Ofücieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten- onder welke omstandigheden beklaagde ■was gearresteerd en wijzende op diens verleden, zoomede dat uit beklsagde's bekentenis is bewezen, dat hij valsche muntstukken heeft vervaardigd, terwijl uit de omstandigheden en getuigen-ver- klaringen is gebleken, met het doel om dat geld uit te geven als echt, vorderde 8 jaren gevangenisstraf. De verdedi ger betwistte, dat door beklaagde pogin gen waren gedaan om het valsche geld uit te geven, en bestreed de verklarin gen van verschillende getuigen, waarbij hij er op wees, dat deze niet strookten met die in de instructie afgelegd. De uitspraak van deze zaak wordt la ter medegedeeld. De Minister Mackay Uecft gisteren in de Kitting der Tweede Kamer medegedeeld, dat de Mi nisterraad gisteren eenparig be slist heeft dat Z. M. de Koning buiten staat is de Kegeering waar te nemen. Hiervan is mededeeling ge schied aan den Raad van State, wiens advies spoedig wordt ver wacht. Morning Post beschouwt den politieken toestand in Europa en gelooft, dat de stelling van Engeland s'erker, die van Duitschland daarentegen zwakker wordt. In den Balkan wint de Russische invloed steeds aan. De verandering in de opvol ging van Oostenrijk-Hongarije en de ge beurtenissen te Pesth zijn ook slechte voorteekens voor de duurzaamheid van het Drievoudig Verbond. Ook in Italië schijnt Crispi niet gemakkelijk voort te gaan op den weg, dien hij insloeg. En in Frankrijk schijnt de haat van Antonie op het oogenblik boven de va derlandsliefde van Boulanger te gaan. Wel erkent Morning Post het, dat, als een oorlog uitbreekt, Groot-Britanje zich er niet buiten kan houden en de gebeur tenissen als een onpartijdig toeschouwer aanzien. Er zal een keus moeten gedaan worden maar voor het zoover ïs kan Engeland met eenieder op goeden voet staan. De Berlijnsche correspondent van de Standard zegt, dat er geen sprake van is Engeland voor het Drievoudig Verbond te winnen en dat de Alliantie even min te Pesth als te Rome bedreigd wordt. In Uct t-agerhuis verklaarde de heer James Fergusson, j-. hii de regeering nog geen bericht is ontvange.. eischers op de ontvangsten van Tarapaca te erkennen. Wel is de Chileensche re geering bereid in onderhandeling te tre den ten behoeve eener regeling van de vorderingen der schuldeischers, en is daar over van gedachten gewisseld, doch tot dusver is geen resultaat verkregen. Naar Central News verneemt, heeft de Engelsche regeering 35000 p. st. voor de Fransche en Engelsche onderzeesche kabels geboden. Er zijn nog geen voor stellen gedaan voor den aankoop der bu reau!, der schepen enz., wijl de schat ters hun werk nog niet hebben geëindigd. De Regeering heeft maatregelen genomen om de verbinding tusschen Liverpool met Havre en Hamburg te verzekeren. De Boulangistische afgevaardigden kwa men bijeen in het bureau der Presse en verklaarden het bericht, dat generaal Boulanger door een beroerte is getroflen, voor volkomen onjuist. Aan het feestmaal van Zondag werd de generaal eenvoudig onpasselijk ten gevolge van de warmte. Gisteren vertoonde Boulanger zich weer in het Bois de Boulogne. De Russische minister van financiën heeft de rekening over 1885 openbaar gemaakt. De gewone en buitengewone ontvangsten, hebben, behalve het totaal pijnlijke gedachte aan de mogelijkheid van ontrouw zijner echtgenoote deed hem iets doen, dat hij, zoo de hartstocht het smeulend vuur in zijn binnenste niet tot eene vlam had aangeblazen, zeker niet zou hebben gedaan. Hij moest de waar heid weten. Zijn hoofd gloeide. Zonder daarop te letten sloop hij stil naar de kamer die op de veranda uitzag. Reeds wilde hij binnentreden en zijn aankomst melden, toen hij eene