Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericüten. Provinciale berichten. avond naar Zuid-Afrika via Southampton te vertrekken. De «Pretoiia" heeft eene belangrijke reparatie ondergaan en is van nieuwe machines triple compound systeem voor zien. De inrichtingen voor passagiers en emi granten zijn verbeterd en uitgebreid terwijl tevens koelkamers tot het bewaren van vleesch, wild en groenten zijn aan gebracht. Het geheele schip wordt electrisch vel licht. De «Pretoria" is in Engeland wel bekend in verband met den Zoeloe-oorlog in 1879 Het schip voerde het 91. regiment Hooglanders over, sterk 942, maakte de reis van Southampton naar Durban (Natal) in 24 dagen en 8 uren, toen tertijde de snelste reis die ooit van Engeland naar Natal was gemaakt. Bij de proeftocht nu gehouden met de nieuwe stoomwerktuigen, werd zonder eenige inspanning eene snelheid behaald van 14% mijl. Het bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning in de Slaats-Ct luidt aldus De toestand van Z. M. den Koning heeft de laatste dagen weder eene minder gunstige wending genomen. De aandoe ning van het slijmvlies der mond- en keelholte, waaraan HD. vroeger leed heelt zich herhaald. Het slikken is moeie- lijk en pijnlijk, en kan Z. M. slechts zeer weinig gebruiken, ten gevolge waar van de krachten van den hoogen zieke lijden. Het ofliciëele bulletin, uitgegeven gisteren morgen om half elf, luidt De Koning bracht een rustigen nacht door en de ontsteking van mond- en keelholte heeft zich niet uitgebreid. Het hoofdbestuurvan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft aan hare leden een schrijven verzonden betreffende de strafbepalingen tegen het verzenden van afgesneden bloemen en de uitvoer daarvan. Men schrijft uit de Residentie: De pogingen, het vorig jaar beproefd, om in hetgroote badhuis te Scheveningen een Nederlandsch symphonieorchest te doen optreden, zijn afgestuit op de ge heimzinnigheid, waarmede die zaak werd behandeld door den persoon, die het denkbeeld had geopperd. Thans schijnt de zaak hier op nieuw te zullen worden ter sprake gebracht en ditmaal met meer ernst. Met het oog op den onzekeren toestand van het paleis voor volksvlijt te Amster dam, meent men, dat op dit oogenblik wellicht gelegenheid zou bestaan een der beste symphonieorchesten van ons land te engageeren, dat stellig met het gezel schap van den heer Manstadt (Bilse) hoe uitnemend ook, den toets van ver gehjking met glans zou doorstaan. Men acht het in vele kringen een smaad dat men in een land, als het onze, hetwelk componisten oplevert als Ver huist, Nicolai, Hol, Coenen, de Lange, enz. enz. en artisten als Holman, Petri, Cramer enz. enz. tot het buitenland zijne toevlucht zou moeten nemen, om een goed symphonie-orkest te kunnen tot stand brengen. De Minister van Financiën heeft op het request van de Nederl. Jacht- vereeniging Nimrod, om de voorgeno men hondententoonstelling in de Boorlaan, in het Haagsche Bosch te houden, toe stemmend beslist. (Ned Sp Met zekerheid kan de Gooi- en Eemlander mededeelen, dat het bestuur van Stad en Lande van Gooiland niets bekend is van nieuwe onderhandelingen over het afgraven van zand door de Holl. Spoorwegmaatschappij tot dusver is van eene poging tot onderhandeling niet ge bleken, en bestaat er tusschen de ver gadering van Stad en Lande van Gooi land en de Spoorwegmaatschappij niet de minste toenadering. Verder kan het blad nog mededeelen, dat de staat van schade en kosten is opgemaakt, doch dat stuk nog in eene bijeenkomst van burgemeesters behan deld moet worden, alvorens aan de tegen partij te worden