Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. oude hertogdom, dat voor 50 jaren Bel gisch was, dat voor 40 jaren Duitsche aspiratiën had, heeft nog alleen de wensch houw en trouw met Nederland! en in den zomer van dit jaar zullen honderden koperen en duizenden menschelijke ton gen hel getuigen in een krachtig Wien Neerlands bloedEn aan den voet van den verbrokkelden burcht der Walrams zal een krachtig lied opstijgen, dat klin ken zal als een: Zij zullen het niet hebben Het vrije heuvelland Aan Maas en Geul en Jeker: 't Hoort al aan Nederland! Zondag jl. had te Utrecht in het Ilótel Bellevue eene bijeenkomst plaats van het Dagelijks Bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, met eenige officieren. Aanwezig waren 9 personen. De vergaltering sprak als hare maening uit, dat ook dit jaar weder proefnemingen met wielrijdeis bij de militaire manoeuvres moeten genomen worden dientengevolge zal aan den Minister van Oorlog het verzoek worden gedaan om maatregelen te nemen, dat de wielrijders, die zich hiertoe aanmel den, van Rijkswege instructie zullen ont vangen in die zaken welke voor hen noodig zijn te weten, voornamelijk in het onderscheiden van de rangen bij het leger, het lezen der kaart, de gebruike lijke benamingen in den velddienst, enz. Het Bestuur van den A. N. W. B. heeft hiermede het initiatief genomen tot een zeer belangrijke en nuttige zaak, waardoor het rijwiel, evenals in naburige Staten, ook voor de verdediging van ons land zal dienstbaar gemaakt worden. Door het voorbereidend onderricht zullen zeker de te houden manoeuvies nog gun stiger resultaten opleveren dan in het afgeloopen jaar. In de omstreken van Apeldoorn, vooral te Beekbergen, wordt in de lage heidevelden op sommige plaatsen veel ijzererts gevonden, waarmede aan vele handen werk wordt verschaft. Het wordt voor Duitsche rekening gegiaven en per scheepsgelegenheid naar de ijzersmelte rijen vervoeid. Men hoopt, dat qualiteil en quanliteit aan de verwachting 2ullen voldoen. Als een kleine illustratie van den toestand, zooals die jl. Zaterdag te Rot terdam was, kan het volgende dienen, dat door iemand werd geschreven, aan het Haarl. Dagbl. «Eergisteren (Zaterdag) moest ik voor zaken te Rotterdam zijn met een Fi ansch- fpnn. die At.om" nHcIJftgi >VI§ per spoor van Amsterdam, die natuurlijk allesbehalve aangenaam was, kwamen we eindelijk te Rotterdam. Velen der klanten die wij bezoeken zouden, en hun kantoor in een souster- rain houden, hebben wij niet kunnen spieken, omdat het hooge water hen genoodzaakt had hunne bureaux te slui ten. Sommigen hadden hun onderhuis afgedamd. In het laagste gedeelte der stad stond het water zoo hoog op de straat, dat van loopun geen sprake was wij huurden dus een schuitje en gingen daaiin zitten, terwijl 2 mannen, met waterlaarzen tot hun midden, het voort duwden. De Franschman zat, diep in zijn jas gedoken, te rillen van kou en riep Mon Dieu, quel pays! Un paradis polit ics canards! (Mijn God, wat een land! Een paradijs voor de eenden!) Voor de ramen, waar wij voorbijvoeren, zagen wij tal van gezichten, die lachend op onzen zonderlingen gondeltocht neerzagen. Natuuilijk loonde het onde* deze om standigheden de moeite niet, lang in dit nieuw Venetië te vertoeven. Wij voeren dus naar ons hotel, maar daarin stond hel water zoo hoog, dat een onzer gondeliers mij op zijn rug naar binnen dragen moest. Daar zette hij mij op een tafeltje neer en kon ik van deze verheven plaats afrekenen met den kell- ner, wiens zooals altijd keurig gescheiden en gepommadeerd haar en hij zich tot Bauernfeld