Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Hulpbank te Amersfoort. Spaarbank. wijzeres te Amsterdam gehouden, zijn thans geëindigd. In het geheel hadden zich 301 mannelijke en 29 vrouwelijke candidaten aangemeld, waarvan slaagden 68 mannelijke en 14 vrouwelijke. De minder goede berichten van vroe ger naar de Argentijnsche Republiek ver trokken bloedverwanten of kennissen, hebben eenige hoofden van gezinnen te Haarlemmei meer en Sloten van hun voor nemen, om ook daarheen te trekken, doen afzien. Woensdagavond gaven in het le ger des Heils te Utrecht, adjudant Pal stra en luitenant Sybesma hun vaarwel om in het noorden des lands een arbeids veld te vinden. In bun plaats zullen nu hier de heerer. kapitein Tukker en lui tenant Achterberg het bevel over dit corps aanvaarden. Nadat de vergadering een afscheidslied had gezongen en «Dat 's Heeren zegen op u daal" werd de ver gadering ten 10 ure gesloten. Don derdag avond hebben de nieuwe officieren voor het eerst de vergadering alhier ge leid. De 3. lijst van de elfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van f 16,179.09,5 als op brengst van 75 locale comités. Uil de prov. Utrecht vinden wij daaronder vermeld: Veenendaal met de Klomp f269. 64 (het vorig jaar f236.63). Nog worden o. a. op deze lijst vermeld Zatrmslag f321.60 (het vorig jaar 340-35) Hazerswoude (dorp) f275.50 (het vorig jaar f251.26); Hilversum f 430.245 (het vorig jaai f441.81s); Vlissingen f271.91s (het vorig jaar f 292.49s); Aalten met Breede- voort f332 (het vorig jaar f325.64). De 4. lijst van de elfde jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van f 19,214.79s, als opbrengst van 100 locale comités.Uit de provin cie Utrecbt vinden wij daaronder ver meld IJseistein c. a. f9.40 (het vorig jaar f 5.25. Nog worden o. a. op deze lijst vermeld Zwammerdam f 165.44 (het vorig jaar f 149.81); Alblasserdam c. a. f272.56 (het vorig jaar f250.52s); Gouda met Broek f215.00' het vorig jaar f221.38); Bols- ward f 195.19 (het vorig jaar f231.85); Loosduinen f237.IIs (het vorig jaar f301.20); Hazerswoude c. a f 142.80s (het vorig jaar f 155.49); Winterswijk c. a. f 106.74s; Terneuzen c. a. f353.46. In het museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal gedurende eenigen tijd eene collectie borduurwerken zijn ten toongesteld, die zich zoowel door fraaie teekening kenmerken en' zeker dubbel belangstelling zullen wekken, wanneer men weet, dat zij zonder eenige voorbe reidende oefening werden vervaardigd door vrouwen en meisjes van den Mo- hnjerstam een nog bijna wilden volksstam. Uit het zuiden van Rusland verdreven, vonden de Mohajers eene schuilplaats in Turkije, waar zij als nomaden rondzwer ven en door bedelen in hun onderhoud trachten te voorzien. Met het doel in dezen treurigen toestand verbetering te brengen, hebben voor korten lijd eenige dames de handen ineengeslagen en, het aangeboren talent voor fijn borduren der Mohajersche vrouwen kennende, hebben zij haar zijden en andere grondstoffen verschaft; om op deze wijze in haar on derhoud te voorzien. Dat deze pogingen met een goeden uitslag werden bekroond, getuigen de tentoongestelde borduurwer ken, van welke reeds velen ten voordeele der vervaardigsters werden verkocht. De stukken zijn voor belangstellenden en Lefhebbers in het Museum tegen matige prijzen verkrijgbaar gesteld. Uit Rotterdam wordt gemeld Een geval van sluwe oplichtingzooals maar zelden voorkomt, en door een schoonzoon ten nadeele van zijne schoon moeder gepleegd, werd heden voor de rechtbank alhier behandeld. De schoonzoon wist, dat zijne schoon moeder in het bezit was gekomen van eene