NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 5. Woensdag 16 Januari 1889. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Feuilleton. FOOHTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezcnden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vervolg der reisbeschrijving naar de Transvaal. 4) De vrouwelijke passagier en kinderen werden allerminzaamst geholpen door de hofmeesteres. Toen de morgen aanbrak stoomden wij de Theems op en nam de hotspartij een einde. De een na den ander verscheen op het dek, sommigen geheel ontdaan en niet ten volle overtuigd, dat zij er zelfs hun maag dien nacht niet bij verspeeld hadden. De kapitein en het verdere personeel verzekerden ons, dat zij in tijden niet zulk een stormweder hadden doorstaan. Na een en ander als ontbijt gebruikt te hebben, werd het onaangename ge voel bij de meesten weder opgeheven. Omstreeks 10 ure arriveerden wij te Blackwall en zagen in de onmiddelijke nabijheid onze steamer de Norham Castle in het Oost-Indisch Dok liggen. De leden van het gezelschap werden daar met hun bagage aan een steiger afgezet, terwijl de kapitein Sauer, wier aangename bejegening, wij niet genoeg konden roemen, ons den hofmeester mede gaf, tot hulp en tolk aan het kantoor van invoerrechten. Velen hadden thans spijt, niet alles te hebben vooruit gezon den, hoewel alleen van tabak en sigaren invoerrechten werden geheven. Een paar sjouwerlieden vervoerden daarop tegen een vooruit bedongen be drag onze bagage naar de ladingplaats der Norham Castle, waarbij wij ver schillende politieagenten passeerden, die een groot zwak toonden voor Hollandsche sigaren en een fooitje voor een borrel. Na inzage van het register van den ladingmeesler bleek ons, dat ook onze overige kisten waren aangekomen. Groote hoeveelheden bagage moeten minstens twee dagen, kleinere één dag voor de afvaart in de dokken zijn, hand koffers, enz. voor de hut bestemd kunnen de passagiers zelve mede brengen. Na informatie bleek ons, dat de passa giers dienzelfden avond ten 7 ure aan boord moesten zijn. De resteerende tijd wenschten wij te gebruiken voor een kijkje in Londen, waarom wij aan het Blackwallstation voor eenige stuivers een retourbillet namen naar Tinchurchstreet, in welke straat ook het kantoor der Castle Line is. Na eenigen tijd te hebben rondgewan deld, enkele kleine inkoopen te hebben verricht en te hebben gedineerd, keerden wij naar Blackwall terug en gingen aan boord van het trotsche stoomschip Norham Castle, waar wij in onze respectieve hutten de hutkoffers geplaatst vonden, terwijl zooals ons later bleek de overige kisten in het ruim geborgen waren. 'De aansluiting was dus volkomen ge slaagd. Ware de «Batavier" door mist, storm of andere redenen te laat gekomen, waar voor soms gevaar is, dan ware het toch nog mogelijk geweest te Dartmouth aan sluiting te verkrijgen door van Londen per trein daarheen te gaan. De H.H. Donald Currie geven bewijs schriften af, waarmede men tegen ver minderde prijzen 30 shilling, 17 sh. 8 pences en 13 sh. 6d of 19,00, f 10.60 en 8.10 resp. 1, 2, en 3e klasse aan het Paddingtonstation te Londen plaatsbillet- ten kan krijgen. Dagelijks bestaat ar van het Padding tonstation gelegenheid om 5 maal en wel des voormiddags ten 9 en 11,45, des namiddags ten 3, 5 en 9 ure te vertrek ken, wanneer men te Dartmouth arriveert ten 4, 6, 9 ure namiddag, 12 ure mid dernacht en ten 4 ure 's morgens. De trein des avonds ten 9 ure loopt expres voor deze gelegenheid door van Newton Abbot Junction ten gerieve van de passagiers der Koninklijke mailbooten van deze lyn. Ik geloof evenwel, dat men na aan vrage door tusschenkomst der H.H. Cor- nelder en Zonen of rechtstreeks aan de H.H. Donald Currie en Co. bij een eenigs- zins aanzienlijk gezelschap het vertrek der Mailsteamer wel tot het 2e getijde des Woensdag zal willen verschuiven als wanneer daar de aankomst der Neder- landsche stoomboot te Blackwall zonder