BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Te Bergen-op-Zoom is in het Volks park het gedenkteeken onthuld, dat door de leerlingen en leeraars dor R. H. B. S. der gemeente aangeboden werd. Als sprekers traden bij deze plechtigheid op de burgemeester De Roock en de heer Van de Wijnperse. directeur der H. B. S Het gedenkteeken is ontworpen door den heer Gips, leeraar aan bovengenoem de inrichting, en werd uitgevoerd door den heer Van Dijk-Petit, aldaar. Het be staat uit een obelisk van savonnière (licht gekleurden zandsteen), np piëdestal, gekroond met een vergulden bol met doorns, terwijl aan de voorzijde het vol gende opschrift prijkt: »17 November 18131888. Aan Neerland's onafhanke lijkheid gewijd en der gemeente Bergen- op-Zoom opgedragen door leerlingen en leeraars der R. H. B. S." Het samenvallen dezer plechtigheid met het weder aanvaarden der regeering door Z. M. den Koning, alsmede met de her innering, dat voor 75 jaren het Fransch garnizoen de vesting Bergen-op-Zoom ontruimde, gaf aanleiding tot opgewekte feestvreugde in de stad. Tot slot van den feestdag werd een groote militaire taptoe gehouden, die door duizenden werd bij gewoond. De feesten te Parijs beheerschen de pers en dringen al het andere naar den achtergrond. Elk blad dat men ter hand neemt, wijdt meer of minder lange arti kelen aan de herinneringsfeesten van de Omwenteling en de openingsfeesten der Tentoonstelling. De geestdrift is dan ook groot, en het schot op den president der Republiek schijnt het enthousiasme van het volk slecnts vermeerderd te hebben. Na de heer Carnot Zondagavond op zijn terug tocht naar Parijs stormachtig te hebben toegejuicht, was gisteren weder een groote menigte bijeen langs den weg, dien de president nemen moest om de tentoon stelling te openen. En zelfs de afwezig heid der gezanten en der leden van de rechterzijde was niet in staat den glans van het schouwspel te verdooven. Te half twee verliet de president het Elysée te twee uur kwam de stoet op het Champ de Mars aan. De dichte volksmenigte langs den weg juichte den president har telijk toe. De president werd ontvangen door den heer Tirard, den minister-president die zeide, dat de beduchtheid, door sommigen voor de tentoonstelling gekoesterd, ver dwenen is dank zij de medewerking van binnen- en buitenland. De uitkom sten overtreffen de verwachting en zelfs de landen, die zelf geen deel wilden nemen, hebben particulier de inzenders gesteund. Daarvoor bracht hij allen dank en besloot met de woorden: Wij zullen met vreugde aan de vreemde bezoekers eene feestelijke ontvangst bereiden. Wij willen hun het bewijs leveren dat het republikeinsche Frankrijk even gastvrij als gulhartig is en dat het den arbeid weet te eeren." Daarop nam de president Carnot het woord. Hij begon met het welkom toe te roepen aan de arbeiders der geheele wereld, en aan alle vreemdelingen. Parijs zal hen gastvrij ontvangen en is geluk kig dat te kunnen doen. Dan zal men zien welk een waarde te hechten is aan laster uit blinden hartstocht geboren. De president wees op de geestkracht, waarmede Frankrijk zich van wreede be proevingen heeft hersteld. Het vindt in zijne instellingen de kracht om den ar beid op te wekken, om den handel en de nijverheid aan te moedigen. Door de groolsche feesten van den arbeid, zooals wij hier thans vieren, vinden de volken het middel om elkander te naderen, om elkander te begrijpen; daardoor moeten gevoelens van achting en welwillendheid ontstaan, die niet kunnen nalaten een gunstigen invloed te oefenen op de lots- men, zoodra de slede door de tweede poort op het binnenplein zou zijn geko men, daar hij iets noodzakelijks in huis te verrichten had en hem dus eenige oogenblikken alleen moest laten. Daarop was hij, na den portier eenige woorden te hebben toegefluisterd, met een