som van f7000 door het. aflossen van eene hypotheek. Hoe kon hij haar die som geheel of gedeeltelijk afhandig maken? Hij verhaalde haar, dat hij eene gesalarieerde betrekking had gekregen aan een effectenkantoor, het grootste van de wereld. De effecten-firma was eene fictie, evenals de mooie betrekking. Daar het eene betrekking van vertrouwen was, zoo maakte hij de vrouw verder wijs, moest hij eene zekere som storten. Daar toe had hij zijne effecten verkocht, maar de prijs was hem tegengevallen hij kwam nog f1000 te kort, en daaraan moest schoonmama hem helpen. Om zijn spel goed te spelen, nam hij den schijn aan in goeden doen te zijn. Hij beweerde bij Leygraaf te logeeren (de schoonzoon eigenlijk toen nog maar de aanstaande schoonzoon was nota bene verver van beroep). Schoonmoeder geloofde alles, en stelde f1000 beschikbaar. Dat lokte den schoon zoon uit om te beproeven, ook de rest van haar geld te bemachtigen. Hij wist haar te bepraten, de f6000, die zij nog disponibel had, bij de fictieve firma, in wier dienst hij was te beleggen. Zij kon dan eene rente van 3'/, percent maken. Opdat alles in den vorm zou zijn, liet hij aandeel-bewjjzen drukken, die hy op naam van zijne schoonmoeder invulde of liet invullen. In het bezit van deze fic tieve stukken achtte de schoonmoeder haar geld veilig, en ook de f6000 gingen over in handen van den schoonzoon. Toen het bedrog uitkwam, leverde de vrouw eene aanklacht in. De schoonzoon nam nu den schijn aan, niet wel bij het hoofd te zijn. Daar hij vroeger eenigen tijd oppasser was geweest in het gesticht Meerenberg, viel het hem niet moeielijk deze comedie te spelen. Uit de gevange nis, waar hij in voorloopig arrest zat, werd hij naar het krankzinnigengesticht overgebracht. Maar zoowel de directeur van dit gesticht als een ander geneeskun dige verklaarden op grond hunner waar nemingen, dat ook de krankzinnigheid eene fictie was. Het O. M. bij de rechtbank eischte legen den sluwen man, wiens velleden zeer ongunstig is, veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf. De ambthalve toe gevoegde verdediger, mr. van Aalten, trachtte den man vrij te pleiten, o. a. door te beweren, dat een verstandig mensch zich niet door hem zou laten bedriegen. De weduwe, die zijn slacht offer werd, had alleen aan de leugens, die hij opdichtte, geloof geslagen, omdat zij hare dochter zoo spoedig mogelijk aan den man wilde brengen. Bovendien hield de verdediger vol, dat weldegelijk het verstandelijk vermogen van zijn cliënt niet normaal was. De rechtbank zal in de volgende week uitspraak doen. Wij voegen hier nog bij, dat de schoon moeder haar geld niet geheel kwijt is, want de schoonzoon had eene som van ruim f5300 in zijn hoed verborgen, welke som natuurlijk de justitie benaderd heeft. Eene andere wetenswaardigheid is, dat de beschuldigde eerst sedert een half jaar met de dochter der bestolene ge trouwd is. Te Purrnerend werd de prinsesse- dag in den vroegen morgen op eigenaar dige wijze ingewijd. De koster der herv. kerk, een koepelvormig gebouw, stak 's morgens te half 7 de vlag uit den to ren. Daar klinkt even daarna vlak achter hem het o Volkslied." Hij ziet om en ont dekt zijn 13-jarig zoonlje, Jan Westmijze, die zijn vader Stil op de steile en hooge ladder van het gebouw was gevolgd en, met zijn blaasinstrument gewapend, het heugelijk feit den volke verkondigde. Daarna voerde de wakkere knaap nog drie bekende volksliederen uit. Twee hoogleeraren der Politechni- sche school te Delft, vierden Donderdag hun zilveren feest. Den hoogleeraar-direc teur dr._ C. Oudemans jr. werd door eene een volledig schoorsteengarnituur