tweede, diepere stein in de kamer hoorde. Een vreeslijke huivering beving hem hij greep naar zijn revolver. Onbemerkt ging hij naar het venster. Hij was er geen handbreed meer van verwijderd en behoefde zijn hoofd slechts even zijwaarts te buigen om de kamer te kunnen overzien toch klopte zijn hart nog te hevig. Eenige oogenblikken bleef hij als vastgenageld staan, maar toen hij een zacht gefluister hoorde, kon hij het niet langer uithouden. Snel sloeg hij den blik naar binnen en.... aan schouwde mevrouw Willmann. Had Verena kunnen zien hoe het gelaat van haar echtgenoot plotseling hoogrood gekleurd werd, zij had zeker uit zijne trekken zijn gevoel van schaamte en van berouw over zijne verdenking kunnen op maken, maar slechts een oogenblik. Ar thur's trekken namen wederom een som der leeningen, 855 millioen roebels be dragen, dal is 33 milioen roebels meer, dan de begrooting bedroeg. Hierbij moet nog gevoegd worden het bedrag, dat als supplement op de rekening over 1888 als te goed komt. Hoewel hel be drag der uitgaven niet juist kan worden bepaald voor de vier eerste maanden van het nieuwe begrootingsjaar voorbij zijn, is het zeker dat het niet meer dan het be drag der begrooting bedraagt; er waren geen onvoorziene uitgaven. Er is dus minstens een overschot van 7 millioen roebels. Het tekort dat volgens de begrooting zou ontstaan was gedekt door een bedrag van 25 millioen roebels, het overblijvende der 4 pet. leening van 1887. Deze gel den blijven ter beschikking van de mini ster van financiën. De bezuinigingen, welke op de begroo ting van Spanje zijn aangebracht, bedra gen 16,000,000 peseta's. De Koningin-regentes is met de minis ters Sagasta en Vega d'Armeyo naar St. Sebastiaan vertrokken, om de Koningin van Engeland te ontmoeten. Zondag, 31 Maart zal de godsdienst oefening in de Remonstrantsche Kerk alhier geleid worden door den Heer P. Heering, predikant te 's Gravenhage. Zondag 31 Maart zal bij de Vrije Ger. Gein. op de gewone uren gepredikt worden door Ds. Plasscher van Gouda. De Vereeniging «Flehité" heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om aan de voormalige «Slijk straat," die bij raadsbesluit van den 28. Juni 1888 «Arnhemsche straat" werd ge noemd, den historischen naam van Leus- derstraat te gever.. In de toelichting wordt vermeld, dat toen Amersfoort nog slechts een buurt of open vlek was er reeds een geregeld verkeer bestond tus schen Leusden en Amersfoort. De kerk te Leusden was ook de kerk voor Amers foort en omstreken. Ter vervulling hun ner godsdienstige plichten hadden de bewoners van Amersfoort en omstreken zich zeer dikwijls naar Leusden te be geven. Met dien weg naar Leusden staat de Slijkstraat in rechtstreeksch verband, en, zonder den minster, twijfel, is de Slijkstraat toen de stad nog niet door den nieuwen muur omringd was, een gedeelte van dien weg. het begin van dien weg geweest. Volgens Van Bemmel, «Beschrijving van Amersfoort", werd dan ook de voormalige Slijkpoort nu en dan Leusderpoort geheeten. In oude stukken daarentegen zegt het'adres 'dag- teekent de Arnhemsche straatweg uit veel lateren tijd, vormt ook slechts een verbinding met den Leusderweg en neemt dienovereenkomstig een begin op eenigen afstand van de stad. - Blijkens achterstaande advertentie zal morgen, Donderdag, des avonds ten 8 uren in de bovenzaal van het gebouw Volksheil als spreker optreden de heer Dr. H. F. Jonkman alhier. Het onderwerp zal zijn over de «Transvaal. Aan den brigade kommandant der Rijksveldwacht, brigadier D. Otten alhier, is mede door het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond de bronzen me daille met brevet nitgereikt voor 10-jari- gen trouwen politiedienst. De gemeenteraad