd handboek moest het goed in drieerlei soorten worden verdeeld, n. m. 1.1e dat wat gedurende de zeereis, dus vóór Kaapstad, niet gebruikt behoefde te worden, ten 2e dat wat men gedurende de zeereis van tijd tot tijd noodig had, ten 3e, dat wat dagelijks gebruikt moest worden. Wordt vervolgd.) VAN DE Onze Vereeniging heeft in het afgeloopen jaar geen verlies van leden tc béd treuren. De Heer H. M. Werner en de Heer J. W. P. Hoogstraten veranderden van woonplaats, maar zijn leden der Vereeniging gebleven. Een groote aanwinst was de toetreding tot het lidmaatschap van den Heer J. A. Ort, wiens verdien sten als oudheidkundige op verschillend gebied genoeg bekend zijn. Het doet ons veel genoegen te kunnen mededeelen, dat de Heer Mr. M. L. Celosse, Wet houder van onze gemeente, zich tegen het volgend jaar als lid der Vereeniging heeft aangemeld. In het begin van het jaar is de plaats, waar de voorwerpen onzer vereeniging verzameld zijn, aanmerkelijk vergroot. Ten gevolge van een gunstige beschik king van het Bestuur der gemeente, werd het geheele locaal, waar tot dusverre de Gemeente-Bibliotheek gevonden werd, aan onze vereeniging ten gebruike flffresf-»an Met o-nedvindan van bet Reatnnr f!rv o-pTnepn/e n-j muurtje, aat vroeger ae atsclieiaing vormue tussónen ue twee vertrekken, afge broken, zoodat wij thans, in plaats van over een kamer, over een zaaltje beschik ken kunnen. Opzettelijk gebruiken wjj het woord: zaaltje. Ten gevolge van het aanzienlijk getal voorwerpen, in het bezit der vereeniging, is, helaas, ook deze gelegenheid veel te klein gebleken. Onmogelijk is het gevolg te geven aan een plaatsing, overeenkomstig de eischen van de wetenschap en de historie. Nu reeds heeft het heel wat moeite en inspanning gekost, om de voorwerpen te rangschikken, zooals dit geschied is. Het zal intusschen niemand verwonderen, dat het bestuur met eenige zelf voldoening terugziet op dit resultaat, verkregen gedurende den korten tijd, dat onze vereeniging bestaat. Nadat door den Meentgraaf van den Leusderberg, den Ed. Achtb. Heer S. A. J. van Walcheren, daartoe vergunning was verleend, werd den 28sten Aug. 1878, het eerste onderzoek ingesteld in de grafheuvelen, die zich aldaar bevinden. Ten gevolge van de gunstige uitkomsten, werd besloten een vereeniging op te richten tot verzameling van oudheidkundige voorwerpen, die voornamelijk onze gemeente betroffen. Nog slechts den korten tijd van tien jaren is die vereeniging werk',aam, en reeds blijkt het zaaltje, thans door het Bestuur der gemeente in gebruik afgestaan, veel te klein te zijn. Reikhalzend wordt er uitgezien naar een zeer ruime localiteit, ten einde aan ieder voorwerp de passende plaats te geven. Wij zijn vol hoop, dat ook onder dit opzicht aan ons rechtmatig verlangen spoedig zal worden voldaan. Ziehier de volgorde, waarin op het oogenblik de voorwerpen geplaatst zijn. Uuks Tan den ingang: De afbeelding van den O. L. V. Toren door P. van den Hooff. Daar achter: twee verguldkoperen wijzers van den Toren. Ter weerzijden van den Toren: de twee naamborden, waarop de namen van de Regenten van de O. L. V. Kapel. Op den grond: kleinere voorwerpen. Tegen den niiinr, zijde van hel Raadhuis. Voorwerpen, op godsdienst betrekking hebbende. Lessenaar, afkomstig uit de vroegere Remonstrantsche Kerk. Een triptjjeon. Afbeelding van het oksaal en van de graftombe van Jacob van Campen in St. Joris. Een kastje, waarin mid- deleeuwsche handschriftenminiaturen, enz. Een marmeren schoorsteenmantel. aa. Een ware geschiedenis uit Thüringen, door ASDRÉ HUGO. Arthur bemerkte terstond de stoornis e zijn komst op het gesprek had ver oorzaakt; het was hem dus aangenaam jat Clara in den loop van het gesprek Br.... noemde. Met vaardigheid wist hij nu het onderhoud op de toestanden van die nlaats te brengen, zoodat het hem spoe- i'vas gelukt het afgebroken gesprek wedti aan den gang te brengen terwijl Verena hare vrouwelijke bediende bij het gereedm.'ken van de tafel hielp. Toen zij daarmede gereed was, nam Verena ook deel aan het gesprek totdat de kellner den discb met spijzen had bezet en het -..-.iidei-,.