1. L SIDDRi, Advertentiën. loiprsclie Premieloten 1870. J. OSZMERS. Gemengd Nieuws. PIANO-ONDERRICHT. NAMEN, WAPENS enz., Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Trekking 15 April e. k. Hoofdprijs Fl. 100,000. in Wijnen alhier, VERGULDEN EN VERZILVEREN, G. H. GROEN ESI EIN. Het Staatsblad no. 34 bevat het volgende besluit van den 4. April 1889, waarbij door den Raad van State, krach tens art. 45. 2°. van de Grondwet, waar nemende het Koninklijk gezag, ter alge- meene kennis wordt gebracht, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het koninklijk gezag aanvaard heeft, In naam van Zijne Majesteil WILLEM III, rij de gratie gods koning der NE derlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. De Raad van State, krachtens artikel 45, 2°. van de Groddwet, waarnemende het Koninklijk gezag; Op de voordracht van den Raad van Ministers van 3 Apiil 1889, litt. A; Gezien het besluit van de vereenigde vergadering der Staten-Generaal van 3 April 1889, dat te dienzelfden dage is afgekondigd Staatsblad no. 33); Gelet op de artt. 40 en 45 van de Grondwet; Brengt ter algemeene kennis, dat hij de waarneming, in naam des Konings, van het Koninklijk gezag aanvaard heeft. Last en beveelt, dat dit besluit in het Staatsblad zal worden geplaatst en af schrift daarvan zal worden toegezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan ieder der Ministericcle departementen aan de Hooge Colleges van Staat en aan het Kabinet des Konings. 's Gravenhage, den 4den April 1889. De Vice President van den Raadvan State. van reenen. De Minister van Buitenlandsche zaken, hartsen. De Minister van Justitie, ruis van beerenbroek. De Minister van Binnenlandsche zaken mackay. De Minister van Marine dyserinck. De Minister van Financiën, godin de beaufort. De Minister van Oorlog, 1. w. [bergansius, De Minister van Waterstaat, enz. havelaar. De Minister van Koloniën, keuchenius. Uitgegeven den vierden April 1889. De Minister van Justitie, ruis van beerenbroek. In verband daarmede bevat de Staats Cl. de volgende bekendmaking: Op last van den Raad van State, krach tens artikel 45, 2, der grondwet waar nemende het Koninklijk gezag, brengt de directeur van het Kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat alle stukken, voor den Raad in voornoemde hoedanig heid bestemd aan het Kabinet des Konings moeten worden bezorgd. Uit Ingen meldt men «Wegens de slapheid in de werkzaamheden gingen voor eenigen tijd eenige werklieden van hier naar Duitschland, enkelen met en anderen zonder hun gezin, om aldaar werk te bekomen. De berichten van hen luiden zoo gunstig, dat heden weder een elftal is vertrokken waarschijnlijk zullen er deze week nog meer gaan." Onder controle van den Algemeenen Nederlandschen W;ielrijdersbond zullen te Scheveningen op 30 Mei (Hemelvaarts dag), 10 Juni (2e Pinksterdag), 4 Augus tus (Zondag) en 1 September (Zondag) nationale en internationale wedstrijden plaats hebben. De Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, de Sociaal-Democratische Bond en De Unie, zullen tiachten handleeke- ningen te krijgen op een adres, te lichten aan den Koning, waarin wordt aange drongen op de invoering van een be lastingstelsel, meer evenredig aan de draagkracht der bevolking en afschaffing der accijnzen. In een openbare vergadering 19 dezer te Heerenveen te houden zal Dr. Vitus Bruinsma het adres nader toelichten. Men schrijft aan de Amst. Cf. «Van tijd tot tijd vertoonen zich vreem de kooplui in vee en ook landbouwers in West-Friesland, die de stallen der veehouders bezoeken, oin zich van jong hoornvee te voorzien. Gelukt het hun daar niet volgens hunne keuze te koopen, dan begeven ze zich naar de weekmark ten van Purmerend of eenige andere plaats benoorden het IJ, waar zij in dezen tijd genoeg voorraad vinden. Vooral Zeeland trekt in de