Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. der Haagsche rechtbank, evenwel met deze uitzondering, dat het Hof niet deelt de meening van dat college, dat de rechter lijke macht onberoegd zou zijn om te be- oordeelen, of er afscheiding door woord en daad heeft plaats gehad. Het hof treedt alzoo in een zelfstandig onderzoek der vraag, of ds. Vlug door woord en daad zich heeft afgescheiden en beantwoordt deze vraag, met het oog op de ten pro- cesse vaststaande feiten, bevestigend. Het vonnis der rechtbank waarbij aan ds. Vlug de ontruiming der pastoiie te Leiderdorp wordt gelast, wordt alzoo be vestigd. Adv.-gen mr. Telders nam conclusie in zake het hooger beroep tegen een vonnis der Rotterdamsche rechtbank waarbij sequestratie gelast was der ke kelijke goederen te Maassluis Z.E. G.A. achtte het Appél ontvankelijk doch geen der aangevoerde grieven gegrond en conclu deerde mitsdien tot bevestiging van het vonnis a quo. Als opvolger van den heer Taak Trakanen, als directeur van de Handels maatschappij, worden genoemd de heeren Sprenger van Eijk en Tak van Poortvliet. Naar de Gooi- en Eeml. meldt, heeft het bestuur der vergadering van Stad en Lande van Gooiland het terrein der zand-afgravingen, waarover het pro ces heeft geloopen, door een deskundige doen opmeten. De staat van schade kos ten en renten is gereed, en zal dezer dagen aan de Hol!. IJzeren Spoorwegmaatschappij worden aangeboden. Wanneer deze met de sorn geen genoegen neemt, zal daar uit natuurlijk een rechtsgeding volgen. Uit Indië wordt gemeld, dat in de residentie Banjoemaas op de drie tabaks- landen, Soearadje, Poerbolirige en Slamat in het vorig jaar gezamenlijk 180,000 pon den bladtabak zijn geoogst. Tegen 75 kilo per pak, zouden alzoo 1200 pakken blad tabak aan de markt komen, waarmede, in verband met de stijgende productie van Java-dekblarl, in het algemeen wel degelijk rekening gehouden mag worden. De 1888er oogst van de Oostkust van Sumatra mag geschat worden op 160 a 170 duizend pakken. LANDVERHUIZERS. Een Nederlandsch landverhuizer, die verbetering van zijn toestand in Brazilië zoekt, schrijft o. a. het volgende: Wij hebben een boel nieuws, maar geen best. Wij zijn schandelijk bedrogen; want van land, koeien en huis is geen sprake. Wij moeten hard werken om in het leven te blijven. Van de week hadden wij op een dag met ons vieren 37'/, cent verdiend. «Door weinig eten en hard werken zullen wij beproeven, zooveel over te sparen dat we weer naar Holland terug kunnen komen; want het is hier niet vol te houden. Wij eten rijst, maïs, zwarte bonnen en wat gezouten spek. Slapen doen we op maïsstruo op de planken. Ons huis is een vierkant hok van leem en ons meubilair een tafel en twee banken. »Wij moeten op bloote voeten loopen. Een schoenmaker vindt hier geen werk. Daarentegen moeten wij gewapend naar ons werk gaan. «De natuur is schoon, dat is waai. Maar wat heeft men daaraan, als men niet veel meer is dan slaaf; liet eenige onderscheid is, dat wij geen slaag krijgen. »Wil toch ieder waarschuwen, niet naar Brazilië te gaan; want men zou er zich te laat over beklagen." Mfcm ii mm Miami*iMTïT»"igTiBB"iil'i~iir|sgc^» De Kölnische Zeitung begint den veld tocht tegen Robert Morier weer eens van voren of aan; alle stukken worden nog maals besproken, en eenige lasterlijke en lage beschuldigingen zoo terloops neergeschreven. «Wij meenen te weten," zegt liet blad «dat in het onderzoek der zaak-Geffcken hief hij zijn gezicht uit den hoogen man telkraag, zijn bovenlichaam boog zich voorover en zijne oogen beschouwden Arthur nogmaals uitvorschend. De uit komst zijner beschouwingen moest van