zij - delingschen blik op Arthur weggesneld. Het scheen Arthur toe alsof de por tier met op2et aarzelde de tweede deur te openen, want het duurde een gerui- men tijd alvorens de slede met schel ge klingel het binnenplein inreed. Toen de slede voor het gebouw stil hield, klonk een verschrikkelijke kreet uit een der bovenste verdiepingen. «Wat is dat, dokter? Ik meen eerie vrouwenstem te hooren." iWel mogelijk, mijnheer Falkening. De arme ongelukkige die op de tweede verdieping woont, zal een aanval hebben gehad. Doch kom nu, opdat ik u aan mijne echtgenoote voorstelle." Arthur liep met den dokter den bree- den trap op naar de ontvangkamer waar mevrouw Marcuet. die wij reeds als Ve rena's vriendin onder den naam van Clara Huth hebben leeren kennen, den nieuw aangekomene op de lieftalligste manier welkom heette. Dokter Marcuet, die naar eenige pa- tienten moest zien, vertrok, nadat hij den wisselingen der wereld; daardoor zal het tijdstip worden vervroegd, waarop de hulpbronnen der volken en de opbrengst v3n den arbeid uitsluitend en alleen zul len gewijd worden aan de werken des vredes. Deze rede van den heer Carnot werd met daverende toejuichingen begroet. Daarna bezochten de president en zijn gevolg de verschillende afdeelingen. De particuliere correspondent van het Han delsblad seint, dat, toen de president dei- Republiek de Nederlandsche afdeeling der tentoonstelling voorbijging, het Nedei- landsch comité hem werd voorgesteld door den heer Berger, directeur der ten toonstelling, die daarbij tevens wees op de geestkracht van eene kleine natie als Nederland, eene geestkracht, die vooral op- deze tentoonstelling bleek, daar de inzenders geen subsidie genoten. Daarna ging de president langs den kampong, waar de Javanen hem groetten en toe juichten. Terwijl Frankrijk het vredesfeest viert, is Duitschland nog steeds in strijd ge wikkeld het schijnt, dat de toestand in Zanzibar nog lang niet rooskleurig is. Dit Wijkt uit het feit, dat dr. Peters het niet raadzaam acht met zijne expeditie de streken door te trekken, wier bewo ners vijandig tegen Duitschland gestemd zijn. De Engelsche consul, de kolonel Evan Smith, is in Londen teruggekeerd en heeft een uitvoerig verslag over den toestand in Zanzibar uitgebracht; doch de inhoud van dat verslag is nog niet bekend. Doch uit particuliere berichten blijkt, dat er talrijke complotten worden gesmeed, om de Duitschers veen beentje te lichten". Een troep svisibotes"' ongeregelde troe pen van den sultan, zou zich des nachts van deD Duitschen consul meester maken en alle Europeanen, zonder onderscheid van nationaliteit, vermoorden. De consul van Duitschland is van dit complot in kennis gesteld en drong bij den sultan aan op het in hechtenis nemen der schuldigen. Maar bij voortduring blijkt, dat het leven der Europeanen in de hoofdstad van het sultanaat geen oogenblik zeker is, en dat zij voortdurend blootstaan aan de aanslagen van moordenaars. Boven dien schijnen de vijandelijkheden tusschen de Duitschers en Bushiri binnen kort hervat te zullen warden. Uit een bericht van den zendeling Hooper, de laatste die Bushiri nog gevangen hield, doch die nu vrijgelaten en te Zanzibar aangeko men is, blijkt, dat de negervorst geene levensmiddelen meer heeft. Hij zal dus wel maatregelen moeten nemen, om de kust te naderen. Zondag heeft reeds een klein gevecht tusschen ir.booi hngen en Duitsche ma trozen plaats gehad een Duitscher werd gekwetst en een oogenblik verkeerde het Duitsche consulaal in gevaar. De Leip zig heeft een gewapend detachement ge zonden om de orde te herstellen. Zondag 12 Mei zal bij de Vrije Ger. Gem. op de gewone uren gepredikt worden door Ds. Plasscher van Gouda. De gemeenteraad welke j.l-Maan dag bij elkander kwam om te spreken over het Koningsfeest besloot met alge- meene stemmen voor