wendende, «zoo wij ook eens die waarzegster opzochten? Gij mcogt ran mij denken wat gij wilt mijnheer Bauernfeld; in den nood grijpt een drenkeling naar een stroohalm; ik wil het ook doen Arthur wachtte niet den lach van hem af, maar stond eensklaps op en trad tot hettafellje, waaromheen de drieDuitschers zaten «Ik lioorde u daareven van eene waar zegster spreken, mijne heeren, en haar verassende gaven roemen om in de toe komst te zien. Zooals u hoort ben ik een landsman van u, dien men erg be stolen heeft. Daarom zult gij het mij niet euvel duiden, zoo ik u verzoek mij de woning dier waarzegster aan te wijzen." «Volstrekt niet!" antwoordde de derde spreker, die had voorgesteld naar Flanr- marion te gaan. «Ge zjjt ons welkom wij gaan ook naar haar toe!" «Vooruit dan, naar Flannnarion I" riep nu ook de jonge man die de beurs had veiloren. «Op, naar Flammaiion, Rue de Montmorency, no. 17." Arthur nam hierop afscheid van Bauern feld en snelde toen met de Duilschers naar de «tweede Lenormand," zooals de waaizegster genoemd werd. Wordt vervolgd.) witte das, een lachwekkend contrast maakten metdegroote watei laarzen, welke hij droeg. Een knecht, ook al in laarzen (het artikel deed opgeld), ging mijn bagage halen. Toen mijn drager met mij opzijn rug de deur uitging, struikelde hij en liet mij vallen, zoodat ik in het schuitje gekomen, met mijn armen Franschman om het hardst aan het rillen ging en wij beiden er niet rouwig om waren, toen wij in een droog gebleven café weer op ons verhaal konden komen." Het is wederom gebleken, niettegen staande sommigen het tegendeel beweren, dat in Schiedam nog uitstekende gist ge maakt kan worden. Vanwege de Amsterdamsche Bakkers- vereeniging «Gemeenschappelijk Belang" zijn op het laboratorium van de heeren ICuijt en Farensbach 16 gistmonsters chemisch en microscopisch onderzocht, tenvijl 10 leden der vereeniging de gist practisch onderzocht hebben, door er mede te bakken. Een zoodanig onderzoek kan dus aan spraak maken op volkomen betrouw baarheid. Konden er uit het chemisch en micros copisch onderzoek geen directe gevolg trekkingen gemaakt worden, het tegen deel was het geval met de proefbakkirig. Uit de bakproeven bleek dat slei hts vijf van de zestien monsters uitstekend werden bevonden nl. alle drie monsters van de firma Roetman, Scheffers en Co. te Schiedam, éen der twee monsters van den heer J. C. Van Marken te Delft en een monster uit Frankrijk. Met genoegen kunnen wij dus consla- teeren dat een der jongste gistvennoot- schappen te Schiedam met glans de con currentie blijkt te kunnen doorstaan. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze zoo merkwaardige proefneming ver wijzen we onze belangstellende lezers naar no. 402 van de Nederlandsche Bakkers-Courant van den 15n Januari 1889. Zondagmiddag waren duizenden in Hydepaik te Londen bijeen, waar een meeting zou gehouden worden, om te protesteeren tegen de behandeling, die O'Brien en andere politieke gevangenen in de gevangenis ondergaan. De meeting nam een motie aan, waarin tegen hel onmenschelijk optreden der Iersche Re geering werd geprotesteerd, en waarbij aan de leiders der liberale partij in het Lagerhuis wordt verzocht der Regeering gen- Maandag publiceerde de Staatssecreta ris voor Ierland, Lord Balfour, een brief waai in hij zich verweert legen de be schuldiging, dal hij spottend gesproken zou hebben, over hetgeen O'Brien in de gevangenis te lijden heeft. Balfour schrijft, dat deze verhalen over dreven zijn; het zijn uitvindingen der Gladstonianen, om de Regeering te tref fen. O'Brien is heel wel en