Advertentiën. J. OSZMERS. Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. MARKTBERICHT. Aanbesteden: /A Flink Dagmeisje Gisteren was in de Fransche Kamer van Afgevaardigden aan de orde het rapport der Commissie van onderzoek der stukken betreflende de vervolging - welk rapport met tien stemmen tegen één voor de vervolging adviseerde. Om twee uur verscheen generaal Bou langer in het Palais-Bourbon, vergezeld van de heeren Laguerre, Laisant, en Turquet, die bij hem in de rue Drumont- Derville hadden ontbeten. Bij hun tocht door de stad was niets bijzonders voor gevallen; op den Pont de la Concorde waren geen twintig nieuwsgierigen. Toen de zitting geopend was, verkreeg de rapporteur der commissie, de heer Emmanuel Arène het woord om het ver slag der commissie aan het Ministerie uit te brengen. «Voorlezen!" werd van verschillende kanten geroepen. De heer Arène las het rapport voor. «De Ligue des Patrioles," zeide hij, «is afgeweken van haar oorspronkelijk doel Haar laatste handeling was een revolu- tionnaire daad, waarmede zij de Regee ring wilde blootstellen aan verachting..." «Daar deed zij wel aan," riep de af gevaardigde Paul de Cassagnac, onder gejuich rechts en rumoer links. Stilte voor de helden van Sagallo!" riep de beer Cunéo d'Oi nano, terwijl het rumoer voortging. De president riep den heer Cunéo tot de orde, en verzocht stilte, waarna de lezing ten einde gebracht werd. De heer Laguerre hield daarna een redevoering, waarin hij betoogde, dat de Ligue geen geheime vereeniging is. «Gij zelf zijt de samenzweerders," zegt hij «eiken dag komt gij in verzet tegen het algemeen stemrecht. Een coterie heeft zich meester gemaakt van het gezag. Maar uwe vervolgingsmaatregelen zullen het oogenblik verhaasten, waarop het land de Kamer met walging zal weg jagen." De spreker werd tot de orde ge roepen. De rapporteur Arène verweet hun, die zich republikeinen noemen, dat zij deel uitmaken van het praetoriaansche leger van Boulanger. Laatstgenoemde stond bij het hooren dezer woorden van zijne zitplaats op kruiste de armen en scheen door zijne houding de meerderheid te braveeren Nadat met 318 tegen 214 stemmen de discussie gesloten was verklaard, ver leende de Kamer met 334 tegen 227 stemmen de machtiging tot vervolging Na de zitting hebben verscheidene leden elkander hunne getuigen gezonden. Ook in den Senaat ging het levendig toe. De heer Naquet verdedigde zich zelf in een uitvoerige rede, waarbij hem meermalen het woord moest ontnomen worden. Ten slotte werd de machtiging tot vervolging met 212 tegen 58 stem men verleend. Wegens den plotselingen dood van den minister van marine, admiraal Jaurès, zal de heer de Freycinet, minister van ooi log, ad interim als minister van marine op treden. Voor de vierde maal is de Volkszeitung in beslag genomenbij deze gelegenheid werd er een huiszoeking gedaan in de bureaux der redactie, waarbij alle copie, zoowel die van de betrokken artikels, als die van het kleinste bericht, is meege nomen. Eveneens werden huiszoekingen bevolen in de woningen der redacteuren waar ook alle brieven en papieren mee genomen zijn. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevat het volgende bericht: «Het overdrukken van beleedigende ar tikelen voor den keizer, zelfs als die artikelen vergezeld zijn van opmerkingen over het blad waarin ze voorkwamen is strafbaar voor de wet, en nooit zal als verontschuldiging kunnen worden inge roepen het belang dat de lezing er van kan hebben." De laatste getuigen, in het Parnellpro- ces docy Times aangebracht, zijn giste ren gehoord. Daarna werd het debat ge sloten wat de beschuldiging betreft. De zitting werd op verzoek van ParnelPs ad vocaat sir Charles Russell verdaagd tot den 27e. Dan zal de verdediging aan het wooid zijn en de getuigen d décharge worden gehoord. De 85 Iersche afgevaar digden die door Times beschuldigd zijn, zullen die zittingen bijwonen. Daartoe heeft het hof de in'vrijlieidsstelling be volen der afgevaardigden O'Brien en Har rington die nog in hechtenis zijn, wegens overtreding der dwangwetten, om hunne verdediging te kunnen gereed maken. De Times verneemt uit Durban, dat de presidenten van de Ti ansvaalsche Re publiek en den Oranje Vrijstaat bij hun conferentie te Potchefstroom zijn over eengekomen, dat tusschen beide Repu blieken niet alleen een tractaat betreffende een tolverbond, maar ook een verdrag zal worden gesloten, waarbij beide Sla- ten verbinden elkaar bij te staan, indien aan een van beiden de oorlog wordt ver klaard. President Kriiger stemde er iu toe in den aanleg van een spoorweg van Bloem fontein naar Pretoria, indien het der bei de maatschappijen van den Delagoabaai- spoorweg niet gelukt hare geschillen by te leggen. Ds. H. C. Lohr van Rotterdam predikt Zondag 17 Maart «.k. in de Ev. Lutli. Kerk alhier. Voor dien dag bij uitzondering aanvang ten half elf ure. De kiezerslijsten wijzen aan 758 kiezers voor de Tweede Kamer en 757 voor de Prov. Staten en den Gemeente raad. Op de eerste voorjaars-veemarkt gister gehouden, waren ongeveer 60 run deren aan de lijn gebracht. Het gure weder had zijn invloed op den aanvoer doen gelden, doch het kon niet verhinderen dat er op de markt eene in het oog loo- pende levendigheid heerschte. Die leven digheid vond haar oorzaak in de aanwe zigheid van vele kooplieden, waaronder ook Zuid-Hollandsche werden aangetrof fen, die veel vee, tegen zeer goeden prijs kochten. Vooral is de aankoop van schoon vee hun doel. Voor vet vee werd f170 a f190, voor kalfkoeien f100 a f165 en voor guste koeien flOO n f130 besteed. Wij vinden hierin en in het voornemen van de Zuid- Hollandsche kooplieden om alle Amers foortsche markten te bezoeken, aanleiding den veehouders den raad te geven hun vee niet op den stal te verkoopen, maar het ter markt aantevoeren, omdat er dan veel kans bestaat om letere prijzen te maken. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Februari 1889: Ingelegd f3858,28; Te rugbetaald f292,27. Het laatste, door dat kantoor uitgege' ven, boekje draagt het nummer 1721. Vrijdag werd te Wageningen het lijk van wijlen den heer G. Hondius, te Amersfoort geboren, broeder van den heer P. Hondius, (de familie Hondius behoort tot een der oudste geslachten van Amers foort) ter aarde besteld. Een aantal inge zetenen waaronder deputaties van ver schillende instellingen waarvan de heer Hondius lid of bestuurder was, volgden den lijkstoet grafwaarts. Bij de geopende groeve sprak de heer D. J. Andreae ongeveer het volgende: Vrienden en Medeburgers Zeker weet ik, dat ik niemand zal te na komen, wanneer ik hier, aan het graf van onzen Hondius, verklaar, dat we heden een van onze meest verdienstelijke me deburgers naar de laatste rustplaats be geleiden. Een ganschen menschen-leeftijd heeft hij in ons midden volgens plichten geweten trouw zijne levenstaak volbracht. Zoo ze hier konden zijn, de honderden, die hij, o zoo dikwijls geheel belangeloos met raad en daad heeft