NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 43. Woensdag 29 Mei 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. 1MERSF00RTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A.. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Van 't Loo worden zeer verblijden de berichten vernomen. De Koning bevindt zich zeer wel. Zijne oude kwaal doetzicb in zeer zwakke mate gevoelen. De docto ren zijn bijzonder tevreden over hun hoo- gen lijder. Meer dan waarschijnlijk zal de Koning geen builenlandsche reis onderne men. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin zich heden Woensdag van het Loo met een extra-trein naar Neuwied begeven,teneinde eenige dagen ten bezoeke van de vorstelijke familie aldaar te verblij ven. De Stuats-Ct. bevathetvolgende ko ninklijk besluit: erkend als te behooren tot den Nederl. adel, met de praed. vanjonkh. en van jonkvr. GerhardusBernardusDe Sigers TherBorch, te Zeist, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. Tusschen de Departementen van Oorlog en van Waterstaat zal eerlang een overleg plaats hebben omtrent de maatregelen, welke van Regeeringswege kunnen worden genomen tot verbetering van het paardenras en ter bevordering van de paardenfokkerij in het binnenland. Daarbij zal worden overwogen of subsi- diën kunnen worden verleend aan de ver schillende genootschappen, welke zich de bevordering der paardenfokkerij ten doel stellen. Meer dan tot nu toe bij de door het Departement van Oorlog verleende ondersteuningen het geval is, zou daar bij op den voorgrond moeten staan, dat zoodanige ondersteuningen slechts worden verstrekt, onder voorwaarden, welke eene degelijke verbetering van het paardenras voldoenden waarborgen. Ter voorziening in de middelen om het in aanbouw zijnde nieuwe weeshuis te Neerbosch te meubelen,zal een tombola zonder nieten gehouden worden, waarvoor loten a f 1, te bekomen zijn. Het zal voldoende zijn op dezegoede zaak de aandacht te vestigen om daarvoor al- gemeene deelneming te verkrijgen. In de Zaterdag, 25 Mei 1.1. gehouden gewone Algemeene Vergadering van Aan deelhouders der Nederlandsche Algemeene Maatschappij van Levensverzekering Con cordia te Rotterdam, werd uitvoerig verslag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar en rekeningen verantwoording overgelegd. Na aftrek van de wegens sterfgeval en roiement afgeloopen verzekeringen was uit. 1888 van kr3cht f 314040 kapitaal met f 12420.45 jaarlijksche premie en f 154.48 koopsom. De gemiddelde leeftijd der ver zekerden was 22 jaar en 31 dagen en de doorsnede van elke verzekering f 72.26 met f 3.74jaarlijksche premie per f100. kapitaal. De werkelijke sterfte was li5" personen met f 901.kapitaal lager dan de berekende sterfte deedverwachten. De gezamenlijke bezittingen der Maatschappij bedragen fd01456.69'/2 waarvan f93184.69 uitstaande onder derden. Daar de overwinst zulks toeliet, werd op voorstel vanCom- missarissen besloten tot uitkeering aan Aandeelhouders van 4 pCt. over hun stor ting. Naafloop der gewone Vergadering werd eene buitengewone Vergadering gehouden van Aandeelhouders, waarin, met het oog op de uitbreiding, met algemeene stemmen besloten werd tot vergrooting van het ka pitaal en dit vastgesteld op één millioen gulden. Onder de werklieden aan de Tank- petroleum-inrichtingen onder de gemeente Charlois (Z.