NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. De roode Dwerg. No. 46. Zaterdag 8 Juni 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Pinksteren. Feuilleton. BINNENLAND. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn vierrr.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De naam van het laatste in de rij onzer groote Cristenfeesten wekt de aangenaamste gedachten. Vooreerst wegens den tijd van het jaar waarin het valt. De natuur is dan tot haar schoonste ontwikkeling gekomen de boomen ontplooiden hun vollen bla- derendos, de bloemen bieden een verscheidenheid van vormen, kleuren en geuren aan, die de zintuigen en het hart weldadig aandoet en ons vervullen van ware en reine levens vreugde. Het Pinksterfeest wordt door duizenden beschouwd als een tijd van ontspanning, inzonderheid door hen wien de beroepsbezigheden gewoonlijk een band aanleggen, die een uitstapje in de vrije natuur op eenigen afstand van hun woning of een bezoek aan verwijderde vrienden en bloedverwan ten slechts een enkele maal veroor looft. De zeldzaamheid van het genot doet dit te meer op prijs stellen, en vandaar dat de werkzaamste men- scben gewoonlijk de aangenaamste herinneringen van het Pinkstei feest hebben. Vooral dit jaar verwachten we, zoo er althans geen groote omkeering piaats heeft in de tot dusver zoo buitengewoon gunstige weergesteld heid, een zeer ruim gebruik van de gelegenheden tot ontspanning. Immers lieel ver moeten we teruggaan in het verleden, om een lente te ontmoeten aan deze gelijk. Wel noemen ons menschen, die eenig vertrouwen stel len in hun geheugen, en dat ook aan anderen willen inboezemen, een jaar tal toen 't óók zoo was; maar de een vertelt er bij, dat hij 'l zoo goed onthouden heeft omdat hij toen net trouwde, wat ons eenigen twijfel in boezemt aangaande de volkomen Objectiviteit van zijn waarneming: immers wie terugdenkt aan deze peri ode van zijn leven, ziet natuurlijk alles omhuld door een zonneglans, is vanzelf geneigd tot idealiseeren. Een ander weet niet precies meer, of het (Slot) 3) De oude schoenmaker had het niet mis gehad. Voor dat de week om was, stond er weer een menigte onder den grooten boom voor de Blauwe Beer allen begee- rig om het biljet te lezen dat zooeven aangeplakt was. De schoenmaker drong door de menigte heen. Toe, lees het ons eens vóór, riepereen uit de menigte. En de schoenmaker zijn bril terecht zettende las: In naam des Konings, wordt bekend gemaakt, dat, Aangezien sinds vele jaren veel kwaad is bedreven door den vreeselijkeD, rooden dwerg, en aangezien vele en grievende klachten zijn ingekomen over de wreed heid, rooverij ellende en verwoesting door genoemden dwerg veroorzaakt, heeft het Zijne Majesteit behaagd een besluit uit te vaardigen, waardoor zijne onderdanen voortaan geen overlast meer zal worden aangedaan. Zijne Majesteit de Koning twintig of een-en-twintig jaar geleden was, kortom, we zijn niet ver van de waarheid als wij dezen heer lijken tijd eenig noemen; en allen die er van gebruik willen maken om zich eens naar hartelust te verkwikken aan de heerlijkheden van de schepping, aansporende dit voornemen niet te laten varen, spreken wij slechts uit wat door duizenden gedacht wordt. Er is verband tusschen een opge wekt én dankbaar genot van de schoon heden welke ons in zoo overvloedige mate worden aangeboden, en de Pinkstervreugde in den meer beperk ten zin van het woord. De Heilige Geest, die de menschen van goeden wille bezielt, is aan die vreugde niet vreemd, integendeel, hij verhoogt haar en schenkt haar een verheven wijding. Eigenlijk ligt aan al onze Christe lijke feesten dezelfde gedachte ten grondslag, en dat |kan