BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. gedurende den optocht, geen dier fami lieleden te zien. Een ander gedeelte van het detachement bleef onder de orders van den 'len luit Ferguson op Tjilegon achter, terwijl het overige gedeelte van de troepen onder den len luit. Baudoin naar de galgplaats afmarcheerde, om bijtijds het terrein af te zetten en voor de opstelling der troe pen te zorgen. Tegelijkertijd vertrok ook de cavalerie, die om 6 uur 's morgens van Serang te Tjilegon aankwam, onder den ritmeester Waalewijn, naar de exe cutieplaats. Het geheel stond onder de bevelen van den kapitein Bakkers. Na vooi lezing van het vonnis door den buitengewonen substituut-griffier, den heer Pierolie, in tegenwoordigheid van den ads.-resident van Hasselt, waarbij ook tegenwoordig waren de Mas patih wedono, djaksa en andere inlandsche hoofden, werd overgegaan tot de uitvoe ring van de doodstraf. Alles liep met de meeste kalmte af. Ook op de executieplaats was geen enke le Bantammer te bekennen, wat de be vreemding van iedereen opwel-.e. Nadat een kwart uur later door den officier van gezondheid Sissingh de dood der vijf naast elkaar opgeharigenen ge constateerd was, werd last gegeven tot inrukken van de troepen naar het karn pement; op een klein gedeelte na, dat onder een Europeesch sergeant op het terrein achterbleef en in last had, om na de begrafenis onmiddellijk in het kampement terug te keeren. Na afloop van de begrafenis zag men bijna geen enkelen Bantammer opstraal Zondagmiddag viel te Utrecht een jor.gmensch H. S., 18 jaren oud, uit d bovenverdieping zijner woning op straat en werd zoodanig verwond, dat hij een uur later den geest gaf. Zijne moeder viel bij het vernemen van het ongeluk, bewus teloos neder en verkeerde den volgenden dag nog in dienzelfden toestand. De vier kinderen, van welke juf frouw K. te Arnhem dezer dagen is be vallen, zijn allen overleden. Bij eenige bewoners te Heer Hugo waard is de besmettelijke vlekziekte on der de varkens uitgebroken. Er zijn zelfs stallen waar 2 a 3 varkens worden af gemaakt. Voor rekening van den heer Brou wer uit Weesp is de boerenarbeider Langbroek met vrouw en vijf kinderen van hier naar de Argentijnsche republiek vertrokken, om aldaar als bedrijfboer zich op een woning van den heer Brou wer te vestigen. Een partij Hollandsch vee en de noodige werktuigen waren reeds eenigen tijd vroeger verzonden. Op den Wittevrouwensingel te Utrecht zag men Zaterdagnacht licht branden in een huis, waarvan de be woners, naar men scheen te weten, uit de stad waren. Terecht vermoedende dat de zaak niet zuiver was, omsingelde de politie de woning en eischte dat men de deur voor haar zou openen, onder bedreiging tevens, dat men zich anders op een andere manier toegang zou ver schalfen. De deur bleef echter gesloten en eerst toen de politie zich gereed maakte haar open te steken, werd zij geopend en vertoonde zich voor 't oog der agenten een artillerist met zijn meisje, beiden blijkbaar weinig gesticht in hun tête a tète te zijn gestoord. Door de politie ondervraagd, verklaarde het meisje dat zij daar dienstbaar was en van haar mevrouw, toen deze vertrok, den sleutel had gekregen, ten einde het huis van lijd tol tijd te luchten. Of zij er zich echter ook thans met dat doel be vond, wordt niet gemeld, doch valt zeker te betwijfelen. IV.) Te Haarlem werd Maandagavond in de bovenzaal der Sociëteit de Vereeniging op uitnoodiging van een zevental heeren, den moordaanslag had gepleegd. «Is dat de moordenaar'? Wie heeft op hem geschoten «Dat heb ik gedaan I" sprak de hout vester, die met vertiokken gelaatenden zoo even afgeschoten buks