dat doel 800 Gld. beschikbaar te stellen. Ziet verder het gemeen terands-verslag. Uit goeden bron vernemen wij dat de bewoners van het Havik alhier voor nemens zijn, bij het as. Koningsfeest hunne gracht te illumineeren; dat het weder iets prachtigs zal zijn, behoeven wij niet te zeggen; het Havik toch was bij vorige feestvieringen een der netst versierde punten onzer stad, vooral de verlichting maakte een schoon effect. Er wordt gespioken, naar men ons meldt, dat de bewoners van den Hof, hun hof, zooals zij zeggen, willen versieren; als dat waar is, dan zijn wij wat schoons gast nogmaals aan zijne vrouw had aan bevolen. Deze begreep hem. Arthur was blijkbaar verstrooid, want op alle vragen tot hem gericht ant woordde hij ontwijkend of zoo dat het haar bleek dat zijn geestvermogens ge krenkt waren. Vooral werd mevrouw Mar cuet in die meening versterkt door de omstandigheid dat Arthur in het minste niet zijne vroegere vriendschappelijke be trekking tot haar herdacht, maar, naar het scheen, met opzet het gesprek eene andere wending gaf, wanneer het ge bracht was op vroegere tijden. Zoodra echter Arthur zich terugdacht in den tijd toen mevrouw Marcuet nog zijne vriendin en de vertrouwelinge van zijne Verena was geweest en de natuur lijkheid in haar toon en stem van toen vergeleek met die van nu, dan scheen het hem toe alsof zich ouder de uitwen dige vriendelijkgeid eene zekere terug houding verboig, ja alsof haar toon ge dwongen en gemaakt was. En wanneer hij dan over de waarschijnlijke oorzaak van dit verschijnsel dacht en zijn blik tot zijn vroegere vriendin ophief, dan schouwde hij telkens in een scherp waarnemend oog, waarin een soort medelijden zich afspiegelde. Onder allerlei gesprekken vloog de voor middag voorbjj. Kort voor het middag. te wachten; wij weten, dat de mannen van den Hof. wanneer zij zich op dat gebied iets voorgenomen hebben het niet alleen ten uitvoer brengen maar flink en goed voor den dag komen. De Hagenaars, bewoners van de ngroote Haag" in deze gemeente, waren steeds de eerste wanneer liet Koningsfeesten gold, het hunne bij te dragen tot op luistering daarvan; thans waren zij weder om de eersten die hun voornemen daar toe ter kennis brachten het zijn trouwens trouwe vereerders van het huis van Oranje. Da: zij op het a. s. feest zich ordelijk zullen gedragen, zullen zij toonen, door in hunne buurt geen mis bruik van sterken drana te maken. Naar wij vernemen wil de heer Schmidt, eigenaar van het hotel „Amersfoortschen Berg," die reeds menigmaal onze inge zetenen eenen genotvollen muzikalen avond bezorgde, ter gelegenheid van de veertig jarige regeering van Z. M. onzen gc- eerbiedigden Koning een concert geven, terwijl de terreinen om het nette hotel smaakvol verlicht zullen worden, enz. enz. Om het welslagen hiervan te bevorde ren zal de ondernemer inteekenlijsten doen rondgaan of dezelve op geschikte plaatsen ter teekening neder leggen Voor matigen prijs zal men een genoe- gelijken avond kunnen doorbrengen. De dag der uilvoering zal zijn Zater dag 11 Mei of acht dagen later. Bij Koninklijk besluit zijn o. a benoemd tot le Luit. bij de d.d. Schut terij alhier, W. Croockewit en C. M. M. Vermolen, tot 2e Luit. G. Beins en J. R. van de Gumster. De adjudant-onderofficier, dienst doend officier Plijnaar, van het 3e regi ment veld-artillerie te Bergen op Zoom, wordt, op zijn verzoek, overgeplaatst bij het le. regiment, en zal alhier den ad judant-onderofficier, dienstdcend officier D, C. Smeulders, die den dienst verlaat vervangen. De commissie tot keuring van fou- rages zal gedurende de maanden Mei en Juni bestaan uit den kapitein jhr. W. P. Barnaart, den 1. luit. G. M. J. Turk en den paardenarts 2e. kl. St. Frederikse. Als plaatsvervangende leden zijn aange wezen de ritmeester H. P. van Raden, de 1. luit. J. Eek en de paardenarts 2e. klasse J. B. H. Moubis. De miliciens der veld-artillerie van de lichting 1887 zijn den 30 April jl. met groot verlof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Door Z.E.'