-]sc|iap daaromheen had doen en d- r vraag of onze sn. maar onze door ailèn gl ook berichten van zelfs in liet buitenland! ivoi'de Arthur, toen al behoeven zij slechts éénmaal op Zoi. dagen te werken, toch van de zeven zeven; dit diene tot opheldering en gevolg g: »Ja van hem I Gij weet, dat hij sedert dieff" gedenkwaardigen avond verdwenen was. Ofschoon ik terstond had besloten de zaak niet verder te vervolgen, ontving ik ten overvloede heden nog een brief van hem, waaarin hij mij verzoekt, van vervolging aftezien om hem niet wegens eene hartstochtelijke opwelling zijnerzijds, zooals hij het noemt, ongelukkig te ma ken. Hij voegt er de belofte bij dat hij nimmer weder mijn wegen kruisen zou, daar hij heeft leeren inzien dat het eene vruchtelooze poging zou zijn tegen zulk een macht te kampen. Hierdoor is nu al zoo wat de laatste steen uit den wegge ruimd, om Verena geheel de mijne te mogen noemen en haar tot mijn biuid te verklaren: zooals ik tegenover u, me juffrouw Huth, natuurlijk onder het zegel van geheimhouding, bij deze doe niet waar, mijne Verena?" Clara Huth gaf in de levendigsle be woordingen hare gevoelens te kennen, terwijl zij op een aardige wijze de tot dusver ondervonden hinderpalen de loute ring noemde eener ware reine, onver- valscbte liefde en ten slotte den wensch uitsprak, dat zeer spoedig de krans van geurige mvrthen die tot dusver Verena's hoofd sierden, vervangen zou worden .door den krans van oranjebloesem. 1 beeldspraak der spreekster verbrak spoedig de belemmering van liet vroolijk onderhoud, zoodat van nu af de aardige invallen elkander afwisselden en het kleine gezelschap al meer en meer vroolijk ge stemd werd totdat Verena toevallig den naam van Arthur vader noemde. Hoe onbeduidend op zich zelf, werkte die naam zeer bekoelend op de stemming van den kleinen kring; Clara werd na denkend en ook Arthur scheen zijn vroo- lijkheid te verliezen. »Ik wil rnij geenzins diets maken," zeide .iihur toen hij bemerkte dat het gesprek ophield, »dat ik bij mijn vader niet op tegenstand zal stuiten, maar, zelfs in het ergste geval dat hij mij namelijk zijne toestemming niet zou ik geen oogen blik aarzelen en mij volstrekt niet be denken, al ware die weigering zoo stel lig mogelijk, Verena tot mijn gade te nemen, daar mijn moederlijk vermogen mij Goddank in staat beeft gesteld, zon der dat van mijn vadertekunnen bestaan." Wel is waar maakte Verena zich ook bekommerd, maar de gedachte verdween spoedig onder het gesprek, zoodat na korten tijd alle drie weder in opgeruimde stemming geraakten, tot de bediende aan Verena een brief overreikte. ïTe Br...! Dus weder in Duitschland O dat is heerlijkriep zij uit, toen zij het poststempel ontcijferd had. Arthur verwonderde zich eenigzins over die plotselinge vreugde van zijn meisje toen zij den geopenden brief doorlas. In de oogenblikken, waar de argwaan hem met ijzeren arm aangreep, trad hem telkens als een booze demon, de mannen- gestalte voor oogen, die hij bij de eerste ontmoeting van Verena in den tuin van het landhuis had gezien en omtrent wien hij, niettegenstaande zijn herhaald verzoek, van Verena geen verder uitlegging had kunnen verkrijgen dan dat die man een bloedverwant was. En juist die weigering had aan Arthur reeds menigmaal aanlei ding tot nadenken gegeven en hem me nig aangenaam uurtje verbitterd. »De brief schijnt zeer veel belangrijks in te houden?" vroeg Arthur op een eenigzins geraakten toon, zoodat Verena onwillekeurig moest opkijken. sO zeker Arthur I Denk eens aan, mijn vader heeft nn zeer duidelijk het spoor van beide mannen gevonden, die hem zoo vreeselijk in het ongeluk hebben gestort. Ik zal het u eens voorle zen I" iBesle Dochter! »Ons voornemen, het spoor van beide schurken uit te vinden, schijnt ons thans te zullen gelukken. Daar de sporen vpn Londen naar Br.... wezen, zoo ijlden wij daarheen en loofden een premie van 1000 thaler uit voor elk bericht dat tot ont dekking zou leiden. Eenige dagen later verscheen een oude vrouw bij ons, die ons zulke belangrijke mededeelingen heeft gedaan, dat ik mij gedrongen gevoel ze u medetedeelen. Volgens hare verklaring zijn in den tijd die met bedoelde misdaad samenvalt, twee mannen van gelijken naam bij haar geweest, hebben haar een kind ter verpleging en geld tot bestrij ding der kosten gegeven, daar hun, naar zij voorgaven, het kind voor een reis naar Riga te lastig viel. Zij hebben de vrouw gezegd dat zij te Riga een handels zaak wilden oprichten. Zoo dit hun ge lukte zouden zij na eenige jaren terug- keeren en het kind bij haar afhalen. Dit is dan ook, naar de vrouw verzekert, geschiedt. Na verloop van den opgegeven tijd is een hunner, waarschijnlijk Guillo- che, leruggekeer"d, en heeft haar gezegd dat het hun was gelukt zich te Riga le vestigen, waarna hij het kind heeft me degenomen, na de vrouw ruimschoots te hebben beloond en haar en dit is de hoofdzaak een ring te hebben gegeven, die met dien welken ik eens aan Guillo- che schonk, geheel overeenstemt. (Wordt vervolgd.) w v

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1