heeft zelfs aan dr. O'Farrel die hem in de gevan genis bezocht, gezegd, dat hij niets te klagen had. De behandeling der legerwet van Oos- teni ijk-Hongarije door den dood van kroonprins Rudolf zoo plotseling afgebro ken, zal nu weder worden voortgezet. In dien lijd hebben de gemoederen ge legenheid gehad een weinig tot bedaren te komen. Zondag kwam de minister Tisza te Pesth aan. Hij had dadelijk een verga dering met de liberale club, waarin hij verklaarde, dat hij zijn ontslag zou aan vragen, indien de leden hem niet steun den. De liberale club gaf den president volmacht, om te handelen naar omstan digheden. Men spreekt van zeer on aangename tooneelen, die te Weenen tusschen Tisza en graaf Andi assy zouden hebben plaats gehad. Het schijnt dat in de Kamer van Magnaten door graaf Andrassy wordt gewerkt tegen deze wet terwijl zijn zoon haar in de Kamer van Afgevaardigden verdedigde. Men vreest telkens nieuwe wanordelijkheden in de straten. Gisteren kwamen Keizer Franz Josef en zijne gemalin te Pesth aan. De leden der Kamers, de ministers, vertegenwoor digers der Standen en het gemeentebe stuur waren aan het station aanwezig. De Keizer drukte minister Tisza de hand. De ontvangst van den kant der bevolking was zeer indrukwekkend. De Londenschc Standard bespreekt den staatkundigen toestand van Italië en meent, dat de regeering van Koning Humbert zeer goed uitstekende betrek kingen met Oostenrijk en Duitschland kan onderhouden zonder van den gewonen weg af te gaan en een onaangename houding tegenover Frankrijk aan te nemen. Dat zou haar tevens ontslagen hebben van de kostbare bewapening. Ook de expeditie naar Massowah wordt door de Standard misprezen. De socialisten hebben te Milaan getracht een openbare betooging te houden ter herinneiing aan den opstand van 6 Fe- biuaii 1853, ondanks het verbod der regeering. De politie kwam tusschenbeiden en dreef de betoogers uiteen. Gisteren werd in de Fransche Kamer van Afgevaardigden, na eene redevoering van Floquet ten gunste van het ontwerp, met 200 tegen 266 stemmen besloten tot de artikelsgewijze behandeling der voorstellen tot wederinvoering van den scrutin d'arrondissement over te gaan. Het wetsontwerp werd in zijn geheel n et 268 tegen 222 aangenomen. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het wetsontwerp aangenomen, vvaarbij aan de regeering een krediet wordt ver leend van 250,000 dollars, ter bescherming van de belangen der Vereenigde Staten op de landengte van Panama. Volgens het verslag van hel ministerie van landbouw betreffende den katoenoogst is de gemiddelde oogst 10 dagen achter bij dien van het vorige jaar, tengevolge van de minder snelle ontwikkeling der plant. In vele districten van het zuid westen is de oogst nog niet binnengehaald wegens de vele regens. Men rekent op 84.30 pet. Het gewas is korter en van bleeker kleur dan in het vorige jaar. Zondag 17 Februari zal bij de vrije Ger. Gem. op de gewone uren ge predikt worden door den Heer Molenkamp van Rotterdam. Den 20 Febr. a.s. zal Ds. Ulfers in het gebouw Volksheil eene lezing hou den over het jodendom op het gebied van het aesthetische van het ethisch idealisme. Voor hen die geen abonnementskaart bezitten en deze lezing wenschen bij te wonen, kunnen een toegangskaart a fl, per persoon des avonds aan de zaal be komen Ten raadhuize is Maandag door B. en W. aanbesteed: le. De levering van 200 Stère gewas- schen riviergrint. Laagste inschrijver van Koppenhagen Co te Utrecht voor f558; 2e. De levering van 20 koordjalousiën voor het gebouw der hoogere burger school. Laagste inschrijver