niet anders. Immers, een eenige in des menschen roeping en bestemming, en het is in naam van deze dat wij feest vieren. We zouden kunnen spreken van de verschillende ontwikkelings-phasen van het Evangelie, die wij bij elke dezer groote gelegenheden herden ken van dat licht der wereld, dat ons de liefde tot God heeft doen be schouwen als het hoogst geluk, de liefde tot de menschheid als de hoogste behoefteen denken we nu met Pink steren meer bijzonder aan de eerste verbreiding van dat licht buiten den kring van hen die het voorrecht had den bezeten, door den Grooten Voor ganger zeiven onderwezen te worden, dan is daarmee de beteekenis van ons feest, algescheiden van de bijzon dere begrippen die elk voor zich er nog verder aan hecht, vrij nauwkeu rig afgebakend. Die gemeenschappelijke feestvreug de, gegrond op het feit dat ook wij het geluk hebben dien geest deel achtig te zijn geworden die bestemd is de geheele maatschappij te ver vullen, laat ons die van ganscher harte heeft den dwerg en zijne dienaren van zijn' wil en besluit kennis gegeven, en zal verder alle noodige maatregelen ne men om zijn besluit te volvoeren. God zij met den Koning! Nu riep de schoenmaker, heb ik het niet gezegd? Wel, zei een ander, als de Koning dat kan, zal het beste zijn wat er in langen tijd gebeurd is. Wat, kén natuurlijk kan hij dat. Gij zult spoedig een rigiment solda ten bij het hol zien verschijnen, als het noodig is. Terwijl zij hierover spraken was er inderdaad al een bode van den Koning in het hol van den dwerg aan gekomen. Hjj overreikte den dwerg eene brief met het groote zegel, en verklaarde plechtig dat er dringende haast bij was. Het is niet bekend of de dwerg hierop een antwoord gezonden heeft. Waarschijn lijk had hij het te druk. Want hij en zijn geheele bende gingen met zoo'n ijver aan het werk dat na eenige minuten alle pijlen weg waren, terwijl niemand wist, waar- Geen spoor of zij was in stukken gebroken. Elke toorts en elk brandhout was uitgedoofd. En zoo zag des Konings boodschapper al dadelijk dat hij goede tijding voor zijn' Koninklijken Meester mee kon nemen. aankweeken. Tot nog toe zijn de menschen wel ijverig genoeg om over die bijkomende begrippen strijd te voeren, ze beschouwende als het eene noodige, het alles overschaduwende, maar daaruit volgt, dat juist de hoofdzaak verloren gaat, dat de liefde verflauwt, de eendracht wordt ver stoord, en de inwerking van den Heiligen Geest op de maatschappij veel te gering is. Hoe beter Chris tenen we zijn, des te reiner wordt onze feestvreugde, want we zullen de parel van groote waarde op te hoogere prijs stellen naarmate wij haar beter leeren waardeeren en haar bezit van meer nut doen zijn voor onszelven en voor anderen. Bij elke feestviering moeten we klachten aanheffen, omdat sedert de eerste groepen zich vormden die de nieuwe betrekking waarin zij zich- zelven leerden beschouwen tot God en wederzijds, nog zooveel kwaad is blijven voortleven, nog zoo weinig waarachtige liefde heerschende is. Men wijst op allerlei maatschappelijke tekortkomingen, en op den vaak ver- geefschen strijd, die daartegen door middel van .wetten gevoerd wordt, en ziet daarin een bewijs, dat de waarde van het Christendom over schat wordt. En toch is die bewering onjuist. We maken vorderingenhet getal van hen, die overtuigd zijn dat een leven voor zichzelven alleen eigen lijk geen leven kan genoemd worden, neemt toe, en het zal nog veel grooter worden, totdat het eindelijk de gansche menschheid omvat. Maar dan moeten we alleen ook ons best doen om die scheidsmuren, die we om allerlei redenen van ondergeschikt belang hebben opgetrokken, van lieverlede minder