Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. De Staats-Courant van 6 April be val hel eerste bes-luit, dat in den nieuwen vorm wordt uitgevaardigd. Het betreft de vaststelling der lichting van de nati onale militie voor 1889. De aanhef luidt aldus «In n3am van Z. M. Willem III, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, groothertog van Luxemburg, enz. enz enz. «De Raad van State, krachtens art. 45 2°. van de Grondwet waarnemende het koninklijk gezag; »Op de voordracht van de ministers van Oorlog. Binnenlandsche Zaken en Marine," enz. Daarop volgt de tekst van het besluit, waaraan wij ontleenen dat de lichting bedraagt 11000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel voor elke provincie is: Noord-Brabant 1325, Gel derland 1288, Zuid-Holland 2111, Noord- Holland 1800, Zeeland 529, Utres lit 498, Friesland 943, Overijsel 764, Groningen 713, Drente 347 en Limburg 682. Indien wij goed ingelicht zijn en wij hebben geen reden daaraan te twijfelen dan valt nog weinig te roe men over de werking der huidige Staats machine. Aan de departementen van al gemeen bestuur wordt steen en been ge klaagd over de langzame afdoening van zaken bij den Raad van State en over de veelvuldigheid der nget allerlei opmer kingen teruggezonden Staatsstuk ken. Waar om den drang der omstandigheden, hier en daar een gordi9ansche knoop zou moeten doorgehakt worden, trekt eeri ieder aan een eind van het touw. Dat zijn de kwade gevolgen eener veelhoof dige burgerregeering. Wij hopen van harte dat, in 't waarlijk belang des lands, het opperste gezag weer spoedig moge komen in Koninklijke handen. Dagbl Door het hoofdbestuur der Veree- niging ter bevordering van Fabrieks en Handwerksnijverheid is aan den minister van financiën een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op afschaffing van den accijns op suiker, of, zoo dit met het oog op de bate daardoor der schatkist onttrokken, te ver mocht gaan, op een trapsgewijze vermindering, waardoor men volgens adressante tot op de helft van dezen accijns kan komen, zonder bezwaar van 's rijks inkomsten en tot groot voor deel van den consument, daar de con sumptie aanmerkelijk zal vermeerderen. Het hoofdbestuur van het Nederl. rundvee-stamboek heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, daarin verzoekende om een streng toezicht te doen houden op de verschillende binnenlandsche vee markten en eene zoo streng mogelijke keuring te doen plaats hebben van het vee dat naar Engeland vervoerd wordt. De burgemeester van Rotterdam heeft, als hoofd der gemeentepolitie, hei politiecorps doen weten, dat het verboden is de dienst-medaille, benevens de me daille als lid van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond van wege den bond ingesteld, zichtbaar op de uniform jassen te dragen. Evenzoo is het verbo den, die medailles in het vervolg in ont vangst te nemen. Naar de N. 71. Cf. verneemt, moet dit besluit genomen zijn uit overweging, dat de bond bevoegdheid, mist, dienst-medailles voor «trouwen po litiedienst" aan beambten van politie in Nederland uit te reiken, en die alleen is toegekend aan de hoofden (indien zij daartoe het besluit willen nemen) der gemeentepolitie. In verband met de a. s. Palmpaar- denmarkt te Utrecht, Maandag 15 dezer, zal op Donderdag a. s. vanwege de Maat schappij tot Exploitatie var, Veeslallen een extra trein loopen van Groningen r.aar Utrecht voor het vervoer van paarden. De deputatenvergadering der anti revolutionaire kiesveieenigingen zal niet, reeds hem deed rillen en toch naar Ar thur's woorden te oordeelen, grond van waarheid bevatte. «Barmhartige God! gilde de zieke; -wees mij genadig! Ik kan