NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. EINDELIJK ONTDEKT. B DE GELDKOFFER. No. 13. Woensdag (3 Februari 1889. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze Abonné's Vjjftig Centen. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORT E COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheole Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag on Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien vier».aal geplaatst worden slechts driemaal berekend* Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Tot 15 Februari a.s. wordt door ons de inteekening opengesteld op den prachtigen, rijk gellliistreerden Preuiic-Komaii Deze premie zal ditmaal worden afge leverd, gebonden in keurig linnen stem- pelband, met zwart en goud. In het gewone geval kost zulk een boek f3. Uitsluitend voor onze lezers stellen wij het verkrijgbaar voor slechts Gelieve zoo spoedig mogelijk achter staande BOX uit te knippen en met bijvoeging van 50 ceuteu aan ons Bureau in te zenden. Abonné's buiten de stad ontvangen het boek franco per pont tegen inzending van een post wissel van 05 cent. egin M aart a.s. wordt deze premie aan alle inteekenaren verzonden. DE UITGEVER. Het ofïicieele bullettin zegt, dat de toeHtaiid des Koning» ook in de if- geloopen week gunstig is geweest. De voeding is voldoende en daarmede in overeenstemming zijn de krachten. Men schrijft van Zondag uit Apel doorn De toestand van Z. M. den Koning blijft voortdurend gunstig; men ziet met veel minder zorg de naaste toekomst te gemoet. Niet alleen dat de Koningin en de Prinses toebereidselen maakten om den a. s. jaardag van Z. M. den Koning te gedenken, ook de raad dezer gemeente hechtte zijne goedkeuring aan bet voorstel om burgemeester en wethouders te machtigen eene som van f500 te bestem men voor een concert en vuurwerk op dien dag. Reeds vroegtijdig beproefde het stal personeel van het Paleis met arresleden de verschillende wegen, zoodat het ver moeden voor de hand lag, dat H. M. en de prinses per ar van het bijna voortdu rend schoone weder -zouden genieten. H. M. echter maakte met eene hofdame in een open rijtuig wel eene rijtoer, doch het Prinsesje, vergezeld van eene hofdame, maaktegebruik van eenesierlijke arreslede, bespannen met twee net getuigde paarden, en gevolgd door een lakei te paard, het welk mede met pluimen prijkte. Dit voorbeeld werd des middags door de inwoners druk nagevolgd. Van het Loo wordt i. d. 11 Febr. aan het 11 bi. gemeld De omstandigheden in aanmerking genomen, bevindt de Koning zich bijzonder wel. Z. M. brengt het grootste gedeelte vari den dag huiten het slaapvertrek door en droeg in de laatste dagen bij voorkeur de admiraals tenue. Gisteren is aan het Departement van Koloniën uit Suriname het bericht ontvangen, dat de Nieuwe Gouverneur CcïiërVi.i Ju., ur, m. A. oe ïvavornin Lobman rnet zijn gezin in goeden wel stand aldaar is aangekomen, en het be stuur over die Kolonie heeft aanvaard. De minister van binnenl. zaken heeft de gelden voor leermiddelen, ten dienste der rijksnormaallessen voor de verschillende inrichtingen, tot op de helft verminderd. Volgens de Tijd zal eene voordracht tot nieuwe inrichting van het leger reeds in den voorzomer de Kamers kunnen bereiken. Aan de N. R. Ct. wordt uit New- York geseind, dat volgens de New-York lijk vervolgd en in hechtenis genomen werd. Gelijke vervolging werd, wegens medeplichtigheid, tegen den heer Hatfield ingesteld, die echter alle verantwoorde lijkheid afwees op grond der onderge schikte betrekking, waarin hij tot zijnen chef stond. Tegen hem werd vijf jaien gevangenisstraf geëischt, doch hij werd, na ruim negen maanden voorloopig te hebben gevangen gezeten, vrijgesproken. Ook de heer Du Cloux, is na door den raad van justitie hij vonnis van 29 Mei te zijn veroordeeld, door liet hoog