hoog te maken, zoo we die ten minste niet dadelijk kun nen sloopen. We moeten meer zoeken naar punten van vereeniging en van samenwerking, dan zullen we met elkander veel kunnen doen wat, als het verricht is, aan vele slechte ver houdingen in de maatschappij een Oni dezen tijd waren er ook afdeelin- gen der lijfwacht bij de poorten van het hol geplaatst, die daar dag en nacht ge trouw de wacht hielden. Zij moesten al len aanhouden die het hek binnen wil den gaan, en vragen met welk doel zij kwamen, waar zij heengingen en wat zij te zeggen hadden. Nadrukkelijk moesten zij onderzoeken of er ook verborgen wa penen, of verboden waar werd binnen gevoerd. En ten derde waren zij gemach tigd om elke beleediging den Koning aangedaan met geweld te straften. Had de schoenmaker nu geen geüjk gehad! Ieder moest dit erkennen. De vreeselijke dwerg had zijn verschrikking 'verloren. Hij had het nog wel druk, maar op een heel andere manier dan te voren. Hij en zijn geheele bende deden zooveel goed zij konden. Dag en nacht werden de boodschappers met gunsten heiaden, en zij schitterden zoo van vreugde dal men hen bijna kon waarnemen al hadden zij onzichtbaren kleederen aan. Geen won dat de rozen dus weer in Hein's tuintje en op Bet's wangen begonnen te bloeien. Geen wonder dat van der Drift zijn dienst boden nu veel langer bleven hoewel er menig paar van trouwden, omdat zij elkander nu zoo goed bevielen. Ja nie mand was zelfs verwonderd toen Jaap terugkwam, om met zijn moeder te gaan eind zal maken. Als wezenlijke Pink stervreugde ons gemoed verwarmt, dan moet die gloed ook van ons uit stralen en zich alom mededeelenals we ons verheugen in het feit, het Christelijk beginsel in ons te hebben opgenomen, dat het ons dan ook aanspore om mede te arbeiden aan de vestiging van het Godsrijk, dat zijn burgers niet rangschikt naar hetgeen zij gelooven of belijden, maar al degenen opneemt die in de ware en eenige beteekenis mensch zijn. Woensdagmiddag te half vier kwa men de Koningin, de Prinses en gevolg uit Neuwied op het Loo terug. De Koning stond in zijn kamer voor het open raam en wuifde hen toe. Toen H. M. niet de Prinses de trap der vestibule opstapte, kwain Z. M. haar tegemoet. De burgemeester begroette de hooge reizigers bij aankomst en een talrijke menigte was op de been. Naar men verneemt heeft, prinses Wilhelmina toen zij met II. M. de Ko ningin te Neuwied vertoefde, een uitstapje naar het Niederwald gedaan, om daar »het Nationale Monument" te bezichtigen. Voor het bestijgen en afdalen van de hoogte waarop dat gedenkteeken is op gericht, maakte de Prinses met haar gevolg gebruik van den tandrad-spoorweg. Het comité voor den prinsessedag heeft besloten, den 8 verjaardag van H. IC. H. prinses Wilhelmina op 31 Aug. a.s. feestelijk te vieren. De opening van het .Centraal per sonen-station te Amsterdam is thans op 15 September bepaald. Naar wij ver nemen zal die opening met eenige feeste lijkheden gepaard gaan en is door de Hollandsche maatschappij H. M. de Koningin uitgenoodigd om deze opening met hare tegenwoordigheid te vereeren. Op Zondag 26 Mei j.l. is ten rijks- postkantore te Amsterdam vermist een aangeteekend pakket, verzegeld en met wonen, en de landheer hem hartelijk de hand schudde. Hein zat nu dikwijls met den ouden schoenmaker te praten. Op een mooien Zomeravond zaten zij weer te zamen in den winkel, toen Hein eensklaps zei: Weet je nog wel dat je me beloofd hebt mij alles van den Koning en den dwerg te vertellen? Ik ben verlangend te hooren, hoe je er achter ben gekomen. »Wel zei de schoenmaker, dat is gauw verteld. En hij stond op om het wonder lijke boek met het koperen slot te halen. Ik vond