BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ten 's avonds evenwel nog al gebruik van de biscuit met kaas, die omstreeks 9 uur werden nedergezet in de verschillende klassen. Om tien uur 's avonds werden de lichten behoudens een enkele in iedere klasse die den geheelen nacht bleef bran den, uitgemaakt. Veel bijzonders viel er voor ons op den tocht door het Kanaal niet op te merken, daar het weder voortdurend regenachtig was. Van tijd tol tijd zagen wij de witte kusten van Engeland, des avonds passeer den wij Dover, waarvan ons de lichten in het oog vielen, dan weder passeerden wij een ander vaartuig, of zagen de mas ten van een gezonken schip boven water uitsteken en arriveerden zoo Vrijdagmor gen omstreeks tien uur te Dartmouth om de laatste brieven op te nemen, als mede eenige passagiers om daarna voor eenigen tijd te gaan dobberen op de zilte golven, met niets dan lucht en water rondom ons. (Wordt vervolgd.) Uit Apeldoorn wordt het ofificieele bulletin overgeseind, dat gisteren om half 12 is uitgegeven. Het luidt aldus: Z. M. de Koning bracht een rustigen nacht door, en hoewel Hoogst Dezelve weinig voedsel blijft gebruiken, zijn de laatste 24 uren de krachten niet afgenomen. De algemeene toestand is iets minder ongunstig. Nader wordt nog gemeld Dr. Vinkhuyzen is heden ochtend weder naar het Loo vertrokken en zal stellig ook morgen daar blijven. De Koniug verliet inlusschen beden ochtend geruiuien t(jd het bed en verrichtte eenige werk zaamheden. De Koningin maakte te 2 ure een rij toer en was daarna bij de vijvers van het park, waar de Prinses schaatsen reed. Maandag is te 's Hage een buiten gewone ministerraad gehouden. Men brengt dit in velband met den toestand des Konings. Het gerucht loopt dat, ir.dien de ongunstige toestand mocht aanhouden overwogen zou worden of er termen be staan tot instelling van een tijdelijk re gentschap. De Amsterdamsche Sportclub heeft wegens den zorgwekkenden toestand des Konings de avondfeesten, welke nog op haar programma stonden, uitgesteld. Heden vertrekt de heer de Salis met de rijders Pander en Jurrjens naar Ham burg, ten einde bij den grooten schaat- senwedstrijd de eer van Nederland op te houden. Bij den schaatsenwedstrijd te Weenen om het meesterschap van Oostenrijk ge houden, heeft de Rus Von Panschin den Amerikaan Donoghue geslagen. De baam van 1600 meters werd door Von Panschin afgelegd in 2 min. 57 sec. en door Donoghue in 2 min. 58 sec. Hbl. Door den minister van binnenland- sche zaken is het volgende schrijven ge richt aan de commissarissen des Konings in de provinciën: ïlk heb de eer u te verzoeken, de be sturen van de gemeenten in uwe provincie, waar verordeningen betreflende de pros titutie bestaan, of waar men verwach ten kan, dat bordeelen worden gevonden, te wijzen op het nationaal congres ter behandeling van het prostitutie-vraagstuk dat op 30 April e. k. en drie volgende dagen te Amsterdam zal worden gehou den door de Ned. Vereeniging tegen de prostitutie en op de wenschelijkheid om, in het belang van plaatselijke wetgeving en bestuur ter zake der prostitutie, zich de besprekingen op en de uitkomsten van dat congres ten nutte te maken. U. H. E. G. gelieve mij vóór het einde dezer maand een exemplaar te doen toe komen van elke der gemeentelijke veror deningen betreffende de prostitutie, die in uwe provincie bestaan.'' wantrouwig zijt!" riep Verena uit. Arthur bleef in dezelfde houding staan. »lk