hield Maandag eene zitting, waarin het voorstel van B. en W. behandeld werd ten aanzien van het verleenen van concessie voor eene drinkwaterleiding. Het voorstel is een uitvloeisel niet en kel van de concessie-aanvrage van den heer H. L. Geveke, die den 16 Januari j.l. inkwam. Reeds sinds geruimen tijd werden onderhandelingen gevoerd met den directeur van de Utrechtsche waterleiding- bere uitdrukkin gaan. Met aandacht, maar tevens met argwaan, gluurde hij naar binnen, naar Verena, die, zoo zij hem nu had gezien, zeker verschrikt zou zijn ge worden. Verena was bezig brieven na te lezen en hoe meer brieven zjj ter hand nam, toevouwde en op elkander voor zich plaatste, des te meer klopte Arthur's hart, des te meer betrok zijn gelaat. Toen zij eindelijk eene pothographie in het formaat der visitekaarten opnam, deze lang en met aandacht beschouwde en die daarop eveneens in het pakje stak, toen zij het rood zijden lintje om het pakje bond, toen sloten zich zijne handen kramp achtig samen. Zijn blik werd al strakker en strakker, toen zij haar schrijftafel na derde en het pakje in een geheim vak er van legde met de woorden: sHier kan Arthur ze niet vinden hier zijn ze zeker!" Voor zijne oogen warrelde alles door elkander; hij moest tegen den muur steunen om niet in elkaar te zinken. Wat waren dat voor brieven? Wat behelsden ze? Zou Flammarion toch waarheid hebben gesproken? Zoo denkende bleef hij staan, hoelang wist hij zelf niet; eindelijk trad hij werk tuigelijk naar de huisdeur toe en stond in het volgende oogenblik in de kamer maatschappij, die laatstelijk den 3 Octo ber jl. weder aanhangig zijn gemaakt. Hangende de besprekingen, die met de beide aanvragers werden gevoerd, is nog een derde aanvrage ingekomen, van den heer P.; Langeveld Pz. te Hardinxveld. Bij alle besprekingen, vroeger en nu laatstelijk gevoerd, is door B. en W. steeds op den voorgrond gesteld, dat er voor Amersfoort geen noodzakelijkheid bestond voor eene waterleiding, al werd de wenschelijkheid ten volle erkend. De rentegarantie van de gemeente kan daar om altijd slechts van weinig beteekenis zijn. Tevens hebben B. en W. zich steeds verklaard tegen een voorloopige conces sie zonder duidelijke omschrijving der voorwaarden; bij het verleenen van eene concessie moet er zekerheid zijn voor de uilvoering niet alleen, maar ook moet men weten waartoe men zich verbindt. Wat de drie aanvragen betreft, die thans aanhangig zijn, meenen B. en W. dat alleen bij het verleenen van concessie aan de Utrechtsche waterleiding-maat schappij zekerheid bestaat van uitvoering omdat de andere aanvragers zich een termijn voorbehouden voor de aanvaar ding der concessie en eerst dan een waarborgsom storten. De financieele gevolgen van de drie aanvragen worden door B. en W. aldus samengetrokken Concessie der Utrechtsche waterleiding maatschappij Garantie gedurende vijf jaren van watergebruik door particulieren en gemeente, tot een bedrag van f1000, met vrij gebruik van 4000 M3 water voor publieke doeleinden gedurende den duur der concessie; vrij gebruik van water bij brand en plaatsing door de Mij, op hare kosten van brandkranen op 200 meter uit elkander. Concessie-Gevekeverplicht waterge bruik tot een jaarlijksch bedrag van f500 het water berekend tegen 12 cent per MJ, f 10 van iedere brandkraan de brand kranen te plaatsen op kosten der gemeente. Concessie-Langeveldgeen garantie, maar betaling van de te plaatsen biand- kranen met vrij watergebruik en beta ling van 10 cent per M» voor het water, dat voor publieke doeleinden gebruikt wordt. B. en W. geven de voorkeur aan de voorwaarden der Utrechtsche waterlei ding-maatschappij, die zij voor de ge meente zeer aannemelijk achten. De