tegenspoed des morgens ten 6 ure is, men steeds zal aansluiten. Bij niet aansluiting zou men zoo noodig eenigen tijd langer aan boord der Neder- landsche stoomboot kunnen blijven, waar toe de kapitein tegen eenige vergoeding aan den hofmeester zeker wel vergunning zou verleenen om dan Donderdagavond naar Dartmouth te gaan na van de H.H. Currie de bovengenoemde bewijsschriften te hebben verkregen. Later uitgekomen Nederlanders prijzen de hulpvaardigheid en belangeloosheid van zekeren Heer Dijnen, die aan Black wall, nabij het Emigrantenhotel verblijft en de Nederlandsche taal machtig is. In moeilijke gevallen zou deze wellicht weder raad kunnen en willen verschaf fen aan zich daar bevindende Neder landers. Wie zijne koffers en kisten liever niet bij zich houdt kan ze verzenden, door middel van dezelfde agenten als vracht goed, als wanneer de verzending over Natal geschiedt. Aan te bevelen is dan op de kisten een geschilderd adres te plaatsen als volgt, Mr. DE WAAL en Co. te Durban, Mr. H. VAN BALKUM, Pretoria. Genoemde firma, aan wien een der vrachtbrieven moet worden toegezonden, zorgt dan voor de inklaring aan het kantoor van invoerrechten en de ver zending per ossenwagen naar de Trans vaal. Al zendt men zijne bagage evenwel een of twee maanden vooruit, daarom kan het toch nog zijn, dat de goederen eerst later hier aankomen, daar hetzij overvloedige aanwezigheid van goederen, gebrek aan voeder voor de ossen of he vige regens het transport meermalen be- moeielijken. Het aanschaffen en medeneme'n van nieuwe kleederen of andere artikelen, hetzij voor eigen gebruik of om te trach ten ze met winst te verkoopen is in de meeste gevallen af te raden, daar bijna alles hier te krijgen is, tegen de prijzen, waarvoor men het eindelijk hier heeft al denkt ook menigeen later, ik wenschte dat ik dit of dat artikel uit Nederland had medegenomen. Omtrent de passageprijzen valt nog het volgende op te merken. Bedienden mogen hunne meesters en meesteressen gedu rende den dag bedienen en vrouwelijke bedienden gebruiken hunne maaltijden aan de tafel, die voor kinderen van de le klasse passagiers wordt aangericht. Als voor hen de vracht voor de 2e klasse is betaald, kunnen zij in het al gemeen met de kindeien in dezelfde hut slapen. Wanneer voor hen betaald is voor de 3e klasse dan moeten zij in die klasse slapen. Eene hut kan afgehuurd worden voor uitsluitend gebruik van een kleiner getal passagiers, dan waarvoor zij ingericht is, tegen betaling van eene extra fooi voor de ledige slaapplaatsen. Na onze komst aan boord der Norham Castle bezichtigden wij de inrichting van het schoone stoomschip, hetwelk ruim 4300 ton groot was. Het schip had drie bovendekken n.m.l. een op het voorgedeelte boven de ver blijfplaats der bemanning, een op het middelgedeelte boven de machine, keuken, slagerij, hutten van enkele officieren, enz. en een op het achtergedeelte boven de eerste klasse rookkamer, damessalon en dekhutten. De 3e klasse passagiers logeerden in het voorste gedeelte, dan volgde de 2e klasse passagiers mede nog voor de machinekamer en in het achtergedeelte de le klasse passagiers. Ons vielen o.a. als 2e passagiers te beurt de hutten met de slaapplaatsen 2"G0o, 1 'Ati, ',s/tis, enz. In de hutten tegen de buitenzijde van het schip zijn 4 slaap plaatsen, in die tegen de eetzaal twee. De slaapplaatsen zijn twee aan twee boven elkander geplaatst. In iedere hut aan de buitenzijde is een raampje, de hutten aan de binnenzijde ontvangen hun licht en lucht door een ijzeren rooster boven in die hut aangebracht. In iedere hut bevinden zich waschkom met water, drinkglas, spiegel, enz. benevens evenveel zwemgordels als bedden. De ruimte van eene hut is zeer beperkt, zoodat het niet mogelijk is voor twee personen zich gelijktijdig te kleeden of te wasschen. Tusschen de hutten ter rechter en lin kerzijde van het schip bevinden zich de eetzalen voor de verschillende klassen, die hun licht ontvangen