wil nu weten, zeer bepaald weten, van wien die brief is!" antwoordde hij. In den klank zijner stem lag iets gebie dends. ïZoo ik eens niet van plan ware mijn heer mijn echtgenoot den brief te toonen ïDan zou ik dien met geweld weten te krijgen." >Is u dat ernst, Arthur?" ïVolmaakt ernstl Over Verena's gelaat zweefde een don kere schaduw, die Arthur deed beven; plotseling helderden hare trekken op en een gedwongen lachje speelde om haar lippen. «Probeer het dan maar!" riep zij uit en snelde in de aangreuzende kamer, terwijl zij de deur achter zich toewierp. Arthur had nog even kunnen zien dat zij den brief in de opening van haar kleed aan den hals had gestoken. Hij liep haar na van de eene kamer in de andere, over den gang, totdat zij weder in de kamer waren gekomen, waar zij eerst stonden. Moede zonk zij op de sopha neder. ïWilt ge mij nu den brief geven, ja of neen?" zeide Arthur tot Verena toen hij voor haar staan bleef en met onrus- tigen blik zijn hijgend vrouwtje aanzag, die haar armen over de borst gekruist De verzendingen uit Nederland van brievenmalen naar Curasao, in aanslui ting te New-York op het vertrek, op den lsten van elke maand, van de stoomsche pen der «Koninklijke West-Indische mail dienst" naar Curajao zullen, voor het loopende jaar, plaats vinden op 19Januari, 15 Februari. 20 Maart, 20 April, 18 Mei, 18 Juni, 20 Juli, 21 Augustus, 18 Sep tember, 19 October, 16 November en 21 December aanstaande, met den trein van 7.22 a. van Rotterdam (Beurs) naar Vlissingen. Dr. C. Snouck Hurgronje, lector aan de Rijks-universiteit te Leiden, is voor den tijd van hoogstens twee jaren gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van Ned.-Indië. om te worden be last met een onderzoek naar de instel lingen van den Islam daar ter lande. Van bevoegde zijde wordt aan het Vad. verzekerd, dat de hulpprediker Niks niet tot commies voor de zaken van de zending bij het departement van koloniën is aangesteld. De opengevallen cornmies- plaats is nog niet vervuld. Te Franeker, waar men in 1887 begonnen is met de herstelling van het fraaie raadhuis, is die arbeid in 1888 voortgezet. Naar mate het werk vordert, voldoet het te beter aan de verwachting maar de kosten vallen niet mede. In 1888 had men op eene uitgave van f4000 ge rekend waarvan het rijk f2000 beta len zou, doch de raming is met f 12,00 overschreden. De persoon, die valschelijk loten heeft geplaatst op naam van de weesinrich ting te Neerbosch, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. Men meldt aan het D. v. Z.-H. «Deze week zal eene afdeeling der ge nietroepen onder bevel van den 1. luit. der genie Faure, in garnizoen te Utrecht, pogingen in het werk stellen ter weg ruiming van het wrak der sAngo" op het strand van Scheveningen." Van een andere zijde meldt men even wel, dat het plan, om door de genie de wegruiming met dynamiet te doen be proeven, wel bestaan heeft, maar opge heven is. Ook meldt men dat de heer C. Verbeek Az. te Delft, de aannemer van het lich ten, bij laagwater 200 tot 400 teertonnen aan het wrak wil vastmaken, om te be proeven of dat bij vloed daardoor gelicht zal worden. Naar aanleiding van den besteller die te Amsterdamop den Dam loopt en op zijn pet het opschrift heeftJeparle francais, zegt de Maasbode, die te Rotterdam ver schijnt: ï'tls sterk, maar in dit opzicht zijn wij Amsterdam toch vooruit. Hier liep in het vorige jaar zekere B., een zoogenaamde