in de hand in den kring der jachtgezellen trad nik zag hoe de booswicht met mijn heimelijk ontvreemde windbus op den jongen, genadigen heer aanlegde, wien hij niet voor oogen kon zien. Op het oogenblik toen ik de misdaad wilde beletten en den sluipmoordenaar zijn loon wilde ge ven, kwam hij mij voor. Het scheelde, zooals ik zeide, slechts een oogenblik." Nu richtte de jagersknecht met alle inspanning van krachten zijn hoofd Op, en terwijl hij zijn gebalde vuist dreigend tegen den houtvester uitstrekte, sprak bij knarsetandend: «Hij liegt! Hij zelf heeft mij de windbus gegeven, en ze ook zelf geladen, daar ik niet met dat geweer weet om te gaan. Honderd daalders heeft hij me beloofd, als ik den jongen baron in de verwarring van de jacht doodschoot. Om mij dat geld te onthouden en mijn mond voor altijd tot zwijgen te brengen, heeft hij o wee, mijn ruggegraat heeft hij op me geloerd, totdat ik mijn doel zou hebben getroffen." «De kerel liegt!" schreeuwde de hout vester woedend. «Hij wil zich op my die zich tot eene voorloopige commissie hadden gevormd, vele belangstellenden samengekomen, om nadere inlichtingen te vernemen omtrent de in de Haarlem mermeer ontdekte staalbron. Dr. S. Post- liuma deelde een en ander mede aan gaande de chemische en geneeskrachtige eigenschappen van het water. Hij wees er op, dat het in ijzergehalte (0.111 gr. per liter) slechts wordt overtroffen door het water van Panham bij Spa (0.1964 gr. per liter). De hoeveelheid water was steeds gelijk en bij zuivere meeting in 24 uren p, m. 66 M'; doch veel vloeit thans nog in den omtrek weg, zoodat de hoeveelheid licht op 100.000 liter is te stellen. Dat het water naar Haarlem moet geleid worden door buizen doet tot de zaak niets af, dat geschiedt ook bij de bronnen te Spa. Voorloopige plannen zijn gemaakt, om op het Frederiksplein, te Haarlem, een monumentaal gebouw te stichten met al wat daartoe in onzen tijd behoort. Blijkt de overtuiging van het comité gegrond, dat tde zaak levensvatbaarheid heeft, dan belooft deze bron voor Haar- len van groote beteekenis te worden. De Parijsche bladen deelen een nieuw manifest van Boulanger mede. Het is een antwoord op het requisitoir van het hooggerechtshof. Het manifest luidt als volgt «Aan de Fransche kiezers. Wij heb ben ons onthouden te antwoorden op de tegen ons gerichten laster. Heden wordt onze onthouding ten volle gerechtvaar digd, want de feiten zelve strekken te onzer verdediging. Het hooggerechtshof en het gouvernement hebben eerst ge poogd aan eervolle officieren der armee leugenachtige aanklachten tegen hun ou den chef te ontlokken. De omkoopers van getuigen hebben niet geaarzeld zich te wenden tot misdadigers. Zij gaan tot in de cellen van Mazas. Het is met het geld der belastingplichtigen, dat die ge tuigenissen worden betaald. En het zijn die ellendige omkoopers, die een oudmi nister van oorlog beschuldigden, het geld van den staat te hebben verspild. De al- gemeene walging heeft reeds die misda digers veroordeeld, die weldra door de gerechtigheid zullen worden getroffen, maar reeds nu blijkt, dat zij hoegenaamd niets tegen ons hebben kunnen vinden, want als zij het minste bewijs in handen hadden gehad, zouden zij niet het gevaar hebben beloopen voor de assisen te wor den gebracht, door te gaan onderhande len in tuchthuizen. U waarde medebur gers, noodigen wij uit, te oordeelen tus- schen ons en die boeven. Met vertrouwen wachten wij het vonnis af, dat gij wel dra zult uitspreken. Leve het herboren Frankrijk! leve de republiek. «Boulanger. «Dillon. «Rochefoi t". Het Journal des Débals maakt een zeer aardige opmerking. In zijn manifest aan