NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 22. Zaterdag 16 Maart 1889. Achttiende jaargang. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de voor dien datum ver schijnende nummers gratis. Bastaardwoorden. BINNENLAND. AMEBSF00RTSC1S COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Onze oostelijke buren bezitten de lofwaardige boedanigheid, dat zij zeer naijverig zijn op de zuiverheid hun ner taal. Voor een deel vloeit dit voort uit een wezenlijk besef, dat bet Duitsch, als voertuig der gedachten, aan hooge eischen voldoet en geen behoefte heeft aan vreemde hulp middelen en bijmengsels; maar ook is een zekere mate van nationale hoogmoed in dat streven naar taal zuivering niet te miskennen. Aan de zelfde oorzaak is het te wijten, dat de Regeering zich blijft verzetten tegen den drang, om de alleen in Duitschland gebezigde Gothische druk- en spitse schrijfletters te vervangen door de overal elders gebruikelijke Latijnschelettervormen, wat voorliet internationaal verkeer stellig menig voordeel zou opleveren, terwijl er geen enkel nadeel tegenover zou staan. Nu wordt er ook van hoogerhand op aangedrongen, dat in de scholen, op de verschillende trappen van liet onderwijs, de woorden van uitheem- schen oorsprong zorgvuldig geweerd en door zuivere Duitsche uitdrukkin gen vervangen worden. Eenige letter kundigen van groote verdienste, o.a. Spielhagen zijn daartegen opgekomen en verdedigen hel bestaansrecht van die bastaardwoorden, die sedert lang door goede schrijvers gebruikt zijn en daardoor burgerrecht hebben ver kregen. Het komt ons voor, dat die heeren volkomen gelijk hebben; en daar het een vraagstuk geldt, hetwelk ook voor ons niet van belang is ontbloot, ach ten wij het niet ongepast, er een woordje in mede te spreken. Gelijk men weet zijn het vooral onze zuidelijke broeders, die het druk hebben over de zuivering der taal, die zij, zonderling genoeg, »VIaamsch" blijven noemen in plaats van Neder- landsch, alsof zij niet in al de oude Nederlandschegewesten thuis behoort I van vreemde bestanddeelen. Ter wille van dit streven noemen hun voorgangers op taalgebied zich «puris ten",wat al dadelijk aanwijst dat ook bij hen de natuur een enkele maal boven de leer gaat. Dat woord is zooveel korter dani «voorstanders van taalzuivering", en daarom voor uit er mee! Voor het overige kan men er vrede mee hebben, dat men een comité liever comileil noemt, en dit aanmerken als een welsprekende hulde aan den Vlaamschen geest. Niettemin, er is een zeer geldige reden voor. waarom men daarginds erg hang is voor den Franschen taal invloed. De strijd, op dat gebied ge voerd, is bijna zoo oud als deze eeuw, en wanneer men de geschiedenis der omwenteling van 1830 nauwkeurig nagaat, zal men tot het inzicht komen dat diezelfde strijd aan deze een ruim aandeel had. De overwinning, door de Vlaatnsche broeders in de laatste jaren behaald, doordien nagenoeg ge lijke rechten aan de beide in België gesproken talen zijn toegekend, juichen wij van heelerharte toe. Het Nederlandsch heeft in vroeger tijden onder den invloed van het Fransch duchtig geleden, vooral na dat de heerschappij dezer gewesten op de Bourgondische hertogen was overgegaan, zoo zelfs, dat geschriften uit dien tijd voor gewone menschen nagenoeg onleesbaar zijn. Onze groote schrijveis van de zeventiende eeuw hebben eigenlijk het Nederlandsch opnieuw moeten scheppenVondel gaf er een krachtigen stoot aan, en nog grooter was de werking, door de verzen van Cats teweeggebracht bij de burgerklasse. Hot meest wellicht heeft onze taal te danken aan de Bijbelvertaling, op last van de