door ramen in het dek aangebracht, alsmede door de raampjes der gangetjes, die naar de hutten leidden. Voorts zijn er gelegen heden tot het nemen van baden, eene bibliotheek, enz. Woensdagavond 12 October bleven wij nog eenigen tijd heen en weder wandelen en begaven ons vervolgens ter ruste, daar wij vernamen, dat wij eerst den volgenden dag het Dok zouden verlaten. Den volgenden morgen om 6 uur kon men desverkiezende een kop koffie in zijne hut of aan het buffet krijgen, terwijl om 8 uur de schel ging voor het ontbijt in de 2e en 3e klasse, om half negen voor de le klasse. Kort na het gebruik daarvan werden de kabels los gemaakt en zette het stoom schip zich in beweging en verliet juist met hoog water het Dok. In de Theems gekomen werd eene sleep boot door een lange kabel aan de Norham Castle verbonden en ging het zeewaarts. Het weder was in tegenstelling vïn den vorigen dag ongunstig, er hing eene zware mist. Van tijd tot tijd zagen wij de sleep boot plotseling van koers veranderen en hoorden wij signalen geven, hetgeen een teekeri was, dat er een schip vooruit was. Zoo vlug mogelijk werd dan door de Nor ham Castle mede van koers veranderd maar eenmaal was dit onmogelijk. Een groot voor anker liggend zeeschip kwam voor onze boot langzaam uit de mist te voorschijn en het scheen alsof eene aanvaring niet te vermijden was toen een deel der bemanning op bevel van den loods plotseling de 3 ankers van het voor bovendek lieten nedervallen. Het schip schudde van den schok en een geruststel lend «all right" van den loods bracht een iegelijk weder tot kalmte. Nog een paar malen passeerden wij van zeer nabij een ander stoom- of zeil schip. De mist trok evenwel langzaam op en toen de loods te Gravesend liet schip ver liet om plaats te maken voor een ander, die ons door het kanaal zou brengen was de mist overgegaan in een fijnen regen. Om 1 uur was er diner voor de 2e en 3e klasse, lunch voor de le klasse, om 5 uur theemaaltijd in de 2e en 3e klasse, om 6 uur diner voor de le klasse. Alleen in de le klasse eten de kinderen aan eene bijzondere tafel en wordt er door heeren en dames voor de maaltij den aan toilet en kleeding bijzondere zorg besteed. De voeding was zeer voldoende, alsmede van goede kwaliteit. Aan vele Nederlan ders zou evenwel een eenvoudiger tafel met op Nederlandsche wijze klaar gemaakte gerechten beter bevallen. De meesten onzer reigenooten beviel ten minste de fianwe kost maar half. Aardappelen uit het water, geheele kool bladen, vleesch met allerlei sausjes, enz. stond ons in het geheel niet aan. Voor namelijk was hel evenwel de toebereiding, de spijzen zelf waren goed. Velen maak- Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRÉ HUGO. 39) Nadat het maal niet op die aange- >ame wijze als tot dusver het geval was geweest was gebruikt, daar de geheim zinnige inhoud van den brief het gesprek deed stilstaan, stak Verena een lucifer aan, toen zij zag dat Arthur uit zijn étui een sigaar te voorschijn haalde. De blauwe rookwolkjes zweefden door de kamer, toen Arthur zeide «Wat zoudt ge zeggen, Verena, zoo ik u nog eenigen tijd zou moeten verlaten V' «Maar Arthur «Het is volle ernst!" Verena keek Arthur vragend aan. «Ge twijfelt aan mijne woorden lees zelf den brief!" Verena nam dien en las: «Br...., 28 Mei. Waarde Zoon I Heden ontving ik een schrijven van Falignano Co. te Milaan, waarbij zij te kennen geven onder voldoenden waarborg nog eens zulk een som baar geld noodig te hebben, als zij reeds eenmaal door onze bemiddeling verkregen. Bij de vroe gere affaire met die firma heb ik 10,000 Thaler winst genoten, zoodat ik wel ge zind ben, het nogmaals te beproeven. Ik zelf kan mij door de groote ophooping van werkzaamheden bij het eindigen mijner zaken, niet verwijderen. Valerian is te oud en te zwak, zoodat mij alleen overblijft u voorteslaan nogmaals deze zaak voor mij waartenemen. Ik kan wel begrijpen dat uw jeugdige lieftallige vrouw dezen