ver langde garantie van waterverbruik van f1000 gedurende 5 jaren zal zeer spoe dig zijn bereikt, zooal niet ten volle in het eerste of tweede jaar. Als grondslag voor het tarief, waar naar het water zal worden geleverd aan de gemeente en aan de ingezetenen, heeft de maatschaDDii voorgesteld de thans te iren zich met ate tai leven in beginsel wel vereenigen; zij achten die voor Amersfoort aannemelijker dan de andere aangebodene. Eenige wijzigingen zijn reeds verkregen in het meter-abonne ment; voorts zijn nog eenige wijzigingen in uitzicht gesteld in het watermeter- tarief, ten einde dat zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met het in Arnhem geldende. Omtrent den duur der concessie der Utrechtsche waterleiding-maatschappij is bepaald, dat wanneer op uit. December 1932, het tijdstip waarop de concessie eindigt, die de maatschappij bezit van de gemeente Utrecht, Utrecht de waterwer ken overneemt en niet genegen is water aan Amersfoort te leveren, de concessi onaris de bevoegdheid heeft de buizen op te nemen of wel ze over te doen aan de gemeente. Verlengt Utrecht de concessie dan is de maatschappij bevoegd de con cessie in Amersfoort te behouden op de oude voorwaarden gedurende nog tien jaren. Het voorstel var, B. en W., om de concessie aan de Utrechtsche waterlei dingmaatschappij te verleenen, vond in den raad warmen steun bij den heer van Zijst, die 't buiten twijfel achtte, dat de U. W. M. de voorkeur verdiende. Voor Toen het dienstmeisje de aankomst van haar heer meldde, was Verena blijk baar verschrikt, daar zij had verwacht dat Arthur haar vooraf per brief van zijn aankomst zou hebben verwittigd. Vol verwachting trad zij met het licht in de hand de kamer binnen waar Arthur bezig was zijne reiskleederen afteleggen. Zij plaatste het licht op tafel en wilde naar Arthur toesnellen en als naar gewoonte hem om den hals vallen, maar zijn vreemd uiterlijk, zijn donkere blik, schrik ten haar af. Wat beteekende dat onzalig vuur in zijne oogen! Om 's hemels wil Arthur zeg mij, wat deert u? vroeg zij verschrikt. «Ik ben niet wel," zeide hij op doffen toon. Nogmaals wilde zij op hem toesnellen en hem in hare armen sluiten, maar Ar thur ontweek haar door zich op de sopha nedertezetten en zijn hoofd in de kussens te verbergen. Mevrouw Willmann trad nu ook de kamer binnen, maar nam van haar viien- din afscheid, toen zij hoorde dat Arthur van de reis was teruggekeerd. Verena liet haar de voordeur uit, keerde toen terstond terug, knielde bij Arthur neder, sloeg haar armen om zijn hals en bewees hem de teederste lief kozingen. eerst omdat van haar de prise d' eau bekend is en verder ook om de gunstige bepalingen, die het door haar aangeboden ontwerp bevat omtrent het kosteloos ge bruik van water bij brand en, tot een maximum van 4000 M'., voor publieke doeleinden, terwijl zij ook den aanleg van brandkranen voor hare rekening wil ne men. De bepaling omtrent de garantie levert eenig bezwaar; maar Spr. was bereid daarover heen te stappen, omdat hij 't verleenen van de concessie op de door de U. W. M. aangeboden voorwaar den achtte te zijn een daad in 't belang der gemeente, De heer van Lanschot Hu- brecht, zich hierbij geheel aansluitende, vroeg inlichting of het watergebruik bui ten de kom der gemeente in mindering zou strekken van de garantie door de gemeente. De Voorzitter antwoordde hierop, dat zoowel de woorden als de bedoeling van het ontwerp-contract duidelijk zijn; de opbrengst van het geheele waterverbruik zoowel binnen als buiten de bebouwde kom, zal in mindering komen van de som, die de gemeente gedurende de eerste ja ren garandeert. De voorzitter verklaarde overigens, dat ook het dagelijksch bestuur gaarne het