niet anders ik moet waartoe zou mij verder het leven nog dienen? een last een vloek toch treft den moordenaar hoort gij hoort gij ik kan niet en ik moet toch zonder u nu ook geen leven ik kon trouwe- looze vrouw De koortslijder verhief zich op zijne sponde; zijn blik dwaalde strak door de kamer. >Zietgij Gij zijt eene trouwelosze, een valsch schepsel, een valsche kat en valsche katten hi! die moeten sterven Gij hebt medelijden met mij, Verena Eens waart gij mijn alles thans ben ik niet meer zoo Een kleine pauze volgde. »Nu moet ik weg.weg van hier laat mij los Arthur trachtie uit het bed te sprin gen. De oude Falkening moest al zijn krachten inspannen om zijn zoon terug- tehouden. Toch riep hij niet om hulp want hij wist dat die opgewondenheid slechts enkele oogenblikken duurde en bet ware hem niet aangenaam geweest zooals eerst gemeld is, worden gehouden op den 2den maar op den 3den Mei a.s. De werkzaamheden aan den bouw van negen nieuwe villa's te Zandvoort, voor rekening van eene Belgische maat schappij, zijn druk aan den gang. Een Belgisch ingenieur, naai wiens plannen voor een groot gedeelte de badplaats Blankenbeighe is gebouwd, leid de werk zaamheden. Reeds heeft hij de plannen bij zich voor verdere bebouwingen, 't Schijnt dat bovenstaande maatschappij van Zandvoort een badplaats van den eersten rang wil maken. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis verklaaide de heer Smit, dat de Regeering volle ver trouwen stelt in de toepassing van het reglement, houdende bepalingen tot voor koming van de verbreiding van veeziekte uit Duilschland in Nederland, en meent dat dit reglement voldoende zekerheid biedt. Daar evenwel groote bezorgdheid onder de veehouders in Engeland schijnt te beslaan, heeft de Regeering aan de Landbouwvereenigingen voorgesteld eerii- ge deskundigen naar Nederland te zen den, om zich van den toestand te over tuigen. Indien zij hierin toestemmen, zal de Regeering een verzoek in dien geest tot de Nederlandsche Regeering richten. Agencc Havas heeft gemeend het be richt te moeten tegenspreken, dat Bou- langer een samenkomst had met prins Victor Bonaparte in het Bois de Cambre. De Indépendance houdt haar beweren vol en verhaalt zoo uitvoerig al wat Boulanger deed, gedurende Zaterdag en Zondag dat men niet kan ontkennen, dal het blad goed op de hoogte is. Boven dien voegt het Brusselsche blad er bij, dat Boulanger vroeger vaak in stilte in Brussel geweest is, waar hij onder ande ren in het Hotel Gemay logeerde, en dat het nu niet de eerste maal is, dat hij prins Victor Bonaparte bezocht. Ten bewijze, dat Agence Havas wel eens meer onwaarheid spreekt, herinnert de Indépendanct aan een verhaal, om trent een verslaggever van Daily Tele graphi, dat indertijd veel opspraak ver wekte. Boulanger was toen nog minister van oorlog en had zich tegenover dien verslaggever zeer breedvoerig uitgelaten. Toen het verslag van de interview in de Daily Telegraph verscheen, en men zag, dat Boulanger zich verpraat had, wist men niet beter te doen, dan het geheele verhaal voor verzonnen te ver klaren, waarmede Agence Havas belast werd. Naar alle oorden der wereld werd geseind, dat Boulanger wel in geen maand een verslaggever bij zich ontvan gen had. Doch de verslaggever had den brief bewaard, die hem toegang tot hel ministerie verschaft had. In de Luxemburgsche Kamer is gis teren een boodschap voorgelezen van den hertog van Nassau, waarbij hij zich be reid verklasit op de grondwet den eed als regent af te leggen. De Kamer on derzocht de daarbij gevoegde stukken in de atdeelingen. De zitting werd ten 4 uur hervat. De vooizitter las de volgende resolutie voor „De Kamer van