-H.) dreigde Zaterdagmiddag eene werkstaking te zullen beginnen, welke van le voren scheen georganiseerd te zijn. Het loon van fl.65 wilde men verhoogd zien tot f2, hetwelk door de werkgevers beslist geweigerd schijnt te zijn. De politie trad krachtdadig op, toen men beproefde, degenen, die tegen het oude loon aan hel werk wilden gaan, daarin te verhinderen. Hoewel enkele personen de gemoede ren in gisting zoeken te houder, was er toch in den namiddag voldoende werk volk op de inrichtingen om de zaken niet te doen stilstaan. De gemeente- en Rijks-politie bewaakt het terrein voortdurend. Te Ede is Zaterdagmiddag omstreeks halfdrie, bij een hevig onweder, de blik sem geslagen in den toren bij de Herv. Kerk. Ongeveer zevenhonderd leien wer den afgerukt of stukgeslagen, zonder echter brand te veroorzaken. Te Stadskanaal is de bliksem geslagen in den stoomolie- en korenmolen van F. Doornbosch. Een roede werd in tweeën gespleten en een gedeelte der zwikstelling beschadigd. Een knecht, die in den molen was, geraakte bedwelmd, doch kwam spoedig weer bij. Te Heiligerlee is de bliksem geslagen in de boerenbehuizing van P. Dik. Het geheele gebouw is afgebrand. De inboe del, die niet was verzekerd, is gedeelte lijk gered. Het huis was verzekerd. Zaterdagmiddag 18 Mei ontlastte zich boven Nunspeet en Doornspijk een onweder gepaard met een ontzettenden regen. Een geheele streek lands tus schen genoemde plaatsen, anders nog al hoog gelegen, stond in korten tijd zoo onder water, dat de koeien tot aan den buik er in gingen. Bij de boeren kwam het de woningen in en over 't geheel ge leek het op een overstrooming. Aan de te veld staande rogge en andere gewas- is zeer veel schade toegebracht, Omtrent het ongeluk in het kamp bij Oldebroek meldt de Ziv. Cf.: Vrijdag middag 24 dezer omstreeks 4 uur, woedde hier een allerhevigst onwe der. Het hagelde niet, maar het regende ijs. De bliksem was niet van de lucht. Elk oogenblik kon men bliksemstralen in den grond zien slaan. Verschillende personen namen horizontale stralen waar, die als het ware over de heide slingerden. Terwijl dit onweder op het hevigst was, begaf zich een sergeant met twee wagens elk met 4 paarden bespannen, huiswaarts, toen plotseling de vier paar den van den voorsten wagen neerstortten. De vooriijder vloog uit der. zadel en kwam voor zijn span op den grondhij was even als de 4 paarden door den blik sem gedood. Een ander kanonnier, die bij den wagen stond, werd ter aarde ge slingerd. Hoewel zijne beenen hunnen dienst weigeren, zal dit waarschijnlijk wel van voorbijgaanden aard zijn. De achterrijder is, terwijl de paarden onder hem gedood werden en hij met zijn paard ter aarde viel, als door een wonder geheel ongedeerd gebleven. Te Grouw zag men eensklaps in twee tegen overgestelde richtingen brand. Het bleek spoedig, dat de bliksem was ingeslagen in de boerderijen van Meinte- ma te Vriens en van den Berg, onder Grouw. Beide gebouwen rijn tot den grond toe afgebrand. Te Gestel werd Vrijdagmiddag een knaap bij het eten van zijn boterham door den bliksem getroffen en bleef op de plaats dood. Vanwege de Oostenrijksche is aan de Nederlandsche Regeering ten geschenke aangeboden een exemplaar der prenten behoorende bij het sedert eenigen tjjd onder beschermheerschap van nu wijlen den Kroonprins Aartshertog Rudolf van Oostenrijk in het licht gegeven werk, getiteld Oesterreichisch-Ungarische Mo narchie in Wort und Bild. Deze prenten zijn gedurende de eerst volgende drie maanden in het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's Graven- hage voor het publiek ter bezichtiging gesteld. De gecostumeerde schaakpartij met levende figuren, welke te Utrecht in Juni a. s. zou worden gehouden, gaat niet door. In plaats daarvan zullen over eenige we ken door de heeren Jhr. van Foreest en Tresling uit Amsterdam, in het park Tivoli te Utrecht proeven gegeven worden van hunne gewaardeerde talenten in het simultaan- en blindelingsspel. De borden zullen bezet worden door leden van de Utrechtsche werk lied en-schaak ver eeniging terwijl ook de bezoekers van Tivoli als tegenspelers kunnen aanzitten. Zaterdagmiddag had aan den Am stel te Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Eenige knapen waren met roei schuitjes gegaan naar een weiland achter den omval, en zich daar ontkleed om te zwemmen. Een hunner, die