NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 21. Woensdag 13 Maart 1889. Achttiende jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. BINNENLAND. AMERSFOORTSCEE CODBANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. »De toestand van Z. M. den Koning wordt voortdurend gunstiger. Het voed- selgebruik is iets beter. Dagelijksche be richten zullen voorloopig gestaakt worden." De voorwaarden, waaronder vrijdom van iuvoer van Nederlandsch vee in Engeland is toegestaan, met ingang van 1 Juni a. s., houden, naar aan het N. v. d. D. uit Londen geschreven wordt, het volgende in Tenzij en totdat de Privy Council anders zal bevelen, zullen nanimals" (dit woord omvat rundvee, wolvee, var kens, geiten en alle herkauwende dieren), behalve varkens, die uit het koninkrijk der Nederlanden worden aangevoerd, mogen geland worden zonder onderhevig te zijn aan de bepalingen van het vijfde schedule van de wet op de besmette lijke veeziekten van 1878, of, krachtens de verordening, genaamd .Animals Order of 1886," aan slachting of quarantaine en behoudens de bepalingen van de tegenwoordige verordening, zullen hoofd stuk 32 en Deel II van het 5. schedule van die verordening gelezen en uitge voerd worden alsof het koninkrijk der Nederlanden begrepen ware in de lijst van vrije landen, in dat deel van dat schedule genoemd. Voorts is bepaald, dat het landen van vreemde animals op eene daartoe be stemde landingsplaats onderhevig is aan de volgende voorwaarden 1. dat het schip, waarin zij worden ingevoerd, binnen 28 dagen geen beest aan boord had, dat uitgevoerd werd uit eenig ander land dan Canada, Noor wegen, IJsland, Nieuw Zeeland, de Kanaal eilanden, het eiland Man, de Vereenigde Staten van Amerika (behoudens de hier achter genoemde voorwaarden) en Dene marken, Zweden of Nederland (behou dens de ten opzichte dezer drie landen hierachter genoemde voorwaarden). »N.B. Engeland is onder deze landen niet vermeld. Wanneer dus een Neder landsch schip vee uit Engeland naar elders vervoert, zoude het onder de bepalingen van dit artikel komen. Overigens blijkt uit dit artikel ook duidelijk, dat, hoewel de invoer in Engeland van vee uit Neder land vrij is, de invoer in Nederland van vee uit Engeland of Schotland onze pas verkregen Yrijheid in gevaar zoude bren gen." 2o. dat het schip, waarin zij worden ingevoerd, 21 dagen te voren geen beest aan boord heeft gehad, hetwelk uit de Vereenigde Staten van Amerika werd in gevoerd, en 3o. ook geen varkens, die uit Dene marken, Zweden of Nederland werden uitgevoerd »N.B. De invoer van runderen en scha pen en de invoer van varkens ter slach ting aan de losplaats mag derhalve niet met hetzelfde schip plaats hebben." 4. dat het schip, waarmede zij worden ingevoerd, binnen 21 dagen te voren niet geweest is in andere landen, dan die sub 1 genoemd. 5. dat de beesten, terwijl zij aan boord waren, r.iet in aanraking zijn geweest met eenig beest, dat uitgevoerd werd uit eenig ander land dan sub 1 genoemd, en 6. ook niet met varkens uit Denemar ken, Zweden of Nederland. Dat aan al deze voorwaarden voldaan is, moet bij invoer van het vee door den gezagvoerder van het schip bevestigd worden, terwijl de agent van het schip voor hetzelfde doel cautie moet stellen tot een bedrag van hoogstens 1000 p. st. Men verwacht de spoedige indie ning bij de Tweede Kamer van een wets ontwerp betrekkelijk de telephonie. Aan de Staten-Generaal is thans mededeeling gedaan van de vroeger reeds in het Staatsblad gepubliceerde verklarin gen, tusschen de Nederlandsche en de Oostenrijksch-Hongaarsehe Regeering ge wisseld, strekkende tot het nemen van maatregelen om den zoogenaamden han del in jeugdige vrouwen en meisjes te gen te gaan. Ook na de in 't wetsontwerp aan gebrachte wijzigingen heeft de kamer van kooph. en fabrieken te Tilburg de Tweede Kamer bij een nieuw adres verzocht, het wetsvoorstel nopens den overmatigen ar beid