wilde besteller, dat is een besteller, die zijne zaken voor eigen reke ning doet, en op zijn pet stond te lezen, dat hij Fransch, Duitsch en Engelschsprak, wat inderdaad het geval was. Naar men verzekert, worden er wel 150 wilde be stellers in onze stad gevonden, en onder hen moeten er velen zijn, die verschillende vreemde talen spreken. Er zijn lieden on der uit voorname familiën een vroeger officier der Pruisische cavalerie o.a. biedt aan spoor of stoomboot zijn diensten als gids aan." De verzending van zeevisch van het Nieuwediep naar verschillende plaat sen in het binnen- en buitenland, is in den laatsten tijd zeer belangrijk geweest. Het tweede halfjaar van 1887 werden per spoor als ijlgoed verzonden bijna twee millioen kilogram visch en in de tweede helft van het afgeloopen jaar klom dat cijfer tot nagenoeg drie millioen. Ter waarschuwing deelt de Delftsche Ct. het volgende kleine drama mede, dat Donderdagmiddag in den winkel van een hem spottend aankeek: ïGij zijt wantrouwend, Arthur 1" zeide Verena verwijtend. ïlk heb er reden voor, Verena." De jonge vrouw sprong op. Een oogen- blik zag zij Arthur aan met met vonke lenden blik, daarop namen hare trekken een koele, bedaarde uitdrukking aan, terwijl zij zeide: >Eene beschuldiging moet door bewijzen worden gestaafd." ïlk meende dat uw manier van doen een genoegzaam bewijs was," antwoordde Arthur. iWaarom geeft gij mij den brief niet?" Zonder een woord te spreken, haalde Verena den brief te voorschijn, gaf dien Arthur over, bracht haar zakdoek voor haar oogen en verliet snel, snikkend de kamer. Toen de deur toeviel, hoorde Ar thur een luide gil, daarop werd het rustig. Met bevende handen opende Arthur nu den brief en las lAsyl St. Wolfgang (in Thuringen) 26 Mei. Lieve vriendin Met onbeschrijfelijke vreugde vervul ik heden mijn gegeven belofte. Ge herinnert u toch nog zeker, dat ik u de hand er op moest geven, u ran onzen bruiloftsdag horlogemaker te Delft werd afgespeeld. Omstreeks vier ure trad een oudachtig heer, met eenigzins bruine gelaatskleur, grijzen baard, gekleed in een langen grij zen overjas en met een ronden hoed, zoogenaamden flambard, op het hoofd de werkplaats binnen en begon in eenigzins Duitschen tongval, maar met groole rad heid eenige geneesmiddelen aan te bieden, welke hij in een klein valies bij zich droeg. Ondanks zijne woorderrijkheid en zijne verzekering, dat hij het den horlo gemaker kon aanzien dat deze in een toestand verkeerde welke het gebruik van geneesmiddelen hoog noodzakelijk maakte vonden zijn waren weinig af trek, al maakte zijn voorspiegelingen van een spoedig sterven blijkbaar wel eenigen indruk op zijn patient. Nu traden ook de vrouw en kinderen de werkplaats binnen en zagen dat de dokter een pilletje in een watje wikkelde en dat den horloge maker, nog voor deze zich tegen de vrij postigheid verzetten kon, in het oor stopte. De uitwerking dezer operatie was voor de vrouw en de kinderen verpletterend, daar zij hun man en vader plotseling in bedwelming zagen geraken en neder zij gen. Zulk een toestand zou zich herhalen, verzekerde de bezoeker, indien hij niet in tijds van de hem aangeboden genees middelen gebruik maakte. Gelukkigduurde de bedwelming slechts kort en kwam de horlogemaker weder volkomen tot be wustzijn, waarna de geleerde, wien het nu duidelijk was, dat hier in geen enkel opzicht zaken voor hem waren te doen, den winkel verliet. Het na korten tyd ingesteld