ge rechtshof van N. I. den 8. Augustus vrij gesproken. Wij vernemen, dat eerlang de Pro vinciale Staten der velschillende gewesten in buitengewone veigadering zullen bij eenkomen tot onderzoek, ingevolge de Prov. wet, van een regeeringsvoordracht tot wijziging van de vercleeling van «Ie provinciale districten. Dat ontwerp, eventueel tot wet v,-.; heven,, is bestemd de Staten te werken. Het tijdstip dier vei kiezingen zal desnoods wat lager ge steld worden. Van een plechtige en feestelijke viering van het 75-jarig bestaan van het 3e regiment huzaren, op heden Woens dag, kan met hel oog cp 's Konings ge zondheid-toestand, geen sprake zijn. De officieien veieenigen zich aan een kameraad-chappelijken maaltijd eri aan het corps wordt een extra-maal uitgereikt. Aan de commandanten van d.d. schutterijen is van regeeiingswege ver zocht om. voor zoover bij hunne schut terijen des Zondags oefeningen worden gehouden, aan de schutters, die verhin- II er aid de gezant der Veieenigde Staten, rjer(j zjjn of gemoedsbezwaren hebben om daaraan op dien dag deel te nemen, de gelegenheid te geven tot oefening op eenen anderen dag. namens zijne regeering voldoening ge vraagd en eene schadevergoeding van f1 200,000 voor den heer Oscar Hatfield, gewezen Amerikaar.scli consul te Batavia, wegens onrechtmatige gevangenzetting en benadeeling van zijn goeden naam door toedoen der Nederlandscli-Indische regeei ing. De heer Hatfield was als handelsbe diende werkzaam hij de firma J. Daendels Co., te Batavia, toen de heer Alting du Cloux, een van de chefs der firma, onder beschuldiging van valschheid in geschriften van koophandel, strafrechte Eene inrichting tot het stil uitlaten van den overtolligen stoom, als ten voii- gen jare met zeer goed gevolg is beproefd aan booid van Zr, Ms. monitor «Panier" en stoomkanonneerboot «Brak', zal nu ook op de oveiige monitors en stoom- kanonneet booten worden aangebracht Bedoelde inrichting weid uitgedacht door den officier-machinist le kl. A. Jongkees en bestaat uit af blaaspijpen, die de stoom- ruimte verbinden met een der buiten- boordskleppen, Bij testament van 1866 verbood de ingenieur van der Eist, te Keikrade, de verdere exploitatie der verschillende groe ven te Valkenburg, die daarna door de Maatschappij Het Geuldal aanmerkelijk werden verfraaid. Eenige dagen geleden heeft zekere M. E aan het hoofd van zeventien arbeiders, eene opening in een zijner gaanderijen gemaakt, dooi welke oppning de arbeiders zich in de verschil lende grotten begeven en het werk opnieuw begonnen hebben. De marécliaussée schoot toe en maakte verscheidene processen-verbaal op, hoe wel de heer E. volh'eld, dat hij op zijn eigendom mocht doen wat hij verkoos. De justitie is van eene andere meening en laat nacht en dag de opening be waken. Zaterdag zijn E. en zeven werklieden voorden rechter van instructie te Maastricht de behandeling dezer zaak tegemoet. De Raad van Apeldoorn heeft een crediet van f 500 toegestaan voor muziek uitvoering en vuurwerk op 's Konings verjaardag, De stremming van het spoorweg verkeer met Rotterdam, die Zuterdagj.l. wegens storm en overstrooming der spoor baan nabij IJsselmonde plaats had, is gis terennamiddag voor het personenverkeer weder opgeheven. De spoorlijnen naar Fijerioord komen ook heden in orde, daar men met alle krachten daaraan bezig is. Een onzer lezers, wiens dichterhart niet door den storm geleden schijnt te hebben, zendt ons het volgende versje: Wie had dat nu gedacht of even kunnen vreezen, Dat 't na die eerste vorst opnieuw weer wintren zou, En toch heeft elk al lang, vooiuit het kunnen lezen Op tram, in krant, op muur, 't was overal kou-kou!! (cacao). Amst. Ct. De wachtmeester der maréchaus- sées te Sittard heeft proces-verbaal op gemaakt legen een kiezer te Broeksit- tard, die bij de verkiezing van een lid