bijgestaan, zij zouden het met mij getuigen. Een man was hij van onkreukbare rechtvaardigheid en nauwgezette plichts betrachting en toch met een zeer mede lijdend hart. Een man, rotsvast in zijne overtuiging en beginselen, en toch in liooge mate verdraagzaam jegens anders denkenden. Zulk een vader te verliezen, het is voor u, zijne kinderen, een groote ramp, maar op zulk een vader terug te zien, het is voor u een groote zegen En wij, zijne vrienden en medeburgers wij danken u, Hondius, voor alles wat gij hebt gedaan, nu gij vergaderd wordt tot uwe geliefde vrouw en tot uwe ge liefde kinderen, die u zijn voorgegaan. En nu wij deze plaats verlaten, roepen wij u als laatsten afscheidsgroet toe rust zacht I de kroon des levens zij uw deel I De oudste zoon van den overledene dankte de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. De lezing, die Woensdag avond in het gebouw «Volksheil," door Prof. H.C. Dibbits gehouden werd, over de werking van metalen op water, werd door de aanwezigen met onverdeelde aaudacht ge volgd. Het doet ons leed te moeten verkla ren dat de opkomst te gering in getal was voor onze gemeente, temeer om het vele oeds dat uit deze lezing te leeren viel; hoofdzakelijk bepaalde spreker zich tot die metalen welke het meest door den mensch gebruikt worden voor de bereiding van voeding en helderde zulks door proeven op. Buarii, Maandagavond, 18 Maart a. s., zal de heer C. W. S. vau der Flier, onze dorpsgenoot, in het Amalia- hótel een concert geven, dat ongetwijfeld druk zal bezocht worden. Genoemde heer toch, die in 't buitenland zijne muzikale opvoedig genoot, heeft zich van de mede werking van artisten van naam ver zekerd, waaronder b.v. niemand minder dan Orelio behoort. Ook de bewoners der environs maken wij op deze bizon- dere gelegenheid attent. Als eene bizonderheid deelen wij mede, dat nog dagelijks een 89-jarig man door de straten hier wandelt. De nog krasse grijsaard maakte o.a. ook den tiendaagschen veldtocht mee, bij welke gelegenheid hern een kogel door den soepketel vloog. De wakkere oud-strijder draagt dan ook het Metalen kruis, waarop hij niet weinig trotsch is. Veeuendaal. J.l. Zaterdagavond ver voegde zich de jonge dochter van C- v. G., onder Amerongen, bij den macufac- turier J. van den Bosch alhier, en het gekochte werd ook door haar betaald Eveneens vervoegde zij zich bij den manu- fncturier G van Schuppen en in de galan teriewinkel van den heer Hootsen, alwaar zij een Eau-de-cologneflaconnetje kocht. Kort daarop vermiste de heer var. Schup pen een gereed liggend pakje flanel en gaf de politie hiervan kennis. De ver schillende winkeliers, elkander in den loop van den avond sprekende, kwamen spoedig tot de ontdekking, wie de schul dige was, te meer, daar de heer Hootsen een (lacon meer miste dan hij had ver kocht en door een ander winkelier twee gelijke flacons die gevuld waren met liet geurige nat. De politie denzelfden nacht deze zaak nog onderzoekende, wist deze 29-jarige jonge dochter lot bekentenis te brengen en het gestolene in beslag te nemen, waarbij bleek, dat zij ook nog bij den heer J. v. d. Bosch een paar stukjes lint had weten te kapen. Izaak Mark, oud-strijder van Water loo, vierde Woensdag j.l. zijn 93en ver- jaaidag. Hy is hulpbehoevend maar wordt door zijn zoon goed verpleegd. lVoudeiiberg. Naar wij vernemen, zal de eigenaar van het logement «de Pira mide" alhier, de heer de Beaufort, aldaar een nieuwe welput laten aanleggen, welke zooals