onderzoek nam het vermoeden weg, dat de medicus in het oogenblik van ontsteltenis, bij mogelijke vergissing een gouden of zilveren horloge in zijn valiesje had geborgen. Maandag opende de Keizer den Prui- sischen Landdag. De opening had plaats in de Witte Zaal van het Hof. Alle ministers, generaals, hofbeambten, en le den van het Corps Diplomatique waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De keizer las de troonrede voor, waarin hij er op wijst, dat de betrekkingen van het koninkrijk Pruisen met alle andere mo gendheden zeer vriendschappelijk zijn, en dat zijn bezoeken aan beviiende vor sten hem hebben doen zien, dat allen samenwerken om den vrede te handha ven. Voorts worden belastingvervormin gen aangekondigd: het spoorwegnet zal worden uitgebreid; de wet op de zegel belasting herzien; en ook de provincie Posen de administratieve wetgeving inge voerd zien. De troonrede werd met luide toejuiching ontvangen. Na afloop werd de zitting van het Heerenhuis geopend door den president, den Hei tog van Ratibor en die van het Huis van Afgevaardigden door den heer Reichensperger. Beide vooizitters hielden een toespraak, welke met een algemeen ileve de Keizer I" werd besloten. Bij acclamatie werden tot voorzitters en ondervoorzitters van het Heerenhuis herkozen de heeren Ratibor, Von Rochow en Miquel. De verkiezing van eene pre sident door het Huis van Afgevaurdigden is op Woensdag vastgesteld. Het schijnt, dat Lord Dufferin belast is met de onderhandeling over een voor waardelijk bondgenootschap tusschen Italië en Engeland. Lord Salisbury hoopt de voorwaarden er van door het Parlement aangenomen te zien. Zondag is het congres van den Vrede bond te Milaan bijeengekomen. Een groot aantal sprekers hebben het woord gevoerd over den algc-meenen vrede en de vriend schap tusschen Italië en Frankrijk. An dere sprekers vielen de Italiaansche re geering aan, wijl zij den vrede in gevaar brengt door hare avontuurlijke staat kunde. Het congres heeft eene motie aange kennis te geven. Heden ben ik in de ge lukkige gelegenheid dit te doen. Aan staanden Donderdag zal, naar wij hopen, de priester zijn zegen over ons uitspreken, en den volgenden dag zult ge de aan kondiging kunnen lezen: Getrouwd Werner Marcuet, med. doet. en Clara MarcuetHuth. iHet is mij bij de veelvuldige toebe reidselen heden niet mogelijk meer te schrijven, dan u en uw echtgenoot op ons huwelijksfeest vriendelijk uittenoodi- gen en u te verzoeken, zoo uw echtge noot door zijne werkzaamheden verhin derd mocht worden, dan toch zelf te komen. Ik heb u zooveel medetedeelen, wat ik om bijzondere redenen niet kan en wil toevertrouwen aan het papier. Nog moet ik u melden dat mijn toe komstige echtgenoot door den Groothertog is aangesteld tot Geneesheer-Directeur dezer inrichting, nadat zijn voorloopige diensttijd voorbij was. Van uwe inwilliging vooraf overtuigd, blijft ik u en zoo mogelijk ook uw echt genoot wachten. Uwe Clara." nomen, dat het zich met alle middelen en. vooral door het verkondigen der be ginselen van de broederschap der volken, zal verzetten tegen het onzinnig drijven der oorlogsgezinden en dat het zal strij den voor de overwinning des vredes, ge grond op vrijheid, gelijkheid en recht vaardigheid. Het congres heeft aan de vertegen woordigers der aanwezige vereenigingen opgedragen een permanente commissie te vormen om de uitvoering van dat besluit te verzekeren. Ernstige ongeregeldheden