C. M. van Hemert, alhier, voor f 189. Beide leve- rantiën zijn gegund. Maandag j.l. viel in de beek, aan het plantsoen, eene slede, waarin een kind van d. G. was gezeten. Bij den hoogen waterstand zou het gewis verdronken zijn; wanneer niet zekere Hageman was toegeschoten, die het behouden op het droge bracht. Veel onheil heeft de storm van Zaterdag hier gelukkig niet aangericht. In de Groole Haag is een stuk van den zijgevel van een huis afgestort en neder- oevallen on den kao van eene daar naast staande woning, on: ineen is gesiori, ter wijl de voorgevel gedeeltelijk uiteen barst te. Van een der gebouwen, tot de verf- fabriek van de heeren Piek. Lange Co. behoorende, woei het asphalldak af en kwam in de rivier de Eem terecht. En een gioot gedeelte van de schutting om de bleekerij van de erven Goldewijk is omgewaaid. Een wind uit het N. W. t. W. stuwde het water in de rivier tot een hoogte op, ,die sedert 25 December 1863 niet werd bereikt. Toen was de de hoogste stand 2.12, thans 198 M,+ A. P. Zaterdagochtend ten 8 ure was de waterstand 1.25 M. A.P. en gedurende het toen ingevallen ebgelij wies het nog 40 cM. 's Avonds ten 7 uur 44 min. was de waterstand 1.65 M., en ten 9 ure 1.98 M. A.P., zoodat het in 1 uur 16 min. 33 cM. was opgeloopen. Toen begon het water te vallen. Als men nu weet dat het gewone hoogwaterpeil aan den Kop pel 1.10 M. A.P. is. dan kan men zich een denkbeeld vormen van de enorme watermassa, die is opgestuwd. De rivier de Eem is dan ook aan beide zijden bui ten hare oevers getredeu. Voor zoover het oog reikt, staan de weilanden, aan den westelijken oever grenzende, onder water. De Kleine Koppelzijde stond ge heel blank, en Zondag nog kon men niet dan met waterlaarzen gewapend de ge noemde verffabriek bereiken. De langs de Heiligenbergerbeek liggende weilan den en bleekerijen weiden ook geheel onder water gezet. Achter «Luiaard" was de weg overstroomd, zoodat de woningen van de bleekers v. d. Po! en Otto niet waren te bereiken. Het gedeelte van de beek, dat men bezig is te verbreeden en te verdiepen, en tot dat einde droog gemaakt was, liep vol, overvol, waardoor de kistdammen onder water zijn gezet. De gereedschappen, pompen, spaden, enz., dreven door de beek. In het belang van den aannemer, den heer Bosch, hopen wij, dat de kistdam aan den Kleinen Koppel de aandrang van het water naar de Eemzijde zal verduren, want is dit niet het geval, dan wordt hem gewis groote schade berokkend, en ondei vindt de uitvoering van het weik vertiaging. Van af «Monnikendam" had men Zondag een prachtig vergezicht. Voor zoover het oog in de richting van «Luiaard" reikte, niets dan water, waarin, naar het scheen eenige woningen, wier besneeuwde da ken tooverachtig tegen den waterspie gel afstaken, en op den achtergrond het geboomte dat de buitenplaats «Randen broek" omgeeft als in een zilveren gloed gestoken. In het bebouwde gedeelte der stad ondervond men ook last van het water. Het kleine Spui stond Zaterdag avond geheel blank en het water stroom de door een bestaand slopje «Markenhoef" binnen. Eenige bewoners van het Spui hadden dammen voor de deur hunner woning gemaakt. Op «het Havik" bereikte het water ook de straat, en van de tuinen langs de binnen-singelgracht werden er velen overstroomd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden v3n het Postkan toor te Amersfoort, over de 1. helft der maand Jan. 1889. 1. Wed. Etlers, Amsterdam. 2 Mevr. Jansen Studig, 3. J. v. Veen, 4. M. Hendriks, 5. G. Kempes, Hage. 6. G. de Vries, Haarlemmermeer. 7. G. Overheen), Maartensdijk. 8. J. B. Vals, Rotterdam. 