veiblijdenden aard zijn, althans hij wreef zich vergenoegd in de handen, nam ech ter terstond weder de houding van een slapende aan, toen Arthur door inwen dige onrust, die zich ook door eenige be wegingen uitte, den vreemdeling aan leiding gaf te veronderstellen dat hij ont waakt was. Een onrustige droom had A'rthur juist weder uit den slaap doen opschrikken. Hij keek op. Zijn overbuurinun bleef in zijn rustige houding liggen, ofschoon hij door het hoofd omledraaien aan Arthur de overtuiging schonk dat hij wakende was. Hij drukte het hoofd dieper in de kussens en keerde zich vaster in het hoekje. Na eenige oogenblikken verzocht de vreemdeling Arthur om wat vuur. Arthur gaf het hem. De aangestoken lucifer verspreidde zulk een helder licht in de coupé, dat de beide reizigers elkander volkomen konden zien. >0, zijL gij het. Mijnheer! Heb ik niet de eer den heer vooi mij te zien met wien ik kennis maakte in den schouwburg van de kleine Thuringsche residentie?': verzuimd is partij te trekken van enkele stukken, die op de zaak van Morier be trekking hadden, uit vrees de belangen van den staat te schaden. Dat is zoo een staathuishoudkundig beginsel, zijn vrien den te vriend te houden en zijn vijanden te haten. Maar Sir Robert Morier werkt veel meer om Duitschland te bestrijden, dan om Engeland te dienen." Over de briefwisseling tusschen baron Roggenbach en professor Geffcken is de Kölnische ook nog niet uitgepraat. Met gioote letters wordt een artikel geplaatst, waaraan wij het volgende ontleenen «De correspondentie tusschen Roggen bach en Geffcken omvat een lange reeks van jaren en draagt het karakter van een intieme briefwisseling tusschen per sonen, die over staatkunde en andere onderwerpen dezelfde begrippen hebben. Haat tegen den kanselier, hoop op een toekomstige regeering, verpersoonlijkt in den keizerlijken prins (later Frederik III), ontevredenheid met den tegenwooi digen staat van zaken, zijn de hoofdonderwer pen van de oudste brieven; de jongsten bevatten de vaste hoop der vrienden, dat Wilhelm II huune plannen en inzichten zal deelen. In verscheidene van Gefl'ekens brieven wordt op weinig eerbiedigen loon over den keizerlijken prins (Frederik III) ge sproken; in sommigen is het duidelijk merkbaar, dat de schrijver er boos is, wijl de prins met den iijkskanselier vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt; in andeie komen zinsneden voor, waar uit blijken zou, dat de kroonprins tekort kwam in eerbied tegenover zijn vader. Aan onbescheidenheid is in de brieven van Geffcken geen gebrek, vervolgt de Kölnische. Hij verhaalt aan Roggenbach, dat de kroonprins hem de memorie liet lezen, die de kanselier voor den loekoin- stigen keizer had opgesteld. Op een an dere plaats verhaalt hij, wat de groot hertog van Baden gezegd had, in een paiticulier onderhoud over de gebeurte nissen in Elsas en Lotharingen. Van den tegenwoordigen keizer wordt steeds ge sproken op een onachtzame, weinig eer bied aantoonende wijze. Uit deze brieven blijkt ook, dat de oud minister van Staat, graaf Stosch, chef der admiraliteit vaak met de beide vrienden van inzicht wisselde. Ook Morier wordt genoemd, maar hij schijnt niet zoo nauw verbonden tezijn met de vrienden als Stosch. Op een plaats zegt Geileken, dat het beter is, dat Moiier niet weet wie de proclames voor keizer Frederik heeftop- gesteld, en op een andere beveelt hij ook tegenover den kanselier geheimhouding op dat punt aan. Wij halen de fraaie redeneering der Kölnische aan, om te be wijzen, hoe de reptiliënpers niets ontziet zelfs niet het schenden van briefgeheim, om hatelijkheden te zeggen over personen, die