de kiezers breekt Boulanger op heftige wijze den staf over den aanslag op het algemeen stemrecht, door de aan neming der wet op de enkelvoudige candidaturen. Het Journal zegt dat Boulanger niet zoo heel ver behoeft terug te gaan, om zich te herinneren wanneer en hoe andere Franschen van de verkie zingen werden uitgesloten, om een zoo- enaamde staatkundige reden. Die Fran schen werden niet alleen van hun burgerlijke en militaire waardigheden ontzet, maar ook uit het land verbannen en onverkiesbaar gemaakt. Hij kan weten, hoe bijvoorbeeld de hertog van Aumale wiens naam hem niet onbekend zal zijn op grond van die bepaling werd ontslagen als afgevaardigde voor het departement der Oise. Dat was nog wat erger, dan de wet op de enkelvoudige candidaturen. En als Boulanger wil weten onder welk bestuur en in welken tijd dit gebeurde behoeft hij slechts terug te denken aan den tijd, toen hij minister van oorlog was en hoe vurig hij toen die uitzonderings maatregelen verdedigde. Misschien heeft hij redenen om niet al te goed van geheugen te zijn maar iedereen is niet zoo kort van memorie Het schijnt, dat de barre houding, door Duitschland jegens Zwitserland aangeno men. reeds begint te bedaren. De Nor- deutsche Allgemeine zwijgt nu als een mof, over de beruchte kwestie; het blad schijnt al zijn kruit verschoten te heb ben. Merkwaardig is het zeker ook, dat in spijt der bedreigingen van het kanse liersblad, gretig nagezongen door de ge- heele reptiliënpers, dat de verraders in de Zwitsersche valleien het wel zouden merken, Duitschland niet ter wille ge weest te zijn, talrijke hooggeplaatste Duitschers in Zwitserland vertoeven, waar onder niet alleen een paar prinsen van Baden met hun familie, doch ook de Duitsche minister van spoorwegen, May- bach. De bewoners van München maken zich gereed een recht feestelijke ontvangst te bereiden aan een Zwitsersch gyrmias- ten-gezeldschap, dat de turnfeesten in Beyerens hoofdstad komt bijwonen. Men verheugt zich er op, aan de Helvetische broeders te kunnen toonen. dat de Nord- deutsche nog niet het geheele Duitsche volk vertegenwoordigt! De Duitsche pers gaat voort zich vree- selijk warm te maken over de brieven van Dr. Peters, waarin hij zich beklaagt over de behandeling van den Engelschen admiraal Freemantle. Men wil zelfs in alle groote steden protest-meetings orga- niseeren en moties voorstellen, waarin de handeling der Engelsche regeering en haren maritiemen vertegenwoordiger in Zanzibar wordt afgekeurd. Toch schijnt het oogenblik slecht gekozen om een beweging tegen het utrouwelooze Albion" op touw te zetten. Binnen weinige weken zal Keizer Wilhelm zijn grootmoeder, Koningin Victoria, bezoeken, en het zou wel wat gek zijn als in Engeland de Keizer met eerbewijzen en voorkomend heid wordt ontvangen, terwijl in Duitsch land door bladen en sprekers de publieke opinie tegen Engeland wordt opgehitst. wreken, omdat ik hem een kogel door t lijf heb gejaagd. Ach, dat 't mij ook niet mocht gelukken, den moord op den goeden jongen heer te beletten «Ja, ja, de goede jonge heer spotte Stammer. «Meer dan honderd maal heb je hem in ons bijzijn al 't mogelijke kwaad toegewenscht en gedreigd hem een kop kleiner te maken. Ik mag sterven, gena dige heeren als 't niet waar is ja, de uivel mag me halen «Spreek niet zulke goddelooze taal waarschuwde de kamerheer. «Bedenk dat ge wellicht reeds in 't volgende uur voor Gods rechterstoel zult staan?" «Dat kan rne nou volstrekt niet sche len," lasterde de knaap, als ik dan toch naar de hel moet, wil ik dat reisje liefst in gezelschap var. rnijn meester doen. Want hij heeft mij tot een moordenaar gemaakt, en