Staten- Generaal ten uitvoer gebracht „gelijk Luiher door soortgelijken arbeid de vader is geworden van het Duitsch zooals het sedert zijn optreden de schijftaal zijner beschaafde landge- nooten is geworden. In de achttiende eeuw heeft het Nederlandsch weer een schrede ach terwaarts gedaan, toen hier te lande de aanbidding en nabootsing van al wat Fransch was, tot den goeden toon behoorde. Voorts heeft hot on betwistbaar overwicht van den Fran schen geest op allerlei gebiedlette ren, kunst, regeering, ons wel ge dwongen, een aantal woorden over te nemen, die juist uitdrukken wat er mee bedoeld wordt, terwijl men zich de moeite niet gegeven heeft om er Nederlandsche klanken voor te zoeken, waaraan men te minder behoefte had, omdat de eenmaal aan- genomene overal verstaan en begre pen werden. Een wezenlijk misbruik wel'd van bastaardwoorden gemaakt in de taal van het gewoon verkeer: Justus Van Effen en de dames Wolf en Deken hebben er genoeg over ge toornd, en niet zonder goeden uitslag. Met dat al hebben we thans in ons woordenboek een niet gering aantal woorden, wier bakermat ver van de Noordzeestranden moet gezochi wor den. Zullen we daarom de handen inéénslaan, om ze uit te werpen, na dat zij zoo langen tijd aan onzen haard gastvrij werden toegelaten en ons al de diensten hebben bewe zen waartoe zij bij machte zijn? Voor eerst zou dat ondankbaar zijn, maar daarenboven, geheel ondoenlijk. Wij zetten het den beste, een courant artikel te schrijven, waarin niet min stens een half dozijn dier genatu raliseerde vreemdelingen voorkomen, och, we bedoelen eigenlijkeen opstel voor een dag- of weekblad, geheel vrij van woorden, die, ofschoon vreemd van oorsprong, door het ge bruik burgerrecht hebben verkregen. 'tZou misschien kunnen, maar de juistheid van voorstelling en de kort heid van uitdrukking zouden er niet door bevorderd worden. Inzonderheid zou de moeielijkheid blijken bij het behandelen van bijzon dere onderwerpen, op het gebied van staatkunde, staathuishoudkunde, be stuur, kunst of wetenschap. Elk dier vakken heeft om zoo te zeggen zijn eigen taal, waaraan het buitenland een belangrijk aandeel leverde. Wij betwijfelen, of zelfs een Bismarck in staat zou zijn, het ontwerp voor een wijziging van de leger wet bijvoorbeeld samen te stellen, geheel voldoende aan den eisch, dien hij voor de Duit sche scholen oplegt. Wat heeft men niet getobt, om den vélocipedist in een wielrijder te herdoopen, terwijl een zelfde poging, op de Telephoon beproefd, geheel is mislukt. Wat wij in deze te doen hebben, is gemakkelijk te zeggen. Waar even goed een echt Nederlandsch woord dienst kan doen, om met juistheid onze gedachte te vertolken, kan de keus niet twijfelachtig zijn. Maar dik wijls zouden we, om het gebruik van een algemeen verstaanbaar woord te vermijden, de toevlucht moeten nemen tot een omschrijving; ook bezigt men soms het vreemde woord, om een herhaling van hetdaarmee gelijkstaan de Nederlandsche te ontgaan. In beide gevallen zouden wij niet aarzelen, de diensten van den vreemdeling te .be nuttigen. Voorts moet er gezorgd worden, dat in de lagere scholen de kennis der meest gebruikelijke bast aardwoorden niet wordt verwaarloosd. Zij zijn nu eenmaal een onderdeel geworden van onze taal; wij hebben er den schat van woordklanken, die ons ten dienste staat, mede verrijkt, en daarmede moet bij het onderwijs rekening worden gehouden. Vele van die woorden worden in het spraak gebruik gruwelijk mishandeld; dat komt, omdat de meesten ze niet op het gehoor leeren van bevoegden, maar eerst later, op het gezicht, en dan spreekt ieder ze op zijn eigen wijze uit. Dit te voorkomen, zal wel niet als een overbodige zorg worden beschouwd. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen om de kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, ook voortaan ten laste der provincie te brengen. Als bewijs met welk eene nauw gezetheid bij ons te lande toezicht wordt geoefend op veè, dat levend naar Enge land verscheept wordt, kan dienen, dat gisterenochtend door den gouvernements keurmeester te Rotterdam 55 schapen werden in beslag genomen, enkel en al leen op grond, dat zich onder dezen twee bevonden, welke aan schuift leden. Be doelde kudde stond ter inlading in liet stoomschip Winsloe gereed. Na de inbe slagname weiden de dieren naar het openbare slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht om na keuring naar Engeland te worden gezonden. Gedelegeerden van de verschillende Nederl. Spoorwegondernemers kwamen eergisteren te Utrecht bijeen, teneinde van gedachte te wisselen over de a. s. zomerdienstregeling. De algemeene jaarvergadering van de nationale christen geheel-onlhoudings- vereeniging zal op '22 Mei as. te Am sterdam gehouden worden. Den 6n April vertrekt uit Rotter dam per stoomschip Utrecht naar Oost- Indië eene afdeeling aanvullingstroepen, sterk 53 onderofficieren en minderen, onder bevel van den van vei lof terug keerenden len luitenant der infanterie, B. G. de Vries, en onder het medege- leide van den '2en luitenant van het wa pen J. H. Dibbetz. Zooals wij destijds mededeelden, wordt door Duitsche winkeliers, bij de Nederlandsche grenzen woonachtig, ge klaagd over het nadeel, dat hun door den invoer uit Nederland van hoeveelheden kruidenierswaren beneden de 6 K.G., waarvan geen invoerrecht behoeft betaald te worden, berokkend wordt. Dat de klacht niet ongegrond is, blijkt uit een bericht, ons toegezonden uit de grensplaats Bracht bij Venloo. Daarin wordt ons me degedeeld, dat verleden Woensdagmiddag toen er geen school gehouden werd, on geveer 5U0 kinderen uit Kaldenkirchem, Bracht, Schaag en omstreken over de grenzen zijn getrokken, om in winkels aan den Kaldenkirchenweg inkoopen te doen. Ieder bracht een pakje mede, dat minder dan 6 K.G. woog. Bij invoer van meel kan ieder kind bij eiken gang on geveer M. 1 80 aan rechten verdienen. Uitsluitend om van dien invoer in het klein winst te trekken, zijn onlangs te Tegelen en Malbech winkels opgericht. Door grensbewoners zijn thans aan de Duitsche regeering adressen gezonden, waarin verzocht wordt, deze vrijstelling van rechten te laten bestaan. De heer J. van 'tLindenhout ont ving voor de Weesinrichting te Neerbosch f500 van de Persisvereeniging te Am sterdam. Weder zal onder Ede eene groote uilgestrektheid gronds, sedert tal van jaren in gemeenschappelijk bezit, publiek worden verkocht. De geërfden van het Roekelsche bosch onder Ede hebben n.l. tot verkoop van bosschen en gronden besloten. Twee personen uit Driebergen, die eene hun opgelegde straf moesten onder gaan, waren tot dat einde in de vorige week naar Utrecht overgekomen. Toen zij zich daartoe te bestemder plaatse aanmeldden, konden zij niet opgenomen worden; er was voor hen geen plaats: de gevangenis was te vol. Hun zou be richt gezonden worden, wanneer zij ge herbergd kunnen worden. U. D. Woensdagmorgen te half zeven ure klonk door Haarlem het brandsignaal van diie kerktorens tegelijk Spoedig was de brandweer en de schutterij op de been, men trok met de spuiten door de stad, doch niemand wist te vertellen waar de brand was. Men vroeg en vroeg nog eens, totdat eindelijk werd opgelost waar door het gerucht in de wereld was ge komen. De klok