het regeeringsstelsel van den rijks kanselier niet ten volle beamen. De Standard hoopt, dat de keizerlijke commissaris, die door de Duitsche regee ring naar Zanzibar gezonden is, een kal meerenden invloed zal uitoefenen op het gedrag der Duitschcrs in Afrika. Er is, zegt het blad, een grens die Engeland niet zal laten overschrijden wij kunnen niet toestaan dat het gezag van den sultan van Zanzibar op den ach tergrond wordt geschoven. De Times ontvangt uit Philadelphia bericht, dat de Arnerikaansche regeering de geruchten overdreven acht, dat die regeering en een aantal harer onderda nen door Duitsche zeesoldaten zouden beleedigd zijn. De regeering is volkomen ingelicht van den toestand op Samoa en koestert geen viees, dat iets ondernomen zal worden tegen haar staatsburgers, wijl de houding van Amerika door Duitschland volkomen begrepen en gewettigd woidt. Pelgrims uit Trakrouri, die voor een maand uit Ab Dammer zijn vertrokken, berichten, dat de derwisschen uit El- Sacsher zijn verjaagd door een strijd macht, die door een sheik den rnalidi was afgezonden. De derwisschen zijn naar El- Arthur knikte toestemmend «Dat treft uitmuntend, mijnheer! Ge moet namelijk weten dat ik zeer gaaine praat, vooral 's nachts als ik den slaap niet kan vatten. Willen wij nu wat praten of zijt ge meer geneigd uw slaapstudien voorllezetten «Volstrekt niet," antwoordde Arthur plotseling, geheel ontnuchterd door het onveiwachte terugvinden van den vreem deling. «Integendeel, het is mij hoogst aan genaam mij met u te kunnen onderhou den en u omtrent eenige zaken ophelde ring te verzoeken." «Ik ben benieuwd ze te hooren." «Kent u de familie Wallmann?" Arthur keek naar het gelaat des vreein- delings, om dienst trekken te kunnen be schouwen, maar het flauwe licht veroor loofde hem dit niet. «Wallmann? Wallmann? Neen voor zoover ik weet! Maar is het mij veroor loofd de reden dier vraag te weten?" «Omdat ik een heer ik zou haast durven wedden, dat u het waart.... in genoemde familie heb ontmoet, die mij veel opheldering over die familie zou kun nen geven. De heer dien ik toen ont moette, droeg wel is waar een vollen baard, maar als ik mij uw gezicht voor stel met een baard, dan zou ik haast mijne veronderstelling durven volhouden, u daar Obeid gevlucht. Voorts verhalen de pel grims, dut ile derwisschen voor vijf maan den volkomen verslagen zijn bij Sashoda aan den Willem Nijl door geregelde troe pen, waarschijnlijk die van Emin. Tc Stockholm zoowel als in de pio vincie is gisteren de zestigste verjaar dag v in Koning Oscar schitterend ge vierd. De kroonprins en de Kroonprinses van Denemarken zijn te Stockholm aangeko men, om de gelukwenschen der Konink lijke familie van Denemarken over te brengen. De Deensche kolonie te Stockholm heeft Koning Oscar een prachtig geschreven geluk wensch in rijken band ten geschenke aangebuden. Donderdag 24 Januari des avonds om zes uren zal bij de Vrije, Ger. Gem. gepredikt worden door den Heer Malipaard van Rotteidam, en Zondag 27 Januari op de gewone uren door den Heer Eigenman van Achterberg bij Rhenen. Volgens achterstaande advertentie is de Hooggel. heer Prof. J. W. Gunning, van Amsterdam, door familieaangelegen heden verhinderd, naar men zegt door ernstige ongesteldheid van zijn hoogge- aéhten ouden vader; de aangekondigde lezing in het gebouw «Volksheil" te hou den. Velen die reeds te kennen hadden ge geven, deze lezing te willen bijwonen, zullen hun verlangen moeten opschorten; het is te hopen dat genoemde Professor in de maand Maart in de gelegenheid zal zijn, zijne lezing, over het bekende onderwerp te kunnen houden. Naar wij vernemen zal Prof. J. J. P. Valeton in den loop van dezen winter vier lezingen houden over de Zending Ook deze voordrachten zullen worden gehouden in de bovenzaal van het gebouw «Volksheil," en wel op 28 Januari, 25 Februari, 25 Maait er, 22 April. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de heer C. F. Schocli, van Amsterdam in de eerste helft van de maand Februari alhier eene voordracht houden over het Leger des Heils. Onze gemeente wordt dus ook in de gelegenheid gesteld, om van genoemden Kapitein iets te vernemen, aangaande liet doel en de stiekkingvan het heilsleger. VVij vernemen, dat een ingezetene dezer gemeénte heeft ontvangen en aan de politie ter hand gesteldeene ver moedelijk valsche rijksdaalder voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1868. De loting voor de lichting der nationale militie van 1889 zal voor Amers- fooil, Hoogland, Leusden en Stoutenburg plaats hebben op Donderdag 23 Febiuan, in het gebouw Amicitia. Verknoping vuil Vaste Goederen. Op Zaterdagavond 19 Januari in «liet Valkje" te Amersfoort Notaris: de heer Mr. J. M. RICHELLE. Een huis met bleekveld enz. aan de Kampstraatf1560. Sa»ete STAtTSLOTEKIJ. Vijfde klasse, Tweede week Trekking van 22 Jan. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgend# num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 1478, 5240, 5288, 8449, 8481, 8490, 8559, 9047, 9242, 11908. 11956, 17403, 17625, 17877, 20273, 20652 en 20671. Te zarnen 17 prijzen. te hebben gezien. «Mag ik vragen, waar die familie woon achtig is «Te Allhosen in Thuringen!" «Ge vergist u zeker in mijn persoon. Ik ken geene familie van dien naam en ben ook nooit te Allhosen geweest, hoe wel de naam van die plaats mij niet on bekend voorkomt." Het gesprek werd vervolgens over an dere onderwerpen gevoerd het werd le vendiger, daar de jonge man, zooals Ar thur thans opmerkte, geenszins van be schaving ontbloot was en datgene wat hem aan onderwijs ontbrak, door levens ervaringen en goeden beschaafden toon werd aangevuld, totdat de trein te Frank fort was aangekomen. Arthur meende den vreemdeling niet uit het oog te verliezen en vroeg hem daarom kort voor dat de trein ophield' in welk hotel hij zijn intrek dacht te nemen. «In den Romeinsclien Keizer!" antwoor- de de vreemdeling. «Ik zou u raden ook daar te logeeren." Arthur was inwendig over dien voor slag zeer verheugd, en willigde terstond in. «Zoudt ge uw goed niet medenemen vroeg de vreemdeling toen zij voorbij den goederenwagen gingen. «Ik denk, dat het hier even zeker staat," Zonder prijs zijn uitgetrokken 1295, 1450, 1488, 1607, 1614, 1675, 5210, 5241, 5277, 5291, 7616, 7623, 8436 8455. 8482, 8500, 8507, 8592, 8593, 9001, 9288, 10512, 10557, 10577, 11952, 11979, 17470, 17478, 17482, 17523, 17538, 17571, 17593, 17831, 17838, 17844, 17895, 18012, 18025, 20224, 20250, 20254 en 20653. Jan. 't Is toch wat, dat de Pruisen, als zij willen, zoo maar in een, twee, drie met een leger in ons land kunnen zijn, zonder dat wij er iets tegen kunnen doen zooals een gepensioneerd officier aan de Kamerleden heeft meegedeeld. Piet. Tusschen willen en kunnen ligt niet altijd een bruggetje. Er zijn nog al wat treinen noodig om twintig duizend man met paarden en geschut te vervoe ren I En dan zou het moeten gebeuren, zonder dat wij er iets van merken, en denk je, dat de troepen die wij in dienst hebben, alleen maar zouden gaan staan toekijken J. Dat nu wel niet. Maar als zij den vijand toch niet kunnen tegenhouden, zijn onze uitgaven voor oorlog toch te hoog. P. Hoe weet je, dat ze het niet kun nen Ken jij de geheimen der Regeering J. Neen, maar zoo velen zeggen het toch. P. Die