daarna met een ander ontkleed in een schuitje was gegaan, zeide dat hij niet zwemmen kon en dus liever aan den kant bleef. »Je moet zwemmen!" riep toen de jongen, die bij hem was en meteen gaf hij zijn ruim vijftienjarigen makker een duw. Deze sloeg achterover in 't water en zonk weg om niet meer boven te komen. De on gelukkige knaap, Cornelis Koelman, het eenige kind zijner moeder, die in de Fer dinand Bolstraat woont, werd 's avonds levenloos opgehaald, nadat geruimen tijd was gedregd. Het lijk werd naar het po litiebureau aan den Ringdijk gebracht. Degene, die wij onderstellen de onschul dige oorzaak te zijn van des anderen dood een vijftienjarige knaap, werd gear resteerd en van de zaak proces-verbaal opgemaakt. Het album, behoorende bij de ge denkpenningen, welke Z. M. den Koning den 12en Mei jl., namens de ingezetenen van Utrecht werden aangeboden, is 21 de zer aan Z.M. opgezonden. Dit stuk, uit blauw chagrin leder ver vaardigd, was versierd meteen gekroonde W en bevat 300 bladen, waarop de namen van 3000 deelnemers. De bevolking van het rijk op 1 Jan. 1889 bedroeg 2.232.183 mannen, 2.273.749 vrouwen, totaal 4.505.932. De oudstrijder W. van Aken, dra ger van het Metalen Kruis, wijl hij als lancier aan den tiendaagschen veldtocht heeft deelgenomen, is te Enkhuizen in den ouderdom van 86 jaren overleden. «Onder begunstiging van prachtig, mooi, niet al te warm weder had Zondag op het Spaarne te Haarlem, de jaarlijk sche studenten-roeiwedstrijd plaats. Dui zenden en nog eens duizenden bewogen zich langs de oevers, terwijl tevens een aantal meer gefortuneerden op de prach tig versierde booten had plaats genomen. Als nummers voor den wedstrijd prijkten op het programma: 1°. De universiteits wedstrijd 2». Jonge twee3°. Oude twee 4°. Jonge vier en 5°. Scullings match. Het vorige jaar behaalde Laga. van Delft, den prijs in het hoofdnummer van den strijd in 12 min. 52 sec, thans was Njord de gelukkige zij deed er 13 min. 49 sec. over, Laga 14 min. 4 sec. Van de jonge twee won Njord in 15 min. 52 sec.; van de oude twee Laga in 14 min. 56 sec., en van de jonge vier Njord in 13 min. 32 sec., terwijl Nereus de tweede was. Voor de sculling match waren alleen Njord en Laga ingeschre ven. Njord won ook hier. Van de rijk getooide booten en bootjes blonk natuur- vroolijke mu2iek, geen dissonnant werd gehoord er heerschte een recht prettige stemming en te ruim 5 uur was alles afgeloopen. 's Avonds was er, behalve muziek in den Hout, ook vuurwerk en Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR AXDRÉ HUGO. 67) Welke pen zou in staat zijn het tooneel, dat nu volgde, te beschrijven I Arthur meende te droomen, maar onwil lekeurig breidde hij zijn armen uit naar de schoone bleeke vrouw, die hem ver zoenend tegenlachte. Nog altijd geknield riep hij, verrast en vol zaligheid aVerena" Over het gelaat des dokters vloog een glimlach van voldoening. Het middel was blijkbaar goed gekozen en deed zijne werking. iVerenal" riep Arthur nogmaals en in zijne bevende stem hoorde men de wisse ling van aandoeningen die hem door stroomden aVerena, vergeving I" Meer kon hij niet uitstamelen, zijne krachten verlieten hem, hij begon te wankelen. Daar trad, als een heerlijk beeld uit eene omlijsting, de vrouw in wit uit de deur, zweefde naar Arthur toe en terwijl zij zijn gebukt hoofd om hoog hief, zag zij hem lang, lang in de oogen. »Ja, het was Verena, de werkelijke V'erena. En zij boog zich tot den knie lende en kuste zijn voorhoofd. Dit laatste had de dokter bevolenAr thur, die zijn voorhoofd ontwijd hield, moest door de kus eener engel op de plaats, waar hij meende dat het Kaïns- teeken brandde, tot de overtuiging komen dat hij dwaalde en daardoor uit zijne dwaling gebracht worden. Arthur, ik vergeef ui" fluisterde Ve rena, en haar kus, het toovermiddel eener heilige, herhaalde