Afgevaardigden, over wegende dat uit de haar medegedeelde stukken blijkt, dat de koning-groother tog in de onmogelijkheid verkeert de regeeringszaken waar te nemen ten ge volge zijner ziekte dat dienvolgens een regentschap noodig wordt en overeen komstig de familieverdiagen aan den hertog van Nassau het regentschap met volle recht toekomt, zal de eedsaflegging van den regent ontvangen, krachtens art. 6 der Grondwet." De discussie over dit besluit wordt ge opend verklaard, doch daar niemand het woord vraagt, wordt de resolutie met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter geeft daarop voorlezing van de volgende verklaring: zoo de dienstboden de verwarde taal van den zieke zouden hebben gehoord. Dit ijlen hield telkens met langer tus- schenpoozen tot in den namiddag aan. Toen kwam er rust en werd het den ouden man mogelijk bij de overbrenging van het lijk zijner vermoorde schoon dochter naar het station tegenwoordig te kunnen zijn. Nog eenmaal beschouwde hij dat en gelengelaat, dat veeleer scheen te slapen, dan dood te zijn. Het leven was uit het lichaam geweken, maar de doodsbleekte had nog niet geheel en al de kleur des levens vervangen, want over den als door lichte smart saarngepersten mond lee- kenden zich tusschen dezen en de anders zoo vroolijk en vriendelijk starende, nu gesloten oogen twee rozenkleurige plekken op de wangen, als twee verbleekte rozen op cararisch marmer. Een traan rolde over de verdroogde wangen van den ouden man, toen hij een pooslang de teedere gestalte had aange zien. Toen hij nu beval, dat het deksel op de gladde doodkist moest bevestigd worden hij had de order te Br... achtergelaten het lijk bij aankomst uit de kist te nemen en het in een der ledig- staande kisten in den familiegrafkelder te leggen en de vriendin van Verena, die wij reeds kennen onder den naam van De Kamer, zich vereenigende met de gevoelens door de regeering uitgedrukt, betreurt, dat zij door een wreede nood zakelijkheid genoopt werd tot het nemen van het besluit, dat zooeven is goedge keurd en waarbij een voist is betrokken, die gedurende veertig jaren aan liet land voorspoed, geluk en vrijheid bezorgde. De minister van slaat, de heer P. Eys- sclien, deelde aari de Kamer mede, dat de regent aanstaanden Donderdag den eed wenscht af te leggen, en stelde der Kamer voor, hare zitting op dien dag te 3 uur vast te stellen. Dit voorstel werd aangenomen. Toen hij de stukken, die op de zaak betrekking hebben, aan de Kamer over handigde, zeide de heer Evsschen «Het leven der volken, evenals dat van ieder mensch, heeft zijne dagen van srnart en het openbaar belang eischt vaak of fers. Zeer pijnlijk was de vervulling der taak, welke thans aan de raadgevers der Kroon was opgelegd. Doch wij zouden gehandeld hebben in strijd met den geest, welke onzen geliefden en ongelukkigen sonverein in zijne langdurige regeering bezielde, indien wij vergaten, dat men in het openbaar leven slechts heeft te let ten op het algemeen belang en de uit voering der wet." Het geiucht loopt, dat Boulanger plan heeft zijn verblijf in Luxemburg te ves tigen. Doch de regeering heeft volstrekt geen plan gastvrijheid te verleenen aan iemand, die in een naburig en bevriend land van politieke misdrijven beschuldigd is, en de regeering van dat land omver wil werpen. Ter herdenking van den geboorte dag van H. K. H. prinses Sophia, zuster des Konings, wapperden Maandag van alle openbare gebouwen en van enkele particuliere woningen alhier de Neder landsche driekleur. Zondag 12 April zal bij de Vrije Ger. Gemeente op de gewone uren gepredikt worden door den Heer Wolbers, van Ambt-Deutichem. Ten administratie-kantore der 11. IJ. S. M. werd