nog veel andere dingen ge daan, die het daglicht niet mogen zien." «Welk een geluk," sprak de kamerheer tot de omstanders, «dat de kogel van dien ellendeling slechts de wang van mijn armen neef heeft verwond Het was al leen de plotselinge sclnik die hem be dwelmde en hem voor korten tijd het bewustzijn deed verliezen." «Bij deze woorden verbieeklede houtves ter. Zijn gelaatstrekken werden verwrongen en zijn bevende lippen prevelden een vloek. Zondag 28 Juli wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargeno men door Ds. H. L. Lohr, predikant te Rotterdam. Zondag 2S Juli zal op de gewone uren door den Heer Eigeman, van Ach terberg bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden. De eind-examens der Hoog ere Bur gerscholen in de provincie Utrecht voor het jaar 1889, gehouden te Amersfoort, onder voorzitterschap van den Heer Dr. H. F. Jonkman, directeur der H. B. S. te Amersfoort, zijn afgeloopen. Aan 19 van de 21 candidaten werd het getuig schrift van goed afgelegd eind-examen uitgereikt. De leerlingen der H. B. S. te Amersfoort slaagden allen, met name: W. H. Van Oostveen, C. M. Frijlinck, J. Ph. Mezger, D. Stolp en J. W. H. Westerbaan Muurling, welke respectieve lijk de rangnummers 2, 3, 6, 8 en 17 verkregen. Onze vroegere stadgenoot Kolonel Wilson, dirigeerend officier van gezond heid le klasse, wien door de regeering was opgedragen te Parijs bij te wonen het aldaar gehouden wordende Congres de l'assistance publique en temps de guerre (armverzorging in tijd van oorlog), is benoemd tot vice-president van het congres. Hem is tevens het eeie-lidmaat- schap aangeboden van l'association des dames franfaises, deel uitmakende van dat congres. Onze stadgenoote, Mej. J. M. Klerk is benoemd tot onderwijzeres te Graft. Mej. A. J. Proost, alhier, heeft met «Niet dood sprak de moordenaar teleurgesteld. «En ik zal voor een licht schampschot moeten sterven Welk een schande voor mij, dat ik zoo dicht bij mijn schot gemist heb. Dat is de schuld van niemand anders dan van dien gemee- nen pennelikker, dieD Willner. Ik hoorde hem schreeuwen en zag hoe hij op me kwam aanstormen. Toen drukte ik spoe dig los foei Stammer, als een domme beginner zal ik mijn jagersleven beslui ten." «Als je je langer zoo inspant met spre ken," zeide een geneesheer, die zich onder de jagers bevond, en die, nadat hij Hans had verbonden, zich gereed maakte den jagersknecht te helpen, «zal je 't niet lang meer maken. Waar ben je getroffen Voel je ook ergens den kogel zitten 1" «Dat zou ik denken." antwoordde Stammer. «Het lood van den houtvester zit diep in me lijf. Ik voel me zoo won derlijk en zoo flauw. Nu voor mijn part, ik sterf duizendmaal liever hier, dan dal ik wie weet hoe lang tusschen vier muren moet brommen. Maar meester moet met me meè naar de hel" Een bloedstroom, die hern uit den boozen mond golfde, deed hem verstom men en matte hem zoo zeer af, dat hij zich zwijgend liet onderzoeken, verbinden gunstig gevolg, examen afgelegd ter ver krijging der acte voor de Engelsche taal l.o. Naar wij vernemen zijn jl. Zaterdag de aardappelen, welke voor de alhier in garnizoen liggende militairen waren in gekocht, nadat zij gekookt waren afge keurd. Het gevolg hiervan was, dat de militairen dien dag op brood met kaas werden onthaald, wat hen zeker beter gesmaakt zal hebben, dan slechte aard appelen. 33lsto STAATSLOTERIJ. (Eerste klasse). Trekking van 22 en 23 Juli. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van t'lOOO. op No. 5306. Prijzen van flOO. op No. 3586 en 18781 Prijzen van f ÏOO op No. 18769 en 20126. Prijzen van f 20. 