.c. den Commissaris des Konings in deze provincie zijn benoemd tot schatters voor de personeele belasting, Controle Amersfoort, voor dit dienstjaar de heeren: J. van Bottenburg, C. J. Ja cobs J. A. Hoksbergen, G. Prins en T. van Daaldezelfde heeren die in het af- geloopen jaar en vorige jaren met deze betrekking waren belast. Morgen, 9 Mei, heeft, de Spaarbank alhier 30 jaren bestaan; zij werd opge richt door de afd. Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen en mag zich lerheugen in een bloeiende toestand. Aan de Christelijke Nationale school le Naaldwijk is benoemd als onderwijzeres Mejuffrouw T. van der Linden, leerling van de Chr Nat. School alhier. Aan het postkantoor te Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand April ingelegd f8010.98; terugbetaald f4565. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1777. No. 339, Gisteren is door den keurmeester van het slachtvee alhier een uit nood ge slachte koe bij v. E. voor de consumptie maal bracht de dokter, terwijl diens vrouw in de keuken bezig was, Arthur naar zijne kamer, die hij gedurende zijn ver blijf te St. Wolgang zou bewonen, be wonderde met hem het heerlijke verge zicht, dat zich heden, begunstigd door het heldere winterweder, voor Arthui's blik ontvouwde en begaf zich, toen de etensbel door het oude gebouw weer klonk, met Arthur naar de huiskamer. Hier was de tafel gereed, zoodat zij zich terstond kon nederzetten. Onder het eten werd een drnk gesprek gevoerd, waaruit het bleek hoe lief de omgang van zijne vroegere vriendin met haar man was en hij zulk een liefelijk beeld voor zich zag een echte huiselijkheid en een gelukkig familieleven dat hij met dubbele droefgeestigheid zijne vroegere gelukkige dagen herdacht en zoo peinzende al stil ler en stiller werd, totdat eindelijk de smart over zijn ongeluk hem zoo overwel digde dat hij't niet langer kon uithouden, maar hij zoo aangedaan werd dat hij van tafel moest opstaan. Het gelukkige echtpaar zag elkander beteekenisvol aan toen Arthur naar het venster trad, eerst zijn vcroi hoofd met de hand wreef, toen zijn hoofd tegen het vensterglas drukte en eindelijk een dof gesnik deed hooren. De dokter verliet de kamer. afgekeurd en onder politietoezicht ver-v voerd en verbrand. Het hevig onweder dat gisteren namiddag vergezeld van hagelbuien, boven onze stad zich onlastte, en van 2'/j tot 6 uur in den namiddag aanhield, heeft gelukkig alhier weinig schade veroor zaakt; de bliksem kwam in het station van de Centraalspoor achter in en sloeg voor weder uit zonder veel schade aan te richten; een schoorsteen zegt men. zoude getroffen en vernield zijn. In het naburige Nijkerk werd een per soon op het stations-perron getroffen en terstond gedood. De gemeenteraad was Maandag namiddag bijeengeroepen tot bespreking van de herdenking der 40-jarige regee ring van Z. M. den Koning. De vergadering werd geopend met de volgende toespraak van den burge meester Mijne heerenl Den 16. Januari van dit jaar waren wij geheel onder den indruk der treurige lijdingen, welke van het Loo tot ons kwamen, en was de bede, dat het Gode mocht behagen nog uitkomst te geven, te steunen onze geliefde Koningin en den Koning le dragen op de gebeden van het aan Oranje zoo gehechte volk. Welke slingeringen van hoop en vrees sedert dien dagwelke pijnlijke ver plichting opgelegd aan de leden der Staten-Generaal maar ook welk een dankbaarheid bij het geheele Nederland sche volk, toen de heugelijke tijdingen kwamen van herstel, en Z. M. onze ge- eerbiedigde Koning, onze geliefde Vorst, weder de regeering kon waarnemen. »Hoe geheel anders dan de