aangeboden. Wegens het al te sterk vastsnoeren van het corset overleed te Winschoten dezer dagen plotseling een 23-jarigejon- gedochter. De geneesheer constateeide, dat het meisje door het corset een zelf moord begaan had. Te Sappemeer is een meisje op straat ineengezakt. Door een geneesheer bijgebracht, verklaarde zij in drie dagen geen voedsel te hebben genuttigd. Te Londen is Zondag een meeting ge houden, waarbij 10.000 personen tegen woordig waren. Bij acclamatie is een motie aangenomen, om de invrijheidstelling van O'Brien, Harrington en anderen te eischen. Een Britsche troepenmacht, die te Salymah, op de westkust van Aliika, ge posteerd was, vernam in de vorige maand, dat de stammen in het binnenland de stad Jeormah omsingelden, die bewoond is door inboorlingen en geplaatst onder do bescherming van Engeland. Er werd dus dadelijk besloten, dat een deel der troepen de rivier Salymah zou afvaren om de aangevallen stad te ontzetten. Het bevel over deze afdeeling werd op gedragen aan kapitein Crawford, die ver gezeld was door een afdeeling gewapende politie en de inlandsche hoofden Mormar. Jah en Ghannah Gomboo, met hunne gewapende mannen. In de nabijheid van Jeormah gekomen zond Crawford een boodschapper naar de aanvallers inet het voorstel om te onderhandelen. Dit vooistel werd niet aangenomen; de Britsche troepen vielen daarop de be legeraars aan en in een groot half uur werden de inboorlingen verslagen; zij namen de vlucht, drie honderd dooden op het slagveld achterlatende. De vijand werd aangevoerd door Mackiah, die niet ver van Jeormah een sterke stelling ingenomen heeft. Crawford heeft zich voorgenomen hem aan te vallen en hem daaruit te verjagen, om zijn overwinning te voltooien. De inwoners van Jeormah, die sedert lang met de Engelschen in de beste verstandhouding staan, hadden sinds hun verbond in vrede geleefd, tot nu Mackiah hen den ooi log verklaard heeft. Gisteren werd in de couloirs der Fransche Kamer van Afgevaardigden ver haald, dat de Freycinet geweigerd heeft in hel nieuwe kabinet zitting te nemen. Méline de president der kamer, heeft een bijeenkomst van een uur gehad met Ribot en bood hein de portefeuille van buitenlandsche zaken aan. Indien Ribot weieerde, zou er van de geheele zaak wel niets komen, nam hij echter aan, dan kon reeds heden avond het kabinet gevormd zijr,. Toch heeft Méline groote moeilijkheden ondervonden, bij de ver deeling der portefeuilles. De Kamerzitting is zeer kort geweest. Zij werd gepresi deerd door den heer Mahy. Op de diplo matieke tribune waren veel bezoekers; vooraan zag men den Duitschen gezant, graaf Munster. Reeds heeft Méline de taak neergelegd, hem door den president der Republiek opgedragen. De verdeeldheid onder de republikeinen maakte het hem onmoge lijk een ministerie te vormen, waarinde verschillende groepen vertegenwoordigd waren. Uit Rome wordt aan de Gaulois gemeld, dat te Argenta ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken, daar de weikelooze ar beiders de bakkerswinkels hebben ge plunderd. De soldaten deden een charge, waarbij vele personen werden gewond Te Galtagerone trokken 3000, met houweelen gewapende boeren, door de stad en plunderden de bakkerswinkels. De gewapende macht kwam tusschen beide. Ook in eenige andere plaatsen zijn onge regeldheden uitgebroken. De Czaar heeft de verdeeling der pro vinciën, volgens het plan van graaf Tol stoi goedgekeurd tot groote blijdschap der conservatieven. Hun orgaan, de Mos- cousclie Courant, die door alle lijden de strijdvoerster der conservatieve politiek is geweest, zegt, dat dit besluit, na