1508, 1509, 1519, 1523, 1525, 1572, 2670, 2671, 2679, 2683, 2692, 3591, 5308, 5313, 5322, 5338, 5377, 5382, 5391, 5819, 6264, 6285, 6299, 11444, 15304, 15307, 15319, 15339, 15366, 15372, 15619, 15636, 15659, 15679, 15686, 15694, 15697, 16407, 16440, 16447, 16498, 18712, 18715, 18751, 18752, 18758, 18765, 18776, 18847, 18937, 1S945, 20019, 20062, 20100, 20134, 20613, 20618, 20656, 20674, 20682, 20686 en 20692. Te zamen 67 prijzen. Jan. Wat zeg je wel van den afloop der verkiezingen voor den gemeenteraad Piet. Wel, dat de oude kiesvereeniging Amersfoort, die door overrompeling en gemis aan waakzaamheid te gronde was gegaan, in c)e nieuwe is herleefd. J. Ja, al zijn er nieuwe menschen in gekomen, de oude geest van verdraag zaamheid is gebleven. De kiesvereeniging Amersfoort stelt het algemeen belang boven het bijzondere en volgt niet het voorbeeld van uitsluiting. P. Zooals het in ons kiesdistrict gaat met de Provinciale Staten, wil je zeggen. J. Dat zou ik ten minste hebben kuD- nen zeggen, maar ik had eigenlijk het oog op andere uitsluiters, die P. Die al onschadelijk gemaakt zijn. J. Je valt me telkens in de rede, en daarom wil ik alleen dit nog maar zeg gen dal de candidaten der kiesvereeni ging Amersfoort zijn gekozen, is wel een bewijs, dat die kiesvereeniging in den geest der meerderheid van de kiezers werkt door gematigd te zijn, niet uit te sluiten en bewezen diensten te erken- De commissaris des Konings in deze provincie heeft aan de burgemeesters eene circulaire gezonden van den volgenden inhoud «Bij kabinetsschrijven dd. 16 Juli II., no 111, verzoekt Zijne Exellentie de mi nister van binnenlandsche zaken eene opgave voor elke gemeente der provincie van de opbrengst van hare directe be lastingen en het aantal zoomede de op brengst van de opcenten op de personeele belasting, een en ander over het jaar 1888, volgens de gemeenterekeningen, zooals die door de gemeenteraden voor- en op een in der haast vervaardigde draagbaar wegbrengen. Door vier drij vers omringd, trad thans de kamerheer naar den houtvester, die geheel in zich zeiven was gekeerd. «Hoewel men aan de beschuldiging van een moordenaar geen geloof kan slaan," sprak hij tot den houtvester, «zijn de omstandigheden echter van dien aard dat ik mij verplicht zie u te laten gevangen nemen. Geef uw buks, uw kruidhoorn, den zak met kogels en harts vanger aan deze lieden." Een oogenblik aarzelde de houtvester om dit bevel te gehoorzamen. Hij overlegde in zich zeiven, of hij zich deri hartsvanger in den borst zou stooten of niet. Eindelijk gehoorzaamde hij toch en liet zich door de drijvers, die den algemeen gehaten houtvester tot niet veel goeds in staat achtten, wegbrengen. Stammer bleef bij zijn aanklacht tegen den houtvester volharden en bracht nog verschillende omstandigheden bij, die de zaak nog zeer verzwaarden. Het duide lijkste bewijs van zijn schuld gafde houtves ter zelf, doordien hij zich nog binnen den tijd van 24 uren in de gevangenis op hing. Zijn medeplichtige, Stammer, over leefde hem slechts twee dageD en zoo doende werd men voor een langdurig proces bespaard, waarover zich reeds loopig zijn vastgesteld. Hierbij zij opge merkt, dat in de opbrengst der directe belastingen enkel begrepen behooren te worden hoofdelijke omslagen en andere heffingen, bedoeld bij art. 243 der ge meentewet, voorts belasting op de hon den, eindelijk de straatgelden en andere belastingen voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen, voorzoover die krachtens kohieren geheven worden. De overige heffingen, bedoeld bij art. 254 der gemeentewet, zijn dus uitgezon derd, evenals schoolgelden en begrafenis rechten. Ik heb mitsdien de eer u te verzoeken, mij vóór