er misschien net zooveel van weten als jij. Maar zeg eens, heb je je huis geassuieerd? J. Natuurlijk. P. En je meubelen, kleeren en kost baarheden ook? J. Zeker, je kunt nooit weten hoe er soms brand komt. P. Dat meen ik ook. En nu zeg ik, als wij een goed leger hebben, is er kans, dat de vijand teruggeworpen wordt. J. Ja, maar een goed leger kost zoo veel. P. Aan een slecht heb je niets, en de kosten voor een goed leger moet je maar beschouwen als een assurantie van je binneulandsche rust en veiligheid en de waarborg van onze onafhankelijkheid. Als we ingepalmd werden, zouden we nog anders moeten bloeden. Te beginnen met betalen van de mihoenen, die liet ontne men van onze onafhankelijkheid aan den vijand had gekost. Provinciale berichten. Baarii. Vrijdag j.l. hadden wij het genoegen het conceit van den Heer Ruygrok in de groote zaal van hel Hotel Velaeis bij te wonen. Als soliste trad hier voor de eerste maal op Mej. Mulder uit Utrecht, die met hare schoone sopraan- stem een blijvenden indruk gemaakt heeft. Vooral de Arie uit JosuaSlirb ,Lieh' und Freud'en Widmung zong zij onverbeterlijk. Maar ook de heer Gerard Veerman bewees thans weer dat hij tot de beste violisten van ons land behoort. Zijne Sonates van Beethoven en Handel, waarbij de Heer Ruygrok de pianopartij speelde, boeiden ongemeen tei wijl het Perpetuum mobile zijne bewonderenswaaidige vlug heid op de viool deed kennen. Wij kun nen gerust zeggen, dat het kleine, maar uitgelezen publiek zich uitstekend geamu seerd heeft en een spoedig «weerzien" verwacht. Spoedig, 15 Febr., hoopt Prof. Chambly met zijn beroemd programma ook in de Concertzaal van het Hotel Velaers op te treden. Wij twijfelen niet of zelfs uit de omstieken zal er van deze bijzondere gelegenheid gebruik wor den gemaakt. was het antwoord. Arthur meende dat de vreemdeling even bromde. «Ik zou zeker uw raad volgen," ging hij luide voort, «zoo ik niet juist hier in Frankfort eens het geval had bijgewoond dat mijn reiskoffer, waarvan ik den inhoud niet had gedeclareerd, wegraakte en ik vijf gulden per kilo schadeloosstelling ont ving, waardoor mij een schade van min stens 500 thalers berokkend werd, daar ik er toevallig eenige zaken van waarde ingepakt had ik zal mij mijn kofler laten geven. Heidaar! riep hij tot een der pakkendragers die met de bagaadje bezig was: «Geef mij toch mijn koffer hier is het refu." De aangesprokene zocht bij den doffen schijn van een lantaarn riaar het verlangde, tot hij den koffer vond en hem naar den vreemdeling toesleepte. Arthur wist van schrik op het oogen- blik geen woord uittebrengen, want het was zijn eigen kotïer. «Halt! halt!" riep hij, zich eindelijk vermannende; «dat is eene vergissing! Die koffer is van mij «Ge vergist u, mijnheer, hij is van mij zeide de vreemdeling. «Is dat werkelijk uw koffer?" vroeg Arthur zoo heftig en luid dat de omstan ders bleven staan. Bfykerk. Door eenige leden der Ned. Herv. kerk is alhier een tweede Jorige- lings-vereeniging opgericht, genoemd met den naam van n'Timotheus," onder leiding van Ds. van Melle, in wiens katechiseer- kamer ook hare vergaderingen woiden gehouden. Ermelo. Gedurende het jaar 1888 zijn uit de gemeente alhier 33 personen naar Noord-Amerïka vertrokken, om daar hun geluk te beproeven. Men schrijft uit Epe, 18 Januari aan de Zwolsche Courant. In 't begin dezer week zijn op éen dag in 't naburige Gor- telerbosch 7 stuks giof wild geschoten, wel een bewijs, dat daar voorraad is. Men komt van de jacht in die bosschen trouwens zelden of nooit platzak te huis. Het ts van algemeene bekendheid dat branden in den regel hun grooten om vang krijgen