het afschaffen der lijfeigenschap, het belang- lijkste is wat in Rusland werd genomen. Het hersteit den adel in de voorrechten, die door de hervormingen van den laat- sten lijd zeer waren verminderd. Uit Aden komt bericht, dat de kozak Atchinoff bezig is te Sagallo barakken te bouwen, en dat hij voortdurend met de inboorlingen oveilioop ligt. Volgens een telegram, door de Matin uit Seinlin ontvangen, hebben de radica len bij de daar gehouden verkiezing voor de Skoeptchina de overwinning behaald op de vereenigde liberalen en pi ogressisten. Luitenant Wolf en verscheidene andeie officieren van den staf van kapitein Wiss- inann, zijn te Zanzibar aangekomen. De zendelingen van Tippo-Tipp met brieven voor Stanley, zijn door de Arabieren vreeselijk mishandeld, zoodat zij genood zaakt waren langs andere wegen te vluchten. Men verzekert, dat kapitein Wissmann, bij zijn aankomst in Oost-Afrika, zijn hoofdkwartier te Dar-es-Aalam zal vesti gen. Voorloopig zal hij nog geen troepen aanwerven. De verjaardag van Z. M. den Ko ning werd gisteren alhier herdacht door het bespelen van het caiillon en het uit steken der vlaggen van openbare gebou wen, een voorbeeld dat bij vele parti culieren navolging vond. Ofschoon het weder niets te wenschen overliet werd door het garnizoen geen parade gehou den. Woensdag 20 Febr. des avonds om zes uren zal bij de Vrije Ger. Gein. gepredikt worden door den Heer Eigen- man van Achterberg bij Rhenen, en Zondag 24 Febi. op de gewone uren door den Heer Uilenbroek van Scheveningen. De directie van de Utrechtsche Hypotheekbank heeft zich ongenegen ver klaard op de door den gemeenteraad aan gegeven voorwaarden met de gemeente te contracteeren nopens den aanleg van wegen, bestrating, rioleering en bebou wing van het ïKalfsveld" en de onder handelingen te dien uanzi n afgebroken. Voor rekening der bank is uien thans reeds bezig het terr'in te nivelleeren. Wederom is dus lie kans, om onze ge meente op goedkoofi- wijze verfraaid en uitgebreid te krijgen, verkeken. Aan wie de schild? Slechts één kamerbewoner heeft de vereischte aangrie ter bekoming van kiesrecht gedaan, crwul twee personen, in een aanslag in ie grondbelasting we gens in 'l gemeen oezeten goederen voor minstens f 10 geïnteresseerd, gelijke aan gifte deden. Door den arihitect W. H. Kam is j.l. Maandag nainats de heeren jhr. mr. T. A. J. van Ascli van Wijck c. s., bij inschrijving aanbesteed den bouw van een heerenhuis. op den hoek van de Utrechtschestraat. ingeschreven werd dooi de heeren: G. l'rins, voor f8290; W. Salomons, f7958, J, H. Boks, f7920; L. van Achterberfh, f7800; L. Ruiten berg, f7193; J. Elarenbeek, f699S; II. Heilijgeis f 6729 en W. v. d. Kooij, f66S0. Het weik is den laagsten inschrijver ge gund. Met genoegen vermelden wij, dat Onze vroegere staigenoot, de heer J. van Vooren, thans 'e Pretoria (Transvaal) werkzaam is als rlaatsvervangend minis ter van het mijnwezen. De tweede wintercollecte, voor de Protestantsche armen, de vorige week langs de huizen der gemeenteleden ge houden, heeft opgebracht de som van f518.75. Een inooi bedrag voor een tweede collecte! Aan R. Eraan is vergunning ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Scherbier- straat alhier, wijk A No. 306. De milicien-kanonnier Kramer, van de veldartillerie, is onder geleide naar Vlissingen overgebracht, ten einde wegens wangedrag in de 2e categorie der klasse van discipline te worden geplaatst. De 2e luitenant der vesting-artil lerie W. .1. Méthorst wordt met ingang van 15 April a.s. voor een onbepaalden tijd gedetacheerd bij het 2e regiment veld-artillerie. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Jan. '89. 1. J. Grootveld. Arkel. 2. De Koningh, Baarn. 3. Begrafenisfonds, Deventer. 4. T. Verbeek,, Leiden. 5. Klashorst, Rotterdam. 6. Timmermans, Soest. 7. J. van Batenburg, Utrecht. Van Hoevelaken: 8. L. v. Huizen, Amsterdam. Van Soestei berg 9. Mej. Berregen, Amsterdam. Briefkaart. 1. Brenhers, Amersfoort. Verzonden geweest naai Duilschland. 1. G. Kreuzer, Schwarzaet. Italië. 1. Mej. P. Baillij, Rome. Verkooping van Vaste Goeclercu. Zaterdagavond 16 Februari 1889. Notarissen: de heeren A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFFen Mr. J. DE LOUTER. 1 Een huis in de Valkestraat f1900. 2. Een woning in het Mooijer- straatje- 550. Jan. Wat willen toch eigenlijk de socialen Piet. Wel de zwakken beschermen tegen de sterken, zeggen ze. J. Nu dat vind ik een mooi beginsel. P. Ik ook, als ik maar eerst weet. wie de zwakken en wie de sterken zijn. J. Mij dunkt de zwakken zijn de ver drukten en de sterken de verdrukkeis. P. Dus als ontevredene arbeiders een fabriek vernielen, is de fabrikant de verdrukte, die beschermd moet worden. J. Neen, zoo zullen de socialen het wel niet bedoelen. P. Dat denk ik ook niet. Zij meenen, dal de armen de zwakken en de rijken de sterken zijn- J. En hoe kunnen de socialen dan de sterken aan. P. Dat heeft een hunner gezegd. Dan moeten de arinen helpen om revolutie te maken op gevaar af van het te verliezen. J. Eu zouden ze denken, dat daardoor het lot der minder gegoeden beter zou worden P. Dat is er niet bij gezegd. Renswomle, 16 Febr. Indien de leden der llerv. gemeente kunnen be sluiten hunne bijdragen tot de jaarwedde van den leeraar te verhoogen, zal het predikantstractement verhoogd worden. Men hoopt daardoor spoediger de be staande vacature vervuld te zien. Sclierpeuaeel. In het laatst der vorige week ontdekte de alhier geplaatste rijksveldwachter-brigadier-titulair C. D. Kaptein, in de buurtschap Kolfschoten, onder deze gemeente, een haveloos ge- kleeden jongen, die zich aan bedelarij schuldig maakte. De jongen zeide, dat hij door zijn stiefvader uit Lienden uit huis was gejaagd omdat hij niets verdienen kon, zoodat hij genoodzaakt was. door bedelen in zijn onderhoud te voorzien. De jongen, genaamd J v. W., is ter be schikking van den officier van justitie naar Utrecht overgebracht. In een spiritistengezelschap, te Parijs had zich onlangs een Engelsch medium gëintroduceerd, pen jongman, die in zijn wonderbaren slaap de tolk der geesten van allerlei wijsgeeren was. Hij kwam drie avonden in het gezelschap en nam daarna afscheid, met twee door hem meegebrachte vrienden. Den dag daarna werden uit de kamers van den gastheer een aantal kunstvoorwerpen vermist, en zijn vrienden kwamen zich beklagen, dat zij beroofd waren van hunne geldtasch- jes, zakuurwerken, enz. Het bleek toen ten klaaistc, dat liet medium en zijn twee vrienden niets anders geweest waren dan zakkenrollers, die alleen voor spiri tisten hadden gespeeld, om hunne «geest- terwanten" te kunnen plunderen. De Souverein van den Congo-staat, Koning Leopold of Potarko, heeft de onlangs door hem ingestelde ridderorde reeds aan 85 personen verleend, n.l. onder zoekingsreizigers en ambtenaren die aan den Congo werkzaam waren. Onder de gedecoreerden zijn 40 Belgen, 18 Britten (o.a. ook Stanley), 13 Zweden, 10 Duit- schers (waaronder ook Luitenant Wisz- niann), 2 Oostenrijkers, 1 Franschman en 1 Nederlander. 