mannen der wetdnschap verwachtten maar ook in deze wachte men er zich wel voor om de wetenschap daarom gering te achtenneen de wetenschap blijve bij ons in eeremaar boven alle weten schap staat, gelijk bij vernieuwing bleek, een God, Die het gebed verhoort; Die alle menschelijke wijsheid in het niet doet verzinken, wanneer in Zijn Raad anders is beslist. »Wie onzer meende voor enkele weken dat met opgewektheid, met bijzondere dankbaarheid zou kunnen worden her dacht de dag, waarop Willem de Derde als Koning werd gehuldigd wie voor enkele dagendat Z. M. de Koning bij de herdenking van het 40-jarig koning schap, zelf de regeering zou uitoefenen? dNu de verwachtingen zijn beschaamd, is er bij allen een sterke aandrang, om dien dag feestelijk te herdenken, en Amersfoorts ingezetenen toonden reeds den 2en en 3en Mei, door het zonder eenige officieele opwekking uitsteken der vlaggen, hun vreugde over den terugkeer van 's Konings gezondheid. »Om te bespreken op welke wijze de herinnering aan het 40-jarig koningschap te Amersfoort zal plaats hebben, is deze raadsvergadering belegd maar alvorens tot onze werkzaamheden over te gaan, heb ik de eer u voor te stellen, dat de raad, namens Amersfoorts ingezetenen aan Z. M. den Koning bij telegram zijn dankbaarheid uitspreke met 's Konings herstel, en dat telegram te doen luiden als volgt »AAN DEN KONING. „Sire De raad der gemeente Amersfoort, heden in buitengewone vergadering bij eengeroepen om te bespreken de wijze, waarop zal worden herdacht het veer tigjarig koningschap van Uwe Majesteit over het aan U en Uw Huis zoo innig verknocht volk, gevoelt behoefte, alvorens tot zijne werkzaamheden over te gaan, Uwer Majesteit de gevoelens van dank baarheid over te brengen, die alle inge zetenen van t mersfoort bezielen, nu het Gode behaagd heeft Uwe Majesteit de gezondheid terug te geven, en de regee ring weder door Uwe Majesteit kan wor den waargenomen. Het hart van een brave, goede vrouw wordt eerder en in veel lioogeren graad van medelijden getroffen bij het zien van de smart die een mannenhart lijdt, dan wanneer zich die smart bij een barer eigene sekse openbaarde De vrouw des dokters wischte zich met het witte schortje de oogen af, trad toen naar den in diep gepeins verzonken Arthur en sprak tot hem, terwijl zij haar zachte hand op zijne schouders legde: «Wat deert u, mijn vriend?" Arthur werd getroffen door den ge- voelvollen blik der schoone jonge vrouw, die haar vraag herhaalde om hem moed te geven. »Weet gij dat niet?" ïSpreek!" >Ik ben ziek, doodziek. Een Kaïnstee- ken brandt op mijn voorhoofd o, waar om keert ge u niet van mij af? Boezemt het u dan geen schrik in, dat vreeselijk teeken. Vergeef het mij zoo ik mijn ge laat omwend, gij moogt de brandende wonde niet zien, gij moogt niet zien hoe ik lijd! En niemand, niemand is in staat die wonde te heelen, mij te genezen." ïGeef den moet niet op," viel de bin nentredende dokter den zieke in de rede. sHerinner u ons gesprek. Ik heb meer malen zulke wonden met gelukkig gevolg geheeld. Waarom zoudt gjj alleen «Moge het Uwe Majesteit gegeven zijn nog langen tijd over het Nederlandsche volk te regeeren »De Voorzitter van den raad »T. A. J. van Asch van Wijck." Aan 's voorzitters uitnoodiging, om het besluit tot het zenden van dit telegram te bekrachtigen, door het aanheffen van den kreet: »Leve de Koning werd door de vergadering eenparig met geestdrift voldaan. Aan het oordeel van den raad werd daarna onderworpen een voorstel van B. en W. nopens de feestviering op den berinneringsdag van de aanvaarding van het gezag door Z. M. den Koning. Daar de tijd te kort is om te kunnen ver wachten, dat zich vóór 12 Mei a. s. nog eene commissie uit de burgerij met dat doel zal vormen, achten B. en W, het wenschelijk, dat het gemeentebestuur de regeling zal op