tot stand komen van de zaak wenscht; hij betuigde dank aan de raads leden, die B. en W. bij de voorbereiding van deze zaak hebben bijgestaan en hebben medegewerkt, dat zij nu rijp is voor beslissing. De artikelen, bij welker formuleering eene in eene andere gemeente, waar de U. W. M. ook water levert, werkende concessie tot grondslag is genomen, gaven slechts tot enkele opmerkingen van on dergeschikt belang aanleiding. De voor waarden van concessie werden bij de eindstemming met algemeene stemmen vastgesteld. Ingevolge een besluit, in de zitting van 28 November 1887 door den laad geno men, zijn door B. en W. pogingen aan gewend bij het departement van water staat, om te geraken tot de overdracht aan de gemeente van het gedeelte van den Naarder straatweg van den Utrech- schen straatweg tot aan de Korte Berg straat. De uitvoering van dit besluit is vertraagd, doordat op da rijksbegrooting voor 1888 geen geld voor dit werk be schikbaar was; thans is echter eene over eenkomst met den Staat gesloten, waar bij de gemeente dat gedeelte weg, nadat het door den Staat zal zijn in orde ge bracht, in onderhoud zal overnemen te gen uitkeering van het gekapitaliseerd bedrag der onderhoudskosten. In verband met de werkzaamheden, die de Staat zal verrichten, om den weg in orde te bren gen, werd door B. en W. voorgesteld een riool aan te leggen in dit gedeelte van Utrechtschen straatweg gelegen riool, wat noodig is om dit wegvak afdoende te ver beteren en ten einde een goede toegangs weg te verkrijgen naar het spoorwegsta tion. Tevens zal langs dit gedeelte van den Naarder straatweg en langs den ouden Soesterweg een klinkervoetpad worden aangelegd tot aan het station plein; B. en W. werden gemachtigd om, in overleg met de commissie van fabri cage, aan dat voetpad eenige meerdere breedte te geven dan anderhalf meter, zooals aanvankelijk was bepaald, waai de plaatselijke toestand dit toelaat. Voorts zijn B. en W. gemachtigd deze werken onderhands aan te besteden aan den heer J. van den Berg, den aannemer van het in orde brengen van den Naarder straat weg voor rekening van het rijk, voor een som van ƒ1053,54. Door B. en W. werd ingediend een voorstel tot het vernieuwen van sluis deuren aan het Spui en daarmede in ver band staande werken. Op de begrooting van het loopende jaar is daarvoor ƒ1200 uitgetrokken. Die sluisdeuren zullen zoo danig worden ingericht, dat het mogelijk blijft een nieuwe regeling te maken met het Eemcollege omtrent het spuien door die sluis; de daarover tot dusver gevoer de onderhandelingen hebben niet tot een resultaat geleid. Verder wenschen B. en W. tevens over te gaan tot vernieuwing van de sluisdeu ren aan de Turftonbrug en willen zij van die gelegenheid gebruik maken, om de schutkolken en zijvleugels in goeden staat te brengen. Voor de gezamenlijke werken wordt aangevraagd f2960, zijnde f1760 boven het bedrag op de begroo ting van dit jaar uitgetrokken voor ver nieuwing van sluizen. Deze voordracht, waarvan spoedige be handeling door B. en W. wordt gewenscht zoodat de voorzitter aankondigde, dat de raad waarschijnlijk a.s. Maandag weder zal worden opgeroepen, is ter secretarie nedergelegd. Ditzelfde geschiedde met een adres van het bestuur der vereeni ging Flehité, om de voormalige Slijkstraat die bij raadsbesluit van 28 Juni jl. werd herdoopt in Arnhemsche straat, nogmaals van naam te doen veranderen en Leus- derstraat te noemen. Tot tegenschatters in zake de per- Arthur nam ze aan, maar beantwoordde ze niet. Verena begon beangst te worden. Zij wilde den dokter laten halen, maar Ar thur begeerde dit niet en gaf voor dood moede te zijn. Wordt vervolg). soneele belasting voor het dienstjaar 1889,90 zijn door Burg. en