van jeugdige personen en vrouwen niet aan te nemen, tenzij daarin, met het oog op deinrichtingder Tilburgschefabrie ken, de volgende veranderingen komen: 1. Het in art. 5 voorgestelde einde van den tijd, waarin gewerkt mag worden, te verlengen tot d^s avonds acht uur. Den in art. 6 voorgestelden gezamen- lijken duur der rusttijden verplichtend te stellen op anderhalf uur, in plaats van twee uren. De Hengeloosche fabrikanten-vereeni- girig heeft ter zake van het bedoelde on derwerp zich mede bij adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij, met voldoening wijzende op de verbeteringen in het ge wijzigd ontwerp aangebracht, blijft aan dringen op het wegnemen van eenige bezwaren van overwegende aard, waar aan li. i. bij amendement nog moet wor den tegemoetgekomen. Zij dringt er vooral op aan 1. de wettelijke rusttijden terug te brengen tot ten minste éen onafgebroken rustuur daags 2. art. 5 te veranderen in den boven aangegeven zin (einde van den werktijd te 8 uur) met dien verstande evenwel, dat de maximum-werktijd II uur daags blijft 3. den werktijd van 8 uur daags niet uit te strekken tot personen beneden de 14 jaar, omdat vele fabrikanten dan geen kinderen beneden de 14 jaren zouden aannemen, en landlooperij daarvan hel gevolg zou zijn. De vereeniging betuigt ten slotte hare instemming met de voorgestelde benoe ming van bijzondere inspecteurs. Aan het eind-examen van de ca detten der Kon. Mil. Academie te Breda wordt dit jaar deelgenomen door 18 cadets van de infanterie, 8 van de cavalerie en 3 van de genie, allen bestemd voor het leger hier te lande; voorts 23 cadetten van de infanterie, 3 van de cavalerie, 7 van de artillerie en 4 van de genie, allen bestemd voor het leger in Oost Indië. Onderscheiden hoofdofficieren waaronder van het Indische leger, zijn door de militaire spoorwegcom missie, namens den Minister van Oorlog, uitgenoodigd om in oorlogstijd als étappe commandant op te treden. Vanwege de Blinden Werkinrich ting te Utrecht is thans de jaarlijksche tentoonstelling geopend van prijzen, die nende voor eene plaats hebbende ver loting, tot eene gemoetkoming der kas. Vele burgers hebben dit jaar, nog meer dan andere jaren, tal van voorwerpen voor deze verloting geschonken. Zaterdagavond, omstreeks 11 uur was de veenkolonie Appelscha (Fr.) het tooneel van een opstootje der arbeiders aldaar. Bij eenige ingezetenen werden de glazen ingeworpen, maar door het krach tig en beleidvol optreden der politie was de rust omstreeks half één herstelt. Ontevredenheid over de bedeelingschijnt de oorzaak te zijn geweest, Dezer dagen is door de commissie van de Vereeniging der behartiging der Nederlandsche belangen bij de Parijsche tentoonstelling bepaald, dat alle goederen der exposanten op 27 Maart te Rozendaal moeten zijn, waar ze in ontvangstgenomen worden door een gemachtigde der com missie. Latere verzending zou meer kos ten en groote moeite veroorzaken. De commissie heeft van de Nederland sche spoorwegmaatschappij halve vracht van en naar Rozendaal weten te verwer ven voor de goederen, voorzien van be paalde adressen. Verder vernemen wij, dat de inzending voor de Nederlandsche afdeeling den löen Maart definitief wordt gesloten. Tot dien datum kunnen nog kleine étalages worden aangenomen. Voor enkele industriëelen kan deze mededeeling nog belang hebben. Inlichtingen zijn bij den len secretaris, den heer mr. Th. Stuart, te Amsterdam verkrijgbaar. In de legerplaats bij Zeist zal een verplaatsbaar hospitaal worden gebouwd. De materialen daartoe zijn ter levering aanbesteed, en het maken zelf zal door personeel van het korps genietroepen ge schieden. De materialen worden geschat op f5500. Omtrent den stand der pokziekte te Tilburg deelt T. C. mede, dat de ziekte voor het eerst is begonnen in December van het vorige jaar in een gezin in de Stokhasselt; dat van dat tijdstip tot heden dus in twee en eene halve