hebben giste ren te Faënza plaats gehad, waai 120 menschen gewond werden. Verschillende troepenafdeelingen zijn uit Bologne aan gekomen. In de stad is de staat van beleg afgekondigd. De oorzaak der ongeregeld heden is nog niet bekend. Zaterdag werd het Russische nieuw jaarsfeest gevierd. In het winterpaleis werd een plechtige dienst gehouden, die door den czaar de czarina en de keizerlijke familie, hoogwaardigheidsbekleeders en gezanten werd bijgewoond. Na afloop van de mis werd er cour gehouden, waarbij het keizerlijk paar de gelukwenschen in ontvangst nam. Uit Odessa wordt gemeld, dat de ge wezen koningin van Servië naar Constan- tinopel vertrokken is, om aan het hoofd der Grieksche kerk haar bezwaren tegen de echtscheiding van koning Milan in te brengen en de zaak aan zijn oordeel te onderwerpen. De Bulgaren, die naar Rusland gevlucht waren, tijdens of na de gebeurtenissen der drie laatste jaren, beginnen naar hun land terug te keeren. De Russchische re- geering vergemakkelijkt op alle manieren den terugkeer dezer vluchtelingen. In Sofia weet men niet, wat van dit welwillend gedrag der regeering te Sint Petersburg te denken. De Bulgaarsche regeering heeft aan den Russisclien kolonel Kessiacoff het verblijf in Bulgarije ontzegd. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school 1. soort voor meisjes, bestaat uit de da mes 1. A. J. Proost te Veenwouden, 2. C. Kerlen te Loenen en 3. L. A. A. Al berts te Zutfen. Donderdag 17 Januari zal bij de Vrije Ger. gem. gepredikt worden des avonds om zes uren door Ds. Wessels van Gouda en Zondag 20 Januari op de gewone uren door Ds. Plasscher van Gouda. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Dec. 1888. 1. Croeze, Amsterdam. 2. YVierteling, Rotterdam. Idem over de 2e helft der maand Dec. 1. J. Hom, Amsterdam. 2. Mej. M. L. M. de Vink, 's Hage. 3. Mej. J. v. d. Berg, 4. H. Bensema, Groningen. 5. De Haas, Naarden, 6. Wed. J. G. Becher Arnold, Utrecht. Van het Hulpkantoor Woudenberg. 1. Mej. J. van Galen, Haarlem. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op heden Woensdag den 16. Januari 1889, des namiddags ten l1/, ure. Punten van behandeling 1. Request van eenige ingezetenen tot vernieuwing van de brug aan Bloe mendal, met advies van Burg. en Weth. 2. 2e aanvullings-kohier van den hoofde- lijken omslag dienst, 1888. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot verhooging der jaarwedden van ambte naren ter Secretarie. 4. Verzoek van mejuffrouw A. J, van Loghem om eervol ontslag als onder- Arthur liet den brief vallen. Schaamte had zijn drift vervangen. Hij drukte de handen voor zijn gloeiend voorhoofd. Op- bruischende karakters zijn het eerst tot verzoening geneigd. Na een korten inwen- digen tweestrijd liep hij naar de deur, die naar Verena's kamer leidde en trachtte die te openen. Ze was afgeslo ten. ïVerena I" riep hij op smeekenden toon. Geen antwoord. Hij riep op nieuw. Hetzelfde gevolg. Nu gevoelde hij ten duidelijkste dat hij Verena door zijn handelwijze diep had gekrenkt; hij besefte thans hoe hij in de lente zijner liefde een gif had gestort waarvan de sporen alleen door oplettende zorgen weder konden worden uitgewisclit en dat hij alles moest doen om het begin van een wederkeerig wantrouwen te doen eindigen. Hij bad, hij smeekte met de liefste woordjes, die hij op 't oogenblik kon bedenken; hij riep Verena's naam wel honderd rnnal telkens luisterde hij of zij geen antwoord, gaf of zij de deur naderde, of zij niet opende. Zij gaf geen teeken van leven. Het koude angstzweet parelde Arthur op zijn voorhoofd. Een geruimen tijd had hij zoo gestaan, wijzeres aan de school le soort voor meisjes. 