het in mijn tooverboek. En terwijl hij de krap losmaakte, zag Hein dadelijk dat het een bijbel was. Wel nu kom aan, daar had ik het ook wel in kunnen vinden, zei Hein verwon derd. Natuurlijk, hadt ge dat en nog veel meer ook, zei de schoenmaker, het derde hoofdstuk van Jacobus opzoekende, en naar het vijfde vers wijzende. Hier is het. En Hein las deze woorden dAIzoo is ook de tong een klein lid; en roemt nogtans groote dingen. Ziet een klein vuur, hoe grooten troep houts het aansteekt. De tong is ook een vuur, eene wereld van ongerechtigheid alzoo is de tong onder onze leden gesteld, welke het ge heele lichaam besmet, en ontsteekt l et een kruistouw omwonden, bestemd voor den Helder, volgens ingewonnen infor- matiën bevattende 13 aangeteekende brie ven, waarvan 5 met aangegeven gelds waarde tot een bedrag van ongeveer 1687 francs. De commissaris van politie Ie sectie te Amsterdam veizoekt opsporing en be richt. Te Haarlem is gister aan een kan toor een valsch bankbiljet van f25, van de bekende serie II.B. in betaling gege ven. Naar men meldt, is gedurende het jaar 1888 voor de Weesinrichting te Neerbosch bijna f 153,000 ontvangen. Gedurende de laatste twee jaren werden ruim 200 weezen ter verpleging opge nomen. Als een voorzeker zeer navolgens waardig besluit wordt ons gemeld, dat enkele aanzienlijke grondbezitters in den Grooten IJpolder hun arbeiders bij heete dagen 's middags tusschen 11 en 2 uur bij voorkeur binnenwerk in plaats van landwerk zullen laten doen. (Am. C(.) Iu den nacht van 3 op 4 Juni heeft er diefstal met braak plaats gehad in de sacristie van de Eusebiuskerk aan het Nieuwe Plein te Arnhem. De dieven zijn door het openstaande raam geklommen van het onbewoonde pand no. 18 in de Bergstraat, door den tuin van dat huis gegaan en over een muur geklommen, waardoor zij den tuin van de pastorie bereikten. In dien tuin staat een kip penhok tegen een raam van de sacristie, waarop zij geklommen zijn en door het stukslaan van een glasruit in de sacristie zijn doorgedrongen. Vervolgens hebben zij van een daar op een kandelabre staande kaars een stuk gebroken, licht ontstoken en van de sacristie alle kasten, die ongesloten waren, geopend, en den inhoud, priesterkleeding eh andere voor werpen, er uit en door elkander ge haald. Na eenige voorwerpen, als een zilveren ketting met kruis, een dito rozenkrans met dik, groot kruis, een gouden medaillon, een zilveren medaillon, rad onzer geboorte, en wordt ontstoken van de hel. Want alle natuur, beide der wilde dieren en der vogelen, beiden der kruipende en der zeedieren, wordt getemd en is getemd geweest van de mensche- lijke natuur Maar de tong kan geen mensch tem men »Maar ik zal je ook laten zien Hein, dat er toch één is, die sterker is dan die vreeselijke roode dwerg zei de oude man, het boek weer opnemende. Hij wees nu naar Handelingen XV. Want al deze dingen, die uit den mond vloeien, komen voort uit het hart. Daar hebt ge het Hein, het hart is de Koning. En alfeen een goed hart kan een reine tong maken. Maar hoe komt gij dan aan die lijfwacht, dien de koning afzond, vroeg Hein. Dat zal ik je ook laten zien zei de oude man, zijn hand op het boek leggende. Dat is ook hierin. Zoek der. 141ste Psalm inaar eens op. Hein deed het en vond deze woorden: «Heere! zet een wacht voor mijnen mond, behoed de deur mijner lippen." Dat is dus het geheim, Hein. Gij ziet het, éérst een goed hart, en dan een goede tong. Schep in mij een rein hart o God! zei de oude schoenmaker rnet eerbied. Amen zei Hein ernstig, En in mij ook o God. Mochten allen die dit lezen hetzelfde wenschen Hei! den lezer!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1