men verwacht, voldoend water zal opleveren. Reeds zijn de kuipen ter diepte van omstreeks 30 meter gesteld en heeft men een flinke wel aangetroffen zoodat men spoedig een aanvang met het metselwerk kan maken. Men hoopt dat het werk tegen het einde dezer maand voltooid zal zijn. De nieuwe kiezerslijsten wijzen voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de provinciale staten en den gemeen teraad 178 kiezers aan. De volgende negen geboden voor mannen zijn vastgesteld door eene huis moeder le. Kom altijd goed gehumeurd thuis, zonder te denken over zaken, en vertel de onaangenaamheden van uw dagwerk niet aan uw gezin. 2e. Wees vriendelijk tegen uwe vrouw en kijk niet den geheelen avond zuur. 3e. Wees toegevend voor de gebreken van uwe vrouw en verwacht van haar geene vol maaktheid, voor gij zelf volmaakt zijt. 4e. Kom op tijd aan tafel, want bedenk dat eene keukenmeid het eten niet kan bewaren, zonder gevaar voor beder ven ook eene dienstmeid heeft maar twee handen, 5e. Verlang niet, dat uwe vrouw boek houdt, als gij 't zelf niet nauwkeurig doet. 6e. Kleed u zoo net mogelijk en zorg, dat uw beste pantalon niet nat regent. 7e. Wees tegen uwe vrouw even lief als gij het tegen haar waart vóór uw huwelijk, want bedenk dat zij haar troost niet kan zoeken bij pijp of sigaar. 8e. Als gij onwel zijl. stel er dan niet uwe vrouw verantwoordelijk voor, door te beweren dat het eten niet deugt. 9e. Als gij eene vrouw hebt, die haar huis zindelijk houdt, niet altijd overhoop ligt met de meid, niet verkwistend is, op tijd voor het eten zoigt en alles doet. om u aan genaam te zijn, toon haar dan, dat gij dat alles op prijs stelt, anders zal zij licht haar plichten gaan verwaarloozen en gij spoedig ruzie in huis hebben. Zoo, vrouw L., gij moet de groete hebben van moeder, en zij vraagt hoe gij het alzoo maakt. Zij heeft u in lan gen tijd niet gezien. Toch niet ziek ge weest, hé «Neen, Joris, gelukkig niet, en hoe gaat het met jelui «O, heel goed, als ik maar wat werk had," «Heb je honger?" «Nou, een boterham wil ik wel hebben." «Doortje, snij er eens gauw een boter ham voor Joris en zet voor onzen ouden kennis ook een lekker bakje koffie." Joris at met smaak. Het kaailoopen levert nu en dan wel eens een propje op, maar eten hoo maar. Dat zit nog. De broodslijlers weten dat beter, want niet één oogenblik staal hun broodwagen alleen, of pik, daar gaan eenige brooden uit den wagen op den loop! Joris nu, had lekker gegeten en gedron ken en zijne verkleumde knokkels eens lekker bij de gloeiende kachel verwarmd, en, gedachtig aan de woorden «dat er een tijd van komen is en een tijd van gaan," stapte hij de woning van zijne kennissen uit, en toen hij nauwelijks een oogenblik weg was, ontdektede bewoonster dat Joris zijne handen niet thuis had kun nen houden, althans uit een lade had hij een rijksdaalder ontvreemd. Hij zal daarvoor eerstdaags rekening en verantwoording moeten doen bij de justitie, die met dit zaakje in kennis is gesteld. Dit tafereeltje is deze week te ICralin- en afgespeeld. (fi. N.) Het erfenisje. De kolenhandelaar Caillac, wonende in de straat d'Isly te Parijs, optving op zekeren morgen een telegram van den volgenden inhoud: «Wees zoo goed. mij zoo spoedig mo gelijk een bezoek toe te staan, 't Betreft eene u toekomende erfenis." Het geluk- anDbrengende telegram was onder teekend «Plock, notaris, rue d'Hauteville n°. 