als hul deblijk aangeboden. Aan prof. E. Gugel, hoogleeraar in de schoone bouwkunst, werd, namens 113 architecten en civiel-ingenieurs, een no tenhouten kamer-ameublement in streng oud-Hollandschen stijl aangeboden; verder nog een album, beva'ttende een vijftigtal bouwkundige ontwerpen van even zoove- len zijner leerlingen, waarbij ieder ver vaardiger zijn portret had gevoegd. De aanbieding geschiedde bij monde van den heer C. Muijsken, als voorzitter der commissie, na wien de heer J. R. de Kruijff namens de Maatschappij van bouwkunst het woord voerde. Prof. Gugel verklaardde in zijn antwoord, dat welke strijd er ook gevoerd wordt, om eene omwenteling te maken in desteedsdoor hem voorgestane richting, hij steeds de richting zal blijven handhaven, waartoe hij ook zijne oud-leerlingen, die zeiven ook reeds zooveel op het gebied der bouwkuist hebben tot stand gebracht, met den meesten aandrang aanspoorde. De Schah van Perzië is in Rusland een ongeluk overkomen. Tusschen Win» nica en Smerinka zakte de spoordijk plotseling in, toen de trein er over reed, waardoor de wagens op en over elkan der geworpen werden. De Schah was genoodzaakt uit het venster te springen en kwam in de modder terecht, waaruit hij weldra ongedeerd door zijn ge volg bevrijd werd. Dit is een verhaal, dat een te Lemberg verschijnend blad, de Prezgloud, van het voorval geeft. In een brief aan den president van den ministerraad verlangt Boulanger door een krijgsraad of hof van appèl te wor den geoordeeld. Hij geeft zijn woord van eer te verschijnen, als hij voor een dier lichamen wordt gedaagd. De Keizer van Duitschland is weder op reis. Donderdagavond zijn hij en zijne gemalin te Dresden aangekomen. Door de koninklijke familie aan bet station begroet, weideit zij in de straten met gejubel ontvangen. Aan aanspraken ont brak het niet. Langzamerhand komt er verandering in den toestand der werkstakingen in Lon den. «Eergisteren (Donderdag) hebben de werkstakers den arbeid hervat op de werven, welker eigenaars volgens het reeds eergisterenavond overgeseind con tract de eischen der werkstakers inwil ligden, terwijl de niet daarmede mee gaande werfeigenaars daarentegen ge- boycott werden, geljjk de nog altoos halsstarrige dok maatschappijen. Het getal der aldus terruggekeerde werkstakers wordt zeer uileenloopend geraamd. Hun aanvoerders trachten liet cijfer tot 10.000 op te schroeven, terwijl de dokbestuur ders het zoo klein mogelijk voorstellen; intusschen schijnen drie- a vierduizend man den arbeid op de werven hervat te hebben, hetgeen den staat van zaken in Mincing-lane natuurlijk verbeterd heeft. De aanvoerders der werkstakers, die uit Australië 4000 pd. st. ontvingen, omschre ven de nieuwe tactiek als volgt: zij wil len de nog halsstarrige werfeigenaais dwingen het meergemelde contract aan te nemen alsdan gelooft het werksta kingscomité de dokbestuurders tot capi tulatie te kunnen dwingen; maar niet op de tegenwoordige voorwaarden, zeide Burns eergisterenmiddag op de werksta kersvergadering, want dan zullen de dok bestuurders hoogere loonen moeten be willigen. Eergisteren confereerden de reeders, eigenaars van op de Theems varende schepen, herhaaldelijk; telkens werden in de onderhandelingen met de dokbe stuurders de vorderingen nopens de quaes- tie der lossing van eigen schepen uit eengezet, maar om vijf uur hadden de onderhandelingen nog geen resultaat op geleverd, zoodat de zitting weder ver daagd werd. Het reederscomité beweert dat de dok bestuurders op de wispelturig- ste wijze eerst schijnbaar toegeven en dan weer terugtrekken. De eigenaars van Achterschepen hebben weder