laatste jaren veel jong hoornvee en enkele lammeren uit de bovengenoemde streek van Noord- Holland, wel een bewijs, dat de verdiensten van 't Friesche en Noordhollandsche vee ook daar meer en meer erkend worden." Naar De Standaard verneemt,zal de deputatenvergadering der antirev.kies- vereenigingen op 2 Mei e. k. te Utrecht worden gehouden. Er is eene vereeniging gevormd, met het doel, voor de legerplaats te 01- debroek een Militair-tehuis op te richten. Het initiatief daartoe is genomen door de heeren G. H. L. baron van Boelzelaar, C. M. E. van Löben Seis, H. W. van Marie J. G. 11. Schoch en C. H. Th. a Th. van der Hoop, die in hun streven staan vinden bjj tal van mannen van naam en christelijken zin, en ook bij den Militairen Bond. Stand. In het jaar 1888 zijn voor den Indischen militairen dienst aangenomen 1888 onderofficieren en minderen onder welke 507 van het leger hier te lar.de en 667 vreemdelingen. Uitgezonden naar Oosl-Indië werden 109 onderofficieren en 1527 minderen voo de infanterie, 20 onderofficieren en 155 minderen voor de artillerie, 5 onderoffi eieren en 82 minderen voor de cavalei ie, 2 onderofficieren en 24 minderen voor genietroepen, 3 onderofficieren en 13 sol daten-schrijvgrs voor de militaire admini stratie. Uitgezonden werden naar West-Indië 2 vrijwilligers. Er werd ruim f450,000 aan handgeld uitbetaald. Te Goes bestaat eene eigenaardige instelling, namelijk: Het fonds der kazer neering, dagteekenende van 20 Januari 1816. Het fonds is blijven bestaan, zelfs trots de groote uitgaven, die door en tengevol ge van de Belgische revolutie gevorderd werden, zonder dat ooit een ingezetene van Goes is lastig gevallen met inkwar tiering of huisvesting van een militair. Het fonds bezit thans aan inschrijving- en op het Grootboek der 3'/, pet. Nati onale Schuld een kapitaal van f6300, uit de rente waarvan de uitgave vooi inkwar tiering gekweten en jaarlijks eene inschrij ving van f 100 f200 aangekocht wordt. De lijst van inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd van krijgsvolk in aanmerking ko men, is dan ook voor de gemeente Goes geheel onnoodig. Ds. W. J. Immink, predikt Zondag 7 April e. k. in de Ev. Lutb. Kerk alhier. Ter vierde voorjaarsmarkt werden gisteren ongeveer 80 runderen aan de lijn gebracht. Vele kooplieden, waaronder wij ook buitenlandsche opmerkten, be zochten de markt, waardoor er een leven dige handel heerschte. Kalfkoeien geldden f120 a f200; kalfvaarzen f90 a f140; guste koeien fluO a 130; vette koeien f130 a 200 en kalveren f25 a f60. Eerie kalfkoe van W. van Daatselaar, van »de Mossel" te Hamersveld, werd aan den leehandelaar J. van den Hengel Mz. te Stoutenburg verkocht voor f275. Voor den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen ter markt van 29. Maart j. 1. is de premie van f10 toegekend aan A. Bosch te Nijkerk en die van t 5 aan A. van Beek te Barneveld. De premie van f10 voor den aankoop van het grootst aantal runderen op die markt aan J. Jonkheid te Gouda en die van f5 aan Jac. van Herwaarden te Soest. De 1. luitenant J. T. H. Mingels, van het escadron ordonnancen is van hier naar Venlo overgeplaatst. De soldaat, die dezer dagen een slag van een paard ontving, is een been geamputeerd. De Dinsdag te 's-Hage voor f15090 verkochte schilderij van Czermak is, naar gemeld wordt, aangekocht door baron van Boetzelaar van Oosterhout alhier. Aan iederen voor den dienst der militie aangewezen loteling, die ter in lijving eerlang zal worden opgeroepen, is door den burgemeester van Amersfoort een biljet gezonden, waarbij hem de ge legenheid wordt opengesteld, op Maandag 8 April, 's morgens tusscher. 