1." De ontvanger van het telegram haasle zich het zijne vrouw te laten zien, of schoon hij zich niet kon herinneren waar ter wereld iemand zich zou kunnen heb ben verscholen, die hem zoo onverwacht een erfenisje in handen speelde. Toen spoedde hij zich naar den notaris. Me vrouw Caillac wachtte met koortsachtig ongeduld en nieuwsgierigheid op haren echtgenoot, toen de winkeldeur werd ge opend en een telegraafbode een tweede telegram bracht, dat luidde: «Erfenis in orde. Wij krijgen 21.874 francs. Moet nog eenigen tijd blijven wegens formali teiten. Voor zegel, belasting enz. zijn 500 francs noodig. Houdt het bedrag gereed. Caillac." Bevend van vreugde had me vrouw Caillac het telegram gelezen toen weder de deur werd geopend en een jonge man binnentrad. «Dupotard, notarisklerk bij Plock," zooals zich de jonge man voorstelde, was gekomen, om het bedrag noodig voor zegel enz. te halen. »'t Is zeer onaangenaam," sprak Dupotard, «we gens zoo'n kleinigheidje zoo'n grooten weg te moeten afleggen. Uw echtgenoot had dat sommetje toch wel kunnen meenemen. Ik zal u eene kwitantie schrijven." «Mijn man heeft mij peV telegraaf er reeds mede in kennis gesteld," antwoordde de vrouw. »U krijgt 500 francs?" «Neen," was hel antwoord, «eigenlijk slechts 498 francs 65 centimes, doch 't overige zal ik gebruiken voor een rij tuigje." Met deze woorden streek hij de vijf bankbiljetten van 100 francs op, welke mevrouw Caillac op de tafel had gelegd, en vertrok. Na een kwartier kwam de heer des huizes woedend den winkel bin nenstormen. «Men heeft ons voor den mal gehouden! 't Telegram isvalsch! Notaris Plock weet van niets!" riep hij. 't Werd nu duidelijk, dat het echtpaar was beetgenomen door een paar geraffi neerde oplichters. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belangheb benden, dat de lijsten, aanwijzende de personen, in deze gemeente bevoegd tot liet kiezen van leden voor de Tweede kamer der Staten-Generaal, de Provinci ale Staten en den Gemeenteraad, zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen, welke ingevolge art. 35 der wet van den 4. Juli 1850 (Staatsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de bergplaats bij het raadhuis zijn aangeplakt; welke lijsten, met den schattingsstaat en de verslagen der betrokken ambtenaren ge durende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 unr, op de Secretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 14. Maart. 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren 6 Maart. Clasina, d. van Her- manus vau Eijs cn Gerurda Ssheepuiaker. 7 Maart. Hendrik Gerrit, z. van Teunis Overeem en Jannetje Wolfsuinkel. 8 Maart. Maas, z. van Lambartus Schuuring en Petronella Geertruida van der Plaats. 9 Maart. Cecilia, d. van Antonius Poort en Jacoba Arlar. Abraham Mozes en Meyer Mozes, twee z. van Mozes Hertog van Beek en Annigje van Esso. Alijda, d. van Cor nells Antouius Kulveen en Adriana Kortbeek. Jacoba Geertruida, d. van Willem Caljce en Petronelle Hagenbeuk. 10 Maart. Everarda Maiia Francisca, d. van Johannes Theodoras Luijkx en Antonel Koeleveld. 11 Maart. Catrina Elberta, d. van Brand de Kruijff en Elbartha van den Berg. Alijda, d. van Richardus van der Veeu en Everarda Gijsberta van de Brug. Joannes Joseph Mari, z. van Albertus Theodoras Hogeubooin en Cathariua Maria Kraaaijvanger. Bou- dina Heiltje, d. van Gerrit van Dorssen en Jacoba Collee. Margaretha, d. van Dirk Fok van Slooten en Jacoba Itudolfina Spruijt. 12 Maart. Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Bauluud en Johanna Maria van der Heijden. 