den 5. Augustus a. s. in staat te stellen, aan 's ministers verlangen te kunnen voldoen. Baarn, 22 Juli. Begunstigd door buitengewoon schoon weder, had hierjl. Zaterdag de viering van het vijfjarig be staan der Baarnsche velocipède-club plaats. De Brink was voor deze gelegenheid als hoofdplaats uitgekozen, waar een keurige eerepoort aan den ingang geplaatst was, terwijl ook de muziektent smaakvol was versierd. Er had een snipperjacht plaats. De 2 vossen kregen ongeveer 5 minuten voor, en de jagerstoet volgde het snip- perspoor. Reeds spoedig waren de vossen in de omgeving van het Sanatorium gevangen. Volgens de vossen berustte deze spoedige gevangenneming op een misverstand. Eenige jongens, dien zij door het kreupelhout gewaar werden, zagen zij voor jagers aanzij keerden toen op hun weg terug en liepen zoo in den val. Van 2—4 uur was er concert voor het hotel Ubbink te Soestdijk, dat door velen werd bijgewoond. Daarna vereenigden zich de leden der club aan een vriendschappelijken maaltijd in het hötel Velaars. 's Avonds was er weder concert op den Brink, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond en waar het muziek corps der dd. schutterij van Utrecht een uitgelezen programma ten gehoore bracht. Een zeer levendig bal besloot dezen genoegelijken feestdag, en den heeren wielrijders komt allen lof voor het in richten van dezen uitstekend geslaagden feestdag toe. Utr. Ct. Hoogland. 19 Juli. Aan onzen pre dikant den heer J. J. Richard jr. sedert Juni 1878 als bedienaar van het Evan gelie alhier werkzaam, is door het pro vinciale kerkbestuur van Utrecht, na vol brachten 41-jarigen diensttijd, eervol eme ritaat verleend, ingaande op 1 Septem ber a. s. Soeslerberg. Op de heide nabij het Huis ter Heide had jl. Zaterdagmiddag eene Schnitzeljacht van 1000 meter plaats, georganiseerd door de Militaire Sportver- eeniging. Ongeveer een vijf en twintigtal officieren der artillerie en cavalerie uit verschillende garnizoens, ook u:t Utrecht en Amersfoort, namen daaraan deel. De jacht werd gevolgd door twee wed- loopen, een van 1600 meter voor paarden van alle rassen en een van 600 meter voor alle paarden, volbloed uitgesloten. Bij den eersten werd de 1. prijs behaald door Ready van luitenant Van Altena uit Breda, bij den tweeden werd de 1. prijs gewonnen door Bellezza van den luitenant Van Haeften uit Utrecht. De oefeningen werden door een vrij talrijk publiek, ook dames, bijgewoond en door goed weder begunstigd. KERKNIEUWS. Ned. Rerv. Kerk. Beroepen naar Giessen-Oudkerk, ds. Ph. S. Niemeijer, te Ochten. Naar Zweeloo, ds. H. de Boer, te Oosterwolde. Naar 's Gravendeel, ds. van Walsem, te Hendrik- Ido-Ambacht. Bedankt voor Zetten en Andelst, ds. J. J. C. van Toorenenbergen, te Putten. meer dan een priester van Themis bij voorbaat had verheugd. Nadat de verhaler den tijd eenigszins is vooruit geloopen, keert hij terug tot het jachtgezelschap dat den tot loopen of rijden onbekwamen Hans van Durrenstein op den voor 't wild bestemden wagen legde, en den weg naar 't kasteel insloeg. De mare van het voorgevallene had zich daar reeds verspreid, natuurlijk veel ver groot en veel erger dan het was; het hoofd van den jongen baron zou volgens die berichten door den kogel verpletterd zijn en hij zelfs op sterven liggen en zijn beide moordenaars door de jachthonden in stukken zijn gescheurd. Het geheele dienstpersoneel kwam on der luid misbaar aanloopen, toen de wa gen met den verwonden directeur omringd door den jachtstoet te paard aankwam, en hij voorzichtig door Audigast en Will ner werd opgebeurd en naar zijn kamer gedragen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2