van den raad op Dinsdag aldaar zijne stem voor 20 francs zou hebben verkocht die ééne stem kan een beslisseriden in vloed hebben gehad. Men schrijft uit Limburg aan het U. D.: «Zooals ik u reed* vroeger mededeelde, heeft men te Valkenburg groote plannen om het 50-jarig herinneringsfeest der ver- eeniging van Limburg met Nederland in den aanstaanden zomer luisterrijk te vie ren. Ziehier, waarin die plannen bestaan, zooals ze zijn voorgesteld door de feest commissie, die uit het algemeen bestuur der Vereeniging liet Geuldal is gekozen. Het herinneringsfeest zal plaats hebben op Jen 23en Juni dezes jaars alle Lim- burgsche muzitk- en zanggezelschappen, en wellicht ook nog andere Lirnburgsche vereenigingen, zullen uitgenoodigd wor den, om genoemden dag te zamen te rVè""ge<1 êhkzh 1 fop te Vicinal/''iiaifi Vft-t plan van dr. Cuijpers, die zich daarmede belangeloos belastte, zooveel mogelijk luis ter bij te zetten. Men denkt er over,ook de Lirnburgsche gemeentebesturen uit te noodigen. om aan de feestelijkheid deel te nemen, terwijl de commissaris des Konings het eere-presidium wordt aange boden. 's Morgens dus onthulling van het gedenkteeken, terwijl in den namiddag op verschillende punter, der stad concert gegeven zal woiden en 's avonds een banket, optocht en vuurwerk zal georga niseerd worden. De geheele feestviering gaat uit van de Vereeniging Het Geuldal die voornemens is eene herinneringsme daille bij deze gelegenheid te doen slaan, 's Maandags, der. 2-ien Juni, zal er een groot concert plaats hebben, te geven door een tweetal der beste Limbuigsche muziek- en zangvereenigingen. Wanneer ik u zoo in alle uitvoerigheid meedeel met wat grootsche plannen het kleine flinke Geuldal vervuld is, dan is dat, om dat- ik de hoop koester, dat onze noor delijke broeders nog véél meer tusschen de regels zullen lezen, en wel dit: daar gaat eene stem op van uit het meest verwijderd hoekje van ons dierbaar va derland, van uit Limbnrg, dat zoolang gerekend werd maar half tot Nederland te behooren, en dat er nu trotsch op is eene Nederlandsche provincie te zijn. Het Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR A9IDRÉ HCGO. 47) Bauernfeld. zijn metgezel en Arthur sprongen thans de trappen af om de dieven nateijlen, maar voor zij nog beneden waren gekomen, hadden dezen zooveel tijd gewonnen, dat zij niet meer te ach terhalen waren, hoewel een toevallig voorbijrijdende gendarme, na zich de zaak kort te hebben laten mededeelen, hen nazette. XVII. De waarzegster. De vervolging van de dieven had, zooals te voorzien was, tot niets geleid. De korter was en bleef weg. Alles kwarn Arthur als een kwade droom voor. Wel had Bauernfeld alle mogelijke middelen aan gewend, wel was de politie der hoofdstad met de zaak bekend gemaakt en spoorde zij met ijver de dieven na, daar de be looning van 1000 Thaler voor het uitvinden van het rechte spoor en van tienmaal dat bedrag voor het terugbezorgen van den geldkoffer, hare werking op de po litiebeambten niet miste, maar tot dusver was men nog niets verder te weten ge komen. Reeds lang had de nacht zijn donkere vleugelen over Frankrijks hoofdstad uit gespreid, en nog altijd was er geen be richt ontvangen, dat in de verste verte tot het ontdekken van het spoor der dieven had kunnen voeren, want de tijding dat een rijtuig, gelijkende op het door Arthur beschrevene, op verschillende plaatsen gezien zou zijn en dat eenige gendarmes het hadden vervolgd, was niet in staat Arthur's opgewondenheid te be daren. Een enkele gewichtige tijding werd ten lange laatste ontvangen. Eén der gendarmes berichtte namelijk dat in de nabijheid van het dorp St. Mar.dé bij Vincennes een rijtuig, dat geheel over eenstemde met de beschrijving door Arthur er van gegeven, was gebroken, dat uit het omgevallen rijtuig een zieke was ge dragen, die door