13 Maart. Stephanus Jo hannes, z. van Stephanus van den Uithoorn en Cornelia van Goor. 14 Maart. Johanna, d. van Coenraad van Nimwegen en Angenies vau Ekelen. Ondertrouwd 14 Maart. Johannes Meyer en Adriana Quick. Getrouwd: 13 Maart. Antonie Duits en Jannetje Morren. Overleden: 6 Maart. Cornelia Jacoba de Louter, 85 j. wed. vau Marijnus Willem van [)ort. 7 Maart. IJendrik van der Woerd, 28 j. echtg. van Johanna Schriever. 8 Maart. Jan Elias Baron van Hardenbroek van Lookhorst, 30 j. echtg. van Elisabeth Meder. 9 Maart. Een leven!, aang kd. maunel. gesl. van Arnoldus Johannes Stenger eo Be- reudina Maria Schiphorst. - Peel van de Wolfshaar, 79 j. echt. van Rijkje van 't Kloos ter. 11 Maart. Abraham Mozes van Beek, 2 m. 12 Maart. Alijda Heeren, 16 j. ongeh. Johan Gerritsen, 78 j. ongeh. 13 Maart. Antonius Franeiscus Jansen, 60 j., echtg. van Catharina Elisabeth Pusch. Hoogland. Geboren 12 Maart. Reinert, z. van G. van den Hoven en W. J. E. Mankhorst. Gehuwd: 14 Maart. Rutger van Soereu en Maria van Straten. Woudenberg. Geboren: 13 Maart. Teunis, z. van Cor nells Jan van Deuterkom en Alijda van den Brink. Overleden: 13 Maart. Dammis van Nes, geh. met Maartje Grootepas, 74 j. AMERSFOOR1, 15 Maart 1S89. Tarwe a Rogge 0.— »j - 0.— j Boekweit - 0.— 99 - 0.— f Per Appelen 3.— 77 - 4.50 hecto- Peren - 3.— 1» - 4.— liter. Kleiaardappelen - 0.— m - 0.— I Zand- - 2.10 1) - 2.80 Hoeudureieren - 2.50 7» - 3.25 p. 190 st. Boter - 1.30 - 1.50 p. kilo. K.uas - 0.— 7J - 0.- p. 50 Kippen - 0.60 »7 - 1.25 Kuikeos - 0.— 77 - 0.— j Ganzen 0.— - 0.— 1 Oude eenden Jonge - 0.— 0.— 9} - 0.— - 0.— Pcr «tuk. Hazen - 0.— 99 - 0.— 1 Konijnon - 0.40 - 1.50 Duiven - 0.30 - 0.60 p. paar. Biggen - 6.— - 8.— Schrammeu - 10.- >7 - 16.- Vette koeien - 170 *7 - 490 Guste - 100 99 - 130 Per Kalf - 100 77 - 165 1 stuk. Pinken - - Stieren - - Vette Kalveren - - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek. weit 30 heet. Appelea20 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 150 heet. Zand- aardappelen10000 stuks Hoendereieren; 1400 kilo Boter; kilo Kaas. Ongeveer 60 stuks vee. Gevonden op den openbaren weg: Een onderstuk van een gouden oorbel. Een rozenkrans. Eén en een half hectoliter aardappelen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- «ugbekoming aan het bureau van Politie. Heden overleed, na voor zien vtfn de laatste H.H. Sacra menten, onzen dierbaren Echtge noot en Vader, de Heer ANTONIUS FRANCISCUS JANSEN, in den ouderdom van 60 jaren. Mevr. de Wed. JANSEN geb. Pusch cn Kinderen. Allen die iets te vorde ren hebben van of ver schuldigd zijn aan de nalaten schap van wijlen den HoogWelGeboren Heer J. E. BARON VAN HaRDENRROEK VAN LOCKHORST, gewoond hebbende te Amersfoort en aldaar op den 8 Maart 1889 overleden, worden verzocht daarvan uiterlijk binnen veertien dagen opgave te doen aan Notaris C. VAN WIE- RINGEN te Woudenberg. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Hoogland zullen op Dinsdag, den 2en April 1889, des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar V Het vernieuwen van ÏOO strekkende Meters straat weg op den Zevenhuizer- weg. gevraagd, van de P. G.; niet ouder dan veertien jaar, buiten de kost, van 's morgens half zeven tot 12 uur en van 2 uur tot half vijf; loon eén dulden per week. Adres te vernemen bij den Heer BERENDS, Boekhandelaar, Varkens- markt, Amersfoort. Mr. STUCADOOR JLievevrouwestruat F No. 113 Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2