10 en 12 ure, ter gemeente-secretarie opgave te doen van het korps, waarbij hij wenscht geplaatst te worden. Voor zooveel moge lijk zal de kenbaar gemaakte wensch worden bevredigd. Heden morgen omstreeks 9 uur is op de Varkenmarkt een aldaar spelend knaapje onder een tilbury, met één paard bespannen, geraakt zoodat het wiel hem over been en borst ging. Het knaapje werd door den bestuurder naar huis ge reden, die voor zijne rekening onmidde- lijk heelkundige hulp liet inroepen en bleek bij onderzoek dat het knaapje weinig letsel had bekomen. Het onvoorzichtig spelen der kinderen op straat is wederom oorzaak van dit ongeval, dat gelukkig nog goed is afge- loopen. Eergisteren had in de Koningstraat een schoorsteenbrandje plaats dat door de buren onder toezicht der politie is gebluscht geworden. 330ste STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 3 en 4 April (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f30, 121129,232,293, 20112020,20313608, 3698, 5733,8605, 8635, 86518653,9713, 9766, 9773, 10901, 11724,11768,11781, 17105, 17142, 17144, 17158, 17164 17177, 18002, 18025, 18049, 18079 18824, 18829, 18916, 18922, 20033, 20040, 20055. 20775, 20867, 20877. 20916 en 20919 Te zamen 43 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 15—18, 29, 30 April. 1, 2, 13—16. 21—24. 2729, 31 Mei en 48 Juni. Driebergen. Volgens besluit van den kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente alhier, zijn heden een twaalftal lólrnaten, «lie hunne kinderen hadden laten doopen in de Ned. Ger. Kerk (do- I er rende) of eene kerkelijke betrekking aldaar hadden aanvaard van het lidmaat schap dier gemeente vervallen verklaard. Lensden. Naar wij uit goeden bron vernemen zal het den 29. April a. s. 40 jaar geleden zijn dat de heer H. Amsen zijn ambt als koster en voorzanger bij de Herv. gemeente aanvaardde. Wij ho pen, dat het den trouwen ijverigen man gegeven worde nog jaren die gemeente te mogen dienen en dien dag voor hem een vreugdedag zij. Als een blijk, hoe dieren soms aan elkander gehecht kunnen zijn, diene het volgende: Ruim drie weken geleden wer den op een koopdag te Hoedekenskerke twee paarden verkocht, moeder en kind. De moeder ging naar Wemeldinge, het kind, reeds eenige jaren oud, naar Goes. Ras bemerkte de eigenaar te Wemel dinge, dal er iets aan zijn paard schortte, het tierde niet, het wilde eten noch drin ken en blijkbaar treurde het. De eige naar kwam op den gelukkigen inval te trachten ook het andere paard machtig te worden; hij ging naar Goes en 't ge lukte hem, het te koopen. Nauwelijks waren de paarden weder bij elkander, of de moeder kreeg hare vroolijkheid en levenslust terug, natuurlijk tot groote blijdschap van den bezitter. Om het voortdurend springen derlam- penglazen te voorkomen, wordt het vol gende middel opgegeven Het lampenglas wordt vóór het gebruik in een rnet koud water gevulden pot gebracht, deze op het vuur gezet en het water langzaam daarin aan de kook gebracht. Vervolgens wordt de pot van het vuur genomen en tot be koeling weggezet en eerst dan hel glas er uitgenomen. Nadat het glas schoon gemaakt en gedroogd is, heeft het zulk een vastheid verkregen, dat het in aan raking met de vlam niet meer springt. De Parijzenaars, al even nieuwsgierig als alle stervelingen, stonden Zaterdag in stille verbazing te kijken naar eene dame op de Pont Neuf, netjes gekleed, een groote parapluie dragende en het publiek vermakende met allerlei onsamenhangende gesprekken. »Ik ben," riep ze met pathos uit, sik ben de dochter der zon. Ik ben het, die aan nietige aardwormen de warmte en het licht verspilt. De koning der duis ternis is gekluisterd aan den troon mijns vaders, een straf voor zijn bedriegerij, om zijn heer en meester een oneerlijke concurrentie aan te doen door aan de verwaten stervelingen de geheimen der electriciteit te verkoopen. Treed nader, grooten en kleinen, en verwarm u in mijne nabijheid." Van deze uitnoodiging maakte een agent gebruik, die in naam der zon de arme waanzinnige verzocht