van de groote kerk toren was door de pul gegleden, was daardoor blijven doorslaan en had de klokluiders der andere kerken in de meening gebracht, dat er werkelijk brand was. Zij waren ook aan het luiden ge gaan. Om aan de verwarring een einde te maken moesten de Damiaten geluid worden. De ondeugendheid van de klok kost de gemeente een aardig sommetje, want de spuitgasten moeten betaald worden. In den laatsten tijd komen in on derscheidene bladen advei tentiën vcor, waarin belangrijke kapitalen op hypotheek werden aangeboden. Wordt daarop ge schreven door notarissen, dan ontvangen zij geen antwoord, maar komen parti culieren om inlichtingen, dan wordt overzending van f10 gevraagd voor kosten van onderzoek en taxatie der perceelen, die men wil verbinden. Die t 10 is inen kwijt! Men zij dus op zijn hoede en onderzoeke eerst, of de per soon, die de gelden aanbiedt, ook een voudig een bedrieger is. (Zw. Ct.) Onder voorbehoud deelt het A'. v. N. mede, dat eene Engelsche maatschappij, werkende rnet 12 rnillioen gulden, onder handelingen heeft aangeknoopt over den aankoop van het Rondeel en het Doelen hotel met de tusschen liggende huizen (eene geheele zijde der Doelenstraat te Amsterdam dus) om daar een groot hotel naar het Amerikaansche stelsel te stichten. Volgens het Geïll. Politienieuws zitten de rechercheurs te Amsterdam, die op den heer Willink Ketjen het oog houden, niet meer in het Paleis op den Dam, doch drentelen zij voor de woning van den lieer W. K. op en neer. Gaat deze de stad niet uit of niet uit wande len, dan worden zij om de 2 uur af gelost. Het bestuur van het 42. landhuis- houdkundig congres, dat van 22 tot 27 Juli e. k. te Bergen-op-Zoom zal ge houden worden, heeft, in overleg met het hoofd-commité der feestcommissie, eenige subcommissies benoemd voor de regeling der verschillende te houden feestelijkheden. Hieronder zullen o.a. voorkomen harddraverijen, vaartochten op de Schelde, rijtoeren in de omstreken der stad, muziekuitvoeringen, volksver maken, enz. «Men meldt uit Leiden aan de N. R. Ct.: «In het orgaan der sociaal-democrati sche partij Recht voor Allen van 28 Februari jl. komt een artikel voor, mel dende, dat in het café Walhalla te 's-Gravenhage was tentoongesteld een bijvoegsel van het Leidsche Dagblad, be helzende een artikel over Z.M. den Koning, bestemd om bij onverhoopt overlijden van Z. M. openbaar gemaakt te worden. Aangezien dat bijvoegsel in de drukkerij van genoemd blad moest ontvreemd zijn, zoo is daarvan bij de politie aangifte gedaan, het gevolg waarvan is geweest, dat werkelijk een dergelijk nog onuitge geven bijvoegsel ir. genoemd café aan den wand hangende werd bevonden, hetwelk door een politie-inspecteur uit Leiden in beslag genomen is. Daarna volgde een onderzoek naar den dader, welk onderzoek uit den aard der zaak niet een van de gemakkelijkste was. Toch mocht het der politie gisteren gelukken twee weiklieden van het Leid sche Dagblad te ontdekken, die vermoed worden liet feit bedreven te hebben. Een hunner stelde het ontvreemde in bezit van den te Leiden wonenden sociaal democraat Pierlot, die het op zijne beurt naar 's-Gravenhage zond. De daders zijn aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage ge steld," Aan den Westhavendam te Elle- woutsdijk heeft eene zand-afscliuiving plaat* gehad bij den kop zooals vei leden jaar. De lengte bedraagt 60 M. en de bieedte ongeveer 30 M. De steenbestor- ting voor het fort aldaar is afgeloopen. Vijftien schepen losten ongeveer 1750 scheepston zwaren steen en afval van Doornikschen, enz.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1