Weth., be noemd de heeren J. B. F. Lensing en D. Verbeek. Heden, Woensdag, bezoekt de Minis ter van Oorlog onze gemeente. O. m. zal Z. E. het Militair Hospitaal in oogen- schonw nemen. De officipr van gezondheid A. A. J. Quanjer, van het le regiment huzaren wordt met lo Mei verplaatst van Zutphen naar Amersfoort. Jan. Je kunt wel merken, dat er met Domela Nieuwenhuis nieuw bloed in de Tweede Kamer is gekomen. Piet. Vindt je dan, dat hij zoo nuttig werkt? Van zijn wetje op de winkelnering is niets terecht gekomen, omdat hij van het onderwerp het een en ander verge ten, of niet geweten had. J. Neen dat bedoel ik niet. Hij heeft zijn best gedaan, en niemand kan meer geven dan hij heeft. Maar heb je niet opgemerkt, dat hij bij het spreken in de Kamer een geheel anderen toon aanslaat, dan men er gewoon is? P. Zeker. Ik vind in dien toon iets minder beschaafds, iets scheldachtigs. Misschien acht hij het nuttig, de Fransche parlementaire manieren hier in te voeren, en die heb ik nooit heel voordeelig kun nen achten voor 'stands welzijn. J. Het schijnt intusschen een staats man van den ouden stempel te zijn. P. Hoe kom je daar aan? J. Wel, als je wil heerschen, moetje tusschen anderen verdeeldheid zaaien, en nu heeft hij verleden week in de Kamer gezegd, dat hij met de doleerenden nogal overeenkomt, terwijl hij kort daarna iets zeide, dat aan de Katholieken aanstoot moest geven. P. Nu, ik ben benieuwd te vernemen, of zijne richting daardoor in de Kamer nog een tweede stem bij de zijne zal krijgen. Hoogland. Als een hoogst zeldzaam geval kan gemeld worden, dat een schaap, behoorende aan Dirk Moorselaar, op Zel- dert alhier, vier lammeren ter wereld gebracht heeft. Teusden. De lijst van kiezers voor Ti i dviSuviatlo Ctatnn en den Gemeenteraad bevat 143 namen. Tot heden waren er 137 kiezers. Sclierpenzeel. Verslag van de spaar bank te Scherpenzeel over het boekjaar 1888. J Aantal inlagen gedaan van fl tot be neden f 10 668, van f 10 tot beneden f100 120, van f100 tot beneden f 1000 11. Totaal 799. Aantal uitbetalingen aan inleggers 215. Te goed der inleggers aan het begin van bet boekjaar f85954,59. Bedrag der in lagen in het boekjaar f8916,23. Rente aan inleggers toegekend f3404,79. To taal f98275,61. Bediag der uitbetalingen f8308,96. Te goed der inleggers aan het einde van het boekjaar f89966,65. Bedrag van het reservefonds f 13359,29s. Geheel bedrag der waarde aan die bank I 10332o,94s. Aantal der in omloop zijnde spaarbankboekjes aan het einde van het boekjaar met een bedrag van f l tot beneden f10 143, van f10 tot beneden f100 116, van f lOO tot bene den f 1000 304, van f1000 en hooger 3. Totaal spaarboekjes 566. Aantal bieronder begrepen schoolspaar- boekjes 174. Aantal scholen waar gele genheid tot sparen bestaat 2. Een bewijs dat de Landerijen hier om het dorp heen nog niet goedkoop zijn blijkt uit de publieke veiling Woensdag morgen bij E. Schimmel gehouden van een huis, erf en tuin benevens twee percee- len bouw- of weiland toebehoorende aan H. Geitenbeek. Kooper werd van perceel No. 1 n. m. huis, erf en tuin ter grootte van 8 Aren 40 centiaren E Geitenbeek voor de som van f 1450. A. ten Broek No. 2. Een stuk bouw- of weiland ter grootte van 73 aren 60 centiaren voor f 1300 en A. J. Vossel- man No. 3. Een stuk bouw of weiland ter grootte van 56 Aren 80 centiaren voor f1340. Veenendaal. Wegens de dalende koornprijzen hebben de bakkers alhier den pi ijs van het roggebrood verlaagd. DE BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102), Doen te weten, dat het primitief ko hier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1889, goedgekeurd door Gedeputeerde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2