zich. Daar verhief zich langzaam Arthur's gestalte en stom van vreugde en zalig heid sloot hij zijn vrouw in zijn armen, zijn wedergevonden vrouw. In de verruk king der verzoenende omarming klonk als een zilverklokje de fijne stem van een kind de vrouw des dokters 'rad nader en legde den kleinen engel, die de handjes naar Arthur uitstrekte, in diens arm. »Uw en mijn zoon!" fluisterde Verena. ïEen nieuwen band voor den nieuwen bond I" verduidelijkte de vrouw des dok ters. Een dankbare blik uit Arthur's oogen verried haar diens volkomen genezing. Aan den groep, door de hereer.igden en hun kind gevormd, sloten zich nu ook met vochtige oogen de verzoenende va ders van het jonge paar aan, om de ge lukkigen te zegenen. De dokter had intusschen een groot blok hout in den haard geworpen en weldra verhief zich een geweldige vlam, bijna een brandstapel gelijk, waartoe ze ook spoedig dienen zou. De dokter namelijk verzocht de aan wezigen eenige woorden tot hen te mo gen richten, en wees kortelijk op het de monische van den zwarten koffer, die van zulke ongelukkige gevolgen geweest was voor eene geheele familie. »In de middeleeuwen verbrandde men heksen en toovenaars," besloot hij zijn toespraak. ïlk ben van oordeel dat de betooverde koffer dit lot duizendwerf ver diend heeft en hoop, terwijl ik den koffer rnet uw goedvinden ten vlamme doern, dat alle twist, alle ontevredenheid, alle smart en leed, alle miskenning, toorn en haat met hem mogen verbranden." De dokter vatte den kleinen koffer aan en wierp dien in het vlammend vuur. De omstanders, diep bewogen, staarden zwijgend in de vlammen, die met vurige tongen den koffer lekten en dezen lang zaam in den asch legden. »En nu," sprak de dokter, nadat hij nog eenig hout op den koffer had ge worpen, «laat ons nu naar de eetzaal gaan. Een klein feestmaal moet de alge meene verzoening van-heden besluiten." Allen namen het aanbod des dokters aan. In de feestelijke stemming werd de Kerstavond doorgebracht totdat het uur van middernacht allen ter ruste riep. XXVIII. BESLUIT. Op eene reis door Thüringen en Fran kenland bezocht ik een vriend mijner jeugd. Om kort te wezen, mijn vriend is de dokter in het krankzinnigengesticht te St. Wolfgang. Zijn naam zoowel als die van het gesticht zijn natuurlijk verdicht. Uit zijn mond heb ik de geschiedenis van den geldkolfer opgeteekend. Zij is geheel en al eene ware geschiedenis, al leen voor de wezenlijke namen moest ik, zooals van zelf spreekt, verdichte in de plaats stellen. De dokter gaf mij ook nog een brief van Verena ter inzage, van welke ik afschrift nam. Deze brief, dien ik mijn lezers niet kan onthouden, luidt woordelijk aldus: vGeachte heer! Mijne, bij mijn afreis gegeven belofte, dat ik u over mijn ontwaken uit den schijndood eenige korte mededeelingen zou doen, kom ik bij dezen na. Uit het verhaal van mijn man weet ge reeds hoe ik de verwonding bekwam, welke dien toestand veroorzaakte. Toen Arthur de kamer had verlaten, voelde ik nog altijd den stekenden pijn aan mijne linkerzijde. Het scheen mij toe, alsof, wanneer ik mij wilde opheffen en om hulp roepen, eene demonische kracht mij in de kussens terugwierp en mijn spraak verlamde. Toen ik nu duidelijk hoorde, wat de personen, die binnentra den, over mij zeiden, toen de dokter mij voor dood verklaarde, het gerecht mijn lijk bezichtigde en proces-verbaal op maakte, toen werd het mij voortdu rend vreeselijker te moede. Men legde mij in een kist en versierde die en ik hoorde hen er toen over spre ken dat Arthur ook doodelijk verwond was en dat men vermoeden had op een ontvluchte gevangene. Ik kan den angst en de smart niet beschrijven, die mij pijnigden en toch kon ik geen teeken van leven geven. Over den tocht op den spoortrein en het bijzetten in den grafkelder der Fal-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1