hem te vol gen. Toen zij in 't bureau van politie was gebracht, klaagde zij over de koude «Brr! wat is 't hier koud Men zou zich aan den Noordpool wanen. Ofschoon ik thans in de macht ben van den vijand mijns vaders, moogt ge mij toch nog wel een stoof aanbieden." Die buiten komt, ziet reeds overal de heerlijke voorboden der herlevende natuur en kan die opmerken in de verschijnse len der dierenwereld. De vogels hebben zich gepaard en wachten slechts op het ontspruiten der bladeren, die hun kun stig, teeder nest kunnen beschermen, om met ijver aan het bouwen te gaan. He laas, zij zullen nu, als steeds te voren, merken, dat hunne pogingen om hunne woningen voor het oog en de hand der menschen te verbergen, in den regel ijdel zijn. Het is louter toeval, als aan den scherpen blik en de blinde vernielwoede der jeugd een enkel nest ontsnapt. Gan- sche troepen jongens kan men in Mei en Juni de bosschen en velden zien afloopen, met het doel eieren te bemachtigen, waar aan niemand ter wereld iets heeft, of de jonge vogels te zoeken, om ze deels met de beste bedoelingen, deels uit de laaghar- tigste beweegredenen, dood te martelen. Zeker, men kan iets dichterlijks zien in de handelwijze van den knaap, die met liefde en zorg een jong vogeltje opkweekt maar 99 van de 100 op die wijze ge nomen proeven loopen allertreurigst af met den dood van het zoo trouw ver zorgde dier; dat vindt niets aangenamer, dan door de hand der menschen, en vooral der kinderen, met rust gelaten te worden I En waren 't nog slechts kinderen al leen! Een kereltje van nog geen vier jaar stond midden in een bosch alleen met zijn pet vol jonge vederlooze vogel tjes; zij waren hem door zijn vader be zorgd, die zijn Zondagmorgen niet beter wist te gebruiken, dan om met een ijver, eene betere zaak waardig en klaarblijke lijk door veeljarige ondervinding gehol pen. nest op nest te verstoren I Ik weet zeer wel, dat het eenige mid del om dit vooral onder minder ontwik kelden zoo populaire misbruik voor goed uitteroeien, is. der jeugd liefde en be langstelling voor dieren in te boezemen en ook, dat rnen in de school in die rich ting werkzaam is. Wat echter voor 't oogenblik misschien zou kunnen helpen, is dit, dat allen die op kinderen invloed hebben, hen juist in dezen tijd er nog eens uitdrukkelijk op wezen, hoeveel kwaad en hoeveel noodelooze dieren kwel- Icrij op die wijze veroorzaakt wordt. Daarom een beroep op de ouders, en vooral op U onderwijzers; misschien dat een woordje op zijn pas menigen jongen nog bewegen kan, een nestje, dat hij op 't spoor is te sparen of maakt dat hij althans niet onbewust kwaad doet. BURGERLIJKESTANDEN. Amersfoort. Geboben: 27 Maart, Frans, z. van Maria Smeïuk. 29 Maart, Haruien z. van Ger- rit Zwep en Elisabeth van den Berg. Herman, z. van Gerrard Wassink en Antje Visser. 31 Maart, Cornelis, z. van Wil helmus Sleeking en Cornelia Bosch. Jurrie Willem, z. van Willem Los en Cornelia Te- tenburg. Gerhardina Barbare, d. van Gerhardus Matheus Maten en Barbare Wil- helmina van Veen. 1 April, Sander, z. van Sander Steenbeek en Evertje Brandsen. 2 April, Coenraad, z. van Frederik Jan Die- tiker en Jansje Overdijk. Elbert, z. van Mijudert van den Hoek en Wijmpje van Appelen. Hendrik Adrianus, z. van Hen drik Johannes Jekel en Hendrika Maria Cor nelia Laarhoven. Johannes Frederikus Cornelis Petrus, z. van Johanna Maria ver hoef. 4 April, Cristina, d. van Huigber- tus van der Glas en Elisabeth Helena Her- mina Oortwijn. Ondertrouwd: 1 April, Johannes Marinus Roinboud en Johanua Hermina Fijnenberg. 1 April, Jan Verhoef en Leentje Hagebeuk. Overleden: 29 Maart, Johanna van Nim- wegen, 15 d. 30 Maart, Heudrika Dijk huizen, 12 m. Aletta Broedelet, 80 j. echtg. van Gerard van der Zoo de Jong. 1 Maart, Hermina Johanna Kamphuis, 19 m. 2 April, Hendrika Heere, 52 j. echtg. van Frans Willem Meijer. Theodorus Rutgerus Josephus van d. Kooij, 14 j. Cornelis Johannes van Blaricum, 64 j., ongeh. Bunschoten. Geboren: 28 Maart, Dirk zoon van Hen drik van de Groep en Albertje de Graaf. 