5. Verzoek om vergunning tot ver bouwing van het [huis aan den hoek van de Utrechtschestraat. zuidzijde staande. 6. Benoeming van eene onderwijzeres aan de meisjesschool le soort, met ontwerp-besluit tot vaststelling harer jaarwedde. 329ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Eerste week Trekking van 14 en 15 Jan. (1400 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOOO. No. 1665. Prijzen van fSOO. No. 1471 en 20656 Prijs van f* 100. No. 5248. Prijzen van f70. 1285, 1417, 1494, 1632, 5206, 5279, 7627, 8433, 8447, 8454, 9046, 9214, 9278, 9287, 10525, 10567, 10570, 10594, 11930, 11958, 11991, 11992, 17516, 17557, 17645, 17820, 17830. en 17884. Te zamen 32 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 1424, 1493. 1640, 1646. 5238, 5244, 5250, 5289, 7619, 7629, 7631, 7638, 7643, 8416, 8417, 8425, 8428, 8446, 8463, 8468, 8528, 8590, 9245, 9260, 9271, 9291. 10510, 10534, 10550,10000, 11977, 11980, 1)984, 11986, 11995, 17434, 17490, 17524, 17535, 17597, 17602, 17643, 17834, 17849, 17864, 17867, 17871, 17879, 17893, 18046, 20227, 20253. 20283, 20657, 20662, 20668 en 20682. Jan. Je weet, dat de Parijsche ge meenteraad meerendeels uit socialisten bestaat. Piet. Ja. J. En dat ze als gemeenteraadsleden geen bezoldiging kunnen ontvangen. P. Dat weet ik ook. J. En weet je ook, dat de gemeente raad van Parijs voor het jaar 1889 1,120,000 fr. heeft uitgetrokken als ver goeding aan zijne leden voor uitgaven •aan rijtuigen en dergelijke, zoodat ieder gemeenteraadslid 14,000 fr. dit jaar in zijn zak kan steken? P. Ik weet er nog bij, dat sommige rechtschapen gemeenteraadsleden die 14,000 fr. niet willen aannemen, en dat de overigen die geweigerde gelden nu maar broederlijk zullen deelen. J. Juist. En daaruit kan men zien, wat broederlijkheid in socialistischen zin beteekent. P. Precies. Je moet je naasten goed doen, maar je bent je zelf het allernaaste. J. Zouden alleen maar socialisten er zoo over denken. Baarn. a.s. Vrijdagavond zal in het hotel Velaars het eerste vocaal en instru mentaal concert worden uitgevoerd, waar van er dezen winter weder evenals in 't vorige jaar door den Heer Ruygrote zullen gegeven worden. Ditmaal zal als medewerkster optreden Mej. Mulder so praan) van Utrecht terwijl de heer Gerard Heerman, concertmeester aldaar, zich als violist zal laten hooren. toen ging hij naar de sofa en zette zich peinzend in een hoek. Uur aan uur bleef hij daar zitten; de wijzer der pendule kondigde vijf uur aan, daar knarste de zijdeur. Verena stond op den drempel. Zij was in 't zwart gekleed. Arthur sprong op. ïVerena!" stamelde hij. ïWat wilt ge, Arthur?" vroeg zij, zonder hem aantezien. Hij snelde naar haar toe, greep haar hand eu wilde die aan zijn lippen druk ken. Verena trok haar terug. ïVerena, zijt ge boos op mij?" Waarom zou ik boos zijn?" antwoordde zij op koelen toon. ïOmdat ik mij slecht tegenover u heb gedragen." ïZiet gij dat in?" ïJa, ja, Verena, vergeef mij!" «Onder éene voorwaarde?" ïlk zal ze vervullen I" «Beloof mij dat gij nimmer meer tot handelen zult overgaan voordat gij goede bewijzen van schuld hebt." ïlk beloof het u." ïEn ik vergeef u." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2