door het feit, datgeruimen tijd verloopt voor het eerste alarmsein wordt gegeven en dan is nog niet eens altijd de juiste plaats, waar de brand begon, bekend. Thans hebben de instru mentmakers Negretti en Zambra te Lon den een kleine machine uitgevonden, die een groot deel van het gevaar zal weg nemen en het uitbreken van brand spoe dig zal kenbaar maken. Het is een elec- trisch thermometer-instrument, dal zeer eenvoudig van constructie is. Het bestaat uit een glazen buis, om gebogen in den vorm van de letter U. Deze buis is gedeeltelijk met kwik ge vuld, en wel zoo, dat dit aan den eenen kant rijst in geval van vorst, aan den ander kant als het warmer wordt. On der aan de buis is een dunne platina- draad ingebracht, waarvan het andere einde in verbinding staat met een pool van een batterij. In de beide zijden der buis zijn ook platina-draden ingebracht verbonden met de andere pool der bat terij. De batterij staat in verbinding met een plaat, waarop de nummers van zalen en kamers. Stijgt nu door brand de tem peratuur in het een of ander vertrek, dan ontstaat een electrische stroom, die de schel op de plaat in beweging brengt en liet nummer der kamer doet vallen. De bewoners worden dus dadelijk gewaar schuwd en ernstige brand voorkomen. Probaat middel, 'tls overbekend hoeveel last men er van heeft om in bijzondere levensomstandigheden of als men een on geluk gehad, later aan alle viienden en bekenden tekst en uitleg te moeten geven. Dé boekdrukker Spener, te Berlijn, dus brengt een Duitsch blad in herinnering, wist daar een rnooi middeltje op te vinden. Hij had eens een been gebroken en toen hij weder uit kon gaan, wilde ieder die hem tegenkwam, precies weten hoe het ongeval eigenlijk had plaats gevonden. Twee dagen lang behield hij geduld om telkens weder aan het vertellen te gaan toen echter werd het hem te kras, hij schreef zijr. lijdensgeschiedenis op en liet die drukken. Den volgenden dag stuk hij op straat gaande, een paar honderd ex emplaren bij zich. Als hij nu iemand tegenkwam, die de gebruikelijke vraag tot hem deed «Hoe is 'teigenlijk gebeurd?" tastte hij in zijn zak gaf den lastigen vrager een exemplaar met de woorden «Als 't u belieft: wees zoo goed en lees de geschiedenis zelf maar na." In Russische bladen wordt melding ge maakt van een nieuw product der tabaks nijverheid, ril. van het nicotine-houdende extract van de geringste Russische ta bakssoort, de zoogenaamde «machorka." Dit extract wordt niet algemeen in Rusland zelf verbruikt, doch ook geëx porteerd, in het bijzonder naar Zuid- Amerika. Het dient tot vernietiging van schadelijke insecten bij planten en dieren. In den laatsten tijd wordt het veelvuldig aangewend tegen het klauwzeer bij sclia- «Zeker, mijnheer!" «Dan is er óf nog zulk een koffer, óf «Hier is nog zulk een koffer," riep de bagagemeester uit den wagen. No. 127." «Arthur haalde zijn reiju voor den dag. »'t Is ir. orde! No. 127." «Voor den drommel, die is zwaar!" zeide de bagagemeester, terwijl hij den koffer met behulp van een pakkendrager uit den wagen tilde en hem naar Arthur toesleepte. »U schijnt beiden in gewichten te handelen, mijnheeren die andere koffer is ook zoo razend zwaar." Arthur evenals de vreemdeling deden alsof ze de aanmerking niet hoorden en lieten, nadat ze nog eenige pakdragers er bijgeroepen, beide koffers op den wagen van het hotel brengen. De wagen zette zich in beweging en reed naar het hotel. Het werd Arthur akelig te moede in de nabijheid van dezen zwijgenden vreem deling die hetzelfde logement als hij ge kozen had en nu aan zijn zijde zat. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2