een verga deringgehouden die andermaal de eisscben der werkstakers onaannemelijk verklaarde. Bij kon. besluit is benoemd bij de genie, en wel bij den staf, tot 1. luit. de 2. luit. J. L. H. van Hoik, van dien staf. Ten gevolge van den uitslag van de gehouden vergelijkende examens van adspiranten voor eene plaatsing als volon tair bij den artillerie-cursus te Delft komt voor eene plaatsing bij die inrichting in aanmerking op 1 Oct. a. s., o. m. onze stadgenoot J. D. Rolandus Hagedoorn. Voor de Augustus-collecte is, na onze vorige opgaven, aan nagiften nog ingekomen eene som van f 18.50, zoodat het geheele bedrag van Amersfoort nu f473 41'/, is. De nieuwe cursus op het Gymna sium alhier is begonnen met 56 en de H. B. School met 82 leerlingen. Verkooping van raste goederen. Op Woensdag 4 September 1889, in het locaal »de Koophandel" van Arie Dijkman te Soest. Notaris: de Heer Mr. J.M. Richelle. Heerenhuis met tuin te Soest f3250 Bouwland te Eemnes 1160 Bosch te Eemnes535 f 4945 S.llste HTAATSEOTEltïJ. (Vierde klasse). Trekking van 4 en 5 Sept. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 1500 op No. 18932. Prijs van f400. op No. 1568. Prijzen van f 65. 1595, 3513, 3536, 3589, 3593, 5343, 5815, 5840, 5841, 6286, 15323,15337, 15363, 15392, 15400, 15618, 15698, 16471, 18711, 18730, 18739, 18808, 20020, 20049, 20083, 20601, 20610, 20633, 20639, en 20695. Te tarnen 32 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 16—19, 24—27 Sept., 1—4 en 8—12 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. Leusdcn. De beide herkozen raads leden de heeren A. Verbeek en T. Vos kuilen zijn deze week geinstalleerd. De voorloopig vastgestelde rekening over 1888 bedraagt in ontvangst f 11237.19, in uitgaaf f 10277.67, batig saldo f959.52. Stouteubiirg, 3 Sept. In de alhier gehouden raadsvergadering werden de ge kozen raadsleden de hh. J. van de Wete ring en J. van den Brink geinstalleerd. In de plaats van den heer K.A. Meerveld, die niet als raadslid gekozen is, werd tot wethouder benoemd de heer J. van de Wetering. Woudenberg. In de alhier gehou den raadsvergadering is het herkozen raadslid de heer J'oh. ter Maarten geïn stalleerd. De aangeboden begrooting be draagt in ontvangst en uitgaaf f 14595.06'/) De Amcrikaanschc luchtreizigster miss Lawrence is Woensdag te Nijmegen op gestegen en een minuut later met een valscherm neergedaald, zonder den hals te breken. Zij kwam neder tusschen de palissaden der Werken. Daar men bet luchtruim niet door schuttingen kon af sluiten, was de ontvangst ternauwernood voldoende om de kosten te dekken. Zoo doende zal er de aardigheid spoedig af gaan, zijn leven te wagen voor een hand vol rijksdaalders, schijnt voor velen een begeerlijke kostwinning, maar gevaar te loopen niet slechts het leven erbij in te schieten, maar er bovendien geld bij toe te leggen, zal wel niet veel liefhebbers vinden. Een gevaarlijk vernielingswerktuig is ontworpen door den heer Cavelt te Pitts burg, n.l. een onderzeesche" ramboot. Zij wordt aan boord van oorlogschepen me degevoerd en op het gewilde oogenblik te water gelaten. Volgens de «Militaire Gids" bevindt zich aan de voorzijde van de boot een sterke cilinder, als van een stoommachine, ongeveer 4.5. meter lang In dien cilinder beweegt zich een zuiger van 30 c. M. middellijn, die den eigen lijken ram vormt. Door stoom in bewe ging gebracht, heeft deze ramtoestel het vermogen, om de huid der sterkste pant serschepen te doorboren, terwijl de boot zich met een snelheid van 20 a 22 knoopen zal kunnen bewegen Het dek der boot komt overeen met den water spiegel de brug heeft den vorm van een