maand, zich tien gevallen hebben voorgedaan, alle in buitenwijken, als in Stokhasselt, Heikant, Kwadeind en Veldhoven dat het laatste geval zich voordeed op 26 Febr. j.l., dus meer dan 14 dagen geleden, en dat deze week twee aangetasten zijn overleden dat een zestal hersteld uit het gasthuis is ontslagen, terwijl hierbij moet in het oog gehouden worden, dat de gemeente 33.000 zielen telt. Dr. W. v. d. Berg, pred. bij de Ned ger. kerk te Voorthuizon, zal, naar de Tijd verneemt, binnenkort, wegens re denen van gezondheid, naar Montreux vertrekken. De hoofdcommissaris van politie te s Gravenhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met de hierna te noe men personen, die veelal schrijven op berichten, waarin iets te koop of ter overname wordt aangeboden, en wel: H. F. J. Schoemacher, L. Timmermans, F. D. Bastet, Th. FillekensHazelzet, S. Metz, W. J. Geervliet, J. Granaat, J. H. Bekker, W. Siehl W. F. de Voogt en H. Italiaander. Behalve de laatste zijn zij ook vroeger in het algemeen ^Politieblad" gesignaleerd. Het plan bestaat om hier te lande eene hypotheek verzekering-maatschappij op te richten. Reeds is men met die zaak ver gevorderd. Deze maatschappij zal zich ten doel stellen, de gesloten hypotheken te verzekeren tegen de schade, die het onderpand bij gedwongen verkoop mocht lijden. Bovendien zou deze maatschappij zich bezighouden met het incasseeren der interessen en het administreeren van de panden. Verder wil men vooreerst niet gaan. Het is in den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen, dat langs de huizen eene kleurlooze vloeistof rondge vent wordt, die tegen den prijs van f0.10 als Arnerikaansch poetsmiddel voor allerlei metalen voorwerpen aanbevolen wordt. Om de deugdelijkheid van het middel te bewijzen, worden dan gewoon lijk bel- en deurknop er mede ingewre ven. welke hierdoor terstond een zilver- achtigen glans verkrijgen. Aangezien deze vloeistof eene oplossing van kwik in salpeterzuur is en dus eene gevaarlijke vergiftige stof bevat, acht de gezondheids commissie te Arnhem zich verplicht er ernstig tegen te moeten waarschuwen. De toepassing van deze vloeistof'op voor werpen van huishoudelijk gebruik zou zelfs nadeelige gevolgen kunnen hebben buitendien is het als poetsmiddel geheel af te keuren, want de werking berust hierop, dat de metalen voorwerpen door het isalpeterzuur aangetast en tijdelijk met eer. laagje kwik bedekt worden. Een jachtopziener betrapte or.langs in Overijsel een ouden strooper, die over eene wetering, waar met vriezend weer veel eenden komen, vooral 's nachts, een lijn gespannen had, waaraan touwtjes van ongeveer meter hingen, elk voorzien van een flinken vischhoek, waaraan het aas werd gedaan, om op die wijze de uitgehongerde eenden aan den haak te krijgen. Het strooptuig is in beslaggeno men en tegen den strooper proces-verbaal opgemaakt. Naar men verneemt, zal eerstdaags een begin worden gemaakt met het on derzoek naar den aard van drinkwater in ons land, waartoe in de algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie ten vorigen jare werd besloten. De Heer J. M. Peters, hoofd der school te Tungelrooi (L.), heeft daar in de heide een uitgestrekte Germaansche begraafplaats ontdekt. Ongeveer 200 graf heuvels verheffen zich boven dien overi gens vlakken heidegrond. De opgravingen worden voortgezet. De varkensmesterij neemt in den laatsten tijd in het oostelijk gedeelte der provincie Groningen sterk toe. De lage korenprijzen en de booge spekprijzen moeten als oorzaken daarvan beschouwd worden. Zeer zware varkens worden weinig gemest. De meesten worden op gekocht voor de export-slachterjjen te Assen en te Hamburg. Sfaar Zuid-Amerika Zooals te verwachten was, zullen de meeste landverhuizers, die met hoog gespannen verwachtingen naardeArgen- tijnsche Republiek vertrokken, bitter te leurgesteld zijn geweest. Naar de eerste ondervinding mag men niet oordeelen, maar 'tis toch goed om na te gaan, hoe 't een man ging, die geloof verdient en die blijkbaar hel vaste voornemen heeft om te werken. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Een der besten knechts van eer. zeer geacht fabrikant te dezer stede, schrijft het Hbl., ging een maand of wat geleden met zijn gezin naar Buenos Ayres. Hij beloofde zijn patroon, zoodra hij een poos aan het werk was in het nieuwe land, hem in het breede zijn wedervaren te schetsen, opdat zijn ervaring ten nutte mocht zijn van anderen. In een schrijven, aan vroegere kame raden gericht, eindigt hij met de volgende woorden «Als gij iemand weten mocht, die de reis wil ondernemen, zoo kunt gij het hem gerust afraden." Van de reis schrijft hij slechts weinig bijzonderheden, dan echter gaat hij voort: iDen 6en Jan. kwamen wij te Buenos- Ayres aan, waar wij naar het zoogenaamde Hotel werden geleid. Doch hier begon onze tegenspoed; er was niemand, die ons verstond; van werk was geen sprake totdat op den vierden dag van ons ver blijf, een Belgisch heer ons aansprak, met de vraag of wij landbouwers waren. We zeiden van ja, waarop hij ons mede deelde, dat er werk en land voor ons was op de volgende roorwaardeu. Wij kregen land en vee, het land gaf 30 pCt. het vee 20 pCt. benevens vrij woning en tot aan den oogst vrijen kost, dus mijn vader werd er geplaatst als zetbaas. Onder deze voorwaarden vertrokken wij twee dagen later naar Tres Arroyos, welke plaats ongeveer 20 uursporens van Buenos- Avres verwijderd ligt, waar wij in een hotel gevoed en gehuisvest werden. Den volgenden dag vertrokken wij in groote wagens met onze goederen naar onze bestemming, genaamd Hibernia, welk huis ongeveer 16 uur van Tres Arroyos verwijderd ligt, doch waar wij 4'/a dag over deden, Op de wagens hadden wij veel te lijden, daar er geen weg was en wij dus door water en over hoogten en laag ten heen moesten en erg door elkaar geschud werden. Tevens was de voer man verdwaald geraakt, zoodat wij ver scheidene uren uit den koers waren. Het vervoer van goederen geschiedt hier op wagens met 9 paarden bespannen, waarvan er zeven niet aan de borst maar aan eene zijde trekken, wat een raar gezicht is. Wjj kregen vleesch, dat zoo maar ge braden op den grond gelegd en genut tigd werd. Het slapen was niet veel beter. Twee maal sliepen wij in karren onder een stuk zeildoek, doch eindelijk kregen wij het huis in zicht, waar wij door Spanjolen en Engelschen ontvangen werden. Wij zijn voorloopig in een schuur ge huisvest, en onderwijl zijn ze bezig ons huis te bouwen. Er is hier veel vee, on geveer 36.000 schapen, 5000 stuks hoorn vee en 800 paarden, van welke dieren wij ons aandeel krijgen en onderhouden moeten. Het land, dat er bij behoort, is acht uur breed en moet gedeeltelijk wei en bouwgrond worden. Het klimaat is hier best; men kan er goed in werken; des nachts is het koud. Boomen en plan ten ziet men er niet veel, het is allemaal gras." Men zal moeten toegeven, dat deze landverhuizer niet bepaald reden tot kla gen heeft. Dat men't in den aanvang niet al te gemakkelijk heeft is natuurlijk, en niemand zal 't anders verwacht hebben. De man eindigt zijn schrijven echter aldus: Vader kan de volgende week al begin nen te ploegen, daar de grond best en voor alle soorten van kruiden geschikt is. Jammer, dat we hier geen Hollandsche zaden kunnen krijgen! We zitten hier, zoo ik hoor, honderdtachtig uren van Buenos-Ayres. Er kan hier veel volk ge bruikt worden, doch voor een Hollander, die geen boerenwerk kent, is het beter, dat hij in Holland blijlt, daar hij hier anders moeielijk werk zal vinden, of hij moest Spaansch of Italiaansch spreken. «Maar al vindt rnen werk in Buenos- Ayres, dan heeft men moeite om zooveel te verdienen, dat men de huur er uit haalt, daar een kleine arbeiderswoning er 200 francs (honderd gulden) per maand kost.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1