Maandag aanbesteed: het ophoogen van een gedeelte spoot weg, het wijzigen van de spoorinrichtingen en het maken van een verhoogd perron met abri-ijzeren overkapping enz. enz., op het station-emplacement Amersfoort. Van 28 biljetten was de minste inschrijver de heer F. Verhoeven van Deventer voor f26.400. Voor de verkiezing van een hoofd ingeland in het district Amersfoort voor het heemiaadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. M. Tromp van Holst te Amers foort, die 126 en G. van den Hengel YYz. te Leusden, die 87 van de 251 geldige stemmen bekwatn. Ten raadhuize is Maandag door B. en W. aanbesteed: 1. het maken en le veren van een mesjpraam ten behoeve van de gemeentereiniging. Laagste in schrijver E. J. Overmars te Hasselt, voor f523; en 2. het baggeren van de haven en grachten. Laagste inschrijver P. Schimmel te Amersfoort, voor f597. Aan genoemde inschrijvers zijn de werken gegund. Van wege de afdeeling Amersfoort van het Utreclitsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde, werd Vrijdag op het terrein van de Beestenmarkt eene keuring van stieren en beervarkens ge houden. Als keurmeesters fungeerden de heeren J. P. Koning, te Wageningen, N van Leeuwen te Eenigenburg, gemeente St. Maarten, en F. J. Lindeboom te Dalf- sen. 12 stieren met kalvertanden, van inlandsch ras, waren aangevoerd. De 1. prijs, f40, verwierf S. van Maanen te Woudenberg; de 2. f30, S. Bloemendal Wilmann, zich over de levenlooze gestal te onder heftig snikken heenboog, toen moest hij zich omkeeren, want zijn inge houden smart werd hem nu te drukkend en hij moest zijn gemoed lucht geven. Lang, lang weende de oude man, als een kind, totdat hij rustiger werd en hij de toeschouwers overzag. Toen zag hij ook een jongen man, die blijkbaar diep getroffen was, toen de schrijnwei ker omzichtig het deksel op de kist legde en vastspijkerde. En toen de kransen en bloemen op de kist gelegd waren en de dragers haar ophieven, toen trad de jonge man in een hoek en weende, zoodat de omstanders onwillekeurig naar hem keken. Falkening vroeg aan verschillende omstan ders naar den naarn van dien man, nie mand echter wist hem dien te noemen. De kist werd nu de trappen van de veranda opgedragen: de treurige tocht ving aan naar het daarbijgelegen station. Nogmaals fluisterde de oude man met zijne verdorde lippen een vaarwel toe, alvorens de deur van den goederenwagen, waarin de kist geplaatst was, gevloten werd; toen keeide hij zich om en wilde weggaan. In dit oogenblik riep een der conduc teurs tot dienzelfden jongen man, dien Falkening bij het lijk zijner schoondochter aldaar; de 3., f20, W. van de Glind te Maarsbergen, en de 4., f10, J. de Lange te Woudenberg. Een bestuursprijs werd aan W. van Daatselaar, te Leusden, toe gekend voor den aanvoer van een slier, afstammeling van de Donderdagmorgen voor 275 verkochte kalf koe.Vier stieren met twee breede tanden waren pange- bracht, waarvoor W. Meiling, te'Slouten- burg, den 1. a f15 en H. van Reel: te Hoogland, den 2 prijs, a f10 verwierf. Slechts 1. Varkensbeer van buitenlaridseh ras was aangevoerd. De 1. prijs is niet toegekend; de 2. prijs, ad f5. werd toe gekend aan P. Kuijt, te Stoutenburg. Van inlandsch ras waren er acht aan gevoerd. De 1. prijs daarvoor, a f 10, verwierf A. van Dijk, te Hoogland, en de 2., a f 5, C. Ederveen, te Woudenberg. In de Vrijdag gehouden algemeene Vergadeiing, van genoemd Genootschap, afdeeling Amersfoort is tot lid van het hoofdbestuur benoemd mr. J. L. baron Nepveu, alhier, en tol bestuurslid van de afdeeling Amersfoort de heer J. van van den Hengel Mz., te Stoutenburg. Beide benoemingen geschieden ter voor ziening in de vacaturen, door het over lijden van den heer J. E. baron van Hardenlroek van Lookhorst ontstaan De aanbeveling voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur bestond uit de hee ren mr. J. L. baron Nepveu, alhier, dr. M. C. Verloren van Themaat, te Hoogland en Mr. J. Cock Blomhof!, te Amersfoort, en die voor het lidmaatschap van het bestuur der afdeeling uit de heeren mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, te Soest, J. van den Hengel Mz. te Stouten burg, en L./Woudenberg te Eemnes. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, veizonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 1. helft der maand Maart '89. 1. C. de Boer, Marken. Van Woudenberg. 2. Langestraat B. 22. Amersfoort. Amerika. 1. A. v. Gelder, Yerseij City. Italië enz. 2. C. E. Ditlinger, Vincent. Jan. Dat is den 3den April een ge zoek geweest in Parijs! Piet. Naar wat? J. Naar wien? moet je vragen. Naar Boulanger, den dapperen generaal. P. Meen je dien? J. Zeker. Hij zou bij Jollivet komen dirieeren. Men wachtte, men wachtte, en toen 's avonds te halftien de zaal vol genoodigderi was, bleef de dappere weg. Eindelijk vernam men dat hij uit vrees voor een rechterlijke vervolging naar Brussel was gevlucht. P. En den vorigen dag had hij nog aan zijn vriend Naquet gezegd, dat hij niet bang was en niet zou vluchten. J. Nog mooier. Zijn vrienden hadden hein geraden, iemand op den uitkijk te zetten vóór zijn huis, en een hunner had aangeboden dat postje waar te nemen maar de dappere had gezegd: «Als er gevaat is, moet het alleen voor mij zijn P. En nu is hij toch gegaan. J. Het schijnt, dat zijn vriend Bouchez die de stukken van aanklacht heeft in gezien, hem de vlucht heeft aangeraden. P. Dan heeft de Slager den Bakker geholpen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. gemeente: Beroepen naar Zoelmond, ds. G. van Kem pen, te Soesterberg. Bedankt voor de vnursche, ds. H. Bax, te Doornspijk. Voor Nijmegen, ds. L. J. van Rhijn, had gezien »U moet in den derden wa gen instijgen, mijnheer, zoo u naai Br. wilt reizen!" Op liet gelaat van den jongen man spiegelde zich nog duidelijk de smart af die hij gevoelde, toen hij om keerde en riaar den aangewezen wagen keek. Hij wilde er heen gaan, toen een logement houder hem nariep «Mijnheer Obermann, mijnheer Obermann, wilt ge dan uw goed niet medenemen?" De jonge man knikte toestemmend, terwijl hij zijn lippen nogmaals vast op elkander drukte toen zijn blik op den goederenwagen viel, die het overschot van Verena bevatte; daarop wenkte hij den bediende hem te volgen en geraakte uit het gezicht. «Obermann Obermann?..." zei Falkening bij zichzelven«ik meen den naam meer gehoord te hebben!..." De locomotief zette zich in beweging; het gefluit klonk heden den ouden man niet zoo schel in de ooren als anders Met een weemoedigen blik zag hij den trein na, luisterde naar liet gedruisch dat wegstierf en toen werd alles kalm en rustig rond hem heen. Falkening begaf zich naar de woning van zijn zoon om daar zijn taak als zie kenverpleger voorttezetten en het ijlen aantehooren. Was dit ook niet zoo erg te Muiderberg. Voor Oostcrhesselen, ds. J. H. Tijl, te Terheijden. Drietal te Geesteren: A. Vcenhuizen. te Ne- derhort den Berg; J. Steenbeek, te Nieuw Leusden en C. A. ten Bokkel Huinink, te Wezepe. Idem te HaarlemM. Göpner, te HarderwijkC. Hattink te Apeldoorn; en J. C. Montijn, te Schiedam. Ned. Ger. gemeente (doleerende) Bedankt voor Bodegraven, de heer K. Boon, te 's Gravezande. Door kelkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Zoeterwoude is de jaarweede van den beroepen predikant aldaar vastgesteld op f1500. Uit de oude doos. Onfeylbaar