schildpad en is door sterke stalen platen gedekt; slechts een zeer klein gedeelte is kwetsbaar, n.l. de opening bestemd tot waarneming van den gezagvoerder. De bemanning dei boot is zes koppen sterk. Bij de manoeuvres in Oostenrijk begon door de snelle vaart van een pontontrein een ponton water te scheppen en te zinken. Ongelukkig sleepte de eene ponton meerdere rnede, zoodat ten slotte van de negen ijzeren vaartuigen acht in de diepte verdwenen, benevens het materiëel voor den bouw van twee bruggen. Door de zorgen der officieren hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. In de tram Amsteldijk (Amsterdam) zat een oud vrouwtje van buiten. Op den hoek van de Ferdinand Bolstraat bij Heinekens Brouwerij roept de conduc teur: „Ferdinand Bol, Gerard Dou, Frans Hals, Jacob van Campen Eenige passagiers verlaten de tram. «Hoe is 't mogelijk," merkt het oudje I nt Krvrvr Kuuv-rnnn. T- r. f enn'n "nn. ducteur in zoo'n groote stad alle men schel) bij hun naam kent. Die heeft wat te onthouden." In de afgeloopen week kreeg te Leeuwarden een echtpaar uit een onaan zienlijke buurt twist, die zoo hoog liep, dat de man het huis uitliep en in de nabijzijnde gracht achter het militair hospitaal sprong. De vrouw die hem was nagesneld en hem wilde tegenhouden, geraakte hierbij ook in het water. Beiden werden er echter weldra uitgehaald de man was inmiddels buiten kennis ge raakt. Aan den sergeant van den hospitaal- dienst Koopmans mocht het evenwel ge lukken, hem spoedig weder bij te bren gen. Het echtpaar keerde daarop, in alle opzichten bekoeld, huiswaarts teiug. Kleine oorzaken, groote gevolgen. In Wesel, Duitschland, wordt een proces gevoerd, dat zijn oorsprong heeft gevon den inhanengekraai. Twee dames werden telkens in haar nachtrust gestoord door het gekraai van een haan van haar buurman en dienden daarover eene aanklacht in bij de politie. Het gevolg was, dat de eigenaar van het kraailustige dier werd veroordeeld tot eene geldboete van één mark, wegens het maken van burengerucht, omdat hij het dier niet had belet des nachts te schreeuwen. De man, die ook verscheidene kippen houdt, gingin hooger beroep, werd vrijgesproken, doch in hoogere instantie opnieuw veroordeeld tot één mark boete benevens de kosten, ten bedrage van tachtig mark. Nogmaals is de eigenaar tegen dit vonnis in verzet gekomen. Im mers, aldus beweert hij, de haan, die slechts zijn naluurrecht uitoefende, is een noodzakelijk huisdier, want zonder haan geen hen en zonder hen geen ei. Een dame-bliksemafleiderEen goed voorbeeld I Een bliksemstraal trof on langs een jong, lief en schoon meisje op oen badplaats. Als door een wonder is het lieve kind echter ongedeerd gebleven. De bliksem verbrijzelde eerst het met boomwol opgevulde corset, zocht zijn weg daarnaar door de opgevulde heupen en kwam zoo in de valsche haarvlecht, die helaas op het veld van eer moest sneu velen en ten gronde daalde. Van de haar vlecht ging het hemelvuur naar de tour nure en verdween eindelijk langs de valsche kuiten in de hooge hakken der laarsjes om, vandaar in den grond te eindigen. Het schoone kind klapperde van schrik met de valsche tanden. Tijdens de eergisteren in de Oorschotsche heide gehouden militaire manoeuvres is een artillerist van zjjn paard gevallen en door den volgenden wagen overreden, ten gevolge waarvan bij eenige oogenblikken later overleed. Zondag avond meldde zich een huzaar, die een zijner ooren miste en hevig bloedde, aan het militair hospitaal te Deventer aan, voorgevende door burgers te zijn aangevallen. Bang zijnde voor straf had hij dit opgegeven, doch later bleek, dat hij met een huzaar