zich nemen van de feest viering, waartoe thans gereede aanleiding bestaat, nu Z. M. op 3 Mei jl. de regee ring weder op zich heeft kunnen neuïen>\ B. en W. geven het navolgende pro gramma aan den raad in overweging: Zondag 12 Mei. a. bespeling van het carillon van 's mid dags 12 tot 1 uur; b. uitsteken der vlaggen van alle open bare gebouwen. Maandag 13 Mei. a. bespeling van het carillon 's voor middags van 8—9, 's namiddags van 121 en van 56 uur b. uitsteken der vlaggen van alle openbare gebouwen, versiering van de Utrechtsche Poortsbrug en muziektent op den Hof c. muziekuitvoering des namiddags van 34 en des avonds van 68 uur op den Hof d. verlichting van de Langestraat bij de Varkenmarkt en van de openbare ge bouwen e. vuurwerk op het terrein der te bouwer, kazerne, daartoe welwillend door den kapitein-eerstaanwezend-ingenieur be schikbaar gesteld 's avonds te 9 uren, met muziekuitvoering; f. inrichting van het terrein. Tot bestrijding der kosten van deze feestviering vragen B. en W. een crediet aan van f800. Van de bekende liefde der ingezetenen voor het Huis van Oranje, verwachten B. en W. dat niemand zal achter blijven, om het zijne bij te dragen tot opluiste ring van het feest door 't uitsteken van vlaggen en door op andere wijze hunne dankbaarheid te toonen. Dit voorstel werd, op voorstel van den voorzitter, spoedeischend verklaard en kwam, nadat eene bespreking in be sloten vergadering was voorafgegaan, in de openbare vergadering in behandeling. De heer v. d. Wall Bake motiveerde met een kort woord zijne stem voor het voorstel. Toegevende, dat de tijd ontbrak, om het initiatief van de burgerij te doen uitgaan, verklaarde deze spr. in te stemmen met het denkbeeld van B. en W., om voor dezen keer af te wijken van de gewoonte, die anders steeds hier werd gevolgd, om de burgerij te laten voorgaan en van gemeentewege slechts helpend op te treden. Te eerder was er reden, dat de gemeente de leiding van deze feestviering op zich nam, om den aard van het feit, dat zal worden her dacht. Wat men zal herdenken, ligt toch zoozeer in ieders geheugen 's konings veertigjaiige regeering heeft zoo menig vuldige zegeningen over het Nederland sche volk gebracht, dat geen Nederlander koud kan blijven bij 't herdenken van een dergelijk tijdvak. Daarom verklaarde Spr., dat hij aan het vrij groote crediet, dat B. en W. voor de feestviering aan vroegen, zijne stem gaarne zou geven. De voorzitter betuigde zijne hartelijke instemming met deze woorden er. ver klaarde, dat het dagelijksch bestuur van de tot dusver bij feestvieringen gevolgde gewoonte was afgeweken, omdat het de zekerheid had, geheel in den geest der ingezetenen te zullen handelen, door de niet kunnen genezen? Stel in mij ver trouwen I Binnen twee, hoogstens drie weken zult gij van uw pijnen bevrijd zijn." Arthur schonk den dokter een dank baren blik, en deze ging voort: «Kom, mijnheer Falkening, ik zal u naar uw kamer heleiden, waar gij kunt uitrusten. Misschien zijt gij van de reis vermoeid. Tracht een weinig te slapen en maak het u zoo gemakkelijk als gij kunt. Een bediende staat tot uw dienst, die uwe orders zal vervullen en u be hulpzaam zal zijn. Vindt gij dat goed?" Arthur boog zwijgend voor mevrouw Marcuet, en volgde toen den dokter naar de voor hem bestemde kamer, die net gemeubileerd en gemakkelijk ingericht was. De dokter belde een bediende en gaf hem in tegenwoordigheid van Arthur last om dezen in alles bijtestaan. Arthur, alleen gelaten, maakte het zich gemakkelijk. Hij zette zich in een prach- tigen fauteuil, en begon een Fransch boek door te bladeren, dat hij op een zijtafel had vinden liggen. Het bevatte boeiende reisbeschrijvingen. Arthur bracht den nacht onrustig door de onzichtbare wond deed hem weder veel smart. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2