't Kleinste blad is ontegenzeggelijk een te Guadalajare, in Mexico, verschijnend weekblad, dat den naam draagt van Het Telegram. Deze courant bestaat uit vier bladzijden van vijf duim lang en vier duim breed, teiwijl iedere zijde is ver deeld in dne kolommen. Op deze kleine ruimte leest men berichten uit de geheele weield. 't Blad draagt tot zinspreuk: «Weinig stroo en veel koren." Het vermaarde kasteel Westhove nabij Domburg, sedert jaren onbewoond, krijgt met den aanstaanden zomer weder eene bestemming. De tegenwoordige eigenares, Mevr. de Douair. De Bruijn Boddaert, heeft liet voornemen de buitenplaats open te stellen tot een herstellingsoord voor kinderen van behoeftigen. Voorloopig zullen een twaalftal kinderen, die aan gezonde lucht en goede voeding behoefte hebben, aldaar een onderkomen kunnen vinden. Een rondreizend koopman en zijn zuster werden onlangs, op een tocht door het gebergte, in den omtrek van Salzburg door een lawine overvallen. De vrouw bleef ongedeerd zij wist zich spoedig uit de sneeuw te werken, en met veel moeite bevrijdde zij ook haren broeder, die zeer ernstig gewond bleek. De toestand der arme zuster was om radeloos te worden. De avond begon reeds te vallen zij was op den eenzamen bergweg ver van alle menschelijke hulp, en alleen kon zij haren broeder niet helpen. De kloeke vrouw ontdeed zich van alle kleederen, welke zij missen kon, om daarmee den gewonde te bedekken zij trok zelfs hare kousen uit, om zijn handen en armen daarmee voor bevriezen te vrijwaren. Toen ging zij op weg, om hulp te zoeken. Maar zij verdwaalde itj de duisternis en het was 2 uren in den nacht, toen zij, na onbeschrijflijk veel moeite en gevaren, eenige arbeiders vond, die met haar mee wilden gaan. Ongeveer te 4 uren kwamen zij bij den gewonde aan. Hij leefde nog en werd door de bereidwillige helpers op een paar planken naar het naastbijzijnde dorp gedragen, vanwaar hij later naar zijn woning werd vervoerd. Den volgenden dag echter overleed de ongelukkige aan de bekomen wonden. Vier jongelieden te St. Petersburg hebben gewed, dat zij in den aanstaan den zomer te paard van de Russische hoofdstad naar Parijs zullen rijden, om daar de tentoonstelling te bezoeken. De reis, waarop vier rijknechts meegaan, zal in 75 dagen volbracht moeten zijn. Onder begunstiging van prachtig weder, hadden Zondag te Stockholm de inter nationale wedstrijden voor liefhebbers en beroepsrijders in het schoonrijden plaats. Een tali ijk publiek woonde de wedstrij den bij. De uitslag was Wedstrijd voor dames: le prijs (een gouden sieraad) mevr. Franck, uit Fin land; 2e prijs (id.) mej. Weibugl, van Gothenburg. Liefhebbers: le prijs (zilveren bokaal en gouden medaille) de heer Sundgren, uit Finland; 2e prijs (id. en zilveren medaille) de heer Hult, van Stockholm; 3e prijs de heer Catani, uit Finland; 4e prijs de heer Larsen, uit Noorwegen. Beroepslijders: de heer Sundstrom. uit Zweden, voor gecombineerd schoon- lijden. Ilonneursprijsde London Ska- tingclub, leden de heeren W. Adams en Douglas Adams. De kroonprins van Zweden deelde de prijzen uit. Tien boeren uit Solt, bij Maeseyk, die, zooals indertijd bericht werd, luchtrei zigers uit Brussel bij hunne nedeidaling aanrandden, hebben nu te Tongeren des wege terecht gestaan. Een hunner is tot 20 dagen, een ander tot 10 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, en allen moe ten 30 francs boete betalen, benevens de kosten van het geding, met uitzon dering van twee der beschuldigden, die vi ijgesproken werden. Ongeveer acht jaar geleden zond de Duitsche regeering eene commissie naar Zweden, om daar de inrichting in Bjorke Niias te bezoeken, waar leeraren gevormd worden om knapen van tien tot veertien jaar te onderwijzen in de beoefening