1 April, Steven, zoon van Willom Berendse en Aartje Roos. Gehuwd: 30 Maart, Klaas Poort, weduwn. van Jannetje Nagel en Aalbertje van Halte ren. Overleden 28 Maart, Jacob Hoogenbirk weduwnaar van Jannetje Douker oud 77 jaren. 29 Maart, Hendrik Koelewijn oud 4 jaren. 31 Maart, Wouter Roos oud 7 jaren. Hoogland. Overleden 1 April, Antje vau de Hoef oud één jaar. Lensden. Geboren: 3) Maart, Petronella, dochter van Johaunos van Doorn en van Alijde Smit. Wondenberg. Geboren: 28 Maart, Arie, z. van Gerrit van de Meert en Gijsbertha van Donselaar. 30 Maart, Willem, z. van Karei Albertus van Lunteren en Cornelia Woudenberg. 31 Maart, Hendrikus, z. van Hendrik van de Waerdt en Willemijntje van Brummelen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 April 1889. Tarwe f o— a f 0.— Rogge - 0.— - 0.— Boekweit - 0.— - 0.- per Appelen 2.— hecto Peren - 2.— 3.50 liter. Kleiaardappelen. - 0.— - 0.- Zand - 2.— - 2.80 Hoendereiereu - 2.75 „- 8.30 p. lOOst. Eenden - 0.— »- o.- Boter - 1 1.10 „- 1.25 p. kilo. Margarine - 0.— - 0— p. Zoetein. kaas - 0.— - o-- p. 60 Kippen - 0.70 „- 1.20 Kuikens - 0.— ij - o— Piepkuikens - 0.— 0.- Ganzen - 0.— - per stuk. Oude eenden - 0.— .J- 0— Jonge - 0.— - 0.- Hazen - 0.— - 0.- Wilde konijnon - 0.— - 0.- Tamme - 0.60 1.30 Duiven - 0.40 - 0.60 per paar. Vette varkens - 0.— - 0.— kilo. Biggen - 7.— - 10.— Schrammen - 10.— 20.- Vette koeien -130.— -200.— Guste -100. -130.— per stuk. Kalf -130. „-275.- Kalfvaarzen - 90.— -140.— Pinken - 0.— n- 0 Stieren - 75.— - 160. Kalveren - 26.— j, 50.— Aangevoerd waren ongeveer hect. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 30 heet. Appelen, 20 heet. Peren- heet. Kleiaardappolen200 heet. Zand- aardappelen; 12000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 200U kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; 70 stuks vee. en onze geliefde zwager D. G. en beste zuster J. v. hun 12'/, jarige gelukkige ECHTTEREEAieilVG te her- denken. Hun dankbare zusjes en schoon- zusjes. Baarn 6 April 1889. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het overlijden van onzen geliefden Broeder, betuig ik, ook namens mijne Zusters, onzen hartelijken dank. P. HONDIUS Tz. Amersfoort, 5 April 1889. Eene JONGE DAME zich bizouder toeleggeudeom eerst beginuenden eene grondige leiding te geren, zag bare vrije uren gaarne bezet. Brieven franco onder letters G. Z. aan het bureau van dit Blad. IJitlotiug van 32 Seriën, iedere Serie heeft in zich de ATonimers 1 tot en met SO, zoodat 1600 Prijzen op IS April e. k. moeten uitkomen. Heele Aandeelen f6.50. Halve -3.25. Met f6.50 kan ir.en op 15 April e. k. de volle fl. 100,000, met f3.25 fl. 50,000 winnen. Verkrijgbaar gesteld bij den heer G. J. SLOTHOUWER, boekhandelaar te Amersfooort, langestraat B. 38. Trekkingslijst franco en gratis. beveelt zich beleefd aan voor het leveren van de navolgende uitstekende tafelwijnen: Per anker, met inbegrip van accijns. Medoc t30 St. Jnlien 32. Trousac. 34. NB. Op aanvraag worden prijs-couranten van de overige diverse wijnen on middellijk toegezonden. De ondergeteekende heeft de eer te berichten, dat hij zich in de Koningstraat No. 11 gevestigd heeft. Hij beveelt zich beleefd aan tot het graveeren van op Goud, Zilver en Koper, Vimr- en Galvanisch terwijl reparatiën aan Diamanten, Gouden, Zilveren en Fantasie- werken billijk en in korten tijd ver richt worden. Mr. STUCADOOR Lievevrouwestraat F No. 112 Amersfoort. ,Y*«iUB»eO is de beste en goedkoopste der wereld. Alom verkrijgbaar in doozen a 5, 7'/, en 12'/, Cents. Chemische Fabriek. ZEVENAAR.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2