9. G. Jansen. 10. Schijf, Briefkaarten. 1. D. J. Roos Amsterdam. 2. E. v. Zies, 3. Mevr. A. Rubens Boom 4. L. J. v. Rhijn, Leiden. 5. Mej. Kamps, Zwolle. 6. Mej. J. v. Esveld, Verzonden geweest naar Frankrijk. Van Soesterberg. 1. Th. v. Gogt, Paris. S29ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Vierde of laatste week. Trekking van 9 Febr. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgends num mers te beurt gevallen Prijs van f ÏOOO. met de premie van f30.000 op No. 8599. Premie van f3.000 op No. 20683. Zonder prijs zijn uitgetrokken 5298, 10560, 17494, 17512, 17810, en 17880. Jan. Acht jij het de plicht van een volks vertegenwoordiger om de zittingen bij te wonen Piet. Wel zeker I J. En Boulanger dan? Hij wil Frank rijk verlossen van omkoopeiy en aller hande geknoei meer, en hij komt nooit in de Karner. P. Voor Boulanger is dat wat anders. Dien laten ze verstoppertje spelen. J. Laten ze! Het zal toch zijn eigen wil wel zijn. Hij moet misschien wat uit rusten van het verkiezingswerk. P. Daar zal hij zoo moe niet van ge worden zijn. Hij heeft geen fortuin en aan zijn verkiezing te Paiijs is ver over de 100,000 frc. ten koste gelegd. J. Dus wil je zeggen, dat hij maar een stroopop is van de een of andere partij P. Ja, zie je, de dappere generaal heeft nog geen wapenfeit van beteekenis ver richt. Als redenaar heeft hij nog nooit iets van beteekenis gezegd, en als hij zich verpraatte, had het ook al niets om 't lijf. J. Ik geloof, dat jij denkt dat als de pailij het wint, die achter Bou-Bou, zooals de Parijsche dames haar lieveling noemen, schuilt, deze zelf wel weggestopt zal worden. P. Van iemand, die zich telkens laat verstoppen, als men wacht, dat hij ein delijk eens voor den dag zal komen, valt weinig anders te denken. Baarn. Vrijdagavond hadden wij het genoegen, de aangekondigde voorstelling van Prof. Chambly bij te wonen (concert zaal Velaers), die bijzonder voldeed. Van de toeren vóór de pauze noemen we alleen het wonderei, waaruit een levende duif te voorschijn kwam, welke later zich tot twee volwassen duiven vermeer derde. Na de pauze werden de zwaarste loeren verricht. Daaronder trokken vooral de aandacht de schrijvende onzichtbare geesten, en het geheim Amerikaansch spiritisten kamertje. Zoowel jong als oud gaf herhaaldelijk blijken van hooge tevredenheid, zoodat het talrijk publiek dankbaar en voldaan huiswaait» keelde. Evenals ten vorige jare is ook dit maal langs de straten de sneeuw weg geruimd, zoodat tot gemak van 't publiek de sneeuwlaag het verkeer niet belem merd. Middenop is de sneeuw gelaten, om ook den arrensleden den pas niet af te snijden. Lensden. Door den storm van ver leden Vrijdag op Zaterdag is eene der wieken van den molen te Bavoort afge waaid, gelukkig zonder onheilen te ver oorzaken. Tecnendaal. Reeds sinds vele jaren waren de .alrijke arbeiders ter «Veenen- daalsche stoomspinnerij en weverij" voor nemens eene coöperatieve winkelvereeni- ging en bakkerij op te richten, maar telkens deden zich hinderpalen op, welke thans eindelijk uit den weg zijn geruimd. Reeds zijn de statuten vastgesteld, en dadelijk na 's Konings goedkeuring zal de zaak geopend worden. Het benoodigde kapitaal is door de arbeiders bijeenge bracht in aandeelen van f10, waarvan het bedrag reeds grootendecls gestort is. Als voorzitter, tevens penningmeester, is gekozen de Heer T. Spencer Elce. direc teur der genoemde fabriek. In het be stuur hebben voorts drie arbeiders zit ting, terwijl de commissie van toezicht uit 5 arbeiders bestaat. Van de winst ontvangen de aandeel houders