remedie voor de beet van een dolle hond, neemt een hand vol fleriaan Magistrantie of Ne- genkragd Wijmkruyd t> d Salie Abroduim of Abru «ju Hysot Belonica Cardie of kannen- wasser Wippedoornhet blad dit alles gekookt de helft in water en asyn tot een ordinaire Wijnboetelje vol voor een mensch de afgekookten kruyden gebruyklmen voor een beest voor een mensch allen morgen nucliteren 1 goede wynkelk vol te gebruyken 9 dagen lang. Indien er gebeten wonden zijn moeten dezelve alle dagen 9 dagen lang met een bast of spaantje van eykenhoud opengewreven worden tot dat er bloed uytkomt en met de bovenstaande drank gewassen worden de genezing nog de herstelling heeft van 100 menschen niet een gemist al heeft de lijder de watervrees reeds op het lijf mits men daar in 24 uren daar noch maar bij is. N.B. dit is 't zelfde recept dat men te utregt aan de bilt in gelderland op het dorp Heerde en in Overijssel gereed maak en onfeylbaar is. te Amsterdam bij I Verlem 1785. Klef.rmakerswinkel in een spookweg- wagon. Een jonge man te Kolditz, in Saksen, die een bruiloftspai tij te Leipzig inoest gaan bijwonen, had zijn kleeder maker opdracht gegeven om hem den zwarten rok, dien de man reeds acht dagen in den maak had, op zijn aller laatst des morgens vroeg, vóór het ver trek van den eersten trein te bezorgen. De wakkere snijder beloofde plechtig dat het kleedingstuk des morgens vóór zes uur gereed zou zijn, maar ongelukkig dronk hij 's avonds een extra glaasje bier en kwam wat opgewonden en niet in staat om te werken te huis »'t Is niets," voegde hij zijne vrouw toe, «ik zal van nacht om drie uur opstaan, de rok is in twee uur klaar." De kleermaker sliep als een roos en toen hij wakker werd, was hetIialfzes In de eerste oogenblikken was hij zeer ontsteld, maar de sliminert wist raad te schallen. Hij droeg zijn knecht op den onvoltooiden rok in te pakken, stak zijn gereedschap bij zich, stapte met zijn klant in den trein en maakte gedurende de twee uren, dat de reis duurde, de rok keui ig netjes af. Aan 't voorlaatste station gekomen, had de wakkere snijder enkel nog maar de knoopen aan te zetten. Te Leipzig snelde de kleermaker naar een vakgenoot, waar liet feestgewaad werd gestreken en een half uur later zat de rok als gegoten aan het lijf van den bruiloftsgast. Lücillus komt in den Spectator op voor de „rechten der dieren". Wel heeft een afgevaardigde onlangs openlijk de mee ning uitgesproken, dat de dieren geen rechten hebben, omdat zij redelooze schepselen zijn, maar met meerder zin meer als gedurende de twee laatste da gen, toch vervulden die verwarde woor den, door hun inhoud, hel vaderlijk hart met bange twijfeling. De zonderlingste en elkaar geheel en al tegensprekende geruchten liepen in de kleine residentie omtrent den raadsel- achligen moord op de schoone jeugdige mevrouw Falkening. Zoo wisten eenige in woners met alle zekerheid te vertellen dat de moordenaar een onlangs ontvluchte boosdoener uit de staatsgevangenis van het aangrenzend hertogdom was, die reeds sedert eenigen lijd de omstreken onveilig maakte. Anderen beweerden daarentegen dat er geen grond hoegenaamd bestond om aan moord uit roofzucht te denken, daar er niet het minste gestolen was, hoewel de moordenaar in zijn misdaad niet was gestoord; men moest veeleer aannemen dat de moord uit wraakzucht gepleegd was en dat de geheimzinnige sluier die er over uitgespreid lag eerst dooi den tijd, misschien door de genezing van den wellicht doodelijk verwonden echtgenoot, zou worden opgelicht. Zoo gingen de praatjes in de stad, zonder dat iernaud in de verste verte de waarheid nabij kwam. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2