voorslag niet gaarne zal hooren, maar zoo ge haar het gewicht der zaak doet inzien, dan twijfel ik er niet aan of zij zal haar toestemming zeker geven. Ten einde verlof van uw chef te bekomen, zend ik te gelijkertijd een brief aan hem af, waarin ik hem reeds bij voorbaat verzoek uw vraag om verlof intewilligen. Zoo gij geneigd zijt de opdracht te aanvaarden, haast u dan hier te komen, om de bijzonderheden met mij te bespre ken. Uw antwoord per ommegaande tegemoet ziende, wordt gij er. uwe lieve vrouw ge groet door Uw Vader." Verena legde den brief stilzwijgend op tafel. Arthur zag, toen hij haar gelaat nauwkeurig beschouwde, dat zij inwendig met zich zelve in strijd was, hetgeen hij uit het trekken van de hoeken van haar mond kon opmerken- «Nu, wat zegt mijn vrouwtje daarop?" vroeg Arthur. «Dat gij gaan moet, Arthur." De toon harer stem verried duidelijk zekere onverschilligheid. «Verena, hoe kunt ge dat zoo zeggen op zulk een onverschilligen toon?" «Ik zie geen reden van bezorgdheid in uw reis." «In 't geheel geen «Hoe zou ik dat kunnen? Ben ik niet van uw liefde volkomen overtuigd En daarenboven duurt uw reis toch niet eeuwig, al zullen rnij de dagen die ik zonder u zal moeten doorbrengen als een eeuwigheid voorkomen. Niet waar, gij zult het doen, lieve Arthur, gij zult aan uws vaders verzoek voldoen?" Zoo gij het werkelijk verlangt, ja!" «Ik verlang het." «Maar hoe zult ge zonder mij den tijd verdrijven, mijn kind?" «Daarvoor zal mijne ongelukkige vriendin wel zorg dragen." «Wie ineent ge daarmede?" «De vrouw van den griffier William.'1 «Waarom noemt ge deze ongelukkig? Ik heb de vrouw altijd voor gelukkig aangezien." «De uitwendige schaal omhult maar al te dikwerf den zieken kern. Zij is onge lukkig, zeer ongelukkig maar daarover zal ik u een andermaal meer vertellen. Wanneer zult gij vertrekken?" «Ik denk dat de eerste sneltrein mor gen ochtend het best zal zijn, daar deze tot Br.... overal aansluit." «Ach hemel, reeds morgen vroeg!" zeide Verena op een plotseling veranderden toon. «Mijn goede, lieve Arthur I" De jonge vrouw had stilzwijgend de armen om Arthur's hals geslagen en zag met hare groote heldere oogen langen tijd haar echtgenoot aan, toen sloeg zij haar blik neder, een diep rood kleurde hare trekken, hare oogen werden vochtig, haar hoofdje zonk tegen de borst van Arthur die niet laten kon zijne vrouw vaster tot zich te trekken en een kus te drukken op haar effen, zacht voorhoofd. Het duurde geruimen tijd voordat Ar thur gevoelde dat Verena's hart niet meer zoo hevig klopte, voordat zij zich uit zijne omarming losmaakte en half beschaamd ter zijde trad om de laatste sporen harer ontroering aftewisschen I Het dienstmeisje bracht een brief voor j Verena binnen. Het bloed steeg Arthur naar het hoofd. Verena een brief? Van wien kon die zijn? En de argwaan, die hem zoo dikwijls reeds had aangegrepen omtrent dien geheimzinnigen persoon, waardoor hij reeds meer dan eenmaal zijne blijmoedigheid had verloren, deed op nieuw zijn hart samenkrimpen zijn voorhoofd fronste zich en voor zijn geest stond weder die ge heimzinnige verschijning, die William, dien hij in het landhuis gezien had, de persoon, omtrent wien Verena, niettegenstaande zijn beden, steeds in haar zwijgen bleef volharden. Met vorschenden blik keek hij naar Verena, terwijl zij den inhoud van den brief las. Hij stond op. Zijn wantrou wende, toornige blik ruste mismoedig op zijn vrouw. Verena zag verschrikt op toen zij den donkeren blik van haar man op zich ge vestigd zag. «Maar Arthur, wat deert u?" Zonder zijn blik te verandeaen, vroeg hij op ruwen, onbeleefden toon: «Van wien is die brief, Verena? Verena trachtte te lachen terwijl zij den brief achter zich hield en op schert senden toon zeide: «Dat is mijn geheim?" «Verena, van wien is die brief? her haalde Arthur nogmaals op heftiger toon. «Ik geloof waarlijk, Arthur, dat ge-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1