aan het vechten was geweest. Een werkman van een oliefabriek te Berlijn had sinds jaren zijn opgespaard 6eld verborgen in eene oude ongebruikte schuit, welke in de Spree bij de fabriek lag. Hij achtte het daarveilig, en dat was het ook, totdat op zekeren morgen de werkman bevond, dat zijn drijvende spaar pot verdwenen was. De fabrikant, zoo vernam hij, had de oude schuit verkocht. De arbeider ging nu, zeer ongerust, naar den kooper, bij wien men reeds bezig was de schuit in stukken te zagen, en vond daat gelukkig zijn schat on geveer 1300 Mark in goud en bankpapier op de plaats waar hij hem verborgen had. De Times wijdt een waardeerend ar tikel aan Nederland en zijn vorstenhuis, ter gelegenheid van de feestviering van 31 Aug. II. Het Uityblad doet uitkomen, hoe nauw Nederland en het Huis van Oranje steeds verbonden waren, niet alleen door den band van gelijke lots wisselingen, maar ook door de aangeboren neiging der Nederlanders voor den mo narchalen regeeringsvorm. Dat gevoel van onderlinge afhankelijk heid tusschen Nederland en Oranje, zegt de Times, is gebleven. De koningen uit het huis van Oranje vervulden hunne constitutioneele plichten en ook de jeug dige prinstszal haren vader daarin volgen, indien zij den troon bestijgt. Wat het volksbestaan van een land als Nederland verzekert, is van belang voor Europa. Het bezit al de onontbeer lijke elementen om als volk te bestaan en hel heeft ze op waardige wijze weten te gebruiken. Prinses Wilhelmioa heeft het onzekere van eene eenigszins duistere toekomst weggenomen. Stellig zal zij blijven wat zij thans is vereerd en aangebeden door haar volk. De tijdingen via San Francisco omtrent verwoestingen in China door eene over strooming van de Gele Rivier veroorzaakt, luiden allerverschrikkelijkst. De dijkbreuk omvat een afstand van tweehonderd voet. Tien districten zijn onder water- Het aantal personen die in den vloed zijn omgekomen, is ontelbaar. Een nieuwe Eiffel-toren. Dinsdag is een nieuwe Eiffel-toren ingewijd, vervaar digd uit diamanten door den Parijschen juwelier Martin Posno. Van achtuurdes avonds verdrong zich een deftige schare om dit kunstwerk te bewonderen. Dinsdag is te Parijs een anti-vaccine congres gehouden onder leiding van den Belgischen geneesheer dr. Boens. De Fransche docter Bouillier gaf een scherpe critiek over Pasteuis vaccinatiesysteem. Voor postzegelverzamelaars. In Oos tenrijk worden in Januari nieuwe post zegels ingevoerd, 15 soorten worden verkrijgbaar gesteld. Mijnheer de Redacteur! Het heeft mij veel genoegen gedaan, dat mijn vorig opstel in uwe courant is opgenomen, en ik heb ook met wel gevallen gemerkt, dat er in Amersfoort nog acht gegeven wordt op de raadge vingen van de oude goden. Dit is een bewijs voor den goeden invloed, dien het gymnasium in uwe stad uitoefent. Even wel ben ik nog niet voldaan. Toen ik de stallen van Augias schoonmaakte groef ik eerst een kanaal van de rivier Penéus naar die stallen. Dit was bij u niet noo- dig, want het kanaal was er en behoefde alleen schoongemaakt te worden. Vervol gens legde ik balken in de rivier en dwong alzoo het water door het kanaal te loo pen en al het vuil weg te spoelen. Dit laatste is bij u tot nog toe niet geschied, en hierdoor is er nog maar half werk gedaan. U bij voorbaat voor de opname van deze regels dankende noem ik mij HERCULES. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op M A A N D A G, den 9 Sept. aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secret aris-Penn ingmeester. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 9 SEPT. e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2