een toevallig voorbijiij- dende fiacre verder naar het stadje was vervoerd dit bericht gaf ten minste eene schemering van hoop aan Arthur en zijn twee reisgezellen, Bauernfeld en diens vooigewenden neef, een vermomde politiebeambte uit Keulen, dien Bauernfeld had verzocht hem te vergezellen wegens zijne bekendheid met Parijs. Dat is echter zooals de gendarme verder verhaalde tusschen de personen die in het rijtuig hadden gezeten en eenige bewoners van het dorp een vechtpartij zou hebben plaats gegrepen, kon geen van allen ver klaren, daar er geen reden te bedenken was, waarom zulk een klopperij zou voor gevallen zijn. Alle overige lijdingen die nog inkwa men, waren van minder beteekenis en alleen geschikt om eenige oogenblikken Arthur uit zijn droef gepeins optewekken, hoeveel moeite Bauernfeld en diens met gezel zich ook gaven hem over het vei lies te troosten en gerust te stellen. Intusschen was, zooals wij reeds zeiden de avond gevallen en boden de straten van Parijs een tooneel aan, geheel ver schillend aan het tooneel des daags en dat men moet hebben gezien om er zich een denkbeeld van te kunnen maken. Het Jornaal du Soir bevatte zeer be langrijke berichten uit Italië, waar men toen elk oogenblik het uitbreken van den oorlog verwachtte, en te verwonderen was het dus niet dat de café's buitenge woon druk werden bezocht. In een dier net ingerichte koffiehuizen op de Boulevard de Sébastopol. trad Bauernfeld met zijn metgezel en Arthur even binnen. Na lang praten had hij den jongen man eindelijk weten te over reden, om met hem de straat optegaan. Zij waren de Rue Rivoli ingegaan en zoo op de Boulevard de Sébastopol ge komen. Wist Arthur het? Wij twijfelen er aan. Noch de sierlijke voetjes, rioch de weelderige toiletten beschenen door de gasvlammen aan de helverlichte win kelruiten cn koffiehuizen, noch de lon kende blikken van de Paiijsche dames wereld, trokken Arthur's aandacht. Zijn hoofd was zoo verward, dat hij op al de vragen en toelichtingen van den spraak- zamen Bauernfeld slechts een onverstaan baar »Ja" of «Juist" mompelde. Het binnentreden in liet koffiehuis deed hem uit zijn gepeins ontwaken. Het schitte- ende gaslicht, de overdadige pracht van het lokaal, het gonzen der tegelijkertijd luid gevoerde gesprekken, de verschil lende groepjes aan de marmeren tafeltjes, dat alles was zoo nieuw voor hem, dat hij niet nalaten kon er naar te turen. Hij ging met zijne beide reisgezellen zitter. en na vluchtig de zaal te hebben door gekeken, begon hij met Bauernfeld een vrij levendig gesprek, dat echter plotse ling moest worden afgebroken toen op het naast hen staande tafeltje de domi nosteenen met kracht door elkaar werden geschud, en dientengevolge dat gedruisch ontstond, dat onze gehoorvliezen zoo pijnlijk aandoet. «Ik wil niet langer medespelen sprak eeri jong rnan in 't Uuitsch vrij luide tot de overige spelers: «Wanneer gij elkaar de steenen wijst, dan moet ik wel ver liezen «Wees toch zoo kinderachtig niet, Her mann," antwoordde de andere jonge Duit- scher, «gij zijt verstrooid van gedachten en peinst over het verlies van je beurs, die niemand anders je ontstolen heeft, dan dat lieve dametje dat in den schouw burg naast je zat." «Misschien is het zoo!" antwoordde de aangesprokene. «Ga dan maar naar FlammarionMen vei telt zulke verwonderlijke dingen van haar, dat rnen waarlijk zou denken dat zij een profetische gave bezit!" sprak de derde. «Om maar een voorbeeld te noe men «mij heeft ze zoo duidelijk den dief van mijn hoi loge aangewezen, dat ik terstond in hare beschrijving den man herkende die, in den tijd dat de diefstal moet hebben plaats gegrepen, naast mij zat." Arthur had met zichtbare belangstel ling liet gespiek tot dusverre gevolgd. «Wat zoudt ge er van denken," zeide

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1