van huisvlijt- het snijden, draaien en schaven vin hout. De oprichter, de heer Otto Salomon, was diep doordrongen van het denkbeeld, dat het handwerk, als kunst onderwezen en beoefend, een opvoedende factor is bij de ontwikkeling van den knaap: hij werd in staat gesteld een instituut op te richten, waarin leeraren gevormd moes ten worden, die onderwijs in handen arbeid aan jongens zouden willen geven, een instituut dat zoo in bloei is toege nomen, dat uit alle beschaafde landen, zelfs uit Japan, daar nu jaarlijks jonge mannen en vrouwen komen, die, om een cursus van zes weken bij te wonen, eene reis naar Björke Niias maken. Nadat de commissie, in Duitschland teruggekeerd, verslag uitbracht van het geen zij in Zweden gezien had, werd de hand aan het werk geslagen om het voorbeeld van Salomon te volgen. Hier en daar werden door privaat initiatief scholen opgericht, o.a. te Osnabrück. Brochures werden geschreven om de pu blieke opinie te wekken. In Berlijn werd een centraal comité gevormd voor «Hand- ferligkeit und Hausfleiss," en in Bremen zag een weekblad het licht, dat als or gaan der beweging zich aan de over weging der zaak wijdde. In Leipzig, en later in Dresden, viel hel nieuwe denkbeeld in goede aarde. Vooral de onderwijzers in Leipzig be grepen de paedagogische waarde van het vestigen van een dergelijk instituutzij bezochten in de vacantie de gelegenheid waar voorloopig les werd gegeven, totdat eene uitgebreide inrichting gesticht werd, waar tegenwoord'g, onder de leiding van dr. Woldemar Götze, voortreffelijk onderricht gegeven wordt aan onder wijzers. In hunne vacanties moeten zij hard werken om zich in korten tijd de noo- dige bekwaamheden eigen te maken, ten einde later de knapen aan hunne leiding toevertrouwd, in handenarbeid te kunnen onderlichten. Bekwame vakmeesters uit Leipzig geven practische en theoretische lessen, terwijl wetenschappelijk gevormde mannen eens of tweemaal in de week voordrachten houden over onderwerpen betrekking hebbende op hun werk. Honderden brieven die de directeur der inrichting van leerlingen ontvangt, geven getuigenis van het nuttige der in stelling de waaide van een beschavend en ontwikkelend onderwijs in handen arbeid wordt daarin bevestigd. Het Journal de Bruxelles vermeldt liet volgende geval, dat op de Holland- sche-Belgiscbe grens heeft plaats gehad. Zondagochtend ontdekten de visschers van het Belgische zeedorp Heyst in de richting van de Nederlandsche kust een schip in nood, dat later bleek de Noordsche driemaster Columbus te zijn. Een sloep werd uitgezet, die het schip verlaten vond, waarop de Heysteriaren alle voor werpen van waarde in de sloep begon nen te bergen om zoo te redden wat nog te redden viel. Plotseling knalde een schot, dat blijkbaar van den oever kwam waar zich een talrijke menigte nieuws gierigen verzameld had. Een tweede en een derde volgde en ijlings ontvluchtten de Heystenaars het gestrande schip en zetten koers naar volle zee. Het was niet te vroeg, want op het zelfde oogen blik bemerkte een der mannen, dat men zich op den oever gereed maakte een geregeld pelotonvuur op hen te openen. De kogels begonnen hun in menigte om de ooren te fluiten en één er van trof een Heystenaar, Leopold Eedelinck, vader van 4 kinderen, die doodelijk gewond voorover viel. De aanleiding voor deze vreemde han delwijs der Hollanders, schrijft het Bel gische blad, is onbekend. Wellicht dach ten zij, dat de visschers het gestrande schip wilden plunderen, doch dan waren er andere middelen geweest om hun dat te beletten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2