eerst 5 percent; het dan nog overschietende komt voor 90 percent aan de leden, ponds pondsgewijs in verhou ding tot hunne afname, en '10 percent tot vorming van een reserve-kapitaal. De vereeniging zal der, naam «Volharding" dragen. Sclierpenzeel. In het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente in het geheel 32 inentingen verricht en wel 1 aan kinderen beneden het jaar, IS aan kin deren van 13 en 16 aan kinderen van 36 jaar. Een notaris le Amsterdam werd des avonds 10 ure verzocht bij een stervende te kornen die verlangde zijn testament te maken. Op de vraag aan den kruier wie zijn diensten verlangde, kreeg hij ten antwoord: Klaas Klomp, Tuinstraat, op het hofje n°. 7. Hoewel het regende dut het goot, haastte de notaris zich twee in de buurt wonende getuigen te ver zoeken mede te gaan en met hnn drieën bereikten zij gelukkig, doch kletsnat het aangeduide hofje, waar men vernam dat Klaas Klomp drie hoog woonde. De no- taiis verzocht de getuigen even te wachten en hijzelf strompelde den stikdonkeren trap op; eindelijk was hij terecht en vond zijn cliënt op een kermisbed lig gende, terwijl een wankelende tafel en een stoel zonder zitting het eenige huis raad bleken te zijn. «Wel vriend," begon de notari» «ver langt ge eenige testamentaire bezittingen te maken, ik ben tot uw orders," hij opende zijn portefeuille, nam daaruit een zegel, zette zijn inktkoker op tafel en wachtte. «Aan mijn zuster Door vermaak ik twee duizend gulden," klonk het met holle stem. De notaris herhaalt als echo „twee duizend gulden." »Attn «lijn broor Toon ooit twee duizend gulden." «Aan mijn nicht Jans die mij zoo goed heeft opgepast, vier duizend gulden." Alvorens de echo antwoordde, keek de notaris eerst nog eens rond. Hij dacht wellicht met een ouden vrek te doen te hebben, maar meende toch zijn cliënt volgenderwijs te moeten waarschuwen «Weet ge wel vriendlief, dat dit te samen reeds acht duizend gulden is, waar zult ge die van daan halen?" «Dat is het juist wat me al twee dagen benauwt; als ik ze had, kon ik ze zelf wel verdeelen, dan zou ik jou waarlijk niet hebben laten roepen." Tableau. R. Nbl. Na het instorten van een huis, dat in aanbouw was, werden aan de achterge laten betrekkingen van de verongelukte werklieden de door de rechtbank voor geschreven vergoedingen uitbetaald. De vrouw van een metselaar, die aan het bouwen van het huis had medegewerkt, maar toevallig bij het ongeluk afwezig was, zegt woedend tot haar man «Daar, lummel, als er wat te verdie nen valt, ben-je er nooit bij." SATIOSALE MILITIE. De BURGEMEESTÉR en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 15 Januari 1889, No. 1 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 11); Gelet op artt. 27 en 28 der wet van den 19. Aug. 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 eri 21 van bet koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46); Doen te welen, dat de loting der in het vorig jaar voorde militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 188», in het gebouw AMICITIA, aan het Plant soen, tusschen de Utrechtsche er> Arnhemsehepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Donderdag, den 28. Februari 1889, aantevangen des voor middags HALFTtEN. En voorts dat op Woensdag, den 20. en Vrijdag, den 22. Februari aan staande, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, door of van wege de lotelingen (gesteund door 2 ge tuigen) bij den Burgemeester ten raad- huize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in 2. en 3. zin sneden van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2